Štítek záloha na daň

Záloha na daň je předem zaplacená daň odvedená státu. Celková daň, kterou je poplatník povinen zaplatit, je poté zjištěna až při ročním zúčtování. Záloha na daň z příjmu je například placena každý měsíc srážkou ze mzdy, zatímco daň z příjmu platí OSVČ až po podání daňového přiznání každý rok v březnu.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Kdy můžete vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání za rok 2023?
    Vyplnění dvoustránkového daňového přiznání je poměrně jednoduché, většina daňových poplatníků to zvládne sama. Daňoví poplatníci vyplňující dvoustránkové daňové přiznání navíc nevyplňují přehledy. Kteří občané mohou tedy splnit své daňové povinnosti za rok 2023 vyplněním zjednodušeného dvoustránkového daňového přiznání?
  • Nečekané daňové přeplatky za rok 2023 v příkladech
    Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Kdo neplatí daň z příjmů během roku, a přitom má nárok na daňový přeplatek
    Někteří zaměstnanci během roku 2023 nezaplatili nic na dani z příjmů fyzických osob, dokonce ještě v jednotlivých výplatách dostávali daňový bonus, a přitom po provedení ročního zúčtování daně obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktický příklad.
  • Prodali jste nemovitost? Pět případů, kdy nemusíte platit daň
    Prodali jste minulý rok pozemek, nebo rovnou byt po babičce? Za jakých okolností musíte příjem zdanit a jak?
  • Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?
    Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.
  • Jak se může lišit zdanění u dohody o provedení práce?
    Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Zdanění se však v praxi značně liší v závislosti na výši odměny, zdali se jedná o hlavní, nebo vedlejší příjem nebo zdali má zaměstnanec vyřešen pojistný vztah. Vypočítejme si efektivní zdanění při práci na DPP v různých situacích.
  • Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
  • Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?
    Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?
  • Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
    Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
  • Zdravotní pojištění je často vyšší než daň z příjmů, jak to?
    Na zdravotním pojištění zaplatí většina zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných více než na dani z příjmů fyzických osob. Jak je to možné, když sazba daně z příjmu je vyšší? Podívejme se na praktické příklady.
  • Vypočítejte si vaši čistou mzdu v nové mzdové kalkulačce pro rok 2022
    Rok 2022 s sebou přináší řadu změn. Podívejte se, jaké změny se dotknou vaší čisté mzdy, vzrostla totiž sleva na dani na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejte si, jaká je vaše čistá mzda a kolik odvedete na sociálním a zdravotním pojištění. Kolik odvedete na dani z příjmu?
  • Chyby při práci na dohodu o provedení práce
    Na dohodu o provedení práce si v letních měsících přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i někteří zaměstnanci. Na jaké chyby si dát pozor, ať není zdanění zbytečně vyšší a příjem nižší?
  • Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
    Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • Limit pro odvody pojištění se u DPČ v roce 2021 zvýšil
    Pracujete letos anebo budete pracovat prostřednictvím uzavřené dohody o pracovní činnosti? Pak byste měli vědět, že se pro rok 2021 zvyšuje limit pro pojistné odvody.
  • Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?
    Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?
  • Zajímavosti ohledně daně z příjmu
    Výpočet daně z příjmu není vždy stejný. Rozhoduje nejenom výše hrubé mzdy, ale i uplatňované daňové slevy. Kdo neplatí žádnou daň z příjmu? Jak se počítá solidární daň?
  • Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?
    Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze jednou ročně.
  • Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
    Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
  • Výpočet záloh na dani z příjmu v praktických příkladech
    Někteří daňoví poplatníci musí platit během roku zálohy na dani z příjmu. Podívejme se v praktických příkladech, kdy vzniká povinnost platit měsíční zálohy na dani z příjmu a jak se počítají  po odevzdání daňového přiznání za rok 2018? 
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • 2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
    Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
  • Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.
    Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení práce. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce? Jaké je zdanění?
  • Spolupráce manželů a daně za rok 2017
    Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
  • Kdy musí zaměstnanci podávat daňové přiznání?
    Za většinu zaměstnanců plní veškeré daňové záležitosti zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si však musí sami podat daňové přiznání a případně i přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady.
  • 4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
    Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy máte nárok na vrácení daně?
    Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
  • EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
  • Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v roce 2017?
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?
  • Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?
    Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?
    V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu, kdo pololetní zálohy a kdo nebude zálohovou daň z příjmu vůbec platit.
  • Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
    Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
    Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
  • Jak získat daňový bonus za rok 2016?
    Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
    Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
  • Kdy se můžete se těšit na daňovou vratku za rok 2016?
    Většině zaměstnanců pracujících během roku 2016 pouze několik měsíců vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Podívejme se na nejčastější praktické příklady.
  • S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
    I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
  • Pracovní dohody v 8 bodech
    Během letních měsíců si mnozí studenti, důchodci nebo zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Co je dobré vědět o práci na dohody?
  • Kdy lze obdržet daňovou vratku?
    Některým lidem po podání daňového přiznání vzniká nárok na daňový přeplatek. Po odevzdání daňového přiznání tedy nebudou na dani z příjmu nic doplácet a ještě dostanou vypočtený daňový přeplatek na uvedený účet. Podívejme se na důvody vzniku daňového přeplatku.
  • Kolik mi vrátí díky manželce na daních?
    Zaměstnanci odváděli během roku 2015 zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Při výpočtu daňových záloh nemohli uplatnit slevu na manželku. Jak vysoká je daňová vratka při uplatnění slevy na manželku při výpočtu daňové povinnosti za celý rok 2015? Podívejme se na praktické příklady. 
  • Práce pouze v letních měsících a daně
    Zaměstnancům pracujícím pouze po část roku 2015 vznikne zpravidla nárok na daňový přeplatek. Podmínkou je zaplacení záloh na dani z příjmu během roku a požádání zaměstnavatele o roční zúčtování daně nejpozději do 15. února nebo podání daňového přiznání. S čím musejí počítat živnostníci, kteří ukončí výdělečnou činnost během roku 2015?
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
    Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
  • Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
    Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
  • Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
    Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.
  • Jak se vybíraly daně v minulosti
    Máme tu nový rok a s ním i zvýšení DPH. Opět je na co nadávat a rozčilovat se nad tím, co všechno se z „našich“ daní platí. Nelíbí se ani to, že se zaměstnancům daně strhávají rovnou z platu. Živnostníkům pro změnu vstávají vlasy na hlavě hrůzou při představě každoročního vyplňování daňového přiznání. Při drobné exkurzi do minulosti ale možná nakonec uznáte, že dnešní systém se všemi svými mouchami zase tak zlý není.
  • Jak vysoké je zdanění práce u rodiny?
    V Česku je zdanění práce u rodiny se dvěmi dětmi v rámci zemí EU mírně nadprůměrné, i když je v Česku nízká rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a vysoké daňové zvýhodnění na každé dítě (1 117 Kč měsíčně). Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatelů na povinném pojistném.
  • Investiční hra 2003 právě začíná
    1. října 2003 se spouští nová Investiční hra 2003, nabízející každému šanci investovat fiktivní jeden milión korun a zjistit, kolik by mohl získat
  • Zajímavé změny kurzů ze dne 30.09.2003
    Nejvyšší denní změny kurzů na trhu RM-S u obchodovaných cenných papírů ze dne 30.09.2003
  • České radiokomunikace a.s. nabízí za připojení k internetu odesílání SMS zdarma
    Společnost České Radiokomunikace a.s. nabídly svým klientům možnost za 15 minut připojení k internetu ve špičce a 30 minut mimo špičku odeslání jedné SMS zdarma.
  • Prodejní tlak na zemním plynu
    Silný prodejní tlak zavládl dnes na trhu se zemním plynem. Statistiky ohledně amerických zásob vyšly nad očekávání pozitivně a v minulém týdnu došlo k jejich růstu o 97 mld. krychlových stop. Analytikové očekávali růst o 91 mld. stop. Díky...
  • Indexy přes úvodní nejistotu opět blízko svých dnešních maxim
    Dnes se zatím prosazuje na amerických trzích volatilní vývoj, avšak prozatím v pozitivním teritoriu (ačkoli Nasdaq na několi okamžiků propadl do červených čísel). Indexy narážejí zhruba na úrovni ...
  • Zvýšení exportu čínské kukuřice
    Čína chystá zvýšit export kukuřice o 33 % tento rok, aby snížila  rezervy krmiva a zabránila tím poklesu ceny. Tímto problémem se zabývala i vláda. Tím by se mohl letos čínský export kukuřice zvýšit na 8 miliónů tun z  6 miliónů tun v roce 2001.
  • Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
    Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Po otevření akciových trhů v USA panovala spíše optimističtější nálada, která vdechovala investorům úsilí na dosažení 1,550b. hranice Nasdaqu. Avšak po oznámení J. Ashcrofta, americké vrcholného představitele, že minulý měsíc byl zadržen americký občan arabského původu, který připravoval útok pomocí tzv "špinavé" (radioaktivní) bomby na území v USA.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Situace na trhu platebních karet v ČR
    Přinášíme vám statistická čísla okolo platebních karet v České republice. A jsou to čísla velice zajímavá. V kombinaci s cenovou politikou bank naznačují další strategii finančních ústavů v této oblasti. Při pohledu na tato čísla je mimo jiné jasné, proč banky bezprostředně poté, co vyhnaly své zákazníky od přepážek, v letošním roce zpoplatnily výběry z bankomatů.
  • Ropa se bude obchodovat i v euru
    Na kontinentu, konkrétně v Německu se chystá vznik nové energetické burzy, která má být konkurentem New York Board of Trade a International Petroleum Exchange.
  • OPEC zvýšil těžbu
    Produkce ropy Organizací zemí vyvážejících ropu se v květnu podle průzkumu agentury Bloomberg zvýšila o 3,2 %. Denní produkce jedenáctky vzrostla o 780 tisíc barelů denně na 24,88 milionů.