Štítek maximální vyměřovací základ

Maximální vyměřovací základje v roce 2018 stanoven na čtyřicetiosminásobek průměrné mzdy. Určuje strop pro platbu sociálního pojištění. Zdravotní pojištění pak není omezeno žádnou výší částky.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.
  • Nadprůměrné příjmy při výpočtu důchodu narazí na strop. Co je dobré vědět?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké příjmy, a přitom podprůměrný důchod. Jak vysoké příjmy ovlivňují výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Starobní důchody v roce 2025 v deseti číslech
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se na deset nejdůležitějších údajů ovlivňujících výpočet řádného i předčasného důchodu v roce 2025.
  • Už víme, jaké budou maximální částky starobního důchodu v roce 2025
    Výpočtovou formulí starobního důchodu je nepřímo stanoven i maximální důchod, jehož částka závisí i na získané době pojištění. Kteří žadatelé o starobní důchod dosáhnou v příštím roce na maximální státní důchod a jak bude vysoký?
  • OSVČ a sedm způsobů výpočtu sociálního pojištění
    OSVČ mohou na sociálním pojištění odvádět velmi rozdílné částky. Záleží nejenom na druhu výkonu výdělečné činnosti a dosaženém zisku, ale i na způsobu plnění daňových povinností. Podívejme se na jednotlivé varianty.
  • Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
    Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
  • Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech
    V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.
  • Důchodové rovnostářství v příkladech
    V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
  • Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
    Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
  • Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
    Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
  • Rozdíly při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2021
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2021 je nutné odevzdat přehledy zdravotní pojišťovně a OSSZ, základní termín je do 2. 5. 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
  • Získáte vyšší, nebo nižší důchod, než který očekáváte?
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi dochází k situacím, že někteří občané mají vyšší důchod, než čekali a jiní mají naopak nižší důchod, než doufali. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Na co má v daních vliv průměrná mzda?
    Od průměrné mzdy se stanovuje řada důležitých čísel pro dané zdaňovací období. Co všechno tedy ovlivňuje a co se kvůli ní každoročně mění?
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
    Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
  • Rozdílný výpočet pojistného v příkladech
    Sociální pojištění a zdravotní pojištění se v některých případech počítá odlišně. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
    Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
    Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • 6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
    Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Jak si snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění
    Nedaří se vám letos v podnikání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění se vám zdají až příliš vysoké vůči menšímu zisku? Možná to nevíte, ale lze si zažádat o jejich snížení.
  • Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
    Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • 10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
    Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
  • Živnostníci s nízkým ziskem platí vysoké daně
    Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň z příjmu pro lidi s vysokými příjmy, tak platí drobní živnostníci na povinných daních více než podnikatelé s miliónovými zisky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
  • Kdo zaplatí v roce 2016 více na sociálním pojištění?
    Přestože sazba sociálního pojištění pro zaměstnance ani OSVČ pro rok 2016 nestoupla, tak se některým lidem platba sociálního pojištění prodraží. Podívejme se na praktické příklady, kdy bude nutné šáhnout hlouběji do kapsy.
  • Kdo platí nejméně na sociálním pojištění?
    Zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Přesto někteří zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění méně. Proč? Obdobná situace je i u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podívejme se na praktické výpočty v roce 2015.
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu
    Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké akcie posílily, cena zlata klesla, oslabování dolaru se změnilo ve stagnaci.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Ekonomické reporty již dávno neženou americké trhy směrem vzhůru, spíše, po mírných růstech, trhy nedokážou navázat na pozitivní otevření a pokračují v dosti rozkolísaném trendu, který je spíše negativní.
  • Stane se na burze?
    Dnes očekáváme poklidné obchodování. Objevily se další zprávy v tisku ohledně možnosti odstoupení Agrofertu od nákupu podílu v Unipetrolu, které tak vysvětlují růsty z posledních dní.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Raketový vzestup rýže
    Cena rýže v posledním měsíci letí prudce nahoru hnána masivní likvidací krátkých pozic. Fundamentální podporu nachází v rostoucím napění mezi Indií a Pákistánem, které patří mezi přední světové exportéry.