Štítek daň z příjmu právnických osob

Daň z příjmu právnických osob je daň, kterou se daní příjmy z podnikání. Tato daň se vztahuje na různé podnikatelské subjekty, společnosti, nadace nebo občanská sdružení. Sazba daně z příjmu právnických osob je stejná jako u osob fyzických, tedy 15 %.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?
    Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.
  • Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?
    Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?
  • Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent
    Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
  • Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
    V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?
  • Darujete krev? Podívejte se, kolik si můžete odečíst z daní
    Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát – jedno píchnutí a pomůžete člověku. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku píchnout.
  • Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
    Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.
  • Na koho se bude vztahovat povinnost zaplatit daň z neočekávaných zisků?
    Poslanecká sněmovna se konečně dohodla na účinnosti návrhu o dani z mimořádných zisků. Zejména Piráti prosazovali její zavedení již pro tento rok. Nakonec poslanci rozhodli o tom, že bude účinná až od příštího roku.
  • Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?
    Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.
  • Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?
    Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?
  • Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?
    Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.
  • Podle jakých pravidel se daní příjem neziskových organizací?
    V České republice nepůsobí pouze ziskový sektor. Funguje tu řada neziskových organizací, jejichž cílem není zisk, ale svoji činnost vykonávají pro blaho společnosti. I takové neziskové organizace mohou mít ze svých činností zisk, který pak přerozdělují na zlepšování svých aktivit. Jak tyto příjmy podléhají zdanění?
  • Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?
    Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.
  • Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou
    Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.
  • Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
    Základní daňová sleva na poplatníka činí 27 840 Kč, měsíčně tedy 2 320 Kč. Kdo má na tuto daňovou slevu nárok? Jak snižuje daňovou povinnost?
  • OECD: Nejvyšší daně jsou ve Francii a Belgii
    Míra zdanění v členských zemích OECD se značně liší. V evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských, hlavním důvodem je vysoké pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak vysoké je souhrnné zdanění v zemích OECD?
  • OECD: Odvody na dani z příjmu jsou v ČR jedny nejnižších
    V letošním roce zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob méně než v loňském roce, efektivní sazba daně z příjmu tak bude v Česku jedna z nejnižších z vyspělých zemí světa. 
  • 3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
    Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile a Švýcarsku
    Švýcaři mají z členských zemí OECD nejvyšší mzdy a současně druhé nejnižší daně. Zdanění v Česku je naproti tomu jedno z nejvyšších, především díky odvodům zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Zajímavosti ohledně daně z příjmu
    Výpočet daně z příjmu není vždy stejný. Rozhoduje nejenom výše hrubé mzdy, ale i uplatňované daňové slevy. Kdo neplatí žádnou daň z příjmu? Jak se počítá solidární daň?
  • Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
    Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
  • Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?
    Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.
  • OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
    Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
  • Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry
    Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?
  • Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?
    Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.
  • Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?
    Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.
  • Jak a proč si zřídit datovou schránku
    Uvažujete o tom, že byste si zřídili datovou schránku? K čemu je vlastně dobrá a kolik času vám sebere vyřizování?
  • Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
    Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
    Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
  • Test: Jak dobře znáte slevy na dani?
    Ať jste daňový zelenáč nebo jste již z velkého množství vyplněných daňových přiznání zezelenal, tak si otestujte vaše znalosti o slevách na daních a třeba zjistíte, že budete mít nárok na něco navíc.
  • Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
    Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.
  • Jaké zvolit zdaňovací období u právnických osob?
    Budete letos odevzdávat přiznání k dani z příjmu právnických osob? A už jste si zvolili zdaňovací období? Nemusí jím být jen kalendářní rok. Přečtěte si, co pro vás bude nejvýhodnější.
  • Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
    Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody a nevýhody. A právě ty si rozebereme.
  • Daně a pojištění 2019: zaplaťte vše včas
    Jaro je tradičně časem daní. Odevzdávají se daňová přiznání a platí se daně. Hlavně pro podnikatele a OSVČ je to finančně náročné období, protože během několika měsíců je třeba zaplatit daň z příjmů, silniční daň, odvody na zdravotní a sociální pojištění, daň z nemovitosti. Spousta podnikatelů navíc platí i DPH nebo spotřební daň.
  • Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
    Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
  • Co musíte vědět o dani z příjmu právnických osob za rok 2018?
    Možná vám OSVČ už byla malá, takže jste si založili společnost a poprvé daníte jako právnická společnost. Na co při platbě daně z příjmu právnických osob pamatovat?
  • Je zákon o prokazování původu majetku zbytečný?
    Zákon o prokazování původu majetku platí od 1. prosince 2016, zanedlouho tedy „oslaví“ dva roky v praxi. Jisté je, že za prvních dvanáct měsíců ale úřady nedoměřily poplatníkům ani korunu. Vyzvaly přitom 11 lidí.
  • Krátkodobé pronájmy jsou v módě. Kolik vynášejí majitelům nemovitostí?
    Krátkodobých pronájmu v Česku stále přibývá. Vynášejí ale vůbec majitelům nemovitostí? A co rozhodně neopomenout, pokud byste i vy chtěli takto začít podnikat?
  • Blíží se termín pro podání daňového přiznání s daňovým poradcem
    Služeb daňového poradce využívají nejen podnikatelé s vysokými zisky, ale mnohem častěji i drobní živnostníci. Dle Generálního finančního ředitelství podalo v loňském roce daňové přiznání v prodloužené lhůtě zhruba 700 tisíc fyzických a právnických osob. Finanční náklady za služby kvalitního daňového poradce se podnikatelům přitom vyplatí, neboť daňová úspora může být vyšší než odměna poradce.
  • Masivní růst sdílené ekonomiky v Česku a ve světě
    Rok 2018 bude symbolizován ještě masivnějším rozšířením peer-to-peer služeb. Co bylo dříve doménou několika málo odborníků, se dnes stává masově rozšířenou službou, která stále více promlouvá do celkových objemů hrubých domácích produktů světových ekonomik.
  • Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
    Nad hodinovou sazbou průměrného právníka by nejeden zaplakal. Přesto mohou nastat situace, kdy za advokáta platit nebudete anebo dostanete slevu. Jak to?
  • Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?
    Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?
  • Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší
    Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.
  • Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?
    V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu, kdo pololetní zálohy a kdo nebude zálohovou daň z příjmu vůbec platit.
  • ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů
    ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30.000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50.000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali představitelé ČSSD. Podle nich by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.
  • Jak moc šedá je česká ekonomika a jak s tím souvisí EET?
    Elektronická evidence tržeb má přinést do českého podnikatelského prostředí spravedlivé podmínky pro všechny. A hlavně má EET zlepšit výběr daní a zatočit s neplatiči daní. Říká se tomu šedá ekonomika, což je část ekonomických aktivit, ze které se neodvádí daně a která je před státem skrytá. Dokáže toto EET změnit?
  • Máte všechno připraveno na EET?
    Elektronická evidence tržeb pro podnikatele v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb naplno odstartovala. Na tuto novou povinnost by se ale již měli připravit i další podnikatelé. Jaké technické vybavení budete potřebovat?
  • Firmy: Kontrolní hlášení zatěžuje administrativu, ale osvědčilo se
    Kontrolní hlášení, které stát zavedl kvůli lepšímu výběru daní od ledna letošního roku, komplikuje plátcům DPH jejich podnikání. Stěžují si zejména na administrativu spojenou s jeho zavedením. Pro třetinu podnikatelů tak negativa tohoto institutu převyšují pozitiva. Firmy ale na druhou stranu uznávají, že se novinka jako zdroj informací pro daňovou správu osvědčila. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu provedeného společností Mazars.
  • Daně z příjmů 2020: Samovyměření i jeden formulář pro daně a pojistné
    Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi, která by měla sloužit jako podklad pro nově připravovaný zákon o dani z příjmu. Zákon by měl začít platit od roku 2020 a měl by zjednodušit výběr daní a zavést řadu novinek.
  • Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
    Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
  • Podnikatelé nechávají pořízení pokladen k EET na poslední chvíli
    Prodejci očekávají hlavní nápor zájmu o pokladní systémy k elektronické evidenci tržeb až na konci roku, velká část podnikatelů nechává nákup zařízení na poslední chvíli. Již nyní ale poptávka po těchto zařízeních vzrostla, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Některé obchody pokladní systémy pro EET teprve zařazují do nabídky. Podle posledního průzkumu Hospodářské komory si 43 procent obchodníků hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení k EET.
  • Farmářské trhy vyjmout z EET? Podle vlády nesystémové
    Vláda zaujala negativní stanovisko k návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky a poslance Jaroslava Klašky (oba KDU-ČSL), aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli povinně zapojit do evidence tržeb. Na svém twitterovém účtu o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayerer.
  • Různé zdanění o desítky procent při stejném zisku
    Dva živnostníci se stejným hrubým ziskem mohou platit na povinných daňových platbách (dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění) o desetitisíce korun odlišné částky, přestože oba uplatňují pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Daň z příjmu sedmkrát jinak
    V Česku je zavedena 15% sazba daně z příjmu fyzických osob, zaměstnanci s nadstandardními příjmy ještě odvádí 7% solidární daň. Někteří zaměstnanci však nezaplatí na dani z příjmu nic nebo obdrží dokonce daňový bonus a jiní odvedou na dani z příjmu i při podprůměrné mzdě více než 20 %. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Stát vybral na DPH a firemních daních meziročně více
    Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 75,4 miliardy korun, což je meziročně o tři miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o téměř čtyři miliardy korun více, celkem přes 35 miliard korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.
  • Sedm věcí, které je dobré vědět o 15% daňové sazbě
    Zaměstnanci i OSVČ odvádí ze svého příjmu daň z příjmu. Pokud nebudeme počítat 7% solidární daň, tak je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně. Podívejme se na vybraných 7 zajímavostí spojených s výpočtem daně z příjmu.
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile
    Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.
  • Nízké daňové sazby pomáhají byznysu
    Příznivé podnikatelské prostředí výrazným způsobem pomáhá zvyšovat kvalitu života občanů. Když se daří podnikání, tak na tom profitují nejenom firmy, ale i stát a občané. Stát vyšším daňovým výnosem a nižšími sociálními výdaji z důvodu vyšší zaměstnanosti a občané vyššími mzdami. Světovým trendem je tak snižování daňové zátěže firem.
  • Kdy se vyplatí přejít na daňovou evidenci?
    Mnozí živnostníci využívali v minulých letech z důvodu jednoduchosti, jednoznačnosti a daňové výhodnosti výdajový paušál. Od letošního roku jsou však podmínky pro stanovení výdajů paušálem přísnější. Živnostníci by proto měli zvážit, zda u paušálu zůstat, nebo raději přejít na daňovou evidenci. Co vše je dobré zohlednit?
  • Deset omylů při vyplňování daňového přiznání
    Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.
  • Rozšíření povinnosti elektronického podávání daňových přiznání
    Od 1. ledna 2015 se rozšířila povinnost elektronického podávání daňových přiznání a jiných písemností na další daňové subjekty. Týká se tato povinnost i vás? A jaké sankce vám hrozí, pokud budete dále podávat v papírové formě. Informace přináší následující článek.
  • Co dělat, když se chci stát daňovým poradcem?
    K tomu, abyste se stali daňovým poradcem, je nutné vykonat kvalifikační zkoušky na daňového poradce. Přečtěte si, co vše musíte splnit, abyste mohli takovou zkoušku vykonat a začít podnikat jako daňový poradce.
  • Dvě třetiny manažerů podporují ohlašovací povinnost při převodu do daňového ráje
    Pokud vláda zavede pro podnikatele ohlašovací povinnost při převodu peněz do takzvaných daňových rájů, bude to mít pozitivní efekt v boji s daňovými úniky. Pro podobné opatření se v exkluzivním průzkumu provedeném společností Mazars vyjádřily téměř dvě třetiny dotázaných manažerů. Odpovídalo celkem 102 respondentů, většina z nich v českých firmách zastává posty výkonných a finančních ředitelů.
  • Osvobození nepeněžních plnění vynakládaných na péči o zaměstnance se může významně zúžit
    Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny bude v září projednávat vládní návrh zákona obsahující opatření v daňové oblasti oznámené MF. Daňové osvobození nepeněžních plnění vynakládaných na péči o zaměstnance a jeho rodinné příslušníky se totiž dle aktuálně platné novely může pro rok 2015 významně zúžit.
  • Jak vysoké platí Evropané daně?
    V členských zemích EU je celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než v mimoevropských zemích. Jedním z důvodů je propracovanější sociální systém, který je finančně nákladnější. I mezi evropskými zeměmi jsou rozdíly. Podívejme se na ně.
  • Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
    Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
  • Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
    Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
  • Musíte vést účetnictví?
    Právnické osoby musí ze zákona vždy vést účetnictví. Stejná povinnost platí pro fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku. Kdy však musí účetnictví vést osoby samostatně výdělečně činné?
  • Daně: V jednoduchosti je krása
    České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.
  • Quo vadis, transferové ceny?
    Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.
  • Nejnižší index daňové mizérie má Chile, nejvyšší Belgie
    Při porovnání hlavních daňových sazeb (daně z příjmu fyzických a právnických osob, sociálního a zdravotního pojištění a DPH) zjistíme, že "souhrnná daňová sazba" je v Česku 12. nejvyšší z členských zemí OECD. Jak vysoký je "index daňové mizérie" v členských zemích OECD?
  • Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD
    Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších. 
  • Jaké daně musí platit studentský spolek
    Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
  • EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
    V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
  • Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
    Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
  • Jak zaplatit správně daně?
    Placení daně, ať už daně z příjmu fyzických osob nebo z nemovitosti se vyhne málo občanů. Od ledna 2013 dochází při placení daní ke změnám, na co si dát pozor, abychom daně finančnímu úřadu zaplatili řádně a včas?
  • Od ideologie k ekonomii, anebo naopak?
    Kudy kam? Východsko z recese/krize/zadlužení zoufale hledají nejen v ODS. Ve Spojených státech volí prezidenta účast hispánců, afroameričaanů a žen. Přijde-li jich dost, socialismus bude pokračovat až na fiskální útes. Daně půjdou vzhůru a ekonomika opět zbrzdí, možná až velmi silně.
  • Přímé daně v EU: Nejchudší boháči jsou ve Švédsku, ti čeští se mají dobře
    Které země sazby daně z příjmu fyzických a právnických osob od roku 2000 nejvíce snížily? K jakým změnám došlo oproti minulému roku? Kde platí „boháči" nejvyšší daně?
  • Pšenice proráží maxima
    Investorům do futures pšenice se dařilo, neboť tato komodita dosáhla při včerejším obchodování 4-letého maxima.
  • Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
    A vy jste uvedeni na smlouvě,  jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
  • Australský export pšenice klesne
    Austrálie, druhý největší exportér pšenice, snížila z důvodu hrozby El Nina předpověď úrody pro tento rok o 14 procent na 20,5 mil. tun z 24 mil tun oznámených v březnu.
  • Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
    Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Burza vstoupila do nového týdne klidným obchodováním (bohužel) a hodnota indexu PX-D se spravila o bezmála 0,5 % na 1205,7 bodu. Nejzajímavějším titulem dne se stala společnost P. Morris, která  s více jak 4 % růstem téměř atakovala cenovou hranici 10700,- Kč.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 3.6. do 7.6.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
  • Stavební výroba rostla ve všech typech výstavby
    Celková stavební výroba v dubnu 2002 meziročně vzrostla reálně o 5,2 %, po vyloučení   vlivu   počtu   pracovních  dní  ( v dubnu  2002  o  1 pracovní  den  více ) o 3,8 %.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
  • Burza v poledne
    Akcie na pražské burze dnes převážně klesají. Největší propad zaznamenává Philip Morris, který v minulých dnech tolik rostl.
  • Máte jasno koho budete volit?
    Zdravím všechny čtenáře našeho serveru. Rozhodl jsem se pravidelně Vás seznamovat s těmi nejžhavějšími novinkami na našem serveru. Chci Vám také  psát o tom, co důležitého se stalo a jaký to bude mít vliv na Vaše finance. A v neposlední řadě si neodpustím nekompromisní komentáře o všech těch věcech, které si rozhodně zaslouží zveřejnit. Přeji Vám příjemné čtení.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Burza zaznamenala zpočátku poklidné obchodování, které v druhé polovině dne propuklo v další lavinu prodejů a toto oživení přineslo oslabení indexu PX-D o více jak 1,5 %. Aktivita byla převážně na straně domácích investorů a postupně se za prodejní objednávku jednoho člena burzy  zřetězila prodejní ochota ostatních investorů.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 13.5. do 17.5.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.