Štítek existenční minimum

Existenční minimum bylo zavedeno teprve v roce 2017 a určuje minimální hranici čistých měsíčních příjmů pro pokrytí nákladů na základní životní potřeby. V roce 2018 činí 2 200 Kč a je na rozdíl od životního minima nepočítatelné.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Vláda od roku 2024 zruší bezplatné ubytování pro některé skupiny lidí z Ukrajiny
    Od roku 2024 zanikne zranitelným osobám, které přišly z Ukrajiny z důvodu válečného konfliktu, nárok na bezplatné nouzové ubytování. MPSV však těmto lidem zvýší příspěvky na bydlení, které mají navýšit výslednou humanitární dávku pro zranitelné osoby.
  • Uprchlíci z Ukrajiny dostanou nově kromě humanitární dávky také příspěvek na bydlení
    Ministerstvo práce a sociálních věcí upravuje na základě novely zákona souvisejícího s válečným konfliktem na Ukrajině s platností od 1. července 2023 systém čerpání tzv. humanitární dávky, kterou mohou čerpat cizinci s udělenou dočasnou ochranou. Celková výše dávky se nyní začne počítat podle příspěvku na životní potřeby a započitatelných nákladů na bydlení.
  • Chráněný účet jako ochrana financí před exekutory, jak ho založit?
    Ocitli jste se v dluhové pasti a potřebujete své finance na bankovním účtu ochránit před zásahem exekutora? Založte si chráněný účet, na který se vám nikdo jiný nedostane.
  • Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
    Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
  • Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
    Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
  • Přídavky na děti vzrostou od 1. ledna 2023 o 200 Kč. Kdo na ně nově dosáhne?
    Vláda přišla s konkrétními čísly ohledně růstu přídavků na děti, stejně tak s hodnotami růstu životního minima, díky kterému se rozšíří řada rodin pobírajících přídavky na děti. Jaká bude nová výše přídavků na dítě? Kdo bude moci žádat? V jaké legislativní fázi je novela o sociální podpoře zvyšující přídavky na děti? 
  • Zvýší se životní minimum? Na kolik a co to ovlivní?
    Životní, ale i existenční minimum se možná opět zvýší. Dnes by o tom měla rozhodnout vláda. O kolik vzroste a jaké dávky bude tento růst ovlivňovat?
  • Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?
    Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?
  • Životní a existenční minimum vzroste od 1. dubna 2022 o 10 %
    Inflace donutila vládu jednat a zvýšit životní a existenční minimum o 10 %. K růstu dojde od 1. dubna 2022. Jaký to bude mít dopad na dávky? A co dalšího růst životního a existenčního minima ovlivní?
  • Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci v roce 2022, kolik peněz vám musí exekutor nechat?
    Zahájil proti vám věřitel exekuční řízení? Před splácením svých dluhů exekutorovi jen tak neutečete, jejich práva ovšem nejsou nekonečná. Jakou částku vám exekutor nesmí vzít?
  • Od 1. července zůstane dlužníkům v exekuci více
    Jak se změní srážky ze mzdy při exekuci v roce 2020? Jaká změna čeká dlužníky od 1. července? Jak se zvýší částka, která zůstane dlužníkům?
  • Které dávky ovlivní růst životního minima?
    Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?
  • Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
    Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
  • Komu se sníží srážky ze mzdy od června?
    Dlužníci s vyššími příjmy budou mít vyšší červnovou výplatu, kterou obdrží na účet v červenci. Důvodem je zvýšení hranice plně zabavitelného zbytku mzdy na dvojnásobek. Dlužníci s nižšími příjmy budou mít stejně vysokou exekuční srážku ze mzdy.
  • Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
  • Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
    Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?
  • Kolik činí peníze na důstojný život, aneb životní a existenční minimum 2019
    Pokud nemáme vůbec žádné příjmy, stát nám nabídne pomocnou ruku ve formě životního nebo existenčního minima. Jaké jsou letos tyto částky a jak je na životní a existenční minimum státem pohlíženo?
  • Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
    Každá osoba v exekuci by se měla pokoušet co nejrychleji splatit své dluhy. Tou nejzákladnější možností, jak na to, je samozřejmě vydělávat. Ne vždy je to ale pro dlužníka z hlediska příjmů výhodné. Kdy vám zůstane víc peněz bez práce?
  • „Chudí“ Švýcaři by v Česku byli boháči
    Finanční hranice chudoby se v jednotlivých evropských zemích liší v závislosti na výši mediánu mezd. Ve vyspělých západoevropských zemích mají „chudí“ občané roční příjem vyšší než 400 000 Kč za rok. Jak vysoká je finanční hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
    Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
  • Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla
    Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.
  • Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?
    Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?
  • Vymáhání výživného: Zatajování příjmů se může prodražit
    Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
  • Minimální mzda v EU v roce 2015
    Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
  • Jaké věci není exekutor oprávněn zabavit?
    Exekuce je fenoménem dnešní doby, který postihuje tisíce lidí. Dlužník, jehož majetek podléhá exekuci, by si měl být vědom, že nikoliv všechny jeho věci podléhají exekuci. Jaké věci tedy nepodléhají výkonu rozhodnutí?
  • Srážky ze mzdy v roce 2015
    Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?
  • Každý šestý Evropan je "chudý"
    V Česku žije nejméně lidí v "chudobě" ze všech členských zemí Evropské unie. Zatímco v Česku je chudých 8,6 % občanů, za celou Evropskou unii dokonce 16,7 %. Kdo se považuje za chudého? A kdo je nejvíce ohrožen chudobou?
  • Kolik je možné srazit exekučně ze mzdy v roce 2014?
    V letošním roce musí zůstat dlužníkům při srážkách ze mzdy více než v roce 2013, neboť se zvýšily normativní náklady na bydlení. Jak se liší srážky ze mzdy v závislosti na rodinné situaci?
  • Jak stoupla minimální mzda pro rok 2014 v EU?
    Vyspělé země světa zvyšují minimální mzdu poměrně pravidelně (v závislosti na vývoji průměrné mzdy) zpravidla od 1. ledna nového roku. Které země zvýšily minimální mzdu pro rok 2014 a o kolik?
  • Chudých Evropanů je čím dál víc
    Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Odchodem do důchodu se dluhům nevyhnete, právě naopak
    Počet občanů mající problémy se svými dluhu v posledních letech neustále stoupá. Odchodem do důchodu se samozřejmě dlužníci svých závazků nezbaví, exekuce bude uvalena na jejich důchod. Kolik musí penzistům zůstat v roce 2011 po exekuci?
  • Zákazníci KTP Quantum budou vyplaceni
    Komise pro cenné papíry po dohodě s Ministerstvem financí oznámili Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry, že KTP Quantum není schopen plnit své závazky. KOnečně se otevírá prostor pro vyplacení klientů obchodníka z Fondu.
  • V trhu se dřevem vládly emoce
    Včerejší obchodní seance s futures kontrakty na dřevo na Chicago Mercantile Exchange byla velice divoká. A také k tomu byl patřičný důvod.
  • Anonymní vkladní knížky končí!
    Od prvního ledna příštího roku se přestanou úročit peníze uložené na vkladních knížkách na doručitele. Jejich existence byla zrušena novým Zákonem o bankách, který začal platit od 1. května letošního roku.