Štítek dolar

Dolar je měna používaná v mnoha státech světa. Nejpoužívanější měnou světa je dolar americký. Ten byl ve Spojených státech byl americký dolar zaveden 6. července 1785 a nyní se jedná o celosvětové platidlo, které se používá nejen ve Spojených státech. Kurzy amerického dolaru si můžete prohlédnout v našem kurzovním lístku bank a směnáren.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
    Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
  • Ruská válka bude stát ČR více než Slovensko či Německo. Proč? Kvůli koruně...
    Česká koruna devalvuje, doplácí na válku na Ukrajině vyvolanou ruským agresorem. To s rostoucími cenami ropy i energií bude mít za následek růst cen a inflaci. Sveze se koruna s pádem rublu? A jak bude reagovat Česká národní banka? Jak může zdražování ovlivnit stát? Co všechno podraží?
  • 5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách
    Léto už je sice dávno pryč, ale možná pojedete do zahraničí na podzim anebo dokonce na svátky a budete zvažovat výměnu peněz. Co byste v takovém případě měli vědět o nákupu peněz ve směnárně?
  • Může zaměstnanec od zaměstnavatele dostávat peníze v cizí měně?
    Ano, ale něco jiného je výplata mzdy a něco jiného cestovní náhrady. Jaká pravidla platí pro mzdu a jaká pro cestovní náhrady? Co může být vypláceno jen v českých korunách a co i ve valutách? A co zahraniční pracovníci u nás? A co Češi pracující v zahraničí?
  • Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...
    Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?
  • Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?
    Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.
  • Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
    Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
  • Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
    Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
  • Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
    Vánoce se už pomalu blíží a s nimi je tu i jedna (ne)oblíbená činnost, kterou je nakupování dárků. Čím dál víc pak stoupá počet lidí, kteří věci pro své blízké objednávají přes eshopy a k tomu navíc ze zahraničí. Víte ale, jak sledovat zahraniční zásilku?
  • Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
    Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
  • Nejobchodovatelnější měny světa
    Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
  • Mistrovství světa ve fotbale 2018: Jaké jsou ceny lístků, letenek a ubytování?
    Český tým se na MS do Ruska nedostal, ale i tak se můžeme těšit na spoustu vypjatých zápasů. Na kolik vás vyjdou lístky a letenky? A budete potřebovat víza?
  • Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
    Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
  • Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
    Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
  • Do které země se dováží nejvíce zbraní?
    Kam Česko vyvezlo nejvíce zbraní? A která země je králem dovozců zbraní? Jsou to demokratické režimy, či diktátoři?
  • Která země je největším vývozcem zbraní?
    Na válečné záběry jsme si zvykli a u večerních zpráv sledujeme střílení na Ukrajině, Sýrii, Iráku, Sudánu, Jemenu a mohl bych pokračovat dál. Odkud tyto zbraně jsou? A která země je největším vývozcem zbraní? Kam vyváží ČR? A víte, že Islámský stát střílel českýma "vostrýma"?
  • Vyvlastnění majetku v 21. století? Ano, pokud jste bílý farmář v JAR...
    Vláda JAR schválila změnu ústavy, která bílým farmářům ukrojí velkou část pozemků. Jedná se o nápravu křivd z minulosti, nebo sprostou krádež za bílého dne?
  • Co řekne příští týden ECB na silné euro?
    Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně neintervenovala proti silné měně. Nákup jednotné evropské měny podporuje i vyšší volatilita na finančních trzích, s tím jak roste geopolitické napětí kolem Severní Koreje a investoři hledají bezpečné přístavy.
  • Cena jedné epizody Hry o trůny? Víte ji? Jon Snow ji neví, neví nic.
    17. července, 3:00. Lidé po celé Evropě zapínají televize. V teplém letním ránu přichází zima! A s ní spousta násilí, zvratů, nahoty, draků, incestních dvojčat, jednoho zamilovaného kleštěnce a možná přijde i Hodor. Ano, sedmá řada série Hry o trůny je tu! Kolik série stála? Kolik ji v minulosti sledovalo lidí?
  • Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?
    Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.
  • Jaký bude rok 2017 pro měny rozvíjejících se zemí?
    Lednový cenový vzestup měn rozvíjejících se trhů by se mohl v průběhu letošního roku rychle zastavit. Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta přinesl na finanční trhy hodně optimismu, který podpořil apetit po rizikových aktivech, mezi něž se řadí i měny rozvíjejících se zemí. Dokonce i mexickému pesu (MXN), které je vystavené výhrůžkám výstavby zdi na hranicích a zrušení obchodní dohody (NAFTA) s USA, se podařilo vymazat část předvolebních ztrát. Mexické peso oslabilo po prezidentských volbách proti americkému dolaru o 16 procent.
  • 3x o protekcionismu Donalda Trumpa
    S nástupem Donalda Trumpa přišla nová éra americké obchodní politiky. Konec vyjednávání o TPP, nejasná budoucnost TTIP, negativní postoj k čínsko-americkému obchodu a snaha revidovat nastavení NAFTA. Protože volný obchod je prý k americkému trhu nefér. Čeká nás nástup protekcionismu, obchodní války a zvyšování cel? A komu v EU to bude vadit nejvíc?
  • Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
    Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
  • V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
    Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
  • Trump není mrtev!
    Divergence předvolebních průzkumů v posledních týdnech se mezi demokratickou kandidátkou na amerického prezidenta a jejím republikánským soupeřem v mainstreamových médiích setkala s universální úlevou: „tak přece mají Američané rozum!“. Radost a úleva jsou však, dle mého, předčasné a trhy by se měly připravit, že Brexit nemusí být letos jediné překvapení.
  • Kvůli praní špinavých peněz přestane ECB vydávat 500 € bankovky
    Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky s nominální hodnotou 500 eur (zhruba 13.500 Kč). Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.
  • COT: Úprk komodit se před zasedáním FOMC stal naléhavějším
    I v týdnu ukončeném 17. březnem omezily investiční fondy své rostoucí tendence, jak se děje už po čtyři týdny po sobě v očekávání jednání FOMC. Čistá dlouhá pozice spadla o 60 % na několikaleté minimum 132 000 položek. V roce 2008, v nejhlubší ekonomické krizi po kolapsu firmy Lehman, klesly komodity na 250 000.
  • Síla USD přináší riziko destabilizace světových trhů
    Zotavování dolaru včera místy narušilo oslabení chuti riskovat. Významným, pokud ne přímo hlavním, motorem je jasná a neustávající síla amerického dolaru, která v tuto chvíli svým tempem hrozí destabilizací světových trhů.
  • Dvouhlavý ruský orel roztahuje křídla vstříc zlatému standardu
    Rozpoutání krize na Ukrajině byl pravděpodobně pouze jeden z bodů velkolepého ruského plánu, jehož hlavním motivem se zdá být oslabení ekonomik USA a EU.
  • Konec uvolněné měnové politiky v USA přinese posílení dolaru a zpomalení růstu akciových trhů
    Minulý týden bylo zveřejněno množství statistických dat z největší světové ekonomiky. Nejprve zklamal analytiky celkový růst výstupu hospodářství.
  • Monetární politika – nástroj centrální banky
    Koruna nedávno razantně oslabila díky intervenci ČNB. Tento krok vyvolal poměrně rozporuplné rekace. Jaké má centrální banka důvody k takovému zásahu a jaké jsou jeho důsledky? Přečtěte si v čem monetární politika spočívá, jakých využívá nástrojů a jaké jsou obecně důsledky jejího uplatňování.
  • Investice do zlata? Raději palladium
    Cena zlata nadále klesá. V červnu dosáhla nejnižšího minima za posledních 2,5 roku. Podle ekonomů to částečně zapříčinil projev předsedy Centrálního bankovního systému Spojených států amerických (FED) USA Bena Bernankeho, který upozornil na možný konec cpaní amerických dolarů do ekonomiky. Dramatický propad ceny zlata ale v nejbližší době odborníci neočekávají.
  • Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii
    Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.
  • Letos je favoritem zlato
    Někteří analytici soudí, že z dlouhodobého pohledu zlato poklesne. Zde však bublina není.
  • Jak se vyvíjí životní úroveň v budoucí supervelmoci
    Když známý obchodník a filantrop John Templeton ve 30. letech minulého století podnikal cestu kolem světa, byl takřka šokován nesmírnou chudobou Indie ovládané Britským impériem. Na Indický subkontinent se vrátil po 40 letech – aby shledal, že se životní podmínky většiny obyvatelstva druhé nejlidnatější země světa příliš nezměnily.
  • Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc
    Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?
  • Odpovědnost zaměstnance – škody na motorovém vozidle
    Jste zaměstnanec, který často k výkonu svého povolání používá vozidlo zaměstnavatele? Víte, že zaměstnavatel může po vás vyžadovat náhradu v případě, že způsobíte s vozidlem škodu.
  • Lze pojistit odcizení při odvodu peněžní hotovosti?
    Odvádíte tržby v hotovosti  do banky? Často zvažujete, že by se mohlo něco stát a vy byste mohli o své peníze přijít? Podívejme se na dotaz jednoho čtenáře.
  • Stane se na burze?
    V dnešním tisku se objevily zprávy o tom, že Agrofert by mohl odstoupit od nákupu majoritního podílu v Unipetrolu. Tyto zprávy považujeme ze spekulace (včera přinášely média do značné míry protikladné zprávy) a investorům, kteří mají v tomto titulu pozice doporučujeme využít případného růstu kurzu a redukovat pozice. Mírný zájem bude panovat o akcie Čezu, který by měla postupně opustit nervozita z předchozích dní způsobená vybíráním zisků. Růst Českého Telecomu doporučujeme rovněž využít k prodejům pozic.
  • Dolar stále nejistý
    Osud dolaru zůstává nejistý a pokračuje v range obchodování. USD/JPY. Včerejší prudký nárůst kurzu o téměř 100 bodů vystřídal postupný sestup na původní level 127,50.
  • Mírný růst amerických trhů
    Americké trhy dnes zaznamenávaly během první poloviny obchodování rozdílné trendy, Nasdaq se dnes „plácá" okolo počátečních hodnot, naproti tomu Dow Jones se dnes drží v mírném růstu.  Pohyb indexu Dow Jones je stimulován mírným nadšením investorů pro akcie společnosti Wal-Mart a dalších maloobchodních společností, které čerpají z neutichající poptávky amerických spotřebitelů.
  • RWE dnes zaplatila 4,1 mld. EUR za české plynárenství
    FNM oznámil, že RWE dnes převedla na účet fondu (u centrální banky) 4,1 mld. EUR (124,2 mld. Kč). Devizový trh na tuto informaci nereagoval a koruna stagnovala na úrovni 33,30 CZK/EUR.
  • Měny opět v očekávání Wall street
    Dřívější výběr zisků poslal dolar dolů oproti euru, franku a yenu. Nyní dealeři očekávají směr, který udá kurzu USA. 
  • Zájem o paladium upadá
    V minulém roce se cena paladia propadla o 53 %, když se hlavní spotřebitelé, automobilový a elektronický průmysl, stejně jako dentisté začali přeorientovávat na platinu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.