Štítek OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD - Organisation for Economic Co-operation and Development) je mezivládní ekonomická organizace, která byla založena roku 1961. OECD sídlí v Paříži a jejím hlavním cílem je stimulace ekonomického růstu a světového obchodu. OECD také vydává ekonomická srovnání zemí, např. na základě průměrné mzdy, HPD na obyvatele a dalších ukazatelů.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 
  • OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu
    Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 
  • Víte, ve které zemi stojí hodina práce nejvíce?
    Všechny členské země Evropské unie jsou vyspělé, přesto se průměrné mzdové náklady mezi jednotlivými zeměmi významně liší. Za stejné náklady zaměstná dánský zaměstnavatel jednoho zaměstnance, bulharský zaměstnavatel sedm zaměstnanců.
  • Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?
    Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?
  • OECD: Odvody na dani z příjmu jsou v ČR jedny nejnižších
    V letošním roce zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob méně než v loňském roce, efektivní sazba daně z příjmu tak bude v Česku jedna z nejnižších z vyspělých zemí světa. 
  • OECD: Kolik platí na dani z příjmu zaměstnanec s průměrnou mzdou?
    V Česku zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na dani z příjmu 14 % z hrubé mzdy. V sedmi členských zemích OECD dokonce více než 20 %. Vypočítejme si, jak se v Česku liší částka daně z příjmu dle výše hrubé mzdy. 
  • Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Na účet však dostávají zaměstnanci čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 
  • OECD: Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč
    Hned v 15 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Nejvyšší je ve Švýcarsku, kde dosahuje dokonce téměř 200 tisíc Kč. Ve kterých zemích je průměrná mzda nižší než v Česku? 
  • V Česku je ekonomická svoboda vyšší než v Rakousku a Německu
    V každoročně sestavovaném indexu ekonomické svobody si stojí Česko dlouhodobě výborně, pro rok 2020 patří Česku 23. místo na světě a výsledný index je vyšší než např. v Německu, v Rakousku, v Norsku nebo v Japonsku. 
  • OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší
    Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.
  • Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH
    Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 
  • Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
    Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku
    Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.
  • V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč
    Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
  • Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?
    Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    Minimální mzda není legislativou stanovena pouze v členských zemích Evropské unie. Je zavedena i v USA, v Austrálii, v Japonsku, v Argentině nebo v Brazílii. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
  • Jak se žije v Česku za průměrnou mzdu v porovnání s ostatními zeměmi?
    Životní úroveň občanů v zemích OECD je vysoká, přesto jsou i mezi jednotlivými členskými zeměmi značné rozdíly. Jak se liší průměrná hrubá roční mzda při zohlednění cen zboží a služeb v zemích OECD?
  • Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Jak a kde se reguluje bitcoin
    Bitcoin vznikl jako neregulovaná v podstatě spontánní měna, která postupně získává své místo nejen v našich počítačích, ale také na předních stránkách novin. Takže možná by bylo nejlepší to prostě zakázat. Aneb jak státy regulují bitcoin a další kryptoměny?
  • Zdanění práce je v Česku 7. nejvyšší ze zemí OECD
    Celkovou částku daňových odvodů tvoří nejenom sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu sražena zaměstnanci jeho zaměstnavatelem při výpočtu čisté mzdy, ale i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Zdanění práce u průměrné mzdy je vyšší než v Česku pouze v šesti členských zemích OECD.
  • Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí
    Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce minulého desetiletí. Vzhledem ke stagnaci mezd u lidí s nízkými a středními příjmy se však otevírají nůžky mezi příjmovými kategoriemi a rozmáhají se obavy, že lidé s nejvyššími příjmy mají nepřiměřený podíl na přínosu z hospodářského růstu. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.
  • Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší
    Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.
  • 146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?
    Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?
  • V Česku je 8. nejvyšší zdanění práce
    Rozdíl mezi čistou mzdou zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od zaměstnavatele, a mzdovými náklady zaměstnavatele jsou daně ze mzdy. U bezdětného a svobodného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu jsou v Česku ze zemí OECD 8. nejvyšší. Podívejme se na konkrétní výpočet.
  • 178 tisíc korun: Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku
    V deseti členských zemích OECD byla průměrná měsíční mzda v roce 2016 vyšší než 100 tisíc korun. S velkým náskokem je hrubá mzda nejvyšší ve Švýcarsku. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
    Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
  • Kde ve světě je zdanění rodin nejnižší?
    Souhrnné zdanění rodin s dětmi je v členských zemích OECD nižší než zdanění jednotlivce. V Česku může vždy jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejme se zdanění průměrné rodiny se dvěma dětmi v Česku a porovnejme vypočtenou hodnotu s ostatními zeměmi OECD.
  • Spotřební daň u vína, ano či ne?
    Zatímco cigarety nebo pohonné hmoty jsou spotřební daní zatíženy ve všech členských zemích OECD, tak u vína je situace rozdílná. V některých zemích není spotřební daň zavedena u tichého ani šumivého vína. Jak vysoká je spotřební daň v jednotlivých zemích?
  • Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD
    Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
  • Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání? Na Novém Zélandu, Česko je 27.
    Světová banka každoročně sestavuje žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k podnikání, dle aktuální studie jsou v Česku 27. nejlepší podmínky pro byznys. Medailové pozice patří Novému Zélandu, Singapuru a Dánsku.
  • OECD: Jak se liší odvody na dani z příjmu dle výše mzdy?
    V Česku, stejně jako ve většině ostatních členských zemích OECD, s rostoucí mzdou stoupají i odvody zaměstnance na dani z příjmu fyzických osob. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanci s podprůměrnou mzdou, průměrnou mzdou a nadprůměrnou mzdou v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
  • Analýza: Česko stále v mnoha oborech zůstává "montovnou"
    Česko stále v mnoha oborech nepřekonalo stín "montovny" a ve velké míře vyváží nedokončené produkty. Ty poté velmi často směřují přes Německo již jako dokončená produkce na náročné trhy včetně USA. Naopak například Polsku se lépe daří posouvat v hodnotovém řetězci nahoru směrem k vyšší přidané hodnotě a náročnější výrobě. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank.
  • Jak snižuje daňové zvýhodnění daňovou povinnost?
    Vždy jeden z rodičů může v Česku uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak odvádí bezdětný zaměstnanec na dani z příjmu výrazně více než zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti. Česko patří mezi členské země OECD, kde výchova dětí snižuje daňovou povinnost nejvíce. Podívejme se na praktický výpočet.
  • Chudí a staří Britové chtějí vystoupit z EU
    Potenciální vystoupení Velké Británie z Evropské unie straší nejen řadu samotných Britů, ale také mnoho investorů a obchodníků. Vzhledem k tomu, že poslední průzkumy ukazují na velmi těsný výsledek, nervozita se stupňuje. Kdo jak se chystá hlasovat a co by tzv. Brexit přinesl?
  • OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?
    Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.
  • Porovnání průměrné mzdy v zemích OECD dle parity kupní síly
    Při zohlednění cen zboží a služeb jsou příjmové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnávání nominálních průměrných mezd. I v paritě kupní síly je však nejvyšší průměrná mzda ve Švýcarsku.
  • OECD: Rozdíl ve zdanění nízkých a vysokých mezd
    Zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu mají nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu. V Česku je však rozdíl v míře zdanění jeden z nejnižších z členských zemí OECD.
  • V mimoevropských zemích jsou daně nižší
    Souhrnná daňová sazba, neboli součet nejvýznamnějších daňových sazeb, je v Česku při porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD mírně nadprůměrná. V mimoevropských zemích je souhrnná daňová sazba nižší především z důvodu nižší DPH a sociálního pojištění. Ve kterých zemích OECD jsou daně nejnižší a kde nejvyšší?
  • OECD: Kde je průměrná čistá měsíční mzda nejvyšší?
    Hrubá mzda zaměstnance bývá zpravidla sjednána v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy však zaměstnanci odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak vysoká je čistá mzda bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v zemích OECD?
  • OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
    Zjednodušování povinné daňové administrativy a daňové zátěže pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí. Daňové podmínky pro byznys jsou z členských zemí OECD nejlepší v Irsku, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2016".
  • Státní důchod při vyšších příjmech v zemích OECD
    Při odchodu do důchodu více klesá životní úroveň občanům s vyššími příjmy, neboť mají nižší náhradový poměr než občané s nižšími příjmy z důvodu zastoupení prvku solidarity při výpočtu státního důchodu. Jak vysoký mají důchod občané s nadprůměrnou mzdou v porovnání s předchozím příjmem v zemích OECD?
  • OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daních
    Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
  • OECD: Porovnání důchodu u průměrné a nadprůměrné mzdy
    Ve většině členských zemích OECD je zastoupen při výpočtu státního důchodu prvek solidarity. Občané s nadprůměrnou mzdou tak mají v procentech nižší důchod v porovnání s dosahovanou mzdou před odchodem do důchodu oproti občanům s průměrnou mzdou. Rozdíly v Česku patří mezi nejvyšší ze zemí OECD.
  • OECD: Nejvyšší příjmové rozdíly jsou v Mexiku
    V mimoevropských zemích OECD jsou mnohem vyšší rozdíly v životní úrovni jednotlivých domácností než v Evropě. Nejvyšší příjmové rozdíly mezi domácnostmi jsou v Mexiku, Chile, Turecku, USA a Izraeli. Česko patří mezi pětici členských zemí OECD s nejnižšími příjmovými rozdíly.
  • Americké domácnosti jsou nejbohatší
    Kvalita života v zemích OECD je vysoká, v některých členských zemích však ještě vyšší. Životní úroveň mají průměrné domácnosti nejvyšší v USA, Lucembursku, Norsku a Švýcarsku. Jak si stojí průměrná česká domácnost?
  • Jak vysoká je kupní síla průměrné mzdy v zemích OECD?
    Průměrná čistá mzda v paritě kupní síly zohledňuje i ceny zboží a služeb v členských zemích OECD. Nižší kupní síla čisté průměrné mzdy než v Česku je ze zemí OECD pouze v Mexiku, Maďarsku, Slovensku, Turecku a Polsku. Kde se za průměrnou mzdu žije nejlépe?
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile
    Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.
  • OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?
    Ve většině členských zemích OECD je zavedeno progresivní zdanění, při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy a odpočty. Jak vysoká je skutečná efektivní sazba daně z příjmu u průměrné mzdy? Jak vysoké je zdanění v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • V 15 zemích OECD činí průměrná roční mzda více než milión korun
    Všechny členské země OECD jsou ekonomicky vyspělé, přesto jsou rozdíly ve výši průměrné mzdy značné. Průměrná mzda ve Švýcarsku je 13krát vyšší než v Mexiku. Ve kterých zemích jsou zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu "milionáři"?
  • Jak se liší výše daní za rok 2014 v závislosti na rodinné situaci?
    Celkové daňové odvody zaměstnance za rok 2014 se při stejné mzdě značně liší na rodinné situaci. Sleva na manželku a daňové zvýhodnění snižují daň z příjmu fyzických osob a celkové daňové zatížení. Jak se může lišit daňové zatížení za rok 2014 u průměrné mzdy si spočítáme na praktické příkladu.
  • Ve kterých zemích je daňový systém jednoduchý?
    Jednoduché a nízké daně pomáhají zlepšovat podnikatelské prostředí. České daně jsou přitom až na 119. místě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2015".
  • Děti a daňová povinnost v Česku a v zemích OECD
    Daňové zvýhodnění je efektivní finanční pomocí státu rodinám s dětmi. Daňové zvýhodnění snižuje vypočtenou daň z příjmu. Rodiči s nižšími příjmy vzniká nárok na daňový bonus. Kdy nezaplatí rodič s dvěma dětmi nic na dani a ještě obdrží daňový bonus? Jak se liší zdanění bezdětného zaměstnance a zaměstnance s dětmi v zemích OECD?
  • Kde ve světě stoupá nejvíce kupní síla průměrné mzdy?
    Průměrná mzda v paritě kupní síly zohledňuje i cenové rozdíly v jednotlivých zemích. Ve Švýcarsku nebo Norsku jsou nejvyšší mzdy na světě, ale v obou zemích je draho. Kde se žije nejlépe z členských zemí OECD? Kde rostou mzdy nejvíce?
  • Jak drahý je průměrný zaměstnanec?
    Mzdové náklady zaměstnavatele za zaměstnance jsou vyšší než hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru. Zaměstnavatelé v Česku odvádí za zaměstnance dalších 34 % na povinném pojistném. Kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec s průměrnou mzdu v Česku? A kolik v ostatních vyspělých zemích světa?
  • Dvě třetiny manažerů podporují ohlašovací povinnost při převodu do daňového ráje
    Pokud vláda zavede pro podnikatele ohlašovací povinnost při převodu peněz do takzvaných daňových rájů, bude to mít pozitivní efekt v boji s daňovými úniky. Pro podobné opatření se v exkluzivním průzkumu provedeném společností Mazars vyjádřily téměř dvě třetiny dotázaných manažerů. Odpovídalo celkem 102 respondentů, většina z nich v českých firmách zastává posty výkonných a finančních ředitelů.
  • Sazba daně z příjmu u nízkých a vysokých mezd v Česku a ve světě
    Zaměstnanci s nižší měsíční mzdou odvedou na dani z příjmu v porovnání se svojí hrubou mzdou méně než zaměstnanci s vyšší hrubou mzdu, i když v obou případech je daňová sazba 15 %. Jak je to možné? A jak se liší skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob u nízkých a vysokých mezd ve světě?
  • Jak stoupnou zaměstnavateli náklady při zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč?
    Zaměstnanec s hrubou mzdou 25 000 Kč stojí zaměstnavatele 33 500 Kč. Důvodem je placení vysokého povinného pojistného zaměstnavateli za zaměstnance. Mzdové náklady jsou v Česku vyšší o 34 % než hrubá mzda, jak je to v jiných zemích OECD?
  • Daňové trendy v zemích OECD
    Celkové zdanění práce ve většině členských zemích OECD v posledních třech letech stouplo. Zvyšovaly se daňové sazby, upravovaly se daňová pásma, došlo ke změnám u daňových slev nebo odčitatelných položek.
  • Co týden dal? Krize v Evropě zdaleka neskončila
    Krize v Evropě podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové navzdory hospodářskému oživení ještě zdaleka neskončila. V Česku od ledna pravidelně klesá nezaměstnanost. V dubnu klesla o 0,4 bodu na 7,9 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Z jakého příjmu se platí maximální daň?
    Z důvodu uplatnění měsíční slevy na poplatníka neplatí zaměstnanci do měsíční hrubé mzdy 10 290 Kč daň z příjmu fyzických osob. Ve většině vyspělých zemích světa je zavedeno progresivní zdanění, mnohdy však horní sazba daně platí až pro příjmy nad 10násobek průměrné mzdy.
  • Průměrná měsíční mzda nad 100 tisíc Kč? V osmi zemích OECD
    Za rok 2013 činila v Česku průměrná měsíční mzda 25 128 Kč, v rámci zemí OECD jsou mzdy v Česku podprůměrné. V loňském roce byla průměrná měsíční mzda v osmi členských zemích OECD vyšší než 100 tisíc Kč. Ve kterých vyspělých zemích se "bere" nejvíc?
  • Udržitelného rozvoje lze dosáhnout spoluprací podnikatelské, veřejné a státní sféry
    Téma udržitelného rozvoje je jednou ze zásadních otázek současnosti. Právě proto se na toto téma uskutečnil 25. března v Senátu ČR Kulatý stůl. Ten uspořádala 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková se spolupráci s Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (CBCSD) a kanceláří OSN v ČR. Na setkání byli přítomni zástupci Senátu, podnikatelské i státní sféry. Se svými projevy například vystoupili reprezentanti CBCSD Pavel Kafka, Peter J. Kalaš a Petr Štěpánek, za Senát pak Alena Gajdůšková, Eva Syková a Vladimír Špidla a samozřejmě další zajímavé osobnosti.
  • Co týden dal? ČNB ponechá režim devizových intervencí po celý letošek
    Nejnovější data z tuzemské ekonomiky svědčí o tom, že Česká národní banka (ČNB) ponechá režim devizových intervencí minimálně po celý letošní rok. OECD ve svém nejnovějším hospodářském výhledu ČR naznačuje, že centrální banka by mohla upustit od devizových intervencí dříve, než je horizont měnové politiky, tedy šest čtvrtletí.
  • Daňové přiznání za rok 2013 ve světě
    Občané s nadstandardními příjmy odvedou kromě daně z příjmu fyzických osob za rok 2013 rovněž 7% solidární daň. Většina příjmů však podléhá pouze 15% sazbě daně. Jak vysoké sazby daně za rok 2013 jsou ve světě? Do jakého příjmu se daň z příjmu neplatí?
  • Big Mac Index: Asijské měny jsou podhodnoceny
    Podhodnocená národní měna usnadňuje přístup domácích výrobků a zboží na zahraničních trzích. Vůči americkému dolaru jsou dle "Bic Mac Indexu" podhodnoceny především asijské měny.
  • OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012
    V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.
  • Jak se zvyšují mzdové rozdíly ve světě?
    Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a  platy  zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.
  • Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?
    Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
  • Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
    Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
    Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
  • Quo vadis, transferové ceny?
    Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.
  • Investice EU do vzdělávání a zaměstnatelnosti mladých lidí se vyplácejí
    Evropská komise přivítala zveřejnění zprávy Education at a Glance 2013 (Přehled výsledků vzdělávání 2013), což je každoroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která analyzuje vzdělávací systémy 34 členských zemí OECD, včetně 21 členských států EU, a dále Argentiny, Brazílie, Číny, Indie, Indonésie, Jižní Afriky, Ruska a Saúdské Arábie. Zpráva definuje problémy, které musí evropské vzdělávací systémy překonat za spolupráce EU a jejích členských států. Dále potvrzuje význam opatření zaměřených na modernizaci vzdělávacích systémů a rozšíření příležitostí pro mladé lidi ke studiu nebo odborné přípravě v zahraničí.
  • Česko patří mezi nejbezpečnější země světa
    Základem růstu životní úrovně, osobní spokojenosti a pozitivní nálady je svoboda, demokracie a bezpečnost. Ve všech aspektech si Česko stojí výborně. Česko je 14. nejbezpečnější země světa dle studie z „Global Peace Index 2013“.
  • Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard
    Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Nejbohatší jsou americké domácnosti
    Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
  • Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD
    Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších. 
  • Jak snižují děti daňovou povinnost?
    Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
  • Co týden dal? Eurozóna zůstává v útlumu
    Nejvyspělejší ekonomiky světa v čele s USA a Japonskem zažijí v prvním pololetí výrazné oživení. Zřetelně se zotaví z poklesu minulého čtvrtletí i Německo, zbytek eurozóny však zřejmě podle OECD zůstane v útlumu. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?
    Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?
  • EU: Zdanění elektřiny v roce 2013
    Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.
  • Zdanění vína ve světě
    Zavedení spotřební daně u tichého vína se v Česku nakonec odložilo. Z vinařských zemí je na tichá vína uložena minimální daň pouze ve Francii. Jak je to u šumivých vín? Jak vysoké je zdanění vína v mimoevropských zemích? Nebo ve Skandinávii?
  • Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
    Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Ekonomika eurozóny se podle OECD stabilizovala
    Ekonomika eurozóny se stabilizovala navzdory přetrvávající slabosti ve Francii. Některé další přední ekonomiky včetně Spojených států vykazují známky zlepšení. Vyplývá to podle agentury Reuters z předstihových indikátorů, které dnes zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  • Kde jsou nejjednodušší daně?
    Spojené Arabské Emiráty, Katar, Saudská Arábie a Hongkong – to je čtveřice zemí s nejjednodušším daňovým systémem na světě dle hodnocení Světové banky a PwC „Paying Taxes 203“. České daně jsou složité, patří nám až 120. místo na světě.
  • Jak vysoký je český důchod?
    Sociální a zdravotní pojištění se z důchodu v Česku neplatí, daň z příjmu pouze výjimečně. Naproti tomu z průměrné mzdy je potřeba odvést všechny povinné odvody. Jak moc se liší průměrná mzda a průměrný důchod? Kdy podléhají důchody dani z příjmu fyzických osob?
  • Divadlo kolem penzijní reformy: komedie, anebo drama?
    Desetitisíce lidí na bankovních pobočkách se v pátek snažili „stihnout“ ještě penzijko „postaru“, tedy s garancí nominální černé nuly. Ovšem co je důležité dodat: každoroční čené nuly – což je klasická investiční past, dokonce přímo hovadina.
  • Co týden dal? Kolik stojí prezidentská kampaň?
    Suverénně nejvíc dosud za předvolební kampaň ze všech prezidentských kandidátů utratil Jan Fischer. Se znatelným odstupem za ním jsou na tom podobně Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Kolik je kampaň dosud stála se dozvíte v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Nejlépe se ženám žije ve Skandinávii
    V zemích Skandinávie mají ženy nejlepší podmínky pro vlastní seberealizaci, kariéru a skloubení mateřských povinností a práce. V severských zemích jsou nízké mzdové rozdíly a střídání rodičů během rodičovské dovolené je běžné. Jak si stojí Česko?
  • EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
    O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
  • Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?
    Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?
    Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?