Štítek hospodářský vývoj

Hospodářský vývoj je důležitým ukazatelem osob, společností i států. Jedná se většinou o historické údaje a predikci dalšího vývoje do budoucna. Nejčastěji je termínem hospodářského vývoje skloňován ekonomický růst, který má nejčastěji význam jako vzestup hospodářského potenciálu země. Ekonomický růst je uváděn v různých jednotkách, nejčastěji v růstu, či poklesu hrubého domácího produktu.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jak poznat, z jakého chovu pochází vejce? Srovnání cen vajec dle typu chovu
    Každé vejce zakoupené v obchodním domě je orazítkované unikátním kódem, který prezentuje jeho původ a druh chovu. Jak se v označení orientovat a o kolik se od sebe liší ceny vejcí z různých typů chovů? Jaká je budoucnost klecových chovů v České republice?
  • Ekonomické srovnání Rusko vs Ukrajina: výše a růst HDP, průměrné mzdy a další
    Rusko vstoupilo s vojsky na Ukrajinu. Jak jsou na tom tyto země ekonomicky - výše HDP, hospodářský růst či v úrovni průměrných mezd? Jaké je srovnání s ČR? Jaký mají vztah k ČR?  
  • Ukrajina versus Rusko: jaký je průměrný věk dožití a odchod do důchodu?
    Již 57 dní okupuje Rusko Ukrajinu, mezitím zemřely tisíce vojáků a civilistů. Přitom se jedná o dvě největší země Evropy. Jak jsou na tom země z pohledu demografie? Jaký je průměrný věk dožití v Rusku a na Ukrajině ve srovnání s ČR? A kdy se odchází do důchodu v těchto zemích?
  • Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...
    Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?
  • HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
    Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
  • Ekonomický souboj - Rusko vs. Ukrajina
    Pro jedny je Ukrajina oběť ruské roztahovačné politiky, pro druhé je Ukrajina fašistický stát dotovaný Sorošem, EU a USA. Jaké máme s danými zeměmi ekonomické vztahy? A jaké mají HDP a hospodářský vývoj?
  • HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
    HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?
  • Kdy skončí propad ceny ropy?
    Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podíváme na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
  • Do které země se dováží nejvíce zbraní?
    Kam Česko vyvezlo nejvíce zbraní? A která země je králem dovozců zbraní? Jsou to demokratické režimy, či diktátoři?
  • Která země je největším vývozcem zbraní?
    Na válečné záběry jsme si zvykli a u večerních zpráv sledujeme střílení na Ukrajině, Sýrii, Iráku, Sudánu, Jemenu a mohl bych pokračovat dál. Odkud tyto zbraně jsou? A která země je největším vývozcem zbraní? Kam vyváží ČR? A víte, že Islámský stát střílel českýma "vostrýma"?
  • Sever proti Jihu Koreje II: Co vyvážíme do KLDR? Škodu, či pivo?
    Zimní olympiáda je již historií a my se podíváme na rozdíly mezi Jižní a Severní Koreou, které jsou patrné doslova i z vesmíru. A víte, co vyváží ČR do KLDR? Alkohol, nebo Škodovky?
  • Zeman: Rusko 10x významnější než Francie. Opravdu, pane prezidente?
    Prezident Zeman označil Rusko za významnější zemi, než je Francie. Pojďte se tedy podívat čistě na ekonomická hrubá data – čísla o exportu a importu, HDP atp. Na chvíli zapomeneme na anexi Krymu, EU, islám a Ovčáčka, ale opravdu pouze na chvíli. Je tedy Rusko 10x významnější než Francie z ekonomického hlediska?
  • Česko - nová brána japonských investic do EU?
    Po Brexitu hledá Japonsko novou bránu do EU. Může ji být ČR? V jakých oblastech by mohla být navázána spolupráce? A jak je na tom Japonsko s ekonomickým dechem? Probouzí se opět japonský drak? Může z toho těžit i český lev?
  • Brexit dopadne hůř, než všichni čekají
    Referendum o brexitu, tedy o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, proběhlo už minulý rok. A do dnešního dne vyjednavači zatím moc nepostoupili. Není se čemu divit, brexit je totiž velmi komplexní proces. Může to dopadnout happy endem?
  • Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?
    Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další pokračování růstu. Jak je na tom ČR v porovnání se svými sousedy? Jak je na tom s importem a exportem do sousedních zemí?
  • Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný
    Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný. Obchod s cizinou ale nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých letech, ukázala podle analytiků dnešní statistika zahraničního obchodu.
  • Technologie budoucnosti už v roce 2017
    Technologie v dnešní době umí věci, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit. Stejně jako jsme před pár lety drželi v ruce svůj první notebook s údivem a čekali od něj velké věci. Přesně tak teď můžeme čekat nově ještě větší věci od předmětů běžné potřeby, od svého auta nebo u svého domu.
  • Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?
    Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
  • Prodej aut v EU v roce 2016: elektromobilů se prodalo celkem o 18,9 % více
    Automobilový trh je jedním z nejdůležitějších sektorů ekonomiky EU, vytváří zhruba 4 % HDP, zaměstnává až 12 miliónů obyvatel a je na něj navázáno velké množství dalších odvětví. Víte, jak se trh s osobními automobily vyvíjel v roce 2016? Která značka se prodávala nejvíce, kolik se celkem prodalo elektricky nabíjených automobilů a v které zemi prodej osobních automobilů v minulém roce nejvíc rostl?
  • Zisky amerických korporací opět rostou
    Ve Spojených státech amerických se v těchto dnech naplno rozjíždí třetí výsledková sezóna v letošním roce, kterou, jako obvykle, neoficiálně odstartoval report hospodářských čísel zámořského producenta hliníku Alcoa.
  • HDP potvrzuje dobrou kondici ekonomiky, kterou táhne export automobilů
    I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují podle ekonomů dnešní data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy, a nižší investiční aktivitou. Celkově by ekonomika měla za celý rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta, odhadují analytici.
  • SVĚT 2030: Čtvrtá průmyslová revoluce je především revolucí v myšlení
    Orientace na budoucí vývoj a změny související s nástupem čtvrté průmyslové revoluce jsou jedním z hlavních zájmů Prognostického klubu České manažerské asociace (ČMA). 30. května proto uspořádal ve spolupráci s Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (CBCSD) a Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů konferenci SVĚT 2030, na které byly nastíněny scénáře budoucího vývoje několika oblastí – průmyslu, technologií, důchodového systému, trhu práce, podnebí či médií. Zásadním sdělením konference však je, že změny, které budoucí vývoj přinese, budou především společenského charakteru. Na to upozornila většina vystupujících.
  • Na trh práce se vracejí fluktuanti
    Dva nebo ještě více pracovních poměrů, které trvají méně než dva roky – takto obvykle vypadá historie předcházejících zaměstnání fluktuanta. Pro personalistu takový životopis znamená, že by si na daného uchazeče měl dávat velký pozor a zvážit, zda ho vůbec pozvat na pracovní pohovor. Může totiž počítat s tím, že se takový člověk bude okamžitě po nástupu na novou pozici opět poohlížet po něčem jiném.
  • Krugman, Stiglitz a Sachs prokázali Řecku medvědí službu
    Prominentní američtí levicoví ekonomové Paul Krugman, Joseph Stiglitz a Jeffrey Sachs prokázali Řecku velmi špatnou službu, když povzbuzovali radikály ve vládě Alexise Tsiprase k prosazování nezodpovědných plánů na odtržení od eurozóny a ostrou konfrontaci s evropskými věřiteli.
  • Řecko odstartoval strastiplnou cestu
    Německý parlament podpořil řecký záchranný program v objemu 85 miliard EUR, čímž odpadla největší překážka v poskytnutí finanční pomoci.
  • Restrikce stále v nedohlednu
    Fed zvýší úrokové sazby v březnu, ne v červnu, ne v září k tomu dojde. Tak se v kostce vyvíjelo očekávání, kdy v letošním roce dojde k dlouho očekávanému kroku v podobě zahájení monetárních restrikcí v USA.
  • Čína sahá po dalších nástrojích pro záchranu své ekonomiky
    Čínský jüan v úterý zažil nejhlubší pád za více než dvě dekády a oslabil na tříleté dno (nejslabší od září 2012) poté, co čínská centrální banka (PBOC) překvapila trh devalvací měny o téměř 2 procenta.
  • V4: utažení měnové politiky není na programu dne
    V letošním prvním půlroce se regionu V4 vedlo za dlouhou dobu nejlépe – nejpomalejší mezikvartální růst HDP byl 0,8% (Maďarsko), nejpomalejší meziroční růst skoro 3% (Slovensko). Na rozdíl od minulosti, kdy byl růst tažen většinou exportem, je navíc faktorem růstu č. 1 po dlouhé době poptávka domácností.
  • Co v létě trápí ekonomiku, aneb jak vše se vším souvisí
    Léto se obecně považuje za okurkové období. Platí to i pro trading, kdy prázdniny snižují počet důležitých ekonomicko-politických událostí. Letos se ale situace vyvíjí překvapivě jinak.
  • Kudy z řecké mizérie?
    Politická jednání ohledně situace okolo Řecka vrcholí a akronym „grexit“ bývá čím dál častěji skloňován napříč všemi médii. Ve skutečnosti si však málokdo umí představit, co by v důsledku pro řeckou ekonomiku bankrot Řecka znamenal.
  • Kaňka na výsledcích Tesla Motors
    Své výsledky hospodaření za uplynulý kvartál už zveřejnila i automobilka Tesla Motors, která je zejména díky svému excentrickému řediteli a největšímu akcionáři v jedné osobě Elonem Muskem velmi dobře známá i českým investorům.
  • Výsledky bank překvapily nejednoho investora
    Výsledková sezóna za první kvartál roku 2015 se pomalu chýlí ke svému konci. Většina tržní kapitalizace amerického indexu S&P 500 už do svých účetních knih nechala nahlédnout.
  • Důvěra v hospodářský růst je na nejvyšší úrovni v Japonsku
    V japonských podnicích za posledních 12 měsíců vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. To je nejdůležitější výsledek nedávného průzkumu „A Micro View on Macro Divergence", jehož se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků společnosti Fidelity Worldwide Investment. Anketa vznikla na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.
  • Co investorům přinese výsledková sezóna?
    Ve středu oficiálně začala další výsledková sezóna v USA. Několik firem sice již čísla zveřejnilo, ale právě Alcoa je považována za ostrý start. 1. kvartál byl dalším v řadě s velmi silným dolarem, což je negativní pro americké firmy.
  • Největší letošní zklamání? Ekonomický vývoj v USA
    Není ani zdaleka přehnané říci, že globální ekonomický růst v loňském roce byl tažen velmi robustním oživením v USA. Tamní ekonomika za razantní podpory extrémně uvolněné měnové politiky přidala 2,4 % (meziroční navýšení HDP očištěné o inflaci), což byl zdejší nejvyšší zaznamenaný růst od roku 2010. V letošním roce by mělo tempo růstu ekonomiky zrychlit až na 3 %.
  • Zámořská výsledková sezóna v poločase. Co zatím přinesla?
    Výsledková sezóna v USA je zhruba ve své polovině, přičemž v rámci indexu S&P 500 reportovalo svá čísla již 225 firem tvořících více než 60 % tržní kapitalizace tohoto indexu. Mezi současné hlavní faktory ovlivňující výsledky hospodaření mnoha firem a zejména jejich výhledy do budoucích období patří nízké ceny ropy, silný dolar a také tradiční téma vývoje globální ekonomiky.
  • USA - prozatím vítěz současného ekonomického vývoje
    Ekonomice Spojených států se daří. Důkazem toho je například i rychle posilující dolar. Americká měna proti hlavním světovým měnám, měřená dolar indexem, roste sedmý měsíc v řadě a za tuto dobu zhodnotila téměř o 15 procent. Hodnota indexu se již dostala na úroveň z listopadu roku 2003.
  • Rusko čekají těžké časy
    Ruský rubl zaznamenal během čtvrtečního obchodování (30. 10. 2014) největší jednodenní nárůst proti americkému dolaru za posledních téměř šest let. Investoři očekávají, že centrální banka pravděpodobně přijme velmi přísná opatření, aby měnu upevnila.
  • Ruská ekonomika má a bude mít problémy
    Nejdříve si připomeňme pár základních faktů ohledně této páté největší ekonomiky světa. Ruská ekonomika je zcela závislá na vývozu energetických surovin. Ropa a zemní plyn tvoří okolo poloviny příjmů státního rozpočtu.
  • Co týden dal? Předražené potraviny v českých obchodech
    Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. "Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.
  • Americká ekonomika je nejvýkonnější
    Dle zprávy švýcarské společnosti IMD má pro rok 2014 nejkonkurenceschopnější ekonomiku USA. Na předních místech najdeme i země Skandinávie. Horší hodnocení než Česko má 13 členských zemí EU.
  • Které evropské země jsou nejvíce postiženy ruskými zemědělskými sankcemi?
    Na zemědělce v Evropské unii (EU) dopadl zákaz dovozu masa, ryb, mléčných produktů, ovoce, zeleniny a dalších jejich výrobků do Ruska. Moskva se tímto krokem rozhodla reagovat na sankce, které vůči ní namířil Západ.
  • Nejtvrdší měnou je norská koruna
    V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech zemích stejně. Cenové odlišnosti nám pomáhají částečně indikovat podhodnocené a nadhodnocené měny světa. Ze sledovaných měn je nejtvrdší norská koruna a nejslabší ukrajinská hřivna.
  • USA: Manipulace s daty nebo reálné oživení trhu práce?
    Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které "oficiálně" potvrdily pokračující oživení na trhu práce.
  • HDP Japonska propadl nejvíce od zemětřesení v roce 2011
    HDP Japonska se propadlo v druhém čtvrtletí o 1,7 %, USA si v tom samém období polepšily o 4%.
  • Čína chystá svojí verzi kvantitativního uvolňování
    Čínská centrální banka podle reportu China Securities Journal zkoumá možnosti, jak uvolnit monetární politiku a současně zabránit dalšímu nafukování bubliny na trhu nemovitostí.
  • Je Argentina v problémech nevinně?
    Defaultem Argentiny bizarním způsobem vyvrcholila situace, do které se země dostala po předchozím defaultu v roce 2001 a především po nedávném rozsudku Nejvyššího soudu.
  • Sankce posunou Rusko do recese
    Schválené sankce namířené proti finančnímu, energetickému a obrannému sektoru budou mít negativní dopad, více ale v delším horizontu a nepřímo (skrze kanál očekávání, sentimentu, izolace apod.) než přímo.
  • Propadne se Japonsko zpět do deflace i přes ohromné tištění peněz?
    Japonská deflace započala v roce 1998 a trvala celých patnáct let. Byla zvláštní svojí enormní délkou, ale také mírou deflační stability a mizerným ekonomickým růstem. Za celou dobu trvání deflace nepřesáhla meziročně jedno procento.
  • Ekonomická krize byla důsledkem mravní bídy, tvrdí odborník
    KOMENTÁŘ | Pojem finanční krize a následná hospodářská recese je nedílnou součástí obchodního i finančního světa od roku 2008. Nyní odborníci hlásí konec recese a zaznamenávají postupný vzestup ekonomiky. Podle Martina Holoubka ze společnosti Activa se však ve skutečnosti krize zdaleka nepromítla do všech odvětví v míře, o jaké se hovořilo. Patří mezi businessmany, kteří vnímají krizi totožně, jako Tomáš Baťa vnímal tu velkou ve 30. letech. Jako důsledek mravní bídy.
  • Konec uvolněné měnové politiky v USA přinese posílení dolaru a zpomalení růstu akciových trhů
    Minulý týden bylo zveřejněno množství statistických dat z největší světové ekonomiky. Nejprve zklamal analytiky celkový růst výstupu hospodářství.
  • Jsou akcie na současných úrovních atraktivní?
    Americký akciový index S&P 500 naráží v posledních třech měsících na hranici 1890 bodu a zatím jí nebyl schopny přesvědčivě překonat. Fed přistoupil na konci dubna již ke čtvrtému snížení objemu kvantitativního z původních 85 miliard dolarů na 45 miliard dolarů měsíčně.
  • Čína svůj růst letos ještě zpomalí
    Ve středu zveřejnil čínský statistický úřad výši růstu hospodářství druhé největší světové ekonomiky. Ten dosáhl meziročně 7,4 procenta v prvním čtvrtletí a o desetinu procenta tak překonal odhady analytiků.
  • Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
    Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
  • Česká republika ekonomickým tygrem aneb jak jsme volili stagnaci
    KOMENTÁŘ: Nikoho dnes nepřekvapuje, když se hovoří o ekonomickém potenciálu Číny, když se hovoří o jejím strmém hospodářském růstu. Čím je Čína tak výjimečná? Do značné míry je to způsobeno tím, že Čína nemá na podstatné části svého území rozvinutou infrastrukturu a investice do moderního průmyslu se okamžitě projeví ve skokovém růstu HDP.
  • Jsou US akcie předražené? Napoví výsledková sezóna
    S obchodováním na burzách se pojí i několik zajímavých tradic. Jednou z nich je, že se za začátek každé výsledkové sezóny pokládá den, kdy své hospodaření rozkryje Alcoa.
  • Společensky odpovědných firem v Česku přibývá
    Ačkoliv ve světě se téma společenské odpovědnosti firem řeší již více než 40 let, české společnosti ji začínají zapojovat do svého podnikání až v posledních letech.
  • Rozvíjející se ekonomiky bez exportu a investic. Jaká bude jejich nová role?
    Vyspělé ekonomiky vyjma Japonska s postupním ekonomickým oživením přivírají kohoutky monetární politice, což díky globalizaci pociťují i vzdálené rozvíjející se země, z nichž odchází levný zahraniční kapitál zpátky na domácí půdu.
  • Nůžky mezi Evropou a Spojenými státy se opět rozevírají
    Akciové indexy hlavních burz Evropy a USA se po celé čtvrté čtvrtletí roku 2013 vyvíjely prakticky unisono, přičemž se tento stav přehoupl i do prvních dvou měsíců letošního roku.
  • Jak dál s veřejným dluhem?
    KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
  • Maďarská centrální banka snížila úrokovou sazbu po 19. v řadě
    Maďarská centrální banka (MNB) snížila tento týden základní úrokovou sazbu o 15 bazických bodů z 2,85 na 2,70 procenta. Zajímavějším faktem ale je, že banka přistoupila k tomuto kroku již po 19. v řadě, přičemž v létě 2012 byly ještě sazby na úrovni 7 procent.
  • Odmítání eura je luxus, na který nemáme
    KOMENTÁŘ: Představte si, že místo České republiky žijete v Jugoslávii. Je rok 1993 a vy si jdete pro výplatu, vyberete si ji v hotovosti a hned ji běžíte celou utratit do nejbližšího obchodu. Proč?
  • Česko patří mezi ekonomicky nejsvobodnější země světa
    Osobní a ekonomická svoboda je spolu s demokracií základním předpokladem pro zvyšování životní úrovně občanů. Dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2014" je Česko 26. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa (horší hodnocení má např. Jižní Korea, Norsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie či Itálie).
  • Downtrend? Spíše ozdravná korekce
    Akciové trhy v uplynulých dvou týdnech zdivočely. Historická maxima ještě přelom roku překonala, ale toužebně očekávaná korekce našla rozbušku v podobě horšího čínského indexu nákupních manažerů.
  • ECB by se dnes mohla dostat “před křivku”, tak jako ECB v listopadu
    Jestliže včerejšek a vlastně i zítřek byl, respektive bude převážně o amerických datech z trhu práce, tak dnes musí globální trhy a to včetně toho českého věnovat pozornost centrálním bankám. Kromě Bank of England, bude rovněž zasedat vedení ECB a také bankovní rada ČNB.
  • Rok 2014 očima analytiků
    S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.
  • Výprodeje rizikových aktiv pokračují
    Nákaza na rozvíjejících se trzích se šíří dál. Americké akciové indexy spadly o více jak 2 % a index strachu VIX vyskočil o 16,5 %.
  • Predpovede z počiatku roka pokojne ignorujte
    Nie som práve fanúšikom príchodu nového roka a nových začiatkov, ale ide o prirodzený beh života a hlavne investičného cyklu. Keď príde 1. január, všetci sú oddýchnutí, počas Vianoc prečítali veľa kníh, zatiaľ čo prognostici pracujú na plné obrátky (vrátane mňa).
  • Nigerie jako leader západní Afriky
    Oblast západní Afriky má potenciál stát se v následující dekádě významným centrem růstu světové ekonomiky. V této geografické zóně pak v posledních letech zaznamenala velmi silný růst zejména Nigérie, jejíž ekonomika rostla v posledních pěti letech tempem 6,5% p. a. a řadila se mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky na světě.
  • Česká bankovní asociace: Rok 2014 bude rokem růstu
    Navzdory řadě nových informací a zahájení devizových intervencí ze strany České národní banky v listopadu loňského roku se očekáváný růst české ekonomiky v roce 2014 oproti minulé prognóze výrazně nezměnil. Za obdobnými čísly ovšem stojí rozdílné či zcela nové argumenty.
  • Švýcarský frank má za sebou další úspěšný rok
    Švýcarský frank má za sebou další úspěšný rok, když se stal po euru druhou nejvýkonnější měnou z vyspělých ekonomik.
  • Co je to účetní závěrka?
    Mnoho lidí si plete pojmy účetní uzávěrka a účetní závěrka. Jaký je mezi nimi rozdíl a co tvoří účetní závěrku?
  • Brazílie: Doposud nejasná vize
    Ekonomická situace v Brazílii se i přes řadu strukturálních změn nikterak nepřibližuje očekávaným výsledkům, natož úrovni vyspělých ekonomik. Pokus o implementaci souboru reforem (období 2012/13), které měly v původní verzi vést ke změnám v makroekonomickém prostředí a byly cíleny na snížení úrokových sazeb a oslabení domácí měny (BRL), se alespoň prozatím zjevně minul účinkem.
  • Globální trhy uvrhnou domácí scénu opět do stínu
    Zahájení intervence proti koruně, snížení úrokové sazby ECB a výsledky HDP napříč celou Evropskou unií - to vše byly faktory, jež hýbaly trhy minulý týden v našem regionu.
  • Dočká se čínská ekonomika nových reforem?
    O víkendu začne sjezd čínské komunistické strany, jež bude trvat až do úterý a zúčastní se ho 376 stranických špiček. K tomuto sjezdu se upínají velké naděje proto, že v minulosti byly na takovýchto setkáních ujednány významné reformy, jež změnily vývoj čínského hospodářství.
  • Čínu čeká největší politická událost letošního roku
    Druhá největší ekonomika světa prochází postupnou transformací. Čínský hospodářský růst byl v minulých letech výrazně závislý na exportu a zahraničních investicích. Avšak nyní tento ekonomický model už v zemi nefunguje jako kdysi. Poptávka po čínských produktech klesá, a to nejen ze strany eurozóny, USA, ale i od asijských odběratelů. Zahraniční investice z vyspělých zemí se po finanční krizi v USA a té dluhové v eurozóně rovněž smršťují.
  • Kdo přijde po BRIC?
    Zkratka BRIC je již notoricky známá. Značí počáteční písmena zemí, které byly v době vzniku této zkratky považovány za jedny z nejžhavějších favoritů pro výrazný rozvoj jejich ekonomik a s tím související vysoký výnos na kapitálových trzích.
  • Fed ponechá rotačky tisknoucí dolary na plný výkon
    Pozornost trhů se opět stáčí k nejmocnější centrální bance – americkému Fedu. Na posledním zasedání se rozhodli centrální bankéři pokračovat v tištění dolarů (politice QE) tempem 85 miliard za měsíc a vyčkávat na silnější čísla (především z trhu práce).
  • Nejvýznamnější firmy vyhlašují hospodářské výsledky
    Minulý týden začalo odhalování výsledků nejvýznamnějších firem za třetí kvartál. Ovšem až v tomto týdnu se dozvíme více než 80 procent těch nejpodstatnějších informací o světových gigantech.
  • Zpomalení světového růstu nás nemine
    Globální růst zpomalí, ať už budou velké centrální banky pumpovat peníze prostřednictvím dalšího kvantitativního uvolňování, nebo ne. To říkají analytici Saxo Bank ve finančním výhledu na 4. čtvrtletí.
  • Zlato: Zpět ke starým hodnotám
    Málokterá investice nabízí tolik jistoty jako fyzicky držené drahé kovy. Konkrétně cena zlata má za sebou velmi slušnou korekci podpořenou největšími dvoudenními propady za posledních 30 let.
  • Japonsko zvyšuje spotřební daň
    Japonský premiér Abe oznámil zvýšení spotřební daně z 5 % na 8 %, které nabude účinnosti v dubnu roku 2014. Jedná se o první zvýšení této daně v zemi vycházejícího slunce od roku 1997. Premiér bojuje s obrovským zadlužením země, přičemž se snaží dostat ji z deflace.
  • Politici šíří na globální trhy nákazu
    Líbánky, které investorům držícím riziková aktiva dopřála před zhruba deseti dny americká centrální banka tím, že prodloužila nákupy dluhopisů v nezměněné podobě, zcela jistě končí. Na vině přitom nejsou makroekonomická data, ale politika.
  • Peru: Investiční příležitosti v rozvojových zemích Latinské Ameriky
    Při analýze investičních příležitostí v rámci rozvojových zemí (Emerging Markets), které se nacházejí v oblasti Jižní Ameriky, bude Peruánská republika s jistotou první na seznamu volených kandidátů. Peru prochází vývojem ekonomických reforem, nastavuje stabilní rozpočtovou politiku a v relaci k rozvojovým zemím se prezentuje nízkým zadlužením.
  • Výsledková sezóna klepe na dveře
    V posledních dnech se opět pomaličku rozbíhá kolotoč zveřejňování výsledků hospodaření veřejně obchodovaných firem v USA. Čísla za uplynulé čtvrtletí již reportovali obři jako je FedEx či Oracle. Obě tyto firmy přitom překonaly tržní očekávání, což investoři ocenili nákupy jejích akcií. FedEx tak v průběhu dne vyskočil až o 5 % výše. Které další firmy budou v nejbližší době zveřejňovat své hospodaření a jak je nastaveno očekávání investorů?
  • Další souboj o zvýšení amerického dluhového stropu klepe na dveře
    Jestliže jeden hřeb podzimní politické sezóny v podání voleb v Německu máme za sebou, tak další se nám pomalu ale jistě blíží. Nemáme teď na mysli české volby, které budou jistě také důležité, ale další politickou přetahovanou ve Washingtonu ohledně posunutí limitu pro veřejný dluh.
  • Švýcarská ekonomika je stále nejvýkonnější
    Světové ekonomické fórum sestavuje každoročně žebříček nejvýkonnějších ekonomik. Nejvýkonnější je tradičně švýcarská ekonomika. Prim hrají i země Skandinávie, Česko padá žebříčkem.
  • Jednání FEDu: Investoři marně čekali na nové informace
    Poslední (srpnový) zveřejněný záznam z jednání FOMC amerického Fedu nedal investorům jasný pohled na to, zda se tamní centrální bankéři rozhodnou pro zmírnění tempa kvantitativního uvolňování již na příštím zasedání v září.
  • Podzim vrátí trhům volatilitu
    Letní prázdniny se pomalu a jistě chýlí ke konci, což netěší hlavně ty školou povinné, ovšem vnáší velká očekávání i do mysli investorů. Trhy mají za sebou několik týdnů snížené volatility, což mohlo některým obchodníkům evokovat pocit poklidu a jistoty. Z těchto pohodových dnů je potřeba se pomalu začít probouzet a přeorientovat se na bouřlivý podzim, od kterého se hodně čeká.
  • Česko zadělává na trvalé oživení
    Evropa ukazuje recesi záda a Česko tentokrát bohudík taky. Je to částečně díky tomu, že oživení v eurozóně je relativně silné (0,3 % q/q) a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh.
  • Řecko-maďarská symbolika
    Je v tom trochu symboliky - Maďarsko včera splatilo půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu a řecká data ukázala na to, že se veřejné rozpočty dostaly poprvé do tzv. primárního přebytku.
  • Australská centrální banka snížila úrokové sazby
    Australská centrální banka (RBA) snížila v úterý úrokové sazby o 25 bodů na historicky nízkou úroveň 2,50 procenta. Poté, co klesla poptávka po komoditách ze strany Číny a následně ochabl těžařský „boom“, se tamní centrální banka snaží najít nový způsob, jak přimět ekonomiku k životu.
  • Americký trh zklamal, Fed může přemítat déle
    Číslo, na které v pátek všichni čekali a jež mělo odstartovat seriózní debatu uvnitř americké centrální banky o tom, kdy a jak zpomalí měnovou expanzi, nakonec nepřišlo.
  • Nezaměstnanost dělá Evropanům největší starosti
    Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.
  • Vliv utahování kohoutků měnové politiky USA na rozvíjející se trhy
    Velké rozvíjející se ekonomiky jako Brazílie, Indie či Indonésie začaly v poslední době utahovat kohoutky monetární politiky, aby zabránily dramatickému propadu svých domácích měn, které začaly ztrácet poté, co šéf americké centrální banky (Fed) upozornil na možnost snižování objemu nákupu dluhopisů.
  • Komodity dále padají
    Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval odliv kapitálu z komodit. Velké výprodeje zaznamenaly drahé kovy, kdy se cena stříbra propadla téměř o třetinu. Nedařilo se ani obilninám a olejninám. V sektoru potravin byla nejslabší káva.
  • Evropská unie versus Maďarsko
    Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vládou maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unií se opět o něco více vyostřily. Ke kritice Orbána ze strany Evropské komise se nyní přidal i Evropský parlament. Jaká opatření maďarské vlády znepokojují evropské instituce a jak na tuto kritiku reaguje Maďarsko?
  • Euro versus libra, kdo tento souboj vyhraje?
    Souboj dvou hlavních evropských měn eura a libry představuje jeden z nejsledovanějších párů na měnovém trhu označován symbolem EUR/GBP. Britská libra byla historicky vždy o něco silnější, než její kolega z eurozóny, čemuž odpovídá i dlouhodobý trend z měsíčního grafu níže, v němž se měnový pár EUR/GBP již několik let obchoduje pod klesající trendovou linií. Za zamyšlení nyní stojí, zda tomu tak bude napořád? O tom mohou rozhodnout centrální banky jednotlivých zemí.
  • Automobilky v Evropě stále trpí nízkými prodeji
    Máme za sebou již šestiměsíční časovou řadu nových registrací osobních vozů v Evropské unii za letošní rok. Z vydaných čísel je jasné, že se evropský automobilový trh ještě nevymanil ze své vleklé krize a dokonce ani nevidí ono pověstné světýlko na konci tunelu.
  • ECB toho mnoho měnit nebude, trhy si počkají na zítřejší payrolls
    Portugalská vládní krize a vojenský puč v Egyptě na sebe strhly sice krátkodobě pozornost globálních trhů, avšak ta se pozvolna opět přesouvá k nejvyspělejším ekonomikám.
  • Propad ve stavební výrobě a souvislost s krizí
    Průběh vývoje průměrného HDP v Evropě v porovnání s vývojem stavební produkce mezi lety 1998 až 2007 naznačuje, že stavební produkce naprosto věrně kopírovala vývoj HDP. V době krize je ale vidět značné rozkolísání vývoje HDP a vývoje stavební produkce. Stavební produkce na rozdíl od HDP nadále strmě klesala.
  • Čínský boj s likviditou ovládl trhy
    Světlo dění na finančních trzích na chvíli opustilo tradiční Wall Street nebo slova Maria Draghiho o stavu eurozóny a zasvítilo na druhou největší ekonomiku světa. Čína se ocitla v centru zájmů poté, co její peněžní trh vyschl a soupeřil s nedostačující likviditou.
  • Strýček Ben nás opouští
    Výstup ze zasedání Měnového výboru Fed v minulém týdnu citelně zasáhl finanční trhy po celém světě. Byli jsme svědky silného odlivu kapitálu zejména z tzv. emerging markets a ušetřeny přitom nezůstaly ani vyspělé trhy Spojených států či západní Evropy. Co tak zásadního Ben Bernanke sdělil po dvoudenním zasedání guvernérů Fed?
  • Česká ekonomika má nejhorší časy za sebou
    Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.
  • Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013
    Na program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun. Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Výprodej dluhopisů věští dobré časy
    Tón všemu dění na globálních trzích udává v poslední době zcela neoddiskutovatelně americký trh vládních dluhopisů. Včera, ještě předtím než došlo ke korekci, výnos desetiletého dluhopisu americké vlády ustanovil nové roční maximum (2,27 %), což mimo jiné znamená, že tento instrument ztratil za poslední tři týdny na ceně téměř 4 %.
  • Draghimu se práce politiků ani trochu nelíbí
    Současnou situaci, kdy jsou akciové trhy silněji než kdy dříve ovlivňovány centrálními bankami, jistě již pocítil každý aktivní investor. Slova šéfů Fedu hltá celá investorská veřejnost, přičemž se snaží analyzovat jakoukoliv nuanci v jejich prohlášeních ohledně dalšího pokračování silně expanzivní monetární politiky.
  • Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte
    Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.
  • Japonská cesta k inflaci
    Japonský premiér Shinzo Abe ve středu 5. června představil svůj třetí a poslední pilíř reforem, které mají zemi dovést k vytoužené prosperitě a růstu cenové hladiny. Strukturální reformy jsou posledním dílem Abeho akčního ekonomického plánu, jehož první pilíř demonstruje rozvolněná měnová politika a druhý pilíř představuje expanzivní fiskální politika.
  • Fed vyslal opatrný signál – peníze mohou být dražší
    Včerejší vystoupení šéfa Fedu před Kongresem mělo na trzích tolik pozornosti, jako nová napínavá detektivka. Akcie nejprve v reakci na jeho slova vystřelily prudce vzhůru, pak ale začaly padat a nakonec skončily v záporu.
  • V nejsvobodnějších zemích se žije nejlépe
    Svoboda a demokracie jsou základem zvyšování kvality života a ekonomického růstu. Nejvyspělejší země světa jsou i nejdemokratičtější a nejsvobodnější. Česko patří mezi 25 plně demokratických zemí světa. V Česku si žijeme dobře.
  • Fed stále ještě nemá důvod měnit směr měnové politiky
    Americká centrální banka tento čtvrtek zveřejní zápis ze zasedání měnového výboru centrální banky, které se konalo 1. května. Tento výstup může být pro kapitálové trhy důležitější než dříve. Podle vyjádření některých členů Fedu se totiž začínají čím dál častěji objevovat názory, že centrální banka začne postupně utlumovat program na odkup aktiv QE3.
  • Dopady snížení úrokové sazby ECB a nové italské vlády
    Aktuální vývoj na trzích popisuje Cosimo Marasciulo, vedoucí pro evropské vládní dluhopisy a forex společnosti Pioneer Investments.
  • USA se řítí do recese
    Spojené státy americké potřebují čtyřprocentní nominální růst ekonomiky, aby se vyhnuly recesi. Vždy, když se americká ekonomika dostala pod tuto hranici, nastoupila recese.
  • Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii
    Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.
  • Co týden dal? Lidé mohou sledovat hospodaření státu
    Ministerstvo financí spustilo koncem dubna na adrese http://monitor.statnipokladna.cz základní verzi specializovaného informačního portálu MONITOR. Portál slouží pro zveřejňování dat z Integrovaného informačního systému Státní pokladny pro odbornou i laickou veřejnost. Ve své první verzi obsahuje především data z Centrálního systému účetních informací státu. Jedná se o rozpočtové a účetní informace ze všech úrovní státní správy a samosprávy.
  • Česká ekonomika je stabilní, otázkou zůstává, jak se dostat k růstu
    Aktuální ekonomickou situaci České republiky, její příčiny a možná prorůstová opatření do budoucna řešili přední ekonomové Vladimír Dlouhý, Pavel Sobíšek, David Marek a Luděk Niedermayer. Setkání, na němž se diskutovalo především o otázkách exportu, spotřeby a úspor domácností, vývoji nezaměstnanosti, fiskální konsolidaci či důvěře veřejnosti v českou ekonomiku, uspořádala Česká bankovní asociace.
  • Rok pravdy či krvavé lázně
    Takto mluví o současném stavu evropského automobilového průmyslu dva nejmocnější muži evropských automobilek. Prvním je šéf koncernu Volkswagenu Martin Winterkorn a tím druhým zase šéf automobilky FIAT Sergio Marchionne. I když jde o úhlavní rivaly, kteří se jinak neshodnou takřka na ničem, tak ubohost evropského trhu s vozy potvrzují oba.
  • Levná ropa se může stát vzpruhou pro Evropu
    Ropa se minulý týden svezla na negativní vlně komoditního výprodeje. Americká WTI otevřela v pondělí na úrovni 90,90 dolarů za barel a do čtvrtka ztratila přes šest procent. Podobně jako jiné průmyslové kovy i ropa minulý týden utrpěla porážku, když druhá největší ekonomika světa zveřejnila slabý hospodářský růst za první tři měsíce letošního roku.
  • Nejnižší „index mizérie“ má Rakousko
    Nízká nezaměstnanost a inflace je cílem všech vyspělých vlád světa. V Americe je pravidelně sestavován „index mizérie“, což je součet nezaměstnanosti a inflace. Jak jsou na tom evropské země a jak si vede Česko za rok 2012?
  • Kde se žije nejlépe?
    Za rok 2012 kralují indexu prosperity opět severské země – Norsko, Dánsko a Švédsko. Česká republika patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu. „Prosperity Index“ hodnotí současně ekonomickou vyspělost zemí a kvalitu života občanů. Kde se žije nejlépe?
  • Inventura řeckého problému
    Řecko se stále nevymanilo z dluhových problémů. Jak je nakládáno s prostředky, které mají pomoci Řecku? Na tuto otázku odpověděla Monica Defend z investiční skupiny Pioneer Investments
  • Amerika zrychluje, Čína si sáhla na dno
    Každý, kdo si minulý rok koupil ve Švýcarsku kávu, ví, že frank je “příšerně nadhodnocený”,…toť slova jednoho londýnského manažera hedgeového fondu. Není evidentně sám, kdo si to myslí.
  • Pád USA z fiskálního útesu se nekonal
    Američtí zákonodárci drželi investory do poslední chvíle v napětí. První kroky vedoucí k vyřešení problému fiskálního útesu uzřely světlo světa až prvního ledna ve dvě hodiny ráno tamního času. V tu dobou senát překvapivě schválil alespoň provizorní návrh řešení letošního státního rozpočtu. Následující den byla tato senátní verze rozpočtové reformy definitivně přijata i republikánským kongresem.
  • Evropské akciové trhy jsou stále atraktivní
    Podobně jako v případě výhledu na globální ekonomiku a finanční trhy je i náš výhled na region rozvíjející se Evropy vesměs pozitivní. Ano, i v tomto regionu najdeme země, jejichž ekonomika klesá, a jsou zde státy, jejichž úrokové sazby se blíží nule a výnosy státních dluhopisů se pohybují na historických minimech, ale celkově nabízí východní Evropa, a především její akciové trhy, atraktivní investiční příležitosti.
  • Bude Itálie další krachující zemí eurozóny?
    Italský dluh překonal na konci října hranici dvou bilionů eur, tedy více než 30 tisíc eur na hlavu včetně kojenců. Tento dluh dosahuje asi 126 % HDP, což je více, než činí průměrné zadlužení eurozóny (90 % HDP).
  • Párty nekončí, opět se tiskne více a jede se dál
    Minulý týden bylo schváleno navýšení kvantitativního uvolňování na více než dvojnásobek v září schválené částky. Zatímco do roku 2007 byl tento výraz srozumitelný jen finančním expertům, od pádu Lehman Brothers se stalo všeobecně používaným slovním spojením. Pozornost je zcela jistě oprávněná, vzhledem ke svému globálnímu dopadu by měla být ještě násobně vyšší.
  • Italský premiér Monti rezignuje. Co to znamená pro euro?
    Duchovní otec jižanů Mario Monti oznámil, že má v úmyslu rezignovat, jelikož ztratil podporu Berlusconiho strany Lid svobody. Ono se nelze devětašedesátiletému byrokratovi ani divit, že nechce své utrpení protahovat, nicméně pro Evropu je to citelná ztráta.
  • Ekonomika – před svátky malý důvod k lepší náladě?
    Hrubý domácí produkt podle zpřesněných výsledků klesl podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 %. Původní odhad počítal s rychlejším poklesem ekonomiky o 0,2 procentního bodu. V porovnání s druhým čtvrtletí klesla ekonomika o 0,3 %. Zahraniční obchod vykázal druhý nejvyšší přebytek v letošním roce. Pomohl k tomu jak růst vývozů, tak dovozů.
  • Jak se vyvíjí životní úroveň v budoucí supervelmoci
    Když známý obchodník a filantrop John Templeton ve 30. letech minulého století podnikal cestu kolem světa, byl takřka šokován nesmírnou chudobou Indie ovládané Britským impériem. Na Indický subkontinent se vrátil po 40 letech – aby shledal, že se životní podmínky většiny obyvatelstva druhé nejlidnatější země světa příliš nezměnily.
  • Řecká dodhoda se znovu odkládá
    Vynalézavost evropských politiků nemá hranice. Je pravda, že ministři financí eurozóny v čele s Jeanem Claudem Junckerem, pro kterého je typický někdy až nepochopitelný optimismus, jsou za poslední tři roky zvyklí na ledacos. Současná jednání jsou ale nová v tom, že jsou na stole poprvé vážnější rozpory mezi družinou zachránců z Trojky.
  • Lesk ratingů francouzské vlády se postupně vytrácí
    Včera to byla již druhá ratingová agentura, která snížila nejlepší možné hodnocení vládních závazků (AAA) o jeden ratingový bod dolů. Soudě z reakce eura či dluhopisových trhů v eurozóně, pro finanční trhy zjevně tato informace nebyla tak ohromující zprávou, jako když se schylovalo k obdobnému snížení ratingu Francie na počátku roku ze strany agentury S&P.
  • Generační výměna politiků v Číně. Co dál?
    Probíhá generační obměna politické moci v druhé největší světové ekonomice – Číně. Odcházející garnitura za sebou zanechává unikátní výsledky v ekonomické oblasti. Ekonomika ale potřebuje reformy. Jaké úkoly stojí před následovníky?
  • Fiskální útes v USA: Černá labuť na obzoru?
    Teorie Černé labuti se zabývá překvapivými a nečekanými jevy velkého významu, které mají sílu změnit chod dějin. Překročení fiskálního útesu v USA by zatřáslo globální ekonomikou, světovými finančními trhy a snížení životní úrovně by hrozilo milionům lidí po celém světě.
  • V říjnu ceny klíčových komodit klesaly
    Zpomalování globálního ekonomického růstu pokračovalo i v říjnu. Průmyslová aktivita v Číně opět poklesla a v eurozóně se míra nezaměstnanosti vyšplhala na nový rekord. Evropská dluhová krize se postupně dostává do pozadí a investoři již opět chtějí umisťovat peníze v regionu.
  • ZertifikateJournal 17/2012: Vzácné zeminy - Hysterie je u konce
    Podle současných odhadů se 90 až 95 procent všech vzácných zemin těží v Číně. Tato země dominuje trhu a může manipulovat s cenami. V jiných částech světa vzácné zeminy rovněž existují, ovšem v minulosti došlo k uzavření většiny těžebních a výrobních míst.
  • Změna strategie: Řeky a Španěly je třeba i chválit
    Periferní evropské země se potácí v hluboké krizi, přichází jedno úsporné opatření za druhým, ale to všechno je stále málo. Věřitelé drží dlužníky pod krkem, ale těm už začíná docházet dech. To si začínají uvědomovat i světoví státníci a proto začínají z jejich úst pomalu ale jistě přicházet slova chvály, podpory a porozumění.
  • Když už jsme teď všichni na jedné lodi, mohli bychom popojet?
    Klíčovou událostí ve třetím a čtvrtém kvartálu bude totální selhání politiky centrálních bank, které se snažily o vylepšení průzkumů veřejného mínění, vývoje pracovních míst i úrokových sazeb. Seznamte se s důvody, které selhání dokládají.
  • Co týden dal? Až dvě miliardy na opravy bytových domů
    Až dvě miliardy korun ročně by mohl Státní fond rozvoje bydlení rozdat na opravy bytových domů. Ještě do konce letošního roku se možná dočkáme programu s názvem Panel 13+, který bude poskytovat nízkoúročené úvěry na modernizaci bytových domů. Na začátku bude mít program k dispozici 210 milionů korun, od roku 2014 by stát mohl na tento účel dávat ročně až dvě miliardy korun.
  • Aktuální vývoj na trhu s uhlím
    Trh s uhlím zažívá nejdelší pokles za posledních sedm let. Už od jara loňského roku sledujeme, jak ceny energetického uhlí na trhu neustále klesají. Tuna uhlí s dodávkou v evropských přístavech (ARA) dnes stojí jen něco přes 90 dolarů ve srovnání s cenami blížícími se 130 dolarům, které byly k vidění ještě loni v létě.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Dnešní obchodování bylo ve znamení dalšího výprodeje, který posunul index PX-D hlouběji do záporných čísel a jeho hodnota zavírala na 1162 bodech při objemu 580 mil. Kč. Pokračující výprodej Komerční banky srazil cenu o další 2,5 % pod hladinu 1570,- Kč.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    I přes posilování akcií firmy McDonal's /MCD/ již od počátku obchodování, které nastalo zejména na základě pozitivních zpráv vedení MCD, investiční společnost Banc of America Securities zůstává mírně skeptická.
  • Dolar profituje při výběru zisků
    Dolar posílil během evropské seance oproti euru i yenu na 0,9423 a 124,54.  Dealeři si nejsou jisti dalším vývojem a proto si vybrali část zisků před US seancí.