Štítek smlouva o podnájmu

Smlouva o podnájmu je dokument, který jasně vymezuje právní vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem. Musí v ní být upřesněny identifikační údaje obou stran, také jejich práva a povinnosti. Dále pak samozřejmě i to, zdali se jedná pronájem na dobu určitou nebo neurčitou, výše záloh, nájemného apod.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Dopady změny vlastníka bytu nebo domu na dosavadního nájemce a nového pronajímatele
    Je změna osoby pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu bytu? Ruší se dosavadní nájemní smlouva? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?
  • Co jsou to nepojmenované smlouvy a nač si dát při jejich uzavírání pozor?
    To, že je smlouva nepojmenovaná, protože ji nezná žádný zákon jako smluvní typ, neznamená, že nemá název: Můžete jí totiž dát svůj vlastní, ale skrývá to rizika. Jak se pak řeší spory vyplývající z neplnění takových smluv?
  • Smlouvy se musejí dodržovat, jinak nastupují sankce. Kdy to neplatí?
    Kdy smlouvy nemusejí být dodržovány a můžete bez trestu odstoupit? Kdy se lze ze smlouvy vyvázat bez postihu, nebo aspoň dosáhnout zmírnění povinností?
  • Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?
    Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?
  • Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele
    Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?
  • Co nemůže pronajímatel bytu zakázat nájemci?
    Úspěšnost při hledání nového nájmu se řídí tím, zda projdete veškerými podmínkami pronajímatele. V jakých věcech by vás pronajímatelé neměli a nemohou omezovat?
  • Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?
    Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná. A nájemce pak musí urychleně vrátit byt pronajímateli.
  • Proč nepoužívat nájemní smlouvy stažené z internetu?
    Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu nejčastěji nastávají problémy?
  • Můžete si v pronájmu nahlásit trvalé bydliště i bez souhlasu majitele?
    Jste v nájmu nebo podnájmu a rádi byste si svou adresu nahlásili jako trvalé bydliště? Budete potřebovat souhlas majitele bytu anebo si můžete jít bydliště nahlásit bez jeho vědomí?
  • Do nájemní smlouvy lze dát nově smluvní pokutu. Kdy ji budete muset platit a jak bude vysoká?
    Hledáte si nové nájemní bydlení? Anebo jste rovnou pronajímatel? V nájemní smlouvě může být nově ze zákona možnost sjednání pokuty. K čemu má sloužit? A jaká může být její maximální výše?
  • Nájem nebo podnájem? Je v tom velký rozdíl
    Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?
  • Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?
    Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.
  • Jak docílit toho, aby pronajimatel dovolil domácího mazlíčka? Zeptali jsme se realitního makléře
    Máte domácího mazlíčka a kvůli němu je problém sehnat pronájem? Přečtěte si, jak na takovou situaci hledí realitní makléř.
  • Jak si Česko vede v cenách nájmů oproti zbytku Evropy?
    Ceny nájmů rostou, koupit nemovitost je stále složitější a hůře dosažitelné. Právě proto výrazně stoupá poptávka po pronájmech. Jak jsou na tom Češi s cenami nájmů v porovnání s ostatními zeměmi a jaké to má důsledky na současný trh s nemovitostmi?
  • Jak správně sepsat a podat petici
    Chcete u příslušného orgánu prosadit nějaký požadavek, ale nevíte, jak na to? Něco může řešit stížnost, větší váhu má ovšem petice. Jak ji sepsat a kde ji podat?
  • Budete prodávat nemovitost? Tak nezapomeňte na tohle
    Hodláte prodávat dům nebo byt a přemýšlíte, na co byste rozhodně neměli zapomenout? Některými chybami si pouze ztížíte prodej. Za jiné vás ale může čekat mastná pokuta.
  • 8 bodů nájemní smlouvy, které se nevyplatí přehlížet
    Ne každý majitel pronájmu je milý, vstřícný a především čestný. Nájemníky by do jisté míry měla chránit dobře sepsaná smlouva. Co přesně by v ní mělo být?
  • Jak ukončit pronájem bytu?
    Ukončit nájem bytu lze několika způsoby. Nejčastěji se setkáváme s dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem o skončení nájmu, ale zákon také oběma stranám umožňuje podat výpověď z nájmu. Všechny způsoby ukončení nájmu se však řídí určitými pravidly.
  • Jak na pronájem bytu
    Pořízení bytu či obecně nemovitosti za účelem zisku z jeho pronájmu často je dobrou investiční příležitostí. Může se ale také stát noční můrou. Při dodržení správných postupů při pronájmu bytu lze však případným problémům předejít.
  • Kauce v nájemních vztazích
    Při uzavírání nájemní smlouvy znamená složení tzv. „kauce“ dnes již běžnou praxi ve vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem. Podíváme se společně do zákonného vymezení tohoto pojmu a zaměříme se na účel kauce, výši kauce a jejího navrácení po vyklizení bytu. Práva a povinnosti v nájemních vztazích z hlediska kauce.
  • Kdy hradí drobné opravy bytu nájemce?
    V tomto článku se zaměříme na život pronajímatelů a nájemců dle právních vztahů upravených zákonem s ohledem vymezení drobných oprav v bytě. Které drobné opravy v bytě hradí nájemce? Kde a jak jsou drobné opravy v bytě stanoveny? Jaká je hranice maximální výše úhrad za drobné opravy?
  • Právní vztahy v podnájmu
    Podnájemní bydlení patří k rozšířeným způsobům bydlení v naší republice. Společně se zaměříme na právní vymezení podnájmu dle zákona pro ochranu našich práv, kdy podnájem nepředstavuje natolik chráněný institut jakožto nájem bytu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    O pozornost investorů se dnes dělila elektrárenská společnost ČEZ a Unipetrol. Celkově však aktivita zbývající části trhu zůstala na minimální úrovni a při zobchodovaném objemu kolem 450 mil. Kč zavíral systém SPAD měřený indexem PX-D se ztrátou 0,67 % na 1253 bodech.