Vzdělávání – navykněte si na něj!

28.11.2013 | , Studentskefinance.cz
STUDENT


Připadali jste si ve škole někdy úplně mimo? Ten pocit kdy sedíte, díváte se do prázdna, nic nevnímáte a nad ničím nepřemýšlíte? Jako kdybyste byli v transu? Jednoduše řečeno stav apatie, z kterého vás probere až vyzvánění vašeho smartphonu nebo věta „dobré ráno“, kterou směrem k vám zakřičí učitelka na hodině? Že se vám to občas nebo dokonce často stává?

Děkujeme, Marie Terezie!

Každé dítě v České republice je u nás školou povinné, přičemž tato skutečnost vyplývá ze zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (Školský zákon). Právě Marii Terezii vděčíme za to, že každý z nás se může učit číst, psát a počítat. Navíc díky školním institucím máme možnost pronikat do tajů cizích jazyků. Nesmíme však opomenout brány cestování, jež se nám otvírají v rámci mezinárodních studentských organizací. Právě s nimi souvisí široká škála studijních pobytů, která umožňuje podívat se do nejrůznějších destinací. Vážíme si toho? Co by na takové možnosti řekli děti v Africe? Pouze některým z nich se díky nejrůznějším nadacím naskytnou takové možnosti, které jsou u nás běžně dostupné.

Škola – zabiják kreativity?

Otázkou ale je, jaký je český systém školství? A pojďme ještě dál! Jaký je vůbec celosvětový systém školství? Rozvíjí potenciál každého jedince? Podporuje naši kreativitu a individualitu? Nebo nás programuje, abychom byli poslušní a dělali pěkně vše, jak to dělají ostatní? Doporučím vám zhlédnutí TED videa, jež vám umožní odpovědět na uvedené otázky.

Dle mého názoru patří jednoznačně mezi nejlepší. Ken Robinson v něm říká:

Školy ničí kreativitu

 

Věřím, že zhlédnutí videa vám pomůže podívat se na věc z cela jiného úhlu než doposud. Zamysleme se nad tím, proč tolik studentů chodí raději za školu než do školy? Nebude to třeba tím, že škola v mnohých evokuje místo, kde si musí odsedět „svoji osmičku“ a teprve pak mohou jít domů?

Vzdělávání - nikdy nekončící proces

Mozek jako každý jiný sval se dá trénovat. Vědci tvrdí, že mozková tkáň člověka, který na sobě pracuje – vzdělává se, čte, studuje cizí jazyky, je naprosto odlišná oproti těm, kteří tráví všechen svůj volný čas sledováním televize. Pokud patříte mezi ty, jež se rádi vzdělávají, pak to pro vás nebude nic překvapivého. Jestli-že však zatím spadáte spíše do druhé „televizní“ skupiny, snad by stálo za zvážení s tím něco udělat. Avšak namítáte, že jste otráveni školním systémem a nechce se vám? Nebojte se! Mám pro vás daleko lepší, efektivnější a mnohem zábavnější cestu než kterou jste doposud okusili! Aneb jak řekl Mark Twain: „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“

Zdroje cennější než zlato!

Představte si unikátní platformu, díky které máte jedinečnou možnost na sobě pracovat. A nemusíte čekat na otevření kurzu nebo podání přihlášky na školu. Právě nyní máte šanci rozvíjet své stávající znalosti a schopnosti díky portálu Mimoskolu.cz. Co je jeho cílem? Přímo na webových stránkách sebevzdělávacího projektu můžete nalézt následující tezi: „Chceme šířit užitečné zdroje a nové myšlenky spojené s netradičními způsoby vzdělávání. Přispět k tomu, abychom vzdělávání nevnímali jen jako cestu za diplomem, ale jako celoživotní návyk.“

Výše zmíněný projekt nabízí kurzy v češtině a angličtině. Tedy dobrá zpráva nejen pro ty, co s angličtinou zatím nejsou moc „friendly“, ale i pro milovníky cizího jazyka. Veškeré zdroje jsou pro přehlednost rozděleny do osmi sekcí: informační gramotnost, IT, jazyky, multioborové zdroje, off-line zdroje, tvůrčí psaní, zdroje v angličtině, zdroje v češtině.

Svoje vědomosti si můžete prohloubit právě díky unikátním zdrojům, mezi něž patří například:

  • Coursera – multioborový zdroj nabízí více jak 300 online kurzů světových univerzit zdarma,
  • EdX – online kurzy světových univerzit zaměřených na IT a přírodní vědy,
  • Open2study – představuje australskou variantu Coursery, vznikla letošního roku a naleznete zde převážně kurzy týkající se projektového či strategického managementu a psaní pro web,
  • Open Yale courses - 42 kurzů pokrývajících mnoho oblastí, od přírodních po humanitní vědy, angličtinu i hudbu,
  • Venture Lab – prezentuje jednu z hlavních platforem Stanford University. Naleznete zde nejen přístup k lekcím stanfordských vyučujících, ale budete mít příležitost zformovat týmy s lidmi z celého světa a pracovat na projektech, které mohou mít skutečný dopad v reálném světě,
  • Khan academy - naleznete zde přes 4000 videí z oblasti matematiky, přírodních a humanitních věd, ekonomie a informatiky,
  • Creative live – představuje on-line workshopy zaměřené na fotografování, design, byznys a tvorbu filmů.

Výše uvedené zdroje a ještě mnoho dalších na vás čeká, přičemž nezáleží na tom, co a kde právě studujete. Neváhejte a „nakopněte“ úroveň vašeho vzdělání ještě dnes!

To nejlepší nakonec

Líbí se vám idea výše zmíněného procesu nabývání dalších vědomostí a znalostí? Pak pro vás mám skvělou zprávu na závěr - sami si můžete navrhnout svůj vlastní vzdělávací model! Je to velice jednoduché a intuitivní, takže to zvládne úplně každý. Ptáte se jak a kde? O tom si povíme příště, pro dnešek zakončím náš článek citátem od Henryho Forda: „Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu 20 nebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Je nejlepší v životě zůstat mladý.“

Štítky:

Autor článku

Andrea Papoušková

Články ze sekce: STUDENT