Štítek hrubá mzda

Hrubá mzda je finanční odměna za odvedení práce v pracovněprávním poměru. Jedná se o sumu, od které ještě není odečteno sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmu a zároveň zde také nejsou uplatněny případné daňové bonusy a zvýhodnění. Čistou mzdu si z hrubé můžete vypočítat na mzdové kalkulačce.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jaká je minimální mzda v roce 2024 v Německu, Polsku či na Slovensku?
    Jaká je výše minimální mzdy v okolních státech České republiky, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku?
  • Jak vypadá zdanění práce v roce 2024 podle výše mzdy
    Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?
  • Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?
    Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
  • Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
    Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
  • Kdy nemusí zaměstnanci s dalšími příjmy podávat daňové přiznání?
    Mnozí zaměstnanci mají kromě mzdy od hlavního zaměstnavatele ještě jiné pravidelné či nepravidelné příjmy. Ve kterých případech si nemusí sami za rok 2023 podávat daňové přiznání? 
  • O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
    Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
  • Špatná zpráva pro dobře placené. Daň 23 % na ně dopadne dříve, strop pojistného se zvýšil
    U vyšší sazby daně z příjmů fyzických osob letos dochází k výrazným změnám. Zaplatí ji totiž více lidí. Kdo to bude a co se změnilo?
  • Jak je to nově s náhradou mzdy nebo platu u akcí s dětmi a mládeží
    Osoby, které pracují s dětmi v rámci akcí, mají při splnění podmínek nárok na placené volno ze zaměstnání. Nově se ale mění způsob stanovení náhrady mzdy nebo platu v rámci ročního limitu. Jak to tedy od roku 2024 je?
  • Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?
    Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?
  • Jak by dnes vypadala daň z příjmu, kdyby se počítala ze superhrubé mzdy
    Do konce roku 2020 se daň z příjmů fyzických osob v Česku vypočítávala z takzvané superhrubé mzdy. Zrušení této konstrukce přineslo značnou daňovou úsporu všem zaměstnancům. Porovnejme si daňové výpočty u jednotlivých mezd.
  • Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
    Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
  • Jak klesala daň z příjmů u průměrné mzdy od roku 2018?
    Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.
  • Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech
    Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.
  • Příklady, kdy vám výdělek navíc může snížit čistý příjem
    Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.
  • Medián důchodu odpovídá hrubé mzdě ve výši 22 900 Kč
    Od ledna se státní důchody z důvodu valorizace zvýší. Jak vysoký je důchod, který pobírá desetina nejlépe a desetina nejhůře finančně ohodnocených penzistů? Proč je vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou?
  • Důchod versus mzda: Jak vychází jejich porovnání?
    Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
  • „Máte padáka!“ Jaká má propouštění pravidla? Kdy zaměstnanec nemůže být propuštěn?
    Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší to pracovní místo, které je nadbytečné. Jaké musí mít náležitosti? A kdy je nárok na odstupné?
  • Kdy se platí ze stejného příjmu různě vysoké zdravotní pojištění
    I když je sazba zdravotního pojištění stejně vysoká, je v praxi vypočtená částka pojistného u stejně vysokého příjmu různá. Jak je to možné? Které příjmy jsou zvýhodněné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Mám průměrnou mzdu, jaký budu mít důchod?
    Měsíční částka státního důchodu závisí nejenom na dosahovaných rozhodných příjmech, ale i na získané době pojištění. S jakou výší státního důchodu mohou počítat lidé, jejichž důchodové příjmy jsou na úrovni průměrné mzdy?
  • Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
    Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda u podprůměrné a nadprůměrné mzdy v zemích OECD
    Česko patří mezi členské země OECD s malým rozdílem v míře zdanění u podprůměrné a nadprůměrné mzdy. Vyšší 23% sazbě daně z příjmů v Česku totiž podléhají až velmi vysoké mzdy, takže i naprostá většina zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou odvádí na dani z příjmů jen 15 % z hrubé mzdy. V některých členských zemích OECD však zaplatí zaměstnanci s nadprůměrnou mzdou na povinných daňových platbách výrazně více než zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu.
  • Jakou mzdu dostávají průměrně zaměstnanci na účet v zemích OECD?
    Pro zaměstnance je rozhodující mzda, kterou dostanou od svého zaměstnavatele na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Zaměstnance tedy hlavně zajímá čistá mzda, nikoliv hrubá mzda nebo mzdové náklady zaměstnavatele. Ve kterých zemích je průměrná čistá mzda nejvyšší? Jak si stojíme v Česku při mezinárodním srovnání?
  • Pobírání předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Předdůchod je možností, jak přestat dříve pracovat a současně odejít až do řádného starobního důchodu, a vyhnout se tak předčasnému důchodu. Jak se však starobní důchod následně počítá?
  • 11 příplatků, na které můžete mít v práci nárok
    Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.
  • Vysoká mzda v náročném povolání = vyšší výživné na dítě, ale menší podíl na výchově?
    Proč je dobře vydělávající a prací zaneprázdněný rodič někdy diskriminován ve sporu o péči o dítě s expartnerem, ačkoliv mu zajišťuje větší komfort? Je správné, aby ten, kdo má více času, protože méně vydělává, měl lepší pozici u soudu? Má být prací zaneprázdněnému rodiči odepřena střídavá péče nebo širší styk s dítětem?
  • Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech
    V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.
  • 5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
    Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
  • O kolik se vám sníží čistá mzda v roce 2024? Podívejte se na příklady
    Vláda 11. května 2023 představila konsolidační balíček zahrnující několik úsporných opatření, kterými chce snižovat zadluženost země. Jednou z novinek je i zavedení nemocenských odvodů pro zaměstnance.
  • Dluží vám zaměstnavatel v platební neschopnosti peníze? Od května dostanete více
    Zaměstnavatel vám dluží mzdu a neustále slibuje její vyplacení, ale skončí v platební neschopnosti. Kdo vám vyplatí dlužnou mzdu? A jaká je výše této pomoci? Od kdy bude zvýšena?
  • Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU?
    Aby byli zaměstnanci schopni ze svého příjmu pokrýt náklady na bydlení a základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách, bylo v roce 1991 zavedeno regulační opatření v podobě minimální mzdy. Tento nástroj má za cíl především chránit zaměstnance před chudobou a zajistit zaměstnavatelům rovné podmínky mzdové konkurence.
  • Osm omylů pracujících důchodců
    Obliba práce v důchodovém věku stoupá. Penzisté mohou pobírat starobní důchod a mzdu současně. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu? Podívejme se na vybrané praktické nejasnosti.
  • Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?
    Vláda se snaží zmírnit zákonnou valorizaci důchodů novelou, která má snížit průměrný růst důchodu na 760 Kč namísto 1770 Kč. Vláda uvádí, že by zákonná červnová valorizace neúnosně zvýšila výdaje státu letos i v dalších letech. Navíc argumentuje tím, že v časech vysoké inflace, mírného ekonomického propadu a nedostatečně rychle rostoucích mezd by i důchodci měli být solidární. Jsou nyní historicky nejvyšší důchody k poměru ke mzdám?
  • Porovnání důchodů a pojistného u nízkých a vysokých mezd
    Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí na pojistném méně, než jakou čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.
  • Slevy na pojistném pro zaměstnavatele v praktických otázkách a odpovědích
    Poprvé za měsíc únor 2023 lze uplatnit slevy na pojistném u dotčených skupin zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem. Mají zaměstnavatelé ve všem jasno?
  • O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
    Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
  • Jak se vám v roce 2023 změní vaše čistá mzda?
    Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2023. Jaké změny čekají zaměstnance? Mění se některé slevy na dani?
  • Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
    Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
  • Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?
    Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.
  • Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
    Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
  • Zdanění nadprůměrných mezd je v Česku nízké
    Zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu zaplatí na přímých daních v Česku méně než ve většině vyspělých zemí světa. Vždyť základní 15% daňová sazba platí až pro hrubou měsíční mzdu do výše čtyřnásobku průměrné mzdy.
  • KOMENTÁŘ: Bude snížen a zkrácen rodičovský příspěvek?
    Ministerstvo financí v rámci snížení schodku státního rozpočtu uvažuje o zkrácení a snížení rodičovského příspěvku. Kdo je proti? A jaká je jeho výše a jak se vyvíjela? Jak je na tom rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou a důchodem? Jaké jsou výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
  • OSVČ s paušální daní dosáhnou na příspěvek na bydlení, i když mají vysoké příjmy
    O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ s paušální daní. Díky způsobu výpočtu na něj totiž v řadě případů snadno dosáhnou, a to i tehdy, pokud mají vysoké příjmy.
  • Na zaměstnavatele se chystá povinnost zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Na Slovensku již běžná realita
    Odpovídáte na pracovní inzeráty, ve kterých není zmíněná výše hrubé mzdy? Tento údaj často firmy nezveřejňují. Přitom je to hlavní informace, tak jako náplň práce na dané pozici.
  • Zvýší vám zaměstnavatelé na začátku nového roku mzdu? Jakými daty argumentovat?
    S blížícím se koncem roku nastává otázka, zda se zaměstnancům v novém roce zvýší měsíční hrubá mzda. Nepatříte mezi ty šťastné, kterým se mzda navyšuje vždy automaticky? Podívejte se na několik dat, kterými můžete u zaměstnavatele argumentovat.
  • Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech
    Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.
  • Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu
    S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?
  • Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
    Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
  • Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.
  • Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?
    Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?
  • Bohatí platí na dani z příjmů rok od roku méně
    Lidé s vyššími příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob méně než v minulých letech. Podívejme se, jak se od roku 2007 měnila částka zaplacené daně u ročního milionového příjmu ze zaměstnání.
  • Kolik stojí evropské zaměstnavatele každé euro, které obdrží zaměstnanec na účet?
    Mzdové náklady a čistá mzda zaměstnance se citelně liší, vždyť ve třech členských zemích EU stojí každé euro zaměstnance obdržené na účet jeho zaměstnavatele více než dvě eura. Česko patří mezi deset členských zemí EU, kde je rozdíl mezi mzdovými náklady a čistou mzdou u průměrné mzdy nejnižší.
  • Jaký dopad má nízká mzda před důchodem na výši důchodu?
    Někteří občané mají v předdůchodovém věku nižší příjmy, než měli v minulosti. Jak ovlivní snížení mzdy v posledních letech výši důchodu? Nevyplatí se raději odchod do předčasného důchodu? Výpočet si provedeme na praktickém příkladu. 
  • OECD: Nejvyšší čistou mzdu mají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Pro zaměstnance je při odměňování za práci nejdůležitější, jakou částku obdrží za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Průměrnou výši čisté mzdy v zemích OECD tedy ovlivňuje i zdanění ze mzdy na straně zaměstnance. Nejvyšší čisté mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu a v Austrálii. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
    Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
  • Daňové zvýhodnění v příkladech
    Velmi efektivní podporou rodin s dětmi je v Česku daňové zvýhodnění na děti. Každé zvýšení daňového zvýhodnění ihned rodinám s dětmi finančně pomáhá. Co je dobré o daňovém zvýhodnění vědět, se podíváme v několika praktických příkladech.
  • OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?
    V porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD platíme v Česku nízké odvody na dani z příjmu fyzických osob. Ve kterých zemích platí zaměstnanci na dani z příjmu nejvíce a ve kterých nejméně? Jak se počítá skutečná efektivní sazba daně z příjmu?
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
    Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
  • Ve které zemi světa je nejvyšší minimální mzda?
    Z členských zemí Evropské unie je nejvyšší hodinová mzda v Lucembursku, ještě vyšší je však v Austrálii. Minimální mzda je zavedena i ve vyspělých mimoevropských zemích. Jak vysoká je minimální mzda v USA, v Kanadě nebo v Japonsku?
  • Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?
    Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?
  • Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
    Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
  • Kolik zaplatíte za škodu způsobenou zaměstnavateli?
    Podařilo se vám v práci poničit firemní vybavení? Může vám zaměstnavatel náhradu za škodu strhnout z platu? A jak vysoká částka to může být?
  • Ve které zemi EU je nejvyšší minimální mzda?
    V roce 2022 je v Česku minimální měsíční mzda 16 200 Kč, což je o tisícikorunu vyšší než v loňském roce. Hned v šesti členských zemích Evropské unie je však minimální měsíční mzda vyšší než 39 tisíc Kč. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2022 v zemích EU?
  • Získáte vyšší, nebo nižší důchod, než který očekáváte?
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi dochází k situacím, že někteří občané mají vyšší důchod, než čekali a jiní mají naopak nižší důchod, než doufali. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
    Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
  • 10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
    Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
    Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
  • Porovnání výpočtu důchodu v roce 2022 a v předchozích letech
    V praktickém příkladu si porovnejme výpočet důchodu v letech 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017 u průměrné mzdy. Jak vysoký je hrubý náhradový poměr v jednotlivých letech?
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech
    Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.
  • Vypočítejte si vaši čistou mzdu v nové mzdové kalkulačce pro rok 2022
    Rok 2022 s sebou přináší řadu změn. Podívejte se, jaké změny se dotknou vaší čisté mzdy, vzrostla totiž sleva na dani na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejte si, jaká je vaše čistá mzda a kolik odvedete na sociálním a zdravotním pojištění. Kolik odvedete na dani z příjmu?
  • Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022
    Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?
  • Výchova dětí a důchod v příkladech
    Mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely patří i péče o dítě do 4 let věku. Jak ovlivňuje péče o děti důchodový věk? Jakým způsobem se péče o dítě hodnotí při výpočtu důchodu? Podívejme se v několika praktických příkladech, jak péče o děti ovlivňuje důchodové nároky.
  • Jak se zrušení superhrubé mzdy projevilo ve vaší čisté mzdě? A co se změnilo od 1. ledna 2022?
    Od 1. ledna 2021 došlo ke zrušení superhrubé mzdy, co to znamená? Jak se mění od 1. ledna 2022 daňové slevy na poplatníka či daňové zvýhodnění na děti? Jak se to projeví ve vaší mzdě?
  • Jak je to s vyplácením stravného a dalších peněz na pracovní cesty?
    Zaměstnanci, kteří vyjíždějí na pracovní cesty, ať po ČR nebo do zahraničí, mají nárok na cestovní náhrady, zejména na tzv. diety. Má zaměstnanec dopředu nárok na zálohu? Jak je to s vyúčtováním?
  • Kdy vám vyšší příjem zhorší finanční situaci?
    V některých případech v praxi dochází k situacím, že nepatrné zvýšení příjmu znamená zhoršení finanční situace. Proč? Příjem podléhá vyššímu zdanění, nelze uplatnit některé daňové slevy nebo nelze využít výhodnějšího daňového režimu. Podívejme se na praktické příklady.   
  • Jaký je rozdíl mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou?
    Zkrácená pracovní doba je vždy výhodou pro více lidí, v nějakém odvětví či firmě. Komu ji zákon zajišťuje? Kratší pracovní dobu si však musí každý jednotlivý zaměstnanec dohodnout sám.
  • Kdo patří mezi desetinu nejbohatších důchodců?
    U starobních důchodů jsou menší finanční rozdíly než u mezd, přesto mají někteří penzisté nadprůměrný důchod a jiní podprůměrný. Kdo dosáhne na důchod, který pobírá pouze každý desátý penzista? Jak je tato hranice vysoká?
  • Kdy máte nárok na náhradní volno?
    Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si můžete vzít placené náhradní volno?
  • Zaměstnání v důchodu v příkladech
    Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.
  • Práce od roku 1991 za minimální mzdu a vliv na výši důchodu
    Minimální mzda je legislativou stanovena od roku 1991. Jak vysoký důchod by měl v roce 2022 občan pracující po celou dobu za minimální mzdu? Ve kterém roce byla kupní síla minimální mzdy nejvyšší? 
  • Daně: Kdo platí nejvíce na zdravotním pojištění v příkladech
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přesto někteří občané zaplatí nejvíce během roku právě na zdravotním pojištění. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na sociálním pojištění?
    V příštím roce zaplatí někteří občané na sociálním pojištění více než v letošním roce. Komu se platba sociálního pojištění prodraží? Podívejme se na praktické příklady. 
  • 5 případů, kdy nedostanete odstupné
    Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.
  • Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
    Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
  • Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2023?
    Doposud byla hodnota minimální mzdy ve výši 16 200 Kč. Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy, nicméně zaměstnavatelé jsou proti výraznému zvýšení. Jaké jsou návrhy na růst minimální mzdy v roce 2023? Jakou mzdu navrhuje Evropská unie?
  • Zůstane zaměstnanci čistého více z hrubé mzdy nebo z odstupného?
    Ze mzdy se sráží daně i pojistné, ale z odstupného někdy jen daně. Kdy? Kdy odstupné nepodléhá pojistným odvodům?
  • Kolik berou poslanci?
    Jak vysoký je plat poslanců? Berou poslanci hodně nebo málo? Jaké dostávají další peníze k platu? A kolik dostanou ti, kteří už nebudou zvoleni, na rozloučenou s Poslaneckou sněmovnou?
  • 10 nepravd o zdravotním pojištění
    Kromě státních pojištěnců se platbě zdravotního pojištění nelze vyhnout, přitom panují ohledně zdravotního pojištění v praxi různé nesrovnalosti. Podívejme se na deset vybraných.   
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • Co je další odstupné (vedle odstupného podle zákoníku práce) a kdo na něj má nárok?
    Úředníci obcí a krajů, jímž končí pracovní poměr z organizačních důvodů, mají nárok na dvojí odstupné. Co jsou organizační výpovědní důvody a jaké jsou další podmínky pro nárok na další odstupné?
  • Průměrná čistá mzda stoupla téměř o 5 tisíc
    Od letošního roku odvádí zaměstnanci méně na dani z příjmu fyzických osob a současně meziročně stoupla průměrná hrubá mzda. O kolik obdrží na účet více zaměstnanec s průměrnou mzdou?
  • Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
    Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
  • Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění
    Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?
  • Stejný příjem a různý výpočet zdravotního pojištění
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují daňové slevy ani daňové odpočty, přesto v praxi odvádí pojištěnci při stejném příjmu odlišnou částku na zdravotním pojištění. Záleží zejména na struktuře příjmů a zařazení v registru pojištěnců, jak si ukážeme v praktických příkladech.
  • EU: Jak se liší čistá mzda a mzdové náklady?
    V zemích Evropské unie je zaměstnancům z hrubé mzdy srážena daň z příjmu a povinné pojistné a rovněž zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné pojistné. V Rakousku tak v průměru zaměstnanec dostane na bankovní účet 1 euro a mzdové náklady zaměstnavatele jsou 2,14 eura. Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v jednotlivých zemích? 
  • Kdy máte nárok na slevu na studenta? Příklady napoví
    Řada studentů si již během studia přivydělává, a to nejenom na některou z brigád, ale např. i dlouhodobě na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek se uplatňuje daňová sleva na studenta? 
  • Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 
  • Jak vysoká je peněžitá pomoc zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů?
    Teoreticky může jednotlivý zaměstnanec získat od státu až plných 160 251 Kč, ale v praxi to bude méně. Proč? Co když nehrají finanční požadavky zaměstnance s výkazy zaměstnavatele? A kdo vydrží v práci celé tři měsíce za nulovou výplatu?
  • Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?
    Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?
  • OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu
    Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 
  • Víte, ve které zemi stojí hodina práce nejvíce?
    Všechny členské země Evropské unie jsou vyspělé, přesto se průměrné mzdové náklady mezi jednotlivými zeměmi významně liší. Za stejné náklady zaměstná dánský zaměstnavatel jednoho zaměstnance, bulharský zaměstnavatel sedm zaměstnanců.
  • Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
    Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 
  • Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?
    Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?
  • Na které dani platí zaměstnanci nejvíce?
    Někteří zaměstnanci platí nejvíce ze své hrubé mzdy na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění nebo zdravotním pojištění. Jak je to možné, když jsou „daňové“ sazby odlišné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Přesčasová práce - kolik jí lze nařídit a kolik dohodnout? Jaké peníze nebo volno za ni náleží?
    Nejenom v současné době, kdy je více lidí v karanténě, v pracovní neschopnosti nebo na "ošetřovačce", potřebuje zaměstnavatel nahradit chybějící pracovní síly. Třeba během dovolených. Řeší se to přesčasovou prací.
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Jak se změní výše zaručené mzdy v roce 2021?
    Minimální mzda v roce 2021 vzroste ze 14 600 Kč na 15 200 Kč. O kolik vzroste lidem zaručená mzda v roce 2021? A jakých profesí se to týká?
  • Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
    Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
  • Jak se změní výpočet čisté mzdy po zrušení superhrubé mzdy? Příklady napoví
    Čtyří příklady ukážou, jak se změnila čistá mzda v roce 2021. O kolik se průměrně zvýšil příjem u osoby s minimální, průměrnou či vysokou mzdou? Vyzkoušejte v naší kalkulačce, jak se změnila (či měla změnit) čistá mzda vám.
  • 8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus
    Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze daňový bonus obdržet.
  • Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?
    Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při jídle proberete, jak se mají děti, kam pojedete s rodinou na dovolenou a při cestě zpět do práce se ještě stavíte v obchodě a koupíte mléko, které vám doma došlo. Uplynulo něco přes třicet minut, nevolal vám šéf a vůbec jste se nemuseli starat o to, co se děje v práci. Takto vypadá modelová a demonstrativní přestávka na jídlo a oddech.
  • Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?
    Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?
  • (4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
    Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
  • Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
    U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?
  • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou
    Spousta lidí si často myslí, že během dovolené jim přece chodí normální mzda. Co je to vlastně náhrada mzdy za dovolenou a jak se počítá?
  • Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
    Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?
  • Co možná nevíte o superhrubé mzdě?
    Daň z příjmu fyzických osob se nepočítá z hrubé mzdy sjednané mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda zjistí? Co všechno ovlivňuje? 
  • Kolik stojí zaměstnavatele každá tisícovka zaměstnance?
    Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu na svůj bankovní účet, stojí zaměstnavatele téměř 1 800 Kč. Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Ve které zemi EU se za minimální mzdu žije nejlépe?
    V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?
  • Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
    Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
  • Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
    Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může zaměstnavatelům i zaměstnancům pomoci konto pracovní doby?
  • Jak se počítá náhrada mzdy, když čerpáte dovolenou
    Živnostníci mohou čerpat dovolenou dle svého uvážení, vždy však bez finančního plnění. Zaměstnanci mají nárok minimálně na zákonnou dovolenou během roku, přičemž za dny volna mají nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Jak se počítá náhrada mzdy za dny dovolené?
  • Zdanění práce je nejvyšší v Belgii
    Zdanění práce u průměrné mzdy se v členských zemích OECD pohybuje od 7 % v Chile po 52,2 % v Belgii. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?
    Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.
  • Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
    Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
  • Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?
    Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.
  • OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší
    Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.
  • EU: Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    V Česku se minimální hodinová mzda meziročně zvýšila o 9,4 %, ze 79,80 Kč na 87,30 Kč. Nejvyšší hodinová minimální mzda v roce 2020 je v Lucembursku, ve Francii a v Nizozemí.
  • Srážky ze mzdy v roce 2020
    Zaměstnancům v exekuci jsou prováděny srážky ze mzdy, proto je vhodné si všechny finanční povinnosti řádně plnit. Jak vysoká může být srážka ze mzdy v roce 2020? 
  • Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?
    Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
    I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.
  • Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?
    Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?
  • O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
    O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku? 
  • 9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 
  • Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
    Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní pojištění? Jak se změna minimální mzdy dotkne daňových bonusů na děti? 
  • Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
    Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
  • OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
    Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
  • Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?
    V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich překročení podléhá příjem vyššímu zdanění. Podívejme se na některé vybrané příklady.
  • Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
    Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
  • Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?
    Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?
  • (Ne)zrušit stravenky: pro a proti
    Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?
  • Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
    Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.
  • Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
    Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?
  • Kdo si odchodem do penze polepší?
    Výpočet důchodu je v Česku nejvíce výhodný pro lidi s nižšími příjmy. V praxi se tak některým občanům životní úroveň odchodem do důchodu zvýší, neboť mají vyšší čistý disponibilní příjem. Podívejme se na praktický příklad.
  • Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
    Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 
  • Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
    Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku
    Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.
  • Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
    Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
  • Jak dosáhnout v práci svého?
    Ukončili jsme školu a nastoupili do zaměstnání. U většiny je to trochu rozčarování, téměř nikdy se nesplní vše, co očekáváme. Ale dáváme se do práce a máme před sebou nějaký cíl. Jak ho dosáhnout, jakou cestu si vybrat a jak při tom utrpět co nejméně úrazů?
  • V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč
    Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
  • Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
    Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
  • Karenční doba se u nemocenské ruší. Co se ještě mění?
    Nemocenská letos prochází velkými změnami. Tou nejzásadnější je pravděpodobně zrušení karenční doby. Co to bude znamenat pro zaměstnance?
  • Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?
    Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
  • Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
    Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
  • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?
    Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.
  • Náhrada mzdy za dovolenou v 10 bodech
    Od května do srpna si vybírá většina zaměstnanců podstatnou část roční dovolené, za kterou jim náleží od zaměstnavatele náhrada mzdy. Jak se počítá? Jakým způsobem je možné optimalizovat náhradu mzdy za dovolenou?
  • Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?
  • Aby nám to v práci „odsejpalo“
    Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
  • Kdy nebude na důchody?
    Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
  • Z jak vysoké hrubé mzdy se platí nejvyšší daně?
    Do určité částky mzdy je zdanění práce v Česku mírně progresivní, ale u zaměstnanců s hrubou mzdou nad tuto částku začíná zdanění jejich mzdy opět klesat. Jak je to možné? Jak se liší zdanění práce dle výše hrubé mzdy?
  • Bude, či nebude zrušena karenční doba?
    Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
  • Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
  • Není práce jako práce. Mezi zaměstnáním a služebním poměrem je řada rozdílů
    Ačkoliv shodně spadají do kategorie příjmů ze závislé činnosti, v praxi existuje mezi zaměstnáním v rámci běžného pracovním poměru a poměru služebního několik poněkud zásadních rozdílů. Ty spočívají především v odlišných právních základech, způsobech vzniku a zániku, druhu vyplácené odměny za odvedenou práci a v mnohém dalším.
  • Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
    Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
  • Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
    Všechny závazky je potřeba hradit řádně a včas. Občané nezvládající splácení svých závazků musí počítat s exekucí. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají. Jak vysoké mohou být srážky ze mzdy? Jak vysoké je nezabavitelné minimum?
  • Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
    Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?
    Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?
  • 10 tipů, jak si přivydělat, když vám plat nestačí
    Známe to všichni. Před výplatou je ten týden, kdy nám moc peněz na útratu nezbylo. Jak si zajistit co nejjednodušeji další příjem?
  • Čistá mzda v roce 2019 - polepšíte si, či pohoršíte?
    Zaměstnavatele nejvíce zajímají mzdové náklady a zaměstnance čistá mzda. Obě částky se liší o daně ze mzdy, které platí zaměstnanec a zaměstnavatel. Jak vysoké daně ze mzdy se budou platit v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Na co všechno pamatovat při změně práce
    Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.
  • Zvýšení limitu: jak se bude v roce 2019 danit DPČ?
    Na dohodu o pracovní činnosti si přivydělávají nejenom někteří penzisté, studenti, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na standardní pracovní smlouvu nebo živnostníci. Jak se bude v roce 2019 zdaňovat hrubá odměna z dohody o pracovní činnosti?
  • Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
    V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?
  • Kdo u nás vydělává nejvíce a kdo nejméně?
    Kdo u nás nejvíce vydělává? Ceněné je vzdělání a odpovědnost, obecně jsou dobré výdělky u technických pracovníků, kterých je málo. Na opačném konci žebříčku jsou číšníci, uklízeči nebo stavební dělníci.
  • Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?
    V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
    Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
  • Kolik nakoupíte za minimální mzdu v zemích EU?
    I ve vyspělých členských zemích Evropské unie se citelně liší ceny zboží a služeb. Zejména výdaje za bydlení jsou v západní Evropě výrazně vyšší než ve východní Evropě. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v zemích EU při zohlednění cenových rozdílů? A jak se liší oproti ostatním vyspělým zemím světa?
  • Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy
    Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?
  • Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
    Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.
  • Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • 2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
    Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
  • Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
    V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
  • O kolik si skutečně polepšíte při zvýšení hrubé mzdy o tisícovku?
    Ekonomice se daří a mnozí zaměstnavatelé zvyšují svým zaměstnancům hrubou mzdu. Jaký dopad má zvýšení hrubé mzdy o tisícikorunu pro zaměstnance a zaměstnavatele? Jak se zvýší čistá mzda a mzdové náklady?
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    Minimální mzda není legislativou stanovena pouze v členských zemích Evropské unie. Je zavedena i v USA, v Austrálii, v Japonsku, v Argentině nebo v Brazílii. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
  • Jak se žije v Česku za průměrnou mzdu v porovnání s ostatními zeměmi?
    Životní úroveň občanů v zemích OECD je vysoká, přesto jsou i mezi jednotlivými členskými zeměmi značné rozdíly. Jak se liší průměrná hrubá roční mzda při zohlednění cen zboží a služeb v zemích OECD?
  • Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.
  • Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč?
    Reálné mzdy v Česku rostou. Příznivá ekonomická situace je i šancí, jak změnou zaměstnání mít vyšší příjem. Přesto je však stále průměrná mzda v Česku citelně nižší než ve většině členských zemí OECD. Ve kterých zemích jsou nejvyšší mzdy?
  • Kdy vám zvýší mzdu?
    Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
  • Jsou mladí Češi ochotni migrovat za prací?
    Kolik mladých nezaměstnaných Čechů je ochotno se přestěhovat do jiné země? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy EU? Závisí mobilita se vzděláním?
  • Jak vysoké mohou být exekuční srážky ze mzdy?
    Všichni věřitelé si rok od roku lépe hlídají své pohledávky a k vymáhání přistupují rychleji. Zaměstnanci mající pravomocné dluhy musí počítat se srážkami ze mzdy. Mzdová účetní přitom nemůže odmítnout srážku provést. Jak vysoké jsou srážky ze mzdy v roce 2018?
  • Kdo zaplatí v roce 2018 více na sociálním pojištění? 5 příkladů
    Přestože sazby sociálního pojištění jsou v roce 2018 stejné jako v roce 2017, tak někteří lidé zaplatí při stejném příjmu na sociálním pojištění více. Podívejme se na vybrané praktické příklady. 
  • Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?
    V roce 2018 bude výpočet čisté mzdy výhodnější pro rodiče s dětmi nebo pro zaměstnance s vysokými příjmy. Na druhou stranu si daňově pohorší někteří zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek. Podívejme se na praktické výpočty čisté mzdy v roce 2018.
  • Čistá mzda v roce 2018 - liší se od té z roku 2017?
    Změny, které zavedla minulá vláda, můžou vaši čistou mzdu v příštím roce zvýšit, ale i snížit. Do jaké skupiny patříte? Zjistěte to během pár kliků a srovnejte si vaši čistou mzdu v roce 2017 a 2018.
  • Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
    Nestíháte zadanou práci, a tak ve firmě zůstáváte déle? Chce po vás šéf, abyste dělali i po skončení pracovní doby? Zjistěte, jak se bránit.
  • Průměrná mzda se blíží 32 000 Kč: Blížíme se kousek po kousku k Rakousku?
    Mzdy v ČR rostou, ekonomice se až překvapivě dobře daří. Kdo chce pracovat, tak pracuje, a podnikatelé pošilhávají po pracovní síle z východu. Jak na tom jsme ve srovnání se sousedy? A doháníme naše západní sousedy?
  • Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
    Přemýšleli jste někdy o tom, že si zkusíte finančně polepšit jako člen volební komise? Jak se tam vlastně dostat a jakou odměnu čekat? A stihnete to ještě vůbec?
  • Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům
    Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete. 
  • Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz
    Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?
  • Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii
    Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.
  • EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
  • Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
    Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.
  • Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
    Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
  • Minimální mzda ve světe je 200 i 300 Kč na hodinu. V Česku jen 66
    Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropské legislativy. Minimální mzda je stanovena i v USA, v Kanadě, v Japonsku nebo v Austrálii. Jak vysoká je minimální hodinová mzda v těchto zemích? Jak se minimální mzda liší v amerických státech nebo v kanadských provinciích?
  • Zrušení superhrubé mzdy: O kolik vám vzroste příjem?
    Program ODS počítá s daňovými změnami, které by měly zvýšit čistou mzdu všem zaměstnancům. Jedná se o zrušení institutu superhrubé mzdy. Porovnejme si výpočet čisté mzdy dle aktuální legislativy a dle programu ODS u jednotlivých mezd.
  • Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
    Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
    Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
  • ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů
    ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30.000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50.000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali představitelé ČSSD. Podle nich by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.
  • Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
    Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
    Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
  • Budou rodiče více dětí platit méně na sociálním pojištění?
    Návrh MPSV počítá s nižší sazbou sociálního pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi. O kolik by si finančně rodiny polepšily? Zvýšila by další finanční pomoc rodinám s dětmi porodnost?
  • Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • 50 tisíc minimální mzda? Na Islandu realita
    Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
  • HDP roste, co to pro nás znamená?
    HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
  • Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?
    Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
  • Chudý Lucemburčan by byl v Česku boháč
    Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
    Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
  • Minimální mzda stoupne na 11.000 Kč
    Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
  • OECD: Jak se liší odvody na dani z příjmu dle výše mzdy?
    V Česku, stejně jako ve většině ostatních členských zemích OECD, s rostoucí mzdou stoupají i odvody zaměstnance na dani z příjmu fyzických osob. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanci s podprůměrnou mzdou, průměrnou mzdou a nadprůměrnou mzdou v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
  • O kolik stoupne čistý příjem při zvýšení hrubého příjmu o tisícovku?
    V praxi může peněženka pocítit zvýšení hrubého příjmu o 1 000 Kč různě, rozdíly jsou přitom značné. Vypočítejme si v praktických příkladech, kdy čistý příjem stoupne ve stejné výši jako hrubý a kdy je zdanění přes 30 %.
  • Vyšší příjem, ale nižší daně
    V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
  • Reálná mzda v ČR stoupla o 7,7 %
    Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 procenta. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 procenta. Vyplývá to z výpočtu poradenské společnosti Trexima, která reagovala na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 procenta.
  • Hledáme práci: Jaký plat zaměstnance odpovídá zisku OSVČ?
    Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
  • S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
    I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
  • Sociální pojištění v Česku patří k nejdražším na světě
    Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.
  • EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech
    Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?
  • EU: Kolik stojí zaměstnavatele každé euro obdržené zaměstnancem na účet?
    Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
  • Slovensko má vyšší daňovou sazbu, ale nižší daňovou povinnost
    Základní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku 15% a na Slovensku 19% a daňová sleva na poplatníka je v Česku vyšší než na Slovensku. Přesto se při stejné hrubé mzdě odvádí na dani z příjmu fyzických osob na Slovensku méně než v Česku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdo platí zdravotní pojištění 1 337 Kč?
    Zdravotní pojištění je v podstatně povinnou daní, kterou je nutné platit. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. V praxi mají často problémy s placením zdravotního pojištění OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Kdo je považován za OBZP?
  • Daňové zatížení mezd je v ČR osmé nejvyšší ze zemí OECD
    Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton.
  • Zdanění práce u nadstandardních příjmů klesá
    Přestože občané s nadstandardními příjmy odvádí v Česku i solidární daň, tak je jejich celkové zdanění práce nižší než u občanů pracujících za průměrnou mzdu. Jak je to možné si ukážeme na praktických výpočtech a uvedeme si souhrnné zdanění práce v závislosti na výši mzdy v roce 2016.
  • OECD: Jak vysoká je horní daňová sazba?
    Po vyčerpání daňových slev znamená pro zaměstnance v Česku zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč zvýšení čisté mzdy na účet pouze o 689 Kč. Souhrnná maximální daňová sazba (včetně povinného pojistného) činí 31,1 %. Jak je vysoká maximální horní daňová sazba v ostatních zemích OECD? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Daň z příjmu sedmkrát jinak
    V Česku je zavedena 15% sazba daně z příjmu fyzických osob, zaměstnanci s nadstandardními příjmy ještě odvádí 7% solidární daň. Někteří zaměstnanci však nezaplatí na dani z příjmu nic nebo obdrží dokonce daňový bonus a jiní odvedou na dani z příjmu i při podprůměrné mzdě více než 20 %. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • OECD: Kde je průměrná mzda vyšší než 100 000 Kč?
    Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda na světě je ve Švýcarsku, kde činí 186 tisíc Kč, v dalších 11 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Jak vysoká je průměrná měsíční mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Ve světě rostou minimální mzdy. Zaměstnanci si přijdou i na 60 tisíc korun
    Vlády napříč světem oživují institut minimální mzdy. Už na apríla odstartuje čtyřletý seriál jejího zvyšování Velká Británie, počínaje červencem pak zaměstnancům s nejnižšími příjmy přidá i Rusko, a to rovnou o pětinu.
  • Přivýdělek a sociální pojištění
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, prácí u jiného zaměstnavatele na zkrácený úvazek nebo vlastní samostatnou výdělečnou činností. Jak se liší způsob přivýdělku s ohledem na placení sociálního pojištění?
  • OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daních
    Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
  • Každá tisícikoruna zaměstnance stojí zaměstnavatele 1 744 Kč
    Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Doplatek zaměstnavatele na ruku není výhodný
    Práce na černo je sankcionována, velké pokuty hrozí zaměstnavateli i zaměstnanci. Povinné odvody na zaměstnance se však některým zaměstnavatelům zdají příliš vysoké. Proto někteří z nich ve vidině úspory sjednávají se zaměstnancem minimální mzdu a volí doplatek na ruku. Zaměstnanci by ovšem s tímto postupem rozhodně souhlasit neměli.
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 900 Kč
    MPSV navrhuje od roku 2016 zvýšení minimální měsíční mzdy o 700 Kč, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Jak by stouply náklady zaměstnavatele? Které daňové limity se díky zvýšení minimální mzdy změní?
  • OECD: Jak se liší mzdové náklady?
    Povinné pojistné placené zaměstnavatelem značně prodražuje cenu práce v evropských zemích. Hlavním důvodem nižšího zdanění v mimoevropských zemích je právě nižší povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatelů v členských zemích OECD?
  • Sazba daně z příjmu fyzických osob pod lupou
    Přestože je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a pouze občané s nadstandardními příjmy platí ještě 7% solidární daň, tak v Česku existuje několik daňových sazeb. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané daňové zajímavosti.
  • OECD: Minimální mzda pod lupou
    Z členských zemí OECD si nejvíce koupí zaměstnanec pracující za minimální mzdu v Austrálii, kde je hodinová minimální mzda obdržená na účet v paritě kupní síly vyšší 3,36krát než v Česku. Podívejme se na čísla o minimální mzdě ve vyspělých zemích světa.
  • OECD: Jak se liší zdanění práce u nízkých a vysokých mezd?
    V Česku je zdanění práce zaměstnanců s vysokými příjmy nepatrně vyšší oproti zaměstnancům s nízkými příjmy. Ve většině členských zemích OECD jsou rozdíly v míře zdanění práce vyšší. Podívejme se na praktické výpočty za rok 2014.
  • Co týden dal? Propast mezi bohatými a chudými se zvyšuje
    Propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích se zvyšuje a mnohde je nerovnost v příjmech dokonce na rekordní výši. Ve své zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň upozornila, že prohlubování této propasti by mohlo výrazně zbrzdit ekonomický růst. Zpráva zahrnuje 34 rozvinutých zemí, které jsou členy OECD, včetně České republiky. Více v pravidelném přehledu událostí.
  • Jak vysoká je průměrná čistá mzda v zemích OECD?
    Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku od zaměstnavatele obdrží na svůj bankovní účet. Tedy čistá mzda po zdanění. Jak vysoká je průměrná čistá roční mzda zaměstnanců v jednotlivých zemích OECD za rok 2014?
  • OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?
    Ve většině členských zemích OECD je zavedeno progresivní zdanění, při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy a odpočty. Jak vysoká je skutečná efektivní sazba daně z příjmu u průměrné mzdy? Jak vysoké je zdanění v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Sedm případů, kdy nebudete za rok 2015 platit daň z příjmu
    Daňové osvobození, daňové slevy a daňové odpočty jsou důvodem, proč někteří občané neplatí z inkasovaných peněz daň z příjmu. Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy je daňová povinnost během roku i za celý rok 2015 nulová.
  • Kdy je pro důchod lepší minimální mzda než miliónový příjem?
    Do výpočtu důchodu v roce 2015 vstupují příjmy za posledních 29 let, kdy bylo z příjmu odvedeno důchodové pojištění. S ohledem na výši státního důchodu na tom může být lépe zaměstnanec pracující za minimální mzdu oproti občanovi s miliónovým příjmem. Vše si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Jak vysoká je minimální mzda v USA, Japonsku nebo Austrálii?
    Minimální mzda je legislativou stanovena i v zemích s velmi liberální pracovně-právní úpravou jako jsou USA nebo Austrálie. Jak často se v mimoevropských zemích mění minimální mzda a jak je v roce 2015 vysoká?
  • Minimální mzda v EU v roce 2015
    Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
  • Kde ve světě stoupá nejvíce kupní síla průměrné mzdy?
    Průměrná mzda v paritě kupní síly zohledňuje i cenové rozdíly v jednotlivých zemích. Ve Švýcarsku nebo Norsku jsou nejvyšší mzdy na světě, ale v obou zemích je draho. Kde se žije nejlépe z členských zemí OECD? Kde rostou mzdy nejvíce?
  • Průměrný důchod vs. průměrná mzda
    Důchody se téměř nedaní, mzda ano. Porovnejme si proto průměrný důchod, který dostávají penzisté na svůj účet s průměrnou čistou mzdou, kterou dostávají na účet zaměstnanci od svého zaměstnavatele. Kdo má v Česku nárok na průměrný důchod?
  • Odstupné při návratu k dosavadnímu zaměstnavateli
    Nejvyšší soud v nedávné době řešil otázku vrácení odstupného při návratu k dosavadnímu zaměstnavateli na novou pozici, se kterou byla spojena výrazně nižší mzda. Zajímavé rozhodnutí, které může pomoci pro orientaci v právech a povinnostech zaměstnanců a zaměstnavatelů bude tématem dnešního článku.
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč
    Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?
  • Jak moc je v Česku progresivní zdanění?
    V Česku odvádíme na dani z příjmu fyzických osob 15 % z daňového základu. Občané s ročním příjmem nad 1 245 216 Kč odvádí z příjmu nad uvedenou hranici ještě 7% solidární daň. Jak moc je v Česku skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob progresivní? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Deset důležitých čísel v sociálním pojištění
    Mnozí zaměstnanci nebo OSVČ zaplatí na sociálním pojištění nejvíce ze všech "povinných daní". Sociální pojištění placené zaměstnavatelem firmám citelně prodražuje cenu práce. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení sociálního pojištění.
  • Pět případů, kdy daňový bonus nedostanete
    Rodiny s dětmi jsou podporovány formou daňového zvýhodnění. Když je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, vzniká nárok na daňový bonus vyplácený státem. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou mají díky daňovému bonusu vyšší čistou mzdu než hrubý příjem. Podívejme se na pět případů, kdy nárok na daňový bonus nevzniká.
  • Sazba daně z příjmu u nízkých a vysokých mezd v Česku a ve světě
    Zaměstnanci s nižší měsíční mzdou odvedou na dani z příjmu v porovnání se svojí hrubou mzdou méně než zaměstnanci s vyšší hrubou mzdu, i když v obou případech je daňová sazba 15 %. Jak je to možné? A jak se liší skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob u nízkých a vysokých mezd ve světě?
  • Jak se liší v Česku zdanění práce dle výše mzdy?
    Při nadstandardních příjmech mají v Česku zaměstnanci nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu, přestože je v Česku od roku 2013 zavedena 7% solidární daň. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Jak stoupnou zaměstnavateli náklady při zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč?
    Zaměstnanec s hrubou mzdou 25 000 Kč stojí zaměstnavatele 33 500 Kč. Důvodem je placení vysokého povinného pojistného zaměstnavateli za zaměstnance. Mzdové náklady jsou v Česku vyšší o 34 % než hrubá mzda, jak je to v jiných zemích OECD?
  • Daňové trendy v zemích OECD
    Celkové zdanění práce ve většině členských zemích OECD v posledních třech letech stouplo. Zvyšovaly se daňové sazby, upravovaly se daňová pásma, došlo ke změnám u daňových slev nebo odčitatelných položek.
  • Průměrná měsíční mzda nad 100 tisíc Kč? V osmi zemích OECD
    Za rok 2013 činila v Česku průměrná měsíční mzda 25 128 Kč, v rámci zemí OECD jsou mzdy v Česku podprůměrné. V loňském roce byla průměrná měsíční mzda v osmi členských zemích OECD vyšší než 100 tisíc Kč. Ve kterých vyspělých zemích se "bere" nejvíc?
  • Kupní síla průměrné mzdy ve světě
    V západoevropských zemích jsou vyšší průměrné mzdy než ve východní Evropě, současně jsou zde však vyšší životní náklady. Při porovnání průměrné mzdy v paritě kupní síly jsou tak rozdíly mezi zeměmi OECD nižší než při porovnání pouze hrubých mezd.
  • Česko patří mezi země s nejnižší mírou chudoby
    Odchod do penze znamená pokles životní úrovně ve všech členských zemích OECD. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné.
  • Kolik je možné srazit exekučně ze mzdy v roce 2014?
    V letošním roce musí zůstat dlužníkům při srážkách ze mzdy více než v roce 2013, neboť se zvýšily normativní náklady na bydlení. Jak se liší srážky ze mzdy v závislosti na rodinné situaci?
  • Mám dva příjmy. Jak je to s placením zdravotního pojištění?
    Řada občanů má pravidelně každý měsíc dva různé příjmy. Při souběhu dvou příjmů není výpočet zdravotního pojištění jednoznačný, v některých případech přináší dva příjmy výhody, jaké?
  • Zaměstnat jednoho Švéda nebo čtyři Čechy?
    Zaměstnavatelé v Evropě vyplácí zaměstnanci hrubou mzdu, platí za zaměstnance povinné sociální a zdravotní, případně ještě komerční pojištění (různá riziková pojištění). Nejhlouběji musí zaměstnavatelé šáhnout do kapsy ve Švédsku, kde průměrná hodinová cena práce je vyšší než 42 €.
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • Miliony Evropanů finančně ztrácí
    Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.
  • Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
    Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
  • Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí
    Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!
  • OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012
    V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.
  • Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?
    Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
  • Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?
    Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?
  • OECD: Kde nejvíce stouply mzdy v posledních letech?
    Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?
  • Jak se liší zdanění u nízkých a vysokých mezd?
    Zdanění práce v Česku u podprůměrných a nadprůměrných příjmů se příliš neliší. Rozdíly ve zdanění je v Česku jeden z nejnižších v členských zemích OECD. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak snižují děti daňovou povinnost?
    Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
  • OECD: Jak se liší čistá mzda od hrubé mzdy?
    Hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru a čistá mzda, kterou zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet, se výrazně liší. Důvodem jsou daně, které platí zaměstnanec. Podívejme se, jak se liší hrubá a čistá mzda v zemích OECD u podprůměrné, průměrné a nadprůměrné mzdy?
  • Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
    Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?
    Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?
    Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?
  • Investiční hra 2003 právě začíná
    1. října 2003 se spouští nová Investiční hra 2003, nabízející každému šanci investovat fiktivní jeden milión korun a zjistit, kolik by mohl získat
  • Zajímavé změny kurzů ze dne 30.09.2003
    Nejvyšší denní změny kurzů na trhu RM-S u obchodovaných cenných papírů ze dne 30.09.2003
  • České radiokomunikace a.s. nabízí za připojení k internetu odesílání SMS zdarma
    Společnost České Radiokomunikace a.s. nabídly svým klientům možnost za 15 minut připojení k internetu ve špičce a 30 minut mimo špičku odeslání jedné SMS zdarma.
  • Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
    Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
  • Co dělat, když nemáte dostatečnou bonitu pro získání úvěru?
    U stavebního spoření lze využít výhodného úvěru ke zlepšení bytových potřeb. Co ale dělat v případě, že zjistíte, že pro stavební spořitelnu nemáte dostatečné příjmy? Máte nějakou možnost jak úvěr získat?
  • Výborné podmínky pro sóju
    Po zveřejnění zprávy amerického ministerstva zemědělství o zlepšení podmínek pro úrodu sójových bobů, klesala včera cena této komodity.
  • Technologie výrazně negativně ovlivňují DAX
    Technologické tituly dnes výrazně oslabují po otevření trhů v SRN. Hlavní příčinou je množství negativních úprav výhledů pro probíhající čtvrtletí od AMD, Cieny a Apple Computers, které převážily nad pozitivním ohlášení výsledků softwarového Oraclu.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Po otevření akciových trhů v USA panovala spíše optimističtější nálada, která vdechovala investorům úsilí na dosažení 1,550b. hranice Nasdaqu. Avšak po oznámení J. Ashcrofta, americké vrcholného představitele, že minulý měsíc byl zadržen americký občan arabského původu, který připravoval útok pomocí tzv "špinavé" (radioaktivní) bomby na území v USA.
  • Ropa se bude obchodovat i v euru
    Na kontinentu, konkrétně v Německu se chystá vznik nové energetické burzy, která má být konkurentem New York Board of Trade a International Petroleum Exchange.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké akcie se dnes propadly na svoji nejnižší úroveň za poslední měsíc. Důvěra investorů v americké korporace byla znovu nahlodána novým vyšetřováním kriminalistů ve společnosti Tyco International Ltd.