Štítek patent

Patent je ochrana vynálezů daná zákonem, která zaručuje vlastníkovi patentu výhradní právo k průmyslovému využití vynálezů. V ČR upravuje udělování patentů zákon číslo 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích. Patenty v ČR uděluje Úřad průmyslového vlastnictví.

Související štítky

Související zprávy

 • Kam putuje 1 miliarda vybraná od OSY?
  Ochranný svaz autorský (známý pod zkratkou OSA) vybírá poplatky pro umělce a její roční příjem přesahuje 1 mld. korun. Z čeho všeho čerpá příjmy? A kolik jde do kapes umělcům?
 • Originalita je zábavná, ale trvalý úspěch nezaručí
  Teoretici se předhánějí v tom, jak je důležité být první anebo originální. Jenže v praxi nemusíte být ani první ani originální, abyste měli úspěch. Mnohokrát někdo něco vymyslí, ale někdo jiný na tom zbohatne. Řada příkladů dokazuje, že často uspějí i ti, kteří vstoupí na trh později něž ostatní. Něco totiž udělají lépe anebo mají více štěstí.
 • Klíčem ke zpeněžení dobrého nápadu je mezinárodní patentová přihláška
  Podáním tuzemské přihlášky vynálezu nebo užitného vzoru Češi často mrhají potenciálem svých technických inovací. Přesto, že roste počet tzv. mezinárodních patentových přihlášek, Češi ještě stále jejich výhody nedoceňují. Konkurentům tak může spadnout do klína milionový nápad bez jakéhokoli profitu pro původce, varuje Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV).
 • Čína svůj růst letos ještě zpomalí
  Ve středu zveřejnil čínský statistický úřad výši růstu hospodářství druhé největší světové ekonomiky. Ten dosáhl meziročně 7,4 procenta v prvním čtvrtletí a o desetinu procenta tak překonal odhady analytiků.
 • Patenty nebrání technickému pokroku, naopak jej podporují
  Domněnka, že patent je věcí omezující volné šíření inovativních myšlenek, je neopodstatněná. Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), Josef Kratochvíl, vysvětluje, že právě existence patentového systému umožňuje nebývale účinné a rychlé šíření inspirace čerpané ze světově nových technických řešení. Nahrává také podnikání. Pro český trh je z 80 milionů platných patentů blokováno pouze necelých 30 tisíc.