Štítek pražská burza

Burza cenných papírů je právnickou osobou oprávněnou obchodovat s cennými papíry: dluhopisy, akcie a další investiční deriváty. Prodejní a nákupní ceny se na burze tvoří na základě poptávky a nabídky na dané cenné papíry. Oficiální název české burzy je Burza cenných papírů Praha.

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Dividendy ze zahraničí jsou 25x menší než ty, co putují z Česka
    Zahraniční firmy z Česka odvedou stovky miliard korun. Minulý rok šlo o téměř 257 miliard korun. Kolik přiteče do Česka na dividendách ze zahraničí? A ze které země nejvíce? Z Německa či Slovenska?
  • Innogy je na burze, akcie se proti upisovací ceně příliš nemění
    Frankfurt 7. října (ČTK) - Akcie německé energetické společnosti Innogy se dnes začaly obchodovat na burze. Jejich kurz proti upisovací ceně 36 eur nejrpve mírně zpevnil, později se ale vrátil zpět. Innogy je divizí skupiny RWE a zahrnuje obnovitelné zdroje energie, sítě a maloobchodní aktivity. Primární veřejná nabídka (IPO) Innogy je největší v Německu za posledních 16 let.
  • Výsledková sezóna na pražské burze
    Již tradičně byla na konci října odstartována výsledková sezóna firem obchodovaných na pražské burze. Své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí dosud zveřejnily společnosti jako ČEZ, Unipetrol, Erste Group, CME, Komerční banka či Fortuna.
  • Ruská ekonomika má a bude mít problémy
    Nejdříve si připomeňme pár základních faktů ohledně této páté největší ekonomiky světa. Ruská ekonomika je zcela závislá na vývozu energetických surovin. Ropa a zemní plyn tvoří okolo poloviny příjmů státního rozpočtu.
  • Oživit pražskou burzu se snaží výsledková sezóna
    Na české burze bylo v minulém týdnu po delší době trochu více živo. Ve středu reportovala výsledky mediální společnost CETV, jejíž výsledky byly mírně pozitivní.
  • ČEZ: Hvězda prvního pololetí na pražské burze
    Akcie společnosti ČEZ se v prvním pololetí staly nejvíce ziskovou investicí na pražské burze, když si připsaly sedmnáctiprocentní zhodnocení. Za takto dobrou výkonností můžeme najít vícero důvodů.
  • Investoři si oblíbili malé těžební společnosti v USA
    Investoři v energetickém sektoru se začínají zaměřovat na malé společnosti, které dlouhou dobu stály na okraji jejich zájmu.
  • Tristní situace v CETV
    Mediální společnost CME, matka české TV Nova, reportovala ve středu ráno výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. A pohled to není pro akcionáře zrovna příjemný.
  • Nové tarify Telefóniky zisky údajně neovlivní
    Generální ředitel Telefóniky CR Luis Antonio Malvido se pro týdeník Euro vyjadřoval k aktuálnímu dění jak ve firmě samotné, tak i k aukci kmitočtů.
  • Pražská burza rozšiřuje nabídku o společnost Borealis Exploration
    Společnost Borealis Exploration Limited („Borealis“) uvádí své akcie na Burzu cenných papírů Praha. Akcie Borealis (ISIN GI000A1J9JJ0) budou obchodovány od 10. června 2013 na trhu Prime Market. Emise bude obchodována pod symbolem BOREY. Manažerem emise je společnost First Advantage.
  • Akcie v posledním květnovém týdnu
    Poslední květnový týden byl relativně chudý na výraznější politické, monetární či makroekonomické impulzy, což však nebralo vítr z plachet zvýšené volatilitě, co se denních relativních změn týče.
  • Nová hvězda pražské burzy
    Zvláště v posledních měsících slýcháme stále častěji o firmách, které zanikají či se jim z jakéhokoliv důvodu příliš nedaří. Člověk snadno zapomene na to, že jsou zde i velmi úspěšné podnikatelské příběhy. Jedním z nich je bezesporu příběh o znojemském výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens.
  • Akcie prošly mírnou korekcí
    Předposlední květnový týden se nesl ve znamení vystoupení šéfa FEDu a horších dat z průmyslu Číny. Ben Bernanke upozornil na nebezpečnost předčasného snižování současného monetárního uvolnění, ale současně poukázal na tuto možnost, pokud se ekonomika vylepší (měřeno nezaměstnaností).
  • Akciový výhled 2013
    V roce 2012 ovlivňovala dění na akciových trzích pokračující dluhová krize v Evropě, kdy výnosy španělských desetiletých dluhopisů v létě dosahovaly přes 7,5 %, obavy ohledně zpomalování světové ekonomiky nebo politické události jako volby v Řecku, Francii či USA. Dění v roce 2013 bude nadále ovlivňovat politika a centrální banky.
  • Týdenní komentář: Výsledková sezóna v USA
    Uplynulý týden plně patřil výsledkové sezóně v USA, a to konkrétně bankovnímu sektoru a čínským makroekonomickým ukazatelům. Bankovní sektor v USA vykázal rozličné výsledky, kdy se velmi dařilo investičním bankám v čele s Goldman Sachs či Morgan Stanley, ale mírně slabší výsledky zaznamenala Bank of America či Citigroup.
  • Dividendové bonbónky pražské burzy
    Ačkoliv jsou světové akciové trhy jako například německý či americký poblíž svých historických maxim, česká burza zůstává jakoby zabrzděna. Od svého vrcholu z roku 2007 je na hony vzdálena. O útlumu zájmu o pražskou burzu svědčí i pokles zobchodovaného objemu, který se za den jen velmi vzácně dostane nad jednu miliardu korun.
  • Týdenní komentář: Investoři čekají na jednání FEDu
    První prosincový týden se nesl v relativně klidném duchu vzhledem k tomu, že na programu týdne nebylo významnější politické setkání. Vedle pokračujících rozhovorů ohledně fiskálního útesu se investoři zaměřili na čtvrteční ECB. Zde ke změně sazeb dle očekávání nedošlo, ale následný komentář ke snížení výhledu růstu EU a potenciálu na snížení sazeb přinesl reakci trhu resp. eura.
  • Týdenní komentář: Nové dluhopisy na trhu
    Poslední listopadový týden se nesl ve schvalování pomoci Řecku a úzce sledovaném vyjednávání o odvrácení ukončení daňových/výdajových úlev v USA (tzv. „fiscal cliff“).
  • Pegas Nonwovens – opomíjená příležitost na pražské burze
    Když se řekne pražská burza, lidem se nejčastěji vybaví tituly jako je ČEZ, Komerční banka a případně Erste Bank. Všechny tyto společnosti samozřejmě mají něco do sebe a zvláště pak první dvě lákají investory i štědrými dividendami. Méně se ovšem ví o znojemské firmě Pegas Nonwovens, která je na našem hlavním akciovém trhu také kótována.
  • Týdenní komentář: Nervozita na trzích roste
    Hledání řešení při odvrácení ukončení daňových/výdajových úlev v USA (tzv. „fiscal cliff“), Řecko resp. dluhový problém eurozóny a roztržka na Blízkém východě. To jsou témata uplynulého obchodního týdne.
  • Týdenní komentář: Investoři sledovali výsledky voleb v USA
    Uplynulý týden byl jednoznačně ve znamení amerických prezidentských a senátních voleb. Jejich výsledek přinesl na finanční trhy spíše skepticismus a otázku, co bude dál ve smyslu výzev, jakými jsou řešení ukončení daňových/výdajových úlev (tzv. „fiscal cliff“), pravděpodobné zvýšení úvěrového rámci pro USA či související otázka udržení nejvyššího ratingu.
  • CETV: majitel TV Nova má problém
    Mediální společnost CETV, která je mimo jiné majitelem české televize Nova, zasadila investorům tvrdou ránu. Ti neváhali ani na okamžik a poslali akcie této firmy v posledních dnech asi o 20 % níže. Podle mého názoru je to reakce adekvátní, nicméně se tím otevírá slušná dlouhodobá příležitost k ziskům.
  • Týdenní komentář: Sandy zavřela Wall Street
    Uplynulý týden byl poznamenán zavřením amerických trhů díky hurikánu Sandy, pokračovala výsledková sezóna, sledovala se americká makrodata v čele s měsíční nezaměstnaností. V Čechách ČNB pokračovala v uvolněné měnové politice snížením sazeb na nové historické minimum 0,05 % (2T Repo).
  • Lyžujete? Zvažte investici do Tatry Mountain Resort
    Vstup akcií společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) na pražskou burzu zatím nevyvolal příliš velkou vlnu zájmu mezi investory, což je škoda. Nejedná se sice o žádnou těžkou váhu, která by sama o sobě mohla zlepšit upadající aktivitu investorů na BCPP, přesto podle mého názoru tento titul stojí za pozornost. Alespoň pro určitou část investorů.
  • Týdenní komentář: Výsledková sezóna přinesla slabší čísla
    Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně, makrodatech v čele s americkým HDP za 3Q12 a o vyčkávání na případný potenciál rétoriky amerického FEDu k současné i budoucí měnové politice resp. jejího expanzivního směru.
  • Vítězové a poražení americké výsledkové sezóny
    Výsledková sezóna v USA je již v plném proudu. Z celkových 500 firem v rámci indexu S&P 500 již své kvartální výsledky reportovalo 117 společností. Ještě před zahájením sezóny reportem hliníkárny Alcoa však na trhu panovala skepse ohledně toho, jak se společnostem v uplynulých třech měsících dařilo, a očekávání analytiků procházela s blížícími se reporty urychlenou revizí.
  • Týdenní komentář: Čekání na summit Evropské unie
    Uplynulý týden byl čekáním na summit EU ze čtvrtka na pátek. Očekávanými tématy byly tradiční Španělsko a Řecko. Výsledkem však byl další posun v bankovní unii. Nicméně španělská otázka se vyvinula poněkud do strany a Řecká jednání se posunula spíše směrem k další potenciální pomoci.
  • Nejlepší investoři si již připsali stovky procent
    Máme za sebou druhý týden prvního kola investiční soutěže společnosti Bossa. Na začátku měl každý soutěžící k dispozici demo účet s 30 tisíci korunami. První týden se nejlepšímu obchodníkovi podařilo zhodnotit počáteční vklad o více než 400 procent. Druhý týden to bylo ještě více. Nejúspěšnější soutěžící vydělal téměř 600 procent.
  • Týdenní komentář: Výsledková sezóna začala
    Uplynulý týden byl týden zahájení výsledkové sezóny za třetí kvartál 2012. Dle očekávání investoři přistupovali k mírnému vybírání zisků z důvodu opatrnosti díky anticipaci slabších hospodářských výsledků a především snížených výhledů.
  • Co ukáže nadcházející výsledková sezóna?
    V úterý po uzavření trhů začal hliníkářský gigant Alcoa sezónu výsledků amerických firem za třetí kvartál. Její vyznění se jako obvykle stane lakmusovým papírkem vývoje nejen americké, ale celé globální ekonomiky. Vzhledem k celosvětovému zpomalení hospodářství nelze čekat žádné terno.
  • Rekordní sklizeň snižuje cenu kávy
    Po zahájení sklizně kávy v Brazílii a oznámení o očekávané rekordní výši úrody se cena futures kávy včera propadla na měsíční minimum.
  • Komoditní trhy v kostce
    Futures kontrakty na zlato ve čtvrtek v Londýně klesly o více než 1% níž. Důvodem byl pád eura ze 17timěsíčních maxim vůči dolaru, kvůli kterému se tak tento kov stal dražší pro evropské investory.