Štítek příjmy z kapitálového majetku

Kapitálové příjmy neboli příjmy z kapitálového majetku jsou příjmy, které vznikají například jako podíl na zisku obchodní společnosti, jako zisk z finančních vkladů, které vznikají při výplatě plnění penzijního připojištění nebo životního pojištění a při dalších případech, které jsou definované v zákoně o daních z příjmu. Daň z příjmu se většinou platí jako srážková při vyplácení kapitálových příjmů, některé kapitálové příjmy ale vstupují do daňového přiznání.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jak na zisky z prodeje movitých věcí nahlíží zákon o daních
    Prodali jste minulý rok auto nebo třeba hodně cennou starožitnost? Musíte příjem z prodeje zdanit, nebo si všechny peníze můžete nechat?
  • Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech
    Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.
  • Jakými způsoby si lze vybudovat pasivní příjmy?
    Máte stálé zaměstnání, ale chtěli byste si zajistit i další příjmy, které se nebudou odvíjet od toho, kolik času dané činnosti věnujete? Takovému výdělku říkáme pasivní příjmy, jakými možnostmi se dají vybudovat?
  • Zdanění vysokých pasivních příjmů se podle plánů vlády zvýší
    V roce 2020 ještě v Česku platila sedmiprocentní solidární daň, které však podléhaly pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Od roku 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby, přičemž vyšší sazbě podléhají i pasivní příjmy. Z jakých pasivních příjmů se bude odvádět vyšší daň z příjmů z důvodu připravovaných legislativních změn?
  • Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
    Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
  • Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
    V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?
  • Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?
    Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.
  • Miliónové příjmy a podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?
  • Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
    Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
  • 10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
    Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
    I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu. 
  • Kdo musí podat daňové přiznaní?
    Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
  • 4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
    Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
  • 3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
    Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
  • Jak se daní příjmy z kapitálového majetku
    Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?
  • Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
    Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
  • Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
    Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
  • Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance
    Čeká vás odevzdání daňového přiznání? Začínáte s vyplňováním, ale nevíte, co do které kolonky patří? Pomůžeme vám!
  • Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
    Zaměstnanci mající pouze příjmy ze závislé činnosti nemají s placením sociálního pojištění žádné starosti. Sociální pojištění je jim sraženo zaměstnavatelem z jejich hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Jak je to však s placením sociálního pojištění u ostatních příjmů za rok 2017?
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
    Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
  • Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
    Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
  • Která daň se platí vždy?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
  • Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
    Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
  • Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
    Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
  • Solidární daň v roce 2013
    Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Přivýdělek v předčasném důchodu v roce 2013
    Prodlužující se důchodový věk a složitá situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce, to jsou hlavní důvody, proč stoupá obliba předčasných důchodů. Výhodou předčasných důchodů je, že si lze přivydělat. Jaké podmínky je však nutné dodržet v roce 2013?
  • Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
    A vy jste uvedeni na smlouvě,  jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
  • Penzijní fond Komerční banky
    Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu  Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě konané 27. května 2002, připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.  Druhý největší penzijní fond v objemu spravovaného majetku tak připsal svým účastníkům za rok 2001 podíly na výnosech ve výši 4,4%.