Štítek cena elektřiny

Cena elektřiny u jednotlivých dodavatelů se odvíjí od aktuální situace na trhu s energiemi, proto bývá proměnná. Jedná se pak zpravidla o sazbu za využívání elektřiny v domácnosti i nebytových prostorách. Až několik tisíč ročně pak můžeme ušetřit změnou dodavatele.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti
    Od 17. ledna 2024 byl opět spuštěn program Nová zelená úsporám Light pro občany s nižšími příjmy. Žádost nově budou moci podat také domácnosti pobírající přídavky na děti.
  • V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií
    Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.
  • Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny elektřiny a plynu
    Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Pojďme se tedy podívat, jak na tom budeme v roce 2024.
  • Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?
    Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.
  • Co je dobré vědět, pokud jste dostali udržovací nabídku od dodavatele energií
    Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, máte už uzavřenou smlouvu, ale původní dodavatel se vám ozval s ještě výhodnější nabídkou? Co můžete v takové situaci dělat?
  • Rozúčtování tepla se od roku 2024 mění, pro koho bude výhodnější?
    Rozpočítávání nákladů na teplo a teplou vodu v centrálně vytápěných domech se od příštího roku změní. Jak, proč a kdo získá výhodu?
  • Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele
    Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není. 
  • Jak to bude po konci zastropování cen energií?
    Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?
  • Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?
    Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?
  • Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?
    V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?
  • Máte ceny energií nad vládními stropy? Ptejte se dodavatele na lepší tarif, nebo riskněte pokutu
    Na konci roku 2023 skončí vládou vyhlášené zastropování cen plynu a elektřiny. Pro mnohé odběratele to může znamenat cenový šok, protože si cenu zafixovali v době vrcholící energetické krize. Je výhodné přejít na jiný produkt vašeho dodavatele? A můžete přejít k jinému dodavateli? Stihne vás za to pokuta? Jaké máte další možnosti?
  • Na elektřině v roce 2024 neušetříte. Co se na vás chystá ve vyúčtování? (příklady)
    Už to vypadalo, že by se účty za elektřinu mohly v roce 2024 snížit. V lepším případě však budou stejné, jako byly letos. Co ušetříme na klesající ceně silové elektřiny, to doženeme na regulovaných složkách.
  • Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif
    Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.
  • Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie
    Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?
  • Co můžete dělat při problémech s vyúčtováním za energie
    Máte potíže s dodavatelem energií, které úzce souvisejí s vyúčtováním? Pokud ano, pojďte se podívat, jak takovou situaci řešit a na co máte nárok.
  • Zateplujete nebo jinak zhodnocujete dům? Nezapomeňte aktualizovat pojištění nemovitosti
    Se snižováním energetické náročnosti budovy souvisí také vzrůstající hodnota nemovitosti. Neměli byste proto po zateplení domu nebo výměně starého kotle zapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám bylo v případě škody vyplaceno adekvátní plnění.
  • Od 1. ledna 2024 se zvýší platby za elektřinu, o kolik si připlatíte?
    V roce 2024 se vrátí do faktur za energie poplatek za obnovitelné zdroje energií. Kdo ho pocítí nejvíce? Kolik vás to bude stát?
  • Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
    Ceny plynu jsou nevyzpytatelné a staré kotle na tuhá paliva se musí vyměnit. Mnoho domácností jistě uvažuje o tepelném čerpadle, které je sice drahé, ale za to nejúspornější. Můžete na něj získat nějaké dotace?
  • Češi by mohli sdílet svou výrobu elektřiny s dalšími lidmi. Parlament posoudí návrh
    Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, který umožní sdílet elektřinu třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny s dalšími lidmi. Nyní bude návrh zákona projednávat Poslanecká sněmovna.
  • Od září startuje další kolo dotací Nová zelená úsporám. Dosáhnete na ně tentokrát i vy?
    Dotace dostupné i pro bytové domy, kde instalace úsporných opatření blokují majitelé bytů s nízkými příjmy. Výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Co všechno se připravuje v Nové zelené úsporám od září 2023?
  • Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
    Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
  • Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?
    V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?
  • Nízkopříjmové domácnosti mohou v létě 2023 žádat o kotlíkové dotace
    Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR spustily další kolo, ve kterém mohou nízkopříjmové domácnosti žádat o kotlíkové dotace. Kterým zájemcům bude kotlíková dotace vyplacena?
  • Když uživatel bytu nedostane řádné vyúčtování záloh na služby, má nárok na pokutu od poskytovatele
    Uživatelé bytů platí za prodlení s úhradou záloh na služby a vyúčtovaného nedoplatku úroky z prodlení. Poskytovatelé služeb na druhou stranu platí pokutu za pozdní vyúčtování. Jak vysokou? Do kdy musí být služby zúčtovány?
  • Počet elektromobilů v EU roste, Česko je však na chvostu
    V Česku byl v roce 2021 zaznamenán nejnižší meziroční růst elektromobilů v rámci EU. Kde byl meziroční růst elektromobilů nejvyšší? Jaký byl průměrný růst v rámci EU?
  • Jak vybírat tepelná čerpadla, fotovoltaiku a jejich dodavatele
    Podle čeho se řídit při výběru nového tepelného čerpadla a fotovoltaiky? Zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) připravili desatera rad pro spotřebitele. 
  • Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích
    Díky spuštění programu Nová zelená úsporám Light mohou někteří v rámci dotace využít na energetická opatření až 150 000 Kč. Kdo má na ně nárok a jak podporu vyčerpat? A jaké stavební úpravy mají největší vliv na spotřebu energií?
  • Jaká je návratnost tepelných čerpadel a jak je to s jejich dostupností?
    Pokud přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, určitě vás hned vedle úspory energií bude zajímat i návratnost investice. Za jak dlouho se vám tedy náklady na pořízení zdroje tepla vrátí?
  • Dobíjecí stanice přibývají raketovým tempem. Za poslední dva roky se jejich počet zdvojnásobil
    V Česku je podle aktuálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) celkem 1266 nabíjecích stanic pro elektromobily. Přibývají však takovým tempem, že reálně je jich mnohem více. Jen tři největší provozovatelé – ČEZ, PRE a E.ON – aktuálně udávají v součtu přes tisícovku nabíječek. Česko má statisticky jednu z nejrobustnějších a nejrychlejších dobíjecích sítí v Evropě.
  • S boomem fotovoltaiky se lidé zajímají také o ostrovní systémy. Nezávislost můžou zajistit slunce a propan
    Zájem o solární panely je letos v Česku rekordní. V návaznosti na to i energetickou krizi způsobenou válkou na Ukrajině se lidé i firmy rovněž více zajímají o záložní řešení, a to například o plynové elektrocentrály. Ve zvýšené míře je poptávají například k privátním bunkrům. Větší význam má však jejich využití v případě kombinace fotovoltaiky a zásobníku na kapalný propan, který zajistí teplo i pohon záložního zdroje elektřiny u off-grid bydlení.
  • Jaké jsou nejčastější závady na tepelném čerpadle a jak je řešit
    Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pokud ano, určitě by vás mělo zajímat, jaké jsou jeho nejčastější závady, jak dlouhá záruka se na něj vztahuje včetně toho, zda si lze tyto závady nějak připojistit.
  • Jak je to se zárukou na tepelné čerpadlo
    Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit plno peněz na drahých energiích. Jak dlouhá záruka se na něj z hlediska závad vztahuje, co je do ní zahrnuto a kdy vás může vyjít pěkně draho?
  • Jak je to s pojištěním tepelného čerpadla nebo solárních panelů?
    Máte tepelné čerpadlo anebo fotovoltaiku, případně pořízení plánujete? Jak je to v takovém případě s pojištěním nemovitosti? A na co byste si měli dát pozor?
  • Význam LPG roste, potenciál mají obnovitelné plyny bioLPG i rDME
    V říjnu se v Praze uskutečnila akce českého předsednictví The Future of Gaseous Solutions in the EU Energy Market. Při této příležitosti Česká asociace LPG uspořádala kulatý stůl, který se týkal jen LPG a jeho biovariant. Cílem bylo připomenout význam LPG spolu s bioLPG coby ekologické, a hlavně ekonomické alternativy dnešních fosilních paliv. Kulatého stolu se účastnili zástupci České asociace LPG, evropské asociace Liquid Gas Europe, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.
  • Přišly vám nové vysoké zálohy za energie? Jak je snížit a co vám je pomůže uhradit?
    Obdrželi jste dopis či e-mail s novými vysokými zálohami na energie a nevíte, co dál? Podívejte se, jak postupovat pro snížení záloh. Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení? A na jaké další sociální dávky máte nárok?
  • Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
    Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
  • Úsporný tarif v 6 otázkách
    Úsporný tarif je tu a domácnostem se konečně dostane alespoň malé pomoci s vysokými cenami za energie. Co o příspěvku tedy potřebujete vědět?
  • Zálohy na energie jsou moc vysoké, stěžují si lidé. Jak si je můžete zkontrolovat?
    Na Energetickém regulačním úřadu se hromadí stížnosti na výše záloh za energie. Poradíme, jak si zálohy můžete sami zkontrolovat a přepočítat.
  • 5 rad, jak ušetřit na energiích v době krize
    Aktuální energetické krize se bojí snad úplně každý, a lidé proto hledají způsob, jak co nejvíce ušetřit. Právě proto jsme pro vás připravili několik užitečných rad, které vám mohou pomoci šetřit.
  • Ceny energií pro domácnosti a maloodběratele dostaly stopku. Neporostou do konce roku 2023
    Domácnosti, živnostníci a malé firmy si můžou prozatím oddychnout. Od listopadu musí dodavatelé energií upravit zálohy pro všechna odběrná místa. K tomu dál zůstanou v platnosti i některé už schválené vládní úlevy.
  • Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?
    Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?
  • Od 1. října Česká pošta zdraží platbu inkasa přes SIPO
    Od 1. října 2022 zavede Česká pošta poplatek za sdružené inkaso plateb (SIPO). Česká pošta si tak za každé zaslání dokladu o provedení platby do vaší e-mailové schránky naúčtuje 5 Kč. Proč Česká pošta zdražuje? A jaké další služby již letos zdražila?
  • Nebereme. Velcí dodavatelé energií mají stop stav. Ale stále je tu přes 50 menších dodavatelů
    Dva z největších dodavatelů plynu a elektřiny přestali přijímat nové zákazníky, kteří utíkají od konkurence. Nejsou jediní, v průběhu roku 2022 totéž udělalo několik menších dodavatelů. Přehled společností, ke kterým můžete přejít a nemají stop stav.
  • Po elektřině a plynu výrazně rostou i ceny tuhých paliv. LPG zdražuje minimálně
    Vzhledem k rekordním cenám zemního plynu lidé stále více vyhledávají možnost vytápění tuhými palivy. I jejich ceny však výrazně rostou – u palivového dřeva meziročně na více než dvojnásobek. Naopak cenově poměrně stabilní zůstává LPG, respektive čistý propan, který se tak stává ekonomicky výhodným palivem pro mnoho domácností i firem. Na rozdíl od zemního plynu nejsou jeho dodávky závislé na Rusku.
  • Jak na energetickou drahotu: chládek i bez klimatizace, úspory se dají najít všude
    Vedra, která už zase trápí Česko, nás nutí přemýšlet, jak ochladit byt, a přitom nevyhodit tisíce korun za klimatizaci a její drahý provoz. Zároveň s obavami vyhlížíme energeticky neradostný podzim a zimu. Jak můžeme zachránit alespoň část peněz?
  • Komu a jak pomůže úsporný energetický tarif zvládnout vysoké náklady na energie?
    Topná sezóna se nezadržitelně blíží a s tím i mnohem vyšší náklady na energie, než tomu bylo v předchozích letech. Jak plánuje vláda prostřednictvím úsporného tarifu pomoci českým rodinám zvládnout finančně tento skokový nárůst cen?
  • 4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích
    Uvažujete nad tím, jak snížit energetickou náročnost? Někdy nezbude nic jiného než do nemovitosti nějaké peníze investovat. Co vám může pomoci?
  • Mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč podepsal prezident!
    Mimořádný příspěvek na dítě již prošel téměř celým legislativním procesem. Jaká jsou finální pravidla? A jak a od kdy o něj můžete žádat?
  • „Úsporný tarif“ pomůže domácnostem zvládnout drahé energie
    Stát plánuje další pomoc s drahými energiemi pro domácnosti využívající elektřinu, plyn i centrální teplo. Vláda bude také do konce příštího roku platit za spotřebitele a firmy poplatek za obnovitelné zdroje. Kolik na tom ušetří?
  • Kolik můžete čerpat z dotací na zateplení nemovitosti?
    Dotaci z Nové zelené úsporám nemusíte získat jen na výměnu kotle. Program umožňuje čerpat finanční prostředky i na zateplení domu. Kolik můžete dostat peněz?
  • Inflace opět láme rekordy a je na 16 %, co zdražovalo nejvíce?
    Jaký je růst cenové hladiny v roce 2022? Jaká byla meziroční a meziměsíční inflace v květnu 2022? Jaké ceny rostly nejvíce? Potravin, energií?
  • Tepelná čerpadla: Na co se dívat při výběru firmy?
    Se zájmem o tepelná čerpadla se roztrhl pytel. Výhodou navíc je, že na ně můžete čerpat dotace. Na co byste měli hledět při výběru montážní firmy?
  • Koupaliště musí kvůli energiím zdražovat. Víme, o kolik si připlatíte
    Zvyšující se teploty a blížící se léto lákají lidi k vodě. Kdy koupaliště otevírají a jak se zdražování energií podepíše na vstupném?
  • Jaké dotace na fotovoltaiku mohou využít podnikatelé?
    V Česku jsou otevřeny dvě dotační výzvy na fotovoltaiku pro podniky a třetí brzy přibude. Jaké programy je nabízí a kolik můžete získat?
  • Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
    Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotaci z Nové zelené úsporám. Na co přesně ji získáte a kolik z programu můžete dostat?
  • Jak snížit výdaje za energie na minimum?
    Poslední roky přinesly rekordní zdražování energií. Co můžete udělat pro to, abyste co nejvíce za energie ušetřili?
  • Kdo nedosáhne na mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč?
    Které „děti“ nebudou mít nárok na příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč? Kdy se bude příspěvek vyplácet? A jak žádat o příspěvek na dítě? Kdo příspěvek dostane automaticky?
  • Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?
    Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel? 
  • ROZHOVOR: Může LPG nahradit zemní plyn v českých domácnostech a v průmyslu?
    Pro které domácnosti je vhodný přechod na LPG? Vztahuje se na plynové kotle na LPG nějaká dotace? Je možná plošná náhrada zemního plynu za LPG? Které části průmyslu mohou přejít na LPG? Na to odpoví generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík.
  • ROZHOVOR: Jak se proměnila cena plynu LPG? Odkud LPG do ČR putuje?
    Jaký dopad měla válka na Ukrajině na ceny a trh plynu LPG? Odkud se dováží LPG do Česka? Které země jsou největší hráči na trhu LPG? Na to odpoví generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík.
  • Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?
    O tepelných čerpadlech se v poslední době mluví stále častěji, a to také v souvislosti s možnými problémy s plynem. Jak jsou na tom firmy, které s čerpadly pracují?
  • Pomoc s drahou elektřinou a plynem: dávky a nové dotace na zelené investice
    Stát chce pomoci občanům s vysokými cenami energií, obracet se k využití obnovitelných zdrojů a odklánět se od ruských energetických zdrojů. Přinášíme přehled opatření.
  • Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí
    Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?
  • Disney+ dorazí 14. června 2022, bude dražší než v USA či jiných evropských zemích
    HBO MAX dorazil do Česka. Navíc do konce března si jej můžete předplatit za zvýhodněnou cenu. Disney+ k nám dorazí 14. června 2022. Jaké jsou nyní ceny streamovacích služeb? A kolik bude stát HBO MAX a Disney+?
  • Do kdy musíte odejít z režimu DPI?
    Jste ještě pořád u dodavatelů poslední instance? V takovém případě zpozorněte. Termín, do kterého musíte odejít, je velmi blízko.
  • Jaký vliv má na úsporu přepnutí plastových oken do zimního režimu?
    Máte plastová okna? Je dost velká šance, že je lze "přepnout" do zimního režimu. Jak vám přenastavení pomůže a zvládnete ho sami?
  • Novou ochranu před energetickými zprostředkovateli můžete využít i na smlouvy uzavřené loni
    Jakou ochranu a nová práva vám přináší novela energetického zákona? Jaké povinnosti musí plnit energetičtí zprostředkovatelé už nyní a co začne platit od července?
  • Sociální dávky se zvýší. Stát zohlední vyšší náklady na bydlení i dražší energie
    Stát zohlední současný růst cen do výpočtu příspěvku na bydlení. Kromě běžné valorizace vláda schválila i mimořádný příplatek, který má kompenzovat další zdražování energií.
  • Rozhovor s Jiřím Kvízem: Na podporu podniků jsou připraveny miliardy korun, ale výzvy zatím neběží
    V Česku měla být již dávno spuštěna celá řada dotačních programů, které však akorát tak nabírají časové zpoždění. Dotační poradenství, kolik programů stále stagnuje, kolik je připraveno pro české podniky peněz a mnoho dalšího v našem rozhovoru.
  • Jak to bude s regulovanou složkou ceny elektřiny a plynu v roce 2022
    Ceny energií začaly prudce stoupat a vypadá to, že je jen tak něco dolů nesrazí. Jak to bude příští rok s regulovanou složkou ceny a na co byste se měli připravit?
  • Vyznáte se v nových energetických štítcích u spotřebičů?
    Smolný den. Vaše elektrozařízení se porouchalo a vy se musíte porozhlédnout po novém. Vejdete do obchodu s elektrospotřebičemi a zůstáváte stát v němém úžasu. Na energetických štítcích vidíte jen označní A až G. Hledáte A+++, protože pochopitelně chcete co nejúspornější zařízení. Jak je možné, že se v dnešní době vyrábí elektronika s takovou obrovskou spotřebou?
  • Jak zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc kvůli drahým energiím?
    Na vysoké ceny za energie lze využít sociální dávku mimořádná okamžitá pomoc. Jak, kde a na co si o ni můžete zažádat?
  • Celosvětový prodej spalovacích motorů má skončit v roce 2040. Které automobilky s tímto záměrem souhlasí a které jsou proti?
    Na klimatickém summitu OSN v Glasgow byla odhalena deklarace o nulových emisích v silniční dopravě. Deklarace požaduje, aby do roku 2040 byly v prodeji po celém světě pouze automobily a lehké užitkové vozy s nulovou produkcí emisí. Mezi signatáři chybí některé velké státy, jako třeba USA nebo Čína, deklaraci nepodepsaly ani automobilky Hyundai, Toyota nebo VW. Naopak pro konec spalovacích prodejů v globálním měřítku jsou Volvo, Jaguar, Mercedes-Benz nebo Ford.
  • Hlavní příčiny vysokých cen energií a dopady na topení
    Cenový dopad energií pociťují všichni – spotřebitelé, zaměstnanci, firmy či investoři. Kde jsou kořeny současných problémů? A jaký to bude mít dopad na topení?
  • Zdražování energií: Co vám může pomoci?
    Energie prudce zdražily a osobám, které přešly k dodavatelům poslední instance po pádu Bohemia Energy byly vyměřeny zálohy, které oproti těm původním narostly o tisíce. Co vám takovou situaci může alespoň trošku usnadnit?
  • Jak často může dodavatel poslední instance měnit ceny a jak od něj přejít k novému dodavateli?
    V čem se liší režim u dodavatele poslední instance od pravidel, která platí, když odebíráte energii od klasického dodavatele? Jak často se mění ceny, jaké budete mít zálohy, do kdy musíte odejít a jak vypovědět smlouvu?
  • Co dělat, když jste klientem Bohemia Energy?
    Bohemia Energy ukončila svoji činnost, co mají její klienti dělat? Jaké budou mít ceny za elektřinu či plyn? Do kdy musí přejít k novému dodavateli energií?
  • Kolik stojí průkaz energetické náročnosti budov a kdy ho potřebujete?
    Budete prodávat anebo pronajímat nemovitost? V takovém případě si budete muset nechat vyřídit PENB. Co to je, kolik stojí a proč ho vlastně při prodeji nebo pronájmu domu či bytu potřebujete?
  • Zapomeňte na uhlí. Povinná výměna starých kotlů je příležitostí definitivně opustit tuhá paliva
    Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za modernější zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Nutnost odstávky starého kotle je však zároveň příležitostí přejít směrem k ekologičtějším, ale též ekonomicky příznivějším technologiím vytápění.
  • Vytápíte starým kotlem na tuhá paliva? Na jeho výměnu už máte jen rok
    Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za nový zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Přesné statistiky o počtu starých kotlů s nutností výměny neexistují, podle odhadu odborníků se ale výměna zdroje tepla bude týkat statisíců českých domácností. Vhodnou a finančně dostupnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva mohou být kotle na plyn, a to zemní plyn, ale i propan.
  • Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?
    Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?
  • Elektřina zdražuje. Proč to není jen špatná zpráva?
    Domácnosti si za elektřinu v následujících měsících připlatí. Pro lidi, kteří nejsou se svým dodavatelem spokojení je zdražování příležitostí, jak se se rychle vymanit z nevýhodné smlouvy.
  • Jak doma bezbolestně snížit spotřebu elektřiny?
    Zdražuje se. Nahoru jdou ceny benzínu i energií. Pak zpravidla rostou i ceny zboží a služeb. Domácnosti proto šetří, kde se dá. Až stovky korun mohou do rodinného rozpočtu přinést úspory elektřiny. 
  • Jak se bránit proti energošmejdům? Jak odstoupit od smlouvy?
    Zazvoní, mile se usmějí nebo jsou naopak agresivní a vnutí vám smlouvu nebo přihlášku do aukce energií. Ihned na to se roztočí kolečko potíží. Energošmejdi nepolevili ani v posledních měsících. Na co si dát pozor a jak se bránit?
  • Jak žádat o elektrickou přípojku?
    Podívejte se, co musíte splnit, aby váš dům byl připojen do elektrické soustavy. Kdy a kam žádat? Jak dlouho vám to zabere? A kolik to bude stát?
  • Domácí kanceláře a výuka stojí stovky korun navíc. Jak ušetřit za elektřinu?
    Domácnosti se v posledních měsících proměnily v učebny i v kanceláře. A to se neobešlo bez elektrospotřebičů. Účet za energie tak mohl poskočit o stovky korun. Jak doma šetřit a nepřeplácet?
  • Platit dodavateli tak akorát. Jak si upravit zálohy za energie?
    Spolu s vyúčtováním elektřiny nebo zemního plynu posílají dodavatelé i nový rozpis záloh za energie. Někdy jsou schválně nižší, aby lidé měli pocit, že platí méně. Jak si výši záloh upravit, když s nimi nesouhlasíte?
  • Ceny elektřiny 2021: Proč budou dodavatelé zdražovat?
    Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování.
  • Vypočítal vám dodavatel energií příliš moc? Faktury za energie reklamujte
    Právě teď přichází do poštovních i virtuálních schránek roční vyúčtování elektřiny a zemního plynu. Ve výpočtu ale může být chyba a dodavatel může požadovat nedoplatek neoprávněně. V takovém případě neotálejte s reklamací faktury.
  • Volá vám dodavatel elektřiny? Pozor na smlouvy uzavřené po telefonu
    Doba nepřeje osobnímu setkávání, a tak řada z nás nakupuje produkty on-line. Na dálku je možné sjednat i dodávky energií. Pokud vám volá dodavatel se „zaručeně skvělou nabídkou“, zbystřete. Smlouvy uzavřené po telefonu s sebou totiž nesou řadu rizik. 
  • Chcete doma šetřit emise? Rozsviťte si zelenou elektřinou
    Domácnosti si už několik let mohou vybrat, jestli dají přednost klasické elektřině nebo energii vyrobené v obnovitelných zdrojích. Ze zásuvek jde sice stále ten samý proud, lidé ale mají jistotu, že byl vyrobený ekologicky.
  • Jakých spotřebičů se týkají nové energetické štítky a co z nich nově vyčtete?
    Energetické štítky se dočkaly změn. Co z nich zákazníci nově vyčtou, jaká označení se změnila a proč k tomu vůbec došlo?
  • Spotřeba elektřiny se loni propadla. Čeká nás zdražování?
    České podniky loni ze sítě odebraly méně elektřiny. Spotřeba domácností sice narostla, ale propad nevyrovnala. Budou dodavatelé energií zdražovat, aby kompenzovali ztráty?
  • Čím nahradit kotel na tuhá paliva, když nemáte přípojku plynu?
    Máte starý kotel na tuhá paliva a uvažujete, čím ho nahradit? Jaké máte možnosti a jaké jsou výhody a nevýhody tepelného čerpadla a LPG plynu?
  • Jak novela energetického zákona zkomplikuje život šmejdům? A bude to stačit?
    Obchodníci, kteří podstrkují lidem přihlášky do aukcí nebo smlouvy s dodavateli energií, si vymýšlí stále nové triky. Chystaná novela energetického zákona by jim ale měla ztížit život. Zavede totiž registr zprostředkovatelů a smlouvy budou muset být vyhotoveny jen písemně. Bude to ale stačit?
  • Podvodů v elektřině a plynu neubývá. Jak se vyhnout potížím s energošmejdy?
    Nezávazná přihláška do aukce nebo podpis na nenápadném dokumentu. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do problému s dodavateli elektřiny i zemního plynu. Vykutálené praktiky neustaly ani během pandemie, naopak je vykutálení obchodníci inovovali.
  • Dodavatele jsme loni měnili méně. Kvůli cenám i smlouvám
    České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž zlevňovaly a lidé neměli motivaci se změnou zabývat. Navíc jim mnohdy bránily smlouvy se závazky.
  • Cestovní náhrady 2021 za používání motorových vozidel a stravné
    Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout nárok na příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní motorové vozidlo, přísluší mu i další cestovní náhrady. O kolik se pro rok 2021 zvyšují?
  • Jak vybrat správného dodavatele zemního plynu a šetřit?
    Vytápění zemním plynem je pohodlné, ale ve srovnání se dřevem nebo uhlím není nejlevnější. Účty za topnou sezónu letos můžete mít nižší, pokud si vyberete správného dodavatele zemního plynu. Jak na to?
  • Energie zlevňují. Je ten správný čas na fixaci cen?
    Ve chvíli, kdy ceny energií klesají, přichází dodavatelé s nabídkami fixace. Ta může být výhodná a nemusí. Na co si dát pozor, než smlouvu na rok 2021 podepíšete? A jaké jsou výhledy na další vývoj cen elektřiny?
  • Každá stovka se počítá. Zkroťte svůj účet za elektřinu nebo vytápění
    Elektřina ani zemní plyn by letos zdražovat neměly, přesto se vyplatí mít faktury za energie pod kontrolou. Poradíme vám, jak drobnými opatřeními snížit spotřebu a ušetřit stovky nebo tisíce korun měsíčně.
  • Ceny tepla: Kolik letos protopíte?
    Zdražují potraviny i některé služby. Za energie bychom ale v nastupující topné sezóně neměli platit víc než loni. Podívejte se, jak se vyvíjí ceny dřeva, uhlí, elektřiny a zemního plynu a čím se vyplatí vytápět domovy.
  • Co sledovat kvůli změně dodavatele? Cena energií to není
    Poplatky za energie patří mezi nejvyšší pravidelné výdaje domácností. Už jen proto stojí za to jednou za čas projít účty a zamyslet se, zda by tato položka nešla snížit nejen úspornými opařeními, ale také změnou dodavatele. Ceny konkurence mohou být výhodnější, ale často jen na první pohled. Vyplatí se proto vzít v potaz i další aspekty.
  • Covid-19 zpomalil energetiku. Vyrobilo se a spotřebovalo méně elektřiny i zemního plynu
    Koronavirová krize prostoupila všechna průmyslová odvětví, energetiku nevyjímaje. V prvních šesti měsících letošního roku poklesla výroba i spotřeba elektřiny a zemního plynu. Ve firmách byla tma a ticho, odběr domácností ale narůstal.
  • Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?
    Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?
  • Elektřina v době koronaviru. Půjde cena nahoru, nebo dolu?
    Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
  • Jakou byrokracii zařídit, když se přestěhujete?
    Lepší vyhořet, než se stěhovat. Alespoň tak se to říká. Přestěhováním nábytku a dalších věcí však starosti nekončí. Na jaké zařizování byste neměli zapomenout?
  • Nejčastější lsti energošmejdů. Na co si dát pozor a jak se bránit?
    Na podzim se mění ceny energií, a tak se více domácností rozhlíží po levnějším dodavateli. Pokud ale narazí na neférového obchodníka, mohou místo úspor přijít problémy. Práva spotřebitelů by měl posílit nový energetický zákon a pomoci by mohlo i přijetí zákona o hromadném řízení.
  • Zprostředkovatelé v energetice. Je nový registr zbraní na „šmejdy“, či jen marketingový tah?
    Když pochybí dodavatel elektřiny nebo zemního plynu, může si na něho stát došlápnout. Zatím ale nemá dostatečně silné páky na zprostředkovatele – třeba aukční společnosti. To by se mělo změnit společně s chystanou novelou energetického zákona.
  • Sviťte zeleně. Jak si vybrat elektřinu z obnovitelných zdrojů?
    Ač dodavatelé elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nabízí už řadu let, až nyní si ji sjednává větší počet domácností. Zelená elektřina nemusí být nutně dražší a zvolit si můžete i to, zda je vyrobená ze slunce, biomasy nebo z vody.
  • Jak mít energie pod palcem aneb čím se vyplatí topit
    Nejen na teplo domova, ale i na rodinný rozpočet má zásadní vliv to, čím a jak topíme. Není už topení uhlím pasé? Jaké nevýhody s sebou přináší topení plynem a proč jsou tepelná čerpadla nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění? Přinášíme cenné rady ohledně zdrojů tepla, které v nadcházející zimní sezóně můžou ušetřit nemalé peníze. Navíc poradíme, jakým způsobem vytápění zatížíte životní prostředí co nejméně.
  • Nezaspěte přípravu na topnou sezónu. Změna dodavatele ušetří tisíce korun
    Lidé, kteří vytápí své domovy elektřinou nebo zemním plynem, by si koncem léta měli prohlédnout ceníky dodavatelů a připravit se na topnou sezónu. Změna energetické společnosti totiž může ušetřit tisíce korun. 
  • Hlásíte se do aukce energií? Pozor na pokuty a výhrůžky od inkasních agentur
    Přihlásili jste se do aukce, ve které máte vysoutěžit tu nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu? Pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Kvůli aukci se totiž můžete octnout v hledáčku inkasních agentur vymáhajících pokuty za zrušené přihlášky.
  • Chyba ve faktuře za elektřinu? Podejte co nejdříve písemnou reklamaci
    S reklamacemi vyúčtování za elektřinu nebo zemní plyn má zkušenosti téměř třetina domácností. Lidé ale často tápou v tom, kdo provádí odečty energií a jak reklamaci správně podat.
  • Elektřina i plyn zlevní. Pozor ale na neférové nabídky
    Energie na komoditních burzách zlevňují, a tak by i domácnosti mohly za elektřinu a zemní plyn platit méně. Už nyní některé firmy obvolávají zákazníky a představují výhodnější nabídky. Může jít i o energošmejdy.
  • Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?
    Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?
  • Platíte za energie, kolik máte? Ohlídejte si cenu elektřiny i plynu
    Někteří dodavatelé švindlují. Třeba ve smluvních podmínkách nebo v cenících. Nedodržují sjednané ceny, zdražují, aniž by o tom dali vědět, nebo jinak porušují smlouvu. Co si ohlídat?
  • Některé věci smrtí nekončí. Co vše je potřeba zařídit, když vám zemře blízký?
    Ztráta rodinného příslušníka či jiné blízké osoby je zřejmě tím nejtěžším, s čím se může člověk během svého života setkat. Bohužel, i v této psychicky velice složité a emotivní situaci je potřeba po zemřelém zařídit celou řadu věcí. Vedle samotného pohřbu je nutné vyřídit například záležitosti spojené s bankovním účtem zesnulého, dodávkou energií či jeho mobilním tarifem.
  • Místo dodavatele zazvoní inkasní agentura. Jak snadno se můžete dostat do potíží?
    Někteří dodavatelé umí svým zákazníkům značně zkomplikovat život. Ve schránce vám může přistát pokuta a místo dodavatel vás bude kontaktovat inkasní agentura. Často ani netušíte, co jste nezaplatili. Jak na takové praktiky reagovat? 
  • Chcete změnit zálohy na energie?
    Platíte zálohy na energie a pokaždé vám vrací peníze? Přeplatek je samozřejmě příjemná zpráva, ale tento druh spoření u dodavatelů energie se zrovna nedoporučuje, například úroky vám tam rozhodně nenaskočí. Lepší je si zálohy rozumně nastavit.
  • Kdy je majitel nemovitosti povinen předložit energetický průkaz budovy?
    Jste majitelem nemovitosti a uvažujete o tom, že začnete byt či dům pronajímat? Anebo ho máte v plánu rovnou prodávat? Podívejte se s námi, jestli je vaší povinností zajistit PENB.
  • Elektřina pod atakem koronaviru zlevňuje: Jenže ne dost
    Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?
  • Chyba na vyúčtování? Pošlete dodavateli elektřiny nebo plynu reklamaci
    Spočítal vám dodavatel elektřiny špatně doplatek? Nedodržel obchodník s plynem termín nebo jiné podmínky smlouvy? Pošlete mu reklamaci. Pokud nereaguje nebo prošvihne lhůtu, máte nárok na několikatisícovou finanční náhradu.
  • Nemáte na složenky za elektřinu kvůli koronaviru? Volejte dodavateli
    Praktické dopady nouzového stavu pociťují domácnosti v mnoha rovinách. Někteří lidé se kvůli ztrátě zaměstnání nebo výpadků příjmů potýkají s tenčícím se rodinným rozpočtem. Co si počít ve chvíli, kdy nezbývá na složenky za elektřinu nebo plyn?
  • A zelenou elektřinu máte? Češi se u dodavatelů dožadují proudu z obnovitelných zdrojů
    Ještě před pár lety mohli lidé v České republice odebírat zelenou elektřinu jen od vybraných dodavatelů. Dnes ji nabízí většina společností na trhu. O proud vyrobený z obnovitelných zdrojů je zájem. Dokonce i za příplatek.
  • Rouška za podpis. Energetičtí šmejdi nespí ani v době koronaviru
    Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
  • Zájem o změny dodavatele energií opadl. Důvodem jsou i smlouvy na dobu určitou
    Vybrat si dodavatele elektřiny nebo plynu, a snížit tak účet za energie, je v České republice už více jak deset let standardem. Zatímco v roce 2018 změnil dodavatele velký počet domácností, loňský rok byl podprůměrný. Podle odborníků se ale stále vyplatí pátrat na energetickém trhu po lepší nabídce.
  • Ceny vody 2020: kubík stojí v průměru 94 korun
    V lednu zdražila voda ve většině českých měst a obcí. Jde o největší navýšení cen za posledních několik let. Vodné a stočné v některých oblastech stouplo o více než 10 %. Voda v polovině roku ovšem mírně zlevní, a to díky snížení sazby DPH.
  • Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
    Domácnost, která si vybere nového dodavatele, může ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Rozhodující je cena. Lidé by ale neměli přehlížet ani obchodní podmínky a skryté sankce.
  • Teplo v Česku. Energetickou chudobou netrpíme, interiéry přetápíme
    V některých českých domácnostech se i v lednu chodí v kraťasech a v tričku. Češi mají rádi teplo a své domácnosti často přetápí. Na rozdíl od jiných obyvatel Evropy své byty a domy mohou snadněji vytopit na komfortní teplotu.
  • Jak svítit šetrně vůči sobě i okolí?
    Světelného znečištění přibývá. S tím, jak jsou osvětleny památky nebo sídla různých institucí či soukromých firem, nic neuděláme. U těch státních alespoň ne hned. Ale sami se můžeme začít chovat tak, abychom ke světelnému znečištění nepřispívali.
  • Jsme zavaleni světelným znečištění. A zdraví to dobře nedělá…
    Když se vydáte autem v noci na cesty, zjistíte, že nejen města a městečka, ale také už vesnice doslova září nocí. Čím je možné se pochlubit, to je osvětleno. O svátcích k tomu ještě přibývají nazdobené vánoční stromky a další světlené ozdoby. Je to sice docela hezké, ale na druhé straně je kvůli nočnímu osvětlení mnoho dalších věcí v úplné tmě. Podle vědců to není přirozené, a nedělá to dobře zdraví lidí ani zvířat.
  • Teplo od nového roku zdraží v průměru o 3 %. Navýšení nákladů vyrovnají nižší daně
    Domácnosti, které vytápí své byty a domy teplem z tepláren, si od roku 2020 připlatí. Některé teplárny přiznávají, že v příštím roce mírně navýší cenu, která by ale měla být pod úrovní inflace. Teplo v České republice je v průměru o 100 až 150 korun za gigajoul dražší než v sousedním Německu. Podle kritiků si některé teplárny upravují ceny ve svůj prospěch.
  • Elektřina budoucnosti
    Spotřeba elektrické energie roste, ale přesto její dodavatelé i spotřebitelé sledují trendy, kterým nelze uniknout. Je jednoduché odebírat zelenou elektřinu, na dálku monitorovat svou spotřebu a ani pro sjednání nového dodavatele nemusíte nikam chodit
  • Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
    Stovky až tisíce korun protopí české domácnosti zbytečně. Podle odborníků byty přetápíme. Snížení teploty o jeden stupeň přitom ušetří až 6 % tepla. Jaké jsou další tipy, jak doma šetřit teplo?
  • Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci
    Češi, kteří jsou připojeni k centrálnímu zásobování teplem, za něj ze mzdy vydají pětkrát více než Němci. Zaplatí za něj asi tři procenta z hrubé mzdy, Němci 0,6 procenta. Vyplývá to ze studie Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ).
  • Nezávazná přihláška jako poukázka na potíže. Pozor na některé aukční firmy
    Na začátku bývá nezávazná přihláška do aukce elektřiny nebo zemního plynu. Na konci složenka s tučnou sumou. Když si špatně přečtete podmínky aukcí, můžete se dostat do potíží. Na co si dát pozor? A jak bezpečně soutěžit o nejlevnější energii? 
  • Chcete doma využít solární energii? Pár praktických rad
    Mít k dispozici energii téměř zadarmo, to je značka ideál. Solární energie taková je a využívá ji stále více českých domácností.
  • Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
    Výše cen energií je pro mnohé noční můrou, která je neustále nutí přemýšlet nad tím, kde ušetřit. A tak se mění například dodavatelé plynu či elektřiny. A i když nabídka zněla hodně lákavě, přesto byl vypočítán nedoplatek. Jak je to možné?
  • Rizika při změně dodavatele energií: Na co si dát pozor?
    Na podzim už tradičně roste počet domácností, které mění dodavatele. Občas se poměrně jednoduchý proces neobejde bez komplikací. Na co si dát pozor? A jak se bránit?
  • Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
    Elektřina může ke konci roku ještě zdražovat, shodují se na tom analytici. Na pozvolný nárůst energií se mají české domácnosti připravit i v následujících pěti letech. Pokud chtějí ušetřit, vyplatí se zapátrat po levnějších nabídkách.
  • Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020
    Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.
  • Za stejnou službu různé ceny. Češi mohou změnou poskytovatele elektřiny ušetřit až 12 000
    Průměrná česká domácnost může za rok změnou poskytovatelů služeb ušetřit až 51 131 Kč. Vyplývá to z dat projektu Index24 za první pololetí tohoto roku. Index již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem zůstává pro Čechy i nadále hypotéka, nejvíce se však dá aktuálně ušetřit změnou dodavatele elektřiny – v průměru 12 000 korun, což je meziročně více než dvojnásobný nárůst.
  • Ztrácí se u vás elektřina? Jak zjistit černý odběr a co s tím?
    Spadnout do černého odběru můžete i bez vlastního zavinění. Za neoprávněný odběr energií hrozí tisícové pokuty. Jak černý odběr zjistit? A co dělat?
  • E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
    Komunikovat elektronickou poštou je snadné. Navíc nemusíte být s nikým tváří v tvář a vnímat jeho nálady či pocity, které nemusí být právě příjemné. Jenže u osobní komunikace okamžitě vidíme, že jsme se třeba dobře nevyjádřili a můžeme se opravit. U mailu nám to ani nemusí dojít, ale adresát se cítí dotčený.  V práci to pak může zavánět slušným průšvihem.
  • Pohne podzim s cenami plynu a elektřiny? Ptali jsme se analytiků
    Podzim obvykle zamíchá karty s elektřinou i zemním plynem. Podle toho, co se v průběhu roku děje na energetických burzách, připravují dodavatelé své nové ceníky. Plyn padá, elektřina je na vážkách.
  • Hádáte se s dodavatelem? Jak vám pomůže mimosoudní řešení sporů?
    Do křížku s dodavatelem se můžete dostat velmi snadno. Stačí podepsat nevýhodnou smlouvu nebo odsouhlasit záludné obchodní podmínky. Když už nevíte kudy kam, je jednou z možností mimosoudní řešení sporu.
  • Energetickou chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, pomůže zateplení
    Podle výsledků letošního průzkumu agentury STEM je téměř 20 % českých domácností ohroženo tzv. energetickou chudobou. Výsledky průzkumu ukazují, že české domácnosti jsou zvyklé mít v zimě doma daleko vyšší teplotu než ve většině evropských států. Čtvrtina respondentů obětuje tomuto luxusu i úspory v ostatních výdajích na živobytí.
  • Dobří versus špatní dodavatelé elektřiny. Jak je poznat?
    Vyznat se v cenách, obchodních podmínkách i přístupu prodejců energií není jednoduché. Lidem mají pomoci nová pravidla, na nichž se shodli dodavatelé elektřiny a plynu.
  • Potíže s dodavatelem energií: Kde vám pomůžou?
    Bezpočtukrát jste telefonovali na zákaznickou linku, poslali jste spoustu žádostí a stále nic. Dodavatel požaduje zaplacení sankce, odmítá vám sdělit termín ukončení dodávek nebo se s vámi přestal bavit. Co si v takové situaci počít?
  • Kolik stojí tepelná čerpadla?
    Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla a moc si nevíte rady? Jaké jsou typy, na kolik vás vyjdou? A o kolik se sníží vaše provozní náklady na energie?
  • Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
    Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?
  • O zelenou elektřinu se má soutěžit. Zdraží aukce proud českým domácnostem?
    Elektrická energie na přelomu roku zdražila a další navýšení by mohly podle některých odborníků přinést aukce, v nichž by se soutěžilo o zelenou elektřinu. Novinku chystá ministerstvo průmyslu a obchodu. Názory expertů nejsou jednoznačné.
  • Šetří Češi? Spotřeba elektřiny a plynu oproti loňsku klesá
    Od začátku letošního roku snížili Češi svoji spotřebu elektřiny i zemního plynu. Částečně za to mohou i nadprůměrné venkovní teploty, díky nimž se tolik netopilo. Zároveň klesají ceny plynu, ušetřit mohou hlavně domácnosti, které jím vytápí.
  • Zdražil dodavatel? Jak se bránit vysokým zálohám za energie?
    Elektřina a plyn se během roku platí zálohově, většinou měsíčně nebo čtvrtletně. Společně s ročním vyúčtováním pak dodavatelé zasílají i nový rozpis záloh. Zvýšit je mohou pouze, pokud pro to mají důvod. Jak se příliš vysokým platbám za energie můžete bránit? 
  • Na dodavatele si stěžovalo nejvíce lidí v historii. Problémem jsou smlouvy i podomní prodej
    Někteří dodavatelé se loni činili, a tak na ně lidé poslali nejvíce stížností v historii. Potíže měli například s fakturami, při změně obchodníka nebo při zprostředkování aukcí. Podle spotřebitelských poraden by si lidé měli dávat pozor na to, co podepisují. Nejvíce rizik totiž přináší podomní prodej.
  • Jarní sluníčko přeje zelené
    Minulý víkend byl plný slunce. A tak nám zezelenal energetický mix. Sluneční panely v Česku zvádly vyrobit až pětinu elektřiny.
  • Elektromobil ujede kilometr i za 50 haléřů. Co brzdí elektrická auta v Česku?
    I když se o elektromobilech všeobecně ví, že jsou úspornější a ekologičtější než běžné vozy, přesto jich na českých silnicích jezdí jen 3 tisíce. Za šest let by jejich počet mohl narůst o desítky tisíc. Záležet bude i na tom, jak rychle se rozroste síť dobíjecích stanic nebo o kolik zlevní baterie.
  • Vybila se vám autobaterie? Auto neroztlačujte, mohli byste poškodit katalyzátor
    Otočili jste klíčkem v zapalování a nic se nestalo? Nejspíš máte vybitou autobaterii. Co teď? Dědečkové radí, roztáhněte auto, odborníci tvrdí pravý opak. Novější automobily byste tím podle nich mohli poškodit. Mnohem šetrnější je použití startovacích kabelů. Baterii byste navíc neměli zbytečně namáhat.
  • Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
    Už několik let můžete změnit zálohu nebo reklamovat vyúčtování on-line přes zákaznický portál. Dodavatelé postupně rozšiřují požadavky, které přes internet vyřídíte. Nově vznikla třeba aplikaci pro odečet, jež sama navrhne úpravu záloh, možný je i přechod k jiné společnosti bez jediného papíru. 
  • Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?
    Zalíbil se vám některý z programů od Nová zelená úsporám? Uvažujete o tom, že chcete rekonstruovat dům anebo uspořit na energiích? Přečtete si, kolik díky projektu můžete ušetřit a jak si zažádat o dotaci.
  • Kolik lze uspořit se zelenými technologiemi?
    Ceny elektřiny stoupají a mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak uspořit na ohřevu s ohledem na míru životního komfortu. Lze ušetřit a ještě třeba trochu něco navíc vydělat nejen na úsporných technologiích v rodinných domech, ale třeba i v panelákovém nebo činžovním domě?
  • Trest pro dodavatele energií: Milionové pokuty za podomní prodej
    Za nekalé obchodní praktiky rozdal v poslední době Energetický regulační úřad milionové pokuty. Dodavatelé se provinili při telefonickém i podomním prodeji, když používali nátlak nebo zamlčovali skutečnosti. Nesprávné, zavádějící nebo nepřesné informace přitom podle odborníků vedou spotřebitele k chybným rozhodnutím.
  • Elektřinu ze slunce nebo větru můžete mít i ve své zásuvce. Je ale dražší
    V posledních pěti letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku stagnuje. Vláda i výrobci hledají možnosti, jak ji znovu nastartovat. Dodavatelé zase lákají spotřebitele na speciální zelené tarify, kdy jim do zásuvek proudí jen ekologicky vyrobený proud. Rozhodující je ale pořád cena. 
  • Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
    Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
  • 3 kroky k dobrému světlu. Jak vybrat LED žárovku?
    Stačí jedno stisknutí vypínače a tmavý pokoj prozáří světlo. Aby bylo opravdu dobré, je třeba obezřetně vybrat žárovku. Zatímco u klasických „edisonek“ se výběr podřizoval výkonu, u moderního osvětlení rozhodují další kritéria.
  • Prodejci elektřiny změnili taktiku. Na co si dát pozor?
    Většina obcí a měst zakázala podomní prodej. To ale neznamená, že si prodejci elektřiny nebo zemního plynu dali pauzu. Domácnosti oslovují telefonicky. Když se na schůzku předem objednají, nejde už o podomní prodej. Rizika ovšem přináší úplně stejná. 
  • Šetřím, šetříš, šetříme
    Snažíte se, ale přesto nejste schopni ušetřit? Na účtu vám po zaplacení všech nezbytných měsíčních výdajů nic nezbude? Zkusme se podívat, jestli se nějaké možnosti skutečně nenabízejí.
  • Silní zůstávají silní. „Škatulata hýbejte se“ se na energetickém trhu nekonala
    Českým domácnostem a firmám dodává energii kolem osmdesáti dodavatelů. Někteří z nich počítají zákazníky na stovky, jiní na sta tisíce. Ačkoli letos změnil dodavatele rekordní počet odběratelů, žádná velká „škatulata hýbejte se“ se nekonala. Kdo má kolik zákazníků? A vypovídá počet odběrných míst o kvalitě dodavatele? 
  • Nejčastější chyby, které nás u dodavatelů mohou stát tisíce korun
    Když se nám nelíbí, jak s námi dodavatel energie komunikuje, můžeme odejít. Stejnou možnost máme, když zdraží. Podle spotřebitelských poradců ale svá práva využíváme málo, zatímco své povinnosti mnohdy ani neznáme. Často se pak zbytečně dostáváme do problémů.
  • Komu bude od dubna začínat SPZ na EL?
    Od loňského října platí novela silničního zákona. Ta například zredukovala vyhlášku o povinné výbavě do auta, zavedla vysoké pokuty za stáčení tachometru, přinesla novinky pro technické silniční kontroly a také povinnost vytvářet tzv. záchranářskou uličku. Dále novela zavedla novou poznávací značku pro elektromobily.
  • Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
    Od loňského jara se mluvilo o zdražování elektřiny. I to je jeden z důvodů, proč podle analytiků změnilo loni dodavatele o téměř sto tisíc domácností více než v roce 2017. Svůj díl na tom mají i telefonisté. Část dodavatelů je totiž začala využívat místo podomních prodejců.
  • Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
    Příspěvek až 127 500 korun mohou letos získat domácnosti, které se rozhodnou vyměnit starý kotel na uhlí za nový zdroj tepla. Kotlíkové dotace podporují kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Třetí vlna je poslední šancí, jak příspěvek získat.
  • Na zelenou elektřinu přispívá každý. Průměrná domácnost zaplatí kolem 840 korun ročně
    Na faktuře, kterou nám každý rok zasílají dodavatelé, se to hemží čísly. Cena elektřiny je totiž složená z celé řady položek. Mezi jinými platíme i za distribuci nebo přispíváme na obnovitelné zdroje. I když příspěvek na zelenou energii poklesl, domácnosti platí pořád stejně. Záleží hlavně na tom, kolik elektřiny spotřebujeme.
  • Jak a kdy si snížit zálohy na energie?
    Zdá se vám, že platíte příliš vysoké zálohy na energie? Míváte pravidelný přeplatek? Anebo vám prostě jen přijde, že platíte zbytečně moc? Poradíme vám, jak si zálohy snížit a nastavit přesně tak, aby vám vyhovovaly.
  • Z kohoutků teče dražší voda. Víte, kolik platíte za kubík?
    Voda, kterou stáčí české domácnosti, od ledna zdražila ve většině měst a obcí. Někde si lidé připlatí o několik procent, jinde voda podraží jen o inflaci. Konkrétní cena se bude lišit podle lokality – kubík může stát 80, ale třeba i 100 korun.
  • Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
    Energie, to je věčné téma a v zimě to cítíme snad všichni. A tak se hovor stáčí často k otázce, co je vlastně výhodnější, topit plynem, nebo elektřinou?
  • Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
    Elektřinu od nového roku zdražila většina dodavatelů. Zohlednili tak dlouhodobý nárůst ceny silové elektřiny na burzách. Podle analytiků sice na trzích přijde ochlazení, ale na výrazné zlevňování se české domácnosti těšit nemohou. Je lepší si cenu fixovat, nebo ji nakoupit pomocí aukcí?
  • Rok 2019 přináší zdražení tepla z tepláren. Připlatíme si stokoruny ročně
    Domácnostem v roce 2019 zdraží teplo. O kolik se faktury navýší, bude záležet hlavně na palivu, jež teplárna používá. Teplo z uhlí zdraží v průměru o 5 %, v případě zemního plynu bude nárůst cen o něco nižší. Lidé si za teplo v průměru připlatí o několik stokorun ročně.
  • Jak poznáte úsporný spotřebič? Plusy u „áček“ pravděpodobně zaniknou
    Plusy u písmene A matou spotřebiče, a tak Evropská unie společně s výrobci připravuje změnu stupnice, podle níž spotřebitelé poznají úsporné domácí spotřebiče, třeba ledničky a pračky. Nová stupnice by měla mít škálu od A do G. Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie, tedy i výdaje.
  • Nové ceny elektřiny 2020. Státem regulovaná položka zdražuje o 1,3 %
    Více než polovinu z ceny elektřiny tvoří regulovaná položka. Její výši každý rok na sklonku listopadu zveřejňuje Energetický regulační úřad. Příští rok mírně poroste, stejně jako obchodní složka. Lidé si podle své spotřeby připlatí desítky až stovky korun.
  • Plyn zdražuje. Dodavatelé zatím mlčí. Připlatíme si?
    Velkoobchodní ceny zemního plynu za poslední půlrok zdražily zhruba o polovinu. Ačkoli většina dodavatelů zatím nezdražila, přiznávají, že nárůst cen budou muset zohlednit. Ceny plynu by tak podle analytiků mohly domácnostem v roce 2019 zdražit o 5 až 7 procent.
  • Elektřina je nejdražší za sedm let. Zdražuje většina dodavatelů
    O stovky až tisíce korun narostou českým domácnostem roční účty za elektřinu. Většina dodavatelů totiž zdražuje, protože rostou ceny elektřiny na energetických burzách. Nahoru je žene vysoká poptávka, ceny i uhlí i emisních povolenek. V průměru bude v roce 2019 cena elektřiny vyšší o 8 až 10 %.  
  • Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
    Letošní podzim je ve znamení nárůstu ceny elektřiny. Ve chvíli, kdy dodavatelé zdražují, mají spotřebitelé v rukávu eso. Bez jakýchkoli sankcí totiž mohou ukončit smlouvu.
  • Slunce, vítr, biomasa. Obnovitelné zdroje vyrobí pětkrát více elektřiny než před patnácti lety
    Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů rok od roku roste. Loni poslaly čisté zdroje do sítě přes 9 600 gigawatthodin. Nejvíce čisté energie vyrobily bioplynové stanice. Do obnovitelných zdrojů investuje stát i energetické firmy. Podle kritiků ale chybí legislativa, která by zaštítila rozvoj solárních panelů nebo akumulačních baterií.
  • Víte, co vám dodavatel účtuje? Vyznejte se ve faktuře za elektřinu
    Otevřeli jste právě vyúčtování od dodavatele elektřiny a nevěřícně hledíte na všechna ta čísla a pojmy? Hledáte, kde je uvedena spotřeba a za co vše platíte? Připravili jsme pro vás průvodce fakturou za elektřinu.
  • 8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo
    Na bydlení, platby za energie nebo vodu padne zhruba pětina z rozpočtu domácností. Právě v topné sezóně roste spotřeba energií. Když při vytápění chybujete, zvyšujete svůj účet o stovky až tisíce korun. Jakým nejčastějším chybám se vyhnout?
  • Zvedl vám dodavatel zálohy za elektřinu? Braňte se, pokud nejsou férové
    Měsíční zálohy, které každý měsíc posíláte na účet svému dodavateli, musí co nejvěrohodněji odrážet vaši spotřebu. Energetické společnosti je sice můžou navýšit, ale jen když k tomu mají důvod. Přibývá ovšem situací, kdy lidé platí víc, než by měli.
  • Energetické aukce jsou výhodné. Opravdu?
    „Jestli chceš mít nejlevnější plyn nebo elektřinu, běž do aukce. Levněji to nikde nedostaneš,“ slyšíte občas dobré rady. Může to být pravda, ale také nemusí. Jak se tedy zachovat, abychom si život ulehčili a nezkomplikovali?
  • Konec halogenových světel v Česku? Čím doma svítit?
    Omezování neúsporného osvětlení začalo stowattovými žárovkami před devíti lety a vyvrcholilo letos, kdy jsou z trhu stahovány halogenové žárovky. Ovšem jen některé druhy. Čím doma svítit? A jak vybrat nejlepší náhradu za halogenku?
  • Změny klimatu vs. české léto
    Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.
  • Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
    Léta snižování cen energií jsou u konce. Teď nás bude čekat zdražování. Musíte vyšší ceny tolerovat anebo můžete odejít za levnějším dodavatelem elektřiny? Pravda je někde na pomezí.
  • Účty za elektřinu narostou o stovky až tisíce korun. Záleží na tom, zda jen svítíte nebo i topíte
    Většina domácností bude mít dražší účty za elektřinu. Dodavatelé totiž postupně zdražují. Velké energetické firmy už ceníky zvýšily, další společnosti se na to chystají. Hlavní vlna nárůstu cen má podle expertů nastat na podzim nebo po Novém roce.
  • Zdražování elektřiny přeje šmejdům. Jak nenaletět?
    Elektřina zdražuje, což dává podomním prodejcům do ruky argument, proč byste měli kývnout právě na jejich akční nabídku. Nejde přitom jen o návštěvy obchodníků u vás doma. Na pozoru se mějte také při telefonátu – smlouvu lze totiž sjednat i na dálku.
  • Jak ušetřit tisícovky za teplo? Nepodceňujte přípravu na topnou sezónu
    S nástupem chladných dnů se začínají pomalu roztápět radiátory i kamna. O nákladech za nadcházející topnou sezónu rozhodují nejen ceny paliva a energií, ale také příprava otopné soustavy. Na co se zaměřit?
  • Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
    Aby vás dodavatel pokutoval za černý odběr elektřiny, nemusíte hned krást. Do potíží se můžete dostat třeba při změně energetické společnosti, například kvůli špatnému termínu výpovědi smlouvy.
  • Exkluzivně za pokutou. Tohle je nový trik na trhu s elektřinou
    Na energetickém trhu se objevil nový nešvar. Podomní obchodníci slibují, že vám zprostředkují nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu. V přihlášce do aukce ale podepíšete také exkluzivitu. A odtud je jen krůček k tisícovým pokutám.
  • Elektrická kola se už prodávají lépe než klasická
    Elektrokola frčí. U nás s malým zpožděním za Evropou, kde je tento trend znát už několik let. Firmy, které v ČR elektrokola montují, mají na měsíce vyprodáno, prodejci zaznamenali oproti loňsku nárůst zájmu vyšší o třetinu.
  • Zprostředkovatel není dodavatel. Pozor, co podepisujete mezi dveřmi
    Na dveře domácností nezvoní jen podomní prodejci zastupující dodavatele, ale také aukční společnosti. Podepsáním nevinné přihlášky do aukce se můžete dostat do potíží. Zprostředkovatel totiž není dodavatel a platí pro něho trochu jiná pravidla hry.
  • Jak mohou studenti v novém akademickém roce ušetřit?
    Nastupujete v záři do dalšího semestru a už teď se bojíte výdajů spojených se studiem? Podívejte se s námi, na čem v letošním akademickém roce můžete ušetřit.
  • Zbude jen pár nejsilnějších? Bohemia Energy koupila dalšího dodavatele, tentokrát Amper Market
    V budoucnu by na energetickém trhu mělo fungovat jen několik dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Už v minulosti silnější hráči skoupili menší firmy. Naposledy skupina Bohemia Energy investovala do dodavatele Amper Market.
  • Elektřina zdraží, varují dodavatelé. Viníkem jsou vedra i rostoucí ceny uhlí
    Většina domácností v Česku se v nadcházejícím období musí připravit na nárůst cen elektřiny. Velcí dodavatelé už zdražili, menší se na navýšení cen energií chystají. Obchodníci tento krok odůvodňují rostoucími cenami komodit na energetických burzách.
  • Na distributorovi plynových lahví záleží. V oběhu jsou nádoby staré i 40 let
    Počet plynových lahví na LPG, které kolují na českém trhu, jde do milionů. Jejich správná údržba je z hlediska bezpečnosti zásadní. V oběhu jsou totiž lahve i 40 let staré. Kromě jejich opětovného naplnění propan-butanem tak musejí plnírny též investovat nemalé prostředky do údržby lahví. Podle odborníků jsou však na trhu desítky malých plníren, které ve snaze ušetřit mohou údržbu zanedbávat.
  • Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
    Už několik let můžete ke smlouvě na dodávky elektřiny získat LED žárovky zdarma. Do potíží se dostanete ve chvíli, kdy od smlouvy odstupujete. Dodavatel vám naúčtuje pokutu a rovnou ji předá inkasní agentuře.
  • V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
    V prvním pololetí letošního roku bylo nově registrováno celkem 267 osobních vozidel s výhradně elektrickým pohonem. Podle odborníků je již delší dobu patrný trend rostoucí obliby elektromobilů. To dokládá srovnání s přírůstkem vozů na CNG, kterých bylo letos nově zaregistrováno jen 214. Elektrárenské společnosti investují do rozvoje sítě dobíjecích stanic a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již eviduje celkem 131 veřejných dobíjecích stanic.
  • 8 tipů, jak nenaletět šmejdům v energetice
    Mezi podomními prodejci nejsou jen zástupci dodavatelů, ale také zprostředkovatelé elektřiny nebo zemního plynu. Pro ně platí jiná pravidla než pro obchodníky s energiemi. Stačí jeden podpis a může se roztočit kolo potíží. Tady je 8 tipů, jak se bránit a nenaletět.
  • Okurková sezóna. Nejlepší čas změnit dodavatele a topit levněji
    Léto je čas na změnu dodavatele. Zvlášť pokud plynem nebo elektřinou vytápíte. Úspory se pohybují v řádech tisíců korun. Proč s výběrem nového obchodníka neotálet? A na co si dát pozor? A jak bychom měli postupovat?
  • V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
    Mezi nově pořizovanými auty tvoří vozy na alternativní pohon pouze 2 %. Pomalu ale přibývají, stejně jako stanice, kde si lidé mohou dobít elektromobil nebo doplnit CNG. Kilometr ujedou za korunu.
  • Češi zateplují. Na izolace domů je připraveno až 12 miliard korun
    Už pět let běží dotační program Nová zelená úsporám, v němž si lidé mohou říct o příspěvek na zateplení domu. Dotaci dosud získalo 28 tisíc žadatelů, mezi něž bylo rozděleno přes 6 miliard korun. Až dvojnásobnou částku chystají úřady na další čtyři roky.
  • Jak doma ušetřit za energie, když jste na dovolené
    Jedete na dovolenou a vaše spotřebiče necháváte zapnuté ve stejném modu, jako byste byli doma? Je to zbytečné. Pokud ve vašem bytě nikdo nebude, určitě můžete mít mnoho přístrojů úplně vypnutých. Celkem jednoduše tak ušetříte a má to ještě další výhody.
  • Zdražil vám dodavatel elektřinu? Máte právo bezplatně odejít
    Ve chvíli, kdy vám dodavatel zvedne ceny elektřiny nebo zemního plynu, můžete vypovědět smlouvu. Pokutu vám nesmí účtovat ani ve chvíli, kdy jste se zavázali odebírat od něho energie na dva nebo tři roky. 
  • Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
    Už to nejsou jen LED žárovky jako dárek, jež se lidem mohou prodražit až na několik tisíc korun. Podomní prodejci elektřiny a zemního plynu nabízí i závazné přihlášky do aukcí, kde je vítěz už dopředu známý.
  • 5 věcí, které byste rozhodně měli vědět o stavbě domu na klíč
    Plánujete si postavit dům a přemýšlíte, že zvolíte nějaký na klíč? Takové projekty se těší čím dál větší oblibě. Na co byste ale rozhodně neměli zapomenout při výběru?
  • Loni jsme spotřebovali více elektřiny. Při výrobě se činily jaderné i větrné elektrárny
    České domácnosti a podniky loni spotřebovaly o téměř 2 % více elektřiny než v předchozím roce. Analytici to připisují ekonomicky dobrým časům. Spotřeba meziročně vzrostla také v plynárenství, a to o 3,3 %.
  • Máte přímotop a chcete ušetřit?
    Energie rostou a ceny elektřiny nejsou výjimkou. Každý tedy přemýšlí, jak mít na složenkách nižší částky. A co takhle zkusit nízký tarif?
  • Zálohy za elektřinu. Jak se vyhnout vysokým nedoplatkům?
    Jednou za rok vám dodavatel elektřiny pošle vyúčtování. Abyste se vyhnuli vysokým nedoplatkům, nastavte si správně měsíční zálohy. Jak na to?
  • Tisíce korun za výpověď smlouvy. Kdy můžete od dodavatele zdarma odejít?
    Nejeden dodavatel vám naúčtuje pokutu, když předčasně vypovíte smlouvu. Přesto existují možnosti, jak se z nevýhodného vztahu vyvléct. Kdy můžete odejít bez sankcí?
  • Lidé mění kvůli zdražování dodavatele energií. Vyplatí se fixace cen?
    České domácnosti v prvním čtvrtletí letošního roku ukázaly, že o změnu dodavatele elektřiny a plynu mají znovu zájem.Pokud bude podobný trend pokračovat, padne pětiletý rekord. Důvodem narůstajícího počtu změn dodavatelů je podle odborníků zdražování energií. 
  • Měníte dodavatele elektřiny a plynu?
    Kdekdo o tom mluví, ale tím mluvením to většinou končí. Všichni totiž chtějí ušetřit na elektřině a plynu, ale jen málokdo ví, jak to vlastně udělat. Jak se vlastně zorientovat v množství nabídek dodavatelů energií, kteří nás navíc pravidelně masírují svými nabídkami s tím, že jsou nejlevnější, nejefektivnější, nejúspornější. Na co byste si tedy měli dát pozor?
  • Elektřina on-line. Umíte si přes internet vyřídit snížení záloh?
    Většina velkých i malých dodavatelů provozuje zákaznické portály. Lidé si na nich mohou on-line zkontrolovat zaslané zálohy, nahlásit samoodečet nebo podat reklamaci. Umíte je používat? A co radí samotní dodavatelé?
  • Vodík vs. baterie - jak moc čisté auto můžete mít?
    Vodíkový pohon, ve kterém jsou leadry Japonsko, Korea a USA, se dnes již netýká jen silniční vozidel. Na vodík jezdí také vysokozdvižné a letištní vozíky na kufry, kola, vlaky, tramvaje a v neposlední řadě také malé lodě a trajekty. V provozu je přes 5 tisíc vysokozdvižných vozíků ve skladech společností jako např. La Poste ve Francii, Wal-Mart a Coca-Cola ve Spojených státech.
  • Chcete doma ušetřit? Zkuste tohle, je to snadné!
    Potřebovali byste ušetřit, ale nevíte jak? Přestože máte stabilní a přiměřený příjem, ke konci měsíce vám pořád chybí peníze. Neuděláme z vás sice boháče, ale pomůžeme najít „díry“, kudy se peníze zbytečně ztrácejí.
  • Už jste si pořídili svůj první elektromobil?
    Ještě před několika lety se všichni majitelé elektromobilů znali osobně, protože jich bylo skutečně jen pár. Alternativním druhem se ale začal zabývat stát a s levnějšími bateriemi a dalšími součástkami elektromobilů se tato auta stávají dostupnějšími.
  • 10 tipů, jak úsporně prát prádlo a mýt nádobí
    Myčkou a pračkou protečou za rok tisíce litrů vody. Ze zásuvky domácí spotřebiče odeberou desítky kilowatthodin elektřiny. Stačí málo a jejich spotřebu můžete zkrouhnout o třetinu. Podívejte se na 10 tipů, jak úsporně prát prádlo a mýt nádobí.
  • Triky podomních prodejců v roce 2018. Jak se bránit?
    Zvoní na dveře domácností a prodávají elektřinu nebo zemní plyn. Bývají vybaveni přesvědčivými argumenty. Místo úspory vám ale po odchodu podomního prodejce může zůstat nevýhodná smlouva. Jak se jejich trikům bránit?
  • Elektronické aukce? To nejlepší mají za sebou. Strašákem jsou pokuty
    Podepíšete přihlášku do aukce, ve které máte získat nejlevnější elektřinu na trhu. Místo úspory vám ale ve schránce přistanou výhrůžky a pokuty. Mají elektronické aukce ještě smysl? A jak se bránit podvodníkům?
  • Poplatky navíc. Co všechno vám dodavatelé naúčtují extra?
    Na faktuře za elektřinu vás mohou překvapit extra poplatky. Například za opis smlouvy nebo za zaslání upomínky. Podívejte se, jaké služby vám dodavatelé naúčtují navíc.
  • Syndrom nemocných domů (5)
    O syndromu nemocných domů slýcháme často při zmínkách třeba o velkých místnostech, kde pracuje řada zaměstnanců – open space office. Ale nemocné mohou být i staré a malebné chaloupky.
  • Jak se v Česku jezdí s elektrickým autem?
    Na českých silnicích aktuálně jezdí téměř 1 500 elektromobilů. Postupně se rozrůstá i počet míst, kde si řidiči mohou své vozidlo na elektřinu dobít. Dobíjecí stanice vznikají například u supermarketů, čerpacích stanic nebo podél frekventovaných silnic. Elektromobil šetří kromě emisí i provozní náklady. Majitelé elektrovozu uspoří rovněž na povinném ručení, silniční dani a často také na parkování.
  • 7 tipů na úspory elektřiny. Ušetřete stovky korun
    Češi nyní za kilowatthodinu elektřiny platí kolem 4 korun. I když jsou nové elektrické spotřebiče úsporné, jejich počet v domácnostech pořád narůstá. Jak doma šetřit elektřinou? Máme pro vás 7 osvědčených tipů.
  • Vybíráte dodavatele? Těchto 5 věcí si prověřte
    Nižší platby za elektřinu a zemní plyn. Výhodnější podmínky. Slušnější zacházení. Důvodů ke změně dodavatele můžete mít hned několik. Před tím, než podepíšete smlouvu s novou společností, prověřte si těchto 5 věcí.
  • Máte správně nastavené zálohy za energie? Poradíme vám, jak na to
    Jednou za měsíc posíláte svému dodavateli zálohy za elektřinu nebo zemní plyn. On vám jednou za rok zašle vyúčtování. To je správná chvíle, kdy si překontrolovat nastavení záloh. Jak na to? A co dělat, když máte velký nedoplatek a jste bez peněz?
  • Zima a peníze za energie jen tečou? Zabraňte tomu
    Na jaře, v létě a na podzim to snad ani nestojí za řeč. Pokud není super špatné počasí, tedy zima, pak se netopí, není důvod. Za vaření a ohřev vody k umytí sice něco zaplatíme, ale kotouček plynoměrů a elektroměrů se začne pořádně protáčet až dva měsíce před Vánocemi. Tento energetický úlet končí až někdy v dubnu, květnu.
  • Podepsali jste smlouvu mezi dveřmi? Poradíme vám, co dělat
    Za podomním prodejcem se zavřou dveře a vám v rukou zůstane smlouva na dodávky elektřiny nebo zemního plynu. Dodavatele ale měnit nechcete. Co s tím? Jak od smlouvy bezplatně odstoupit?
  • Od ledna 2018 teče z kohoutků dražší voda. O kolik?
    S novým rokem se mění i ceny vodného a stočného. V průměru české domácnosti od nového roku zaplatí 85 korun za kubík vody. Kde a o kolik cena vody narůstá? A jak vodárenské společnosti tvoří ceníky?
  • Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
    Teplem z tepláren nebo plynových kotelen vytápí své domovy přes 1,7 milionů českých domácností. Kolik za letošní topnou sezónu utratí, bude záležet nejen na cenách tepla, ale také na počasí. Začátek zimy zatím odpovídá dlouhodobému průměru a cena tepla zásadně nenaroste.
  • Spotřebitel versus dodavatel. Znáte svá práva na energetickém trhu?
    Kdy můžete bezplatně odstoupit od smlouvy na elektřinu? Jak se bránit, když u vašich dveří zvoní podomní prodejci? A co dělat, když vám dodavatel zvedne cenu plynu?
  • Dodavatele plynu loni změnilo o 16 % domácností více. Kvůli nedoplatkům i lepším službám
    Vysoké nedoplatky za teplo, lepší informovanost nebo zajímavé služby a bonusy. To jsou podle analytiků některé z důvodů, proč si domácnosti vybírají nového dodavatele. Kolik domácností obchodníka změnilo? A proč se vyplatí nehledět jen na úsporu?
  • Dotace 2018. Stát dá na zateplení, na nový kotel i čističku vody
    Když se v novém roce pustíte do zateplování domu nebo rekonstrukce topné soustavy, můžete si říct o dotaci. Rok 2018 by z hlediska státních příspěvků mohl být štědrý. Podívejte se, kde a o kolik si můžete říct.
  • Dodavatelé elektřiny a plynu: Kdo má nejvíc zákazníků?
    Zájem českých domácností o změnu dodavatele znovu roste. Kolik zákazníků mají dodavatelé působící na českém trhu? A jak poznat solidního prodejce elektřiny nebo zemního plynu?
  • Levný zemní plyn v roce 2018? Záleží na výběru produktu i dodavatele
    Topit a vařit levněji mohou od příštího roku domácnosti, které nenechají své účty náhodě a vyberou si správný tarif i dodavatele. Jak se změní platby za zemní plyn v roce 2018? Kolik můžete ušetřit?
  • Dodavatelé mají nové ceníky elektřiny. O kolik se v roce 2018 změní platby za elektřinu?
    Každý rok na začátku Adventu zveřejňují dodavatelé nové ceníky elektřiny na další období. Silová elektřina na burzách letos zdražovala, přesto dodavatelé udrží ceny elektřiny pro rok 2018 na uzdě. Zdraží ale regulovaná složka, a to v průměru o 2,5 %.
  • Změna dodavatele energií před zimou vám může přinést vyšší nedoplatek
    Chystáte se změnit dodavatele plynu či elektřiny? Proč ne, mnozí toho už využili a nejdůležitějším důvodem byla finanční úspora. Může se ale stát, že první, co vám od nového dodavatele přijde, bude nedoplatek.
  • Vybíráte dodavatele? Těchto 5 věcí si ověřte, než podepíšete smlouvu
    Když měníte dodavatele elektřiny nebo zemního plynu, nezaměřujte se jen na úsporu. Důležité jsou také obchodní podmínky nebo bonusy, které vám nová společnost nabídne. Na co si konkrétně dát pozor?
  • Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
    Elektřina zdražuje. Je fixace ceny řešením, jak si zajistit levnější účet za energie? Kdy se takový krok vyplatí? A na co si dát pozor?
  • Úspory v Česku? Nejradši šetříme teplou vodu
    Místo vany sprcha. Tak se dají zjednodušeně popsat úsporná opatření českých domácností. Nejraději šetříme teplou vodou. Jinak jsme ale s úsporami energií pořád na štíru. Víte, jak snížit účty za energie, aniž byste přišli o komfort?
  • Šetříme, ale spotřeba roste. Jak je to možné?
    Naprostá většina šetří, hlavně na energiích. Zkoušíme ušetřit na teplé vodě, nevytápíme v zimě všechny místnosti. Přesto ale spotřeba domácností roste. Co děláme špatně?
  • Porovnali jsme ceny tepla. Čím se vyplatí v Česku vytápět?
    Náklady na vytápění a ohřev teplé vody ukrajují u většiny českých domácností stále poměrně velkou část rozpočtu. Je elektřina opravdu tak nevýhodná? A kdy se vyplatí topit tuhými palivy?
  • Krach dodavatele? Záchranná síť v energetice funguje, bez dodávek nebudete
    Krachy dodavatelů na energetickém trhu nejsou na denním pořádku, ale už několikrát se přihodily. Spotřebitelé bez elektřiny nebo plynu v takové chvíli nezůstaly. Kdo z dodavatelů už zkrachoval? A co se dělo potom?
  • 6 nápadů, jak ušetřit za teplo, aniž byste změnili dodavatele
    Ve chvíli, kdy se poprvé rozehřejí radiátory v nové topné sezóně, vyvstává vedle otázky komfortu také otázka úspory energií. Ukážeme vám, jaká opatření před nástupem zimy mají skutečně smysl a jak si doma vytvořit příjemné prostředí bez zbytečného plýtvání.
  • Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
    Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec zaplatíte víc. Pak si za pár mincí koupíte hobbymarketu věc, kterou jste vždy považovali za malichernost, a ona vám domů vrátí finance v řádu stokorun. Dnes se opět se podíváme, v čem je pes zakopán a kde je řešení tohoto problému.
  • ERÚ konečně promluvil o cenách plynu a elektřiny v roce 2018
    Zajímá vás, zdali se elektřina a plyn v příštím roce zlevní nebo podraží? Zůstane vše stejné nebo se plánují změny? Předseda rady ERÚ promluvil…
  • Končí vám smlouva na dobu určitou u dodavatele elektřiny? Co s tím?
    Smlouvy se závazkem ovládly v posledních letech energetický trh. Dodavatelé vám slibují nižší cenu elektřiny, pokud se zavážete, že u nich zůstanete dva nebo tři roky. Blíží se vám konec doby, na kterou jste smlouvu podepsali? Co se děje potom?
  • Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
    Sluneční paprsky, které dopadají na střechu vašeho rodinného domu, můžete zužitkovat a ušetřit tak za elektřinu nebo ohřev vody. Stát instalaci solárních panelů stále podporuje. Nově dotaci na fotovoltaiku navýší až na 150 tisíc korun.
  • Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
    Elektromobily jsou vozy budoucnosti. Plno států dlouhodobě usiluje o snížení emisí a Čína dokonce hodlá zavést kvóty na výrobu nízkoemisních aut. Jak je to ale s cenou elektromobilů v Česku?
  • Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
    Cena elektřiny a zemního plynu pro rok 2018 je zatím velkou neznámou. Zlaté časy, kdy energie zlevňovaly, jsou podle všeho pryč. Do karet levnější elektřině hraje sílící koruna. Energii ovšem může zdražit distribuce. Podívejte se, co nás pravděpodobně čeká, a zjistěte, zda je dobré si cenu energií fixovat.
  • 10 tipů, které vám ušetří elektřinu
    V době dotěrných úvěrů, které vám nadbíhají ze všech stran, zní slovo šetřit téměř nepatřičně. Napadlo vás zkusit našetřit na měsíční splátku tak, že snížíte spotřebu elektřiny u vás doma? Tady je 10 tipů, s nimiž se vám to podaří.
  • Měníte dodavatele? Než podepíšete smlouvu, promyslete těchto 10 věcí
    Léto je ideální čas na změnu dodavatele. Než se čas přehoupne do topné sezóny, můžete odebírat elektřinu a zemní plyn levněji. Abyste změnou dodavatele opravdu ušetřili, vybírejte obezřetně. Tady je 10 věcí, které byste rozhodně měli promyslet.
  • S čím počítají dodavatelé? Vyznejte se v jejich cenících!
    Když se rozhodnete pro změnu dodavatele, budete se muset vypořádat především se změtí čísel a výpočtů. Ač se to na první pohled nezdá, v ceníkách dodavatelů není zase tak těžké se vyznat. Ukážeme vám, jak na to.
  • Topení a kotel zkontrolujte už teď. Tady je 8 tipů, které vám v zimě ušetří peníze
    Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a doba, než se znovu rozhoří kotle, se zkracuje. Na topnou sezónu se připravte už nyní. Jak zkontrolovat kotle a radiátory, abyste v zimě ušetřili peníze, čas i starosti?
  • Oklamal vás dodavatel? Zjistěte, jak se zbavit nevýhodné smlouvy
    Zazvoní na dveře, představí se jako zástupci vašeho dodavatele nebo distributora a nechají vás podepsat slevu. Až když odejdou, zjistíte, že v rukou držíte smlouvu od jiné společnosti. Kolečko změny dodavatele se rozeběhne. Jak se můžete bránit, když vás dodavatel oklamal a chcete s ním zrušit smlouvu?
  • Každá kapka se počítá: 19 tipů, jak šetřit vodou v paneláku i na zahradě
    Sucho je viditelné. Zvlášť na nízko střižených trávnících slunce vypaluje neúprosné žluté skvrny. Vodohospodáři upozorňují, že ubývají podzemní vody a snižují se i průtoky v řekách, které slouží jako hlavní vodní zdroje. Znovu se mluví o úsporách. Podívejte se proto, jak můžete doma šetřit vodou.
  • Šetřím, šetříš, šetříme. Jak na to?
    Pro někoho je nedostatek peněz skutečný problém a vyjít s nimi každý měsíc považují skoro za nemožné. Situace by se možná zlepšila, kdyby dodržovali několik následujících zásad.
  • Statistiky promluvily: změňte dodavatele, ročně ušetříte až 7500 Kč za elektřinu a plyn
    České domácnosti opět hledají cestu k úsporám energií. Za prvních pět měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny nebo zemního plynu přes 230 500 domácností. Podle odborníků lidé znovu začínají důvěřovat alternativním společnostem. Energetický trh se také pročišťuje – loni svoji činnost ukončilo 13 dodavatelů.
  • Alternativní dodavatelé elektřiny a plynu: kolik mají zákazníků?
    Už deset let si mohou domácnosti vybrat, od koho budou kupovat elektřinu nebo zemní plyn. Dodavatelů působí na českém trhu kolem osmdesáti. Své zákazníky lákají nejčastěji na nižší ceny nebo bonusy. Podívejte se, kdo je mezi alternativními dodavateli nejsilnější a kdo má naopak nejméně zákazníků.
  • Vyplatí se konečně jezdit v elektromobilu?
    Zatímco před pěti lety elektromobily ujely na jedno dobití 100 až 150 kilometrů, dnes zvládnou kolem 200 až 300 kilometrů. Přibývá také veřejných míst, kde je možné elektromobily dobít. Kolik jedno dobití stojí? A vyplatí se vůbec jezdit ve voze na elektřinu?
  • Srovnání Česko versus okolní země: Kde je nejdražší elektřina?
    České domácnosti nemají v porovnání se svými sousedy výrazně vyšší nebo nižší ceny elektřiny. Levnější proud teče lidem ze zásuvek na Slovensku nebo v Polsku, ceny v České republice jsou srovnatelné s Rakouskem. Podívejte se na konkrétní cenové srovnání domácností v Praze, Bratislavě, Berlíně, Varšavě a ve Vídni.
  • Zjistěte si, do kdy máte smlouvu s dodavatelem energií
    Přechod k novému dodavateli elektřiny nebo zemního plynu stále častěji komplikují smlouvy se závazkem. Když je nevypovíte ke správnému datu, energetické společnosti vyhrožují sankcemi. A navíc často odmítají sdělit, kdy vám smlouva na dobu určitou končí. Co s tím?
  • Kotlíkové dotace rozdají dalších 3,4 miliard korun a změní podmínky
    Stát pokračuje v rozdávání dotací na úsporné a ekologické kotle. Ve druhé vlně kotlíkových dotací bude připraveno 3,4 miliardy korun a vyměněno by mohlo být až 35 tisíc starých kotlů. Lidé tak mají znovu šanci získat příspěvek na nový plynový kondenzační kotel nebo na kotel na biomasu. Co byste o kotlíkových dotacích měli vědět, než o ně požádáte?
  • Už zase zvoní. Podomní prodejci elektřiny mají nové triky
    Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?
  • 20 let Finance.cz: Rekordní návštěvnost a nový vzhled
    Portál Finance.cz oslavil na konci minulého měsíce 20 let své existence. Jedná se o nejstarší web věnovaný osobním financím v Česku. Finance.cz i po 20 letech stále rostou, což ukázaly poslední únorové dny, kdy stránky dosáhly absolutního rekordu v návštěvnosti. V roce 2017 se čtenáři a uživatelé dočkají nového responzivního designu stránek.
  • Co vám dodavatelé neřeknou při sjednávání smlouvy?
    Smluvní pokuty a sankce, komplikace s vypovězením smlouvy, nekonečné telefonáty, které nikam nevedou. I tak může vypadat vztah mezi odběratelem a dodavatelem elektřiny. Při sjednávání smlouvy vám dodavatelé slibují hlavně úspory. O chytácích v obchodních podmínkách, s vámi ale už nemluví. Na co si dát pozor?
  • 7 praktických tipů, jak ušetřit stovky korun za elektřinu
    Do zásuvek zapojujeme pořád víc spotřebičů. Zatímco dřív si domácnost vystačila s ledničkou, pračkou a sporákem, dnes přibývají rychlovarné konvice, myčky, mikrovlnky a další kuchyňští pomocníci. Své kilowatty potřebují i mobily, tablety a počítače. A elektroměr se protáčí. Osvojte si proto jednoduchá opatření, která vám ušetří stovky korun za elektřinu.
  • Cena energií pro domácnosti letos výrazně neporoste
    Cena energií pro domácnosti během letošního roku navzdory meziročnímu růstu velkoobchodních cen výrazně neporoste, spíš budou stagnovat. Lidé ale zřejmě zaplatí za plyn a elektřinu více kvůli tomu, že uplynulá zima byla chladnější než ty předchozí. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Platba může být meziročně vyšší až o pětinu. Odborníci upozorňují, že velkou roli na její výši má mimo jiné energetická efektivnost domů a bytů.
  • Elektřina na burzách zdražuje. Vyplatí se fixace?
    Cena silové elektřiny na energetických burzách po letech poklesu opět mírně roste. Oproti loňskému roku zdražila v průměru o 11,8 procent. Jak se nárůst ceny promítne do ceníků dodavatelů, kteří elektřinu nakupují na příští rok? Vyplatí se fixovat si cenu elektřiny a podepsat smlouvu se závazkem?
  • Voda v roce 2017 zdražila. Stát rozdá dotace na dešťovku
    Většina domácností zaplatí letos za kubík vody zase o několik haléřů nebo korun víc než loni. V některých městech a obcích cena vody naopak mírně klesla. Voda zdražuje především z důvodů investic do potrubí. K hospodárnému zacházení s vodou mají přispět také nové státní dotace na dešťovku.
  • Jak ušetřit za energie bez velkých investic? II.
    Také jste byli překvapení návratem klasické zimy, kdy se teploty ocitaly i hodně pod nulou? Možná jste se zase po delší době zamýšleli, kam to teplo z vašeho příbytku uniká. Zde je druhé pokračování rad, jak ušetřit a příliš neutratit. Začneme okny a dveřmi.
  • Smlouvy na dobu určitou: Jak odejít od dodavatele elektřiny bez sankce?
    Smlouvy na dobu určitou jsou mnohdy zapeklité. Uzavírají se na dva nebo tři roky, ale po uběhnutí této lhůty se většinou automaticky prodlouží na další období. Navíc je třeba uhlídat termín podání výpovědi. Jaké jsou vaše šance uspět u dodavatele s výpovědí? A jak odejít bez sankcí?
  • Jak ušetřit za energie bez velkých investic?
    Zima je letos tužší než v minulých letech a tak si mnozí opět všímají, odkud jim teplo z domů uniká a jak tomu zabránit. Představa šetření energiemi přitom nemusí znamenat jen velké investice. Ušetřit lze i bez nich.
  • Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily
    Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání se zástupci automobilového průmyslu to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát výstavbu podpoří více než miliardou korun, částečně z evropských dotací, dodal ministr Dan Ťok (nestraník za ANO).
  • Nesedí vám vyúčtování elektřiny nebo plynu? Nedejte se a reklamujte ho
    Verdikt od dodavatele energií přichází jednou za rok. Ještě než ze svého účtu odešlete nedoplatek, pořádně si vyúčtování projděte. A pokud čísla nesedí, pošlete reklamaci. Jak na to? A proč zavolat na zákaznickou linku dodavatele nestačí?
  • Dálkové odečty spotřeby vody a energií zrychlují rozúčtování, elektrosmogu se obyvatele přitom bát nemusí
    Indikátory topných nákladů i měřiče spotřeby tepla, plynu a vody (vodoměry) s funkcí rádiové komunikace umožňují komfortnější a rychlejší odečet naměřených hodnot. Tím výrazně usnadňují celý proces sběru dat i následného rozúčtování spotřeby. Odpadá také nutnost osobních návštěv bytů. Odečet též může probíhat na měsíční bázi a obyvatelé bytů mohou získat lepší přehled o své spotřebě energií.
  • Ukažte kotel! Úředníci si mohou posvítit na špindíry i domácnosti bez povinné revize
    Venku přituhlo a kotle jedou na plné obrátky. Některé kouří víc než jiné. A právě ty, které čmoudí a zamořují ovzduší, je možné nahlásit pomocí speciální aplikace. Říká se jí udavačský web a je pod palbou kritiky i žertů. Smích vám ale může zamrznout na tváři, když se za dveřmi vašeho domu objeví úředníci, aby zkontrolovali, čím topíte a jestli máte povinnou revizi kotle.
  • Změna dodavatele energií: Nejde jen o cenu, záleží nám i na pověsti nebo službách
    Loni změnilo dodavatele elektřiny přes 263 tisíc domácností. V případě zemního plynu k nové společnosti přešlo více než 201 tisíc odběratelů. Při výběru nového dodavatele není rozhodující jen cena. Lidé se stále více zajímají o jeho pověst, služby nebo zázemí. Velkému a prověřenému dodavateli dá přednost 36 procent domácností, zatímco 64 procent si raději vybere menšího dodavatele s nižší cenou.
  • Změna dodavatele elektřiny: Nepřehledný trh a obava z podvodníků
    V posledních třech letech dodavatele elektřiny a zemního plynu změnilo jen 23 procent českých spotřebitelů. Hlavními důvody nízkého zájmu jsou nepřehledné nabídky dodavatelů a obava z podvodníků. Výdaje domácností na energie přitom tvoří 6 až 10 procent celkových nákladů a výběrem vhodné energetické společnosti mohou lidé ušetřit až několik tisíc korun ročně.
  • Vlastní elektřina je trendy. Domácí zdroje do 10 kW dosáhnou na dotace
    Místo dalšího hledání úspor energií vlastní výroba elektřiny nebo tepla. Decentralizace energetiky je trendem, kterému pravděpodobně neutečou ani české domácnosti. Přibývat by měly malé domácí výrobny, třeba fotovoltaické panely na střechách rodinných domů. Budou časem vyrábět energii i bytovky? A kde získat na vlastní elektrárnu podporu?
  • Podvodníci se vydávají za regulační úřad a podstrkují lidem změnu dodavatele
    Podomní prodejci změnili strategii a přitvrzují. Ještě než zazvoní u vašich dveří, zavolají vám. Potíž je v tom, že se vydávají za zástupce Energetického regulačního úřadu nebo za vašeho současného dodavatele. Když k vám přijdou na sjednanou schůzku, ve hře pokračují a nechají vás podepsat například protokol o revizi měřidla. Ve skutečnosti jde ale o smlouvu s novým dodavatelem. Jak se bránit?
  • Zlevní v roce 2017 elektřina? Záleží na obnovitelných zdrojích
    Elektřina, kterou dodavatelé nakupovali na burzách a budou ji domácnostem prodávat příští rok, byla letos jako na houpačce. Po výrazném propadu opět zdražila. Pro české domácnosti to znamená, že silová složka energie pravděpodobně zůstane na přibližně stejné úrovni jako letos. Energetický regulační úřad ale slibuje snížení regulované položky, a to až o 20 procent. Zlevnit má totiž poplatek na obnovitelné zdroje. Analytici nicméně upozorňují, že velká úspora se konat nebude.
  • Zjednodušená faktura za elektřinu. Už se vyznáte ve svém vyúčtování?
    Plno čísel a údajů, ve kterých se na první pohled zorientujete jen stěží. Takový pocit má z vyúčtování elektřiny nebo plynu řada spotřebitelů. Od poloviny letošního roku ale platí nová pravidla: dodavatelé musí faktury za energie zjednodušit. Jak si s tím poradili? A je už vyúčtování srozumitelné? Nebo se opět „vlk nažral a koza zůstala celá“?
  • Zahřejte se levně. 10 užitečných tipů, jak šetřit teplo
    Za okny sychravo a pošmourno. V bytě teplo a světlo. V zimě přirozeně narůstá spotřeba tepla i elektřiny v našich domácnostech. Za podobný komfort ale musíme zaplatit. Účet na konci topné sezóny může být o několik stovek nebo tisíců korun nižší. Stačí jen několik drobných opatření.
  • Jak mohou firmy ušetřit na energiích?
    Zajistit nízkou energetickou náročnost provozu je nejjednodušší při samotné stavbě, u stávajících provozů pak nastupuje vhodně zvolené zateplení či výměna oken. Kde všude lze hledat úspory?
  • Chystají se ceníky elektřiny na rok 2017. Budou dodavatelé zdražovat?
    Dodavatelé elektřiny pomalu chystají ceníky pro rok 2017. O tom, jestli energetické firmy svým odběratelům elektřinu zdraží, záleží mimo jiné na tom, jak výhodně se jim podařilo komoditu nakoupit. Tón energetickému trhu v příštím období budou už tradičně udávat především velké společnosti.
  • Jak na financování fotovoltaické elektrárny: Kolik dostanete z dotací?
    Investice do fotovoltaické elektrárny není zrovna malá. S vaším projektem vám můžou pomoct dotace z programu Nová zelená úsporám. Kolik na solární elektrárnu dostanete, záleží na způsobu využití elektřiny.
  • Fotovoltaika na domě krok za krokem: Pomůžou i dodavatelé energií
    Ještě před několika lety by málokdo věřil, že velké energetické společnosti budou podporovat nezávislost českých domácností. Dnes jdou ale s dobou a lidem pomáhají s instalací fotovoltaiky i s vyřízením dotací na solární elektrárny. Vyplatí se využít jejich balíčků? Na co se při instalaci fotovoltaiky na střechu rodinného domu zaměřit?
  • Malá fotovoltaická elektrárna na střechu domu: Kde začít?
    Slunce svítí zadarmo. Ačkoli Česká republika není žádná solární velmoc, rozumně zvolené fotovoltaické panely ušetří alespoň část nákladů na elektřinu. Přemýšlíte nad instalací malé solární elektrárny na střechu svého domu? Kde byste měli začít a co promyslet?
  • Za kolik dodavatelé vykupují elektřinu z fotovoltaiky?
    Když si instalujete fotovoltaické panely na střechu rodinného domku, o dotovaných výkupních cenách nebo zelených bonusech si můžete v současné době nechat jen zdát. Elektřinu ale můžete prodat za tržní cenu dodavatelům. Za kolik ji od vás vykoupí?
  • Jak si doma pohlídat spotřebu elektřiny?
    Kolem elektroměru chodíte nevšímavě jen do té doby, než vám dodavatel energie naúčtuje vysoký nedoplatek. Odhalit největší žrouty elektřiny v domácnosti pomáhají moderní technologie a aplikace, které si můžete propojit i se svým chytrým telefonem.
  • Lidé si vyrábí pořád víc energie sami. Decentralizace energetiky je nevyhnutelná
    I přes jasnou energetickou strategii, která stojí převážně na jádru, promlouvají do energetiky pořád víc obnovitelné zdroje. Výroba elektřiny se decentralizuje, postupně se využívají nové technologii, například chytré sítě. Lidé se zajímají o energetickou soběstačnost. A na tyto trendy musí reagovat i tradiční dodavatelé.
  • Akční nabídky dodavatelů energie: Kolik pravdy je ve slevách?
    Rok se s rokem sešel a s nastupujícím podzimem se domácnostem zase ozývají dodavatelé s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré pořádně prozkoumat. Od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě.
  • Je čas připravit se na topnou sezonu
    Chladné dny na sebe nenechají dlouho čekat. Kotle a radiátory se po několikaměsíčním odpočinku zase pustí do práce. Je nejvyšší čas připravit se na topnou sezónu: zkontrolovat radiátory, kotle, protáhnout komín, nastavit termostaty.
  • Topná sezóna se blíží: Je dřevo opravdu levnější než elektřina?
    Dřevěná polena zaplňují kůlny, ve sklepech se hromadí uhlí nebo pelety, kominíkům a revizním technikům se netrhnou telefony. Příprava na topnou sezónu je v plném proudu. Jaký zdroj je nejlevnější? Vyplatí se pořád topit dřevem? A kdy jsou výhodné pelety nebo tepelné čerpadlo?
  • Dodavatelé energií začínají kromě komodit nabízet i další produkty
    Dodavatelé energií v Česku se již nesoustředí pouze na samotnou dodávku elektřiny a plynu. Nabízí nejrůznější produkty, které s energetikou souvisí, výjimkou ale není ani pojištění nebo mobilní operátor.
  • Zájem domácností o změnu dodavatele energií roste. Je to výhodné?
    Domácnosti můžou aktuálně vybírat z více než osmdesáti dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Jejich nabídky se liší cenou, smluvními podmínkami i bonusy. Lidé se stále více zajímají také o zákaznický přístup. Co do počtu změn dodavatelů, letošní rok pravděpodobně trumfe loňský. Ve srovnání s ostatními roky to ale není žádný trhák.
  • Podzim klepe na dveře. Vyplatí se měnit dodavatele, když vytápíte plynem nebo elektřinou?
    Domácnosti, které vytápí dřevem nebo uhlím, mají během léta plné ruce práce. Právě mimo sezónu pořídí nejlevněji zásoby topiva. Také lidé vytápějící zemním plynem nebo elektřinou mohou své účty za teplo snížit, pokud si vyberou levnějšího dodavatele. Na trhu dnes působí na šest desítek dodavatelů, kteří se liší cenou, bonusy i obchodními podmínkami. Vyplatí se nad změnou dodavatele uvažovat? A proč právě teď?
  • Cena elektřiny a plynu na burzách roste. Bude se zdražovat?
    V posledních letech elektřina i zemní plyn zlevňovaly. Podle aktuálního vývoje na energetických burzách ale obě komodity zdražují. A právě v tomto období je dodavatelé nakupují pro rok 2017. Promítne se nárůst ceny i do ceníků, které dodavatelé energií chystají pro domácnosti na příští rok?
  • Změna dodavatele elektřiny a plynu bez sankcí a do 24 hodin
    Když se dnes rozhodnete změnit dodavatele, třeba kvůli nevýhodné ceně nebo nevyhovujícím obchodním podmínkách, je to běh na dlouhou trať. Výpovědní lhůty, zdržování ze strany původního dodavatele, pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Nyní se uvažuje nad změnou – dodavatele by mělo být možné změnit bez sankcí do několika týdnů nebo dokonce do 24 hodin.
  • Energetické štítky zdobí i profesionální lednice. Kolik s nimi podnikatelé ušetří?
    Je to už dvacet let, co Evropská unie zavedla energetické štítky pro chladničky a mrazničky pro domácnosti. Nyní se štítkování spotřebičů rozšiřuje i na profesionální chladicí techniku. Energeticky náročné spotřebiče se dnes používají téměř v každém hotelu, supermarketu, restauraci nebo jídelně. Kolik úsporné modely ušetří?
  • LED žárovky svítí jen v pětině českých domácnostech. Co lidi odrazuje?
    Koupit novou žárovku je dnes vyšší dívčí. Vedle několika typů osvětlení jsou v obchodech i různé značky. Výběr vhodného osvětlení tak není záležitostí na pět minut. K nejúspornějším zdrojům patří podle odborníků LED žárovky. Přesto do našich domovů ještě nemají úplně cestu otevřenou. Proč? A jak osvětlení vybrat ke své spokojenosti?
  • Za garanci nízké ceny elektřiny lidé zaplatí víc, než ušetří
    Někteří dodavatelé elektřiny slibují, že u nich budou domácnosti platit vždy méně. Za podobnou službu si ale lidé musí zpravidla připlatit. Garance ceny nižší elektřiny se tak v některých případech může prodražit až o stovky korun. Kdy máte právo na vrácení peněz?
  • Vyúčtování za elektřinu bude jednodušší. Lidé se dozvědí i cenu za kilowatthodinu
    Změť čísel, údajů a výpočtů, ve kterých se těžko orientujete. Tak dnes vypadá běžné roční vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu. Většina lidí v něm jen těžko hledá údaje o spotřebě nebo průměrné ceně kilowatthodiny. To se nyní mění a vyúčtování by mělo být jednodušší a přehlednější. Alespoň z části.
  • LED žárovky od dodavatele: Výhodná koupě a pronájem?
    Dodavatelé elektřiny už nějakou dobu fušují do úspor energií. Svým zákazníkům posílají tipy, jak energií šetřit, nebo je zásobují úspornými spotřebiči. Rozmáhá se i prodej nebo pronájem LED žárovek. Vyplatí se?
  • Obtěžuje vás podomní prodej energie? Jak se bránit?
    Obchodní cestující s elektřinou a plynem jsou pořád v ráži. Pohádka o levné energii, kterou vypráví u dveří vašeho domu, ale většinou nemá šťastný konec. Stačí podpis jednoho zdánlivě bezvýznamného dokumentu nebo neprozřetelně pronesený souhlas po telefonu a je zaděláno na změnu dodavatele. Jak se podomnímu prodeji bránit? A na co máte jako spotřebitel právo?
  • Elektřina na chatě a chalupě: Jaká sazba je výhodná?
    Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Stovky tisíc Čechu vyrážejí od jara do podzimu na chaty a chalupy – odpočívat, pracovat na zahradě, sekat trávu nebo řezat dříví. Většina rekreačních nemovitostí se tak neobejde bez elektřiny. Distribuční sazbu je třeba vybrat s ohledem na využití elektrického proudu. Kdy se vyplatí sazba pro chataře a chalupáře? A kdy raději upřednostnit klasiku?
  • Stát chystá pro domácnosti stamiliony na hospodaření s dešťovou vodou
    Zachytávání, uchování a zužitkování dešťové vody v českých domácnostech by měl podpořit nový dotační program, který aktuálně připravuje ministerstvo životního prostředí. Příspěvky by měly směřovat k majitelům rodinných domů, třeba na stavbu nádrží nebo jezírek. Motiv je jasný: úspory vody.
  • Co se stane, když vašeho dodavatele energie koupí jiný hráč na trhu?
    Doslova přes noc můžete začít odebírat elektřinu od jiné společnosti, aniž byste pro to museli cokoli udělat. Stačí, aby jeden dodavatel koupil druhého. O jiné hráče na trhu projevuje zájem především největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Loni koupil hned dvě energetické společnosti. Co se mění pro vás? A za jakých okolností můžete v takovém případě odejít?
  • Jak správně reklamovat vyúčtování za elektřinu a co dodavatel uzná?
    Vysoký nedoplatek nebo dojem, že dodavatele elektřiny naúčtoval víc, než měl. To jsou podle energetických společností nejčastější důvody reklamací vyúčtování. Jak správně při reklamaci faktury za elektřinu postupovat? A co dodavatel uzná?
  • Stát bude dotovat nákup elektromobilů, jejich počet strmě narostl
    Počet elektromobilů na českých silnicích strmě roste. Zatímco v minulém roce jich bylo 423, na začátku letošního roku už přes sedm set. A nárůst se dá očekávat také v dalších letech. Ministerstvo životního prostředí totiž plánuje finanční podporu pro nákup elektromobilů.
  • Nová zelená úsporám letos rozdá 2 miliardy na zateplení. Kolik už lidé dostali?
    Největší dotační program financovaný z prodeje emisních povolenek je v plném proudu. O finanční příspěvek na zateplení domu nebo instalaci solárních panelů je zájem. Vyplaceno už bylo téměř 67,5 milionů korun a další žádosti jsou ve zpracování. Podle odborníků se Nová zelená úsporám vylepšila a lidé tak mohou získat více peněz.
  • 8 tipů pro podnikatele, jak ušetřit za energie
    Ceny za energie představují nemalou položku, která trápí jak malé, tak i větší podniky. Přesto firmy stále nevyužívají potenciál, který se jim v oblasti energetických úspor nabízí. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR mohou firmy ušetřit až 10 % nákladů za energie. Stačí přijmout v podniku jednoduchá opatření. Příčinou vysokých nákladů totiž často bývá nesprávně nastavená sazba u dodavatele, ale také spotřebiče v pohotovostním „stand-by“ režimu.
  • Proč nevěřit štítkům na spotřebičích? Aneb když lednička spotřebuje víc, než je deklarováno
    Vybrat domácí spotřebiče je v mnoha ohledech náročnější než před několika lety. Výrobci se předhánějí v rozličných funkcích a spotřebu elektřiny snižují donekonečna. O energetické náročnosti spotřebičů napovídá energetický štítek, který musí mít povinně všechny domácí přístroje, ať už jsou to ledničky, myčky, pračky nebo třeba vysavače. Údaje deklarované na štítcích se ale od skutečnosti mohou lišit, jak ukazují poslední testy spotřebičů.
  • Vyplatí se malým firmám a živnostníkům měnit dodavatele energie?
    Provozní náklady tvoří nemalou část výdajů každé firmy, ať už jde o velkou korporaci nebo drobnou provozovnu. Ceny elektřiny i zemního plynu klesají a letos více než kdy jindy platí, že šetří ten, kdo se zajímá. Kolik může malá firma nebo živnostník ušetřit při změně dodavatele? Jaké dodavatele vybrat?
  • 8 věcí, na které je třeba myslet při změně dodavatele
    Když se rozhodnete změnit dodavatele elektřiny nebo plynu, energetická společnost, se kterou podepíšete smlouvu, vše vyřídí za vás. Přesto se vyplatí vědět, jak změna dodavatele probíhá a jednotlivé kroky si ohlídat. Na co při změně dodavatele nezapomenout?
  • Jak se bránit nějčastějším trikům podomních prodejců?
    Podomním prodejcům se stále ve velké míře daří nekalými taktikami přesvědčit zákazníky ke změně dodavatele energií. Ti ale namísto úspor mohou přijít až o tisíce korun, pokud je podvodníci napálí. Neseriózní prodejci obcházejí domácnosti s nabídkou zdánlivě výhodných smluvních podmínek, přitom jejich hlavním záměrem je získat díky předloženým fakturám snadný přístup k soukromým údajům. Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?
  • Přijdou zahrádkáři o víkendový tarif? A kolik budeme platit za jistič?
    Energetikou hýbou změny. Velkým energetickým společnostem klesají zisky, výroba elektřiny se decentralizuje a lidé šetří, kde se dá. Na výrobě elektrického proudu v klasických elektrárnách se už příliš vydělat nedá. Ale síť potřebuje investice. Záchranu má přinést změna tarifní struktury a výpočet platby podle velikosti jističe. Změny se dostaly pod palbu veřejnosti a Energetický regulační úřad slibuje, že lidé poškození nebudou. Opravdu?
  • Nejúspěšnější dodavatelé elektřiny: Komu se daří na českém trhu?
    Domácnosti a firmy mohou při výběru dodavatele porovnávat nabídky asi šesti desítek energetických společností. Některé z nich mají statisíce zákazníků, jiné je počítají na stovky. Kteří dodavatelé na českém trhu působí? Kolik mají odběratelů?
  • Jednodušší faktura za elektřinu a plyn. Už brzy?
    Ve vyúčtování energií pátráte po spotřebě, zaplacených zálohách a konečném verdiktu, zda musíte doplácet, nebo vám dodavatel zašle na účet přeplatek. Místo toho, abyste rychle našli jasnou odpověď, vám oči přecházejí ze všech těch čísel, údajů a výpočtů. Snad už brzy bude vše jinak. Chystá se totiž jednodušší vyúčtování elektřiny a plynu.
  • Vitásková: Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019
    Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.
  • Zase nová lákadla: Čím dodavatelé elektřiny přesvědčují zákazníky?
    Začalo to nenápadně. Dodavatelé energie sem tam nabídli domácnostem bonus v podobě asistenčních služeb nebo opravy spotřebiče. K tomu se postupně přidávají další. A tak trochu proti logice věci ČEZ nabízí fotovoltaické elektrárny, podomní prodejci rozdávají LED žárovky a největší alternativní dodavatel poskytuje úvěry na úsporné spotřebiče. Podívejte se na přehled nejnovějších lákadel dodavatelů elektřiny.
  • Cena elektřiny pro podnikatele: Vyplatí se měnit dodavatele?
    Kanceláře, obchody, provozovny nebo výrobny si mohou podobně jako domácnosti vybrat svého dodavatele elektřiny. Letos budou šetřit hlavně ti odběratelé, kteří se o ceny energií zajímají. Energetické společnosti totiž zlevňovaly jen vybrané produkty. Jaké úspory mohou firmy dosáhnout změnou dodavatele? A je lepší individuální cena, nebo elektronická aukce?
  • Teplárny zase rozdají přeplatky. Příští rok už budou teplo počítat jinak
    Teplárny připravují vyúčtování. Většinu domácností i letos čekají mírné přeplatky. Náklady za teplo se budou počítat ještě podle starého vzorce. Příští sezónu už se ale výpočet změní a tratit by měli lidé, kteří příliš šetří a nechávají si svůj byt vytápět sousedy.
  • Už žádné cukání. Dodavatel energie vám musí říct, kdy končí smlouva
    Energetický trh se pomalu, ale jistě kultivuje. Podomním prodejcům sice pořád kvete pšenka, dobrou zprávou ale je, že novela energetické zákona tentokrát pamatovala na spotřebitele. Od smlouvy na elektřinu nebo plyn lze nově odstoupit i po zahájení dodávek. A obchodník musí spotřebitelům sdělit, kdy jim končí smlouva na dobu určitou.
  • Srovnání ceníků plynu: Kolik ušetříte změnou dodavatele?
    Zima je letos nevyzpytatelná. Jarní teploty vystřídaly na pár dnů třeskuté mrazy, aby se zase oteplilo. Ani meteorologové si netroufají odhadnout, jaké počasí nás do konce topné sezóny čeká. Účet za vytápění tak zase bude překvapením. Přesto můžete mít své faktury za plyn alespoň trochu pod kontrolou. Přemýšlíte o změně dodavatele zemního plynu? Vyplatí se to?
  • Cenové srovnání elektřiny 2016: Vyplatí se měnit dodavatele?
    Ceníky elektřiny se od nového roku proměnily jen mírně. Kolik domácnosti za elektrický proud zaplatí, záleží na celé řadě faktorů. Vyplatí se nad změnou obchodníka s elektřinou uvažovat? Kolik můžete ušetřit a jaké jsou možnosti?
  • Plyn zlevňuje. Kolik v roce 2016 ušetří domácnosti?
    Zemním plynem vytápí asi 1,5 milionů domácností. Využívají ho ale i lidé v panelových bytech, kteří na plynu vaří. Způsob využití zemního plynu a roční spotřeba rozhodnou v příštím roce o tom, zda a kolik domácnosti na platbách ušetří.
  • Ceny elektřiny 2016: Některé domácnosti si připlatí, záleží na tarifu
    Silová elektřina celý rok zlevňovala. Byla to ale těšínská jablíčka. Nakonec si domácnosti v příštím roce za elektrický proud připlatí. Zdražuje totiž distribuce. Kolik bude elektřina v roce 2016 stát? A které tarify budou výhodné?
  • Elektřina a teplo jednou ranou. Vyplatí se kogenerace?
    Šetří se všude, kde to jde. Domácnosti a podniky stále častěji přemýšlejí nad tím, jak snížit náklady na výrobu tepla. Malé kogenerační jednotky umí vyrobit elektřinu i teplo najednou a pořídit je můžete s dotacemi. Vyplatí se to? A co vše byste měli o kogeneraci vědět?
  • Důvody pro změnu dodavatele elektřiny: Jen o cenu nejde
    Domácností, které mění dodavatele elektřiny, pomalu ubývá. Při rozhodování, jakého obchodníka s energiemi vybrat, není rozhodující jen cena. Jaké hlavní motivy nás ke změně energetické společnosti vedou? A jak na to dodavatelé reagují?
  • Proč právě teď měnit dodavatele elektřiny nebo plynu?
    V zimě více svítíme a hlavně topíme. To nás většinou nutí uvažovat nad tím, kolik nás bude spotřebovaná energie stát. Ačkoli jsou platby za energie rozloženy do pravidelných měsíčních nebo čtvrtletních záloh, vyplatí o změně dodavatele elektřiny nebo plynu uvažovat právě na podzim nebo v zimě. Třeba proto, že končí řada smluv na dobu určitou.
  • Nová zelená úsporám rozdá peníze průběžně. Třeba na solární elektrárnu
    Až 27 miliard korun by měl velký dotační program rozdat do roku 2021. Oproti minulým kolům přichází zase několik změn. Výzva je kontinuální, takže poběží plynule následujících šest let. Kromě zateplování podpoří také pořízení solárního systému na ohřev vody nebo fotovoltaické elektrárny.
  • Moderní TV jako žrouti energie: Kolik spotřebují?
    Kam vám doma mizí elektřina? A proč účet za energie pořád roste? S velkým podezřením pozorujete ledničku, která se krčí v koutě kuchyně. Co když je ale všechno jinak? Rozměry moderních televizí přece pořád rostou. Můžou stát za zvyšující se spotřebou právě ony?
  • Vyplatí se elektřina a plyn od jednoho dodavatele?
    Když doma vedle elektřiny spotřebováváte také plyn, můžete obě komodity odebírat od jedné společnosti. Je to výhodné? Kteří dodavatelé vám poskytnou speciální slevu?
  • Co dělat, když zazvoní podomní prodejce elektřiny?
    Jsou výřeční, slušně oblečení a do vašeho domu nebo bytu se vloudí pod záminkou kontroly měřidla, faktury nebo tarifu. Ubránit se podomnímu prodeji elektřiny nebo zemního plynu je složité. Vyzbrojte se neoblomností a argumenty, které podomní prodejce nečeká!
  • 10 tipů, jak doma šetřit teplo
    Chladné dny na sebe nenechaly dlouho čekat. Se začátkem topné sezóny neuškodí podívat se na tipy, jak úsporně vytápět rodinný dům nebo byt. Stačí jen pár dobrých opatření a svůj účet za vytápění můžete snížit o tisíce korun.
  • Kotlíkové dotace: Jak získat příspěvek na nový kotel?
    Až 85 % z maximální částky 150 000 korun mohou domácnosti získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologickou variantu. Kotlíkové dotace letos podpoří i tzv. mikroenergetická zateplení. Příjem žádostí se pravděpodobně rozběhne v průběhu letošního podzimu. Podívejte se, jak příspěvek na nový kotel získat.
  • Šetřete elektřinu: 10 skvělých tipů pro úspornou domácnost
    Nejlevnější energie je taková, kterou nespotřebujete. Bez elektřiny se ale žádná moderní domácnost neobejde. Snížit spotřebu ve svém bytě nebo domě můžete jednoduchými opatřeními, která vás nebudou stát ani korunu.
  • Elektřina od RWE a plyn od ČEZ. Vyplatí se to?
    Dřív to bylo snadné. Elektřinu prodával ČEZ a zemní plyn RWE. Překotný rozvoj energetického trhu zamotal spotřebitelům hlavu. Dnes můžete mít zemní plyn od ČEZ a elektřinu od RWE. Otázkou je, zda se to opravdu vyplatí.
  • Fixace ceny elektřiny: Vyplatí se, nebo ne?
    Za poslední dva roky elektřina zlevnila. A to i přes původní očekávání a některá varování, že to bude přesně naopak. Jen od ledna letošního roku poklesla cena silové složky řádově o několik procent. Domácnosti, které si už dříve fixovaly ceny elektřiny, mohly zůstat o tyto slevy ochuzeny. Prodělaly, nebo ne?
  • Tarify plynu: Jak si zlevnit vytápění na zimu?
    Zatímco domácnosti, které vytápí dřevem, uhlím nebo peletami, mají před nadcházející zimou plné ruce práce, majitelé rodinných domků, kde je zdrojem tepla zemní plyn, vyčkávají. Ceníky energií se většinou mění koncem roku a je to právě podzim, kdy dodavatelé přicházejí s akčními nabídkami – produkty a tarify.
  • Připravte se na topnou sezónu, dokud je čas
    Konec léta je ideálním obdobím pro přípravu kotle a otopné soustavy na novou topnou sezónu. Vyhnete se tak nečekanému překvapení třeba v podobě prasklé trubky u radiátoru. Dobře seřízená otopná soustava vám ušetří nezanedbatelnou částku. Co neopomenout? Kdy je nutná návštěva odborníka? A jak ušetřit ještě před zahájením topné sezóny?
  • Kolik domácností změnilo dodavatele? A pořád se to vyplatí?
    Doby, kdy domácnosti měnily dodavatele elektřiny nebo zemního plynu ve velkém, jsou pryč. Alespoň na to ukazují statistiky. Od roku 2012 počet změn obchodníků s energiemi klesá. Důvodů může být hned několik.
  • Zemní plyn: Nepostradatelná součást energetického mixu?
    Zemní plyn využívá v České republice na 2,85 milionů odběratelů. Jsou mezi nimi domácnosti, podniky nebo bytová družstva. Jakou roli bude hrát zemní plyn v blízké budoucnosti? Čeká nás zdražování? Proč končí klasické kotle? A kde dostat dotace na nové?
  • Krach dodavatele elektřiny. A co je potom?
    Na energetickém trhu se dějí různé věci. Když pomineme podomní prodej, který nás někdy může stát hodně nervů, sem tam vystrkují růžky obavy z krachu dodavatele. Nikdo přece nechce zůstat bez dodávek energie. Nebo spadnout do černého odběru.
  • Cena elektřiny 2016: Bude se zase zlevňovat?
    Prázdniny jsou v plném proudu a dodavatelé elektřiny mají napilno. Na energetických burzách nakupují elektrický proud, který budou příští rok prodávat českým domácnostem. Jak se cena silové elektřiny vyvíjí? Bude se zlevňovat, nebo zdražovat?
  • Letní prázdniny: Ideální čas na změnu dodavatele
    Váš soused si přivezl dřevo a připravuje se na topnou sezónu. Teď v létě. U vás doma vytápíte elektřinou nebo zemním plynem, tak jste bez starostí. Ani vy ale nemusíte jen tak nečinně čekat, až se zima zeptá. Změnou dodavatele v letních měsících můžete získat nižší ceny a topit levněji.
  • Jak podat výpověď u dodavatele elektřiny a plynu?
    Rozhodli jste se odejít. Třeba proto, že vám nevyhovují ceny nebo způsob komunikace vašeho současného dodavatele. Jak správě vypovědět smlouvu na dodávky elektřiny a plynu? Kdy můžete bezplatně odejít? A za jakých okolností může obchodník výpověď zamítnout?
  • Ohlédnutí za topnou sezónou: Jak velký přeplatek vás čeká?
    Počasí si s námi tak trochu hraje. Téměř tropická parna střídají prudká ochlazení. Není to tak dávno, co jsme doma definitivně otočili kohoutky radiátorů na nuly a vypnuli kotle. Domácnosti, které vytápí uhlím nebo dřevem, mohou snadno obhlédnout zásoby paliva. Domy a byty připojené na teplárny, zemní plyn nebo elektřinu možná ještě čekají na verdikt.
  • Zateplením snaha o úspory nekončí. Nutná je i regulace otopné soustavy, na kterou se ale často zapomíná
    Zateplení bytového domu je výrazným krokem k úsporám energie, po stavebních opatřeních však musí následovat také regulace a nové nastavení celé otopné soustavy v domě. Díky dobře provedené regulaci nebude v bytech docházet k přetápění a celková úspora nákladů na energii bude ještě vyšší. Ne všechny realizační firmy však následnou regulaci topení po zateplení objektu nabízejí a provádějí.
  • Vrácení přeplatku za energie se u většiny dodavatelů nedočkáte
    Když obdržíte roční vyúčtování za energie, jen málokdy zálohy přesně pokryjí spotřebu. Zatímco nedoplatek musíte dodavateli k určitému termínu uhradit, vrácení přeplatku ze strany energetických společností není automatické. Zpět na účet ho zákazníků zasílá jen několik dodavatelů.
  • Reklamace vyúčtování plynu a elektřiny: Jak na to?
    Jednou za rok obesílají dodavatele energií své zákazníky s jasným verdiktem. Ne vždy s ním ale odběratelé musí souhlasit. Když se vám naúčtovaná spotřeba zdá příliš vysoká nebo vám čísla nesedí, můžete vyúčtování reklamovat. Kdy na to máte právo? Jak postupovat?
  • Na přeplatek za energie nemají lidé nárok, automaticky ho vrací jen zlomek dodavatelů
    V těchto dnech obdrží tisíce domácností od svého dodavatele roční vyúčtování energie včetně vyčíslení aktuálního přeplatku či nedoplatku. Zatímco dluhy za vyšší spotřebu energie musejí zákazníci uhradit ve stanovené době splatnosti, rychlé zaplacení přeplatku mohou očekávat jen od zlomku dodavatelů.
  • 5 kroků k hladké a bezstarostné změně dodavatele energií
    Zkoumáte nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu? Pohráváte si s myšlenkou, že přejdete k jiné energetické společnosti, abyste snížili účet za energie? Podívejte se, co vás při změně dodavatele čeká a na co byste neměli zapomenout.
  • Ohlédnutí za cenami elektřiny. Kolik jste platili v posledních 5 letech?
    Když se černé scénáře nevyplní, je to vždycky pozitivní. Ještě před pár lety některé energetické společnosti i odborníci poukazovali na to, že ceny energií porostou. U elektřiny se toto proroctví nenaplnilo. Zlevňovala. Podívejte se, kolik jste za elektrický proud platili v posledních pěti letech a zda jste opravdu ušetřili.
  • Bonusy dodavatelů energie: Lákadla, nebo výhody?
    Dodavatelé elektřiny a plynu jsou obchodníci. A k obchodu patří i lákadla: slevy, bonusy, služby. S tím, jak se rozvíjí energetický trh a přibývá prodejců elektřiny i plynu, rozšiřuje se také nabídka nejrůznějších typů pojištění, příspěvků, dotací nebo asistenčních služeb. Ne vždy jsou výhodné a ne všechny využijeme, ačkoli za ně (někdy) musíme zaplatit.
  • Energetický trh: Co dělat, když končí smlouva na dobu určitou?
    Odebíráte elektřinu (nebo plyn) a nějak tušíte, že právě letos by měla doběhnout smlouva na dobu určitou. Co z toho pro vás vyplývá? Proč smlouvy na dobu určitou nekončí, ale prodlužují se? Jsou výhodnější smlouvy na dobu neurčitou? A proč vás většina dodavatelů přemlouvá, abyste se jim upsali na několik let?
  • Když se povede změna dodavatele energie, domácnost opravdu ušetří
    Loni změnilo dodavatele elektřiny přes 250 tisíc domácností. Statistiky ale už neuvádí, kolik spotřebitelů tak učinilo ze svého vlastního přesvědčení a kolik z nich se stalo obětí podomního prodeje.
  • 5 mýtů o úsporách tepelné energie. Co opravdu nefunguje?
    Každá koruna je dobrá. A peníze nám často neřízeně utíkají přes nezateplenou fasádu, chatrná okna nebo nerozumným větráním. Na druhou stranu, ne všechna opatření, o nichž se často hovoří a diskutuje, vám skutečně nějakou tu kilowatthodinu tepelné energie ušetří. Podívejte se na největší mýty a zjistěte, jaká úsporná opatření jsou nesmyslná.
  • Jak snížit náklady na vytápění? Změnou typu paliva, dodavatele energií či zateplením
    Vysoké náklady na energie jsou faktem, který vede mnoho stavebníků či majitelů domů k zásadnímu rozhodnutí. Investovat do bydlení tak, aby především účty za teplo tvořily co nejmenší součást rodinného rozpočtu. Způsobů, jak toho dosáhnout, jsou přitom desítky. Počínaje změnou typu paliva či přechodem k jinému dodavateli energií a konče instalací moderního kotle, zateplením fasády nebo rovnou stavbou úsporného domu.
  • Jak se měří teplo v paneláku: Nová měřidla spravedlnosti nepřidají
    Od ledna 2015 se ve všech panelových nebo bytových domech, kde se náklady za teplo rozpočítávají na jednotlivé byty, musí povinně měřit spotřeba tepla. Měřidla musela být instalována do konce minulého roku. Přesto i nyní panují mezi majiteli bytových jednotek nejasnosti. Jak a proč se teplo musí měřit? Bude vyúčtování přesnější a spravedlivější?
  • Změna dodavatele energií: Pachuť podomního prodeje
    Když se dobré myšlenky chytí banda podnikavců, nekončí to většinou dobře. Podobnou zkušenost lze pozorovat na energetickém trhu. Nepříjemné zážitky s podomním prodejcem mnohdy stačí k tomu, aby se spotřebitel rozhodl: změnu dodavatele elektřiny už nikdy více!
  • Pět dobrých důvodů, proč změnit dodavatele energie
    Je jich nějak moc. Mají spoustu produktů. A jejich pověst v některých případech pokulhává. Možná jste taky v novinách četli o tom, jaké problémy museli řešit lidé napálení při podomním prodeji elektřiny a plynu. Třeba vám to stačí k tomu, abyste dodavatele energie nikdy měnit nechtěli. Zvážili jste ale i dobré důvody, které (možná) stojí za to?
  • Srovnání: 10 nejlevnějších dodavatelů elektřiny v roce 2015
    Počet dodavatelů elektřiny, kteří působí na českém trhu, neustále roste. Klíčovým kritériem jejich výběru stále zůstává cena. Připravili jsme proto pro vás modelová srovnání a přinášíme přehled deseti nejlevnějších obchodníků s elektrickou energií.
  • Test zákaznických linek: za volání dodavateli energií zaplatíte, cena však není jasná
    Zákaznické linky 16 z 20 největších dodavatelů elektřiny a plynu v Česku jsou i na začátku roku 2015 zpoplatněny. Kolik zákazníci za jeden běžný hovor zaplatí, přitom není jasné. Většina dodavatelů cenu hovorného neuvádí, konečný účet za volání se proto může u různých firem lišit.
  • Poplatky za elektřinu v roce 2015
    Poplatky za distribuci a přenos elektrické energie se sice od nového roku mírně snížily a příspěvek na obnovitelné zdroje zůstává zachován v loňské výši, přesto představují významnou část celkové ceny elektřiny. Zjistěte, kolik vás budou letos stát, pokud elektřinou svítíte, ohříváte vodu nebo vytápíte.
  • Srovnání: Ceny kWh elektřiny v roce 2015
    Nové ceníky elektřiny pro rok 2015 jsou už známé. Elektrická energie je od nového roku zase o něco levnější. To se pochopitelně promítlo i do ceny kilowatthodiny.
  • Ceny energií se od ledna 2015 změní i podnikatelům
    Provoz obchodu, výrobny nebo kanceláře něco stojí. Platby za elektřinu i plyn ukrojí nemalý kus firemního rozpočtu. Stejně jako domácnosti mohou i firmy od ledna 2015 ušetřit v platbách za elektřinu. Záleží mj. i na tom, v jakém regionu energii odebírají, o kolik dodavatel zlevnil nebo zda se mu upsali a sjednali si fixovaný produkt.
  • Plyn od ledna 2015 podraží, domácnosti si připlatí za vaření i vytápění
    Především domácnosti, které používají plyn na vytápění, jsou koncem roku nedočkavé. Pravidelně se totiž mění ceny této komodity. Nové ceníky plynu nepotěší ani nezarmoutí. I přes krizi na Ukrajině zůstává cena plynu na podobné hladině jako letos, v některých případech mírně poklesne, jinde lehce podraží. Jak to bude u vás?
  • Teplo domácnostem v bytech od ledna 2015 mírně podraží
    Konec roku je vždy ve znamení nových ceníků. To se týká i cen tepla, které domácnostem dodávají teplárny. Dobrou zprávou je, že teplo skokově zdražovat nebude. Některým domácnostem se ceny nezvýší vůbec, jiným jen mírně. Záleží i na tom, jaký zdroj teplárna k výrobě energie využívá.
  • Ceny tepla 2015: Jakým palivem vytápět rodinný dům?
    Významnou část z rodinného rozpočtu ukrojí náklady na vytápění. Již několik let patří k nejdražším způsobům vytápění rodinného domu elektřina. Jaký zdroj vytápění bude výhodný v roce 2015? Kde získat dotace na výměnu kotle? A kolik ušetří změnou dodavatele domácnosti vytápějící elektřinou nebo plynem?
  • Elektřina opět zlevňuje. Kolik v roce 2015 ušetříte?
    Dobrých zpráv není nikdy dost. Už několik týdnů se proslýchalo, že ceny elektřiny půjdou dolů. To je nyní potvrzeno. Zlevňuje obchodní i regulovaná složka. Kolik domácnosti ušetří, se odvíjí od výše spotřeby, dodavatele, distribučního území i tarifu.
  • Jak vybrat výši jističe a kolik za něj platíte?
    Regulované platby, kam spadá právě i poplatek za jistič, tvoří podstatnou část celkové ceny elektrické energie. Kolik za jistič platíte? A jak vybrat jeho velikost?
  • Fixovat, nebo ne? Dodavatelé zase posílají nabídky
    Rok se s rokem sešel. Podzim se tradičně nese ve znamení změn – dodavatelé chystají nové ceníky. A rozesílají na první pohled lákavé nabídky. Ty slibují několikaprocentní úsporu a zajímavé – třeba finanční – bonusy. Řada odběratelů má z toho těžkou hlavu. Podepsat, nebo ne?
  • Rozbil se vám kotel nebo pračka? Někteří dodavatelé energií vám opravu zaplatí
    Telefonní linku, kde můžete nahlásit problém s dodávkou plynu či elektřiny, má dnes již každý dodavatel energií. Přibližně třetina z nich však v současné době nabízí svým zákazníkům také služby, které pomáhají řešit různé havarijní situace v domácnosti. Zákazníci díky tomu mohou ušetřit tisíce korun za výjezdy techniků nebo výměnu spotřebičů.
  • Distribuční sazby elektřiny: Máte nárok na noční proud?
    Když si prohlédnete vyúčtování za elektřinu, možná vás do očí uhodí označení typu D02d, D25d a další, které se vztahuje k typu distribuční sazby. Ta rozhoduje o tom, zda po celý den odebíráte elektřinu za stejnou cenu, nebo vám do zásuvek po část dne proudí levnější energie, které se dříve říkalo noční proud.
  • Návod: Jak se vyznat ve faktuře za plyn a elektřinu?
    Obálka s logem energetické společnosti ve vás dokáže vyvolat lehkou nervozitu – vykoukne na vás přeplatek, nebo budete muset doplácet? S rozpaky si prohlížíte všechna ta čísla. Rádi byste jim porozuměli, ale je to nad vaše síly. S naším návodem to zvládnete. Zjistěte, za co vše platíte a jak je sestaveno vyúčtování za elektřinu a plyn.
  • Elektronická aukce versus změna dodavatele: Co je lepší?
    Domácnosti nebo firmy, které se rozhodnou snížit náklady na elektřinu a plyn, mají v podstatě dvě možnosti, jak na to. Nového dodavatele energie si mohou vybrat buď samy, nebo se mohou zapojit do elektronické aukce. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Ideálním výstupem by přitom měly být levnější dodávky elektřiny, resp. plynu a spokojený zákazník. Ne vždy se to ale podaří.
  • Garance ceny elektřiny a plynu: jak skutečně fungují?
    Čeští dodavatelé energií začali v posledních letech po vzoru mobilních operátorů rozšiřovat svou nabídku tarifů pro dodávku elektřiny a plynu. Nejčastěji slibují, že udrží stejnou cenu energií po dobu platnosti vaší smlouvy, případně že jejich dodávka energií bude vždy levnější než u konkurence. Jak se v těchto tarifech zorientovat a neprohloupit?
  • Vyplatí se firmám změna dodavatele energií?
    Malé i větší podniky, stejně jako drobní živnostníci neustále přemýšlejí kde a jak ušetřit na nákladech, aniž by to ohrozilo provoz nebo výrobu. Snížit platby za energie je možné díky změně dodavatele. Podívejte se na modelové výpočty a zjistěte, zda a kolik může vaše firma ušetřit.
  • Poplatky za elektřinu: Co vše se vejde do vašeho účtu?
    Jednou za rok dostanete pozdrav od svého dodavatele elektřiny – roční vyúčtování. Přeplatek vás potěší, nedoplatek vyvede z míry. Možná se stejně jako řada jiných odběratelů podivujete nad všemi těmi čísly. Kolik se toho vejde do účtu za elektřinu? Za co všechno platíte?
  • Kdy vám dodavatel vrátí přeplatek?
    Zálohy za elektřinu nebo plyn platíte pravidelně každý měsíc. Jednou za rok vám dodavatel energie zašle vyúčtování. S napětím ho otevřete. Zaradujete se, protože spotřeba klesla a vám vznikl zajímavý přeplatek. Ale pak si všimnete poznámky, že částka bude použita na uhrazení dalších záloh. Nebo si představme jinou situaci. Dodavatel vám zvedl zálohy, jenže vy víte, že v domě spotřeba klesne, protože jste pořídili úsporné spotřebiče. Co s tím?
  • Zkušenost se změnou dodavatele: Dobrý a špatný příklad
    O změně dodavatele se hodně diskutuje na různých internetových fórech. Zpravidla nic v životě není černobílé, ale v případě energetického trhu je možné vysledovat dva typy zkušeností se změnou dodavatele. Tu dobrou a tu špatnou.
  • Kolik změnou dodavatele ušetří průměrná domácnost?
    Zní to vždy lákavě. Obchodníci, kteří vám volají nebo zvoní na vaše dveře, vám většinou nabídnou několikaprocentní úsporu z ceny elektřiny nebo plynu. Jenže… skutečnost může být jiná. Připravili jsme pro vás proto srovnání několika typických spotřeb, které vám pomůžou udělat si představu o tom, kolik změnou dodavatele můžete ušetřit.
  • Polopravdy, lži, dárky. Podomní prodejci elektřiny útočí
    Přestože stále více obcí a měst přijímá vyhlášky o zákazu podomního prodeje, obchodníci nepřestávají zvonit na naše dveře a nejrůznějšími důmyslnými triky nám vnucují smlouvy na změnu dodavatele. Jaké argumenty a nepravdy používají? Na co si dát pozor? A jak můžete od smlouvy odstoupit?
  • Nástrahy ve smlouvách dodavatelů energie
    Jako vše má i liberalizovaný trh s energiemi své výhody a nevýhody. Odběratelé si již několik let mohou svobodně vybrat společnost, od které budou elektřinu nebo plyn nakupovat a optimalizovat tak svůj účet za energie. Na druhou stranu, konkurenční boj přinesl i celou řadu nástrah a chytáků ve smlouvách, které nám mohou zkomplikovat život.
  • Zvýšil váš dodavatel cenu energie? Můžete bez sankcí odejít
    Upsali jste se dodavateli na několik let? Nejste spokojeni s jeho službami, přístupem k zákazníkům nebo s obchodními podmínkami? Sledujte, zda vaše energetická společnost nevyhlásí nové ceníky, v nichž by zvedla ceny energií. V takovém případě totiž můžete bezplatně odejít.
  • Dodavatelé nakupují elektřinu na rok 2015 levně. Sníží cenu i domácnostem?
    Rok se s rokem sešel a dodavatelé už pomalu chystají nové ceníky elektřiny, které začnou platit od ledna 2015. Loni se zprávy hemžily pozitivními titulky. Cena elektřiny totiž klesala. Jak se vyvíjí letos? Můžeme očekávat opět zlevnění?
  • Jak probíhá změna dodavatele energií a na co si dát pozor?
    Vybrali jste si nového dodavatele elektřiny nebo plynu. Už dlouho přemýšlíte nad změnou energetické společnosti, ale stále se nemůžete k realizaci celého procesu odhodlat. Co přechod k jinému dodavateli obnáší? Půjde jen o změnu fakturační adresy, jak tak často a rádi tvrdí podomní prodejci?
  • Vyplatí se vám změnit dodavatele elektřiny a plynu?
    Výhodnější nabídka, úspora, lepší cena. Jinak řečeno, ke změně dodavatele nás nejčastěji vede snaha ušetřit v platbách za elektřinu a plyn. Kolik při změně dodavatele můžete ušetřit, se odvíjí zejména od objemu spotřebované energie. Podívali jsme se na typické příklady českých domácností a přinášíme cenové srovnání dodavatelů, kteří působí na energetickém trhu.
  • Co zohlednit při výběru dodavatele energie? Nejde jen o cenu
    Energetickou společnost se zpravidla rozhodneme změnit z jednoho prostého důvodu. Kvůli úspoře peněz. Konkurenční boje mezi dodavateli ale přitvrzují, a proto bychom kromě ceny MWh silové elektřiny nebo plynu neměli opomenout ani typ smlouvy nebo kvalitu služeb.
  • Proč měnit dodavatele elektřiny a plynu právě nyní
    Léto se pomalu chýlí ke svému závěru. Nebude to dlouho trvat a opět otočíme kohoutky radiátorů, abychom si přitopili. Možná si už nyní povzdychnete, když si vzpomenete, jak vysoký zase bude účet za energie. Dobrou zprávou je, že u svého současného dodavatele zůstávat nemusíte. Zkuste se poohlédnout po levnější společnosti.
  • Nové trendy v tarifech elektřiny a plynu
    Zdá se, že alespoň někteří dodavatelé energií začínají být ke svým zákazníkům vstřícnější. Zapomeňte na podomní prodej a rozhlédněte se po internetových stránkách energetických společností. Možná vás překvapí, že fixaci ceny energie můžete mít i bez smluvních závazků a že zajímavou slevu získáte, pokud energii budete odebírat od stejného dodavatele, jako váš zaměstnavatel.
  • Jen tři procenta inzerátů realitních kanceláří obsahuje informaci o energetické náročnosti nemovitosti
    Právě zveřejněný průzkum aliance Šance pro budovy zjistil, že pouze tři procenta inzerátů českých realitních kanceláří obsahuje také informaci o energetické náročnosti nemovitosti, tedy takzvaný energetický průkaz. Většina realitních kanceláří průkaz vůbec nezveřejňuje. Je přitom povinný ze zákona. Novela zákona podmínky zpřesní.
  • České domácnosti ztrácejí zájem o změnu dodavatele energií
    Již několik let si mohou české domácnosti svobodně vybrat energetickou společnost, od které budou nakupovat elektřinu i plyn. Zatímco první roky byly spíše rozpačité a kolem let 2011 dosáhly změny dodavatelů svého vrcholu, aktuální čísla ukazují na pokles zájmu spotřebitelů.
  • Jak se v létě ochladit bez drahé klimatizace?
    Klimatizaci nemusíte? Je drahá a není vám z ní dobře? Vedro v interiéru ale umí napáchat neplechu – potíte se, přepadá vás malátnost, nemůžete se soustředit. Závidíte předkům při představě příjemného chládku v kamenných chalupách. Jenže vy jste v paneláku. Co s tím?
  • Chcete ušetřit? Sledujte energetické štítky spotřebičů
    Nejprve se objevily na ledničkách a mrazničkách. Postupně se rozšiřovaly na další spotřebiče, jako jsou pračky, sušičky, žárovky či myčky nádobí. Od letošního září budou energetické štítky zdobit také vysavače a v další vlně digestoře nebo ohřívače vody.
  • Nové triky šmejdů při podomním prodeji elektřiny a plynu
    Spotřebitelé se mají více na pozoru. A proto podomní prodejci elektřiny a plynu přichází se stále novými a důmyslnějšími triky. Podívejte se, jaké nové „argumenty“ obchodníci používají a jak se jim bránit.
  • Jak reklamovat fakturu za elektřinu?
    Když otevřete obálku od energetické společnosti, možná vás do očí hned uhodí složenka s vysokou částkou – skutečně můžete mít tak velký nedoplatek? Jste si přitom jisti tím, že se u vás v domácnosti spotřeba elektřiny nezvýšila…
  • Jak vybrat společnost pro elektronickou aukci energie
    Zní to více než slibně. Z letáčku se na vás smějí zajímavě vypadající procenta. Tolik byste mohli ušetřit v elektronické aukci i vy. Navíc vše pořádá vaše obec. Takže by nikde neměl být zádrhel. E-aukce ale bohužel nejsou vždy pořádány solidními společnostmi. Jak vybrat pořadatele elektronické aukce, abyste se nespálili?
  • Kolik v průměru zaplatíte za kWh elektřiny v roce 2014?
    Na vyúčtování za elektřinu najdete celou řadu informací. Chybí na nich však údaj, který je pro většinu odběratelů důležitý. Cena kilowatthodiny. Zapátrali jsme v ceníkách dodavatelů a přinášíme vám přehledné srovnání.
  • Nefixujte ceny elektřiny, podle odborníků ještě klesnou
    Ceny silové elektřiny na burze jsou nejníže v historii. Od léta roku 2008 spadla cena už o více než 60 procent. Podle odborníků z projektu AUKCE JINAK se dá očekávat, že ceny půjdou ještě níže. Zákazníci se tak mohou těšit, že budou platit méně. To ale jen za podmínky, že neuzavírají dlouhodobé smlouvy s fixní cenou.
  • Ceny elektřiny pro podnikatele: Změna dodavatele versus e-aukce
    Ať už provozujete malou kancelář, větší obchod nebo výrobní halu, neobejdete se bez elektřiny. Od nového roku ceny elektřiny klesly, ale mezi dodavateli stále existují významné rozdíly. Vyplatí se vaší firmě změnit dodavatele, nebo se zúčastnit elektronické aukce?
  • Jak poznáte nekvalitní energetické průkazy domů?
    V reakci na celou řadu nekvalitních průkazů energetické náročnosti budovy prodávaných výrazně pod minimální cenou za zpracování připravila aliance Šance pro budovy a společnost Ekowatt webovou aplikaci, která každému umožní zdarma si svůj průkaz otestovat.
  • Fixace ceny plynu se nemusí vyplatit
    Až o 3 000 korun ročně se může prodražit plyn domácnostem, které si nechají zafixovat cenu. A odborníci tvrdí – ceny plynu mohou v horizontu 3 měsíců spadnout i přes ukrajinskou krizi o dalších až 6 procent.
  • Jak vypadá aukce energií a může se vám doopravdy vyplatit?
    Jak vypadá taková aukce? Něco nabídnete a čekáte, co vám bude nabídnuto nazpět. Zájemci se předhánějí a snaží se vám za vaši nabídku dát zase co nejlepší svou.
  • Elektřinu „krade“ potichu i potmě. Ještě neznáte stand-by režim?
    Je neviditelný. Nesvítí, nehraje, nepromítá. Přesto spotřebovává elektřinu, a to za stovky až tisíce korun ročně. Některé průzkumy dokonce ukázaly, že může mít ročně asi tak vysokou spotřebu, jako vaše lednička. Za nic. Jmenuje se pohotovostní režim a řekneme vám o něm něco víc.
  • Ceny elektřiny se možná sníží. Až o jedenáct procent
    Projekty na stavbu nových elektráren jsou ohrožené. Od příštího roku již zřejmě nedostanou podporu. Rozhodli tak poslanci. Odsouhlasili naopak prodloužení dotací pro elektřinu vyrobenou v stávajících fotovoltaických elektrárnách. Toto rozhodnutí může mít vliv na cenu elektřiny.
  • Elektřina zlevňuje, podporu dostanou „špinavé“ zdroje
    Elektřina by mohla příští rok zlevnit. Poslanecká sněmovna před několika dny přijala novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Co nového přináší? Proč se proti ní ohradili ekologové? A je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát?
  • EU: Zdanění elektřiny v roce 2013
    Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.
  • Ceny energií v roce 2013 prodraží nejen DPH
    Od ledna si připlatíme za elektřinu, plyn i vodu. Do zdražení energií v roce 2013 se promítne řada faktorů, zvýšení DPH bude jedním z nich. Jaké jsou další důvody zdražování? Jak budou vypadat vaše účty za energie?
  • Cena elektřiny v roce 2013: Srovnání a příklady
    O kolik vám od ledna narostou účty za elektřinu? Záleží mj. na tom, jak velkou máte spotřebu, ve kterém regionu elektřinu odebíráte a od kterého dodavatele elektřinu kupujete. Podobně jako letos bude platit, že dominantní dodavatelé nepatří k nejlevnějším, a to i přesto, že zlevnili.