Štítek vysoké školy

Vysoké školy jsou právnické osoby, které případným zájemcům umožňují pomaturitní studium. Studenti s úspěšným absolvováním daného studijního programu získávají akademický titul.

Související štítky

Související zprávy

  • Velikonoce za rohem, jak vychází volno v tomto školním roce? A jak v roce 2024/2025?
    Jak vycházejí zbývající prázdniny a svátky ve školním roce 2023/2024? A kdy budou podzimní, zimní, pololetní, jarní či letní prázdniny ve školním roce 2024/2025?
  • Prodloužení studia vysoké školy se může prodražit. Jaké jsou poplatky za delší studium na českých univerzitách?
    Poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 se na některých českých vysokých školách zvýšily. Od kdy budou studentům poplatky vyměřeny? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
  • Blíží se podzimní prázdniny. Jak vycházejí prázdniny a svátky ve školním roce 2023/2024?
    Kdy budou podzimní, pololetní či jarní prázdniny? Jak v roce 2023 vycházejí Vánoce? Jak vycházejí svátky v letech 2023 a 2024?
  • Prodlužujete studium na vysoké škole? Kolik si připlatíte za delší studium?
    Začíná se mluvit o zavedení školného, nicméně již nyní řada studentů za studium platí. Mohou platit poplatky za delší studium, které si stanovují jednotlivé vysoké školy a často se liší mezi fakultami i obory. Jaké jsou poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 na jednotlivých českých vysokých školách? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
  • Prázdniny a svátky ve školním roce 2023/2024
    Kdy je začátek školního roku 2023/2024? Jak vycházejí podzimní, vánoční či jarní prázdniny ve školním roce 2023/2024? Jak vycházejí svátky na podzim 2023 a na jaře 2024? Kdy školní rok 2023/2024 končí?
  • Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
    A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
  • Přes 50 tisíc korun za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
    Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studium, a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své kapsy? Jak vysoké jsou poplatky za delší studium na jednotlivých českých vysokých školách? Kdy je možné se jim vyhnout?
  • Státní maturity v roce 2022: prodloužení časových limitů a termíny zkoušek
    Kolem konání státních maturitních zkoušek panuje vždy velká diskuze. Jejich pravidla se neustále mění, což způsobuje nutnost rychlé adaptace středních škol na nové předpisy. Jak budou vypadat státní maturity v roce 2022?
  • 5 barev ve schránce aneb co dělat, když vám přijde obálka s pruhem
    Když člověk ve schránce objeví obálku a barevným pruhem, může ho to zaskočit nebo dokonce vyděsit. Takové psaní ale nemusí nutně znamenat, že se jedná o soudní obsílku nebo nepříjemnou zprávu od exekutora. Používají je také státní instituce nebo třeba firmy. Chcete se dozvědět, co která obálka s barevným pruhem znamená? Náš ucelený přehled vám napoví, kdo vám asi píše a co v obálce pravděpodobně najdete.
  • Otevření škol a rizikové skupiny podle Ministerstva zdravotnictví
    Ministerstvo zdravotnictví minulý rok stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?
  • Studentská poradna: jak se daní brigády, přechod na další vysokou
    Podívejte se na 4 příklady, které vám pomohou pochopit, jak získat daně z brigády zpět, jak přejít na další vysokou školu a jak se vyhnout placení zdravotního pojištění.
  • Prezident potvrdil zrušení povinné maturity z matematiky. Studenti budou mít i nadále na výběr
    Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Maturanti budou moci tak jako dosud dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Změnu přinese novela školského zákona, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. Novela také znamená, že státní část maturit se omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.
  • K čemu je dobrá kvalifikační dohoda a co je jejím obsahem?
    Pokud chce zaměstnavatel investovat finanční prostředky do zkvalitnění výkonu svých pracovníků, ale zároveň si tuto investici chce pojistit, nabízí mu zákoník práce nástroj v podobě kvalifikační dohody.
  • Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?
    Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?
  • Co vše se uvolní 25. května? Otevřou školy, hospody i obchody!
    25. května proběhne další vlna uvolňování. Na co se můžeme těšit? Budou otevřeny již všechny obchody, restaurace, kina, zoo? Budeme muset nosit roušky?
  • Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
    Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
  • Kdy se studenti vrátí do základních, středních a vysokých škol?
    Pandemie koronaviru v Česku pomalu odeznívá a zdá se, že nejhorší je za námi. Kdy se žáci vrátí do školních lavic na základních, středních a vysokých školách? 
  • Co dělat po neúspěšném ukončení studia?
    Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?
  • Jak se zvýšily poplatky za delší studium na českých vysokých školách?
    Prodlužování studia se může prodražit a to i přesto, že český školní systém je poměrně benevolentní k dlouhodobým studentům. O kolik vzrostly poplatky za delší studium na vyšších školách?
  • Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?
    Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?
  • Kdy budou podzimní prázdniny?
    Školní rok 2019/2020 dětem přinese řadu nových vědomostí, útrap i společně strávené přestávky s kamarády (či mobilem). Kdy se mohou děti těšit na podzimní prázdniny? Kdy budou ve vašem okrese jarní prázdniny? A na jaké dny v tomto školním roce připadají svátky?
  • Stát platí zdravotní pojištění i za některé studenty starší 26 let
    Myslíte si, že stát za vás bude platit zdravotní pojištění jen do 26 let? Tak to jste na omylu. V některých případech za vás bude hrazeno pojištění, i když přesáhnete zmíněný věk. Kdy ale?
  • Kde vám za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
    Ve školách se rozdává vysvědčení a začínají prázdniny. A stejně jako každý rok i letos řada obchodů nebo zábavních atrakcí nabídne školákům za ukázání vysvědčení slevu na nákup nebo dokonce dárek. Děti dostanou třeba kopeček zmrzliny a můžou si koupit knížky se slevou. Máme pro vás přehled vybraných akcí.
  • Rozhovor: Education.cz pomáhá zájemcům se studiem v zahraničí
    Chcete studovat v zahraničí na prestižních univerzitách? Projekt Education.cz pomáhá studentům dostat se na zahraniční vysoké školy. Co vám může nabídnout?
  • Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
    Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
  • Jak napsat rychle svoji bakalářku či diplomku?
    Psaní bakalářské či diplomové práce je náročné a zdá se vám, že tím trávíte své mládí. Jak na její rychlé dokončení? Čemu se vyhnout? A kdo vám pomůže?
  • Co dělat, když nestíhám bakalářku či diplomku?
    Blíží se termín odevzdání a vy nestíháte svoji bakalářskou či diplomovou práci? Můžete odložit termín odevzdání? Kdy můžete přerušit studium? A dá se závěrečná práce koupit?
  • Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?
    Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?
  • Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?
    Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus, zůstanou vám všechny výhody?
  • Studium na vysoké škole a sirotčí důchod
    Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?
  • Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?
    Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?
  • Musí si Češi půjčovat na školní pomůcky pro děti?
    Koupit výbavu pro děti do školy není nic levného. A financovat vysokoškoláka? To už vůbec. Kolik Čechů si letos na výdaje spojené se školou muselo půjčit?
  • Kdo bude mít nárok na sociální nebo ubytovací stipendium?
    Nastupujete letos do nového akademického roku a máte obavy, že hlavní překážkou ve studiu budou peníze? V tom případě si nezapomeňte zjistit, zdali nemáte nárok na některé ze stipendií, které nabízí vaše škola.
  • Komu v roce 2018 zanikne sirotčí důchod?
    ČSSZ během léta kontroluje studenty, kteří mají nárok na sirotčí důchod. Co bude třeba doložit a v jakém případě vám může být odebrán?
  • Jak dlouho musíte živit flákače?
    Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
  • 5 příkladů z poradny: Kdy budete platit za VŠ?
    5 příkladů ze studentské poradny a jejich řešení. Kdy se platí za studium a kdy ne? Co VOŠ a následné studium? Co neúspěšně ukončené studium?
  • Kolik vysokoškoláků je bez práce?
    Vysoká škola ztrácí prestiž. Pověsti vysokoškoláků nepomáhají vysokoškolské rychlokvašky, ani politikové, kteří rádi prohlubují zákopy mezi sociálními skupinami. Kolik je vůbec v ČR vysokoškolsky vzdělaných lidí? A jak se podílejí na nezaměstnanosti?
  • Tři typy akademiků, které potkáte na vysoké škole
    Být tak učitelem to musí být skvělý. Ale do školky ne, na základku taky ne, na střední jsou ta děcka pořád nevychovaná. Už to mám, budu elita národa a budu učit na vysoké škole.
  • 6 věcí, které je dobré vědět o přijímačkách na VŠ a Scio testech
    Pokud se letos hlásíte na vysokou školu jako čerstvý maturant, tak dobrou zprávou pro vás je, že jako maturant máte vyšší pravděpodobnost při přijetí než ostatní uchazeči. Po maturitě máte všechny znalosti čerstvě v hlavě a ještě jste je nestačili zapomenout. Každý rok také o něco málo stoupá pravděpodobnost, že budete na vysokou školu přijati, ubývá totiž počet uchazečů, zatímco kapacita škol často roste. To ale neznamená, že se nemusíte na přijímací zkoušky vůbec připravovat. A víte, jak to vůbec na takových přijímačkách chodí?
  • 7 věcí, které dělají úspěšní studenti první týden v semestru
    Než začne nový školní semestr, tak si ukliďte v tom starém a našlápněte první školní týden do úspěšného studia v letním semestru. Jak na to? Základem je vědět, kde, kdo, co a proč. Jak to dělají ti úspěšní?
  • 8 tipů jak přežít zkouškové
    Jste ponoření do skript pomalu až tak, že vám slova tančí před očima? Máte snad už šestý šálek kávy za den a i přes pěti hodinovou seanci s Mikroekonomií máte pocit, že jste se nic nenaučili? Možná nastal moment rozplánovat si váš čas před zkouškovým obdobím efektivněji.
  • Jaký jazyk kromě angličtiny se vyplatí naučit?
    Angličtina je nejčastějším a nejpoužívanějším jazykem světa, to by asi řekl každý a měl by pravdu. Anglicky umí téměř každý, alespoň základy, a navíc je snadné se anglicky i naučit. Ale co další jazyk, jaký světový jazyk se vyplatí naučit jako další?
  • Jak na zdravotní pojištění při studiu?
    Studentský život může být i náročný, protože představuje přípravu na budoucí povolání a určitou investici do života. Proto stát studium podporuje nejrůznějšími úlevami včetně toho, že za studenta hradí zákonné pojistné. Jak je to se zdravotním pojištěním v různých situacích kdy si musí student platit pojištění sám?
  • Vyjednaná miliarda je podle studentů pro vysoké školy stále málo
    Studenti vysokých škol dále kritizují návrh státního rozpočtu na rok 2017. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) sice v srpnu vyjednala s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), že proti původním plánům dostanou vysoké školy miliardu navíc, ale ke splnění minimálních požadavků vysokoškolského prostředí stále 300 až 500 milionů korun chybí. Studentská komora Rady VŠ, která je národní reprezentací studentů, na to upozornila v tiskové zprávě před dnešním jednáním vlády o rozpočtu.
  • Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol. Stále více se uplatňují i v technických oborech
    Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
  • 5 tipů pro ty, kdo se nedostali na vysokou školu
    Neúspěšní uchazeči o studium na vysoké škole by neměli věšet hlavu. Čím vyplnit roční čekání na další přijímací zkoušky?
  • Tisíce absolventů aktuálně opouští vysoké školy. Problémy na trhu práce mají především ženy
    Na český trh práce letos zavítají tisíce nových absolventů vysokých škol. Univerzita Karlova v Praze očekává až 9 tisíc absolventů, Masarykova univerzita v Brně jich pak hlásí 5406. Dle údajů Úřadu práce ČR jsou dlouhodobou nezaměstnaností ohroženi především absolventi humanitních studií a ekonomických oborů. Dvě třetiny nezaměstnaných vysokoškoláků pak tvoří ženy. Neúspěch při hledání práce po ukončení vysoké školy při tom může dle odborníků vést až k depresi.
  • Maturita a daňové zvýhodnění
    Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec tak činí měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník vedoucí daňovou evidenci pak jednou za rok v daňovém přiznání. Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění na maturanta?
  • Spolupráce s firmami přináší ČVUT peníze navíc do rozpočtu
    Spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor této technické univerzity Petr Konvalinka. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil.
  • Průměrný dluh na školném je 20 tisíc. Častěji dluží bohatí rodiče s vysokoškolským vzděláním
    Dát dítě do školy a pak neplatit školné? Překvapivě takových rodičů není málo. Další skupinou školních neplatičů jsou pak vysokoškoláci a dálkoví studenti, kteří důkladně nečtou smlouvy. Průměrný dluh dosahuje 20 tisíc korun.
  • Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
    Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
  • Při výběru vysoké školy hrají roli přátelé a rodina
    Na doporučení přátel a rodiny nejvíc dají mladí lidé při výběru vysoké školy. Vyplývá to z průzkumu mezi studenty 1. ročníku Bankovního institutu vysoké školy (BIVŠ). Vzdělání si nejčastěji studenti platí sami nebo jim pomáhají rodiče.
  • Co přinese a nepřinese studentům novela vysokoškolského zákona
    Na začátku září představilo ministerstvo školství veřejnosti novelu vysokoškolského zákona. A přestože už upustilo od zavádění školného a snižování podílu studentů v akademických senátech, vliv na studenty, uchazeče o studium, ale i absolventy mít rozhodně bude. Takže jakých změn ve vysokém školství se dočkáme?
  • Výši platu v top managementu ovlivňuje vzdělání a osobnost manažera
    Mít vysokoškolské vzdělání a znalosti z praxe v dnešní době již na dobrou manažerskou pozici nestačí. Důležitá je i samotná osobnost člověka a další manažerské kompetence. Podle odborníků na lidské zdroje top manažerům nesmí chybět schopnost ovlivňovat, motivovat a podporovat svůj pracovní tým. Direktivní styl řízení lidí tak nahrazuje otevřená komunikace a spolupráce, takzvaný situační styl řízení.
  • Vzdělávat se mimo školu? Dnes jsou možnosti neomezené
    Téma celoživotního vzdělávání je v současné době čím dál aktuálnější. Důvodem je rychlý pokrok ve využívání moderních technologií, které se stávají naší každodenní součástí. Díky nim odborníci na vzdělávání a pracovní trh očekávají zánik některých profesních oblastí a již dnes roste tlak na zaměstnance ze strany zaměstnavatelů na rozšiřování dovedností a znalostí. Lidé mají problém udržet se v zaměstnání nebo si najít novou práci. Celoživotní vzdělávání se tak stává nutností, nikoli volbou. Potvrzují to vysoká čísla nezaměstnanosti.
  • Pět tipů pro studující na rodičovské dovolené
    Zájem o doplnění vzdělání v současnosti stále narůstá. Do lavic tak často usedají kromě absolventů středních škol i lidé s mnohaletými pracovními zkušenostmi. K dalšímu studiu se navíc zapisuje stále více žen na mateřské dovolené. Období rodičovské dovolené je totiž ideální doba, kdy může žena zvýšit své znalosti, aby se po návratu lépe uplatnila na trhu práce. K tomuto kroku je však často náročné najít motivaci. Přinášíme proto 5 praktických tipů, které ženám usnadní cestu za vzděláním i v období mateřské dovolené.
  • Studium MBA již není výsadou top manažerů
    Zájem o profesní vzdělávání dospělých za posledních pět let významně vzrostl. Zaměstnavatelé častěji upřednostňují profesní vzdělání zaměřené na prohloubení praktických zkušeností, díky kterému jsou pracovníci schopni lépe řešit konkrétní problémy v rámci firmy.
  • Rodina má veliký vliv na výběr studijního oboru a budoucího zaměstnání
    Má rodina velký vliv na výběr studijního oboru a následného povolání? Dá se vymanit z jejího vlivu nebo jsme navždy svázáni jejími výchovnými metodami? Jak souvisí tatínkovo povolání a synův studijní obor? A co na to maminka?
  • Zvraťte neúspěch u přijímaček: Důvody pro zvrácení rozhodnutí
    Přijímací zkoušky na vaši vysněnou vysokou školu dopadly špatně. Skončili jste pod čarou a možnost zkoušet přijímačky až zase za rok je pro vás nepřijatelná? Nevzdávejte se předčasně. Bránit se můžete. A dokonce s úspěchem.
  • Zvraťte neúspěch u přijímaček: Žádost o přezkoumání
    Přijímací zkoušky na vaši vysněnou vysokou školu dopadly špatně. Skončili jste pod čarou a možnost zkoušet přijímačky až zase za rok je pro vás nepřijatelná? Nevzdáváte se a hledáte na internetu informace o možnostech odvolání, ale všude se dočítáte jen zmatečné nevěrohodné postupy? Tady jste konečně na správné stránce.
  • Studium MBA je vhodné i pro veřejné činitele. Financovat by si jej však měli z vlastních zdrojů
    MBA studium je primárně určeno pro všechny, kdo chtějí, či potřebují zvýšit svoji kvalifikaci a doplnit vědomosti. Pro veřejné činitele jako jsou primátoři či tajemníci nevyjímaje. Na tom není nic špatného. Po aférách s neexistujícími tituly, diplomy či rychlokurzy však vyvstává otázka financování. Studium v desítkách tisíc korun by si měli zejména politici platit z vlastní kapsy, nikoli z rozpočtu měst či obcí.
  • Prague Banking Club: Uplatnění studentů ve světě bankovnictví a financí
    Máte zájem pracovat ve světě bankovnictví a financí, ale nevěříte svých schopnostem? Prague Banking Club v čele s Martinem Vavrouchem je nový projekt založený studenty, který může inspirovat mnohé další nejen při založení obdobných spolků v dalších studentských městech, ale taktéž nabízí cenné osobní zkušenosti pro úspěch ve světě bankovnictví.
  • Durák: Nehledáme papírové supermany ale schopné, chytré a zajímavé lidi
    Příprava na výběrová řízení, soft skills a hard skills tréninky, workshopy a mnohé další nabízí a organizuje Club 307, studentská organizace otevřená nejen pro studenty ekonomicky zaměřených vysokých škol. Na naše otázky odpovídal jeho prezident Vojtěch Durák.
  • Studentské tarify se nenabízejí jen pro studenty
    Studenti a mladí lidé představují pro mobilní operátory velmi důležité zákazníky. Právě oni totiž mobilní telefony milují, sledují novinky v této oblasti a velmi rádi je zkoušejí. Nevolají sice tak často jako třeba zaměstnaný byznysmen, ale hojně využívají nejrůznější další služby.
  • Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
    Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
  • Jak se pojistit při zahraničním pobytu?
    Život studentský může být životem veselým, dobou plnou poučení, ale také dobou, kdy si můžeme ledacos vyzkoušet. Jako například život v cizině. Možnost studovat a žít po určitou dobu v cizině je dnes otevřená prakticky komukoliv, programů pro studium v zahraničí je nabízeno celá řada. Víte, jak postupovat, pakliže se chcete rozjet do ciziny na zkušenou?
  • Kolik stojí diplom?
    Získání vysokoškolského diplomu stojí studenty především čas, úsilí a vytrvalost v plnění celé řady povinností. Jejich rodiče se pak musí smířit zejména s dočasně zvýšenými rodinnými výdaji. Tyto náklady se ale vašim potomkům v budoucnu mnohonásobně vrátí například i v podobě vyššího platového ohodnocení. S jakými částkami budete muset předběžně počítat a jak zároveň ulevit peněžence?
  • Školné nezavedeme, tvrdí strany s nejvyššími předvolebními preferencemi
    V uplynulých letech jsme vídali snahy politiků o zavedení školného, případně jeho dvojčete se jménem zápisné. Politické strany ho buď odmítají, chtějí se stanovenou horní hranicí nebo bez ní. Ovšem poslední skupina stran je nejhorší – jsou to ty, co postoj ke školnému úspěšně tají.
  • Studentům vysokých škol jsou špatně vyměřovány poplatky
    Nejvyšší správní soud v červencovém rozhodnutí shledal protiprávním vyměřování poplatků na Masarykově univerzitě (MU). Praxe zavedená MU však funguje i na Univerzitě Karlově a dalších veřejných vysokých školách. Kdo tedy vlastně poplatek platit nemusí?
  • Školáci se budou učit o financích povinně
    Ve financích se Češi neorientují zrovna nejlépe. Učitelé základních a středních škol mají za úkol zvýšit finanční gramotnost. Na otázky týkající se finanční gramotnosti odpovídal Jindřich Fryč z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
  • Vysoké školy zřejmě účtují protizákonné poplatky
    Veřejné vysoké školy bojují s nedostatkem financí různými způsoby. Jedním z nich je i stanovování poplatků za opakování zkoušky, za zápis do studia, vyhotovení diplomu a mnohé další. Vysoké školy jsou v tomto směru velice kreativní. Ve skutečnosti na tyto poplatky ale nemají ze zákona právo.
  • Dálkové studium psychologie a humanitních oborů v ČR
    Chcete vidět pod pokličku fungování mysli? Chcete se umět analyzovat a opět stát celistvým v novém kontextu? Chcete umět smysluplně poradit ostatním? Jste natolik zralí na toto poznání? Tak se pravděpodobně chcete stát psychologem... Nebo pedagogem... Možnosti tu jsou, ale jaké jsou možnosti studia při zaměstnání nebo při volbě studování více škol najednou?
  • S praxí to jde lépe
    Podle odborníků se zisk vysokoškolského titulu v poslední době stává „samozřejmostí“ a firmy se při přijímacím pohovoru raději zaměřují na praktické zkušenosti uchazečů. „Absolventi, kteří mají zažité pracovní návyky, snáze najdou uplatnění na pozicích, které odpovídají jejich kvalifikaci,“ říká Jan Lajka, prorektor Vysoké školy obchodní v Praze.
  • Benešová: Krize změnila přístup firem k řízení financí
    Od finančních oddělení se nyní stále více vyžadují kromě technických výstupů také analýzy, plánovaní, identifikace rizik, ale i komunikace uvnitř firmy a kontroly, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Kateřina Benešová, ředitelka ACCA. Zároveň vyzdvihuje rostoucí význam celoživotního vzdělávání a profesních kvalifikací.
  • Mýty a fakta o soukromých vysokých školách
    O soukromých vysokých školách panuje mezi veřejností mnoho mýtů. A jak to u mýtů někdy bývá, od pravdy se poněkud vzdalují.
  • Stalo se na burze ?
    Při středečním obchodování došlo k oživení na pražské burze. Objemy obchodů přesáhly běžný průměr.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    ČR by mohla dostat do 3 let po vstupu do EU 220mld. Kč...Loňský zisk Živnobanky 156mil.Kč podle CAS...Kooperativa vybrala na pojistném vloni o 13% více...
  • Komentář k vývoji dluhopisů
    Ceny dluhopisů pouze mírně poklesly. Výkonnostní index CoreACtiveCZ o 1 bps zesílil.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar ? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo poměrně klidné bez výrazných domácích impulsů. Koruna se pohybovala v rozmezí 31,65-31,75 CZK/EUR.