Štítek platební karta

Platební karty vydávají banky fyzickým a právnickým osobám. Nejčastěji se jedná o tzv. debetní karty, prostřednictvím kterých lze vybírat peníze z bankomatu a provádět bezhotovostní platby. Z běžného účtu se pak odečítají peníze, které na něm máme. Následně máme i tzv. kreditní karty, kterými si v podstatě z bankovního konta půjčujeme peníze, jdeme do mínusu, a vytváříme tak dluh.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Co dělat, když na dovolené ztratíte platební kartu? Přehled čísel pro blokaci
    Ztratili jste platební kartu, nebo vám ji ukradli? Jako první řešte její blokaci. Buď přes internetové bankovnictví, nebo telefonicky. Číslo na banku si do mobilu uložte předem, přinášíme jejich přehled.
  • Čtyři situace, kdy není dobré se na dovolené spoléhat jen na platební kartu
    Často a rádi cestujete? Možná si většinou vystačíte jen s platební kartou. Jsou ale případy, kdy je lepší s sebou mít i hotovost. V závislosti na situaci pak více či méně.
  • Jak vám služba DCC může prodražit dovolenou a jak platit kartou v místní měně
    Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, jestli na místě platit kartou, nebo hotovostí? Karta je leckdy pohodlnější, ale pozor na tzv. DCC, může vám dovolenou zbytečně prodražit.
  • Nakupujete na Vánoce vstupenky? Pozor na předražené vstupenky Viagogo
    Chystáte se k Vánocům koupit vašim blízkým vstupenky do divadla či na koncert? Koupili jste si vstupenky online a najednou vám bylo strženo z účtu řádově více? Nebo jste zjistili, že vstupenky jsou neplatné? Jak se můžete bránit? Odstoupením ze smlouvy? A co je zač společnost Viagogo?
  • Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
    Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
  • Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
    Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?
  • Finance.cz začaly spolupracovat s Tipli. Získejte zpět víc peněz z nákupů
    Většina nákupů se nyní odehrává online a možnost přitom ušetřit se vždycky hodí. Portál Finance.cz se proto dohodl na spolupráci s cashback portálem Tipli.cz. Zájemci tak mohou snadno získat VIP (platinový) účet, díky kterému mohou dostat zpět ještě o něco víc peněz ze svých nákupů
  • Jak správně reklamovat či vrátit zboží
    Nefunkční, právě rozbalený telefon, rozbitá pračka v záruční době, oblečení, které nepasuje. To všechno jsou problémy, které nás mohou postihnout nejen v období Vánoc, ale také kdykoliv během roku. Jak se vyznat mezi reklamací a vrácením zboží? A jaká jsou práva a povinnosti zákazníka?
  • Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
    Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?
  • Jakou platební kartu si vzít na dovolenou
    Jaké peníze si s sebou berete na dovolenou? Vyměňujete už v české směnárně? Nebo si vybíráte na místě z bankomatu a po cestě platíte kartou?
  • 8 věcí, které byste měli vědět o platbě kartou v zahraničí
    Platit kartou na dovolené v zahraničí je už běžná věc. V restauraci nebo v hotelu stačí vytáhnout kartu a hotovost není třeba řešit. Při placení menších položek je ale hotovost ještě často nutná.
  • Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
    Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?
  • Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
    Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?
  • Nakupujme na webu bezpečně
    Na webu už jsme si zvykli nakupovat a vypadá to tak, že už se dokážeme chovat i celkem obezřetně. Ani tak se ale určitým rizikům vyhnout nemůžeme, zvlášť, pokud si objednáváme zboží mimo Evropskou unii.
  • Začali jste už s nákupem dárků na Vánoce?
    Stále přibývá lidí, kteří při vyřčení slova Vánoce zblednou. Nepředstaví si totiž svátky klidu a porozumění, ale hysterii, která mnohdy začíná už po letních prázdninách. Ano, jsme přibližně na jejím počátku.
  • Jak se připravit na další vlny EET?
    Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb. 
  • Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?
    Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.
  • Jaké jsou triky a fígle e-shopů?
    Jak na internetu výhodně nakupovat? Kdy jsou slevové akce výhodné? Jak se nenechat napálit? Využívat slevové akce a věrnostní programy?
  • Bude vám na dovolené stačit cestovní pojištění k platební kartě?
    Společně s blížící se sezónou dovolených se zvyšuje i poptávka po cestovním pojištění. To je hojně nabízeno k platebním kartám. Postačí ale vůbec na klasickou dovolenou? Co všechno kryje? A jaké jsou jeho plusy a mínusy?
  • 4 druhy pojištění, které se vám budou hodit na horách
    Máte v plánu vyjet v zimě na lyže? Anebo na snowboard? A už jste přemýšleli o pojištění? Rozhodně ho nepodceňujte, a to zvláště, pokud jedete na hory do zahraničí.
  • Kde lze koupit kupón na MHD online?
    Nechce se vám stát fronta na pobočce dopravního podniku? V některých městech lze zakoupit nový kupón na jízdu MHD online. Jako nosič můžete využít platební kartu. Jak to funguje a kde je to možné?
  • Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
    S krádeží anebo i ztrátou peněženky se potkal téměř každý z nás. Odcizené peníze jsou jeden problém, tím druhým a často mnohem složitějším (a někdy i dražším) je lítání po úřadech a vyřizování nových dokladů. Na kolik vás tedy krádež peněženky může přijít, pokud jste v ní měli opravdu všechno?
  • U které banky zaplatíte hodinkami?
    Garmin Pay nebo Fitbit Pay? U které české banky si už nemusíte vybírat a zaplatíte jen chytrými hodinkami?
  • Při placení kartou v cizině můžete zaplatit poplatek navíc
    Víte, co je „Cash Advance“? Je to vlastně poplatek za vybírání peněz za pomocí platební karty v cizině na přepážce v bankách. Není zrovna malý a někdy si ho při platbě kartou naúčtují obchodníci nebo restauratéři, aniž byste to vy chtěli.
  • Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
    V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
  • Jak nejlépe používat platební kartu na dovolené v zahraničí
    Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár eur v peněžence a k tomu ATM lokátor v mobilu úplně postačí.
  • Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
    Chystáte se v létě na dovolenou a přemýšlíte, jak na platbách co nejvíce ušetřit? Často je to právě špatná informovat a neznalost, která nás může připravit o nemalé částky. Na co si tedy dát pozor?
  • Komu se vyplatí založit PayPal?
    Uvažujete o založení elektronické peněženky? Přemýšlíte, v čem se vám vlastně vyplatí? A nestojí to náhodou něco? Přečtete si výhody, nevýhody i návod, jak založit PayPal.
  • Nakupujete potraviny přes internet?
    Koupit přes internet se dá ledacos, ale zboží, které se rychle kazí, jako jsou potraviny, do toho dřív jen tak někdo nešel. Situace se ale obrací a potraviny si už můžete na většině místa u nás přes internet nakoupit.
  • Někdy je nutný PIN u bezkontaktní karty i do pětistovky
    Bezkontaktní platební karty, které do čtečky nemusíte ani vsunovat, stačí přiložit, obvykle požadují PIN při útratě nad 500 Kč. Ale mohou nastat i výjimky. Terminál po vás může chtít PIN i při nákupu pod pětistovku.
  • Česká pošta vám nedoručila balík? Jak a kde si můžete stěžovat?
    Plno lidí objednává vánoční dárky přes internet. Nejčastějším doručovatelem je pak Česká pošta. Nepřivezla vám balík? Zůstal vám jen lísteček ve schránce? Jak se bránit?
  • Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
    Vánoce se pomalu blíží a s nimi i (ne)příjemná povinnost, která spočívá v nakupování dárků. Plno Čechů k tomu pak využívá především e-shopy. Jsou ale dostatečně zabezpečené?
  • Nestíháte splácet půjčky? Zachránit vás může konsolidace
    Hypotéku splácíte jen tak tak a do toho se vám ještě porouchalo auto. Potřebujete nové, ale z finančního hlediska připadá v úvahu jen leasing, čili další půjčka. Přerůstají vám splátky přes hlavu? Pak je pro vás konsolidace jasnou volbou.
  • Zadali jste špatně číslo účtu a platba se odeslala? Poradíme vám, jak dostat peníze zpět
    Při zadávání transakce jste špatně napsali číslo účtu anebo vybrali nesprávný kód banky? Odeslali jste chybně platbu a vaše peníze odešly na neznámý účet? Víme, co dělat, abyste je dostali zpátky.
  • Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky
    Co s ní? Ignorovat, vyhodit do popelnice, poslat zpět odesílateli? Řeč je o kreditních kartách, které začaly některé finanční společnosti posílat poštou lidem - bez ohledu na to, že adresát o službu nemá zájem. Děje se tak navzdory tomu, že Česká národní banka k věci vydala jasné stanovisko, že zákon o platebním styku vydávání nevyžádaných kreditních karet zakazuje.
  • Chcete ušetřit na cestování? Jezděte Liftagem!
    Přijdou vám ceny za taxi až přemrštěně drahé? Bojíte se, že by vás taxikáři okradli? A co kdybyste si mohli vybrat, kolik za odvoz zaplatíte? Aplikace Liftago to umožňuje. Podobně funguje i aplikace Uber, ale liší se v několika málo ohledech. Liftago například jinak stanovuje cenu za jízdu a navíc umožňuje výběr auta anebo dokonce i řidiče.
  • Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
    Občas nastane situace, kterou si nikdo z nás nepřeje. Zůstaneme v cizině bez prostředků. Řešení samozřejmě existuje, ale pokud vám nepomohou příbuzní, bude to drahé.
  • Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
    Ještě jste nebyli na dovolené? Pak vám možná přijde vhod několik rad, které se vám na místě letní relaxace bude hodit.
  • Koupit, či nekoupit? Podvodné obchodníky na internetu můžete odhalit selským rozumem.
    Na internetu dnes nakupuje každý třetí Čech. Nejčastěji se jedná o oblečení, doplňky anebo elektroniku. S narůstajícím počtem uživatelů ale zároveň vzrůstá i počet podvodníků, kteří se na internetu snaží okrádat lidi. Jak se jim bránit?
  • Co dělat a kde sehnat peníze po ztrátě či krádeži platební karty v zahraničí?
    Léto je konečně tady a zasloužený odpočinek na lehátku u moře může začít. Dovolenková pohoda se ale zvrhne v peklo ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je vaše platební karta fuč. Co teď?
  • Velký dovolenkový speciál: kterou platební kartu si vzít s sebou?
    Doby, kdy jsme si na dovolenou vozili nejlépe hotovost v eurech nebo dolarech jsou už pryč. Hotovost se tedy hodí vždycky, ale většinou máme s sebou na dovolenou přibalenou i platební kartu. Pro platbu v obchodech i pro výběr z bankomatů v domácí měně. Mezi celosvětově nejrozšířenější platební karty patří Visa a MasterCard. Která se na cestování hodí více?
  • Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?
    Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.
  • Věrnostní programy kreditních karet: který a pro koho? Srovnali jsme je!
    Kreditní karty toho v dnešní době umí opravdu hodně. Peníze v pohotovosti, bezúročné období, třeba i bez poplatku. A taky nabízí nějaké ty výhody v rámci věrnostních klubů. Chcete peníze zpět nebo slevu ve svém oblíbeném obchodě? Zařiďte si tu správnou kreditku.
  • Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to (2)
    Přinášíme druhý díl rad, jak se připravit již v zimě na letní dovolenou a proč na ní myslet už krátce po vstupu do nového roku. Odpověď je jednoduchá: Úspora financí.
  • 3 jednoduché triky, jak získat víc a utratit méně. Umíte je využít?
    Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Umíte využít své peníze na 100 % a znáte všechny pomocníky, jak využít jejich potenciál? Spoustu možností nabízejí kreditní karty. Peníze z nákupu zpět, peníze zpět na spoření na důchod, peníze na dárkovém certifikátu. Znáte tyto možnosti a víte kdy který produkt co nejlépe použít?  
  • V Brně bude možné nahrát jízdenku MHD na platební kartu
    Brňané si budou moci od 1. ledna nahrát předplatní jízdenky na MHD na platební kartu, zaplatí je v e-shopu. Cestující si bude moci zvolit, jestli bude mít jízdenku na kartě, s níž běžně platí, nebo si vyzvedne kartu bez vazby k účtu a může si i dál kupovat papírové jízdenky, které se zatím neruší.
  • MasterCard zavádí ověřování totožnosti přes selfie či digitální otisk
    MasterCard spouští v České republice a dalších 11 evropských zemích možnost ověřování totožnosti při platbě přes mobilní telefon prostřednictvím selfie či digitálního otisku. Systém už byl vyzkoušen v Nizozemsku, USA a Kanadě a v roce 2017 by se měl postupně rozšířit do celého světa.
  • Jak bezpečně platit bezkontaktními kartami?
    Platební karty jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Od roku 2006 až do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí realizovaných prostřednictvím karet u obchodníků téměř 4krát. Největší podíl bezhotovostních plateb tvoří bezkontaktní platby. Používání bezkontaktních karet je pohodlné a při dodržování základních pravidel bezpečné. Na prvním místě je však vždy ostražitost držitele platební karty.
  • Snížením poplatků za platby kartou ceny v obchodech neklesly
    Snížení poplatků, které si banky účtují za platbu kartou, nepřineslo podle expertů kýžené zlevnění cen zboží a služeb v obchodech. Banky přišly o významné příjmy, klienti nic navíc nezískali, dokonce ani častěji vlivem tohoto opatření kartou neplatí.
  • Češi platí kartou pětkrát více než před 10 lety, hlavně bezkontaktně
    Největší podíl domácích bezhotovostních plateb, asi 67 %, tvoří bezkontaktní platby. Přes web proběhne každá padesátá platba. Pro zahraniční transakce platí obrácený poměr, prim hrají webové transakce (37 %), bezkontaktní platba je jen každá desátá. Pro platby v zahraničí Češi preferují stále hotovost.
  • Komerční banka spouští bezkontaktní platby mobilem
    Komerční banka nově nabízí ve spolupráci se společností Visa bezkontaktní platby prostřednictvím chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android. Služba MojeMobilní karta umožňuje provádět platby přiložením mobilu k platebnímu terminálu, aniž by uživatel musel cokoliv řešit s mobilním operátorem. Karta je v prvním roce zdarma.
  • Jak platit na dovolené a nepřijít o peníze
    Chystáte se na dovolenou? Je lepší peníze dopředu vyměnit nebo vybrat na místě z bankomatu? Jak co nejefektivněji platit či vybírat hotovost v zahraničí? Jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty? Pozor na poplatky a limity, mějte další kartu v záloze, klidně i kreditku, pro zúčtování transakce volte místní měnu a místo bankomatu hledejte ATM.
  • Počet bezkontaktních plateb stále roste, nejvíce v restauracích
    Bezkontaktní platby kartami Visa prolomily rekordní hranici tří miliard transakcí u evropských obchodníků za uplynulých 12 měsíců. V období od května 2015 do dubna 2016 se počet „pípnutí“ v místě prodeje oproti předchozímu roku takřka ztrojnásobil. V celoevropském průměru je nyní bezkontaktní každá pátá platba provedená kartou Visa. Český trh však tyto statistiky dokonce předbíhá – podíl bezkontaktních plateb tu dosahuje rekordních 77 %.
  • Pojištění nástrah online života
    Na internetu můžete přijít o peníze i dobrou pověst. Cílem útočníků jsou hesla do internetového bankovnictví, platebních karet, sociálních sítí a redakčních systémů. Internetová rizika si lze pojistit. Které pojišťovny toto pojištění nabízejí?
  • Heslo do online bankovnictví si většina Čechů aktivně nemění
    Třetina Čechů někdy půjčila svou platební kartu někomu blízkému a pouze necelá pětina lidí si pro své nákupy vybírá výhradně online obchodníky s 3D Secure zabezpečením. To jsou jen některé nešvary, na které ČSOB přišla ve svém průzkumu. Šetření je součástí kampaně, kterou banka poukazuje na nástrahy číhající na klienty a jejich peníze nejen na internetu.
  • Platby mobilem se zatím neprosadily. Blýská se na lepší časy?
    V Česku je v posledních letech patrný obrovský boom bezkontaktních plateb. V této oblasti jsme dokonce na špici mezi evropskými státy. Naproti tomu placení telefonem se zatím příliš neuchytilo. Některé banky dokonce od nabídky NFC plateb chytrým telefonem ustoupily. Jiné ale tuto službu již začínají klientům nabízet nebo se na to chystají v blízké době. Visa nabídne zanedlouho mobilní placení s Komerční bankou a s Českou spořitelnou. Platby mobilem by měly být dostupnější, protože již není nutná spolupráce bank a karetních asociací s telefonním operátorem.
  • V pražských tramvajích lze platit jízdné platební kartou
    Cestující v pražských tramvajích mohou ode dneška poprvé zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik (DPP) spustil pilotní projekt ve dvou tramvajích na lince 22. V následujících týdnech budou přístroji, které přijímají bezkontaktní platební karty, vybaveny všechny vozy na lince 18. DPP rovněž zprovoznil opravenou trať na Vršovické ulici v Praze 10. Oprava vyšla na 290 milionů korun.
  • Počet anonymních platebních karet se ztrojnásobil. Brusel je chce zakázat
    Vypadá úplně stejně jako klasická platební karta, avšak majitel k ní nemusí mít bankovní účet a k jejímu získání nepotřebuje ani občanský průkaz. Obliba těchto anonymních platebních karet v Česku prudce roste, stejně jako v mnoha jiných zemích. A všímají si toho i úřady. Ministerstvo financí nyní v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu chystá přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků.
  • Předplacené platební karty: Jsou bezpečné, nákladově efektivní a umožňují firmám poskytovat klientům bonusy
    Na český trh v loňském roce vstoupily předplacené platební karty a čísla ukazují, že je o ně velký zájem. Meziročně jejich počet vzrostl o téměř 24 tisíc. Důvody jsou prosté. Dobíjecí platební karta umožňuje například přesnou kontrolu útrat a bezpečné platby na internetu. Je to tím, že i když je dobíjecí karta co do šíře využití totožná s kartou k bankovnímu účtu, bankovní účet není k jejímu zřízení třeba. Své uplatnění mají tyto karty i jako šikovný prostředek k oslovení konkrétního segmentu firemních klientů.
  • Co týden dal? Na předváděcích akcích se stále porušují předpisy
    Nejčastějším prohřeškem je porušení oznamovací povinnosti související s konáním akce. Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním druhém čtvrtletí zjistila nedostatky u 81 procent kontrolovaných akcí a uložila za to pokuty ve výši 4,5 milionu korun.
  • Předplacené karty čeká velký růst. Jako platební terminál může sloužit tablet či telefon
    Předplacené karty zatím tvoří jen malou část v Česku vydaných platebních karet. To by se ale mohlo brzy změnit. Díky technologii komunikace na malou vzdálenost NFC nemusejí podnikatelé používat klasický platební terminál, pro platbu stačí tablet či mobilní telefon. Předplacených karet je v Česku pouze několik desítek tisíc. Odborníci se shodují, že tohle číslo v blízké budoucnosti rychle poroste.
  • Platební karty mohou živnostníci přijímat jednoduše a levně. Stačí jim mobil a zařízení mPOS
    Živnostníci, řemeslníci, maloobchodníci, lékaři ve svých ordinacích, kiosky s občerstvením, rozvážkové služby ale i mnozí další. Ti všichni už nemusejí odmítat zákazníky, kteří chtějí platit kartou. Společnost SONET nabízí řešení založené na mPOS terminálech. Malé a přenosné zařízení komunikuje s aplikací v chytrém telefonu či tabletu obchodníka. Do budoucna by takto podnikatelé mohli řešit i ministerstvem financí zamýšlenou povinnost elektronické evidence tržeb.
  • Přiložit kartu a je natankováno, v Česku přibývá samoobslužných čerpacích stanic
    Samoobslužné kiosky umožňují zákazníkům využívat služeb 24 hodin denně. Ve Španělsku či například v Itálii jsou čerpací stanice, založené na samoobslužném principu, zcela běžnou záležitostí. K natankování tak řidiči postačí pouze platební karta. I v Česku těchto pump postupně přibývá. Budoucností jsou samoobslužné mycí stanice akceptující bezhotovostní platby, kterých je v Česku pouze 30, zatímco evidovaných vozidel je celkem pět milionů. Zavádět platební automaty, které přijímají bankovní karty, se učí i provozovatelé parkovišť.
  • Budou lidé platit kartou na úřadech? Stát to odkládá
    Už téměř tři roky lze pokuty dopravním policistům uhradit platební kartou. Za tu dobu takto muži zákona vybrali desítky milionů korun. Použít plast místo bankovek na poště, finančním či obecním úřadě ale stále není samozřejmostí. Podněcovat Čechy k bezhotovostnímu placení je přitom pro stát podle odborníků výhodné. Omezuje totiž šedou ekonomiku i daňové úniky.
  • 5 výhod, které podnikatelům přináší akceptace platebních karet
    Bezhotovostní platby jsou dnes naprostým standardem. Zákazníci si je oblíbili a s rozvojem bezkontaktních technologií je možnost platit kartou stále více žádána. Podnikatelům přináší akceptace bezhotovostních plateb za jejich zboží či služby mnoho výhod.
  • Business karty snižuji náklady, ale podnikatele s nimi platí zatím jen 10% výdajů
    MasterCard® uskutečnila průzkum, který mapoval vztah podnikatelů a představitelů malých a středních firem k platebním kartám a jejich využívání. Průzkum ukázal, že ač společnosti platební karty využívají, platby jejich prostřednictvím tvoří jen okolo 10 % všech finančních transakcí. Zajímavé bonusy a výhody by ale toto chování mohly změnit.
  • Nejčastější chyby při placení kartou v zahraničí – děláte je také?
    Doba dovolených se pomalu chýlí ke konci, a proto jí již teď můžeme částečně zhodnotit. Nejčastěji se letos výletníci vydali do Řecka, Turecka či do Chorvatska, kde se v mnoha případech nebáli sáhnout po platební kartě.
  • Sedm tipů jak na pojištění nejenom pro zahraniční dovolenou
    Až jednu miliardu korun proplatí pojišťovny ročně Čechům, kteří se zraní v cizině. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven, která uvádí, že pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí ročně bezmála 70 tisíc českých turistů. Průměrné náklady na jednu pojistnou událost přitom například loni činily 12 000 Kč.
  • Češi chtějí platit bezkontaktně
    Podle průzkumu MasterIndex , který si každoročně nechává zpracovat MasterCard®, by chtělo 52 % Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou. Společnosti MasterCard, ČSOB, Mikroelektronika a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPML) tento trend následují a dnes uvádí do provozu nový bezkontaktní prodejní automat na nákup jízdenek MHD.
  • Sedm tipů jak na platební karty
    Češi používají platební karty k bezhotovostním platbám stále častěji. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že zatímco v roce 2012 s nimi uskutečnili 308 miliónů transakcí, vloni už to bylo o téměř 70 miliónů více. Za jeden rok tak jejich počet vzrostl o 22,6 %, za posledních pět let pak o 94,6 %.
  • Bankovní účet pro každého: Právo, nikoliv povinnost
    Bez peněz do hospody nelez. Jenže hospodská zařízení zůstala jedním z mála míst, kde je hotovost vítána. A tu si stejně většina lidí vybere z bankomatu. Bankovní služby zkrátka nahradily peníze uschované pod matrací nebo rodinné úspory ukryté v krabici od bot. Na světě přitom přibývá lidí, kteří do tohoto modelu nedokážou nebo nechtějí zapadnout. Situaci začala řešit Evropská unie - podle nové směrnice bude mít od roku 2016 právo na základní účet u banky i bezdomovec.
  • Mobil místo kreditky bude hitem tohoto roku
    Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jsme platili výhradně hotově a platební karty jaksi neexistovaly? Banky a obchodníci se však snaží nám při placení ulehčit ještě více a rozhodli se nabízet placení pomocí mobilního telefonu.
  • Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
    Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
  • Platby mobilem se blíží. Vypnou nám rozum
    Cílem všech obchodníků je přimět své zákazníky k nezamýšleným, okamžitým nákupům dle momentální chuti (a podle průzkumů se jim to skutečně daří). Dalším krokem, který vyřadí racionální rozvahu nad nákupem, jsou mobilní platby.
  • Tři tipy na správné používání kreditní karty
    Kousek plastu, který vám může pomoc s vylepšením cash flow rodinného rozpočtu, nebo vás naopak přivést do pěkné šlamastiky, to je kreditní karta. V našem dnešním příspěvku vám přinášíme 3 tipy, díky kterým pro vás tento produkt bude dobrým sluhou, ale už ne zlým pánem.
  • Sedm tipů pro platbu kartou v zahraničí
    V posledních letech si Češi zvykají platit kartou i na dovolené v zahraniční. Platba kartou s sebou přináší spoustu výhod. Nemusíte měnit peníze nebo u sebe nosit velkou hotovost. Je to jednoduché. Za platbu u obchodníka, stejně jako v Česku, většinou neplatíte žádné poplatky, a banka vám automaticky strhne částku podle jejího vlastního kurzu. Kromě jasných výhod, ale je třeba dodržovat určitá pravidla, protože by se vám jinak cesta do zahraničí nemusela vyplatit.
  • Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
    Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
  • Jednoduché triky pro platby kartou v zahraničí
    Chystáte se na cestu do zahraničí? Víte, kdy je vhodnější platit v hotovosti a kdy dát přednost platbě kartou? Inspirujte se následujícími doporučeními a připravte se již před odjezdem, aby vás při pobytu v cizině nic nezaskočilo. Nejedná se o nic složitého, stačí se při plánování dovolené zaměřit na pár maličkostí. Není nic horšího než půldenní hledání bankomatu v zemi, kde vám nikdo nerozumí.
  • Držitelé bezkontaktních karet MasterCard PayPass™ nakoupí v OBI s 15% slevou
    Společnost MasterCard®, jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, spolu s obchodním řetězcem OBI nabízí zákazníkům 15% slevu při platbě bezkontaktní kartou MasterCard PayPass™ nebo Maestro PayPass™ ve dnech 17. – 23. 6. 2013.
  • Bezkontaktní platby lámou rekordy
    Oblíbenost bezkontaktních karet v České republice letos výrazně vzrostla. Od ledna dosáhla Visa téměř 2,3 milionu bezkontaktních transakcí u obchodních řetězců, které tento druh platby nabízejí. Evropané letos v březnu uskutečnili přes 19 milionu bezkontaktních transakcí.
  • Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za posledních 10 let
    Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet podvodných transakcí platební kartou čtyřikrát nižší než v Evropě. Češi v zahraničí platí nejčastěji v hotovosti příslušné měny a jen v 16 % použijí výhodnější debetní kartu, uvedl v rozhovoru Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.
  • Jaká bude banka budoucnosti?
    Za posledních dvacet let se svět výrazně změnil. Všichni používáme mobilní komunikační zařízení, zjednodušil se nám přístup k informacím, změnili jsme způsob života i své chování. Co z toho vyplývá pro banku?
  • Limity a zneužití platební karty
    Byla Vám ukradena platební karta? Nechali jste PIN společně s kartou a byly Vám vybrány finanční prostředky na rámec zůstatku na účtu? Pojďme společně prostudovat rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, které nám odpoví nejenom na tyto otázky.
  • Finanční gramotnost aneb osm pravidel co vám pomohou naučit se hospodařit
    Ačkoliv se říká, že škola je základ života, jsou určité schopnosti, které si ze školních lavic bohužel neodnášíme. Příkladem toho je finanční gramotnost. V našem školském systému chybí předmět Jak hospodařit s penězi. Je však důležité si uvědomit, že každý z nás má možnost osvojit si nové znalosti a dovednosti. Dnešní svět plný neustálých nových technologií umožňuje získávat potřebné informace velmi snadno a rychle.
  • Proč neplatíme slepicí za vejce aneb kterak lidstvo k penězům přišlo
    Používání peněz je pro nás něčím naprosto přirozeným. Představa, že pokud v dávné minulosti farmář chovající prasata zatoužil po nových botách, nezbylo mu než hledat obchodního partnera s nadbytkem obuvi a nedostatkem vepřových produktů, se dnes zdá spíše legrační a dobrá leda k ilustraci nelehkého života našich předků.
  • Čím budeme platit v budoucnosti
    Nečekejte na tomto místě odtajněné úvahy bankovních profesionálů ani ambiciózních sociálních inženýrů. Zaměřme se na vize, které si nekladou nárok na svou bezprostřední uskutečnitelnost, jistý příslib realističnosti ale mají.
  • sKarta - přítěž nebo pomocník?
    Každý den dostávají stovky občanů sKartu. Noví zájemci o čerpání státní dávky vyplácené úřadem práce se sociální kartě nevyhnou. Ti, kteří dávky čerpají již z minula, ji obdrží v budoucnu. Co je dobré o kartě vědět?
  • Kampelička nebo banka? Proč dnes využít služeb družstevní záložny
    Význam družstevních záložen jako alternativ k běžným bankám roste. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou bankou a kampeličkou? A proč již dnes není třeba se bát podobných skandálů, jako byla známá kauza krachu kampeliček na počátku 90. let?
  • Proč banky chtějí, abyste platili kartou?
    Už jste někdy přemýšleli, proč mají banky takový zájem na tom, abyste platili kartou, a proč nabízejí bezúročné období u kreditních karet? V tomto článku se exkluzivně dočtete detaily ze zákulisí bankovního ziskového modelu.
  • Nedelková: Počet sporů z oblasti úvěrů trvale roste
    V některých případech jsem se setkala i se spory, kdy spotřebiteli v podstatě žádná škoda nevznikla, ale požadoval omluvu po finanční instituci, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Monika Nedelková, finanční arbitr České republiky.
  • Nakupující zvěř aneb jak si přijít na velké peníze
    Vědci provedli jednoduchý experiment. Vpustili od obchodu s oblečením 50 lidí, kteří si měli vybrat zboží a zaplatit ho v hotovosti. Další měsíc ti stejní lidé dostali stejný úkol - jen měli platit kreditkou. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Víte, co vše umí vaše debetní karta?
    Co nám banky k platebním debetním kartám nabízejí? Jak moc jsou ony „výhodné“ nabídky opravdu výhodné?
  • Investujte do hypotečních zástavních listů!
    Jak jednoduše investovat 10.000 korun? S nízkým rizikem a výnosem osvobozeným od daně? Kdo chce investovat bez rizika a spíše nižší částky má možnost.
  • Co je to platba třetí osobou?
    Penzijní fondy umožňují platit příspěvky na penzijní připojištění i jiným osobám než účastníkům. Přispívat může zaměstnavatel nebo třetí osoba. Kdy se uvádí, že se jedná o třetí osobu?
  • Americké trhy se připravují na mírně negativní otevření
    Akciové trhy ještě nedlouho před ohlášením makroekonomických zpráv naznačovaly pozitivní otevření. Ve 14:30 však přišlo mírné zchlazení, když dodatečné žádosti o pracovní podpory v minulém týdnu opět vzrostly, když počet nových žadatelů dosáhl 418tis., očekávaná hodnota byla 405tis.
  • Produkce pšenice v Kanadě slábne
    Kanadští farmáři v posledních letech přecházejí od pěstování pšenice k produkci prasat, hovězího dobytka a hrachu.
  • Zásoby ropy v meziročním deficitu
    Futures ceny na ropu v úterý na New York Mercantile Exchange razantně posílily, když v růstu se odrážely obavy z utahujících se zásob a napětí na Středním východě.
  • Trh skotu čeká na páteční report
  • Prudký pád cen dluhopisů
    Futures ceny dluhopisů včera prudce oslabily poté, co se díky zprávě o maloobchodních prodejích ve Spojených státech vzkřísily obavy, že Federal Reserve by mohl v létě zvýšit úrokové sazby.
  • Měny opět v očekávání Wall street
    Dřívější výběr zisků poslal dolar dolů oproti euru, franku a yenu. Nyní dealeři očekávají směr, který udá kurzu USA. 
  • Burza v poledne
    Dnešní obchodní seanci pokračuje korekce, která začala po růstech v minulých týdnech. Poptávce došel dech, a tak se kurzy vytlačené na výrazně vysoké ceny sunou níže.
  • Komoditní trhy v kostce
    Futures kontrakty na dobytek klesly v úterý v Chicagu na nejnižší úroveň za více než týden. Obchodníci totiž předpokládají, že poptávka po hovězím mase se bude s rostoucími zásobami dobytka připraveného na porážku na jatkách snižovat.
  • Stane se na burze?
    Dnešní den by neměl být v tak negativním duchu jako při úterním obchodování. Prodejní tlaky by měly slábnout. Kupci by se postupně mohli osmělovat v Čezu, kde se ovšem dá očekávat realizace krátkodobých investorů a tak by dnešní pohyb neměl být nijak výrazný. Polepšit by si mohla Komerční banka. Unipetrol zažije pár nákupních pokynů a bedlivě bude sledována valná hromada Českých radiokomunikací, která se koná od 11:00. Český Telecom se bude obchodovat nad 330Kč hranicí.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Burza včera pokračovala v silném růstu, čtvrtletní výsledky firem povzbudily tržní sentiment.
  • Jak si stoji koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny s eurem bylo opět klidné, otevírací a uzavírací kurz se téměr nelišily úrovní 30,53 CZK/EUR, resp. 30,52 CZK/EUR.