Štítek daňový formulář

Daňový formulář slouží pro podání daňového přiznání, ale dále také např. pro platbu silniční a majetkové daně nebo cestovního příkazu. Jednotlivé formuláře můžete stáhnout na internetu, vyplnit a následně doručit finanční správě.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2024?
    Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Osm omylů pracujících důchodců
    Obliba práce v důchodovém věku stoupá. Penzisté mohou pobírat starobní důchod a mzdu současně. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu? Podívejme se na vybrané praktické nejasnosti.
  • Praktické příklady, kdy získáte daňový bonus za rok 2022
    Někteří daňoví poplatníci neplatí za rok 2022 nic na dani z příjmů, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se v praktických příkladech, kdy obdrží daňový bonus zaměstnanci a OSVČ. A proč při velmi nízkých příjmech nárok na daňový bonus nevzniká? 
  • Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?
    Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou nutné doložit přílohu, která posvětí váš nárok. Abyste na nic nezapomněli, uvádíme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.
  • Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2022 a daňové přiznání
    Někteří zaměstnanci pracovali během roku 2022 pro více zaměstnavatelů. Daňové povinnosti zaměstnance se přitom liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.
  • Dnes je poslední den, kdy podat daňové přiznání elektronicky. Jak na to?
    Pokud podáváte daňové přiznání elektronickou cestou, dnes je poslední den, kdy tak můžete učinit. Pojďme se společně podívat, jakými způsoby jej můžete odevzdat.
  • Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou
    Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.
  • Do kdy letos odevzdat daňové přiznání a jak je to s elektronickou formou?
    Máte povinnost letos odevzdat daňové přiznání? Budete formulář vypracovávat sami anebo vám jej bude dělat daňový poradce? A jak to bude, pokud se rozhodnete podat jej elektronicky?
  • Jaké dokumenty mohou OSVČ a právnické osoby zaslat přes datovou schránku?
    Podnikatelé si zřizují datovou schránku hlavně kvůli úspoře času a minimalizaci administrativy. Které dokumenty můžete přes datovou schránku poslat?
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů
    Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?
  • Lhůta pro podání daňového přiznání se opět prodlužuje
    Máte povinnost podat daňové přiznání a letos opravdu nestíháte? Nevadí, lhůta podání byla v pondělí prodloužena. Do kdy jej tedy musíte odevzdat a do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů fyzických osob za rok 2020?
  • Online formuláře a nová legislativa jen dvakrát ročně. Podnikatele čekají v roce 2020 změny
    České podnikatele čeká příští rok řada změn, které jim pomohou, řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Legislativa se bude měnit jen dvakrát ročně, administrativu sníží zavedení online formulářů, uvedl. Za důležité označil i rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). Podle Hospodářské komory ale chybí v plánech bezplatné zpřístupnění takzvaného Právního elektronického systému (PES) pro všechny podnikatele.
  • Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
    Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
    Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději do 31. ledna, a to i v případě, kdy přiznání zpracovává daňový poradce. Následující článek vám zodpoví nejčastější dotazy v této oblasti.
  • Kdy musí zaměstnanci podávat daňové přiznání?
    Za většinu zaměstnanců plní veškeré daňové záležitosti zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si však musí sami podat daňové přiznání a případně i přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady.
  • Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
    Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
  • 4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
    Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
  • Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?
    Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Daně z příjmů 2020: Samovyměření i jeden formulář pro daně a pojistné
    Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi, která by měla sloužit jako podklad pro nově připravovaný zákon o dani z příjmu. Zákon by měl začít platit od roku 2020 a měl by zjednodušit výběr daní a zavést řadu novinek.
  • Tohle všechno si můžete odečíst z daní a zaplatit méně, podívejte se
    Daň z příjmu fyzických osob za rok 2015 se počítá z daňového základu sníženého o nezdanitelné položky. Při uplatnění daňových odpočtů je daňová povinnost o tisícikoruny nižší. Rozhodně se tedy nevyplácí na některý daňový odpočet zapomenout.
  • Daňové povinnosti spolupracující osoby
    Živnostník nemůže zaměstnat manželku, řešením je tedy spolupráce, kdy manžel převede na spolupracující manželku část svých příjmů a výdajů. Spolupracující manželka je pro účely placení daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění vedena jako OSVČ. Jaké daňové povinnosti má manželka? Podívejme se na praktický příklad za rok 2015.
  • Zdanění práce v členských zemích OECD
    Odvody na dani z příjmu jsou v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné. Celkové zdanění práce však patří mezi nejvyšší. Jak je to možné? Do zdanění práce je nutné započítat i povinné pojistné placené zaměstnavateli za zaměstnance.
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Pokladny OSSZ rozšíří své úřední dny
    Podnikatelé mají do středy 1. dubna finančnímu úřadu podat daňové přiznání, zároveň mohou - a v praxi se tak děje často - podat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 na svou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty z tohoto důvodu mimořádně otevřou své pokladny pro výběr pojistného na sociální zabezpečení, a to 31. 3., 2. 4., 28. 4. a 30. 4.
  • Máte datovou schránku? Na papírové přiznání zapomeňte
    Všichni daňoví poplatníci, kteří mají zřízenu datovou schránku, jsou od 1. ledna 2015 povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení této podmínky uděluje finanční úřad automatickou pokutu 2 tisíce, ve výjimečných případech dokonce 50 tisíc Kč.
  • Deset omylů při vyplňování daňového přiznání
    Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.
  • Deset rad živnostníkům pro vyplňování daňového přiznání
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jejichž příjem v roce 2014 přesáhl 15 000 Kč, musejí podat daňové přiznání za rok 2014. Podívejme se na deset důležitých věcí, se kterými by měly všechny OSVČ počítat a na něž by si měly dát pozor.
  • Kdy živnostník neuplatní daňové zvýhodnění na děti?
    Daňové zvýhodnění na děti snižuje daňovou povinnost. V případě, že je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok na daňový bonus. Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění měsíčně. OSVČ jednou ročně v daňovém přiznání. Kdy nemají OSVČ za rok 2014 nárok na daňové zvýhodnění?
  • Rozšíření povinnosti elektronického podávání daňových přiznání
    Od 1. ledna 2015 se rozšířila povinnost elektronického podávání daňových přiznání a jiných písemností na další daňové subjekty. Týká se tato povinnost i vás? A jaké sankce vám hrozí, pokud budete dále podávat v papírové formě. Informace přináší následující článek.
  • Jak vysoké daně platí firmy ve světě?
    Nízké daně podporují podnikání. Trendem ve vyspělých členských zemích OECD je snižování daně z příjmu pro firmy. Za posledních 10 let snížilo sazbu daně 25 členských zemí. Jak vysoká je sazba daně z příjmu právnických osob v roce 2014 v zemích OECD?
  • Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
    Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
  • Jak vysoké platí Evropané daně?
    V členských zemích EU je celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než v mimoevropských zemích. Jedním z důvodů je propracovanější sociální systém, který je finančně nákladnější. I mezi evropskými zeměmi jsou rozdíly. Podívejme se na ně.
  • Zpracování daňového přiznání daňovým poradcem má své výhody
    Odborníci shrnují využití služeb daňového poradce následně: uplatní všechny daňové slevy i odpočty a najde nejvýhodnější formy zdanění daných transakcí. Navíc prodlouží termín pro podání daňového přiznání téměř o tři měsíce.
  • Zdanění cigaret v Česku a EU pod lupou
    V Česku, stejně jako ostatních zemích EU, stoupá zdanění cigaret. Evropským trendem je zvyšování spotřební daně. Kolik se platí na spotřební dani a DPH u cigaret v roce 2014 v Česku v porovnání s evropskými zeměmi?
  • Chcete čerpat za rok 2013 daňový bonus? Ohlídejte si minimální mzdu
    Minimální mzda je faktorem, který ovlivňuje celou řadu zákonitostí a limitů. Její hodnota je stěžejní pro uplatňování nároku na daňový bonus, osvobození důchodu od daně či třeba při stanovování výše úhrady zdravotního pojištění. Přesto se většina lidí v problematice minimální mzdy neorientuje. V tomto článku proto představíme, co a jak tento faktor ovlivňuje.
  • Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
    Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
  • Daň z nemovitosti: daňové přiznání musejí nově podat i vlastníci, kteří dříve nemuseli
    Nová legislativa týkající se daně z nemovitých věcí přináší povinnost podat daňové přiznání i části vlastníků, kteří ve zdaňovaném období nemovitost ani nenabyli ani nepozbyli.
  • Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost
    Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.
  • Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
    Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Jaké daně musí platit studentský spolek
    Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
  • Velký třesk a pak…? Nic?
    Hned na začátku dnešního zamyšlení se musím přiznat k jedné věci – vše, co se chystám napsat, odvozuji jen a pouze ze svých dojmů. Na svědomí je složka mého intelektu, kterou i odborníci nazývají selským rozumem. Upřímně a snad i skromně připouštím, že můj selský rozum není nikterak přebujelý. Přesto mi při návštěvě šestnáctého patra budovy, v níž sídlí můj místně příslušný finanční úřad, tento smysl napověděl, že tady není něco v pořádku.
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
    Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.
  • Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
    Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
  • Prodali jste v roce 2012 nemovitost? Musíte podat daňové přiznání?
    Při prodeji nemovitosti musíte v některých případech podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat a jak se prodej nemovitostí zdaňuje?
  • Hrdinou rychle a jen s trochou námahy
    Kdo by se nechtěl stát hrdinou! A kdo se nebojí opustit bezpečnou anonymitu většiny a vystoupit s názorem nebo akcí, která jde proti… Profesor Zimbardo od dětství studuje hranice mezi dobrem a zlem, mezi přisluhovači zvůle a hrdiny. A hrdinství se podle jeho názoru lze naučit. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Kde jsou nejjednodušší daně?
    Spojené Arabské Emiráty, Katar, Saudská Arábie a Hongkong – to je čtveřice zemí s nejjednodušším daňovým systémem na světě dle hodnocení Světové banky a PwC „Paying Taxes 203“. České daně jsou složité, patří nám až 120. místo na světě.
  • Jak se stát nezávislým profesionálem
    Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Den daňové svobody v Praze - byli jsme při tom
    Tak už je to tady. Od 11. června už si každý výdělečně činný občan v ČR vydělává sám na sebe. Není to úžasné? V první den daňové svobody se konal v Praze na Jungmanově náměstí happening pořádaný Liberálním institutem. A byli jsme při tom!
  • Naše firemní tričko pro Vás!
    Chcete nosit tričko našeho týmu? Proč ne! Je to jednoduché. Stačí pravidelně navštěvovat naše stránky a hledat. Nevíte co? Poradím Vám!
  • Obavy z nového druhu útoků vychýlily pokus o růstový trend
    Americké akcie se ocitly pod prodejním tlakem, když J. Ashcroft při tiskové konferenci oznámil, že minulý měsíc byl na Chicagském letišti zadržen podezřelý občan Spojených států, který plánoval explozi nukleární bomby.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Burza vstoupila do nového týdne klidným obchodováním (bohužel) a hodnota indexu PX-D se spravila o bezmála 0,5 % na 1205,7 bodu. Nejzajímavějším titulem dne se stala společnost P. Morris, která  s více jak 4 % růstem téměř atakovala cenovou hranici 10700,- Kč.
  • OPEC je připraven zvýšit těžbu
    Alžírský ministr ropného průmyslu Chakib Khelil připustil, že Organizace zemí vyvážejících ropu ve čtvrtém čtvrtletí zvýší těžbu ropy, jestliže dojde k nastartování výrazného ekonomického růstu ve Spojených státech a Evropě.
  • Čína nekoupí americkou pšenici
    Cena pšenice zaznamenala v pátek největší propad za poslední tři týdny, když Čína odřekla polovinu dodávek z USA. Čínské mlýny cítí menší potřebu předzásobovat se v průběhu července a srpna, tedy v době, kdy probíhá domácí sklizeň.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 3.6. do 7.6.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.