Štítek sociální služby

Sociální služby jsou určeny na pomoc osobám, kterým z důvodu nedostatečným příjmů hrozí sociální segregace. Řadit jsem můžeme pečovatelskou služby, poradenství, ale dávky státní sociální podpory nebo dávky hmotné nouze.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení
    Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby využívající pobytové sociální služby nemají nárok na příspěvek na bydlení, jelikož jejich smlouva se sociální službou není smlouvou nájemní. Krajský soud se tak znovu bude muset zabývat tím, zda se obývaná jednotka v rámci pobytové sociální služby dá nazývat bytem pro splnění všech podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení.
  • Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?
    Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?
  • Osm nepravd o příspěvku na péči
    Občané, kteří se o sebe nejsou schopni postarat v základních úkonech, si mohou požádat o příspěvek na péči. Co je dobré vědět o něm vědět a jak je možné ho využít? 
  • Navýšení příspěvku na péči s sebou přinese také zdražení některých sociálních služeb
    Od 1. července 2024 se má zvýšit příspěvek na péči. Na základě toho MPSV plánuje ve stejném datu zvýšit také maximální sazby za některé sociální služby. Pro pracovníky v sociálních službách se mění také způsob určovaní toho, kdo musí pro tuto činnost absolvovat kvalifikační kurz.
  • Poplatky za pobytové sociální služby se v příštím roce pravděpodobně zvýší. O kolik?
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterým se zvyšují poplatky za pobytové sociální služby. O kolik poplatky pravděpodobně vzrostou?
  • Sedm důvodů, proč se zdanění nízké a vysoké mzdy v Česku příliš neliší
    Česko patří mezi vyspělé země světa, kde se v procentním vyjádření relativně neliší daně sražené zaměstnancům s podprůměrnou mzdou a zaměstnancům s nadprůměrnou mzdou. Podívejme se na tyto daňové rozdíly a zaměřme se na nejdůležitější důvody.
  • Příspěvek na péči má nově růst pokaždé, když se zvýší důchody
    Příspěvek na péči pro osoby s lehkou závislostí by se měl zvýšit od 1. července 2023 na 2000 Kč. Současně by se podle návrhu zákona měly příspěvky na péči valorizovat v každém stupni závislosti vždy, když se zvýší důchody.
  • Senioři si za pobytové sociální služby v příštím roce připlatí. O kolik se zvednou částky?
    Klienti si za využití sociálních služeb v příštím roce připlatí. Vyplývá to z nově vydaného návrhu vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. O kolik by se měly sazby navýšit oproti letošnímu roku?
  • Jak probíhá sociální šetření pro přiznání příspěvku na péči?
    Nedílnou součástí pro vyřízení příspěvku na péči je sociální šetření. Jak takové šetření probíhá, kdo jej vykonává a které úkony se během něho posuzují?
  • Otcovská dovolená v roce 2022
    Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2022 a jak se prodloužila.
  • Za jakých okolností poskytne úřad práce příspěvek na rekvalifikaci
    Jste na úřadu práce a nedaří se vám najít žádné vhodné zaměstnání ve vašem oboru? Přemýšleli jste o tom, že byste změnili svoji kvalifikaci? Úřady práce prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti mohou poskytnout vybraným uchazečům/zájemcům příspěvek na rekvalifikaci. Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali nárok na úhradu rekvalifikace?
  • Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?
    Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?
  • Manželství a adopce homosexuálů v ČR: Utopie nebo realita?
    Německo již před 4 lety schválilo změnu občanského zákoníku, díky které mohou uzavírat manželství i lidé stejného pohlaví. Naopak v Polsku práva homosexuálům v poslední době osekávají. Jak je na tom Česko? Zlegalizuje se manželství homosexuálů, nebo na to občané ČR ještě nejsou zralí?
  • OECD: Nejvyšší daně jsou ve Francii a Belgii
    Míra zdanění v členských zemích OECD se značně liší. V evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských, hlavním důvodem je vysoké pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak vysoké je souhrnné zdanění v zemích OECD?
  • Až přes 50 000 Kč s dávkou mimořádné okamžité pomoci. Za jakou cenu ale?
    Váš dům zničila povodeň? Nemáte, kde bydlet? Nenajdete peníze na jídlo a ani na léky? Nedosáhnete na běžné sociální dávky? Dostali jste se do hmotné nouze a  čeká vás nezbytný jednorázový výdaj? Pak si zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
  • Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
    Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Zákon o sociálním bydlení by měl reálně fungovat od podzimu 2018
    Připravovaný zákon o sociálním bydlení by měl platit od října 2017. Rozhodnutí o bytové nouzi, které zakládá nárok na sociální byt, by měly jednotlivé úřady práce vydávat od listopadu 2018. Na dnešní odborné konferenci o sociálním bydlení to řekla Linda Sokačová, vedoucí oddělení sociálního bydlení a sociálního začleňování ministerstva práce. Obce kritizovaly, že připravovaný systém není finančně zajištěn.
  • Současný sociální systém vytváří podhoubí práci načerno!
    České ekonomice zásadně chybí pracovní síly, což brzdí její růst. Firmy mají problémy s plněním nových zakázek, stát přichází o možnost zvýšení HDP i větší výběr daní. Zároveň zbytečně utrácí miliardy na sociálních dávkách.
  • Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?
    Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?
  • Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení
    Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.
  • V Norsku a Švýcarsku se žije nejlépe
    Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami pro život, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2014". V žebříčku se hodnotí nejenom ekonomická vyspělost, ale i kvalita života občanů. Ve kterých zemích se žije nejlépe?
  • Deset mýtů o ošetřovném
    Ošetřovné patří mezi dávky nemocenského pojištění, není však přiznáváno automaticky všem, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Podívejte se na deset vybraných omylů ohledně ošetřovného.
  • Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii
    V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).
  • Invalidní důchod bez příjmu
    Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Jak vysoký invalidní důchod má občan, kterému plná invalidita vznikla před dosažením 18 let?
  • EU: Kdo trpí majetkovou chudobou?
    Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře. 
  • Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?
    Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.
  • Sirotčí důchod v roce 2013
    Při splnění zákonných podmínek mají nezaopatřené děti nárok na sirotčí důchod. Jak se počítá sirotčí důchod v roce 2013? Lze při pobírání sirotčího důchodu pracovat? Jak je to o prázdninách?
  • V EU je každý šestý chudý
    V posledních letech stoupá počet „chudých“ Evropanů. Čím dál více občanů a rodin má tedy nižší příjem než činí 60 % mediánu mzdy. V EU tak žije více než 81 miliónů občanů v „chudobě“.
  • Stane se na burze?
    Podle některých vládních představitelů by se měla situace kolem restrukturalizace elektroenergetiky vyřešit ještě do voleb.
  • Dolar na ročním minimu
    Během dnešního rána 7-35 až 7-50 došlo k intervenci na devizovém trhu za účelem oslabení jenu. Dolar se dostal silně pod tlak během asijské seance a oslabil na roční minimum oproti euru i yenu.
  • Vyhodnocení minulé ankety
    V poslední anketě v sekci Bankovnictví jsme se Vás ptali, zda byste uvítali na serveru další názvy měn z dalších kontinentů? Pokud ano, ze kterých?