-
Sociální stipendium by mohlo získat více vysokoškoláků
Nárok na sociální stipendium by mohlo získat více vysokoškolských studentů. Změnu chtějí prosadit poslanci v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona o vysokých školách.
-
Co se vám nebude počítat do důchodu?
Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?
-
Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?
Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?
-
Mohou získat příspěvek na bydlení také studenti?
Příspěvek na bydlení je aktuálně nejžádanější sociální dávkou v České republice. Mohou o něj požádat také studenti?
-
Nenápadná změna, která snižuje budoucí důchody
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. Budoucím penzistům se přitom nezapočítává studium.
-
Musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, když studujete při zaměstnání?
Studujete vysokou školu při zaměstnání? Máte od zaměstnavatele nárok na proplacené volno pro účast ve výuce či na zkouškách?
-
Přes 50 tisíc korun za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studium, a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své kapsy? Jak vysoké jsou poplatky za delší studium na jednotlivých českých vysokých školách? Kdy je možné se jim vyhnout?
-
Co dělat po neúspěšném ukončení studia?
Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?
-
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?
Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?
-
Kdy vám končí status studenta po střední škole?
Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí?
-
Jak napsat rychle svoji bakalářku či diplomku?
Psaní bakalářské či diplomové práce je náročné a zdá se vám, že tím trávíte své mládí. Jak na její rychlé dokončení? Čemu se vyhnout? A kdo vám pomůže?
-
Co dělat, když nestíhám bakalářku či diplomku?
Blíží se termín odevzdání a vy nestíháte svoji bakalářskou či diplomovou práci? Můžete odložit termín odevzdání? Kdy můžete přerušit studium? A dá se závěrečná práce koupit?
-
Studium na vysoké škole a sirotčí důchod
Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?
-
Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?
Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?
-
Kam jít studovat po střední či vysoké?
Dodělali jste středni či výšku a chce se vám vzdělávat i nadále? Jaké máte možnosti? A co vzdělávání po celý život? Pro koho se hodí MBA studium?
-
Komentář: 7 věcí, které ANO naučilo naše děti
Hnutí ANO se vždy chtělo odlišit od politiků předešlých generací. Tak se pojďme podívat, jak se jim to daří a jakým jsou vzorem pro naše děti.
-
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Absolventi, kteří během studia opisovali, nechali si napsat závěrečnou práci na zakázku nebo třeba podplatili vyučujícího, aby složili obtížnější zkoušku, můžou nově snadno přijít o diplom i o titul. A to i několik let zpětně.
-
5 příkladů z poradny: Kdy budete platit za VŠ?
5 příkladů ze studentské poradny a jejich řešení. Kdy se platí za studium a kdy ne? Co VOŠ a následné studium? Co neúspěšně ukončené studium?
-
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nastoupili jste na VŠ a zjišťujete, že obor, který jste si vybrali, není to pravé ořechové? Uvažujete, jestli bude lepší akademický rok ukončit nebo jen přerušit? A projde vám to vůbec?
-
Tři typy akademiků, které potkáte na vysoké škole
Být tak učitelem to musí být skvělý. Ale do školky ne, na základku taky ne, na střední jsou ta děcka pořád nevychovaná. Už to mám, budu elita národa a budu učit na vysoké škole.
-
Studenti ušetří i několik tisíc ročně. Poplatky za další studium se ruší
Novela zákona o vysokých školách přinesla úplné zrušení poplatků za další studium na veřejných vysokých školách. Pro mnohé studenty se nic nemění, protože některé vysoké školy tento poplatek v posledních letech již nevybíraly. Ostatní studenti, kteří doposud měli povinnost poplatek za další studium platit, ušetří i několik tisíc ročně.
-
6 věcí, které je dobré vědět o přijímačkách na VŠ a Scio testech
Pokud se letos hlásíte na vysokou školu jako čerstvý maturant, tak dobrou zprávou pro vás je, že jako maturant máte vyšší pravděpodobnost při přijetí než ostatní uchazeči. Po maturitě máte všechny znalosti čerstvě v hlavě a ještě jste je nestačili zapomenout. Každý rok také o něco málo stoupá pravděpodobnost, že budete na vysokou školu přijati, ubývá totiž počet uchazečů, zatímco kapacita škol často roste. To ale neznamená, že se nemusíte na přijímací zkoušky vůbec připravovat. A víte, jak to vůbec na takových přijímačkách chodí?
-
Přihlašování na vysoké školy vrcholí. Univerzity i letos očekávají tisíce dálkových studentů
Přelom února a března je důležitým obdobím pro všechny zájemce o vysokoškolské studium. Většina českých vysokých škol totiž právě v těchto měsících uzavírá možnost podání přihlášky ke studiu. Univerzity i letos očekávají velký zájem o kombinované a distanční studium. Veřejné vysoké školy přijímají každoročně 10 až 20 % dálkových studentů, vyšší zájem o kombinované studium pak zaznamenávají školy soukromé. Nejpopulárnější jsou pedagogické a filozofické obory, zvýšený zájem o dálkové studium ale zaznamenávají také ekonomické fakulty.
-
4 tipy na letní prázdniny v zahraničí
Až se léto zeptá, kam pojedete? Studentské prázdniny jsou dlouhé a je tolik možností jak je prožít. Na cestách, pracovně nebo na druhém konci světa? O prázdninách si můžete vydělat, naučíte se cizí jazyk a získáte zkušenosti, které budou dobře vypadat v životopise. A zrovna teď je ideální příležitost letošní prázdniny naplánovat.
-
7 věcí, které dělají úspěšní studenti první týden v semestru
Než začne nový školní semestr, tak si ukliďte v tom starém a našlápněte první školní týden do úspěšného studia v letním semestru. Jak na to? Základem je vědět, kde, kdo, co a proč. Jak to dělají ti úspěšní?
-
Přinese vám MBA povýšení a lepší plat? Jak na výběr školy?
Institucí nabízejících i v tuzemských podmínkách zisk titulu MBA přibývá. V České republice jich je v současnosti několik desítek, oficiální akreditaci má však pouze zlomek z nich. Titul z prestižní univerzity má ale dle výzkumů pozitivní vliv na kariéru absolventa. Držitelé titulu jsou spokojenější a mají větší šanci na povýšení i zvýšení platu o více než třetinu.
-
8 tipů jak přežít zkouškové
Jste ponoření do skript pomalu až tak, že vám slova tančí před očima? Máte snad už šestý šálek kávy za den a i přes pěti hodinovou seanci s Mikroekonomií máte pocit, že jste se nic nenaučili? Možná nastal moment rozplánovat si váš čas před zkouškovým obdobím efektivněji.
-
5 tipů pro ty, kdo se nedostali na vysokou školu
Neúspěšní uchazeči o studium na vysoké škole by neměli věšet hlavu. Čím vyplnit roční čekání na další přijímací zkoušky?
-
Akademické tituly už nemají takovou váhu jako dříve
Češi rádi používají u svého jména své akademické tituly, mnoho lidí dokonce studuje vysokou školu jen kvůli titulu před nebo za jménem. Vysokoškolské vzdělání však není ve všech případech pro zajímavou kariéru nejdůležitější.
-
Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
-
Daňové zvýhodnění při studiu
Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
-
Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod
V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".
-
Učíte se na zkoušky? Vyměňte kafe za houbu reishi a vitamín B
Zkouškové období je postrachem naprosté většiny vysokoškolských studentů. Mezi sešity a stohy poznámek se obvykle začínají na stolech objevovat šálky kávy, plechovky od energetických nápojů nebo tabulky čokolád. Po skončení zkoušek má pak řada studentů potíže se spánkem, koncentrací, žaludkem či tělesnou hmotností. V tomto článku proto poradíme, co skutečně pomůže zlepšit paměť, bdělost a soustředění, aniž by se to negativně odrazilo na stavu organismu.
-
Při výběru vysoké školy hrají roli přátelé a rodina
Na doporučení přátel a rodiny nejvíc dají mladí lidé při výběru vysoké školy. Vyplývá to z průzkumu mezi studenty 1. ročníku Bankovního institutu vysoké školy (BIVŠ). Vzdělání si nejčastěji studenti platí sami nebo jim pomáhají rodiče.
-
Kredity, kredity… Na co si dát pozor při zapisování předmětů?
Univerzitní systém sestavování rozvrhu je diametrálně odlišný od středoškolského a každý nastupující vysokoškolský student se musí popasovat s výběrem předmětů, rozlišováním mezi povinnými, povinně-volitelnými a volitelnými předměty a v případě nejběžnějšího kreditního systému ještě s rozhodováním, kolik kreditů by si měl zapsat v tom kterém období. Pomůžeme vám se v těchto záležitostech zorientovat a vhodně si v rámci dodatečných úprav poskládat rozvrh, což většina VŠ umožňuje právě nyní na počátku akademického roku. Pokud jste tedy zpočátku udělali ve výběru nějakou chybu, nezoufejte si – ještě není zdaleka pozdě ji napravit.
-
Jak novela vysokoškolského zákona změní život studentům
Od akademického roku 2015/2016 vyšší sociální stipendium studentům a žádný poplatek za další studium, na druhou stranu ale pro některé uchazeče nutnost prokázání zdravotní způsobilosti ke studiu. Co dalšího se změní, pokud zákonodárci schválí velkou novelu vysokoškolského zákona?
-
Co přinese a nepřinese studentům novela vysokoškolského zákona
Na začátku září představilo ministerstvo školství veřejnosti novelu vysokoškolského zákona. A přestože už upustilo od zavádění školného a snižování podílu studentů v akademických senátech, vliv na studenty, uchazeče o studium, ale i absolventy mít rozhodně bude. Takže jakých změn ve vysokém školství se dočkáme?
-
Výši platu v top managementu ovlivňuje vzdělání a osobnost manažera
Mít vysokoškolské vzdělání a znalosti z praxe v dnešní době již na dobrou manažerskou pozici nestačí. Důležitá je i samotná osobnost člověka a další manažerské kompetence. Podle odborníků na lidské zdroje top manažerům nesmí chybět schopnost ovlivňovat, motivovat a podporovat svůj pracovní tým. Direktivní styl řízení lidí tak nahrazuje otevřená komunikace a spolupráce, takzvaný situační styl řízení.
-
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
-
Studium MBA již není výsadou top manažerů
Zájem o profesní vzdělávání dospělých za posledních pět let významně vzrostl. Zaměstnavatelé častěji upřednostňují profesní vzdělání zaměřené na prohloubení praktických zkušeností, díky kterému jsou pracovníci schopni lépe řešit konkrétní problémy v rámci firmy.
-
Co obnáší doktorandské studium
Zamlouvá se vám studium na vysoké škole? Pak možná uvažujete o pokračování studia v doktorském programu. Víte ale, k čemu se nástupem do interního doktorského studia zavazujete a jaké vyhlídky vám přináší do budoucna?
-
Pšenice pod prodejním tlakem
Pod silný prodejní tlak ze strany komoditních fondů se dostala při včerejším obchodování pšenice. Podle odhadů tyto fondy prodaly na CBOT během dne přibližně 9 – 11 tisíc kontraktů této obilniny. Obchodování bylo převážně technického charakteru....