Štítek minimální mzda

Minimální mzdou se označuje nejnižší možná hrubá měsíční mzda, za kterou mohou zaměstnanci pracovat anebo být najati. Výše minimální mzdy se poté u jednotlivých pracujících odvíjí na základě toho, do jaké platové třídy spadá povolání, které vykonávají.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Jaká je minimální mzda v roce 2024 v Německu, Polsku či na Slovensku?
    Jaká je výše minimální mzdy v okolních státech České republiky, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku?
  • Jak vysoký důchod dostanete, když pracujete za minimální mzdu?
    V roce 2024 je minimální měsíční mzda o 1600 Kč vyšší než v roce 2023. Bylo při práci za minimální mzdu výhodnější odejít do starobního důchodu v roce 2023, nebo v letošním? Jak vysoký starobní důchod může očekávat občan pracující za minimální mzdu? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?
    Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
  • Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se má zvýšit o 1500 Kč
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje zvýšit příspěvek na podporu zaměstnavatelů působících na chráněném pracovním trhu, kteří zaměstnávají zaměstnance se zdravotním postižením. Příspěvek by se měl zvýšit o 1500 Kč.
  • Za minimální mzdu se v roce 2023 nejlépe žilo v Německu
    Ve většině členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena na národní úrovni legislativou. Rozdíly v hodinové minimální mzdě mezi jednotlivými zeměmi jsou značné, vždyť v Lucembursku je téměř šestinásobně vyšší než v Bulharsku. Při zohlednění cen zboží a služeb v jednotlivých zemích jsou však rozdíly výrazně nižší. Ve kterých evropských zemích se žije za minimální mzdu nejlépe?
  • Stát omezí příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, firmy podporu zneužívaly
    Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.
  • Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?
    Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?
  • Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?
    Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?
  • Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
    Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
  • Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024
    Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
  • Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech
    Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.
  • Jak bude vypadat váš důchod, když jste celý život pracovali za minimální mzdu
    Minimální mzda se v Česku během let 1991 až 2023 měnila, navíc její kupní síla nebyla v jednotlivých letech stejně vysoká. Jaký důchod lze očekávat při práci po celý produktivní život pouze za minimální mzdu? Kdy byla minimální mzda v reálné hodnotě nejvyšší? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Minimální mzda má tvořit až půlku mzdy průměrné, změny se dotknou i dovolených
    Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který má za úkol spustit automatickou valorizaci minimální mzdy. Změna zákoníku práce by se na výši minimální mzdy projevila od roku 2025.
  • Jak moc sníží starobní důchod rok práce za minimální mzdu?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, každý rok hraje roli. Během produktivního života příjem samozřejmě kolísá. Jak moc klesne důchod z důvodu práce za minimální mzdu, pokud příjmy v ostatních letech jsou na úrovni průměrné, či nadprůměrné mzdy? Podívejme se na praktické výpočty.
  • O kolik se zvýší minimální hodinová mzda v Německu?
    Od 1. října 2022 platí v Německu nová minimální hodinová mzda, což bylo již třetí zvýšení v loňském roce, letos se minimální mzda v Německu nezvyšovala. Německo tak patří mezi země s nejrychleji rostoucí minimální mzdou z členských zemí Evropské unie. Kdy a jaké plánuje Německo zvýšení minimální mzdy?
  • Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?
    Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.
  • Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?
    Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?
  • Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích
    Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém Zélandu.
  • Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?
    Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?
  • Rodiče pobírající přídavek na dítě by neměli platit školkovné. Stát ho navíc zastropuje
    Ministerstvo školství poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se stanovuje způsob výpočtu maximální výše úplaty za předškolní a zájmové vzdělávání, lidově takzvaně školkovného. Rovněž se také rozšíří okruh lidí, kteří budou od platby osvobozeni.
  • Lze mít předčasný důchod vyšší než čistou mzdu před důchodem?
    Při výpočtu starobního důchodu je v Česku významným způsobem zastoupen prvek solidarity. Zaměstnanci s nízkou mzdou, kteří pracovali po celý život, mají v praxi starobní důchod dokonce vyšší než mzdu před odchodem do důchodu. To platí zejména pro lidi, kteří odešli do starobního důchodu ještě v roce 2022. Může však být i předčasný důchod vyšší než mzda přijímaná na účet před důchodem?
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda u podprůměrné a nadprůměrné mzdy v zemích OECD
    Česko patří mezi členské země OECD s malým rozdílem v míře zdanění u podprůměrné a nadprůměrné mzdy. Vyšší 23% sazbě daně z příjmů v Česku totiž podléhají až velmi vysoké mzdy, takže i naprostá většina zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou odvádí na dani z příjmů jen 15 % z hrubé mzdy. V některých členských zemích OECD však zaplatí zaměstnanci s nadprůměrnou mzdou na povinných daňových platbách výrazně více než zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu.
  • Jakou mzdu dostávají průměrně zaměstnanci na účet v zemích OECD?
    Pro zaměstnance je rozhodující mzda, kterou dostanou od svého zaměstnavatele na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Zaměstnance tedy hlavně zajímá čistá mzda, nikoliv hrubá mzda nebo mzdové náklady zaměstnavatele. Ve kterých zemích je průměrná čistá mzda nejvyšší? Jak si stojíme v Česku při mezinárodním srovnání?
  • V šesti zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 11 eur, v ČR mnohem níž
    Ve většině členských zemí Evropské unie hodinová minimální mzda pravidelně roste, neboť rostou i mzdy v národním hospodářství. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je z členských zemí EU v Lucembursku a nejnižší v Bulharsku.
  • Jak se vyvíjela výše důchodu při minimální mzdě a proč ji v roce 2022 penze překonala
    Během let se v Česku zvyšovala minimální mzda a měnila výpočtová formule starobního důchodu. Vypočítejme si, ve kterém roce byl starobní důchod při osobním vyměřovacím základu na úrovni minimální mzdy nejvyšší.
  • Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech
    V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.
  • Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU?
    Aby byli zaměstnanci schopni ze svého příjmu pokrýt náklady na bydlení a základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách, bylo v roce 1991 zavedeno regulační opatření v podobě minimální mzdy. Tento nástroj má za cíl především chránit zaměstnance před chudobou a zajistit zaměstnavatelům rovné podmínky mzdové konkurence.
  • Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
    Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
  • Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
    Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
  • Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
    V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
  • O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
    Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
  • Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…
    Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?
  • Zvýší vám zaměstnavatelé na začátku nového roku mzdu? Jakými daty argumentovat?
    S blížícím se koncem roku nastává otázka, zda se zaměstnancům v novém roce zvýší měsíční hrubá mzda. Nepatříte mezi ty šťastné, kterým se mzda navyšuje vždy automaticky? Podívejte se na několik dat, kterými můžete u zaměstnavatele argumentovat.
  • Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?
    Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?
  • Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
    Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
  • Kdy je práce za minimální mzdu při výpočtu důchodu výhodnější než podnikání?
    Hodně osob samostatně výdělečně činných je na tom při výpočtu starobního důchodu hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Daňové zvýhodnění v příkladech
    Velmi efektivní podporou rodin s dětmi je v Česku daňové zvýhodnění na děti. Každé zvýšení daňového zvýhodnění ihned rodinám s dětmi finančně pomáhá. Co je dobré o daňovém zvýhodnění vědět, se podíváme v několika praktických příkladech.
  • Při jakých příjmech (ne)můžete uplatnit daňový bonus?
    Abyste dosáhli na daňový bonus, musíte splňovat příjmy do určité výše. Ne všechny se navíc počítají. Odkud musí příjmy plynout, abyste měli nárok na daňový bonus?
  • Ve které zemi světa je nejvyšší minimální mzda?
    Z členských zemí Evropské unie je nejvyšší hodinová mzda v Lucembursku, ještě vyšší je však v Austrálii. Minimální mzda je zavedena i ve vyspělých mimoevropských zemích. Jak vysoká je minimální mzda v USA, v Kanadě nebo v Japonsku?
  • Jaký budete mít starobní důchod při pobírání minimální mzdy?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. I při nízkých příjmech může měsíční důchod dosahovat téměř průměrné hodnoty, pokud je získána vysoká doba pojištění. 
  • Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
    Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
  • Ve které zemi EU je nejvyšší minimální mzda?
    V roce 2022 je v Česku minimální měsíční mzda 16 200 Kč, což je o tisícikorunu vyšší než v loňském roce. Hned v šesti členských zemích Evropské unie je však minimální měsíční mzda vyšší než 39 tisíc Kč. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2022 v zemích EU?
  • Jak průměrná a minimální mzda ovlivňuje důchody
    Průměrná mzda se každý rok zvyšuje. I když by to jeden netipoval, výrazně ovlivňuje i důchody. Pojďme se společně podívat na to jakým způsobem.
  • Získáte vyšší, nebo nižší důchod, než který očekáváte?
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi dochází k situacím, že někteří občané mají vyšší důchod, než čekali a jiní mají naopak nižší důchod, než doufali. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
    Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
  • Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
    Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
  • Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
    Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
  • 10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
    Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
  • OBZP a zdravotní pojištění v 7 bodech
    Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co by měly OBZP vědět o platbě zdravotního pojištění? Kdo je nejčastěji osobou bez zdanitelných příjmů? Jak vysoké zdravotní pojištění budou platit v roce 2022?
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech
    Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.
  • Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022
    Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?
  • Práce od roku 1991 za minimální mzdu a vliv na výši důchodu
    Minimální mzda je legislativou stanovena od roku 1991. Jak vysoký důchod by měl v roce 2022 občan pracující po celou dobu za minimální mzdu? Ve kterém roce byla kupní síla minimální mzdy nejvyšší? 
  • Minimální mzda v roce 2022 bude 16 200 Kč, jaké dávky a odvody ovlivní?
    Jaká bude minimální mzda v roce 2022? Na jaké dávky a odvody bude mít minimální mzda vliv? Jaká bude minimální mzda v Německu, Polsku či na Slovensku v roce 2022?
  • Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
    Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora?
  • Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?
    Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?
  • Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
    Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
  • Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2023?
    Doposud byla hodnota minimální mzdy ve výši 16 200 Kč. Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy, nicméně zaměstnavatelé jsou proti výraznému zvýšení. Jaké jsou návrhy na růst minimální mzdy v roce 2023? Jakou mzdu navrhuje Evropská unie?
  • Místo dohadování valorizační mechanismus, strany se u minimální mzdy shodují
    Skoro všechny politické strany, které mají šanci se dostat do Sněmovny, chtějí po volbách zrušit dosavadní systém stanovování minimální mzdy. Jaké jsou jejich představy o výši minimální mzdy a o jejím výpočtu?
  • Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
    Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
  • 10 nepravd o studentské brigádě
    V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich. 
  • Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
    Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
  • Minimální mzda v mimoevropských zemích
    Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je stanovena i v řadě vyspělých mimoevropských států světa. Nejvyšší je potom v Austrálii.
  • Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?
    Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • Jaká je minimální mzda v zemích EU? Kde je vyšší než 55 tisíc korun měsíčně?
    V Česku se hodinová minimální mzda pro rok 2021 zvýšila z 87,30 Kč na 90,50 Kč. Ve čtyřech členských zemích Evropské unie je však hodinová minimální mzda v letošním roce vyšší než 250 Kč.
  • Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
    Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
  • Jak se změní výše zaručené mzdy v roce 2021?
    Minimální mzda v roce 2021 vzroste ze 14 600 Kč na 15 200 Kč. O kolik vzroste lidem zaručená mzda v roce 2021? A jakých profesí se to týká?
  • Jaký dopad bude mít zvýšení minimální mzdy v roce 2021?
    O kolik se zvýší minimální a zaručená mzda v roce 2021? Jaký bude mít dopad na další dávky a odvody? Jak se změní odvody pro zaměstnance, pro podnikatele či OBZP?
  • Minimální mzda v roce 2021 činí 15 200 Kč, co ovlivňuje?
    Jaká je výše minimální mzdy v roce 2021? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích v roce 2021? A jaká bude minimální mzda v roce 2022?
  • (4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
    Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
  • Zaměstnanec a zdravotko v 9 příkladech
    Podívejme se v praktických příkladech, jak se počítá zdravotní pojištění u zkráceného úvazku, pracovních dohod, minimální mzdy, nadprůměrné mzdy či práci pro dva zaměstnavatele současně. 
  • Ve které zemi EU se za minimální mzdu žije nejlépe?
    V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?
  • Jak lze vypovědět dohodu o provedení práce
    Chcete vypovědět práci na dohodu? Anebo vám dal výpověď zaměstnavatel a nevíte, zda musí dodržet nějakou výpovědní lhůtu? Přečtěte si, co o výpovědi DPP říká zákoník práce.
  • Ve kterých zemích je minimální mzda nejnižší?
    Z členských zemí Evropské unie je měsíční minimální mzda nejnižší v Bulharsku. Na Ukrajině nebo v Moldavsku je však minimální mzda ještě značně nižší. Ve kterých zemích nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč?
  • Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
    Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
  • Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?
    Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.
  • Minimální mzda je i v USA, v Japonsku nebo v Koreji
    Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.
  • Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
    Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
  • EU: Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    V Česku se minimální hodinová mzda meziročně zvýšila o 9,4 %, ze 79,80 Kč na 87,30 Kč. Nejvyšší hodinová minimální mzda v roce 2020 je v Lucembursku, ve Francii a v Nizozemí.
  • Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
    Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
    I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.
  • Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
    Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
  • Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?
    Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?
  • Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
    Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?
  • Jaké budou dopady zvýšení minimální mzdy v roce 2020?
    Růst minimální mzdy z 13 350 Kč na 14 600 Kč jistě potěší lidi, kteří ji pobírají. Pro mnoho z nás ovšem bude mít nepříjemné důsledky. Kdo bude muset kvůli minimální mzdě odvést více?
  • Minimální mzda v roce 2020: kdy budeme znát její výši?
    Výše minimální mzdy byla 27. listopadu stanovena na 14 600 Kč za měsíc. Jaké byly varianty minimální mzdy? Jaké byly návrhy odborů, vlády a jednotlivých ministerstev?
  • Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?
    Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.
  • Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
    Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní pojištění? Jak se změna minimální mzdy dotkne daňových bonusů na děti? 
  • Minimální mzda v roce 2020: 14, 15 či 17 tisíc?
    Minimální mzda v roce 2019 dosahuje hodnoty 13 350 Kč a mzdy nadále rostou. Proto odbory na příští rok tlačí na vyšší růst minimální mzdy? Jaká tedy bude její výše?
  • Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
    Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
  • Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
    Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
    Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?
    V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?
  • V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč
    Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
  • Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
    Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
  • Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.
  • Aby nám to v práci „odsejpalo“
    Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
  • Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
  • Test: Jak dobře znáte slevy na dani?
    Ať jste daňový zelenáč nebo jste již z velkého množství vyplněných daňových přiznání zezelenal, tak si otestujte vaše znalosti o slevách na daních a třeba zjistíte, že budete mít nárok na něco navíc.
  • Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
    Pracovali jste za minimální mzdu, ale po jejím navýšení vám zaměstnavatel nepřidal? Myslíte si, že berete méně, než byste měli? V některých případech může být vaše výplata skutečně nižší, než je minimální mzda. Kdy tomu tak je?
  • Co ovlivnilo růst minimální mzdy v roce 2019?
    Od začátku roku 2019 platí vyšší minimální mzda, ta se zvýšila z 12 200 Kč na 13 350 Kč. Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy o 1 150 Kč měsíčně?
  • Potřebujete volnější pracovní dobu? Zkuste sdílené zaměstnání
    Potřebujete zaměstnání, které je časově flexibilní? Klasická osmihodinová pracovní doba nebo dokonce dvanáctky jsou pro vás nereálné? A už jste se dívali na sdílená pracovní místa?
  • Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží výplatu za prosinec, na vyšší čistou mzdu se tedy mohou těšit až v únoru. Na svůj účet obdrží o 798 Kč více, zbytek spolknou daně. Od výše minimální mzdy se pak odvíjejí i různé daňové limity.
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
    Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?
  • Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
    Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
  • Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
    Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.
  • Na co všechno pamatovat při změně práce
    Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.
  • Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
    V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Kolik nakoupíte za minimální mzdu v zemích EU?
    I ve vyspělých členských zemích Evropské unie se citelně liší ceny zboží a služeb. Zejména výdaje za bydlení jsou v západní Evropě výrazně vyšší než ve východní Evropě. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v zemích EU při zohlednění cenových rozdílů? A jak se liší oproti ostatním vyspělým zemím světa?
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    Minimální mzda není legislativou stanovena pouze v členských zemích Evropské unie. Je zavedena i v USA, v Austrálii, v Japonsku, v Argentině nebo v Brazílii. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
  • Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?
    V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.
  • 7 zajímavostí o minimální mzdě
    V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.
  • Kdy vám zvýší mzdu?
    Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
  • Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?
    Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?
  • Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?
    V roce 2018 bude výpočet čisté mzdy výhodnější pro rodiče s dětmi nebo pro zaměstnance s vysokými příjmy. Na druhou stranu si daňově pohorší někteří zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek. Podívejme se na praktické výpočty čisté mzdy v roce 2018.
  • Které odvody a dávky ovlivní růst minimální mzdy v roce 2018?
    Zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen ty, kteří ji pobírají. Na které dávky a odvody bude mít zvýšení minimální mzdy dopad? Bude se to týkat i vás?
  • Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
    Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
  • Čistá mzda v roce 2018 - liší se od té z roku 2017?
    Změny, které zavedla minulá vláda, můžou vaši čistou mzdu v příštím roce zvýšit, ale i snížit. Do jaké skupiny patříte? Zjistěte to během pár kliků a srovnejte si vaši čistou mzdu v roce 2017 a 2018.
  • Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům
    Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete. 
  • Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
    Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.
  • Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
    Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
  • Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz
    Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?
  • Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?
    Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké finanční dopady by toto zvýšení mělo pro zaměstnance, zaměstnavatele nebo pro účely placení zdravotního pojištění?
  • Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
    Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
  • 5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?
    V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?
  • Minimální mzda ve světe je 200 i 300 Kč na hodinu. V Česku jen 66
    Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropské legislativy. Minimální mzda je stanovena i v USA, v Kanadě, v Japonsku nebo v Austrálii. Jak vysoká je minimální hodinová mzda v těchto zemích? Jak se minimální mzda liší v amerických státech nebo v kanadských provinciích?
  • Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
    Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?
  • Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
  • Zdravotní pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.
  • 50 tisíc minimální mzda? Na Islandu realita
    Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
  • HDP roste, co to pro nás znamená?
    HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
  • Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?
    Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
  • Kdy neplatíte žádné daně u stotisícového příjmu?
    I z ročních příjmů nad 100 tisíc Kč se v některých případech nemusí platit daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Minimální mzda stoupne na 11.000 Kč
    Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
  • EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech
    Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?
  • Zvýšení minimální mzdy v pěti číslech
    Od roku 2017 by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy, jedním z návrhů MPSV je zvýšení minimální mzdy od 1. ledna příštího na 11 000 Kč. Co všechno by zvýšení minimální mzdy v takovém rozsahu ovlivnilo?
  • Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla
    Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.
  • Daňové zatížení mezd je v ČR osmé nejvyšší ze zemí OECD
    Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton.
  • Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu
    Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.
  • Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě
    Ve většině vyspělých zemích světa je legislativou stanovena minimální mzda. V paritě kupní síly je minimální mzda nejvyšší v Lucembursku. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v paritě kupní síly v Česku oproti jiným zemím světa?
  • Ve světě rostou minimální mzdy. Zaměstnanci si přijdou i na 60 tisíc korun
    Vlády napříč světem oživují institut minimální mzdy. Už na apríla odstartuje čtyřletý seriál jejího zvyšování Velká Británie, počínaje červencem pak zaměstnancům s nejnižšími příjmy přidá i Rusko, a to rovnou o pětinu.
  • Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
    Institut minimální mzdy není zaveden pouze ve většině zemích EU, ale např. i v USA, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Minimální mzda hraje důležitou legislativní roli ve většině vyspělých zemích světa. V Austrálii činí minimální mzda dokonce 316 Kč za hodinu.
  • Hodinová minimální mzda v EU v roce 2016
    V Česku se zvýšila pro rok 2016 hodinová minimální mzda z 55 Kč na 58,70 Kč. Hodinovou minimální mzdu pro rok 2016 zvýšilo 14 členských zemí EU. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je v Lucembursku, kde dosahuje 301 Kč, nejnižší je v Bulharsku (34 Kč).
  • Zdanění u nízkých příjmů bude příští rok vyšší
    Zaměstnanci pracující příští rok na základě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než 9 900 Kč nebo zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší než 9 900 Kč budou mít v roce 2016 čistý příjem nižší. Proč?
  • Práce pouze na dohodu bude v roce 2016 méně výhodná
    Zvýšení minimální mzdy z 9 200 Kč na 9 900 Kč od roku 2016 se nepřímo dotkne i lidí pracujících pouze na dohodu o provedení práce, studentů starších 26 let, žen v domácnosti nebo lidí sankčně vyřazených z evidence úřadu práce. Zdravotní pojištění se jim totiž prodraží. O kolik a proč?
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 900 Kč
    MPSV navrhuje od roku 2016 zvýšení minimální měsíční mzdy o 700 Kč, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Jak by stouply náklady zaměstnavatele? Které daňové limity se díky zvýšení minimální mzdy změní?
  • OECD: Minimální mzda pod lupou
    Z členských zemí OECD si nejvíce koupí zaměstnanec pracující za minimální mzdu v Austrálii, kde je hodinová minimální mzda obdržená na účet v paritě kupní síly vyšší 3,36krát než v Česku. Podívejme se na čísla o minimální mzdě ve vyspělých zemích světa.
  • Práce za minimální mzdu nebo předčasný důchod
    Někteří občané se v předdůchodovém věku rozhodují, zdali odejít do předčasného důchodu nebo pracovat až do řádného důchodového věku, ale za výrazně nižší příjem než doposud. Která varianta je finančně výhodnější?
  • Jak vysoká je průměrná čistá mzda v zemích OECD?
    Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku od zaměstnavatele obdrží na svůj bankovní účet. Tedy čistá mzda po zdanění. Jak vysoká je průměrná čistá roční mzda zaměstnanců v jednotlivých zemích OECD za rok 2014?
  • Lze si odchodem do důchodu polepšit?
    Odchod do důchodu znamená zpravidla pokles životní úrovně. U každého občana však v různé míře, neboť výpočet důchodu je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i solidarity. Kteří žadatelé o důchod v roce 2015 si však finančně polepší?
  • Kdy je pro důchod lepší minimální mzda než miliónový příjem?
    Do výpočtu důchodu v roce 2015 vstupují příjmy za posledních 29 let, kdy bylo z příjmu odvedeno důchodové pojištění. S ohledem na výši státního důchodu na tom může být lépe zaměstnanec pracující za minimální mzdu oproti občanovi s miliónovým příjmem. Vše si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Jak vysoká je kupní síla hodinové minimální mzdy v EU?
    Hodinová minimální mzda je v západní Evropě výrazně vyšší než v Česku a dalších východoevropských zemích. Zboží a služby v západní Evropě jsou však dražší. Kde je životní úroveň při práci za minimální mzdu v EU nejvyšší?
  • Jak vysoká je minimální mzda v USA, Japonsku nebo Austrálii?
    Minimální mzda je legislativou stanovena i v zemích s velmi liberální pracovně-právní úpravou jako jsou USA nebo Austrálie. Jak často se v mimoevropských zemích mění minimální mzda a jak je v roce 2015 vysoká?
  • Minimální mzda v EU v roce 2015
    Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
  • Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Srážky ze mzdy v roce 2015
    Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?
  • Pět případů, kdy si v roce 2015 finančně polepšíte
    Pro rok 2015 došlo k několika legislativním změnám, které mají vliv na rodinné hospodaření. Kdo si v roce 2015 finančně polepší a o kolik? Podívejte se na pět situací, kdy budou mít občané a rodiny více peněz.
  • 5 případů, kdy budete platit v roce 2015 více na zdravotním pojištění
    Přestože zůstává pro rok 2015 sazba zdravotního pojištění pro zaměstnance i OSVČ stejná, tak někteří zaměstnanci nebo živnostníci zaplatí na zdravotním pojištění více než v roce 2014. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Každý šestý Evropan je "chudý"
    V Česku žije nejméně lidí v "chudobě" ze všech členských zemí Evropské unie. Zatímco v Česku je chudých 8,6 % občanů, za celou Evropskou unii dokonce 16,7 %. Kdo se považuje za chudého? A kdo je nejvíce ohrožen chudobou?
  • Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil
    Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.
  • Kdy se zkrácený pracovní úvazek v příštím roce prodraží?
    Zvýšení minimální měsíční mzdy od ledna 2015 z 8 500 Kč na 9 200 Kč v praxi rovněž znamená, že se zvýší minimální částka, kterou musí za zaměstnance obdržet na svůj účet zdravotní pojišťovna. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek mohou platit více na zdravotním pojištění. Proč? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč
    Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?
  • Měsíční zisk 11 tisíc nebo minimální mzdu?
    OSVČ musí vždy zaplatit povinné pojistné alespoň v minimální výši. Začátek samostatné výdělečné činnosti je vhodné dobře promyslet. Než nízký zisk, to je výhodnější pracovat za minimální mzdu. Měsíční disponibilní příjem je vyšší a zaměstnanci mají vyšší sociální jistoty.
  • Jak velký je v Česku prostor pro zvýšení minimální mzdy?
    Od roku 2007 se minimální mzda zvýšila k 1. srpnu loňského roku poprvé, z 8 000 Kč na 8 500 Kč. Původně vláda počítala od ledna 2015 se zvýšením na 9 000 Kč měsíčně, poslední dohoda však počítá se zvýšením na 9 200 Kč. Jak vysoká je minimální mzda v zemích EU a dalších vyspělých zemích světa?
  • Co týden dal? Firmy nesouhlasí s dalším růstem minimální mzdy
    Podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a podnikatelé s dalším růstem minimální mzdy o 700 korun na 9200 korun nesouhlasí. Hospodářská komora upozornila, že zvyšování minimální mzdy uškodí pracovnímu trhu. Více v pravidelném týdenním přehledu
  • Zvýšení minimální mzdy v číslech
    Tripartita se shodla na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 500 Kč, jestliže tento návrh schválí vláda, potom bude od ledna 2015 činit minimální měsíční mzda 9 000 Kč. Podívejme se na praktické dopady a propočty jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance či stát.
  • Kupní síla minimální mzdy ve světě
    Minimální hodinová mzda v zemích Beneluxu je téměř 10krát vyšší než v Rumunsku nebo Bulharsku, při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly menší. Kde se za minimální mzdu žije nejlépe?
  • Kde není minimální mzda ani 2 tisíce a kde 50 tisíc Kč?
    Minimální mzda není zavedena pouze ve většině členských zemích EU. Minimální mzda je legislativou stanovena i v USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Ukrajině nebo Argentině. Rozdíly jsou veliké, podívejme se na ně. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2014 ve světě?
  • Kolik je možné srazit exekučně ze mzdy v roce 2014?
    V letošním roce musí zůstat dlužníkům při srážkách ze mzdy více než v roce 2013, neboť se zvýšily normativní náklady na bydlení. Jak se liší srážky ze mzdy v závislosti na rodinné situaci?
  • Příjmové rozdíly ve světě
    Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, stále patříme spolu se zeměmi Skandinávie mezi vyspělé země s nejnižšími příjmovými rozdíly mezi občany.
  • Jak stoupla minimální mzda pro rok 2014 v EU?
    Vyspělé země světa zvyšují minimální mzdu poměrně pravidelně (v závislosti na vývoji průměrné mzdy) zpravidla od 1. ledna nového roku. Které země zvýšily minimální mzdu pro rok 2014 a o kolik?
  • Chcete čerpat za rok 2013 daňový bonus? Ohlídejte si minimální mzdu
    Minimální mzda je faktorem, který ovlivňuje celou řadu zákonitostí a limitů. Její hodnota je stěžejní pro uplatňování nároku na daňový bonus, osvobození důchodu od daně či třeba při stanovování výše úhrady zdravotního pojištění. Přesto se většina lidí v problematice minimální mzdy neorientuje. V tomto článku proto představíme, co a jak tento faktor ovlivňuje.
  • Jak stoupá minimální mzda v mimoevropských zemích?
    Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je zákonem stanovena i ve vyspělých mimoevropských zemích světa - v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku nebo Koreji. Jak vysoká je měsíční minimální mzda v mimoevropských zemích a jak často se mění její hodnota?
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?
    V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?
  • Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí
    Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!
  • Zdravotní pojištění jako povinná daň
    Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?
  • Mimoevropské země a minimální mzda
    Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
  • EU: Jak vysoká je hodinová minimální mzda?
    Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?
  • Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?
    Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
  • Pomáhá minimální mzda, nebo škodí?
    Rusnokova vláda hned na začátku ukázala, že přes absenci mandátu hodlá rozhodovat o poměrně závažných problémech. Jedním z jejích prvních kroků bylo zvýšení minimální mzdy, tedy rozhodnutí, které může mít podle ekonomů na hospodářskou situaci státu určitý vliv.
  • OECD: Kde nejvíce stouply mzdy v posledních letech?
    Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?
  • Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
    Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích? 
  • EU: Kolik zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu?
    Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.
  • Třicetitisícový příjem a minimální zdanění
    I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
  • V Česku jsou nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými
    Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.
  • Chudých Evropanů je čím dál víc
    Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
  • Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
    Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
  • Minimální mzda v EU v roce 2013
    Od roku 2007 je v České republice minimální mzda 8 000 korun. V porovnání s průměrnou mzdou jde o nejnižší minimální mzdu ze všech zemí Evropské unie. Jak vysoká je v EU minimální mzda v roce 2013?
  • Minimální mzda od ledna 2013
    Jediná minimální mzda pro všechny bez ohledu na zdravotní postižení. Taková změna platí od 1. ledna 2013, kdy vláda zrušila všechny nižší sazby minimální mzdy. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce o této novince informovat, proto nově také vydalo leták, který ji vysvětluje.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Jaká bude v roce 2013 minimální a maximální penze?
    V roce 2013 se bude starobní důchod opět počítat trošku jinak než v roce 2012. Současně se opět zpřísňují podmínky pro přiznání důchodu. Povívejme se na výpočet důchodu občana s minimální mzdou a občana se stotisícovou mzdou.
  • Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?
    Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?
  • Česko a Rumunsko mají nejnižší minimální mzdu
    Minimální mzda v Česku dosahuje pouze třetiny průměrné mzdy, což je spolu s Rumunskem nejméně ze všech zemí EU. V Česku je šestým rokem minimální mzda 8 000 Kč, v ostatních zemích se za uvedené období minimální mzda zvýšila již několikrát.
  • Řecko minimální mzdu snižuje, Bulharsko zvyšuje
    Ve většině evropských zemí se minimální mzda mění, alespoň jednou za dva roky. Česko je jedinou zemí, kde je minimální mzda od ledna 2007 pořád ve výši 8 000 Kč. Během letošního roku změnilo několik zemí minimální mzdu, v Řecku od března klesla o pětinu. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě?
  • Výborné podmínky pro sóju
    Po zveřejnění zprávy amerického ministerstva zemědělství o zlepšení podmínek pro úrodu sójových bobů, klesala včera cena této komodity.
  • BoJ stále připravená k intervenci
    Euro se během noci obchodovalo nad 0,94 oproti dolaru a trh čeká na výsledky PMI z evropských zemí pro potvrzení růstu EU. Lepší než očekávané výsledky mohou pomoci euru. Rezistence 0,9420 a 0,9450 a 0,95, support na 0,9390 a 0,9350 a0,93.
  • Stane se na burze?
    Dnešní den se pravděpodobně na českou burzu dostaví korekce včerejších růstů. Hlavním důvodem bude výrazně negativní sentiment na zahraničních trzích.