Štítek daň darovací

Daň darovací byla formálně zrušena, ale její podstata byla přesunuta pod daň z příjmu. Dary do hodnoty 15 000 Kč nemusíte řešit, ale pokud dary v souhrnu přesáhnout tuto hranici, tak musíte zahrnout dar jako příjem ve vašem daňovém přiznání a z hodnoty daru musíte odvést 15 % (pokud jste fyzická osoba) nebo 19 % (pokud jste právnická osoba). Od povinnosti platit daň jsou osvobozeny osoby, které patří do přímé či vedlejší příbuzenské linie.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Kam podat daňové přiznání? Pod který finanční úřad spadáte?
    Na jaký finanční úřad podat daňové přiznání u daní z příjmů, dani z nemovitých věcí a dalších daní? Stačí pár kliků a najdete lehce adresu vašeho finančního úřadu. Které daňové přiznání se na finanční úřad nepodává?
  • O dědictví IV: Dědit, či darovat?
    Každý rodič stojí před volbou, co kterému potomkovi odkázat. Někteří volí cestu rozdání majetku již za svého života, jiní formu závěti. Jaké jsou výhody darování majetku? A jaké jsou výhody dědění?
  • Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?
    Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?
  • Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?
    Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?
  • Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti
    Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
  • Dědictví bez závěti a pozůstalý partner
    Řešíte aktuálně otázku dědictví? V takovém případě byste měli předně myslet na sepsání závěti. Jak dokáže ochránit váš majetek a jak bude dědit pozůstalý, ale zato nesezdaný partner, pokud poslední vůli nesepíšete?
  • Jak darovat nemovitost?
    Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?
  • Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?
    Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?
  • Jak dlouho může být dědictví bez závěti blokováno a proč?
    Dědické řízení se bez závěti může táhnout řadu let. Proč je dobré mít sepsanou závěť a jak se bude dědit, pokud zůstavitel neprojevil poslední vůli?
  • Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně
    Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti
  • Koho, jak a za co lze vydědit
    Vydědění je vlastně závěť naruby. Zatímco závětí se určuje co komu má z majetku po smrti připadnout, tak vydědění naopak někomu dědické nároky odnímá.
  • Jak se dědí bez závěti a co se může stát?
    V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na způsob řešení dědictví. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost rozdělena podle zákona. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, tak v takovém případě zůstavitel neprojeví svou pravou vůli, a zvyšuje se tak riziko sporů mezi dědici. K těm dle zkušeností společnosti Právní Ochrana Majetku – P.O.M. dochází stále častěji.
  • Jaká rizika vás mohou potkat, když máte nemovitost ve spoluvlastnictví?
    Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
  • Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
    Sháníte nevšední vánoční dárek a už si opravdu nevíte rady? Třeba vás napadne někomu darovat vstupenky na koncert. Proč ne. Ale dávejte si pozor na překupníky, kteří mohou prodávat vstupné až několikrát dráž.
  • Jaké musíte zaplatit daně, když něco dostanete?
    Když se v dnešní době řekne darovací daň, může takové pojmenování působit poněkud matoucím dojmem. Od roku 2014 totiž samostatnou darovací daň nemáme, veškeré přijaté dary se zahrnují do přiznání k dani z příjmů. V čem spočívají výhody a nevýhody stávající zákonné úpravy? A v jakých případech dary danit nemusíte?
  • Co dělat, když chcete přepsat auto na rodinného příslušníka
    Máte doma osmnáctiletého potomka, co si udělal řidičák a chce nové auto? A tak se rozhodnete konečně pořídit nové auto a to staré přepíšete na čerstvého řidiče. Však aby si to taky vyzkoušel a aby se sám staral. Co všechno musíte splnit pro přepis auta na rodinného příslušníka?
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Je zákon o prokazování původu majetku zbytečný?
    Zákon o prokazování původu majetku platí od 1. prosince 2016, zanedlouho tedy „oslaví“ dva roky v praxi. Jisté je, že za prvních dvanáct měsíců ale úřady nedoměřily poplatníkům ani korunu. Vyzvaly přitom 11 lidí.
  • Jak snadno darovat? Přinášíme vzor darovací smlouvy!
    Podívejte se darovanému koni na zoubek a sepište s pomocí našeho vzoru darovací smlouvu. Co dary a daně? Na co si dát v darovací smlouvě pozor?  Kdy je lepší zvolit dědické řízení? A kdy můžete požadovat navrácení daru?
  • Velký průvodce dědictvím - od závěti až po darování
    Dědictví se snadno může proměnit v noční můrů a z milovaných ratolestí se může stát sobecký tvor, který nikomu nic zadarmo nedaruje. Pojďte si s námi projít všechny naše články v kterých jsme se vám snažili popsat výhody a nevýhody různých forem dědění a také to, kdy je lepší věci darovat.
  • Odvolání daru v novém občanském zákoníku
    Úprava darování v novém občanském je rozsáhlejší oproti původním ustanovením ve zrušeném občanském zákoníku. V návaznosti na předchozí článek o obecné úpravě darování se dnes zaměříme na otázku odvolání daru. Jaké možnosti nabízí nový občanský zákoník v případě, že si přejeme odvolat učiněné darování?
  • Co nás čeká v roce 2014?
    V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
  • Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
    Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
  • Jaké daně musí platit studentský spolek
    Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
  • Jak zaplatit správně daně?
    Placení daně, ať už daně z příjmu fyzických osob nebo z nemovitosti se vyhne málo občanů. Od ledna 2013 dochází při placení daní ke změnám, na co si dát pozor, abychom daně finančnímu úřadu zaplatili řádně a včas?
  • Hrozba stávky v Norsku zvedá cenu ropy
    Cena ropy při obchodování v New Yorku již druhý den roste díky očekávání stávky ropných zaměstnanců v Norsku, které je druhým největším evropským producentem ropy. 
  • Co dělat, když nevíte které životní pojištění vybrat?
    Už vás také zlákala možnost uzavřít si životní pojištění? A teď  řešíte otázku, které pojištění vybrat? Podívejte se s námi na čtyři druhy životních pojištění a Vaše rozhodování bude jednodušší.
  • Australský export pšenice klesne
    Austrálie, druhý největší exportér pšenice, snížila z důvodu hrozby El Nina předpověď úrody pro tento rok o 14 procent na 20,5 mil. tun z 24 mil tun oznámených v březnu.
  • Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
    Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
  • Čína nekoupí americkou pšenici
    Cena pšenice zaznamenala v pátek největší propad za poslední tři týdny, když Čína odřekla polovinu dodávek z USA. Čínské mlýny cítí menší potřebu předzásobovat se v průběhu července a srpna, tedy v době, kdy probíhá domácí sklizeň.
  • Stavební výroba rostla ve všech typech výstavby
    Celková stavební výroba v dubnu 2002 meziročně vzrostla reálně o 5,2 %, po vyloučení   vlivu   počtu   pracovních  dní  ( v dubnu  2002  o  1 pracovní  den  více ) o 3,8 %.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.