Štítek obchodní firma

Obchodní firma je název společnosti (podnikatele), který je zapsán v obchodním rejstříku. Jedná se o ochranné označení, které podléhá právu duševního vlastnictví. Pokud hledáte nějakou firmu, využijte našich rejstříků na Finance.cz, které zahrnují obchodní i živnostenské rejstříky a další informace o podnikatelích.

Související štítky

Související zprávy

  • Otevírací doba na Velikonoce 2024: kdy zůstanou obchody zavřené?
    Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2024? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne)nakoupíte? Budou obchody otevřeny na Velký pátek?
  • Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky
    V návaznosti na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připravilo Ministerstvo vnitra návrh zákona, který by měl regulovat držení zbraní už před začátkem roku 2026, kdy má vejít v účinnost již dříve schválená novela o zbraních a střelivech.
  • V obchodu je vše eco, bio, fresh, ale realita je jiná? EU chce zakázat matení zákazníků greenwashingem
    V půlce ledna Evropský parlament schválil směrnici, která zakazuje klamavá tvrzení o ekologických vlastnostech produktů. Zjistěte, co se má změnit.
  • Na procentuální zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností začne dohlížet stát
    Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.
  • Svátek 28. října 2023: které obchody a obchodní centra zavřou a kde naopak nakoupíte?
    Svátek Den vzniku samostatného československého státu je 28. října, v roce 2023 připadá na sobotu. Které obchody musejí zavřít a která obchodní centra zavřou částečně, anebo úplně? Budou otevřeny nějaké super- a hypermarkety? Přinášíme seznam fungování obchodních řetězců a vybraných obchodních center na sobotu 28. října 2023.
  • Podnikatelé mají právo na náhradu škody, která vznikla v důsledku proticovidových opatření, řekl soud
    Rozsudek Nejvyššího soudu by mohl dát šanci podnikatelům získat náhradu škody, která jim vznikla v souvislosti s vládními krizovými opatřeními během pandemie covidu-19.
  • Výpověď za nahlášení hříchů zaměstnavatele? Novela má ochránit zaměstnance před odvetou
    Návrh zákona o ochraně oznamovatelů má ochránit zaměstnance před mstivým chováním zaměstnavatele. Rovněž přiděluje zaměstnavatelům povinnost zřídit vnitřní oznamovací systém pro nahlašování protiprávního jednání a přestupků. Nyní zákon čeká už jen na podpis prezidenta.
  • Jakému zdanění podléhají dýška v ČR? Proč mají provozovatelé radši dýška v hotovosti?
    Dýškem zákazníci vyjadřují spokojenost s určitým druhem služby nebo zboží. Nejčastěji jsou rozšířená v gastronomii, ale setkáme se s nimi prakticky v kterémkoliv oboru. Jak tyto odměny podléhají daním? Je rozdíl v dýšku přijatém v hotovosti a dýšku přijatém kartou?
  • Jak letos vychází červencové svátky?
    Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa slavíme na začátku letních prázdnin. Letos tyto svátky vychází na úterý a středu. Budou v tyto dny otevřené obchody?
  • Co dělat, když jste si neochránili smlouvu před inflací doložkou?
    Potýkáte se jakožto firma nebo podnikatel se zdražováním? Ceny můžete zvýšit v situaci, kdy jste si takovou věc ošetřili ve smlouvě. Jak to ale udělat, pokud nic takového ve smlouvě zaneseno nemáte?
  • Kolik stojí úspěšné gastronomické franšízy v Česku?
    Jaký kapitál si připravit k rozjetí úspěšné gastrofranšízy McDonald's, Minit, Amici Pizza & Burgers a UGO a které další požadavky byste jako franšízanti měli splňovat?
  • Jakými způsoby lze zveřejnit účetní závěrku?
    Podnikatelé, kteří mají povinnost sestavovat účetní závěrku, mají také závazek ji zveřejnit ve veřejné sbírce listin. Mnozí ale tento závazek nedodržují, při čemž se vystavují vysokým pokutám. Jakými způsoby lze účetní závěrku zveřejnit?
  • Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku?
    Při zakládání obchodní společnosti vás nemine také důležitý krok v podobě podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jak takový zápis probíhá a kam jej podat?
  • Jak si může majitel vyplatit zisk ze své společnosti?
    Výběr zisku ze společnosti je zapeklitější situací, než se může na první pohled zdát. Mnohdy první otázky budoucích majitelů společností spadají právě do této problematiky. Jak se tedy dají získat peníze z vlastní firmy?
  • Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?
    Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?
  • Jaké dokumenty mohou OSVČ a právnické osoby zaslat přes datovou schránku?
    Podnikatelé si zřizují datovou schránku hlavně kvůli úspoře času a minimalizaci administrativy. Které dokumenty můžete přes datovou schránku poslat?
  • Lednové příjmy z prosincových faktur: Do jakého daňového přiznání příjem patří?
    Daňové přiznání přináší velký stres zejména pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Jedna z častých otázek se týká zařazení příjmů a výdajů do správného zdaňovacího období.
  • Rozhovor se Sabinou Matzenauerovou: Vybudování úspěšné miliardové firmy není zárukou jejího výhodného prodeje
    Zajímá vás transakční byznys? Jaký vliv měla a stále má pandemie na prodej, ale i nákup firem v Česku? Přečtěte si rozhovor se Sabinou Matzenauerovou.
  • Jaká je otevírací doba obchodů o svátcích?
    O jakých svátcích musí mít obchody zavřeno? Jsou kvůli koronaviru nějaká omezení v otevírací době? A jaká pravidla musíte dodržovat při nakupování?
  • Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
    Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
  • Jak správně reklamovat či vrátit zboží
    Nefunkční, právě rozbalený telefon, rozbitá pračka v záruční době, oblečení, které nepasuje. To všechno jsou problémy, které nás mohou postihnout nejen v období Vánoc, ale také kdykoliv během roku. Jak se vyznat mezi reklamací a vrácením zboží? A jaká jsou práva a povinnosti zákazníka?
  • Bude zavedena daň pro velké potravinové řetězce?
    Malých prodejen s potravinami v Česku stále ubývá. Nejvíce ohrožené jsou v obcích s malým počtem obyvatel. Obchodníci tvrdí, že by mohlo pomoci zavedení speciální daně z nemovitosti. Pro koho ale?
  • Kdy se otevřou obchody, restaurace a další služby?
    Podívejte se na časový harmonogram, podle kterého se budou otevírat jednotlivé obchody, restaurace, muzea a služby. Kdy si budeme moci zajít ke kadeřníkovi či do fitka?
  • Pro obchodníky Vánoce pokračují, pozor na slevy, které slevami nejsou
    Mnozí z nás si oddechli, protože vánoční shon je konečně za námi. A další se zase těší na období po svátcích, protože obchodníci přicházejí se slevami. Jenže mnohdy to vlastně slevy nejsou. Na co si dát pozor?
  • Při prodeji rodinné firmy může být finanční investor vhodným partnerem
    Každá rodinná firma může dojít do okamžiku, kdy se majitel z různých důvodů rozhodne z jejího aktivního řízení stáhnout. Důvodů může být mnoho. Od toho, že stávající vlastník již nemá energii, zkušenosti či zdroje svoji firmu posunout do další etapy rozvoje, až po to, že by si rád užil vydělané prostředky a dopřál zasloužený odpočinek. Toto rozhodování zpravidla souvisí s generační obměnou ve vedení firmy. Ta může proběhnout přímo v rámci rodiny, pokud ale tato varianta není možná, přichází na řadu buď předání vedení profesionálním manažerům, či prodej firmy jinému vlastníkovi. Protože majitelé své rodinné firmy obvykle budovali po desetiletí a mají k nim úzký vztah, je skutečně dobré si předání či prodej pečlivě promyslet, zvážit možné varianty a připravit se na ně.
  • Jaké jsou triky a fígle e-shopů?
    Jak na internetu výhodně nakupovat? Kdy jsou slevové akce výhodné? Jak se nenechat napálit? Využívat slevové akce a věrnostní programy?
  • Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?
    Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?
  • Každá 10. faktura v Česku je zaplacena až po splatnosti
    Nejspíše každý podnikatel se setkal s placením faktur po splatnosti a někteří podnikatelé ani jinak faktury neplatí. Kolik % faktur je placeno až po splatnosti? Zlepšuje se platební morálka?
  • Do kdy je nutné zveřejnit účetní závěrku s. r. o. a jaké jsou sankce za nezveřejnění?
    Jaký je termín pro zveřejnění účetní uzávěrky a jakým možným sankcím se podnik vystavuje v případě nezveřejnění?
  • Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
    Jaký je správný postup před provedením výplaty podílu na zisku společníkům v s. r. o. a jaké zákonné předpoklady je nutné pro výplatu naplnit?
  • Jak nás weby vždy nalákají ke koupi?
    Ačkoli tomu bylo ještě před několika lety jinak, dnes už se nákupům na webu nevyhýbáme. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni na internetu něco koupil každý druhý Čech – 54 % z nás si něco online pořídilo, v roce 2005 přitom na webu nakoupilo jen 5 % Čechů. 
  • Dividendy ze zahraničí jsou 25x menší než ty, co putují z Česka
    Zahraniční firmy z Česka odvedou stovky miliard korun. Minulý rok šlo o téměř 257 miliard korun. Kolik přiteče do Česka na dividendách ze zahraničí? A ze které země nejvíce? Z Německa či Slovenska?
  • Jaké zvolit zdaňovací období u právnických osob?
    Budete letos odevzdávat přiznání k dani z příjmu právnických osob? A už jste si zvolili zdaňovací období? Nemusí jím být jen kalendářní rok. Přečtěte si, co pro vás bude nejvýhodnější.
  • Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
    Potřebujete výpis z obchodního rejstříku a nevíte, jak na to? Poradíme vám, kde a jakým způsobem jej sehnat, včetně toho, kdy se vám určitě bude hodit.
  • Nejobchodovatelnější měny světa
    Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
  • Jak dlouho trvá, než se převedou peníze z banky do banky?
    Elektronické převody peněz mezi bankami jsou dnes samozřejmostí a nejspíše si bez nich již neodkážeme tok našich financí představit. Je asi jasné proč – nepotřebujeme hotovost.
  • České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
    Vojáci a policie z celého světa spoléhají na vojenskou výzbroj z českých firem. V čem jsme světová špička? A které země používají naše helmy, neprůstřelné vesty, ale třeba i ponožky? A co české Ministerstvo obrany?
  • Jak založit vlastní e-shop?
    Chtěli byste si založit vlastní obchod a začít podnikat? Přemýšlíte, zdali vás vyjde výhodněji internetový oproti klasickému kamennému? Zjistěte, jak je to se zařizováním.
  • Je lepší podnikat jako OSVČ nebo si založit s.r.o.?
    Rádi byste začali podnikat, ale nedokážete se rozhodnout, zdali bude výhodnější být osoba výdělečná činná nebo eseróčko? Porovnejte si výhody a nevýhody.
  • Vybíráte dodavatele? Těchto 5 věcí si ověřte, než podepíšete smlouvu
    Když měníte dodavatele elektřiny nebo zemního plynu, nezaměřujte se jen na úsporu. Důležité jsou také obchodní podmínky nebo bonusy, které vám nová společnost nabídne. Na co si konkrétně dát pozor?
  • Koupili jste vadné zboží? Reklamujte je
    Za daných podmínek můžete reklamovat každé zboží, které po nějaké době přestane fungovat. Když dodržíte naše rady, bude váš postup úspěšný.
  • Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
    Vánoce se pomalu blíží a s nimi i (ne)příjemná povinnost, která spočívá v nakupování dárků. Plno Čechů k tomu pak využívá především e-shopy. Jsou ale dostatečně zabezpečené?
  • Vadná kniha? Reklamujte ji
    Ke knížkám možná chováte respekt a dáváte přednost raději čtení z webu nebo čtečky. Přesto se ale ke koupi knihy rozhodnete. A právě váš výtisk je vadný. A přitom knížka nestála zrovna málo peněz. Co teď? Řešením je reklamace.
  • V ČR je 100 tisíc osob, které dluží na zdravotním víc než 100 tisíc Kč! Nedluží i váš obchodní partner?
    Zdravotní pojištění si ukrajuje značnou část našich příjmů. Pokud si ho neplatíme, tak si zaděláváme na velký průšvih. Ignorování placení zdravotní pojištění svědčí buď o špatné finanční situaci, nebo o lehkovážnosti (hlouposti) vašeho obchodního partnera. Pojďte se s námi podívat, jestli zrovna váš klíčový partner nedluží za zdravotní pojištění. A kolik osob vůbec dluží na zdravotním pojištění?
  • Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
    Zvířata si u nás za dva roky konečně budou moci oddychnout. V roce 2019 by v České republice už neměla existovat jediná farma na kožešinu. Povede tato novela k větší humanitě anebo naopak k podpoře černé ekonomiky?
  • Je společné jednání jednatele s.r.o. a prokuristy možné?
    Před nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (nový občanský zákoník, NOZ) a zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, ZOK) byl odbornou veřejností zastáván názor o nepřípustnosti společného jednání statutárního zástupce a prokuristy v obchodní společnosti. Tento názor podpořil i Vrchní soud v Praze ve své rozhodovací praxi. Na začátku roku 2014 s účinností nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích došlo k přechodu od původní teorie reality k teorii fikce, která vychází z toho, že právnická osoba jako fiktivní právní útvar sama svým statutárním orgánem nejedná, ale je jím zastoupena. I jednatel je tedy nyní zástupcem společnosti s ručením omezeným. Lze nyní v zakladatelských dokumentech stanovit společné jednání jednatele a prokuristy?
  • 6 tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku
    V podnikání může nastat období, kterého jste se vždy obávali. Vaše firma se může dostat do krize. Pro její překonání je nejdůležitější, abyste si sami přiznali, že se v krizové situaci nacházíte. Uchopte ji pak pevně do svých rukou, sestavte krizový plán a jednejte s chladnou hlavou a s nohama na zemi. Plán pravidelně upravujte a mějte dokonalý přehled o svých penězích. V článku vám představujeme šest tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku.
  • České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku
    České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.
  • Jak vybudovat výkonný obchodní tým?
    Obchodní oddělení je důležitou součástí každé firmy. Z velké části totiž úspěšnost společnosti stojí a padá s výkonností a produktivitou obchodního týmu. Kvalitním výběrem jednotlivých členů a správným nastavením procesů můžete zajistit, že tržby podniku stoupnou až o 60 %. Důležitá je především zdravá motivace a absence stresu. Jakými kroky toho můžete dosáhnout?
  • Vyplatí se malým firmám a živnostníkům měnit dodavatele energie?
    Provozní náklady tvoří nemalou část výdajů každé firmy, ať už jde o velkou korporaci nebo drobnou provozovnu. Ceny elektřiny i zemního plynu klesají a letos více než kdy jindy platí, že šetří ten, kdo se zajímá. Kolik může malá firma nebo živnostník ušetřit při změně dodavatele? Jaké dodavatele vybrat?
  • Tvrdý direkt pro biofarmaceutické společnosti
    Prezidentská kandidátka Hilary Clintonová zasáhla do dění na akciových trzích v rámci předvolební kampaně. Není neobvyklé, že před mnoha typy voleb „útočí“ kandidáti na nejcitlivější místa voličů tak, aby získali jejich přízeň.
  • 1,1 biliónu dolarů hotovosti
    Tolik peněz má na účtu 50 největších amerických firem. Pokud bychom to číslo rozšířili na všechny nefinanční americké firmy, z 1,1 biliónu by se stalo 1,7 biliónu.
  • Nový obr v potravinářství může spustit konsolidaci celého sektoru
    Ve Spojených státech dojde ke spojení dvou dominantních hráčů na tamním trhu s potravinami. Řeč je o fúzi Kraft Foods a Heinz, za níž stojí známý investor Warren Buffett spolu s brazilským fondem 3G Capital.
  • Faktury platí pozdě téměř každá čtvrtá firma v Evropě
    Průzkum platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích, ukázal, že v roce 2014 byla pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Oproti předešlému roku tedy došlo ke zlepšení, tehdy se věřitelé potýkali s nezaplacenými fakturami ve 29 % případů. Se zpožděnými platbami se mohou nejčastěji čeští obchodníci setkat v Bulharsku, ihned poté v Polsku, Rumunsku a na Slovensku, nejméně naopak v Německu.
  • Co čeká firmy, které stále nezměnily zakladatelské listiny?
    Je to sotva pár měsíců, kdy se v médiích opakovaně a s vysokou intenzitou objevovaly články, varující před negativními dopady nového zákona o obchodních korporacích na české společnosti.
  • Nově lze založit s. r. o. za korunu
    Příznivou novinkou pro podnikatele je možnost založení od letošního roku společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) za pouhou korunu. Světovým trendem je snižování administrativní a finanční náročnosti podnikání. Nižší nároky na počáteční kapitál jsou správným krokem, Německu se vyplatil.
  • Zakládáme společnost. Kolik to bude stát?
    Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenějším typem společnosti ve vyspělých zemích světa. Čím nižší finanční náklady a jednodušší administrativa spojená se založením nové společností, tím lépe pro byznys. Jaké jsou finanční náklady na založení s. r. o. a akciové společnosti ve světě?
  • Založení s.r.o.: Sepsání společenské smlouvy
    Dalším krokem v našem seriálu je sepsání společenské smlouvy. Společnost má dva společníky, takže se musí uzavřít právě tato smlouva. Při založení společnosti jen jedním zakladatelem by se uzavírala zakladatelská listina.
  • Zakládáme podnik: Seriál o založení konkrétní společnosti
    V České republice je registrováno přes 300 tisíc obchodních společností, z toho více než 90 % tvoří společnosti s ručením omezeným. Jejich počet roste každým rokem o pět a více procent, zatímco počet živnostníků spíše stagnuje. S.r.o. se bezesporu stává čím dál více oblíbenou formou podnikání.
  • Kde založíte s. r. o. nejlevněji?
    Výše základního kapitálu, nákladů spojených se založením či nutné administrativní úkony se ve světě výrazně liší. V některých zemích založíte s. r. o. doslova za několik dolarů během několika dní…Kde je to nejlevnější?