Štítek dotace z EU

Dotace z EU slouží k podpoře chudších regionů, životního prostředí, zemědělství, školství, mladých podnikatelů, studentů a dalších oblastí. Tento druh subvencí je poskytován z fondů EU. ČR je občas kritizována za problémové čerpání i dotační podvody.

Související štítky

Související zprávy

  • Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?
    Ministerstvo životního prostředí již představilo veřejnosti termíny, kdy budou spuštěny žádosti o dotace v rámci nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“. Objasnilo rovněž podmínky žádosti.
  • Jak to bude s novými dotacemi na zateplení starých domů?
    Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a rozhodl se přispět na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?
  • Nová zelená úsporám Light startuje. Lidé s nižšími příjmy mohou získat peníze za drobnější úpravy i zpětně
    Dělali jste na domě menší úpravy, které mají přispět k energetické úspoře? Můžete na ně i zpětně získat dotaci. Podávání žádostí dnes startuje. Kdo dostane peníze z nového programu?
  • Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
    Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
  • Kdo vlastní české fotbalové kluby III
    Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
  • Kdo vlastní české fotbalové kluby II
    V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií – bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?
  • Kolik můžete čerpat z dotací na zateplení nemovitosti?
    Dotaci z Nové zelené úsporám nemusíte získat jen na výměnu kotle. Program umožňuje čerpat finanční prostředky i na zateplení domu. Kolik můžete dostat peněz?
  • Jaké dotační bonusy lze získat z Nové zelené úsporám?
    Některé z osob, kterým je poskytnuta dotace z Nové zelené úsporám, mají nárok na dotační bonus. Kolik to bude a kolik můžete maximálně získat?
  • Kolik s grantem ušetříte za ochrannou známku a jak ji registrovat?
    Pokud si chcete nechat registrovat ochrannou známku, neměli byste otálet, a to nejen proto, že se ochuzujete o výhody s tím spojené. V letošním roce můžete na registraci výrazně ušetřit díky dotacím.
  • Jaké dotace na fotovoltaiku mohou využít podnikatelé?
    V Česku jsou otevřeny dvě dotační výzvy na fotovoltaiku pro podniky a třetí brzy přibude. Jaké programy je nabízí a kolik můžete získat?
  • Proč registrovat ochrannou známku?
    Jste podnikatel, nabízíte službu nebo výrobek a uvažujete, zda se vám vyplatí oficiálně registrovat ochrannou známku? Zjistěte si, proč je dobré neotálet.
  • Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?
    Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel? 
  • Pomoc s drahou elektřinou a plynem: dávky a nové dotace na zelené investice
    Stát chce pomoci občanům s vysokými cenami energií, obracet se k využití obnovitelných zdrojů a odklánět se od ruských energetických zdrojů. Přinášíme přehled opatření.
  • Rozhovor s Jiřím Kvízem: Na podporu podniků jsou připraveny miliardy korun, ale výzvy zatím neběží
    V Česku měla být již dávno spuštěna celá řada dotačních programů, které však akorát tak nabírají časové zpoždění. Dotační poradenství, kolik programů stále stagnuje, kolik je připraveno pro české podniky peněz a mnoho dalšího v našem rozhovoru.
  • Kdo vlastní české cukrovary?
    Rušení cukrovarů během devadesátých let pobouřilo veřejnost. Jak jsme na tom nyní? Kdo a kolik u nás vyrábí cukr? Kolik ho vlastně spotřebujeme?
  • Ode dneška mohou OSVČ žádat o ošetřovné za únor
    Budou moci živnostníci starající se o dítě mladší 10 let žádat o ošetřovné za únor a březen? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik mohou žádat?
  • Podnikatelé dostali na záchranu provozní covid dotace, jenže teď je musí zdanit
    Finanční správa zveřejnila, jaké podpory a dotace musí fyzická osoba zdanit a které z nich se započítávají do vlastního příjmu manželky. Tady je shrnutí.
  • Na jakou podporu má nárok OSVČ při pandemii koronaviru?
    Podívejte se, na jakou finanční podporu a za jakých podmínek mají nárok OSVČ. Kdy mohou žádat a co musí splnit, jestliže chtějí čerpat ošetřovné, jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč? Vztahuje se na OSVČ také kurzarbeit? A kdy nemusí odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění? 
  • 25 000 Kč pro OSVČ schváleno: kdo má nárok a jak o tuto dávku žádat?
    Kterých OSVČ se bude týkat jednorázová podpora ve výši 25 000 Kč? Jaké budou podmínky? Jak žádat o tuto dávku? Co je nutné doložit k žádosti?
  • Sport číslo 1 v Česku: Fotbal versus hokej
    Který sport je v Česku nejoblíbenější? Fotbal či hokej? Jaká je jejich sledovanost a návštěvnost? Jaké pobírají dotace od státu? Hovoří čísla jasně?
  • Kolik stojí tepelná čerpadla?
    Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla a moc si nevíte rady? Jaké jsou typy, na kolik vás vyjdou? A o kolik se sníží vaše provozní náklady na energie?
  • Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
    Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?
  • Eurovolby 2019: kde a jak volit, když jste se stěhovali
    Volby do Evropského parlamentu se blíží. Chcete jít k volbách, ale zrovna teď jste se stěhovali a měnili trvalé bydliště? Do jakého volebního obvodu tedy patříte? Co udělat, když opravdu chcete volit.
  • Jak si říct o dotace na dešťovou vodu?
    Loni na podzim přibylo do dotačního programu Dešťovka dalších 100 milionů korun. Příspěvek až 55 tisíc korun mohou získat domácnosti, které chtějí zachytávat dešťovou vodu pro zalévání zahrady, 105 tisíc korun je připraveno na složitější systémy. Dotace se vztahují i na chaty a chalupy, pokud v nich lidé trvale žijí.
  • 10 morových ran české krajiny IV: voda s hormony a plasty
    Z ČR voda mizí rychlým tempem a tento trend se nejspíše jen tak nezastaví a to ještě chce pan prezident stavět megalomanský projekt kanál Dunaj-Labe-Odra. Bohuže pan prezident podceňuje 1 problém, únik vody...
  • 10 morových ran české krajiny III: kdo může za kůrovce?
    Česko má nejvíce lesů za posledních 250 let. Jejich skladba ovšem nahrává kůrovcovým kalamitám a s nastupujícím oteplováním je nutné změnit skladbu našich lesů a odklonit se od zažitých smrkových monokultur. Jak na tuto situaci reagují Lesy ČR? A jak hospodaří tento státní podnik?
  • 10 morových ran české krajiny II: lány řepky a dotace
    V Česku se za odborníka na ekologii považuje prakticky každý a knihy o ekologii píší i sebestřední ekonomové, který se snaží do ekologie vtisknout své fundamentální názory na svět.
  • 10 morových ran české krajiny I: sucho a chemie
    Česká krajina je jako nemocný stařec, jenž sotva udrží trochu vody a je věčně vyprahlý. Kvetou na něm žluté fleky řepky a každoročně je "léčen" velkým množstvím chemikálií. Jaké další problémy má naše krajina?
  • Dešťovka mění podmínky a přidává 100 milionů korun
    Česká republika má za sebou další suchý rok. Řešení nedostatku vody spatřuje stát v dotacích, a tak navyšuje objem peněz v programu Dešťovka. Domácnosti se mohou hlásit o desetitisícové až statisícové příspěvky na zachytávání dešťové vody. Nově mohou dotaci získat všechny domácnosti, nejen lidé žijících v úředně potvrzených suchých oblastech.
  • Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
    Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
  • Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
    Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici? 
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Češi zateplují. Na izolace domů je připraveno až 12 miliard korun
    Už pět let běží dotační program Nová zelená úsporám, v němž si lidé mohou říct o příspěvek na zateplení domu. Dotaci dosud získalo 28 tisíc žadatelů, mezi něž bylo rozděleno přes 6 miliard korun. Až dvojnásobnou částku chystají úřady na další čtyři roky.
  • Vody je málo. Prší dotace. Kde a o kolik můžete žádat?
    Lidé by k závlaze zahrad nebo splachování toalet měli využívat dešťovou vodu. Stát je proto motivuje dotacemi na nádrže na srážkovou vodu. V druhém kole Dešťovky je připraveno 240 milionů korun. O zhruba polovinu už domácnosti požádaly.
  • Vylidňují se země bývalého východního bloku?
    Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
  • Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
    Do čtyř let musí být všechny staré kotle v České republice vyřazeny z provozu. Lidem jinak hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Na pořízení nového kotle přispívá stát. Získat můžete desítky tisíc korun z dotací a nově také bezúročnou půjčku.
  • 22 tisíc domácností má nový kotel, další lidé žádají o dotace
    České domácnosti se vezou na dotační vlně a mění staré kotle za nové. O podporu z kotlíkových dotací si řeklo už 29 tisíc lidí, přes 22 tisíc domácností už topí v novém kotli. Od září běží druhá vlna dotačního programu, ve které mohou lidé žádat až o 127 500 korun na nový kotel nebo tepelné čerpadlo.
  • Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
    Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1. října přestávají platit kvóty EU na výrobu cukru. Jedná se o hrozbu, či příležitost pro naše cukrovary? Může cukr potkat osud másla? A kolik se v ČR vyrobí cukru? Jsme soběstační?
  • Do čeho investovat, abychom ušetřili
    Občas se nestačíte divit: investujete do úsporných opatření mnoho peněz a výsledek je nepatrný, neušetříte skoro nic. Jindy zase uspoříte, ačkoli proto uděláte minimum. Čím to je?
  • Která "neziskovka" bere od státu nejvíce?
    Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry na peníze. Které neziskovky berou nejvíce státních dotací? A kolik jim stát rozdá? Který sektor toho nejvíce dostane?
  • Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?
    Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje nejvíce mléka?  Kde je jeho spotřeba nejvyšší? A který mléčný výrobek má nyní "cenu zlata"?
  • Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
    Rostoucí ceny másla se dostaly na přední stránky tisku i webových stránek. Čím jsou způsobeny vysoké ceny másla? Kolik stálo máslo za socialismu? Kolik stojí máslo v okolních zemích? Jak se u nás vyvíjela jeho spotřeba?
  • Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
    Ztrátových prodejen v menších obcích v ČR přibývá. Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) provozuje přibližně tisíc ztrátových prodejen, což je zhruba třetina z jejich sítě obchodů. Roste počet obcí, které se rozhodly prodejny dotovat. Další obce o tom začínají uvažovat. Je to konec vesnických obchodů? Nebo je zachrání dotace od obcí? 
  • Nová zelená úsporám - jak získat bonus 40 000 Kč?
    Otáleli jste zatím se zateplováním nebo výměnou kotle ve svém domě? Motivovat vás má bonus až 40 tisíc korun, který dostanete, když zkombinujete kotlíkové dotace s příspěvkem z programu Nová zelená úsporám. Od září se také navyšuje podpora solárních elektráren, a tak na novou fotovoltaiku můžete získat až 150 tisíc korun.
  • Dešťovku spláchl velký zájem. Možná bude další kolo dotací!
    Že je sucho, je vidět na každé zahradě. Zlepšit hospodaření domácností s vodou a snížit množství odebírané pitné vody má za cíl nový dotační program Dešťovka, který odstartoval koncem května. Lidé si vyčleněných 100 milionů korun, například na vybudování nádrže pro zachytávání dešťové vody, rozebrali během jednoho dne.
  • 13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko
    Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to pojďme trošku zrekapitulovat, jak jsme si vedli, jak jsme vyrostli a jak se máme navzájem rádi.
  • Voda v roce 2017 zdražila. Stát rozdá dotace na dešťovku
    Většina domácností zaplatí letos za kubík vody zase o několik haléřů nebo korun víc než loni. V některých městech a obcích cena vody naopak mírně klesla. Voda zdražuje především z důvodů investic do potrubí. K hospodárnému zacházení s vodou mají přispět také nové státní dotace na dešťovku.
  • Výhodné úvěry i státní dotace motivují zemědělce k větším investicím
    Čeští zemědělci měli v uplynulém roce větší zájem o investice. Důvodem jsou extrémně výhodné podnikatelské úvěry i možnosti státních dotací. Odborníci podobný vývoj očekávají i letos. Zemědělci se přitom podle nich uchylují k nákupům a poptávání staveb nejvíce vždy ze začátku roku.
  • Fotovoltaika na domě krok za krokem: Pomůžou i dodavatelé energií
    Ještě před několika lety by málokdo věřil, že velké energetické společnosti budou podporovat nezávislost českých domácností. Dnes jdou ale s dobou a lidem pomáhají s instalací fotovoltaiky i s vyřízením dotací na solární elektrárny. Vyplatí se využít jejich balíčků? Na co se při instalaci fotovoltaiky na střechu rodinného domu zaměřit?
  • Lidé zateplují. Požádali už o 1,4 miliardy korun z Nové zelené úsporám
    O dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám je zájem. Kontinuální příjem žádostí o příspěvek pro rodinné domy odstartoval loni na podzim. Od té doby lidé podali už 6 548 žádostí o podporu za 1,4 miliardy korun. Nejvíce peněz jde na zateplování nebo instalaci solárně-termických panelů.
  • Stát chystá pro domácnosti stamiliony na hospodaření s dešťovou vodou
    Zachytávání, uchování a zužitkování dešťové vody v českých domácnostech by měl podpořit nový dotační program, který aktuálně připravuje ministerstvo životního prostředí. Příspěvky by měly směřovat k majitelům rodinných domů, třeba na stavbu nádrží nebo jezírek. Motiv je jasný: úspory vody.
  • Kotlíkové dotace rozdávají miliardy. V osmi krajích už jsou peníze vyčerpané
    Až 127 500 korun mohou domácnosti získat na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Kotlíkové dotace jsou v plném proudu a v některých krajích, které peníze na nízkoemisní zdroje rozdávají, se na ně dokonce stály fronty. Na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní je ve třech výzvách připraveno celkem 9 miliard korun. První tři miliardy právě rozdělují kraje mezi své občany.
  • Kotlíkové dotace: Stát a kraje připravují štědré příspěvky
    Kdo se letos chystá zateplovat nebo instalovat nový kotel, má štěstí. Stát bude v roce 2015 štědrý. Kromě dalšího kola velkého dotačního programu Nová zelená úsporám, přichystal i zajímavé dotace na pořízení nových kotlů. Zaujmout by měly především domácnosti, které vytápí v nevyhovujících (starých a neekologických) kotlích.
  • Co týden dal? Širší ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje
    Ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje by se v budoucnu mohla rozšířit i do dalších odvětví. Kromě převažujícího automobilového průmyslu zmínil během své návštěvy Soulu premiér Bohuslav Sobotka také obranný či jaderný průmysl. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy
    Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.
  • Fondy EU: České republice se nepodaří vyčerpat všechny prostředky
    Během let 2007–2013 dokázala Česká republika alokovat na projekty necelých 92 procent prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti Evropské unie. Za sedm let, kdy mohla z fondů EU čerpat, se úspěšným žadatelům podařilo podepsat smlouvy za téměř 739 miliard korun. Z této částky bylo dosud proplaceno bezmála 515 miliard korun, tedy necelé dvě třetiny dostupných zdrojů.
  • Nová zelená úsporám zjednoduší administraci a poskytne více peněz
    Ministerstvo životního prostředí upravilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Dochází k navýšení příspěvku na projekt a ke zjednodušení podmínek.
  • Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
    Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
  • Jak na dotace od úřadu práce
    Úřad práce může poskytnout začínajícím podnikatelům dotaci ve výši několika desítek tisíc korun. O co vlastně jde?
  • Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?
    Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?
  • Kde a jak získat dotace na kotle nebo zateplení
    Léto přeje rekonstrukcím. Chystáte se i vy na výměnu kotle, protože ten stávající jen tak tak dosloužil do konce topné sezóny? Na nový kotel můžete dostat dotaci, a to klidně hned dvakrát. Pokud vás nepodpoří kraj, můžete o peníze žádat v Nové zelené úsporám.
  • Mohou nám být pobaltské země příkladem?
    Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?
  • Proč je dobré být členem EU?
    Přestože v poslední době zaznívá z České republiky směrem k Evropské unii spíše kritika, respektive ne příliš pozitivní stanoviska k navrhovaným změnám, členství v EU poskytuje naši zemi řadu výhod. Připomeňme si nyní ty, které jsou pro nás nejvýznamnější.
  • Reklama na českou bramboru
    Pěstování českých brambor se tento rok snížilo o 11 procent. Nechce se nám utrácet za české brambory a raději si koupíme španělské, levnější a shnilejší. Prý by českým bramborám pomohla lepší reklama. Pár návrhů bych měla. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Jaké výzvy stojí před EU?
    Přestože nynějším tématem číslo jedna v Evropě jsou dluhové problémy většiny evropských ekonomik, Evropská unie stojí před řadou dalších klíčových výzev, které určí její budoucí směřování a podobu. Pojďme se nyní podívat na oblasti, kterými se budou muset přední evropští státníci v brzké době zabývat.