Štítek OSVČ

OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) je fyzická osoba, která podniká pod svým jménem, na vlastní odpovědnost (ručí celým svým majetkem) a za účelem dosažení zisku. Příjmy mohou být jak z podnikání, tak i z jiné samostatně výdělečné činnosti. Jde například o živnostníky, samostatné zemědělce, soudní znalce, samostatně výdělečné umělce a další.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání
    Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba manžele je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. V takovém případě oba manželé vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
  • Výpočet měsíční zálohy na zdravotním pojištění v příkladech
    Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční záloha nižší, než je minimální záloha? Jak vysoký musí být hrubý zisk za rok 2023, aby měsíční záloha v roce 2024 byla vyšší než minimální záloha? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?
    Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
  • Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
    Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?
  • Vrácení daní za rok 2023 – kdy dostanete daňový přeplatek?
    Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?
  • Do kdy musí OSVČ odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
    Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání přehledů v roce 2024? Jak odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Stačí opravdu pouze pár kliků?
  • Výpočet zdravotního pojištění při přechodu OSVČ z hlavní na vedlejší činnost v roce 2023
    Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů, nebo jen vedlejší. V průběhu roku je samozřejmě možné přejít z hlavní činnosti na vedlejší a naopak. Jak se v takových případech vypočítává zdravotní pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
  • Od kdy budou zaměstnavatelé ručit za mzdy zaměstnanců poddodavatelů?
    Zaměstnavatelé ručí za nevyplacené mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů. Povinnost nově upravuje zákoník práce. Je třeba znát podmínky i rozsah ručení.
  • Kdo loni změnil zdravotní pojišťovnu, musí vyplnit dva přehledy o příjmech OSVČ
    Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července 2023 zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2023 vyplnit dva přehledy. Jeden pro starou a druhý pro novou zdravotní pojišťovnu. V čem se bude lišit vyplnění údajů?
  • Spolupráce může manželům ušetřit na daních až 36 tisíc korun
    V případě, že jeden z manželů pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou. Institut spolupracující osoby může přinést zajímavou daňovou úsporu. Podívejme se v praktických příkladech, kolik lze ušetřit na sociálním pojištění a dani z příjmů fyzických osob.
  • Na které dani zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce?
    Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2023
    Na výpočet sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti má vliv částka dosaženého hrubého zisku a jestli je vykonávána hlavní, nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může sociální pojištění za rok 2023 lišit.
  • Za chybně podané daňové přiznání může finanční úřad udělit pokutu až 50 000 Kč
    Osoby, kterým se datová schránka zřizuje ze zákona, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Ještě v loňském roce finanční úřady listinnou formu tolerovaly. Letos už za chybně podaná přiznání začnou padat pokuty.
  • Jedenáct důležitých daňových čísel za rok 2023
    Daňové přiznání za rok 2023 vyplňují nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i někteří zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Podívejme se na daňové povinnosti za rok 2023 optikou vybraných hlavních daňových čísel.
  • Který přivýdělek je pro zaměstnance daňově nejvýhodnější?
    Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání ještě přivydělává, ať už třeba na dohodu o provedení práce, zkrácený úvazek, nebo samostatnou výdělečnou činností. Porovnejme si zdanění jednotlivých druhů přivýdělku při měsíčním příjmu 10 000 Kč.
  • OSVČ musejí podat daňové přiznání za rok 2023 elektronicky. Čas mají do 2. května
    V roce 2023 došlo k rozšíření okruhu osob, kterým se datová schránka zřizuje automaticky ze zákona. Tyto osoby měly již minulý rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Jedná se hlavně o podnikající fyzické osoby. Před novelizací zákona se datová schránka zřizovala automaticky pouze právnickým osobám.
  • Jak se zvýšilo zdravotní pojištění pro samoplátce v roce 2024
    Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. Měsíční platba pro rok 2024 se jim přitom zvyšuje.
  • OSVČ by mohly být osvobozeny od platby záloh na sociální pojištění po dobu dvou let od zahájení činnosti
    Skupina poslanců poslala do připomínkového řízení návrh zákona, který by osvobodil začínající OSVČ od platby záloh sociálního pojištění na celé dva roky od zahájení činnosti.
  • Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
    Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
  • Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak daňové zvýhodnění vzrostlo?
    Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?
  • Musíte již za leden odvést zvýšené minimální zálohy pro OSVČ? Kolik si v roce 2024 připlatíte?
    Jaká je výše minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění v roce 2024? Od kdy musíte začít platit zálohy v nové výši?
  • Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek
    Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
  • Co se v roce 2024 mění u nemocenského pojištění zaměstnanců i OSVČ?
    Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.
  • Příklady, o kolik zaplatí OSVČ více na daních za rok 2024
    Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost zaplatí příští rok na přímých daní více než v letošním roce. Nárůst bude individuální v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset nepříznivých daňových změn pro OSVČ v roce 2024
    Za rok 2024 zaplatí všichni živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost na přímých daních více než za minulý rok. Daňové podmínky se budou samozřejmě lišit podle konkrétní příjmové a životní situace. Podívejme se na vybraných deset nepříznivých daňových změn.
  • O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
    Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
  • Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?
    Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?
  • Jak platit paušální daň? Přihlásit k ní se můžete do 10. ledna
    Od 1. ledna 2024 se zvýšila paušální daň v ČR na 7498 Kč měsíčně. Většina OSVČ se k ní může přihlásit až do 10. ledna 2024. Které OSVČ a jak se mohou přihlásit do režimu paušální daně? Pro koho je paušální daň výhodná a pro koho není? Jaká jsou pásma paušální daně?
  • Kdo má statisícové příjmy, a přitom platí minimální zdravotní pojištění
    Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní, přičemž někteří občané mají značně nadprůměrné příjmy a přitom platí pouze minimální zdravotní pojištění. Jak je to možné?
  • Sedmkrát jiný výpočet zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2023
    Výpočet ročního zdravotního pojištění u OSVČ se v praxi liší. Podívejme se na sedm vybraných příkladů, jak se může zdravotní pojištění za celý kalendářní rok vypočítávat.
  • OSVČ v roce 2024 zaplatí o 13 848 Kč více na minimálních zálohách na zdravotní a sociální pojištění
    O kolik v roce 2024 vzrostou měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? Vzroste i paušální daň? A co dalšího se pro OSVČ mění?
  • Příklady, na kterých odvodech zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce
    Sazby daně z příjmů, sociálního pojištění a zdravotního pojištění se liší, přesto může být každá z těchto tří přímých daní nejvyšší daňovou položkou pro OSVČ. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo si v roce 2024 připlatí na sociálním pojištění?
    V roce 2024 zaplatí řada lidí více na sociální pojištění než v roce 2023. Pohorší si zejména OSVČ. Vyšším odvodům se nevyhnou ani plátci dobrovolného důchodového pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
  • Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024
    Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
  • Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2024 razantně vzrostou, o kolik?
    V roce 2024 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?
  • Podnikání při zaměstnání v roce 2024: kdo ušetří na sociálním pojištění?
    Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.
  • Jak budou OSVČ platit zálohy na zdravotní pojištění v roce 2024
    Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní a při výkonu hlavní činnosti musí být placeny měsíční zálohy. Jaké budou OSVČ platit zálohy v příštím roce? Jaký vliv má výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti?
  • Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?
    Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několikamilionová pokuta. Jak tomu předejít?
  • Podnikatelé mají právo na náhradu škody, která vznikla v důsledku proticovidových opatření, řekl soud
    Rozsudek Nejvyššího soudu by mohl dát šanci podnikatelům získat náhradu škody, která jim vznikla v souvislosti s vládními krizovými opatřeními během pandemie covidu-19.
  • Jak správně vypočítat zdravotní pojištění OSVČ při delší nemoci
    Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. Jak se však vypočítává zdravotní pojištění při delší nemoci živnostníka nebo podnikatele během roku? Podívejme se na praktické příklady.
  • Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?
  • Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?
    Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?
  • Jak se platí zdravotní pojištění, když začnete podnikat až během roku
    Některé OSVČ zahájí svoji činnost během roku, např. úspěšní absolventi škol. Jak je to v takových případech s platbou zdravotního pojištění za rok 2023? Jaké se platí zálohy na zdravotní pojištění?
  • Zdanění brigády živnostníka v příkladech
    V prázdninových měsících si přivydělávají formou brigád i osoby samostatně výdělečně činné. OSVČ mohou mít současně příjem z podnikání i ze zaměstnání. Jaké daně platí živnostníci z dohody o provedení práce?
  • Některým OSVČ se od října 2023 sníží příspěvek na bydlení. Patříte mezi ně?
    Kvůli zvýšení částky odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství dojde u některých OSVČ ke snížení vypláceného příspěvku na bydlení. Které OSVČ uvidí tuto změnu na svých bankovních účtech již v říjnu tohoto roku?
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Jak žádá otec o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče
    Na mateřské nebo rodičovské dovolené je v Česku čím dál více tatínků, stále jich však není mnoho. Jak vlastně otec dítěte žádá o peněžitou pomoc v mateřství a co všechno musí pro přiznání dávky splnit?
  • Mateřská dostupnější nebude. Vláda zamítla návrh hnutí ANO na zpřístupnění mateřské pro více žen
    Vláda zamítla návrh poslanců z hnutí ANO, který si dával za cíl zajistit dávku mateřské i pro ženy, které by nesplnily potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. Předložený návrh je podle vlády nedostatečně připravený.
  • Těhotenství není nemoc, hlásá ANO a navrhlo „mateřskou“ pro více žen
    Alena Schillerová, Aleš Juchelka a další poslanci z hnutí ANO poslali do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by se změnila dosud vyplácená dávka peněžité pomoci v mateřství (PPM). Tu by měl podle návrhu nahradit tzv. mateřský příspěvek, který by měl být mnohem dostupnější.
  • Kvůli jakým příjmům si nemusíte zakládat živnostenský list?
    Ne u všech výdělečných činností mimo zaměstnanecký poměr je vždy nutné mít živnostenský list. Za jakých podmínek je lze vykonávat?
  • Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?
    Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?
  • 5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
    Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
  • Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
    Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
  • OSVČ nově zaplatí na důchodové pojištění o desítky tisíc více
    Podnikatelům mají vzrůst odvody na důchodové pojištění. Co přesně se změní? Jaké budou nově minimální zálohy a o kolik ročně si na nich připlatí OSVČ? Spočítali jsme, že opatření nejhůře odnesou ti s nejnižšími příjmy.
  • Můžete jako nepodnikatelé vystavit fakturu?
    Dostali jste se do situace, kdy po vás chce někdo vystavit fakturu, ale vy nedisponujete živnostenským oprávněním? Lze v takovém případě vůbec fakturu vystavit?
  • Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?
    Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?
  • Povinné datovky pohromu nezpůsobily, OSVČ hlavních je nejvíce za posledních 12 let
    Ačkoli se ozývaly varovné hlasy, že povinné datové schránky pro OSVČ způsobí odliv podnikatelů, nic takového se nestalo. Meziročně se počet OSVČ zvýšil o 22 tisíc.
  • Zdravotní pojištění z pohledu OSVČ v deseti bodech
    Zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné povinnou daní. Při výkonu hlavní činnosti musí být, na rozdíl od daně z příjmů, placeny měsíční zálohy. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět?
  • Jak na změnu trvalého bydliště?
    Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
  • Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
    V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?
  • Dražší důchodové pojištění? OSVČ, které byly část života zaměstnané, v důchodu prodělají
    Stát plánuje OSVČ razantně zvýšit minimální zálohy na důchodové pojištění. Kdo a kdy na tom získá víc? Spočítali jsme to na konkrétních příkladech.
  • Jak se počítá čistá mzda živnostníkům, kteří jsou také zaměstnaní
    Pracovat na klasickou pracovní smlouvu, nebo některou z pracovních dohod, mohou samozřejmě i osoby samostatně výdělečně činné. Jaké daně se v takovém případě platí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Můžete vlastnit živnostenské oprávnění, a přitom neplatit daně a pojištění?
    Přemýšlíte o založení živnostenského oprávnění, ale ještě není vaším záměrem přímo podnikatelskou činnost vykonávat? Můžete mít třeba 10 let živnostenské oprávnění a neplatit daň z příjmů a zálohy na zdravotní a sociální pojištění?
  • Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
    Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
  • Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?
    Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?
  • Jak požádat o snížení záloh na pojistné, když vyděláváte méně než loni
    Nedaří se vašemu podnikání tak jako loni? Můžete si požádat o snížení záloh až na minimum. A ve specifických případech i pod minimální hranici záloh.
  • Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
    Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.
  • Termíny, do kdy musíte uhradit nedoplatky na dani z příjmů a pojištění
    Už jste odevzdali daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení? Vznikly vám v souvislosti s podáním některé nedoplatky na dani či pojištění? Přečtěte si, do kdy je musíte uhradit.
  • Máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste v minulém roce neměli žádné příjmy?
    Jak postupovat, když jste neměli v minulém roce jako podnikatelé žádné příjmy? Musíte podat daňové přiznání? A jak je to s přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení?
  • OSVČ a přehled za rok 2022 v devíti bodech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2022 je nutné vyplnit a odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Co je dobré vědět o vyplnění přehledu za rok 2022, si ukážeme v devíti bodech. 
  • Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
    V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?
  • Konec švarcsystému u kurýrů digitálních platforem? EU plánuje změnu
    EU znepokojují kurýři digitálních platforem, kteří, ačkoliv plní znaky zaměstnaneckého úvazku, pracují na základě živnostenského oprávnění. Nová evropská směrnice by pomohla přeměnit tyto „falešné“ OSVČ na zaměstnance.
  • Co a kam musíte hlásit, když ukončujete nebo pozastavujete živnost
    Přerušit či ukončit živnost můžete, kdykoli se rozhodnete. Pojí se s tím ale také povinnosti, jako například ohlášení změny své zdravotní pojišťovně či na úřadu.
  • Letos vám přehledy o zaplacených zálohách na důchodové pojištění nepřijdou. Služba ČSSZ vám je poskytne online
    Česká správa sociálního zabezpečení spustila v roce 2022 pro všechny OSVČ novou službu s názvem „Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ“. K čemu ji mohou podnikatelé využít?
  • Pro koho je zdravotní pojištění nejvyšším odvodem z příjmu?
    Sazba daně z příjmů i sazba sociálního pojištění je vyšší než sazba zdravotního pojištění, přesto někteří občané odvádějí ze svého příjmu nejvíce na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně
    Za rok 2019 odvedli zaměstnanci na sociálním pojištění celkem 468 miliard korun, zatímco OSVČ pouze necelých 32 miliard. Ve skutečnosti rozdíl není tak dramatický, OSVČ je totiž výrazně méně.
  • Příklady, kolik zaplatí OSVČ na sociálním pojištění za rok 2022
    Jak se liší výpočet sociálního pojištění za rok 2022 pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) při vedlejším přivýdělku, ztrátě, nízkém zisku nebo velmi vysokém zisku? Praktické příklady napoví.
  • Jak na datovku: (ne)zrušené živnosti a elektronická daňová přiznání
    Povinnost podávat daňové přiznání elektronicky se posuzuje podle toho, jestli ten, kdo přiznání odesílá, má v tu chvíli datovku zpřístupněnou, nebo ne.
  • Jak vymáhat nezaplacenou fakturu mimosoudní cestou?
    Již se vám stalo, že jste vykonali požadovanou práci, zaslali fakturu, ale žádné peníze od klienta vám na účet nepřišly? Jak se proti těmto neplatičům bránit a jak situaci předcházet?
  • Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení
    Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.
  • S elektronickým oznámením živnosti ušetříte stokoruny
    Při zahájení podnikání už není potřeba trávit dny obíháním úřadů. Například ohlášení živnosti je dokonce lepší vyzkoušet elektronickou cestou. Ušetříte čas i peníze.
  • Nejvyšší čas poslat novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Na jaké účty?
    Podnikatelé mají poslední dny na to, aby mohli zaplatit novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Musí to stihnout do 8. února 2023. Na jaká čísla účtů u zdravotních pojišťoven zálohy zaslat?
  • Podnikání po část roku 2022 a zdravotní pojištění
    Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2022 musí odevzdat i OSVČ, které svoji činnost vykonávaly pouze po část roku, tj. samostatnou výdělečnou činnost v loňském roce teprve zahájily nebo ukončily. Jak se v takových případech vypočítá roční zdravotní pojištění?
  • Jak vysoké zálohy platí OSVČ na zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní, kterou platí i OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost s nízkým ziskem. Kdy musí platit OSVČ měsíční zálohy? Jak vysoká může být částka měsíční zálohy, si ukážeme v několika praktických příkladech.
  • Termín pro podání přehledů OSVČ za rok 2022: formuláře přehledů všech zdravotních pojišťoven k vyplnění
    Společně s přiznáním k dani z příjmů fyzických osob musí podnikatelé podat také přehledy na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. V našem článku vám poskytneme tiskopisy k jednotlivým zdravotním pojišťovnám, které můžete rovněž snadno vyplnit online.
  • Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?
    Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.
  • Kdo všechno podává daňové přiznání za rok 2022? A komu se to vyplatí, i když nemusí?
    Daňové přiznání za rok 2022 nepodávají pouze podnikatelé, ale také další poplatníci. Přiznání musí podat i některé OSVČ s paušální daní.
  • OSVČ a zdravotní pojištění za rok 2022
    Na výpočet ročního zdravotního pojištění má vliv nejenom dosažený hrubý zisk, ale i skutečnost, zdali byla vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak vysoké může být zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2022.
  • OSVČ a výpočet pravděpodobného pojistného v roce 2023
    Osoby samostatně výdělečně činné musí řádně a včas odevzdávat své zdravotní pojišťovně přehled. Pokud tak nečiní, je jim zdravotní pojištění předepsáno v pravděpodobné výši a z této částky je vymáháno i penále. Jak je pravděpodobné pojistné vysoké?
  • Jak to bude v roce 2023 s nemocenským pojištěním pro OSVČ, a to i v paušálním režimu?
    Jste OSVČ, která kromě odvodů na sociální a zdravotní, případně paušální daně odvádí i dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ano, pojďme se podívat, jak to s ním bude v roce 2023.
  • V jakých případech musíte jako podnikatelé podat souhrnné hlášení?
    Souhrnné hlášení funguje podobně jako kontrolní hlášení. Podává se ale pouze u poskytnutí služby nebo zboží do zahraničí. Díky němu se finanční instituce v EU dozvědí, že přeshraniční obchod byl řádně zdaněn.
  • Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?
    U paušální daně OSVČ dojde v roce 2023 k řadě změn. Nově ji budou moct využít OSVČ s příjmy do 2 milionů korun. Zároveň vzniknou další dvě pásma daně, ve kterých se bude platit více.
  • Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?
    Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?
  • Minimální odvod nemocenského pro OSVČ se v roce 2023 zvýší
    V roce 2023 dojde ke zvýšení minimálních záloh na důchodovém a zdravotním pojištění, vedle nich se zvýší i minimální měsíční platba na nemocenské pojištění pro OSVČ. Jaká bude tato částka? A jak se změní minimální zálohy pro OSVČ?
  • Výroba a prodej kosmetiky II. část: jaké informace musí být uvedené na obalech kosmetických přípravků?
    Obaly kosmetických výrobků musí splňovat řadu legislativních standardů podle evropských nařízení. Které informace nemohou na vašich přípravcích chybět?
  • Kolik na sociální pojištění odvedou OSVČ v roce 2022?
    Výpočet sociálního pojištění u OSVČ za rok 2022 se liší v závislosti na dosaženém zisku a zdali je vykonávána hlavní, či vedlejší činnost. Bez starostí jsou pouze OSVČ, které vstoupily do daňového paušálu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?
    Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.
  • Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?
    Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?
  • Přivyděláváte si nahráváním videí na YouTube? Nezapomínejte, že se stáváte OSVČ a musíte odvádět daň z příjmů
    Přivýdělky z internetové platformy YouTube jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi. Řada z nich už ale neví, že se kvůli tomuto výdělečnému koníčku stávají podnikateli a zároveň identifikovanými osobami. 
  • Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
    Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
  • Jak žádat o mateřskou?
    Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?
  • OSVČ a odvod zdravotního pojištění za rok 2022 v příkladech
    Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění vždy placeno. Výpočet se však liší v závislosti na dosaženém zisku. Jak je to s platbou zdravotního pojištění při vedlejší činnosti? Jak vysoké je zdravotní pojištění za rok 2022? Podívejme se na praktické výpočty.
  • U paušální daně OSVČ budou tři pásma. Výběr samotného pásma však nebude na OSVČ
    Paušální režim budou moct využít OSVČ s příjmy až do 2 milionů korun. Vzniknou ale tři pásma, která se budou od výše příjmů odvíjet. OSVČ si tak pásmo nebudou moct libovolně zvolit.
  • OSVČ s paušální daní dosáhnou na příspěvek na bydlení, i když mají vysoké příjmy
    O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ s paušální daní. Díky způsobu výpočtu na něj totiž v řadě případů snadno dosáhnou, a to i tehdy, pokud mají vysoké příjmy.
  • Konec falešných slev a recenzí či zákaz prodeje zboží dvojí kvality. Co vše se chystá na provozovatele e-shopů?
    Vládní návrh zákona o ochraně spotřebitele prošel 30. září 2022 Poslaneckou sněmovnou a 3. listopadu 2022 jej schválil Senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Na co by se měli majitelé e-shopů připravit?
  • Z čeho byste měli jako OSVČ vycházet při stanovení výše hodinové sazby?
    Založili jste si živnost, koupili vybavení pracovny, ale ještě nemáte vypočtenou výši hodinové sazby? Jak vysokou hodinovku si určit, abyste neprodělávali?
  • Datové schránky 2023: Komu budou zřízeny automaticky, kdo je může blokovat a jak je chytře používat?
    V příštím roce stát zřídí datovou schránku dvěma milionům podnikatelů. Jak to bude s datovkami pro občany, zatím není jisté. Jak si nastavit datovku tak, abyste se jí nemuseli bát používat?
  • O kolik vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2023?
    V roce 2023 tradičně vzrostou minimální zálohy pro OSVČ, jakou budou mít nově výši? Co dalšího ovlivní? Jak vzroste paušální daň pro OSVČ? S jakými dalšími změnami mohou OSVČ počítat?
  • Jak ovlivní výši důchodu paušální daň nebo minimální zálohy?
    S velmi nízkým státním důchodem musí počítat zejména OSVČ, které platí minimální platby na povinné sociální pojištění. Při vstupu do dobrovolného paušálního režimu je měsíční starobní důchod vyšší. Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ: Výpočet daní při vedlejší činnosti v roce 2023
    I OSVČ vykonávající vedlejší činnost musí z dosaženého zisku vždy platit zdravotní pojištění. Jak je to v případě sociálního pojištění a daně z příjmů? Jak se liší daňové výpočty u podnikajícího zaměstnance nebo podnikajícího penzisty? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.
  • Z jakých příjmů se neodvádí pojištění
    Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?
  • Důchod: Na co by měly OSVČ zapomenout?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají ve většině případů nižší státní důchod než zaměstnanci. Rozdíl je mnohdy velmi výrazný. Této skutečnosti by měly OSVČ v dostatečném předstihu přizpůsobit své důchodové rozhodování.
  • Jak dokládá OSVČ příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?
    Dávky státní sociální podpory nejsou určené jen pro zaměstnance. Čerpat je mohou i podnikatelé. Jak pro účely dávky prokazují OSVČ svoje příjmy?
  • Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
    Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
  • OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství
    Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?
  • Kolik skutečně platí podnikatelé na sociálním pojištění?
    Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, sazba sociálního pojištění je 29,2 %, a přitom v porovnání se ziskem odvádí OSVČ různé částky na pojistném. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
    Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
  • Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?
    Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?
  • Za koho platí stát zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
  • Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ
    Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?
  • 5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
    Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
  • Dluhy na zdravotním pojištění, co je dobré vědět?
    Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, které neplatí zdravotní pojištění řádně a včas, mají dluhy u své zdravotní pojišťovny. Neplnění zákonných povinností se přitom prodraží.
  • Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?
    Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?
  • Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
    Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
  • Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?
    Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?
  • Kdy zaplatíte nejvíce na zdravotním pojištění?
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmů. Přesto v některých situacích platí zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté nejvíce právě na zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
  • Majitelé venkovských obchodů budou moci opět žádat o dotace na krajském úřadě
    Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již podruhé možnost pro majitele venkovských obchodů žádat o dotaci spádový krajský úřad. Jaké podmínky musí podnikatelé splnit? Stále také probíhá možnost pořízení platebního terminálu na 6 měsíců zdarma.
  • Limit určující povinnost podat daňové přiznání se od roku 2023 zvýší
    Příchod nového roku 2023 přinese kromě jiných novinek i změnu ve zvýšení limitu pro povinnost podat daňové přiznání. Současný limit 15 000 Kč by se tak měl zvýšit od příštího roku na 25 000 Kč.
  • Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat svoji podnikatelskou činnost?
    OSVČ si mohou vybírat hned ze 4 způsobů, jak budou zachycovat svoji podnikatelskou činnost. Ze kterých možností mohou vybírat a jaké podmínky musí u konkrétní metody splnit?
  • Jakému zdanění podléhají dýška v ČR? Proč mají provozovatelé radši dýška v hotovosti?
    Dýškem zákazníci vyjadřují spokojenost s určitým druhem služby nebo zboží. Nejčastěji jsou rozšířená v gastronomii, ale setkáme se s nimi prakticky v kterémkoliv oboru. Jak tyto odměny podléhají daním? Je rozdíl v dýšku přijatém v hotovosti a dýšku přijatém kartou?
  • Jaké daňové změny čekají podnikatele v roce 2023?
    Rok 2023 s sebou přinese mnoho nových změn, které se alespoň jedním bodem dotknou každého podnikatele v České republice. O jaké daňové změny se bude jednat?
  • Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
  • Dopravní nehoda a právo na ušlý zisk: Jak na odškodnění ušlého výdělku zaměstnance nebo OSVČ?
    Utrpěli jste nezaviněnou autonehodu se zraněním a řešíte možnosti odškodnění ušlého výdělku? Poradíme, jak na odškodnění ušlého výdělku zaměstnance nebo OSVČ.
  • Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
    Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.
  • Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
    Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
  • Kdy je práce za minimální mzdu při výpočtu důchodu výhodnější než podnikání?
    Hodně osob samostatně výdělečně činných je na tom při výpočtu starobního důchodu hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?
    Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?
  • Na co si dát jako OSVČ pozor u přivýdělků na DPP a DPČ
    Nemáte momentálně tak vysoké zisky v podnikání, nebo si prostě jen chcete vyzkoušet práci, která nelze dělat na živnost? Jaké se vám nabízejí možnosti? Kdy musíte zisky z dohod uvádět v daňovém přiznání?
  • Jak probíhají exekuční srážky z odměny podnikatele? Nebo když je „zaměstnanec“ ve švarcsystému?
    Co když dlužník není zaměstnancem? Jak se provádí exekuce srážkami z podnikatelské odměny? Kolik při takové exekuci zůstane osobě samostatně výdělečně činné a kolik připadne věřitelům? Jak se liší exekuce na příjem ze závislé činnosti v zaměstnání a z podnikatelské činnosti?
  • Kam po maturitě: Na jaké pracovní úvazky lze pracovat?
    Ukončili jste úspěšně středoškolské studium a chcete se vrhnout do pracovního světa? Podívejte se na to, jaké možnosti se vám nabízí a jak se od sebe vzájemně liší.
  • Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?
    S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.
  • Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
    Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • 5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění
    Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?
  • Jak moc se liší odvody OSVČ na sociálním pojištění?
    Osoby samostatně výdělečně činné platí na sociálním pojištění různě vysokou částku vzhledem k dosaženému zisku. Jak je to možné, když je zavedena pouze jedna sazba sociálního pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
    Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
  • Limit pro registraci k DPH pro OSVČ vzroste na 2 miliony Kč
    Vláda schválila vzrůst limitu pro registraci k DPH pro OSVČ na 2 mil. Kč od 1. ledna 2023. Kterých OSVČ se to bude týkat? A jaké další změny OSVČ čekají?
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
  • Změny u paušální daně v roce 2023: pro OSVČ s příjmem do 2 milionů Kč, kdo bude platit více?
    Jaké změny čekají paušální daň v roce 2023? Bude nově pro OSVČ s příjmem do 2 mil. korun? Paušální daň bude nově rozdělena do 3 pásem, jak vysoké v nich budou zálohy v jednotlivých pásmech? Kdy bude možné se k nové paušální dani přihlásit?
  • Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
    Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
  • Změny u datových schránek: rozšíření fikce doručení i automatické zřízení
    Máte datovou schránku anebo její založení teprve plánujete? V takovém případě zbystřete. Některé změny v této oblasti jsou platné už od letoška, další začnou platit příští rok.
  • Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?
    Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.
  • Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022
    Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.
  • Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?
    Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.
  • Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
  • Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?
    Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?
  • Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
  • 8 praktických důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
    Zaměstnancům sráží zdravotní pojištění z hrubé mzdy zaměstnavatel a současně za ně zdravotní pojištění ještě platí. Samoplátci si však musí sami plnit zákonné povinnosti, v opačném případě zdravotní pojišťovny důsledně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i dlužné penále. 
  • Jak získat příspěvek pro začátek podnikání od úřadu práce?
    Jste v evidenci úřadu práce a chystáte se založit své vlastní podnikání? Pracovní úřad vám může pomoci se startem finančně. Kdo na příspěvek dosáhne?
  • Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?
    Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.
  • Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?
    Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?
  • Provozovat podnikání lze i bez patřičné kvalifikace, kdy se stanoví garant k živnosti?
    Chcete začít podnikat v oboru, ale nemůžete se prokázat dostatečnou kvalifikací? I na takové situace myslí živnostenský zákon, proto není hned nutné házet flintu do žita. Pouze si musíte pro provozování činnosti zvolit svého odpovědného zástupce (garanta).
  • Kdy jako důchodci můžete podnikat v předčasném důchodu?
    Při splnění zákonných podmínek mohou i předčasní důchodci podnikat. Jaká pravidla platí pro podnikání v předčasném důchodu v roce 2022? Jak je to při podnikání po část roku?
  • Zdravotní pojištění je často vyšší než daň z příjmů, jak to?
    Na zdravotním pojištění zaplatí většina zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných více než na dani z příjmů fyzických osob. Jak je to možné, když sazba daně z příjmu je vyšší? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?
    Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.
  • Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun
    Za tři a čtvrt roku fungování EET dostali podnikatelé 24 tisíc pokut v celkové hodnotě 226 milionů korun. V průměru tedy zaplatili na jedné pokutě 9 384 korun.
  • Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
    Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
  • Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
    Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
  • Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
    Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
  • Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku
    Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?
  • Do kdy letos odevzdat daňové přiznání a jak je to s elektronickou formou?
    Máte povinnost letos odevzdat daňové přiznání? Budete formulář vypracovávat sami anebo vám jej bude dělat daňový poradce? A jak to bude, pokud se rozhodnete podat jej elektronicky?
  • Co je to dropshipping a jak tento systém funguje?
    Máte podnikatelský sen o zřízení svého internetového obchodu? Provoz samotného e-shopu zabere mnoho úsilí a času. Pokud máte obavy, zda by vám tento druh podnikání vyhovoval, můžete si založit tzv. dropshippingový e-shop, který vás zbaví mnoha povinností a vy se tak můžete soustředit pouze na propagaci a postupně zjišťovat, zda byste se chtěli vrhnout i do provozování klasického e-shopu. Co to tedy ten dropshipping je?
  • Jak zdanit příležitostný příjem?
    Příjmy z příležitostných činností jsou do zákonného limitu od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny. Kdy se však jedná o příležitostný příjem? Jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Odevzdání přehledu a nová měsíční záloha na zdravotním pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2021 odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled, ve kterém se vypočte i nová výše měsíční zálohy. Jak vysoká může být nová měsíční záloha si vypočteme v pěti příkladech.
  • Jaké dokumenty mohou OSVČ a právnické osoby zaslat přes datovou schránku?
    Podnikatelé si zřizují datovou schránku hlavně kvůli úspoře času a minimalizaci administrativy. Které dokumenty můžete přes datovou schránku poslat?
  • Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
    Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
  • Lednové příjmy z prosincových faktur: Do jakého daňového přiznání příjem patří?
    Daňové přiznání přináší velký stres zejména pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Jedna z častých otázek se týká zařazení příjmů a výdajů do správného zdaňovacího období.
  • Co je dobré vědět, když chce jít OSVČ na mateřskou
    Jste osoba samostatně výdělečně činná a přemýšlíte, za jakých okolností máte v případě péče o dítě po porodu nárok na mateřskou? Přečtěte si užitečné informace.
  • Kdy se musí neplátce DPH registrovat jako identifikovaná osoba?
    Podnikáte jako neplátci DPH a nevíte, kdy se na vás vztahuje povinnost registrace k identifikované osobě neboli k dani z přidané hodnoty pro zahraniční transakce?
  • 10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
    Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
  • Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2022?
    Jste OSVČ a platíte si minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění? Tak si nezapomeňte změnit plánované platby. O kolik si připlatíte na sociálním a zdravotním pojištění? Jak se změní zálohy na zdravotní pojištění OBZP v roce 2022? 
  • Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech
    Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.
  • Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy
    Berňáky odmítají řadě podnikatelů vyplatit kompenzační bonus s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Podle odborníků tak činí nezákonným postupem.
  • Testování zaměstnanců a OSVČ od 17. ledna 2022: jaká jsou pravidla?
    Jaké změny nás čekají při testování na koronavirus od pondělí 17. ledna 2022? Jak a kdy se budou muset testovat zaměstnanci a OSVČ? Co, když budou pozitivní? Můžete odmítnout testování?
  • S QR kódem na faktuře vám zákazníci zaplatí rychleji
    Pokud fakturujete a chcete si zkrátit čekací dobu na přijetí platby od klienta, vložte do vystavené faktury také QR kód. Manuální přepisování údajů z faktury může vašeho klienta odradit a proces se tak výrazně zpozdí či se na převod zapomene úplně. Většina bankovních systémů již má zabudované QR čtečky, takže je celý postup velice jednoduchý.
  • Jak se změnila pravidla pro nastavení cookie lišty v roce 2022?
    Pro všechny majitele webových stránek, kteří chtějí identifikovat své návštěvníky, platí od 1. 1. 2022 nová pravidla pro nastavení cookie lišty. Tato novinka se opírá o právní rámec zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích (ZEK). Účelem novelizace zákona je sjednotit českou právní úpravu s evropským kodexem o elektronických komunikacích.
  • Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
    Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
  • Nejdůležitější letošní legislativní změny pro zaměstnavatele
    Krátké ohlédnutí za rokem 2021 aneb čím vším si zaměstnavatelé museli během uplynutého roku projít. Nebylo toho málo, některé změny byly rozhodně přínosné.
  • Jak se odhlásit z režimu paušální daně anebo se do něj přihlásit
    Přihlásili jste se letos v lednu k platbě paušální daně a zjistili jste, že se vám nevyplatí? Anebo uvažujete o tom, že chcete vstoupit do režimu paušálního zdanění? V článku se společně podíváme, jak na registraci, ale i odhlášení se z režimu.
  • Nevíte si rady s paušálním režimem? Zeptejte se v poradně!
    Paušální odvod pro OSVČ se skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Paušální daň lze využít již od ledna 2021. Jaké jsou podmínky pro rok 2022? Změnily se? A zůstává částka pro paušální daň stejná jako letos? Odpovídají odborníci z Ministerstva financí ČR.
  • Paušální daň od 1. ledna 2022: výše, výhody a slabiny
    Loni byla byla zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nemusí podávat daňové přiznání. Od 1. ledna 2022 její výše vzroste na 5 994 Kč. Které OSVČ mohou paušální daň uplatňovat? Jak se k ní přihlásit?
  • Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2022
    Kolik musí minimálně odvádět na měsíční záloze na zdravotním pojištění zaměstnanci, lidé pracující na dohody, zkrácený úvazek či osoby samostatně výdělečně činné v roce 2022?
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech
    Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.
  • Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022
    Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?
  • Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění
    Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?
  • Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti v příkladech
    Zaměstnanci, penzisté nebo studenti přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Jaký to má vliv na výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění?
  • Nezapomínejte si plnit oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny
    Každý pojištěnec má právo na výběr zdravotní pojišťovny, ale současně si musí plnit i své oznamovací povinnosti. Jaké skutečnosti je nutné zdravotní pojišťovně řádně a včas oznamovat?
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • 10 nepravd o zdravotním pojištění
    Kromě státních pojištěnců se platbě zdravotního pojištění nelze vyhnout, přitom panují ohledně zdravotního pojištění v praxi různé nesrovnalosti. Podívejme se na deset vybraných.   
  • Samoplátci zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci pracující pouze na pracovní smlouvu nemají s platbou zdravotního pojištění žádné starosti. Samoplátci si však musí zdravotní pojištění hradit sami. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdo je v praxi nejčastěji samoplátcem.
  • Víte, že číšníci či holiči stále mají nosit respirátor? Co dalšího pořád platí?
    Přestože to tak mnohdy nevypadá, stále platí řada protiepidemických opatření. Například číšníci nebo kadeřnice by pořád měli nosit respirátory. Jestliže vám tvrdí dotyčný opak, tak lže a měl by si respirátor nasadit. Kdo jej nosit nemusí?
  • Kdy platíte zdravotní pojištění, i když nepracujete?
    Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní občané si platí zdravotní pojištění sami nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Jak platí zdravotní pojištění OBZP? 
  • Kdy začít platit zdravotní a sociální pojištění?
    OSVČ musí platit zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění. Kdy začít platit zálohy při zahájení podnikání? Do kolikátého musíte zálohy poslat?
  • ES Katalog - 4 minuty nepozornosti za 6 tisíc Kč
    Šmejdi si opět našli nový směr, jak obírat důvěřivé lidi, a to prostřednictvím bezvýznamné reklamy na jejich webových stránkách, kterou může internetovou reklamou neznalý člověk považovat za seriózní nabídku od společnosti Seznam.cz. Jak se takovým praktikám bránit? Musíte fakturu zaplatit?
  • Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky?
    I když elektronická neschopenka funguje již více než rok a půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?
  • Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
    Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
  • Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.
  • Kdy máte nárok na slevu na studenta? Příklady napoví
    Řada studentů si již během studia přivydělává, a to nejenom na některou z brigád, ale např. i dlouhodobě na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek se uplatňuje daňová sleva na studenta? 
  • Příjem penzistů v příkladech
    V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.
  • Jak a proč si zařídit elektronický podpis
    Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?
  • Appka čTečka umožní hospodským, kadeřnicím i jiným ověřit platnost COVID pasů. Jak ji získat?
    Aplikace čTečka už je oficiálně ke stažení. Aplikace vám umožní ověřit platnost digitálního COVID certifikátu EU (COVID pasu) jednoduše skrz telefon. Jak aplikace funguje? Stáhněte si ji pomocí našich stránek.
  • Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?
    Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.
  • Rozjíždíte firmu nebo živnost? Využijte benefity pro začínající podnikatele
    Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejdete bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Obtížná může být též orientace v legislativě a podnikatelském prostředí vůbec. Jaké výhody a podpora je dostupná novým firmám či podnikatelům  
  • Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
    Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
  • Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
    Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
  • Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele při další práci či podnikání?
    Vykonávat, ať už samostatnou nebo závislou, výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, smějí zaměstnanci jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
  • Výkon vedlejší činnosti a sociální pojištění v roce 2021
    Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí při hrubém zisku do limitu sociální pojištění vůbec platit. Kdy se však o vedlejší činnost nejedná? A jaký je limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2021? 
  • Kompenzační bonus za květen byl schválen! Kdy budou moci OSVČ žádat?
    Budou moci OSVČ žádat o kompenzační bonus ve výši 1 000 Kč denně za květen a červen? Kdy o tom bude jasno? O co lze v květnu žádat?
  • Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
    Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
  • Ošetřovné za únor, do kdy o něj můžete žádat?
    Od 1. dubna 2020 mohou žádat OSVČ o ošetřovné. Které OSVČ budou mít nárok? Jakou bude mít výši? Jak a kde mohou OSVČ žádat? Jaké přílohy doložit?
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • 9 chyb při vyplňování přehledu pro OSSZ za rok 2020
    Vyplněním daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné jejich daňové povinnosti nekončí, musí odevzdat i přehledy. Na co si dát pozor při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ? 
  • Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ 1 000 Kč denně za duben
    Od 1. dubna mohou živnostníci žádat o kompenzační bonus za duben. Celkem mohou žádat až o 30 000 Kč. Které OSVČ budou mít na kompenzační bonus nárok? A kde o kompenzační bonus žádat?
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Penzisté a platba sociálního pojištění
    Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
  • Kdo musí podat daňové přiznaní?
    Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
  • Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?
    Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?
  • Ode dneška mohou OSVČ žádat o ošetřovné za únor
    Budou moci živnostníci starající se o dítě mladší 10 let žádat o ošetřovné za únor a březen? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik mohou žádat?
  • Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
    Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
  • Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?
    Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?
  • Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
    Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
  • Ošetřovné pro OSVČ za leden a prosinec - žádosti podávejte do 11. března 2021
    OSVČ žádající o ošetřovné za prosinec a leden musí žádost podat do 11. března. Jakou formou, za jakých podmínek a v jaké výši budou moci čerpat OSVČ ošetřovné? Jak vyplnit žádost?
  • 9 chyb při vyplňování přehledu za rok 2020
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část loňského roku musí OSVČ odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Na jaké chyby si dát pozor při jeho vyplňování a následné placení pojistného? 
  • Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
    Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
  • Zvýší se kompenzační bonus pro OSVČ na 1 000 Kč denně?
    Které OSVČ dosáhnou na kompenzační bonus v hodnotě 1 000 Kč denně? Budou mít nárok i společníci s. r. o. či lidé pracující na DPP či DPČ? Kdy nárok nevzniká? A už bylo zvýšení schváleno?
  • Jaká je splatnost záloh na sociální a zdravotní pojištění?
    Do kdy musí uhradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Do kdy OSVČ a do kdy osoba bez zdanitelných příjmů?
  • OSVČ mohou žádat o ošetřovné za leden a prosinec
    Živnostníci starající se o dítě mladší 10 let mohou žádat o ošetřovné ve výši 400 Kč denně za prosinec a leden. Co musí splnit? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik celkem mohou žádat?
  • Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2021
    Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2021 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?
  • 11 případů, kdy nemocenskou nedostanete
    Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.
  • Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
    Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
  • Kdy se smaže záznam z rejstříku trestů?
    Máte záznam v rejstříku trestů a chcete si začít hledat práci? Bojíte se, že se záznamem žádnou nenajdete? Podívejte se s námi, jak a kdy zažádat o výmaz, ale i do jakého zaměstnání je čistý trestní rejstřík nutný.
  • Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus?
    Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus při druhé vlně pandemie koronaviru? Jak a kdy žádat? Na kolik mohou dosáhnout? Za jaké období bonus obdrží?
  • Ošetřovné pro OSVČ 400 Kč denně ve druhé vlně koronaviru
    Jak vysoké je ošetřovné pro OSVČ při druhé vlně koronaviru? Kdo na něj má nárok? Jak vaše dítě musí být staré? Jak a kde kdy o něj žádat? Bylo již schváleno?
  • 10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění je povinnou daní a za každý den prodlení s platbou zdravotního pojištění je zdravotními pojišťovnami předepsáno penále. Podívejme se na vybraných deset praktických situací.
  • Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?
    Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?
  • Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?
    Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.
  • Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
    Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?
  • Zdanění příjmů v penzi v příkladech
    Mnozí penzisté mají i v penzi pravidelné příjmy. Zdanění příjmů ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu je však různě vysoké. Podívejme se na praktické příklady.
  • Chystá se třetí vlna kompenzačního bonusu?
    Mohou se OSVČ a malá s. r. o. těšit na další vlnu kompenzačního bonusu? Či jakou formu podpory vláda chystá? Kdy končí kompenzační bonusy pro s. r. o. a OSVČ?
  • Vyšší ošetřovné 500 Kč denně pro OSVČ již od dubna
    Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné se zvýšilo z 424 Kč na 500 Kč denně. Jak čerpat vyšší ošetřovné? Kdo na něj má nárok a jaký bude nárok při návratu dětí do škol?
  • Jak žádat o vyšší ošetřovné pro OSVČ za duben?
    Jak vyplnit žádost o ošetřovné pro OSVČ? Kde ji najdete? S naším návodem vám to zabere pouze pár minut. Jak na to? A co je třeba přiložit k žádosti?
  • EET má do konce roku 2020 pauzu
    Pro jaké podnikatelské subjekty bude EET přerušeno? Kdy budou zavedeny další vlny EET plánované na květen 2020? A musí se podnikatelé nějak "odhlašovat"?
  • 5 typů podpory, na kterou mají OSVČ nárok při pandemii koronaviru
    Na co mají nárok OSVČ v rámci zmírnění negativních dopadů pandemie koronaviru? A co mohou žádat? A co ještě není schváleno? 
  • Máte nárok na kompenzační bonus? Příklady vám napoví
    Řada podnikatelů váhá s podáním žádosti o kompenzační bonus, protože se bojí, že si na nich následně "zaklekne" finanční úřad a oni budou muset peníze vracet, a to ještě s úroky. Kdy tedy budou mít OSVČ nárok na kompenzační bonus, aniž by to mnohdy tušily?
  • Dalších 19 500 Kč pro OSVČ? Ano, ale jen pro některé!
    Byla schválena další podpora pro OSVČ a to pro ty, kteří budou mít omezené podnikání během května a června. Jak o tuto dávku žádat? Kdy bude definitivně schválena?
  • Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
    Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok na odstupné. Kdy jej můžete uplatnit?
  • Jaká jsou práva pracujících důchodců?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání? 
  • Jak je to se zálohami na silniční daň v dubnu a červenci?
    Silniční daň je daň, jejímž předmětem jsou vozidla užívaná k podnikání. Tato daň se platí jednou ročně a to po podání daňového přiznání v lednu na začátku každého roku. Zároveň se ale během roku platí zálohy na tuto daň, a to čtvrtletně. Jak se však budou platit letos za duben a červenec?
  • Na jakou podporu má nárok OSVČ při pandemii koronaviru?
    Podívejte se, na jakou finanční podporu a za jakých podmínek mají nárok OSVČ. Kdy mohou žádat a co musí splnit, jestliže chtějí čerpat ošetřovné, jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč? Vztahuje se na OSVČ také kurzarbeit? A kdy nemusí odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění? 
  • 25 000 Kč pro OSVČ schváleno: kdo má nárok a jak o tuto dávku žádat?
    Kterých OSVČ se bude týkat jednorázová podpora ve výši 25 000 Kč? Jaké budou podmínky? Jak žádat o tuto dávku? Co je nutné doložit k žádosti?
  • Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?
    Vláda, poslanecká sněmovna, senát i prezident posvětili kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku nesklidily žádné ovace, ale spíše kritiku. Jakým způsobem se tedy dávka mění a co bude jinak?
  • Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?
    Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc funguje? Jakou výši úroků vám uhradí stát?
  • 6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a kompenzačního bonusu pro OSVČ
    Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy? Budete mít nárok na novou podporu pro OSVČ. Co o ní ale potřebujete vědět?
  • Nová podpora od státu pro OSVČ
    Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše? Přečtěte si užitečné informace.
  • Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4 příkladech
    Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou dostávat přeplatek na pojistném?
  • Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení
    Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.
  • Prominuté zálohy na důchodovém pojištění pro OSVČ: jaký vliv budou mít na důchod?
    Osobám samostatně výdělečně činným budou prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění za březen až srpen. Do jaké výše budou zálohy prominuty? Je nutné o prominutí žádat? A jaký vliv bude mít nezaplacení těchto záloh na váš starobní důchod?
  • Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech
    Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých profesích se EET dotkne? Kdo je od EET osvobozen? A jaké budou kompenzace pro podnikatele?
  • Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?
    Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec?  Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?
  • Odklad EET kvůli koronaviru?
    Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?
  • Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?
    Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.
  • Koho se týká zvláštní režim u EET?
    Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.
  • Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Na které přímé dani zaplatí OSVČ za rok 2019 nejvíc?
    Většina OSVČ odvádí ze svého hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Výpočet povinných odvodů je individuální, proto v praxi někteří živnostníci platí nejvíce na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění a někteří na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. 
  • Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?
    Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny. 
  • Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
    Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?
  • 5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.
  • Online formuláře a nová legislativa jen dvakrát ročně. Podnikatele čekají v roce 2020 změny
    České podnikatele čeká příští rok řada změn, které jim pomohou, řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Legislativa se bude měnit jen dvakrát ročně, administrativu sníží zavedení online formulářů, uvedl. Za důležité označil i rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). Podle Hospodářské komory ale chybí v plánech bezplatné zpřístupnění takzvaného Právního elektronického systému (PES) pro všechny podnikatele.
  • Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
    Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
  • Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
    Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?
  • Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
    Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?
  • Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
    Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?
  • Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
    Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
  • Zruší se daňová sleva na manžela/ku?
    Slevu na dani na manžela/ku nejspíše čekají změny. Bude zrušena? Kdo ji chce zrušit? ANO či ČSSD? A jak se vyvíjela výše této slevy na dani?
  • Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich berlička?
    O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?
  • 10 věcí, které byste měli vědět o penále na zdravotním pojištění
    Placení zdravotního pojištění je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Neplacení zdravotního pojištění, platby v nižší částce či opožděné platby, to vše je důvod pro předepsání penále na veřejném zdravotním pojištění. Podívejme se, co je dobré vědět o penále na zdravotním pojištění v 10 bodech.
  • Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?
    Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?
  • 9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 
  • Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
    Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
  • Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
    Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
  • Co ovlivní u OSVČ výši záloh na zdravotním pojištění?
    Některé osoby samostatně výdělečně činné neplatí žádné měsíční zálohy na zdravotním pojištění, jiné však dokonce desetitisícové platby. Jak je to možné? Na čem závisí výše měsíční zálohy? 
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy
    Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?
  • Jak vyřídit potravinářský průkaz?
    V jakých profesích budete potřebovat potravinářský průkaz? Kde ho vyřídíte? Kolik vás to bude stát? Jak dlouho trvá jeho vyřízení?
  • Co obsahuje účetní závěrka a jak se liší požadovaný rozsah u jednotlivých firem?
    Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon. Účetnictví je úplné pouze v případě, kdy účetní jednotka zveřejnila účetní závěrku. U jednotlivých účetních jednotek se liší požadavky na rozsah účetní závěrky. V jakém rozsahu musí podnikatel účetní závěrku sestavit a co je jejím obsahem? 
  • 3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění
    Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Chyby živnostníků při platbách zdravotního pojištění v příkladech
    Při neplnění svých zákonných povinností při placení zdravotního pojištění musí živnostníci počítat ze strany zdravotní pojišťovny se sankcemi. Povídejme se na vybraných 8 chyb v praktických příkladech.
  • Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek
    Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?
  • Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?
    Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?
  • Co dělat, když mi zaměstnavatel neplatí sociální pojištění?
    Neplacení pojistného vás může přijít draho. Důležité je situaci aktivně řešit. Co tedy dělat, když neplatíte sociální pojištění? A co když za vás sociální pojištění nehradil váš zaměstnavatel?
  • Aby nám to v práci „odsejpalo“
    Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
  • Výpočet záloh na dani z příjmu v praktických příkladech
    Někteří daňoví poplatníci musí platit během roku zálohy na dani z příjmu. Podívejme se v praktických příkladech, kdy vzniká povinnost platit měsíční zálohy na dani z příjmu a jak se počítají  po odevzdání daňového přiznání za rok 2018? 
  • 10 chyb při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu
    Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Na co si dát při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pozor?
  • Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
    Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.
  • Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
    Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
  • Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
    Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody a nevýhody. A právě ty si rozebereme.
  • Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
    Jezdíte často na služební cesty? V tom případě by vás mělo zajímat, že v letošním roce stouplo tuzemské stravné a dále pak také cestovní náhrady za pohonné hmoty. O kolik?
  • Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
    Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději do 31. ledna, a to i v případě, kdy přiznání zpracovává daňový poradce. Následující článek vám zodpoví nejčastější dotazy v této oblasti.
  • Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
    Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?
  • Kdy nemůžete obdržet vratku zdravotního pojištění?
    Osoby samostatně výdělečně činné platí během roku zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než vypočtené roční zdravotní pojištění, tak mají nárok na vratku. Ve kterých případech nemůže vzniknout nárok na vratku?
  • Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
    Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.
  • Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
    Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?
  • Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
    Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je pořízení živnostenského listu a podnikání jako OSVČ. A živnostenský list si můžete vyřídit ještě letos, na živnostenském úřadě to stihnou za chvilku.
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • 5 příkladů, kdy zaplatíte v roce 2019 více na sociálním nebo zdravotním pojištění
    Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění se pro rok 2019 nezvýšily, přesto někteří lidé zaplatí na některém z povinného pojištění více než v roce 2018. Kdo? Podívejme se na pět praktických příkladů.
  • Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
    Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.
  • Živnostníci si připlatí skoro 400 korun měsíčně. Co dalšího se změní v daních a odvodech v roce 2019?
    Daňové sazby přímých daní, mezi které počítáme i sociální a zdravotní pojištění, se v příštím roce sice nemění, přesto budou někteří živnostníci státu odvádět skoro o 400 korun měsíčně více. Minimální záloha na sociální pojištění totiž vzroste o 199 korun, na zdravotní pojištění o 184 korun. Naopak lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Kdo si v roce 2019 daňově polepší, kdo pohorší a o kolik?
  • Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?
    Chystáte se pustit do podnikání? Možnosti je několik, ale většina adeptů se rozhoduje mezi založením společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) a variantou být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Co je a pro koho lepší?
  • Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
    Jsou změny, které jako daňový subjekt neboli podnikatel, který odvádí daně, oznamovat musíte, jiné zase této povinnosti nepodléhají. Přiblížíme se, které jsou ty první i druhé.
  • Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
    Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?
  • V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
    Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
  • Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
    Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
  • Láska je láska, ale dluhy jsou dluhy
    Láska je mocná čarodějka, ale stačí málo a stane se z ní slepá čarodějnice. To ve chvíli, kdy zjistíme, že milovaný partner je zadlužený až po uši. I přesto je mnoho z nás hyperkorektní a o partnerovu finanční situaci se nezajímá.
  • 15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
    Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
  • Nízké příjmy = vyšší zdravotní pojištění? Jak to?
    Efektivní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku mírně progresivní, u zdravotního pojištění však nikoliv. Proč platí efektivně nejvíce na zdravotním pojištění lidé s nízkými příjmy?
  • Jste živnostník a pracujete doma? Kdy musíte platit rozhlasový poplatek?
    Jste živnostník, pracujete doma a možná dostanete, nebo jste už dostali dopis z Českého rozhlasu (ČRO), abyste zaplatili rozhlasový poplatek. Podíváte se na web ČRO a zjistíte, že byste to měl udělat za každé rádio, které vlastníte. I to v autě, včetně toho, co je v televizní nabídce. Jenže to je pravda jen částečná a na webovkách ČRO to není příliš jasně vysvětleno.
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
    Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?
  • Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
    Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
  • Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
    V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
  • 6 příkladů: co se bude a co se nebude počítat do důchodu
    Ovlivňuje výši důchodu superhrubá mzda, hrubá mzda nebo čistá mzda? Kolik příjmových let se při výpočtu důchodu počítá? A proč některé příjmy nemají na výši důchodu vliv? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?
    Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?
  • Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
    Podnikáte a rádi byste do práce zahrnuli i svého/svou manžela/manželku? Může jeden z manželů zaměstnat toho druhého? Podívejte se, co na to říká zákoník práce.
  • Investiční kola startupu: jak se připravit na investora?
    K tomu, aby měl startup úspěch, nepotřebujete jen nápad, ale zejména také dostatečné množství peněz. Mladým podnikatelům, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu, potom nezbude nic jiného, než si najít investora. Jak se na to ale připravit?
  • 5x o zdravotním pojištění: kolik kdo zaplatí
    Řada lidí má více různých příjmů. Jak je to v takových případech s platbou povinného zdravotního pojištění? Musí se platit zdravotní pojištění vždy? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • 5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
    Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 
  • Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
    Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • Na podání přehledů zbývá 14 dní
    Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
  • Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?
    Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?
  • Kdy vám zvýší mzdu?
    Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
  • Masivní růst sdílené ekonomiky v Česku a ve světě
    Rok 2018 bude symbolizován ještě masivnějším rozšířením peer-to-peer služeb. Co bylo dříve doménou několika málo odborníků, se dnes stává masově rozšířenou službou, která stále více promlouvá do celkových objemů hrubých domácích produktů světových ekonomik.
  • 10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017
    Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.
  • Ceny jako pro velkoodběratele a široká akceptační síť. Tankovací karty mohou být výhodné i pro malé firmy a OSVČ
    Klasická funkce tankovací karty spočívá v uplatnění slevy na totemové ceny dané čerpací stanice. V ideálním případě. Jak je to ale doopravdy?
  • Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
    Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.
  • Výpočet sociálního pojištění za rok 2017 u OSVČ pětkrát jinak
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Výpočet sociálního pojištění přitom může být odlišný. Podívejme se na pět praktických příkladů.
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017 v 10 číslech
    Pro OSVČ odevzdáním daňového přiznání k dani z příjmu daňové povinnosti nekončí. Ještě je potřeba odevzdat přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu optikou deseti významných čísel.
  • Jak založit vlastní e-shop?
    Chtěli byste si založit vlastní obchod a začít podnikat? Přemýšlíte, zdali vás vyjde výhodněji internetový oproti klasickému kamennému? Zjistěte, jak je to se zařizováním.
  • Je lepší podnikat jako OSVČ nebo si založit s.r.o.?
    Rádi byste začali podnikat, ale nedokážete se rozhodnout, zdali bude výhodnější být osoba výdělečná činná nebo eseróčko? Porovnejte si výhody a nevýhody.
  • Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?
    Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Nově lze připojistit ošetřování dospělého po nemoci či úrazu. Kde?
    Máte nemocného člena rodiny a rádi byste se pojistili před situací, kdy bude třeba nechat práce a vrhnout se na domácí péči? Ta možnost nově existuje!
  • Musí penzisté platit zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, jak to tedy mají s placením zdravotního pojištění řádní starobní penzisté, předčasní důchodci nebo invalidní důchodci? Kteří penzisté musí za rok 2017 odevzdat u své zdravotní pojišťovny přehled o příjmech a výdajích?
  • OSVČ a platby na pojistném v roce 2018
    Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se nelze vyhnout placení sociálního a zdravotního pojištění. Každý měsíc musejí být placeny alespoň minimální zálohy, jejichž částky se pro rok 2018 opět zvyšují. Jak vysoké zálohy budou tedy OSVČ v letošním roce platit?
  • Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele
    Chtěli byste vydat knihu? Až 90 % lidí vám na tuto otázku odpoví kladně. Jaké jsou vaše možnosti, když svoje dílo nechcete nechat zavřené v šuplíku?
  • Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
    Zaměstnanci mající pouze příjmy ze závislé činnosti nemají s placením sociálního pojištění žádné starosti. Sociální pojištění je jim sraženo zaměstnavatelem z jejich hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Jak je to však s placením sociálního pojištění u ostatních příjmů za rok 2017?
  • Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti během roku 2017 je potřeba doručit příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Na co si dát pozor?
  • Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
    V praxi rozhodně neplatí, že nejvyšší daňové částky odvádí všichni na dani z příjmu fyzických osob. Situace je totiž individuální a často se odvádí více zejména na sociálním pojištění, ale někteří lidé platí nejvíc na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2018.
  • Kdo může obdržet přeplatek zdravotního pojištění za rok 2017?
    Z důvodu uplatnění daňových slev a daňových odpočtů nemusí někteří výdělečně činní občané platit nic na dani z příjmu fyzických osob, zdravotní pojištění se však platí vždy. Lze obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2017?
  • Kdo zaplatí v roce 2018 více na sociálním pojištění? 5 příkladů
    Přestože sazby sociálního pojištění jsou v roce 2018 stejné jako v roce 2017, tak někteří lidé zaplatí při stejném příjmu na sociálním pojištění více. Podívejme se na vybrané praktické příklady. 
  • Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
    Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
  • Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
    Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
  • Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
    Přemýšleli jste někdy o tom, že si zkusíte finančně polepšit jako člen volební komise? Jak se tam vlastně dostat a jakou odměnu čekat? A stihnete to ještě vůbec?
  • Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
    Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích“. Pro každou instituci je tento formulář odlišný. Podívejme se na vybrané rozdíly pro placení sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ.
  • Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
    Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
  • 6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
    Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i svoboda může mít své nevýhody. Jaké to jsou?
  • 10 čísel pro platbu zdravotního pojištění v roce 2018
    Zdravotní pojištění je někdy opomíjeným povinným odvodem, přestože někteří lidé platí na zdravotním pojištění ročně více než na dani z příjmu fyzických osob nebo na sociálním pojištění. Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel pro platbu zdravotního pojištění v příštím roce.
  • Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
    Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
  • 8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.
  • Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
    Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
  • Jaké je to být na „volné noze“?
    Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.
  • Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
    Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…
  • Platba zdravotního pojištění a příjem do 10 000
    Při měsíčním desetitisícovém příjmu se může platba zdravotního pojištění pohybovat od 0 Kč po 1 906 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší
    Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je škoda přijít o pravidelný příjem od stálých zákazníků. Jak je to s platbou zdravotního pojištění?
  • 10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné jsou samy zodpovědné za placené zdravotního pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění přináší problémy. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění? Podívejme se na vybraných deset důležitých bodů.
  • Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
    Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele oživením, ale i noční můrou. Jak si vybrat toho nejlepšího brigádníka? Jaký smluvní vztah je pro vás nejvhodnější? Dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce?
  • Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí
    Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však vyšší příjem z dohody o provedení práce finančně nevýhodný. Pro koho?
  • Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!
    Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u zdravotní pojišťovny vedeni a že musí v roce 2017 platit měsíčně 1 485 Kč na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
  • Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat
    Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.
  • 7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů
    Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i samostatná výdělečná činnost? Podívejme se na 7 vybraných souběhů.
  • 4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem
    Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti dle § 7 tohoto zákona, provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Jaká jsou vzájemná práva a povinnosti podnikatele a odpovědného zástupce?
  • Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem
    Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.
  • Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně příslušné OSSZ a druhý příslušné zdravotní pojišťovně. Vyplňování obou přehledů se liší. Podívejme se na praktické příklady.
  • Co když živnostník neplatí zdravotní pojištění?
    Některým živnostníkům se nedaří v jejich samostatné výdělečné činnosti a neplatí zdravotní pojištění. Neplacení zdravotního pojištění však znamená finanční problémy pro živnostníky i v budoucnu po případném ukončení samostatné výdělečné činnosti.
  • Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v roce 2017?
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?
  • Kdy neplatíte zdravotní pojištění?
    Zaměstnanci ani osoby samostatně výdělečně činné se měsíčnímu placení zdravotního pojištění nevyhnou. Jak je to s placením zdravotního pojištění v ostatních případech?
  • 5 příkladů, jak na na změnu zdravotní pojišťovny
    Do konce března musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně lidé, kteří chtějí změnit od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Se změnou zdravotní pojišťovny jsou spojeny určité povinnosti, které se vysvětlíme na praktických příkladech.
  • 4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
    Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
  • Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?
    Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?
    Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Vypočítejme si daňové zatížení spolupracující osoby v praktickém příkladu.
  • Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10 lety
    V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ platí za rok 2016 nižší daňové odvody než v roce 2007. O kolik je daňové zatížení nižší, si vypočítáme v praktických příkladech.
  • Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
  • Změna zdravotní pojišťovny? Jak na vyplnění dvou přehledů za rok 2016
    OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Pokud došlo v průběhu roku 2016 ke změně zdravotní pojišťovny, tak je nutné odevzdat přehled o příjmech a výdajích staré i nové zdravotní pojišťovně. Přehled se odevzdává i při nízkém zisku.
  • Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?
    Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.
  • Jak se vyhnout nezaplacení své faktury?
    I když je platební morálka lepší, stále můžeme narazit na vykuky, kterým např. odvedete sjednanou službu, a oni vám nezaplatí. Dá se tomu nějak bránit? Odpověď zní kladně – dá.
  • Kdy může živnostník uplatnit slevu na manželku a kdy nikoliv?
    Daňová sleva na manželku (manžela) s rozhodnými příjmy do limitu může snížit daňovou povinnost za rok 2016 o 24 840 Kč. Za jakých podmínek mohou tuto výraznou daňovou slevu uplatnit OSVČ si ukážeme v praktických příkladech.
  • 10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
    Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
  • 10 tipů k přehledu pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016
    Všechny OSVČ vykonávající alespoň po část roku 2016 samostatnou výdělečnou činnost musí své zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na 10 důležitých bodů pro vyplnění tohoto formuláře.
  • 5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017
    Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
  • Zdravotní pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
    Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
  • Zdravotní pojištění 2017: Jak se zvyšuje pravděpodobné pojistné?
    Když zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné neodevzdají zdravotní pojišťovně "přehled", tak obdrží od zdravotní pojišťovny pokutu a zdravotní pojištění je jim předepsáno v pravděpodobné výši. Jak vysoké bude zdravotní pojištění v pravděpodobné výši příští rok?
  • EET: Zdražení přiznává polovina podnikatelů, podporuje ho 58 % lidí
    Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má v Česku lehce většinovou podporu 58 procent lidí. Nepodporuje ho zhruba třetina obyvatel. Z podnikatelů si 59 procent myslí, že nová povinnost povede ke zneužívání informací o firmách politiky a Finanční správou. Zdražení kvůli EET přiznává téměř polovina podnikatelů, 40 procent ceny nezvýší. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu agentury Median, které zveřejnila Česká televize (ČT).
  • Jak na výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku 2016
    Přestože některé OSVČ ukončily samostatnou výdělečnou činnost během roku 2016, tak musí podat na svoji zdravotní pojišťovnu přehled o příjmech a výdajích. Jak se počítá zdravotní pojištění při výkonu samostatné výdělečné činnosti pouze v některých měsících roku 2016?
  • Sociální pojištění 2017: Kdo si sáhne hlouběji do kapsy?
    Sazba sociálního pojištění se pro příští rok nemění, přesto budou někteří lidé platit při stejném příjmu na sociálním pojištění více než v letošním roce. Podívejme se na praktické příklady, kdy se bude platit více na sociálním pojištění.
  • Kdy se můžete se těšit na daňovou vratku za rok 2016?
    Většině zaměstnanců pracujících během roku 2016 pouze několik měsíců vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Podívejme se na nejčastější praktické příklady.
  • OSVČ a daně za rok 2016: Kteří živnostníci budou platit méně?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je pro 2016 stejné jako v loňském roce, přesto budou někteří živnostníci platit při stejném zisku na dani z příjmu fyzických osob méně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Praktické příklady: Kdy máte nárok na slevu na dítě a kdy nikoliv?
    Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
  • Sociální pojištění z přivýdělku v roce 2017
    Mnozí zaměstnanci si ke svému hlavnímu příjmu ze zaměstnaneckého poměru přivydělávají, ať už prací na dohody, formou zkráceného úvazku nebo samostatnou výdělečnou činností. Jak to bude s placením sociálního pojištění z přivýdělku v příštím roce?
  • Kdo bude v roce 2017 platit více na zdravotním pojištění?
    Přestože pro příští rok nedochází ke změnám sazeb zdravotního pojištění, tak budou v příštím roce platit na zdravotním pojištění více někteří zaměstnanci, živnostníci nebo lidé mající pouze pasivní příjmy. Podívejme se na praktické příklady, komu se zdravotní pojištění "prodraží".
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
    Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
  • Živnostníci s nízkým ziskem platí vysoké daně
    Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň z příjmu pro lidi s vysokými příjmy, tak platí drobní živnostníci na povinných daních více než podnikatelé s miliónovými zisky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • EET krok za krokem: Jak získat autentizační údaje a vyřídit certifikaci
    Podle odhadů se první fáze EET bude týkat 60 tisíc podnikatelů. Ti všichni musí nejpozději do 1. prosince 2016 připravit své provozy na evidování tržeb. Příprava na EET však zdaleka neznamená jen pořízení vhodného pokladního systému. Je třeba vyřešit i nezbytné formality, v nichž řada podnikatelů tápe.
  • Počty pracujících důchodců stoupají. Za posledních 20 let vzrostly zhruba o polovinu
    V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů přibývá. Letos v červnu mělo 84 699 lidí exekuci z důchodu. Navíc podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu je 15 procent tuzemských penzistů žijících samo ohroženo chudobou. Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce. A těch, kteří se rozhodnou přilepšit si k důchodu, je rok od roku víc. Na konci roku 2015 si k penzi přivydělávalo 356 tisíc seniorů. V roce 1996 to bylo necelých 170 tisíc lidí.
  • Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
    Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
  • Jak se vyhnout chybám při změně zdravotní pojišťovny
    Každý občan s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovnu je možné změnit. Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu od ledna 2017, ten musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně do konce září.
  • EET: První vlna se týká asi 50 tisíc podnikatelů. Hlásí se jich minimum
    Od 1. září si mohou podnikatelé vyzvedávat autentizační údaje k přihlašování do elektronické evidence tržeb (EET). Během prvního zářijového týdne tak učinilo jen kolem 1400 podnikatelů. První fáze EET by se měla spustit 1. prosince, podnikatelé tak zatím s přihlašováním nespěchají.
  • Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
  • 5 mýtů ohledně prominutí zdravotního pojištění
    Dluhy na zdravotním pojištění nejsou pouze záležitostí zaměstnavatelů. Velké dluhy mají v praxi i živnostníci nebo občané neplatící zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů. Za jakých okolností je možné zdravotní pojištění prominout?
  • Povinnosti zaměstnavatelů na zdravotním pojištění
    Všichni zaměstnavatelé, ať už právnické osoby nebo živnostníci, si musí plnit své zákonné povinnosti vůči zdravotním pojišťovnám. Neplnění zákonných povinností je sankciováno. S čím musí všichni zaměstnavatelé počítat?
  • Jak danit přivýdělky z druhého zaměstnání?
    Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce nebo zahájení vlastního podnikání jsou pro řadu lidí řešením, jak si vylepšit rodinný rozpočet. Pro 58 procent Čechů a jejich domácností je totiž obtížné vyjít se současným příjmem. Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. I při krátkodobém přivýdělku je třeba dát pozor na daňové povinnosti.
  • Na které dani platí živnostníci nejvíc?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění je odlišná, přesto v praxi platí živnostníci nejvíce na jiné "přímé dani". Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Hledáme práci: Jaký plat zaměstnance odpovídá zisku OSVČ?
    Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
  • Hlídejte si limit při vedlejší samostatné výdělečné činnosti
    Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je pro účely placení sociálního pojištění zvýhodněn, neboť do limitu se sociální pojištění vůbec neplatí. Při nižším zisku je tedy vhodné si limit pohlídat, neboť vyšší hrubý zisk nemusí v takovém případě znamenat vyšší disponibilní zisk. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na společnost bez právní subjektivity?
    Založení společnosti bez právní subjektivity v souladu s občanským zákoníkem je pro některé osoby samostatně výdělečně činné možností, jak zlepšit postavení na trhu nebo získat zajímavou zakázku. S čím při založení společnosti počítat?
  • Sociální pojištění v Česku patří k nejdražším na světě
    Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.
  • Pět případů, kdy je daň z příjmu nulová
    Daň z příjmu fyzických osob může být v některých případech nulová, a to dokonce i při poměrně vysoké hrubé mzdě nebo zisku. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy se na dani z příjmu neplatí nic.
  • Jaké máte povinnosti při změně zdravotní pojišťovny?
    Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí být pojištěni u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovnu si přitom v průběhu života může každý změnit. Na co si tedy dát pozor při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?
  • Spolupráce v osmi bodech
    Živnostník nemůže svoji manželku zaměstnat, v praxi však často manželka manželovi pomáhá, např. s administrativou. Řešením v takovém případě je spolupráce, a to i v případě, že je manželka již zaměstnána u jiného zaměstnavatele.
  • Deset omylů ohledně práce na dohodu
    Práce na dohodu o provedení práce je zejména během letních měsíců velmi oblíbená. Podívejme se na vybraných deset mýtů spojených právě s prací na dohodu.
  • Jak na úřad práce
    I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
  • Kdy je zdravotní pojištění placeno státem, ale důchodové nikoliv?
    Za některé občany platí zdravotní pojištění stát, jsou tedy státními pojištěnci a mají tedy vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, současně však není toto období vždy hodnoceno pro důchodové účely. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Platby na sociálním pojištění zaměstnance a OSVČ
    Zaměstnanci v souladu s odvody zaměstnavatele odvádí na sociálním pojištění více než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci vyšší důchody, nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Zdravotní pojištění při vedlejší samostatné činnosti v příkladech
    Pro účely placení zdravotního pojištění je rozdíl, zdali je během roku 2016 vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Po část roku 2016 může být přitom vykonávána hlavní a po část roku vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se na praktické příklady.
  • Srovnání důchodů OSVČ a zaměstnance
    Měsíční výše státního starobního důchodu závisí na získané době pojištění a výši průměrné mzdy za odpracované roky. Podívejme se, jak vysoký je státní důchod dle výpočtové formule roku 2016 u zaměstnance a u živnostníka v závislosti na výši mzdy a výši hrubého zisku.
  • Dluh u zdravotní pojišťovny: Žádost o prominutí nebo podání odvolání?
    Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Při neplacení zdravotního pojištění je zdravotní pojišťovnou předepsáno penále, které je včetně dlužného pojistného vymáháno. Při řešení problémů včas je však naděje na prominutí nebo alespoň na snížení penále. Jak postupovat?
  • Sedm důvodů vzniku dluhu u zdravotní pojišťovny
    Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na 7 praktických vybraných situací, kdy vzniká dluh na zdravotním pojištění. Na co si dát jako OSVČ, OBZP nebo zaměstnanec pozor?
  • Sedm věcí, které je dobré vědět o 15% daňové sazbě
    Zaměstnanci i OSVČ odvádí ze svého příjmu daň z příjmu. Pokud nebudeme počítat 7% solidární daň, tak je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně. Podívejme se na vybraných 7 zajímavostí spojených s výpočtem daně z příjmu.
  • OSVČ a sleva na manželku v příkladech
    Při splnění zákonných podmínek lze v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela) s nepřesahujícími příjmy 68 000 Kč ve výši 24 840 Kč. Kdy nelze daňovou slevu uplatnit i při příjmech do limitu? Jak se sleva promítá do výpočtu daňové povinnosti? A jak se hodnotí příjmy do limitu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Šestkrát stejný příjem a jiný výpočet zdravotního pojištění
    Přestože při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat daňové slevy a daňové odpočty a sazba zdravotního pojištění je stejná, tak se výpočet zdravotního pojištění u zaměstnance a OSVČ liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na šest praktických výpočtů při měsíčním příjmu 9 000 Kč.
  • Kolik zaplatí za rok 2015 na povinných daních živnostníci?
    Na praktických příkladech si vypočítáme souhrnnou daňovou povinnost osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) v závislosti na dosaženém hrubém zisku za rok 2015. Proč s rostoucím ziskem efektivní daňová sazba u nadprůměrných příjmů klesá? Proč v procentním vyjádření platí nejvíce na povinných daních OSVČ s nízkým ziskem?
  • Daňové povinnosti spolupracující osoby
    Živnostník nemůže zaměstnat manželku, řešením je tedy spolupráce, kdy manžel převede na spolupracující manželku část svých příjmů a výdajů. Spolupracující manželka je pro účely placení daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění vedena jako OSVČ. Jaké daňové povinnosti má manželka? Podívejme se na praktický příklad za rok 2015.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
  • Kdo zaplatí v roce 2016 více na sociálním pojištění?
    Přestože sazba sociálního pojištění pro zaměstnance ani OSVČ pro rok 2016 nestoupla, tak se některým lidem platba sociálního pojištění prodraží. Podívejme se na praktické příklady, kdy bude nutné šáhnout hlouběji do kapsy.
  • Sociální pojištění v roce 2016 v deseti číslech
    Někteří zaměstnanci a živnostníci platí nejvyšší daňové odvody na povinném sociálním pojištění. Jak vysoké sociální pojištění platí zaměstnanci, živnostníci nebo občané mající příjmy pouze z pronájmu v roce 2016?
  • Zdanění živnostníků při založení společnosti
    Někteří živnostníci se sdružují a provádí samostatnou výdělečnou činnost společně, aby měli lepší postavení na trhu a zvýšili svoji konkurenceschopnost. Zakládají společnost bez právní osobnosti, která je upravena občanským zákoníkem. Jaké jsou daňové povinnosti jednotlivých živnostníků?
  • Živnostníci a dluhy na zdravotním pojištění
    Všichni živnostníci musí ze své samostatné výdělečné činnosti odvádět své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění. Neplacení zdravotního pojištění nebo opožděné platby přinášejí problémy, neboť zdravotní pojišťovny si své pohledávky hlídají a vymáhání zrychlují. Kdy lze penále prominout?
  • Živnostníci a zdravotní pojištění
    Výše platby na zdravotním pojištění u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) závisí na dosaženém hrubém zisku, ale rovněž i na tom, zdali se jedná o hlavní výdělečnou činnost nebo vedlejší výdělečnou činnost.
  • Kdy neuplatňovat paušál a vést raději daňovou evidenci?
    Výše daňových povinností osob samostatně výdělečně činných závisí na dosaženém hrubém zisku v daném roce. Hrubý zisk je možné zjistit z účetnictví, daňové evidence nebo z evidence příjmů při využití výdajového paušálu. Proč není vždy nejlepším řešením uplatnění výdajových paušálů?
  • Kolik zaplatí za rok 2015 OSVČ na povinných daních?
    Souhrnná daňová povinnost u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku. Nejvíce na povinných daních (sociálním pojištění, zdravotním pojištění a dani z příjmu fyzických osob) odvedou efektivně OSVČ s nízkým hrubým ziskem. Naopak u nadstandardních zisků celková efektivní daňová sazba klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ vs. zaměstnanci s nízkým příjmem
    Neexistuje jednoznačná odpověď, zdali je lepší být zaměstnancem nebo osobou samostatně výdělečně činnou. Každodenní život je v obou případech odlišný a záleží na každém jednotlivci, co je pro něj lepší. Při nízkém příjmu je však daňově výhodnější zaměstnanecký poměr.
  • Kteří živnostníci si daňově polepší a kteří pohorší v roce 2016?
    Někteří živnostníci zaplatí v roce 2016 na daních při stejném hrubém zisku více než v roce 2015 a jiní naopak méně. Podívejme se na praktické příklady, kdy si živnostníci daňově polepší a kdy naopak pohorší.
  • Práce pouze v letních měsících a daně
    Zaměstnancům pracujícím pouze po část roku 2015 vznikne zpravidla nárok na daňový přeplatek. Podmínkou je zaplacení záloh na dani z příjmu během roku a požádání zaměstnavatele o roční zúčtování daně nejpozději do 15. února nebo podání daňového přiznání. S čím musejí počítat živnostníci, kteří ukončí výdělečnou činnost během roku 2015?
  • Výdajové paušály v osmi bodech
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou vést daňovou evidenci nebo stanovit výdaje paušálem. Nelze jednoznačně určit, která varianta je výhodnější, vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejme se, co je dobré vědět o výdajových paušálech.
  • Co je dobré vědět o daňovém bonusu?
    Některé rodiny s dětmi mohou obdržet od státu daňový bonus, který zlepšuje jejich finanční situaci. Kdy vzniká nárok na daňový bonus? Jaké musí být splněny podmínky? Kde se o daňový bonus žádá a jak je vysoký?
  • Přechod z hlavní činnosti na vedlejší a zdravotní pojištění
    Samostatná výdělečná činnost je pro účely placení povinného pojistného považována za hlavní nebo vedlejší zdroj příjmů. OSVČ může přitom změnit hlavní činnost na vedlejší nebo vedlejší na hlavní i během roku. Podívejme se na praktické příklady změny během roku 2015 s ohledem na placení zdravotního pojištění.
  • OSVČ: 20 nevýhod, se kterými je nutné počítat
    Každodenní život osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) je v mnoha ohledech odlišný od života zaměstnance. Obojí má své výhody a nevýhody. Být zaměstnanec nebo OSVČ? Záleží na osobních preferencích, životním postoji nebo možnosti sebeuplatnění.
  • Která daň se platí vždy?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
  • Zahájení podnikání během roku a zdravotní pojištění
    Samostatnou výdělečnou činnost je možné během roku zahájit kdykoliv. Na co si dát pozor při zahájení samostatné výdělečné činnosti během roku s ohledem na placení zdravotního pojištění? Jak vyplnit "přehled" za rok 2015 při podnikání pouze po část roku?
  • Přivýdělek zaměstnance a daně
    Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem. Někteří zaměstnanci mají dokonce dvě práce. Druh přivýdělku ovlivňuje, jak se bude zdaňovat.
  • Na co si dát pozor při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku?
    Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku je potřeba splnit potřebné oznamovací povinnosti a mít vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny a místně příslušné OSSZ. Co je potřeba si ohlídat?
  • Platební karty mohou živnostníci přijímat jednoduše a levně. Stačí jim mobil a zařízení mPOS
    Živnostníci, řemeslníci, maloobchodníci, lékaři ve svých ordinacích, kiosky s občerstvením, rozvážkové služby ale i mnozí další. Ti všichni už nemusejí odmítat zákazníky, kteří chtějí platit kartou. Společnost SONET nabízí řešení založené na mPOS terminálech. Malé a přenosné zařízení komunikuje s aplikací v chytrém telefonu či tabletu obchodníka. Do budoucna by takto podnikatelé mohli řešit i ministerstvem financí zamýšlenou povinnost elektronické evidence tržeb.
  • OSVČ a daňové zvýhodnění na děti
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Sedm případů, kdy nebudete za rok 2015 platit daň z příjmu
    Daňové osvobození, daňové slevy a daňové odpočty jsou důvodem, proč někteří občané neplatí z inkasovaných peněz daň z příjmu. Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy je daňová povinnost během roku i za celý rok 2015 nulová.
  • Pět výhod institutu spolupracující osoby
    Podnikatelé a živnostníci nemohou zaměstnat svoji manželku. Řešením může být v některých případech spolupráce dle § 13 zákona o dani z příjmu. Podívejme se na vybraných 5 výhod, které rodině přináší spolupráce.
  • Na co si dát pozor při vyplňování „Přehledů“?
    Všichni lidé, kteří si alespoň po část roku 2014 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí doručit na místně příslušnou OSSZ a svoji zdravotní pojišťovnu „Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Jak se ale povinné pojistné vlastně počítá?
  • Deset různých příjmů a platba zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou musí platit všichni občané. Pouze za státní pojištěnce (např. důchodce, děti, příjemce rodičovského příspěvku nebo občany v evidenci ÚP) platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba zdravotního pojištění dle příjmu.
  • Roční přivýdělek 60 000 Kč, jak se může lišit zdanění?
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají a mají tedy ke mzdě ze zaměstnání druhý příjem. Ukažme si na praktických příkladech, jak se může zdanění přivýdělku lišit v závislosti na druhu příjmu.
  • Pokuty od zdravotní pojišťovny pro OSVČ
    Do 4. května 2015 musí všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Nedoručení je sankciováno. Jaké pokuty mohou zdravotní pojišťovny OSVČ udělovat?
  • Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak se počítá solidární daň za rok 2014?
    Všichni zaměstnanci a OSVČ s vyššími příjmy odvádějí i v roce 2014 takzvanou solidární daň. Ta za loňský rok činí 7 % z příjmu nad 1 245 216 Kč.
  • Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?
    Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném pojistném efektivně více než jiní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2015.
  • Pět případů, kdy budete platit více na sociálním pojištění
    Pro rok 2015 se nemění sazby sociálního pojištění. Ani pro zaměstnance ani pro OSVČ. Přesto někteří občané budou platit více na sociálním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Kdo si pohorší a o kolik?
  • 5 případů, kdy budete platit v roce 2015 více na zdravotním pojištění
    Přestože zůstává pro rok 2015 sazba zdravotního pojištění pro zaměstnance i OSVČ stejná, tak někteří zaměstnanci nebo živnostníci zaplatí na zdravotním pojištění více než v roce 2014. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
    Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
  • Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
    Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
  • Jak vylepšit bonitu OSVČ při žádosti o hypotéku
    Při schvalování hypotéky hraje klíčovou roli bonita klienta. Výše úvěru zkrátka musí odpovídat klientovým příjmům, potažmo jeho schopnosti splácet. U zaměstnanců je situace jednoduchá. Větší komplikace nastávají u OSVČ. Díky optimalizaci daní totiž můžou podnikatelé vypadat na papíře méně bonitní, než ve skutečnosti jsou.
  • Kolik platíme na zdravotním pojištění?
    Pro zdravotní pojišťovny není klient jako klient. Nejméně inkasují zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, nejvíce od občanů s nadstandardními příjmy. Jaké jsou aktuální platby na zdravotním pojištění? Jak se promítne do plateb zvýšení minimální mzdy?
  • Pět případů, kdy nemáte na prominutí penále nárok
    Neplacení zdravotního pojištění v zákonném termínu je sankciováno. Za každý den prodlení je předepsáno penále. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky dobře hlídají a dlužné pojistné i penále je vymáháno. Penále může být prominuto. Podívejme se však na pět případů, kdy není možné penále na zdravotním pojištění prominout.
  • Deset důležitých čísel v sociálním pojištění
    Mnozí zaměstnanci nebo OSVČ zaplatí na sociálním pojištění nejvíce ze všech "povinných daní". Sociální pojištění placené zaměstnavatelem firmám citelně prodražuje cenu práce. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení sociálního pojištění.
  • Nízký příjem a daňový bonus
    Zaměstnanci s nízkou mzdou nebo OSVČ s nízkým ziskem nemusí na dani z příjmu fyzických osob zaplatit nic. Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti mohou dokonce obdržet daňový bonus. Pro přiznání daňového bonusu musí být splněny zákonné podmínky. Proč jsou v některých případech pro zaměstnance výhodnější?
  • Pět případů, kdy daňový bonus nedostanete
    Rodiny s dětmi jsou podporovány formou daňového zvýhodnění. Když je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, vzniká nárok na daňový bonus vyplácený státem. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou mají díky daňovému bonusu vyšší čistou mzdu než hrubý příjem. Podívejme se na pět případů, kdy nárok na daňový bonus nevzniká.
  • Jak na výdajové paušály v roce 2015?
    Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
  • Výdajový paušál: Ano či ne?
    Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
  • Co týden dal? Odnětí licence WPB Capital nabylo právní moci
    Družstevní záložna WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Česká národní banka zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Odnětí licence kampeličce tím nabylo právní moci. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Deset důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
    Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, za státní pojištěnce však platí zdravotní pojištění stát. Povídejme se na deset praktických příkladů, jak se lze stát dlužníkem na zdravotním pojištění.
  • Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni? Zažádejte si o nižší zálohy na povinném pojistném
    Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když byl ale minulý rok ziskovější, než odpovídá současné finanční situaci v prvních měsících letošního roku? Řešením je žádost o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném. Tímto krokem si OSVČ vylepší měsíční finanční tok.
  • Trápení českých řemeslníků: Neodborná konkurence a hon státu na živnostníky
    Podpora řemesel v ČR je v žalostném stavu. Ačkoliv je kvalitní řemeslo základem infrastruktury a vizitkou regionů, diskuse o něm je velmi povrchní a neodborná. Zatímco v okolních zemích má řemeslo neoddiskutovatelné společenské postavení, u nás se polemika zužuje pouze na ekonomické faktory, založené na tzv. paušálech a práci na švarcsystém.
  • Neodevzdání "Přehledu" přináší problémy
    Všechny OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně "Přehled za rok 2013". Základní termín je do 2. května. Neodevzdání "Přehledu" neznamená, že nebude muset OSVČ zdravotní pojištění platit. Naopak se situace zhoršuje a přichází sankce.
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Sociální zabezpečení v roce 2014
    Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
  • Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
    OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Podnikání při studiu? Proč ne!
    Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?
    Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok. ČSSZ za 1. pololetí tohoto roku evidovala 216 836 případů ošetřovného a vyplatila 504 579 891 Kč.
  • Musí se platit penále u zdravotního pojištění?
    Opomenutá platba zdravotního pojištění nebo placení povinného pojištění v nižší částce znamená vznik penále na veřejném zdravotním pojištění. Jak postupovat, když nám zdravotním pojišťovna předepíše penále?
  • Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
  • Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
    Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
    Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.
  • Poučení z krizového vývoje
    Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
  • Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
    Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
  • Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
    Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • ČSSZ: Změny v sociálním pojištění pro OSVČ od 1. 1. 2013
    V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
  • Novější auta snižují silniční daň
    Placení silniční daně není pouze záležitostí firem, ale také OSVČ používající auto k podnikání. Novější auta jsou zvýhodněna nižší silniční daní, rozdíly jsou přitom značné. Daňové přiznání za rok 2012 je potřeba podat na FÚ do konce ledna 2013. Jak vysoká silniční daň bude?
  • Sociální zabezpečení v roce 2013: Zásadní novinkou je důchodové spoření
    Nový rok provádění sociálního zabezpečení zásadně nemění, výjimkou je zavedení důchodového spoření (druhého pilíře). ČSSZ informuje o provádění sociálního zabezpečení od 1. ledna 2013 a přináší přehled důležitých údajů pro rok 2013.
  • OSVČ a nemoc v roce 2013
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze, když si platí dobrobolné nemocenské pojištění. Jak vysokou nemocenskou OSVČ v roce 2013 dostanou?
  • Solidární daň v roce 2013
    Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
    Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.
  • Jak se stát nezávislým profesionálem
    Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
  • Jak vysoká bude mateřská v roce 2013?
    Při výpočtu mateřské platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší mateřská. Jak se liší výpočet mateřské u zaměstnankyně a OSVČ? Jak vysoká bude mateřská dle příjmu v příštím roce?
  • Zdravotní pojištění: Deset častých omylů
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven a mají určité zákonné povinnosti. Podívejme se na deset omylů, které znamenají vznik penále nebo pokuty.
  • Manželka jako spolupracující osoba
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemohou dle zákoníku práce zaměstnávat svoji manželku, mohou však využít institutu „spolupracující osoby“. Manželka nebo děti jako spolupracující osoby totiž sníží daňovou povinnost. Komu se vyplatí spolupráce?
  • Většina občanů platí více na pojistném, než na dani z příjmu
    Nejvíce většině zaměstnanců snižuje hrubou mzdu a OSVČ zisk sociální pojištění. Přestože se zpravidla věnuje větší pozornost dani z příjmu fyzických osob, tak pro větší daňovou položkou je povinné pojistné.
  • Ze zisku „z vedlejšáku“ se platí nižší daně
    Každoročně stoupá počet občanů vykonávajících samostatnou výdělečnou činnost při práci. „Vedlejšák“ je výhodný pro nižší zdanění. Vedlejší výdělečná činnost je tedy výhodná.
  • Zálohy na zdravotní pojištění nejsou pro všechny OSVČ nutností
    Mezi hlavní daňové povinnosti všech osob samostatně výdělečně činných patří placení zdravotního pojištění. V některých případech však nemusí OSVČ platit zdravotní pojištění formou měsíčních záloh, někdy nemusí být dodržena minimální záloha. V jakých případech?
  • Výdajové paušály v 2013: Které OSVČ nejvíce postihnou změny?
    Pro rok 2013 sice nedojde ke změně absolutní výše výdajových paušálů, přesto však klesne počet OSVČ, které budou moci využít výdajové paušály. Vzhledem k nemožnosti uplatnit některé daňové slevy budou výdajové paušály pro některé OSVČ neatraktivní.
  • Chci mít průměrný příjem zaměstnance, kolik musím jako OSVČ fakturovat?
    Daňové zatížení OSVČ je nižší než zaměstnanců. OSVČ však na rozdíl od zaměstnanců nemají nárok téměř na žádné dávky a mají výrazně nižší důchod. Příští rok si navíc mnohé OSVČ výrazně pohorší. Podívejme se na praktické životní situace u OSVČ a zaměstnance a jejich daňové zatížení.
  • Podnikatelky a mateřská: kolik dostanou, musí skončit s činností?
    Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky. Jestli chtějí podnikatelky dostávat mateřskou, musí si včas hradit dobrovolné nemocenské pojištění. Jak vysokou mateřskou mají maminky podnikatelky? Lze pobírat mateřskou nebo rodičovský příspěvek a podnikat?
  • Registrace k DPH: Musím se tím vážně zabývat?
    Pro mnohé drobné živnostníky je povinná registrace k DPH velmi nepříjemná, protože výrazně zvyšuje jejich povinnou administrativu. Přitom právě u DPH je v praxi pro drobné OSVČ mnoho nejasností. Kdy se však ani živnostníci a podnikatelé nevyhnou registraci k DPH?
  • S čím mají OSVČ počítat při platbě zdravotního pojištění?
    Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, musí OSVČ zdravotní pojištění platit každý měsíc. Alespoň v minimální výši musí být zdravotní pojištění zaplaceno vždy, jinak hrozí předepsání penále. Současně mají OSVČ vůči své zdravotní pojišťovně několik povinností, jejichž nesplnění znamená předepsání pokuty. Na co si dát pozor?
  • Výdaje paušálem - vyšší daně kvůli vládnímu rozmaru
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem budou odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je tomu nyní, ale s nemožností uplatnit některé daňové slevy. Podívejme se na praktické příklady, kolik by toto opatření stálo OSVČ od roku 2013 na daních?
  • „Tak nám zabili švarcsystém“
    Jak by popsal potlačení švarcsystému Jaroslav Hašek? A co teď budou dělat drobní podnikatelé, když nemůžou být „zaměstnáni“ na živnostenský list? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Co byste měli vědět o zdravotním pojištění?
    Vůči své zdravotní pojišťovně máme všichni určité povinnosti. Jejich neplnění může znamenat veliké nepříjemnosti. Předepsání penále nebo pokuty. Ty jsou následně vymáhány exekučně. Na co si mají dát OSVČ pozor při vyplňování Přehledu? A na co zaměstnanci? Jaké jsou v praxi nejčastější chyby a omyly?
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
    Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
  • Kakao se během dne propadlo na měsíční minimum
    Společnost ED&F Man Cocoa Ltd. otočila trh kakaa. Podle jejího prohlášení by v následujícím produkčním roce začínajícím v říjnu mělo po dvou letech dojít k obratu a nabídka by měla překročit poptávku.
  • Komoditní trhy v kostce
    Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
  • Proč si lidé uzavírají penzijní připojištění?
    V minulé anketě jsme se Vás ptali, proč jste si uzavřeli nebo uzavřete smlouvu o penzijním připojištění.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké akcie posílily, cena zlata klesla, oslabování dolaru se změnilo ve stagnaci.
  • Stane se na burze?
    České akcie prožívají tento týden klidnější období. Dnešní obchodování by nemělo být výjimkou. Situace na zahraničních trzích se uklidnila, nicméně k výraznějšímu růstu většiny titulů na pražské burze nedojde.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna ve včerejším obchodování postoupila část svých zisků vůči euru, zejména po zveřejnění výsledku platební bilance za první čtvrtletí. Tento výsledek totiž nebyl v souladu s optimistickým očekáváním trhu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Ekonomické reporty již dávno neženou americké trhy směrem vzhůru, spíše, po mírných růstech, trhy nedokážou navázat na pozitivní otevření a pokračují v dosti rozkolísaném trendu, který je spíše negativní.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Dnešní obchodování a pozornost investorů se soustředila na akcie společnosti P. Morris, které si v dnešním obchodování přidaly 2 % kladného zhodnocení. Jejich cena se pohybovala i lehce pod hranicí 10800,- Kč odkud se do závěru obchodování cena vrátila k úrovni 10500,- Kč.