Štítek pozůstalostní důchody

Mezi pozůstalostní důchody můžeme zařadit sirotčí důchod a vdovský důchod. Sirotčí důchod náleží pozůstalému dítěti, kterému zemřel jeden z rodičů, případně oba. Vdovský poté patří pozůstalé manželce či manželi.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?
    Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
  • Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků
    Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.
  • Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2024
    O kolik se v roce 2024 zvýší penze důchodcům? Jaký bude váš důchod, jestliže chcete jít do řádného či předčasného důchodu příští rok? Spočítejte si to v našich kalkulačkách.
  • Pracující penzisté a zvyšování důchodu
    Zvýšení důchodu proběhne ihned po Novém roce. Musí toto zvýšení pracující důchodci někde hlásit? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?
  • Jaký bude váš důchod v roce 2024? Vypočítejte si to
    Vláda rozhodla o tom, jaká bude valorizace důchodů od 1. ledna 2024. Zvýší se pouze základní výměra důchodů? Jaký to bude mít dopad na váš důchod? Jaký bude váš důchod, jestliže se příští rok chystáte odejít do řádného, či předčasného důchodu?
  • Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce?
    Zemřel vám blízký, který před smrtí pobíral důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, co se s jeho důchodem stane a zda budete muset tuto skutečnost kvůli důchodu nahlásit.
  • Jak se počítají pozůstalostní důchody a proč na ně není nárok automaticky
    Při splnění zákonných podmínek mají pozůstalí v Česku nárok na vdovský, vdovecký a sirotčí důchod. Měsíční částka pozůstalostních důchodů přitom závisí na průběhu pojištění zemřelého. Jak aktuálně mohou být pozůstalostní důchody vysoké? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se vypočítá celková měsíční penze při nároku na dva důchody?
    Při vzniku nároku na vlastní starobní důchod a pozůstalostní důchod po manželovi (manželce) se při výpočtu souhrnného důchodu nepobírají oba důchody v plné výši. Jaké je krácení? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na změnu trvalého bydliště?
    Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
  • 8 důchodových novinek roku 2023
    Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?
  • Kdy přijdou důchody na tyto Vánoce? Kdy byly vypláceny důchody kolem svátků 2022?
    Česká správa sociálního zabezpečení uveřejnila, kdy budou vypláceny důchody na Vánoce 2022. Jak tomu bude kolem Vánoc a jak to bylo okolo Velikonoc a svátků v roce 2022?
  • Valorizace důchodů: o kolik vzroste váš důchod od ledna 2023?
    Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh valorizace důchodů na rok 2023. O kolik a komu vzroste důchod? Jak ovlivní výši důchodů výchovné?
  • Co jste možná nevěděli o předdůchodu
    Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
  • Lze s podprůměrnou mzdou dosáhnout na průměrný důchod?
    Při výpočtu starobního důchodu neplatí jednoduchá rovnice, že vysoké příjmy v posledních letech zaručí nadprůměrný důchod, a naopak že nižší příjmy automaticky znamenají podprůměrný důchod. Co všechno ovlivňuje výpočet důchodu? Kdy lze i při nižších příjmech mít průměrný důchod?
  • O kolik vzrostou důchody od ledna 2023?
    V roce 2022 proběhly celkem 3 vlny valorizace důchodů. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo předběžný plán valorizace důchodů od ledna 2023. V průměru by měly důchody vzrůst o 850 Kč. Jaké další změny čekají důchod?
  • Od září opět vzrostou důchody. Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod
    V září 2022 nás čeká třetí vlna valorizace důchodů. Vypočítejte si, v jaké výši vám starobní, předčasný, invalidní či pozůstalostní důchod v září přijde. Stačí zadat stávající výši důchodu.
  • O kolik se vám díky valorizaci zvýší od června 2022 důchod?
    Od června 2022 se zvýší důchody kvůli valorizaci. O kolik vám vzroste starobní důchod? Spočítejte si to v naší nové důchodové kalkulačce! Bude ještě třetí podzimní valorizace?
  • Jak je to s evidencí na úřadu práce, pokud pobíráte důchod, předdůchod anebo výsluhový příspěvěk?
    Pobíráte starobní důchod, invalidní důchod anebo čerpáte předdůchod a uvažujete, jestli se můžete registrovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti? A jak to bude, pokud pobíráte výsluhový příspěvek?
  • Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok
    Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?
  • Jak je to se sirotčím důchodem během prázdnin a po ukončení nebo přerušení školy?
    Pobíráte vy anebo vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, zda bude náležet i během letních prázdnin anebo při ukončení studia? Přečtěte si, jak to je, pokud student pobírající sirotčí důchod přeruší školu, ale po nějaké době nastoupí na jinou.
  • Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?
    Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?
  • Komu v roce 2018 zanikne sirotčí důchod?
    ČSSZ během léta kontroluje studenty, kteří mají nárok na sirotčí důchod. Co bude třeba doložit a v jakém případě vám může být odebrán?
  • Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?
    Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?
  • Jak se vám od ledna zvýší důchody?
    Od lednové splátky důchodu v příštím roce se budou všechny státem vyplácené důchody valorizovat. Vládou přitom byla schválena varianta s vyšší valorizací. V absolutní částce si nepolepší všichni důchodci stejně, podívejme se na praktický výpočet valorizace.
  • Dávky nás provází celým životem
    V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
  • Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu
    Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?
  • Z důvodu odchodu do starobního důchodu klesá vdovský důchod
    Výše vdovského důchodu závisí na výši penze zemřelého, kterou pobíral nebo na kterou by měl nárok. Pracující vdova má vyšší vdovský důchod než vdova ve starobním důchodu. Rozdíl je v řádech tisícikorun. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Devět případů, kdy důchod nedostanete
    Pro přiznání všech důchodů v Česku musí být splněny zákonné podmínky. Automaticky není žádný důchod v Česku zasílán na účet. Podívejme se na devět případů, kdy není některý ze státních důchodů v Česku přiznán.
  • Před dluhy do důchodu neutečete
    Někteří zaměstnanci, kteří mají problémy se splácením svých úvěrů a půjček, přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Předčasný důchod není správnou volbou. Odchodem do důchodu se problémy nevyřeší. Exekuci je možné provádět ze všech důchodů. I předčasných a invalidních.
  • Pracuji a jsem "chudý"
    Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?
  • Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů
    Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.
  • Pozůstalostní důchod je nižší než důchod zesnulé osoby
    Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se setkávají s mylným názorem, že pozůstalé manželce nebo manželovi, bude vyplácen důchod ve stejné výši, jako pobírala zesnulá osoba. Na čem závisí výše vdovského a vdoveckého důchodu?
  • Komu náleží vdovský nebo vdovecký důchod
    Česká správa sociálního zabezpečení využívá dušičkového období k tomu, aby informovala, kdo má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, na jak dlouho a za splnění jakých podmínek.
  • Souběh důchodů znamená krácení
    Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset mýtů ohledně důchodů
    Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Legislativa ohledně důchodu prošla v posledních letech řadou významných změn. Podívejme se na deset omylů v oblasti důchodů.
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Co přináší rok 2013?
    Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
  • Od ledna 2013 se zvýší důchody a příplatky k nim
    Od lednové splátky roku 2013 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2013. Zvýšení provede ČSSZ automaticky, není potřeba o ně žádat. UPOZORNĚNÍ: Změna prosincového a lednového termínu výplaty důchodů
  • Důchod pobírá v ČR přes 2 855 000 důchodců, na způsobu jeho výplaty se nic nemění
    Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala k 30. 9. 2012 v České republice celkem 2 855 623 důchodců pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Těm vyplácela celkem 3 482 546 důchodů. Kromě toho vyplácela ČSSZ 75 562 důchodů do zahraničí (do 78 zemí světa).
  • Vdovský důchod v roce 2012
    Pro rok 2012 dochází ke zpřísnění podmínek pro výplatu vdovského důchodu. Jak vysoký je vdovský důchod? Jaké podmínky je potřeba splnit?
  • Pro rodinu je fondové spoření přínosem
    Důchodová reforma počítá se zavedením dobrovolného fondového spoření. Spořit či nespořit do fondu? Odpovědět na tuto otázku si budeme muset každý sám. S ohledem na zabezpečení rodiny se fondové spoření vyplatí. Proč?
  • ČEZ na 91,- Kč za akcii, to je + 6%
    Silná plošná poptávka u akcií elektrárenské společnosti ČEZ definitivně prorazila hranici 85,- Kč a cena se vyhoupla nad 90,- Kč. Šestiprocentní růst může již zastavit realizace zisku, nicméně stále existuje pozitivní výhled ze střednědobého hlediska.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Nepřítomnost jakékoliv nákupního trendu, který by popohnal americké trhy směrem vzhůru.  Tak vypadá dnešní situace na zaoceánských trzích.  Minulý týden přinesl nejhorších pět dnů od nechvalně známého minima z 21.září minulého roku.  Během dnešního obchodování, i když se zdálo, že by indexy mohly nabrat růstový kurz, opak byl pravdou.
  • Stopařův průvodce světem platebních karet 2
    V minulém díle seriálu jsme se seznámili se základními pojmy, kterými platební karty bývají označovány. Dnes se podrobně podíváme, jaké údaje na kartě najdete.