Štítek životní minimum

Životní minimum stanovuje zákon č. 110/2006 Sb. V podstatě se jedná o minimální společensky přijatelnou hranici příjmů pro zajištění stravy a osobních potřeb. Výpočet životního minima je pak závislý na počtu vyživovaných osob a především dětí.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Chudobou jsou v EU ohroženy zejména děti rodičů bez vzdělání, ČR je mezi premianty
    Česko patří spolu se Slovinskem, Finskem a Nizozemím mezi členské země EU, kde je nejméně dětí ohroženo chudobu nebo sociálním vyloučením. Hlavním důvodem je dlouhodobě nízká nezaměstnanost v Česku, relativně nízké mzdové rozdíly v národním hospodářství, přístup občanů k práci a ke vzdělání a fungující sociální systém. 
  • Uprchlíci z Ukrajiny mohou získat příspěvek na úhradu nákladů spojených s bydlením
    Od 1. července 2023 se změnil systém v čerpání tzv. humanitární dávky, kterou mohou čerpat cizinci s udělenou dočasnou ochranou. Celková výše dávky se nyní počítá podle příspěvku na životní potřeby a započitatelných nákladů na bydlení. 
  • Kdo neprokáže, kolik opravdu bere, tomu soud vyměří výživné pro dítě z příjmu 121 500 Kč
    Handrkování o nějakou tu stokorunu či tisícikorunu výživného pro dítě zná nebo zažil kdekdo, ale jak je tomu v případě bohatých rodičů, když dojde na soud? Pro někoho mohou být desetitisícové částky drobné… Jak to chodí v zámožných rodinách?
  • Kdo může dostat k důchodu ještě doplatek na bydlení
    Zbývá vám z důchodu po uhrazení nákladů na bydlení jen malá částka, která nestačí na to, abyste pokryli své základní potřeby na přijatelné úrovni? Možná, že můžete požádat o doplatek na bydlení.
  • Za minimální mzdu se v roce 2023 nejlépe žilo v Německu
    Ve většině členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena na národní úrovni legislativou. Rozdíly v hodinové minimální mzdě mezi jednotlivými zeměmi jsou značné, vždyť v Lucembursku je téměř šestinásobně vyšší než v Bulharsku. Při zohlednění cen zboží a služeb v jednotlivých zemích jsou však rozdíly výrazně nižší. Ve kterých evropských zemích se žije za minimální mzdu nejlépe?
  • Vláda od roku 2024 zruší bezplatné ubytování pro některé skupiny lidí z Ukrajiny
    Od roku 2024 zanikne zranitelným osobám, které přišly z Ukrajiny z důvodu válečného konfliktu, nárok na bezplatné nouzové ubytování. MPSV však těmto lidem zvýší příspěvky na bydlení, které mají navýšit výslednou humanitární dávku pro zranitelné osoby.
  • Jak probíhají mobiliární exekuce v roce 2023?
    Bojíte se, že vám exekutor zabaví váš majetek? Co všechno si mohou exekutoři dovolit při mobiliárních exekucích a jaká pravidla začala platit v roce 2022?
  • Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
    Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
  • O kolik se zvýšilo nezabavitelné minimum pro rok 2023 a jak se počítá
    Jak vysoké jsou nové nezabavitelné částky? A jak se při srážkách počítá, co zůstane dlužníkovi a kolik připadne na splácení dluhů?
  • Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
    Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
  • Přídavky na děti vzrostou od 1. ledna 2023 o 200 Kč. Kdo na ně nově dosáhne?
    Vláda přišla s konkrétními čísly ohledně růstu přídavků na děti, stejně tak s hodnotami růstu životního minima, díky kterému se rozšíří řada rodin pobírajících přídavky na děti. Jaká bude nová výše přídavků na dítě? Kdo bude moci žádat? V jaké legislativní fázi je novela o sociální podpoře zvyšující přídavky na děti? 
  • Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
    Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
  • Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?
    V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?
  • Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci se opět zvýšilo
    Letos bylo kvůli inflaci už podruhé zvýšeno životní minimum. V důsledku toho se zvyšují nezabavitelné částky pro dlužníka v exekuci. O kolik více mu nyní musí ze mzdy nebo důchodu zůstat?
  • Od 1. 7. vzrostlo životní minimum. Na dávky dosáhne více lidí, budete mezi nimi?
    Vypočítejte si, jestli vám růst životního minima od 1. července 2022 nezajistí nárok na sociální podporu. Které dávky budou vyšší kvůli růstu životního minima?
  • Zvýší se životní minimum? Na kolik a co to ovlivní?
    Životní, ale i existenční minimum se možná opět zvýší. Dnes by o tom měla rozhodnout vláda. O kolik vzroste a jaké dávky bude tento růst ovlivňovat?
  • Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?
    Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?
  • Jak vysoké je nezabavitelné minimum dlužníka, který má exekuci na mzdu? Jak se zvýšilo?
    Něco jiného říká ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo práce a sociálních věcí, něco jiného některé soudy. Úřady jsou pro to, aby dlužníkovi zůstávalo více peněz, někteří soudci naopak pro to, aby to bylo méně.
  • Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?
    Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?
  • Životní a existenční minimum vzroste od 1. dubna 2022 o 10 %
    Inflace donutila vládu jednat a zvýšit životní a existenční minimum o 10 %. K růstu dojde od 1. dubna 2022. Jaký to bude mít dopad na dávky? A co dalšího růst životního a existenčního minima ovlivní?
  • Od 1. července zůstane dlužníkům v exekuci více
    Jak se změní srážky ze mzdy při exekuci v roce 2020? Jaká změna čeká dlužníky od 1. července? Jak se zvýší částka, která zůstane dlužníkům?
  • Jak se porcuje příjem při exekuci?
    Jak se porcuje příjem při exekuci? Kolik vám zůstane? Jaký vliv má příjem manžela/ky či počet dětí? Podívejte se na praktický příklad a vypočítejte si srážku ze mzdy v naší kalkulačce.
  • Změny ve srážkách ze mzdy 2020 v příkladech
    Podívejte se na příklady, které vám ukážou změny ve srážkách mezd při exekuci v roce 2020. Jak se to projeví v příjmech dlužníků? Zůstane jim víc? Vy si srážky ze mzdy můžete vypočítat v naší kalkulačce.
  • Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?
    Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.
  • Které dávky ovlivní růst životního minima?
    Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?
  • Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
    Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
  • Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová a nenároková dávka. Činit může až 51 150 Kč
    Mimořádná okamžitá pomoc je jednou z dávek hmotné nouze. Nevyplácí se pravidelně, ale jako jednorázová pomoc pro překonání nenadálé finanční tísně. Jedná se o dávku nenárokovou, o jejím poskytnutí a výši rozhoduje podle konkrétní situace žadatele úřad práce. Dávka může dosáhnout až 15násobku životního minima, v roce 2019 konkrétně 51 150 korun.
  • Komu se sníží srážky ze mzdy od června?
    Dlužníci s vyššími příjmy budou mít vyšší červnovou výplatu, kterou obdrží na účet v červenci. Důvodem je zvýšení hranice plně zabavitelného zbytku mzdy na dvojnásobek. Dlužníci s nižšími příjmy budou mít stejně vysokou exekuční srážku ze mzdy.
  • Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
    Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
  • Kdy nebude na důchody?
    Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
  • Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
  • Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
    Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?
  • Kolik činí peníze na důstojný život, aneb životní a existenční minimum 2019
    Pokud nemáme vůbec žádné příjmy, stát nám nabídne pomocnou ruku ve formě životního nebo existenčního minima. Jaké jsou letos tyto částky a jak je na životní a existenční minimum státem pohlíženo?
  • O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
    Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
  • Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
    Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
  • Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
    Každá osoba v exekuci by se měla pokoušet co nejrychleji splatit své dluhy. Tou nejzákladnější možností, jak na to, je samozřejmě vydělávat. Ne vždy je to ale pro dlužníka z hlediska příjmů výhodné. Kdy vám zůstane víc peněz bez práce?
  • „Chudí“ Švýcaři by v Česku byli boháči
    Finanční hranice chudoby se v jednotlivých evropských zemích liší v závislosti na výši mediánu mezd. Ve vyspělých západoevropských zemích mají „chudí“ občané roční příjem vyšší než 400 000 Kč za rok. Jak vysoká je finanční hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Vylidňují se země bývalého východního bloku?
    Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
  • Jak bude probíhat společné oddlužení manželů v roce 2018?
    Zadlužili jste se po svatbě? Váš rodinný život se změnil v peklo, když jste zjistili, že druhá polovička nesplácí, co si napůjčovala? Na rozvod rovnou zapomeňte – stál by vás zbytečně další peníze. Pomůže společné oddlužení manželů.
  • Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?
    Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.
  • Jak se co nejrychleji zbavit dluhů z vánočních půjček?
    Neměli jste dostatek finančních prostředků na vánoční dárky, výzdobu nebo oslavu konce roku, a tak jste se rozhodli pro půjčku? A jak zákon schválnosti káže, teď nestíháte splácet anebo dokonce vůbec nemůžete? I to lze řešit. Jenom je třeba vědět, jak na to.
  • Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
    Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
  • Vše o rozvodu 2. díl: Svěření dětí do péče a alimenty
    Jednou z nejtíživějších situací u rozvodu bývají především tahanice o děti. Komu budou svěřeny do péče? Jak vysoké budou alimenty? Pojďme se na vše podívat.
  • Co je dobré vědět o exekucích? 5. díl: Jak na oddlužení a osobní bankrot
    Oddlužení a vyhlášení osobního bankrotu je jednou z možností, jak řešit exekuci. Řada lidí se k ní upíná a doufá, že jim žádost projde. Nic ale není tak snadné, jak se zdá…
  • Co je dobré vědět o exekucích? 1. díl: co exekutor ze zákona nesmí zabavit?
    Exekučně zabaveno. Nálepka, které se děsí i ti, kteří dluhy nemají. Když vám navíc do domu či bytu vtrhne cizí člověk se soudním příkazem a začne zabavovat věci, kolena se rozklepou i hrdinům. Co ale ve skutečnosti zabavit nesmí?
  • Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč
    Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?
  • Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla
    Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.
  • EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů?
    Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v "chudobě".
  • Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?
    Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?
  • Výpočet srážek ze mzdy v roce 2016
    Dlužníci mající pravidelný měsíční příjem musí počítat se srážkami ze mzdy, neboť věřitelé si své pohledávky velmi důkladně hlídají a ke srážkám ze mzdy dochází velmi rychle. Kolik je možné v roce 2016 exekučně srazit z výplaty?
  • Vymáhání výživného: Zatajování příjmů se může prodražit
    Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
  • Minimální mzda v EU v roce 2015
    Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
  • Srážky ze mzdy v roce 2015
    Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?
  • Každý šestý Evropan je "chudý"
    V Česku žije nejméně lidí v "chudobě" ze všech členských zemí Evropské unie. Zatímco v Česku je chudých 8,6 % občanů, za celou Evropskou unii dokonce 16,7 %. Kdo se považuje za chudého? A kdo je nejvíce ohrožen chudobou?
  • Příjmové rozdíly ve světě
    Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, stále patříme spolu se zeměmi Skandinávie mezi vyspělé země s nejnižšími příjmovými rozdíly mezi občany.
  • Jak stoupla minimální mzda pro rok 2014 v EU?
    Vyspělé země světa zvyšují minimální mzdu poměrně pravidelně (v závislosti na vývoji průměrné mzdy) zpravidla od 1. ledna nového roku. Které země zvýšily minimální mzdu pro rok 2014 a o kolik?
  • Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
    Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
  • Hypotéka a důchod? V některých případech mohou jít dohromady
    Na zajištění svého vlastního bydlení bychom měli myslet ještě v mládí, avšak v některých případech se nezadaří a o vlastní nemovitost usilujeme až v pozdějším věku. Pokud ji ale budete chtít financovat hypotéčním úvěrem, můžete narazit.
  • EU: Kolik zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu?
    Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.
  • V Česku jsou nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými
    Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.
  • Chudých Evropanů je čím dál víc
    Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Rodiny pečující o postižené děti si finančně polepší
    Změny související se sociální reformou nepotěšily rodiny pečující o postižené děti. Od začátku letošního roku totiž nemohly získat současně rodičovský příspěvek a příspěvek na péči. V prosinci začala platit novela, která vrací do hry čerpání obou dávek. Poradíme vám, jak a kde můžete o peníze zažádat.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Za dnešním téměř 2 % poklesem hodnoty indexu PX-D stál výprodej akcií společnosti P. Morris a Komerční banky. Realizace zisku u prvně zmiňovaného titulu stlačila cenu na hranici 10.000,-Kč což představuje více jak 3 % pokles.
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Pšenice pokračovala v pádu
    Futures kontrakty na pšenici pokračovaly v pátek v pádu. Aktivní červencový kontraktní měsíc oslabil o 2 3/4 centů a uzavřel na 273 1/4 centů za libru.
  • Cattle-on-feed report přátelský
    Kurz červnového futures kontraktu na živý skot pokračoval v pátek v poklesu. Za posledních osm obchodních seancí dokázal uzavřít nad otevírací hodnotou dne pouze jednou.
  • Pozor při výběru investiční společnosti
    Také se vám již satlo, že vás na doporučení známých nebo přátel kontaktoval "finanční poradce" a nabízel výhodné finanční produkty, výborné zahraniční fondy do kterých může investovat volné peníze? Je to celkem běžná praxe. Ale pozor...
  • Zákazníci KTP Quantum budou vyplaceni
    Komise pro cenné papíry po dohodě s Ministerstvem financí oznámili Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry, že KTP Quantum není schopen plnit své závazky. KOnečně se otevírá prostor pro vyplacení klientů obchodníka z Fondu.
  • V trhu se dřevem vládly emoce
    Včerejší obchodní seance s futures kontrakty na dřevo na Chicago Mercantile Exchange byla velice divoká. A také k tomu byl patřičný důvod.
  • Anonymní vkladní knížky končí!
    Od prvního ledna příštího roku se přestanou úročit peníze uložené na vkladních knížkách na doručitele. Jejich existence byla zrušena novým Zákonem o bankách, který začal platit od 1. května letošního roku.