Štítek přehled o příjmech a výdajích

Každá OSVČ, která alespoň po část roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, má povinnost podat příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně na předepsaném tiskopise Přehled o příjmech a výdajích OSVČ a dalších údajích za daný rok. V tomto Přehledu by měly být pravdivě uvedeny všechny příjmy a výdaje (nebo výdajový tarif, který využívá OSVČ). Termín pro podání Přehledu je 1 měsíc od termínu, ve kterém mělo být podáno daňové přiznání.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?
    OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankciováno pokutou a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?
  • Výpočet měsíční zálohy na zdravotním pojištění v příkladech
    Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční záloha nižší, než je minimální záloha? Jak vysoký musí být hrubý zisk za rok 2023, aby měsíční záloha v roce 2024 byla vyšší než minimální záloha? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
    Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?
  • Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
    Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Jaké sankce hrozí od zdravotní pojišťovny ze nesplnění zákonné povinnosti?
  • Do kdy musí OSVČ odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
    Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání přehledů v roce 2024? Jak odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Stačí opravdu pouze pár kliků?
  • Kdo loni změnil zdravotní pojišťovnu, musí vyplnit dva přehledy o příjmech OSVČ
    Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července 2023 zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2023 vyplnit dva přehledy. Jeden pro starou a druhý pro novou zdravotní pojišťovnu. V čem se bude lišit vyplnění údajů?
  • Přehled o příjmech a zálohy na sociálním pojištění za rok 2023
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2023 je nutné vyplnit a odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro okresní správu sociálního zabezpečení.
  • Kdy můžete vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání za rok 2023?
    Vyplnění dvoustránkového daňového přiznání je poměrně jednoduché, většina daňových poplatníků to zvládne sama. Daňoví poplatníci vyplňující dvoustránkové daňové přiznání navíc nevyplňují přehledy. Kteří občané mohou tedy splnit své daňové povinnosti za rok 2023 vyplněním zjednodušeného dvoustránkového daňového přiznání?
  • Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání k dani z příjmů roce 2024?
    Jaké jsou letos termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023? A do kdy je nutné odevzdat zúčtování daně? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2023 a zaplatit daň z příjmů?
  • Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?
    Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?
  • Termíny, do kdy musíte uhradit nedoplatky na dani z příjmů a pojištění
    Už jste odevzdali daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení? Vznikly vám v souvislosti s podáním některé nedoplatky na dani či pojištění? Přečtěte si, do kdy je musíte uhradit.
  • Máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste v minulém roce neměli žádné příjmy?
    Jak postupovat, když jste neměli v minulém roce jako podnikatelé žádné příjmy? Musíte podat daňové přiznání? A jak je to s přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení?
  • OSVČ a přehled za rok 2022 v devíti bodech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2022 je nutné vyplnit a odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Co je dobré vědět o vyplnění přehledu za rok 2022, si ukážeme v devíti bodech. 
  • Letos vám přehledy o zaplacených zálohách na důchodové pojištění nepřijdou. Služba ČSSZ vám je poskytne online
    Česká správa sociálního zabezpečení spustila v roce 2022 pro všechny OSVČ novou službu s názvem „Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ“. K čemu ji mohou podnikatelé využít?
  • Jak podat přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste ji loni měnili?
    Měnili jste k 1. červenci 2022 zdravotní pojišťovnu? V tom případě letos musíte Přehled o příjmech a výdajích podat té staré i nové. 
  • Vyplňujeme přehled o sociálním pojištění za OSVČ v 10 bodech
    Kdo vykonával alespoň po část roku 2022 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí vyplnit pro místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) Přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na deset nejdůležitějších čísel ovlivňujících vyplnění tohoto tiskopisu. 
  • Do kdy letos musíte odevzdat daňové přiznání?
    Vyplnění daňového přiznání je lepší mít co nejrychleji za sebou. Jaké jsou termíny pro odevzdání daňového přiznání v listinné či elektronické podobě? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2022 a zaplatit daň z příjmů?
  • Do kdy letos musíte odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
    Mnohé z těch, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, nemine také nutnost podat přehledy zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Do kdy je musíte odevzdat?
  • Do kdy podat opravné přehledy?
    Jak postupovat, pokud potřebujete podat opravný přehled, a kdy k něčemu takovému může dojít? A proč rozhodně nenechat chybu jen tak vyšumět?
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
  • Změny u datových schránek: rozšíření fikce doručení i automatické zřízení
    Máte datovou schránku anebo její založení teprve plánujete? V takovém případě zbystřete. Některé změny v této oblasti jsou platné už od letoška, další začnou platit příští rok.
  • Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022
    Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.
  • Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
  • Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
  • Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
    Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
  • Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
    Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
  • Rozdíly při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2021
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2021 je nutné odevzdat přehledy zdravotní pojišťovně a OSSZ, základní termín je do 2. 5. 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
  • Důležitá čísla pro vyplnění přehledu za rok 2021
    OSVČ musí odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2021, a to i když vykonávaly vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo podnikaly pouze po část roku. Podívejme se na hlavní čísla ovlivňující vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu.
  • Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
    Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
  • Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku
    Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?
  • Kdy podává OSVČ v paušálním režimu přehled pro zdravotní pojišťovnu?
    Přihlásili jste se loni do paušálního režimu? I tak může nastat situace, kdy budete muset zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích. Kdy tedy?
  • Odevzdání přehledu a nová měsíční záloha na zdravotním pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2021 odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled, ve kterém se vypočte i nová výše měsíční zálohy. Jak vysoká může být nová měsíční záloha si vypočteme v pěti příkladech.
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
    Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
  • 10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
    Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
  • Přehled o příjmech a výdajích se v roce 2022 mění
    Vztahuje se na vás povinnost letos podat přehled o příjmech a výdajích? Pokud ano, měli byste vědět, že dochází k mírným změnám. Jakým a co to pro vás znamená?
  • Jak se odhlásit z režimu paušální daně anebo se do něj přihlásit
    Přihlásili jste se letos v lednu k platbě paušální daně a zjistili jste, že se vám nevyplatí? Anebo uvažujete o tom, že chcete vstoupit do režimu paušálního zdanění? V článku se společně podíváme, jak na registraci, ale i odhlášení se z režimu.
  • Paušální daň v roce 2022
    Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
  • Samoplátci zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci pracující pouze na pracovní smlouvu nemají s platbou zdravotního pojištění žádné starosti. Samoplátci si však musí zdravotní pojištění hradit sami. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdo je v praxi nejčastěji samoplátcem.
  • Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.
  • Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
    Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
  • Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů
    Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?
  • Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?
    Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?
  • Do kdy je nutné odevzdat přehled pro ČSSZ?
    Rok 2021 je náročný ekonomicky, i co se týče množství změn v daňových termínech, pravidlech i v orientaci ve finanční podpoře vlády. Do kdy musí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 na ČSSZ?
  • Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
    Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.
  • 9 chyb při vyplňování přehledu pro OSSZ za rok 2020
    Vyplněním daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné jejich daňové povinnosti nekončí, musí odevzdat i přehledy. Na co si dát pozor při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ? 
  • Do kdy musíte podat přehled na vaší zdravotní pojišťovně?
    Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?
  • Jak na vyplnění přehledu za rok 2020 při změně zdravotní pojišťovny?
    Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července loňského roku zdravotní pojišťovnu, musí odevzdat za rok 2020 dva přehledy o příjmech a výdajích. Jak postupovat? 
  • Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?
    Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?
  • Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
    Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
  • 9 chyb při vyplňování přehledu za rok 2020
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část loňského roku musí OSVČ odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Na jaké chyby si dát pozor při jeho vyplňování a následné placení pojistného? 
  • Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
    Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
  • Daňové přiznání musíte odevzdat do úterý 18. srpna!
    Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musíte podat do 18. srpna 2020, do kdy musíte podat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a OSSZ?
  • Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?
    Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec?  Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?
  • Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?
    Vyplňování daňového přiznání je pro někoho strastiplná pouť, která ne vždy zdárně dopadne. Jakým chybám se vyvarovat?
  • Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?
    Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny. 
  • 5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.
  • Co obsahuje účetní závěrka a jak se liší požadovaný rozsah u jednotlivých firem?
    Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon. Účetnictví je úplné pouze v případě, kdy účetní jednotka zveřejnila účetní závěrku. U jednotlivých účetních jednotek se liší požadavky na rozsah účetní závěrky. V jakém rozsahu musí podnikatel účetní závěrku sestavit a co je jejím obsahem? 
  • 6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu
    Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.
  • 10 chyb při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu
    Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Na co si dát při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pozor?
  • Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro OSSZ?
    Všichni občané, kteří alespoň po část roku vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích za rok 2018. Na co pamatovat?
  • 6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu
    Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?
  • Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
    Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.
  • Vyplňujeme přehledy: rozdílný postup výpočtu u zdravotního a sociálního pojištění za rok 2018
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2018 je nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet odlišný.
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • 5 věcí, které nás štvou na úřadech
    Státní správa je lehce přebujelá a místo jejího zeštíhlování se najímají další úředníci a vymýšlí další pravidla místo toho, aby se zeefektivnila a elektronizovala. Kterých 5 věcí vás na úřadě mohou naštvat?
  • Na podání přehledů zbývá 14 dní
    Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
  • Chcete změnit od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!
    Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom nutné podat tři měsíce před termínem změny. Na co nezapomenout při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017 v 10 číslech
    Pro OSVČ odevzdáním daňového přiznání k dani z příjmu daňové povinnosti nekončí. Ještě je potřeba odevzdat přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu optikou deseti významných čísel.
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti během roku 2017 je potřeba doručit příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Na co si dát pozor?
  • Kdo může obdržet přeplatek zdravotního pojištění za rok 2017?
    Z důvodu uplatnění daňových slev a daňových odpočtů nemusí někteří výdělečně činní občané platit nic na dani z příjmu fyzických osob, zdravotní pojištění se však platí vždy. Lze obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2017?
  • 3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
    Odjezd na služební cestu s sebou nese řadu zařizování. Na co by správný šéf rozhodně nikdy neměl zapomenout?
  • Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší
    Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je škoda přijít o pravidelný příjem od stálých zákazníků. Jak je to s platbou zdravotního pojištění?
  • Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
    Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
  • Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně příslušné OSSZ a druhý příslušné zdravotní pojišťovně. Vyplňování obou přehledů se liší. Podívejme se na praktické příklady.
  • 5 příkladů, jak na na změnu zdravotní pojišťovny
    Do konce března musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně lidé, kteří chtějí změnit od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Se změnou zdravotní pojišťovny jsou spojeny určité povinnosti, které se vysvětlíme na praktických příkladech.
  • 4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
    Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy vám hrozí pokuta od zdravotní pojišťovny?
    Pokud byla alespoň po dobu jednoho měsíce v roce 2016 vykonávána samostatná výdělečná činnost, tak je nutné zdravotní pojišťovně do 2. května doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Nesplnění této povinnosti je sankciováno.
  • Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?
    Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Vypočítejme si daňové zatížení spolupracující osoby v praktickém příkladu.
  • 10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
    Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
  • 10 tipů k přehledu pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016
    Všechny OSVČ vykonávající alespoň po část roku 2016 samostatnou výdělečnou činnost musí své zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na 10 důležitých bodů pro vyplnění tohoto formuláře.
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Jak na výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku 2016
    Přestože některé OSVČ ukončily samostatnou výdělečnou činnost během roku 2016, tak musí podat na svoji zdravotní pojišťovnu přehled o příjmech a výdajích. Jak se počítá zdravotní pojištění při výkonu samostatné výdělečné činnosti pouze v některých měsících roku 2016?
  • OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?
    Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.
  • Co když včas nepodáte daňové přiznání? Tolerance je 5 dní
    Nedochvilnost se při plnění daňových povinností nevyplácí. Opožděné podání daňového přiznání nebo „Přehledů“ je totiž ze strany příslušných institucí sankcionováno. Nezaplacení daně a povinného pojistného v zákonném termínu je důvodem pro předepsání penále a úroků z prodlení. Do 5 pracovních dní se ale zpoždění toleruje bez sankcí.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
  • Výdajové paušály v osmi bodech
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou vést daňovou evidenci nebo stanovit výdaje paušálem. Nelze jednoznačně určit, která varianta je výhodnější, vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejme se, co je dobré vědět o výdajových paušálech.
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Na co si dát pozor při vyplňování „Přehledů“?
    Všichni lidé, kteří si alespoň po část roku 2014 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí doručit na místně příslušnou OSSZ a svoji zdravotní pojišťovnu „Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Jak se ale povinné pojistné vlastně počítá?
  • Kdy musí OSVČ měsíčně doručit 7 "přehledů"?
    Všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) musí každoročně do jednoho měsíce po podání daňového přiznání doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích". Kdy však zasílají OSVČ "přehledy" každý měsíc?
  • Pokladny OSSZ rozšíří své úřední dny
    Podnikatelé mají do středy 1. dubna finančnímu úřadu podat daňové přiznání, zároveň mohou - a v praxi se tak děje často - podat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 na svou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty z tohoto důvodu mimořádně otevřou své pokladny pro výběr pojistného na sociální zabezpečení, a to 31. 3., 2. 4., 28. 4. a 30. 4.
  • Zdravotní pojištění za rok 2014 v deseti číslech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2014 je nutné doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na deset důležitých čísel.
  • Deset důležitých pojistných čísel za rok 2014
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2014 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, musí do 4. května doručit na místně příslušné OSSZ "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na vybraných 10 čísel, které je při vyplňování tohoto tiskopisu znát.
  • Pokuty od zdravotní pojišťovny pro OSVČ
    Do 4. května 2015 musí všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Nedoručení je sankciováno. Jaké pokuty mohou zdravotní pojišťovny OSVČ udělovat?
  • Výše minimální zálohy na pojistné je od letoška 1 797 korun
    Nejpozději v pondělí 9. února musí odvést zálohu na zdravotní pojištění více než 300 tisíc podnikatelů, kteří k 31. 12. 2014 platili minimální zálohy ve výši 1 752 Kč, ale i všichni ostatní, kdo mají odvádět zálohy z minimálního vyměřovacího základu. Nová výše minimální zálohy je od letoška 1 797 Kč.
  • Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
    Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
  • OSVČ a deset chyb u zdravotního pojištění
    Placení zdravotního pojištění je povinné. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí řádně plnit své zákonné povinnosti, jinak hrozí předepsání penále nebo pokuty. Za zaměstnance vyřizuje zákonné povinnosti zaměstnavatel. Podívejme se na vybraných deset chyb, které přináší finanční sankce.
  • Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni? Zažádejte si o nižší zálohy na povinném pojistném
    Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když byl ale minulý rok ziskovější, než odpovídá současné finanční situaci v prvních měsících letošního roku? Řešením je žádost o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném. Tímto krokem si OSVČ vylepší měsíční finanční tok.
  • Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
    Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
  • Neodevzdání "Přehledu" přináší problémy
    Všechny OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně "Přehled za rok 2013". Základní termín je do 2. května. Neodevzdání "Přehledu" neznamená, že nebude muset OSVČ zdravotní pojištění platit. Naopak se situace zhoršuje a přichází sankce.
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ
    Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
    Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
  • Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
  • Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
    Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
  • Absolventi a jejich povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení
    Neznalost se nemusí studentům v budoucnosti vyplatit. Studenti-absolventi, kteří ukončili školu a mají prázdniny, velmi často tápou s odpovědí na otázku, jak je to s jejich účastí na nemocenském či důchodovém pojištění a s povinností platit pojistné na sociální zabezpečení.