Štítek hyperinflace

Hyperinflace je nebezpečnou formou inflace (růst cenové hladiny). Jedná se o inflaci v řádech set, tisíců a více procent. Prakticky se jedná o zhroucení peněžního systému, kdy jsou peníze znehodnocené a přestávají plnit funkci uchovatele hodnoty. Na jejich místo nastupuje většinou cizí měna, či se směňuje zboží za zboží. Asi nejznámější příklad hyperinflace je ten z Německa, kdy v roce 1923 byla hyperinflace v hodnotě 32 400 %. Nejnověji se s hyperinflací potýkala Venezuela (v roce 2016 hyperinflace ve výši 1 660 %).

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Co dělat, když jste si neochránili smlouvu před inflací doložkou?
    Potýkáte se jakožto firma nebo podnikatel se zdražováním? Ceny můžete zvýšit v situaci, kdy jste si takovou věc ošetřili ve smlouvě. Jak to ale udělat, pokud nic takového ve smlouvě zaneseno nemáte?
  • Jakými způsoby ochránit smlouvy proti inflaci
    Jste firma, která začíná řešit sestavení obchodní smlouvy, a přemýšlíte, jak v ní ošetřit případné navyšování cen, když inflace neustále stoupá? Máme pro vás tři tipy.
  • Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?
    Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?
  • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
    Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
  • Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?
    Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?
  • Co se (ne)říká o inflaci?
    Telecí plecko, Řecko i Německo, prostě všecko, veršuje ve své písni Jaromír Nohavica o tom, co všechno zdražuje. Šestnáct let starý text by bylo možné v současné době slušně parafrázovat, zdražování je totiž opět palčivě skloňované téma.
  • Jak se ekonomická krize projevuje v cenách?
    Co se děje s cenami zboží v době ekonomické krize? Stoupají či klesají? A čím to vlastně je? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.
  • Vývoj ceny zlata od roku 1971 až 2014
    V dnešním článku se zaměříme na historický vývoj cen žlutého kovu od roku 1971 až po současnost, a to konkrétně ve třech fázích. Dále se pokusíme nastínit možné scénáře vývoje, které se opírají jak o reálná data, tak i o názory předních osobností ze světa komoditních kovů.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Stane se na burze?
    Dnes očekáváme slabší otevření. V souvislosti s negativní náladou na světových trzích bude pod tlakem Český Telecom, který prolomí 300Kč. Akcie Komerční banky ovlivňuje...