Štítek stavební spoření

Stavební spoření je druh účtu, na který po dobu šesti let zasíláte peníze, které se zde spoří. Zpravidla nabízí vyšší úroky, než je tomu u klasických spořících účtů nebo terminovaných vkladů. Po splnění určitých podmínek je zde navíc nárok i na státní podporu o výši 2000 Kč ročně anebo na úvěr ze stavebního spoření .

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Partners Banka: Tři poplatkové tarify a spoření se sazbou přes 6 % ročně
    Na bankovní trh vstupuje nová banka, Partners Banka. Ta nejprve nabídne běžný účet a spořicí účet se 6 procenty, později pak nezajištěné úvěry a hypotéky.
  • Změny ve stavebním spoření v roce 2024: snížení státní podpory o polovinu a její zdanění
    V souvislosti s účinností konsolidačního balíčku, který přináší řadu úsporných opatření, nastaly také změny ve stavebním spoření. Jde především o snížení státní podpory a její zdanění.
  • Jak financovat nákup družstevního bytu?
    Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.
  • Hledají se majitelé nevyzvednutých důchodových spoření. Nejste mezi nimi?
    Poslední 4 miliony Kč ze zrušeného důchodového spoření leží na účtech finančních úřadů a nikdo se o ně nehlásí. Nezapomněli jste na ně? Neměl spoření někdo z vašich blízkých, který je po smrti? Prohledejte šuplíky, než peníze po Silvestru 2023 nadobro spolkne stát.
  • Jak to bude s předčasným splacením hypotéky?
    Předčasné splacení hypotéky aktuálně není nijak sankcionováno. To se ale pravděpodobně v blízké budoucnosti změní. Jak a o kolik si připlatíte?
  • Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze
    Pokud skončí státní podpora stavebního spoření, skončí i levné úvěry ze stavebního spoření, říkají šéfové 5 českých stavebních spořitelen, kteří se sešli v polovině března 2023 v sídle České bankovní asociace v Praze.
  • Nezapomeňte do konce roku získat na stavebním spoření plnou státní podporu
    Máte stavební spoření? Jestliže ano, už jste si odeslali dostatek financí na účet, abyste získali plnou roční státní podporu? Přečtěte si, do kdy máte čas.
  • Srovnání stavebního spoření: které uzavřít ještě do konce roku?
    Jaká je nabídka stavebního spoření od stavebních spořitelen na konci roku 2022? Jaké jsou aktuální úrokové sazby u vkladů na stavebním spoření? Jaká je výše státní podpory?
  • Bude zrušena podpora u stavebního spoření? Vyplatí se nadále spořit?
    Vládní strany hledají, kde ušetřit. Jednou z cest je zrušení státní podpory u stavebního spoření, která činí až 2000 Kč ročně. Kdo je pro zrušení státní podpory? Jaká jsou pro a proti zrušení státní podpory stavebního spoření?
  • Spoření v červenci: Kam vložit peníze?
    Banky potřebují naše peníze, moc peněz. Plošné zvyšování úrokových sazeb proto nastalo u většiny bank a téměř u všech spořicích finančních produktů. Je už z čeho vybírat.
  • Stavební spoření pro děti: kde najdete nejvyšší úrok?
    S koncem roku nabízí stavební spořitelny marketingové akce, ty společně s rostoucími úrokovými sazbami, mohou vytvořit zajímavý spořicí produkt. Jaká je nabídka stavebního spoření pro děti? 
  • Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
    Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, abyste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?
  • Dokonalý finanční plán je jen chiméra
    Každý někdy zatouží být bohatý, nemít žádné finanční starosti a plnit si svá finanční přání jediným mávnutím platební karty. Finanční realita většiny z nás je ale naprosto odlišná. Majetek je třeba dlouhodobě budovat. A na tomto faktu je postavena teorie finančního plánování.
  • 6 otázek o státní půjčce z programu Vlastní bydlení
    Podívejte se na 6 palčivých otázek ohledně státní půjčky na bydlení. Můžete ji čerpat zároveň s komerčním úvěrem? Které faktury vám u půjčky proplatí a které již ne?
  • Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
    Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
  • Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
    Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
  • 5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky a stavebního spoření
    Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.
  • Přehled slev u stavebních spořitelen: Vyplatí se vůbec?
    Stavební spoření se za poslední rok dostalo znovu do zájmu Čechů a stavební spořitelny lákají na limitované slevy a odměny. Vyplatí se vůbec? A jaké prémie si na vás spořitelny připravily?
  • Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
    Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?
  • Trendy v osobním bankovnictví - crowdfunding?
    Co vás v budoucnu čeká ve vašem osobním bankovnictví? Bude vám váš účet hlídat a nabízet slevy, doporučovat nejvhodnější investice nebo zprostředkovávat poslední novinky z oblasti bankovnictví a inovativních finančních technologií? A víte, co je crowdfunding a jak pomocí něj investovat do zajímavých projektů?
  • Proč dětem založit stavební spoření?
    Uvažujete o tom, že dětem založíte stavební spoření? Bude smlouva výhodnější než pro dospělého? Jaké má vlastně stavebko výhody a proč spořit peníze zrovna na něm?
  • Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020
    Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.
  • Kvíz: Otestujte si vaši finanční gramotnost!
    Češi na tom nejsou s finanční gramotností valně. Vyzkoušejte si, zda-li se vyznáte v základních ekonomických pojmech a na čem musíte ještě zapracovat.
  • 5 nejčastějších mýtů o stavebním spoření, kterým Češi věří
    Zajímá vás, jaké jsou nejčastější mýty o stavením spoření, kterým mnoho Čechů stále věří? Slouží toto spoření pouze na výstavbu? A opravdu musíte mít uzavřenou pouze jednu smlouvu?
  • Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“
    Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.
  • Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
    Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
  • Jak šetříme a kde si ukládáme?
    I když si kdekdo stěžuje, mnoho českých rodin má přebytečné peníze a ukládá si je na horší časy. Pokud si je ale dávají do bank, pak na nevýhodný účet.
  • Lze získat dodatečné stavební povolení?
    Myslíte si, že vám nemůžou nakázat, abyste zbourali dům, který si tak pracně stavíte? Pak jste na omylu. Pojďme se společně podívat, kdy vám může úřad přikázat odstranění stavby a jak sehnat dodatečné stavební povolení.
  • Jak nejlépe zhodnotit peníze?
    Přišli jste k penězům? Šetřili jste, dobře jste se oženili či vdaly nebo jste měli v Americe strýčka a on vám odkázal tisíce dolarů? Prostě výborné zprávy. Tak co teď s těmi penězi?
  • Leden přinesl znatelný pokles počtu i objemu sjednaných hypoték
    V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.
  • Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
    Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • Lidé si loni na bydlení půjčili přes 290 miliard
    Známe listopadové obchodní výsledky bank a stavebních spořitelen. Na hypotékách banky rozpůjčovaly téměř 19,5 miliardy korun. Stavební spořitelny přidaly dalších bezmála 6 miliard. V obou případech produkce meziročně vzrostla. Jaký bude celoroční výsledek?
  • Srovnání stavebního spoření 2018: Které je nejvýhodnější uzavřít před Vánoci?
    Která stavební spořitelna zřídí vašemu potomkovi účet zdarma? Která spořitelna nabízí nejvýhodnější smlouvu ještě před Vánoci?
  • Poptávka po úvěrech na bydlení v říjnu zbourala všechny rekordy
    Počty i objemy v říjnu sjednaných hypoték vysoko překonaly dosavadní říjnové rekordy. Hlavní příčinou je paradoxně nová regulace, která zhoršuje dostupnost úvěrů na bydlení. Jak je to možné? A co se bude dít dál?
  • Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
    Stavební spoření je považováno za bezpečný a výhodný produkt pro běžné spoření, na bydlení, pro děti i pro starší. Jak moc výhodné ale takové stavební spoření opravdu je? A opravdu vám nabídne vysoké zhodnocení?
  • 6 tipů, jak vybrat stavební spoření pro děti a bez poplatků
    Stavební spoření je díky státní podpoře stále pro mnoho lidí atraktivní. Jak si jej nastavit, aby bylo co nejvýhodnější pro vás a vaše děti? A na které poplatky si dát pozor?
  • Kdo vlastní české stavební spořitelny?
    Stavební spoření je díky státní podpoře zajímavým produktem. Kdo ovšem vlastní české stavební spořitelny? Ital, Němec či snad Rus? Jaké měly tržby a zisky stavební spořitelny?
  • Stavební spoření má své výhody i nevýhody. Kterých je víc?
    Rozhodujete se mezi stavebním spořením a například spořicím účtem? Oba produkty mají své výhody, ale i nevýhody. Zkusme si je přiblížit.
  • Objem úvěrů na bydlení klesl v 1. pololetí o 8 miliard
    Banky a stavební spořitelny v červnu poskytly úvěry na bydlení za 26,5 miliard korun. Zatímco spořitelnám se daří meziročně růst, hypoteční banky v pololetí zaostávají za loňskými výsledky o 14 miliard. Jak to bude dál?
  • Jaké stavební spoření vybrat pro děti a studenty?
    Chcete svým dětem začít spořit nějaké peníze do dospělosti? Zkuste stavební spoření. Má zajímavý úrok a mnoho dalších výhod.
  • Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
    Toužíte po tom postavit si vlastní dům? Máte už koupený pozemek, dostatek finančních prostředků anebo schválenou hypotéku a chcete okamžitě začít stavět? Pojďte se s námi podívat, u kterých staveb potřebujete stavební povolení.
  • Zájem o hypotéky poklesl. Co může být příčinou?
    Hypoteční trh zaznamenal v květnu výrazný meziroční i meziměsíční pokles. Daří se však stavebním spořitelnám, jejichž produkce meziročně vzrostla o 20 %. Co je důvodem těchto změn?
  • Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
    Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
  • Jak si v ČR mohou spořit důchodci
    Jste v důchodu a přemýšlíte o spoření? Kam se vyplatí odkládat peníze a do čeho by měl důchodce zkusit investovat? Přečtěte si srovnání jednotlivých finančních produktů.
  • Hypoték se poskytuje méně. Proč?
    Zájem o hypotéky oproti loňskému roku mírně opadl. Část poptávky místo bank nyní financují stavební spořitelny. Jak se bude trh vyvíjet v následujících měsících?
  • Stavební spoření: ano, či ne?
    Stavební spoření u nás patři k nejoblíbenějším produktům. Je však vždy a za každých okolností výhodné?
  • Průvodce investičním světem
    V době, kdy se roční inflace pohybuje okolo 2 %, je rozumné investovat a nenechat své úspory ležet ladem. Možností k investování a zhodnocení peněz existuje spousta. Vybrali jsme pro vás šest investičních variant. Která bude pro vás ta nejvýhodnější?
  • 5 faktů, na které si dát pozor při výběru družstevního bytu
    Vybíráte družstevní byt anebo to máte v blízké době v plánu? Víme, nač byste měli upírat svou pozornost.
  • Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření
    Výše úroků u hypoték roste a do obliby se stále více dostává úvěr ze stavebního spoření, který má ovšem rovněž svá úskalí. Jaké jsou aktuální úrokové sazby u uvěru ze stavebního spoření a jaké u hypoték? Provnejte výhody a nevýhody hypoték a stavebního spoření.
  • Jak funguje stavební spoření?
    Stavební spoření se znovu dostává do obliby, jaké jsou jeho výhody? Jaký je státní příspěvek? A kolik si můžete odečíst z daní? Jak z něj získat úvěr?
  • 5 výhod stavebního spoření, díky kterým zhodnotíte své peníze
    Chcete své peníze zhodnotit, ale bojíte se investic a spořicí účty a terminované vklady podle vás moc nevynášejí? Není to jen váš názor. Co ale stojí za to, je stavební spoření.
  • Jak financovat hypotéku, když nemáte vlastní úspory
    Rádi byste si vzali hypotéku na vlastní bydlení, ale díky zániku 100% půjčky na nemovitost na to zkrátka nemáte? Věřte, že jsou i jiné možnosti, jak pokrýt zbylých 10 %.
  • Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
    Únorové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou tu. Lidé si půjčují čím dál víc. Stavební spořitelny průměrnou výší úvěru poprvé v historii překonaly hranici 1 milionu. Celkově na účely bydlení banky a spořitelny letos rozpůjčovaly 43 miliard. Je to více nebo méně než loni?
  • Jak se bude letos dařit bankám a stavebním spořitelnám?
    Máme k dispozici kompletní lednová čísla, která potvrzují výborný start stavebních spořitelen a velmi slušný výsledek hypotečních bank. Na účely bydlení si lidé v lednu půjčili 21,8 mld. Kč. Jaký bude rok 2018?
  • Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
    Známe výsledky bank i stavebních spořitelen za rok 2017. Banky zopakovaly svůj výsledek z roku 2016 a půjčily celkem 225 mld. Kč. Stavební spořitelny si polepšily a rozpůjčovaly dalších téměř 60 miliard korun. Například v porovnání se státními výdaji na výstavbu silnic a železnic se jedná o více než 3násobnou částku. 
  • Ceny bytů opět rostou. Na vlastní bydlení dosáhne čím dál míň lidí
    Byty oproti loňsku podražily o 370 000 Kč. V průměru se nyní nabízejí za 2,66 mil. Kč. Sazby hypoték navíc meziročně stouply o půl procenta. Zatímco před rokem by česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých čistých příjmů, nyní navzdory růstu mezd je to už skoro 42 procent.  
  • Hypotéky zdražují. Ve výsledcích to vidět zatím není
    Poslední týden před Vánoci byl nabitý důležitými daty a událostmi. Známe výsledky hypotečních bank i stavebních spořitelen. Ve čtvrtek navíc zasedala ČNB a rozhodla o nastavení úrokových sazeb. Půjdou sazby nahoru?
  • Jak děti finančně zajistit bez rizika?
    Slyšíme kolem sebe, jak zabezpečit své děti, jak je nenechat napospas, kdyby se s rodiči náhodou něco stalo. Všechny jsou samozřejmě nejlepší a nejvýhodnější, a to pro každého. Tyhle kampaně asi marketérům nebaštíte, ale pro jistotu vám poradíme, jak neudělat chybu.
  • Kde mohou studenti nejlépe naspořit peníze?
    Jste studenty s nízkými příjmy a chtěli byste si nějaké peníze naspořit? Např. na první bydlení, vybavení bytu anebo třeba na svatbu? Srovnali jsme pro vás nejvýhodnější bankovní produkty.
  • Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
    Prudký růst cen bytů se zastavil a spolu se stagnací cen se stabilizovala i úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení. Průměrnou českou domácnost nyní stojí pořízení bytu zhruba 5 – 6 násobek čistého příjmu, a pokud se rozhodne koupi financovat hypotékou, splátka spolkne necelých 40 % měsíčního rozpočtu. Co se však bude dít dál?
  • Hypoteční sazby výrazně vzrostly. Jaký má na ně vliv ČNB?
    Od dosažení úrokového dna uplynulo 12 měsíců. Mezitím sazby u 70% hypoték vzrostly o 4 desetiny procenta a téměř o celé procento u úvěrů do 85 % LTV. Co udělá takový nárůst sazeb s měsíční splátkou hypotéky a jak se v cenách hypoték projeví zvýšení sazeb ČNB?
  • Kdo chce zprostředkovávat úvěry, musí projít certifikací ČNB. Jaké to je?
    Loni v prosinci začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Kromě nových pravidel předčasného splacení hypotéky a dalších novinek přinesl zprostředkovatelům povinnost registrovat se u ČNB a jednou z podmínek registrace je úspěšné složení certifikační zkoušky. Jak zkouška probíhá a zlepší kvalitu úvěrových poradců?
  • Světový den spoření: když ušetříte 10 korun denně
    31. října se slaví Světový den spoření. Ten byl ustanoven v roce 1924 v Miláně v Itálii na světovém bankovním kongresu. Tento den měl propagovat možnosti spoření a povzbudit i jen běžné střadatele ke spoření.
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení okolo 280 miliard korun
    Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce nebývale daří. Na účely související s bydlením již rozpůjčovaly 212 miliard korun a v letošním roce míří k novému rekordu.
  • ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent
    Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v září na 2,20 %, vyplývá z aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE. Oproti loňskému roku se nyní hypotéky prodávají o 3 desetiny dráž. Kolik je to v přepočtu na koruny a jak se budou sazby vyvíjet dál?
  • Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
    Do bank a stavebních spořitelen si pro peníze na bydlení chodí méně lidí než loni, ale sumy, které se z nich nosí, jsou znatelně vyšší. Na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření se zatím rozpůjčovalo přes 190 miliard korun. Zda se podaří bankám v hypotékách překonat loňský rekord, rozhodne listopad.
  • Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?
    Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
  • 2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?
    Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?
  • Jak stát podporuje rodiny s dětmi?
    Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
  • "Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
    V červnu banky sjednaly hypotéky za 22 miliard, což je o 1 miliardu více než v květnu a v součtu za celé pololetí jsou na tom banky o 12 miliard lépe než loni. Přesto se ve výsledcích začíná rýsovat určitá změna trendu. Jak se tedy bankám a stavebním spořitelnám daří na konci pololetí a podaří se jim posunout loňská maxima opět o něco výš?
  • 5 tipů, jak správně investovat do podílových fondů
    Investování do podílových fondů nabízí vysoké výnosy a dobré zhodnocení peněz. Ale také s sebou nese vyšší riziko než například penzijní připojištění nebo stavební spoření. Máme pro vás 5 tipů, jak začít.
  • Které banky snížily úrokové sazby hypoték?
    Hypotéky mají za sebou další bouřlivý měsíc. 11 z 15 bank v červnu měnilo sazby. Zatímco sazby hypoték pokrývající 80 % hodnoty nemovitosti zůstávají prakticky beze změny, u úvěrů nad 80 % prudce stoupají a atakují 3% hranici.
  • Hypotéky v dubnu 2017: 8 555 hypoték s průměrnou úrokovou sazbou 2,01 %
    Banky a spořitelny v dubnu na bydlení rozpůjčovaly přes 20 miliard korun. Na začátku měsíce však začaly platit pro zajištěné úvěry nová pravidla. Co udělají nové limity ČNB s produkcí hypoték a podaří se bankám letos překonat loňská maxima?
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčovaly na bydlení o třetinu více než loni
    Banky a stavební spořitelny rozpůjčovaly v prvním čtvrtletí téměř 72 miliard korun, což je skoro o třetinu více než loni. Co je příčinou takto rychlého růstu a míří letos banky a spořitelny k novým rekordům?
  • Stavební spořitelny půjčují víc. V čem je jejich výhoda?
    Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?
  • Stavební spoření jde nahoru. Mohou spořitelny konkurovat hypotečním bankám?
    Stavební spořitelny v lednu sešláply plyn až na podlahu. Celkový objem sjednaných úvěrů dostáhl 4,75 miliard korun, což je o 41 procent více než v loňském roce. Jaké jsou výhody stavebního spoření a mohou stavební spořitelny konkurovat hypotečním bankám?
  • Rok 2016 byl v úvěrech na bydlení rekordní
    Rok 2016 těžko nachází srovnání. Banky a stavební spořitelny během loňska půjčily lidem na bydlení více než 280 miliard korun, což je o 38 miliard (y/y +15 %) více než v roce předchozím. Drtivou většinu tvořily hypotéky, kterých bylo zhruba 233 miliard. Jaký byl rok 2016 a jak se bude dařit bankám a spořitelnám letos?
  • Doplatit stavebko pro maximální státní podporu za rok 2016 půjde do 30. 12.
    Do posledních dnů roku lze na stavební spoření vložit peníze pro získání maximální státní podpory za rok 2016. Většina spořitelen otevře ve svých pobočkách pokladny ještě v pátek 30. prosince, některé zpracují i platby v sobotu na Silvestra.
  • O půjčky na bydlení pro mladé je malý zájem, vyčerpána je desetina
    O půjčky na bydlení pro mladé rodiny je velmi malý zájem. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který podporu vyplácí, zatím uzavřel 16 smluv za 9,1 milionu korun, další čtyři žádosti za 2,4 milionu korun jsou ve fázi zpracování. Ve fondu je na tyto účely vyčleněno 100 milionů korun.
  • Hypotéky vítězí nad úvěry ze stavebního spoření. Čeká nás změna?
    Na bydlení letos banky a stavební spořitelny již rozpůjčovaly 195 miliard korun. 4/5 z poskytnuté sumy přitom sjednaly hypoteční banky. Proč hypotéky dominují trhu? A může se to v dohledné době změnit?
  • Průzkum: Češi spoří jinak, než považují za výhodné
    Češi spoří jinak, než považují za výhodné. Za jednoznačně nejvýhodnější způsob investice a zhodnocení peněz považují nemovitosti, uvedlo je 48 procent dotázaných. Přes 90 procent respondentů však sdělilo, že si koupi bytu nebo domu coby investici nemůže dovolit. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS mezi tisícovkou respondentů pro společnost Golden Gate CZ.
  • Regulace a růst cen nemovitostí jsou motorem rekordního objemu hypoték
    Blížící se regulace akceleruje poptávku po vlastním bydlení. Banky za uplynulá 3 čtvrtletí rozpůjčovaly na hypotékách bezmála 160 miliard korun. Dalších 36 miliard přidaly stavební spořitelny. Kam až objemy půjček na bydlení porostou?
  • Co dělat, když chcete vypovědět smlouvu o stavebním spoření?
    Zjistili jste, že máte uspořeny nějaké prostředky na stavebním spoření a že by se vám mohly hodit? Pokud si nechcete vzít úvěr ze stavebního spoření a naspořené prostředky včetně úvěru použít na bydlení, nezbývá vám než smlouvu o stavebním spoření vypovědět.
  • Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
    Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
  • Jak dostat peníze ze zkrachovalé banky
    Doba krachů kampeliček, družstevních záložen a bank je pryč. Přesto i v současné době se můžete dostat do situace, kdy instituce, u které máte uloženy peníze, může zkrachovat. Ke svým penězům se dostanete díky Garančnímu systému finančního trhu.
  • Domy a byty pomáhají stavebním firmám z krize
    Menší stavební firmy, jejichž klienty jsou zejména soukromé osoby, se postupně dostávají z dlouhodobé krize. Zvyšují se počty zahájených staveb, počty vydaných stavebních povolení i jejich hodnota. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem, který monitoruje sentiment a očekávání malých a středních firem včetně živnostníků. Součástí šetření je i oborová analýza, která ve dvanácté vlně průzkumu mapovala situaci v oblasti stavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů.
  • Stavební spoření v roce 2016: půl milionu nových smluv, úvěry v objemu 50 miliard
    Zájem o stavební spoření v letošním roce vzroste. Stavební spořitelny by měly uzavřít asi o 10 procent nových smluv více, podobným tempem porostou i úvěry. Zájmu o spoření nahrávají nízké úrokové sazby ostatních zajištěných produktů, v úvěrování je trendem především financování rekonstrukcí a modernizací.
  • Banky a stavební spořitelny letos na bydlení rozpůjčují čtvrt bilionu Kč
    Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.
  • Banky hlásí obří zájem o hypotéky. Za měsíc půjčily tolik, co jindy za celé čtvrtletí
    Poprvé v historii banky překonaly objemem sjednaných hypoték 20 miliardovou hranici. Hlad po nemovitostech a spolu s tím i úvěrech na bydlení je obrovský. 19 měsíců v řadě se bankám daří posouvat dosavadní měsíční maxima o stupínek výš. V červnu je však laťka nastavena hodně vysoko. Podaří se to i nyní?
  • Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty
    Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.
  • 5 častých otázek a odpovědí k novému zákonu o úvěru pro spotřebitele
    Na začátku prázdnin bychom měli vědět, zda spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték takřka kdykoliv nebo zda se omezí sankce za pozdní splátky. Návrh zákona bude projednávat Senát. Zákon upravuje celou řadu oblastí týkajících se poskytování úvěrů, včetně úvěrů na bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Zde je 5 otázek a odpovědí, které by vás mohly v souvislosti s novým zákonem zajímat.
  • Extrémně nízké sazby – co se může stát za 3 nebo 5 let?
    Hypoteční sazby jsou nyní na absolutních minimech. Nízko mohou zůstat ještě relativně dlouho, ale rozhodně ne navždy. Již nyní při sjednávání hypotéky je proto nutné počítat s budoucím růstem úrokových sazeb.
  • Klienti zkrachovalých bank dostanou peníze za sedm pracovních dní
    Ze dvaceti na sedm pracovních dnů se od 1. června zkracuje lhůta pro výplatu náhrad vkladů, na něž mají nárok klienti zkrachovalé banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny. Informoval o tom Garanční systém finančního trhu, který od 1. ledna 2016 nahradil Fond pojištění vkladů. Ten byl do té doby odpovědný za výplatu náhrad vkladů zkrachovalých finančních institucí.
  • Stavební spořitelny do dubna poskytly o 14 procent více úvěrů
    Tuzemské stavební spořitelny poskytly letos do konce dubna úvěry za téměř 15 miliard korun, což je meziročně o 13,5 procenta více. Spořitelny uzavřely zhruba 188.000 nových smluv, což je naopak meziročně o šest procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
  • Stavební spořitelny ve čtvrtletí poskytly o 11 procent více úvěrů
    Tuzemské stavební spořitelny poskytly za první čtvrtletí úvěry za 10,2 miliardy korun, meziročně o 11 procent více. Spořitelny uzavřely přes 138.000 nových smluv, což je naopak meziročně o 14 procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
  • Peníze ze stavebka půjde vybrat i bez opatrovnického soudu
    Schvalovacím procesem úspěšně prošla novela zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte. Dobrá zpráva jak pro rodiče, tak stavební spořitelny. Co dalšího se chystá v oblasti úvěrů na bydlení a kdy začnou nová pravidla platit?
  • Co týden dal: Bankovní poplatky a provize bankám vynesly 34,3 miliardy korun
    Čisté příjmy tuzemských bank z poplatků a provizí loni klesly o 1,7 miliardy na 34,3 miliardy korun. ČOI v loni udělila v souvislosti s výprodeji 1409 pokut ve výši 13,3 milionu Kč. Čeká eurozónu shazování peněz z vrtulníku? Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • První z „příliš drahých“ klientů stavebních spořitelen podal žalobu
    Celý bankovní sektor je dlouhodobě vystaven negativnímu vlivu extrémně nízkých úrokových sazeb a ani my nemůžeme tento vývoj ignorovat.
  • Co týden dal? Novinky v dani z nabytí nemovité věci
    Daň z nabytí nemovité věci by měl v budoucnu platit výhradně kupující. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly. Čtěte více.
  • 2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn
    Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.
  • Co týden dal? Zvýší migranti hospodářský růst EU?
    Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
  • Co týden dal? ČOI našla nedostatky u 82 % e-shopů
    Obchodníci se nejčastěji proviňují tím, že nepodávají úplné a pravdivé informace. Česká obchodní inspekce (ČOI) během třetího čtvrtletí zjistila nedostatky u 82 procent z 245 kontrolovaných e-shopů a uložila pokuty celkem za víc než jeden milion korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech
    Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.
  • Stavební spořitelny se opět vracejí do sedla
    Snahy o transformaci systému stavebního spoření a především rychle zlevňující hypotéky před časem vyhodily stavební spořitelny ze sedla. Postupně se však spořitelny naučily v novém prostředí žít a postupně nacházejí či znovuobjevují cesty k růstu. Co za tím stojí? A v čem může být stavební spoření lepší než hypotéka?
  • Na co lidé nejčastěji berou hypotéky?
    Objem sjednaných hypotečních úvěrů ve všech 8 měsících překonal dosavadní měsíční rekordy. Dominantní část dlouhodobě tvoří hypotéky na koupi nemovitosti.
  • 20 let hypoték oslavíme rekordním rokem. A možná i úrokovým dnem!
    Plošný pokles úrokových sazeb je nejspíše u konce. Úrokové indexy již neklesají a naopak začaly pomalu růst. Pro řadu lidí to byl signál s hypotékou déle nevyčkávat, objemy sjednaných hypoték překonávají historická maxima a daří se i stavebním spořitelnám. Kam směřuje trh s úvěry na bydlení? Už dnes jsme si jisti, že k novému rekordu!
  • Mimořádná splátka hypotéky: Pro a proti
    Mimořádná splátka hypotéky může pro klienta znamenat velkou úsporu nákladů na splácení úvěru. Současně je to ale krok často velmi nevýhodný, pokud se provede v nesprávný čas. I když jsou dnes banky k mimořádným splátkám v průběhu fixace vstřícnější, stále platí, že bez sankcí nelze provést mimořádnou splátku kdykoliv.
  • Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá
    Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.
  • Prázdná obydlí během dovolené: Jen třetina lidí se bojí vloupání
    Minimálně jednou do roka jezdí na dovolenou 92 % Čechů, jen třetina z nich se ale bojí vloupání a vykradení. Obyvatelé českých bytů a domů v anketě Raiffeisen stavební spořitelny odpovídali na otázky vztahující se k zabezpečení domácnosti během dovolené.
  • Obyvatelé bytových domů touží po opravě společných prostor
    Společné prostory, společné místnosti a zabezpečení – to jsou tři nejčastější odpovědi obyvatelů bytových domů v České republice na otázku, co je potřeba v jejich domě zrekonstruovat.
  • Co dělat, když si chcete odečíst zaplacené úroky?
    Splácíte úvěr na bytové potřeby, třeba hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Pokud splňujete podmínky stanovené zákonem můžete si zaplacené úroky až do výše 300000 korun ročně odečíst od základu daně!
  • Zájem o stavební spoření loni rostl u úvěrů i smluv
    Praha 16. ledna (ČTK) - Tuzemské stavební spořitelny poskytly loni úvěry za 44,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání růst o dvě procenta. Vyplývá to z výsledků spořitelen, které má ČTK k dispozici. Větší byl loni zájem rovněž o nové smlouvy o stavebním spoření. Podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen lze čekat podobný vývoj i v letošním roce.
  • Co dělat, když chci přerušit stavební spoření?
    Máte uzavřeno stavební spoření a z nějakého důvodu, například zhoršení finanční situace, nemůžete po nějaký čas spořit? Požádejte spořitelnu o přerušení stavebního spoření, vyhnete se tak případným problémům.
  • Co nás čeká v roce 2014?
    V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
  • Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
    Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
  • Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?
    Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …
  • Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?
    Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.
  • Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí
    Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?
  • Končím se stavebním spořením
    Rozhodli jste se díky změnám v systému stavebního spoření ukončit svou smlouvu? Víme, kolik vás to bude stát.
  • Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
    S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
  • Co dělat, když chcete mít přehled o účtu stavebního spoření?
    Stavební spořitelny stejně jako banky nabízí klientům různé způsoby získání informací o produktech, které u nich mají uzavřeny. Zatímco dříve bylo jedinnou možností navštívit pobočku či zavolat, dnes není výjimkou možnost spravovat účet stavebního spoření pomocí kanálů přímého bankovnictví.
  • Uzavřete smlouvu o stavebním spoření na dítě a získejte bonus!
    Stavební spoření je stále oblíbeným způsobem, jak dětem našetřit na start do života. Samotná smlouva o stavebním spoření může být přitom uzavřena buď přímo na vaše jméno (coby rodiče), nebo jméno vašeho potomka. Rozhodnete-li se pro druhou variantu, můžete se těšit na některou z odměn, kterými se stavební spořitelny snaží udržet atraktivitu svých produktů.
  • Co týden dal? Dluhy, dluhy a zase dluhy
    Dluhy českých domácností stouply na téměř 1,19 bilionu Kč. Zahraniční dluh Česka přesáhl ve 2. čtvrtletí dva biliony korun. Deficit veřejných financí loni dle zprávy pro EK stoupl na 4,43 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 3,2 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel
    Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.
  • Rodiče, kde jsou moje úspory?
    Myslíte si, že rodiče mohou s majetkem svého dítěte nakládat zcela volně a bez zákonného omezení? Zákon o rodině a občanský zákoník stanovují pravidla při správě jmění dítěte, které nejsou pouze „nevymahatelnými“ ustanoveními zákona, ale pevně stanovenými pravidly, jak si představíme v jednom soudním rozhodnutí.
  • Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout
    Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.
  • Jaká je budoucnost stavebního spoření?
    Doposud jsme byli koncem každého roku svědky masivní reklamy lákající na stavební spoření. Stavební spořitelny slibovaly například vyšší výnos, odpuštění poplatků či třeba věcné dary. Konec loňského roku však byl poněkud jiný. Spíše jsme se od některých stavebních spořitelen dozvídali, že u nich pořídíme nejenom stavební spoření, ale rovněž další finanční produkty. Proč tato změna?
  • Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím
    Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.
  • Malé byty letos zřejmě podraží
    Ceny dvou a více pokojových bytů budou podle názorů odborníků v roce 2013 klesat, a to až o 4 %. Důvody poklesu cen větších bytů mají své kořeny v ekonomické recesi, kdy lidé kvůli úspoře preferují malé byty. Poptávku po bydlení však z části zachraňují historicky minimální úrokové sazby hypoték. Lidé platí na měsíčních splátkách za středně velký byt v průměru o 2 500 korun méně než před třemi lety.
  • Většina úspor prodělává
    Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“
  • Investoři jsou již léta v šoku
    Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.
  • Trávníček: Nepravé stavební spoření by bylo českou raritou
    Stavební spoření, které získalo ve světě značné renomé pro svou stabilitu a udržení klientských výhod, existuje pouze jako uzavřený systém. Návrhy vlády na rozšíření stavebního spoření do nabídky bank nemají ve světě obdobu, uvedl Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny. ROZHOVOR
  • Stavební spoření jako pravidelný dar dítěti
    Komu patří peníze ze stavebního spoření dítěte, když pravidelné úhrady činí rodič? Může rodič použít tyto peníze pro své potřeby? Věděli jste, že tyto platby jsou chápany jako pravidelné dary dítěti? Dnes o stavebním spoření tak trochu jinak…
  • Stavebko i na penzi? Dobrý nápad!
    Že je stavební spoření „bytelný“ produkt, ověřilo se u nás nejen již dvojím snížením státní podpory. Tak ani loňský rok neskončil útěkem klientů, i když nárůst peněz na něm již zabrzdil růst u 430 miliard korun.
  • Domácnosti loni uspořily méně
    Domácnosti naspořily loni nejméně za posledních osm let, dokonce i méně než v „krizovém“ roce 2008. Finanční aktiva domácností vzrostla „jen“ o 125 miliard korun, nejméně od roku 2003, kdy jsme se teprve vzpamatovávali z dotcom minirecese.
  • Spoření do 18 let přístupné
    Jak vhodně zkombinovat klasické i dětské spořicí produkty a usnadnit tak svým potomkům vstup do finanční dospělosti?
  • Zájem o stavební spoření klesá
    Nižší je i objem úvěrů. V meziročním srovnání klesl objem úvěrů o 27 procent.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy neotvíraly s výraznou ztrátou několika procent, neboť trhy do otevření zprávu ohledně Xeroxu vstřebaly. Po otevření naopak posilovaly, když zveřejněné ekonomické indikátory, které dosáhly očekávaných úrovní, hodnotily pozitivně.
  • Stane se na burze?
    Díky zlepšenému sentimentu na zahraničních trzích očekáváme mírný posun směrem vzhůru na většině českých akciových titulů. Nicméně díky struktuře objednávek a náladě domácích investorů nepůjde o význěmné pohyby.
  • Pojišťovna roku 2001
    V letošním roce proběhl druhý ročník ankety "Pojišťovna roku 2001".  Vítězem se opět stala Kooperativa  a obhájila tak loňský titul.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Jestliže se před otevřením amerických trhů zdálo, že vliv včerejšího ohlášení telekomunikačního WorldComu způsobí rozsáhlou paniku a výprodej titulů, pak samotné pokoření 1,400b. hranice indexu Nasdaq se zřejmě stalo dostatečným impulsem pro vymazání úvodních ztrát...
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy opět ztrácejí. Objem obchodů je velký. Dosahuje celkově na Nyse a Nasdaqu 1 mld. zobchodovaných akcií. Katalizátorem dnešního prodejního tlaku a vysokéko objemu je tzv. triple witch...
  • Stalo se na burze?
    Čtvrteční propad na amerických trzích předurčil páteční směr na evropských burzách. V ranních hodinách se tak domácí burza vydala směrem k jihu.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo klidné, koruna otevírala na hladině 30,45 CZK/EUR a na stejné hladině i uzavírala. Koruna výrazně nezareagovala na horší než očekávaný ukazatel hrubého domácího produktu za první čtvrtletí.
  • V Německu se obchoduje těsně pod otevíracími hodnotami
    Většina německých akciových titulů upadla po krátkém pozitivním otevření, které bylo generováno včerejšími růstovými hodnotami v USA do mírně ztrátových hodnot. Akcie společnosti Infineon patří zatím mezi nejvíce zpevňující, naopak SAP ztrácí zhruba k 1%.
  • Stabilní růst tržeb
    V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
  • Stane se na burze?
    Díky pozitivnímu závěru zahraničních trhů čekáme silnější otevření. Polepší si tak tituly, o které mají investoři v posledních dnech největší zájem. Posuny vzhůru však nebudou výrazné a ani aktivita nepřesáhne průměr.
  • Restrukturalizace podnikatelských subjektů - pokračování
    V pokračování článku "Restrukturalizace podnikatelských subjektů v České republice" se dozvíte o možnosti změny právní formy, o prodeji podniku nebo jeho vkladu do základního kapitálu, o nájmu podniku apod. Na konec na Vás čeká závěrečné shrnutí restrukturalizace.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • DAX udržel růst
    Německý trh dnes již otevřel pozitivně, přesto nejistě, povzbuzen páteční stabilizací na amerických trzích. Trh neovlivnilo zahájení stávky pracujících ve stavebním průmyslu v negativním duchu, naopak mu mohla pomoci ráno zveřejněná makrodata týkající se indexu velkoobchodních tržeb, který poklesl druhý měsíc v řadě.
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Stalo se na burze?
    Začátek povolebního týdne prospěl domácím akciím. Hned od začátku obchodování doháněla většina titulů obchodovaných v systému SPAD ztráty z minulého týdne.
  • Akcionáři ČTel budou projednávat výplatu dividend
    Řádná valná hromada Českého Telecomu se uskuteční 14. června, rozhodný denpro účast je 12. června. Program jednání zahrnuje diskusi o nastavení budoucí dividendové politiky, ale i rozhodnutí o rozdělení zisku nejen z loňského roku, ale  i z předcházejících let.
  • Neutěšený stav na amerických burzách
    Další eskalace napětí mezi Indií a Pakistánem dnes přispěla k negativnímu otevření amerických trhů.  Když se dnes začalo obchodovat s akciemi, málo investorů se hnalo do většího obchodování.
  • Třetí den poklesů na indexu DAX
    Německé akcie se dnes vydaly pod tíhou nových zpráv a včerejším poklesem amerických trhů opět směrem dolů.  První vážná zpráva zasáhla trh již po jeho uzavření včera večer, americká firma Intel, největší výrobce počítačových chipů, oznámila snížení cen své řady chipů o neuvěřitelných 53 procent.
  • Stalo se na burze?
    Obchodování ve čtvrtek bylo opět velmi neaktivní. ČEZ se sesunul k hranici 91,-Kč a oslabil tak o více jak 3%.
  • Akcie ČEZu se obchodují bez nároku na dividendu
    Tiskový mluvčí ČEZu potvrdil, že management bude na valné hromadě společnosti (11. června) navrhovat dividendu ve výši 2-3 Kč na akcii. Tento záměr zůstává v platnosti i přes očekávaný nákup podílů v distribučních společnostech.
  • Pozor na odstávku bankomatů a platebních terminálů MUZO!
    Chystáte-li se o víkendu vybírat z bankomatu nebo platit kartou, tak pozor. Společnost MUZO totiž oznámila, že v důsledku plánované změny operačního systému dojde dne 2. června 2002 v době od 1.00 hod. do 4.00 hod. k plánované odstávce autorizačního systému.
  • V trhu živého skotu vládly spready
    Futures kontrakty na živý skot v letních kontraktních měsících včera posilovaly čtvrtý den v řadě, aby tak uzavřely nejvýše za jeden a půl týdne.
  • Díl I. : Kocourkovi chtějí bydlet ve svém
    Bydlet "ve svém" a osamostatnit se, to byla a je pro Kocourkovi priorita číslo jedna. Když jsme s Kocourkovými tvořili jejich finanční plán, rozhodli jsme se použít k realizaci bydlení kombinaci hypotečního úvěru se stavebním spořením. 
  • Stane se na burze?
    Velkou změnu oproti včerejšímu obchodování nečekáme. V rámci negativního sentimentu v zahraničí bude inklinovat k oslabení telekomunikační sektor.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Úterní obchodování koruny bylo opět technického rázu. Vzhledem k vývoji na trhu EUR/USD, kde euro posiluje vůči dolaru, se koruně nedaří prolomit hranici 30,50 CZK/EUR.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Výroba hovězího i vepřového masa mírně vzrostla
  • Věrnostní program stavební spořitelny
    A je tu další akce, kterou pro své stálé klienty připravila ČMSS - stavební spořitelna, která spravuje více než 1,5 mil smluv o stavebním spoření.
  • I v zahraničí plaťte u obchodníků svou kartou!
    Jak ušetřit při placení v zahraničí? Chystáte se do zahraničí? Přemýšlíte kolik peněz vyměnit? A co takhle vyměnit pouze minimální hotovost a zkusit i v cizině platit kartou?
  • Kovy na LME ztrácí dech
    Index šesti základních kovů LMEX obchodovaných na London Metal Exchange ztrácí dech. Zatímco od listopadu do března si připsal 165 bodů, za poslední dva měsíce o 45 bodů klesl, a to na 1 085.
  • Vietnam vyveze méně kávy
    Vietnamský vývoz kávy klesne v tomto roce o 24 % v důsledku rušení plantáží a nižšímu výnosu. Vietnam by měl vyvézt 670 tisíc tun v produkčním roce končícím v září.
  • Rusko zvyšuje vývoz, ropa klesá
    Začátek nového týdne přinesl pátý den poklesu ceny ropy. Za prodeji stojí spekulace, že Evropa a Spojené státy, jako hlavní spotřebitelé, budou mít díky vyšším ruským exportům dostatek suroviny.
  • Neumím vyplnit příkaz k úhradě – pomóóc!
    Mnoho lidí nenávidí komunikaci s úřady, protože z toho plyne vyplňování nějakých formulářů, kterým nerozumí a nemají je rádi. S bankami jsou na tom podobně. Stále vyplňujete nějaké formuláře, ať již chcete vložit peníze na účet, vybrat peníze z účtu, nebo zaplatit příkazem k úhradě.
  • Burza v poledne
    Ještě větší klid než včera nabízel pohled na pražskou burzu i dnes dopoledne. Přestože nejobchodovanější jsou znovu akcie společnosti ČEZ za 94,40, dnes se investoři uspokojili 19 transakcemi ve SPADu.
  • Komoditní trhy v kostce
  • Vyjádření ke zprávě o pojištění psů
    Ve zprávě o tom zda lze pojistit psa i na jeho ztrátu bylo uvedeno, že toto pojištění je možné v rámci pojištění průmyslových rizik. Na zprávu reagovala Česká pojišťovna…
  • Americké trhy v týdnu od 20. 5. do 24. 5. 2002
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Dnes se v USA opět začne obchodovat, mezi zveřejněnými indikátory bude i index spotřebitelské důvěry.
  • Dolar v očekávání výsledků na Wallstreet
    Dolar posílil oproti většině měn během asijské i evropské seance. Dealeři jsou povzbuzeni výbornými výsledky na Wall street a očekávají ještě více.