V 1. čtvrtletí se v ČR spotřebovalo nejméně plynu v historii měření

2. 6. 2023 15:42 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Česku se evidentně daří plynovou krizi překonávat, zásobníky plynu jsou po zimě více než z 68 % plné. Daří se rovněž snižovat i spotřeba plynu, jak vyplývá z čísel Energetického regulačního úřadu.

Energetický regulační úřad oznámil, že v prvním kvartálu roku 2023 byla spotřeba zemního plynu nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat.

Jaká byla spotřeba plynu v 1. kvartálu roku 2023

Na základě čtvrtletní zprávy o provozu plynárenské soustavy ERÚ oznámil, že spotřeba zemního plynu v ČR v prvním čtvrtletí roku 2023 činila 2 522 mil. m³ (27 396 GWh), což je meziročně o 14,4 % méně.

V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období. Aktuálně je naplněnost zásobníků plynu kolem 68 %.

Nejvíce plynu se ušetřilo v lednu

ERÚ oznámil, že se tuzemská spotřeba plynu meziročně snižovala ve všech měsících prvního letošního kvartálu (nejvíce v lednu, kdy klesla o 21,4 %), ve všech krajích (největší čtvrtletní pokles byl v Pardubickém -16,6 %, nejmenší v Karlovarském -12,2 %) a u všech kategorií odběratelů (nejvíce spotřebu snížily domácnosti, kvartálně o 15,9 %).

„Je zřejmé, že za snížením spotřeby stála především úsporná opatření. Svou roli hrálo teplejší počasí, také spotřeba očištěná o vlivy počasí ale byla meziročně výrazně menší, a to o 12,1 %,“ říká předseda ERÚ Stanislav Trávníček. „Jak skutečná, tak přepočtená spotřeba plynu byla, co se týká prvního čtvrtletí, vůbec nejnižší ve 21. století,“ komentoval dále Stanislav Trávníček s ohledem na skutečnost, že ERÚ zpracovává statistiky o provozu plynárenské soustavy od roku 2001.

Tip: Spotřeba zemního plynu v EU klesla o 17,7 %, které země šetřily plynem nejvíce?

Na plynu se šetřilo již loni, o to více je výsledek z roku 2023 důležitý

Už před rokem přitom Češi plynem významně šetřili. „Když srovnáme letošní a předloňský, tedy poslední ´předkrizový´ kvartál, vidíme bezprecedentní snížení spotřeby o 28,5 %,“ upřesňuje Stanislav Trávníček. 

Geopolitická situace, konkrétně odklon od dodávek z Ruské federace a nárůst dovozu LNG, přitáhla velkou pozornost také k uskladňování plynu. Na konci letošního prvního čtvrtletí bylo v zásobnících celkem 1 696 mil. m³ plynu, téměř čtyřnásobně víc než v předchozím roce ve stejnou dobu (459 mil. m³). „K průběžnému zvyšování zásob významně přispěly i dvě novely vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem, které jsme loni zpracovali. Mimo jiné jsme implementovali princip „use it or lose it“, který zpřísnil a zefektivnil nakládání s rezervovanou skladovací kapacitou,“ zdůrazňuje Stanislav Trávníček.

Tip: Ruské příjmy z vývozu ropy a plynu se výrazně propadají

Zdroj: Shutterstock

Štítky:

Články ze sekce: MAKRODATA A EU