Štítek absolventi

Absolventem je osoba, která úspěšně ukončila závěrečnou zkoušku studijního programu a stala se uchazečem o zaměstnání (nebo už i zaměstnancem), jehož praxe v oboru ale není delší než 2 roky.

Související štítky

Související zprávy

  • Jak má vypadat systém „oznámené“ dohody o provedení práce s vyšším limitem pojistného
    Od roku 2025 by se měl zavést systém tzv. oznámených dohod o provedení práce. Zatímco u běžné dohody bude limit pro odvod pojistného 4000 Kč, u oznámené dohody bude vyšší.
  • Už rok funguje sleva na pojistném u některých zkrácených úvazků. Změnilo to něco?
    Už přes rok mají někteří zaměstnanci u svých zaměstnavatelů nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Co to způsobilo a kdo mezi ně patří?
  • Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost. Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?
    Alimenty nemusí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.
  • Odkdy si musí neúspěšní maturanti hradit zdravotní pojištění?
    Maturity pomalu končí a řada studentů plánuje za studentským životem udělat doživotní tečku. Ne všem se vždy maturita povede na první pokus, a proto zde nastává otázka, jak to bude s úhradou zdravotního pojištění.
  • Nejčastější triky podvodníků, kteří ohrožují vaše internetové bankovnictví
    Používáte internetové bankovnictví? Podvodníci a internetoví slídilové jsou čím dál vychytralejší. Jak útočí na klienty bank nejčastěji a jak se bránit?
  • Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
    Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?
  • (1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
    Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
  • Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?
    Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.
  • Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
    Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?
  • Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?
    Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.
  • Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
    Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
  • Studium PC her není dnes už žádné sci-fi
    Sedí vaše dítě celé odpoledne u počítače a „paří“ s kamarády hry on-line? Zůstaňte v klidu. Je totiž docela možné, že se tím začne úspěšně živit.
  • Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
    Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?
  • Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…
    Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?
  • Ztrácí se u vás elektřina? Jak zjistit černý odběr a co s tím?
    Spadnout do černého odběru můžete i bez vlastního zavinění. Za neoprávněný odběr energií hrozí tisícové pokuty. Jak černý odběr zjistit? A co dělat?
  • Energetickou chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, pomůže zateplení
    Podle výsledků letošního průzkumu agentury STEM je téměř 20 % českých domácností ohroženo tzv. energetickou chudobou. Výsledky průzkumu ukazují, že české domácnosti jsou zvyklé mít v zimě doma daleko vyšší teplotu než ve většině evropských států. Čtvrtina respondentů obětuje tomuto luxusu i úspory v ostatních výdajích na živobytí.
  • Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
    Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
  • Co dělat, když cyklista zaviní dopravní nehodu?
    Cyklistická sezóna je v plném proudu. Bohužel počet nehod u osob na jízdním kole stoupá. Jaké bezpečnostní prvky spadají do povinné výbavy u cyklistů? A jak postupovat, když způsobíte dopravní nehodu?
  • Zásady volání na tísňovou linku? Nehádat se s operátorem a odpovídat věcně
    Ať už jako svědek nebo oběť neštěstí, každý z nás se v životě může dostat do situace, kdy bude muset volat na tísňovou linku. A přestože je v podobných situacích důležité zachovat chladnou hlavu, spousta lidí zpanikaří, protože neví, jak správně postupovat. Tím ale práci záchranného systému výrazně ztěžuje.
  • Ve čtvrtek dostanou děti vysvědčení, v pátek jsou pololetní prázdniny
    Pololetní prázdniny a vysvědčení jsou ideálním časem pro motivování svých ratolestí. Kdy budou mít děti pololetní prázdniny? A kdy budou jarní prázdniny?
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?
    Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?
  • Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
    Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
  • 4 druhy pojištění, které se vám budou hodit na horách
    Máte v plánu vyjet v zimě na lyže? Anebo na snowboard? A už jste přemýšleli o pojištění? Rozhodně ho nepodceňujte, a to zvláště, pokud jedete na hory do zahraničí.
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
    Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
  • Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
    Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
  • Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
    Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici? 
  • Jak dlouho musíte živit flákače?
    Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
  • Komentář: 7 věcí, které ANO naučilo naše děti
    Hnutí ANO se vždy chtělo odlišit od politiků předešlých generací. Tak se pojďme podívat, jak se jim to daří a jakým jsou vzorem pro naše děti.
  • Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
    Hledání dobrého finančního poradce je jako pátrat po jehle v kupce sena. Co všechno pro vás může zařídit? A proč si dávat pozor na prodejce úvěrů a pojistek?
  • Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
    Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
  • 85 % firem má problémy najít absolventy s výučním listem
    Česku chybí kvalifikovaní pracovníci, situace je kritická a žádá si reformu odborného vzdělávání. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, podle kterého má dnes téměř devět z deseti firem problémy obsadit volná místa absolventy středního vzdělání s výučním listem.
  • Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
    Na začátku léta ukončili střední nebo vysokou školu, užili si poslední prázdniny a nyní si hledají zaměstnání. Do své první práce právě míří nebo ji hledají absolventi škol.
  • Spolupráce s firmami přináší ČVUT peníze navíc do rozpočtu
    Spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor této technické univerzity Petr Konvalinka. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil.
  • Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?
    Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.
  • Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
    Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • Vzdělávat se mimo školu? Dnes jsou možnosti neomezené
    Téma celoživotního vzdělávání je v současné době čím dál aktuálnější. Důvodem je rychlý pokrok ve využívání moderních technologií, které se stávají naší každodenní součástí. Díky nim odborníci na vzdělávání a pracovní trh očekávají zánik některých profesních oblastí a již dnes roste tlak na zaměstnance ze strany zaměstnavatelů na rozšiřování dovedností a znalostí. Lidé mají problém udržet se v zaměstnání nebo si najít novou práci. Celoživotní vzdělávání se tak stává nutností, nikoli volbou. Potvrzují to vysoká čísla nezaměstnanosti.
  • Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
    Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
  • Kolik zaplatí čeští studenti za studijní pobyt v zahraničí?
    Nedávný průzkum mezi zaměstnavateli, který realizovala Vysoká škola obchodní v Praze, potvrdil, že největší šanci na uplatnění mají absolventi se znalostí elektronické komunikace, kteří hovoří plynule cizím jazykem a jsou schopni zvládat konflikty a stres. Studijní pobyt v zahraničí se tak stává neocenitelnou výhodou při hledání uplatnění na trhu práce. Jaké mají studenti České republiky možnosti a jsou finančně dostupné opravdu pro všechny zájemce?
  • Hypotéka pro mladé žadatele – pomoc rodičů se hodí
    Nestává se příliš často, že by po vlastním bydlení toužili už náctiletí, pokud k tomu však dojde a mladý člověk navíc potřebuje hypotéku, není nabytí nemovitosti samozřejmostí.
  • Dobešová: Studenti by se měli poohlížet po skutečné praxi
    Vysokoškoláci by se měli místo obyčejných brigád poohlížet po skutečné praxi. Ideální jsou různé i krátkodobé stáže. Pokud budou ve svém oboru dobří, uplatní se téměř vždy. Je to jen otázka aktivity a vlastní ambice, uvedla v interview Veronika Dobešová, projektová manažerka projektu UNIjobs.cz.
  • My předstíráme, že vás platíme, vy předstíráte, že pracujete
    Prezenční doktorandi. Studenti, kteří si místo nástupu do práce vybrali vědu a musí proto vyžít se skromným měsíčním stipendiem. Vlastní byt nebo založení rodiny zpravidla nepřipadá v úvahu. Dojde po předčasných volbách ke změně?
  • Denní report z trhů (Fio)
    Chcete vědět jak dopadl včerejší obchodní den na kapitálových trzích u nás, v USA a v Německu? Výběr těch nejdůležitějších událostí, které ovlivnily trhy a navíc investiční doporučení, popis trhu, očekávané události. Vše se dočtete v následujícím reportu.
  • Pšenice pod prodejním tlakem
    Pod silný prodejní tlak ze strany komoditních fondů se dostala při včerejším obchodování pšenice. Podle odhadů tyto fondy prodaly na CBOT během dne přibližně 9 – 11 tisíc kontraktů této obilniny. Obchodování bylo převážně technického charakteru....
  • Pšenice pod prodejním tlakem
    Pod silný prodejní tlak ze strany komoditních fondů se dostala při včerejším obchodování pšenice. Podle odhadů tyto fondy prodaly na CBOT během dne přibližně 9 – 11 tisíc kontraktů této obilniny. Obchodování bylo převážně technického charakteru....
  • Akciový výhled 15.9.
    Jestliže v pátek se na českém trhu prosazovaly korektivní tendence, které povzbuzovaly horší výsledky Oraclu spolu s makroekonomickými údaji pod očekávanými úrovněmi z US ekonomiky, pak do nového...