Štítek minimální vyměřovací základ

Minimálním vyměřovacím základem je myšlena minimální mzda v pracovním poměru u zaměstnance. U OSVČ je to pak 50 % z příjmu ze samostatně výdělečné činnosti po odpočtu výdajů, které byly vynaloženy k jejich zajištění. Využíván je pak především pro výpočet částky pro zálohy na pojištění.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění
    Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se to bude týkat?
  • OSVČ a sedm způsobů výpočtu sociálního pojištění
    OSVČ mohou na sociálním pojištění odvádět velmi rozdílné částky. Záleží nejenom na druhu výkonu výdělečné činnosti a dosaženém zisku, ale i na způsobu plnění daňových povinností. Podívejme se na jednotlivé varianty.
  • OSVČ zaplatí v roce 2025 na minimálních zálohách téměř 8 tisíc měsíčně
    Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) se každoročně navyšují minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Kolik na minimálních zálohách pravděpodobně zaplatí v roce 2025?
  • Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod
    Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve výši 100 000 Kč je přiznán podprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů a jak vyřešit zdravotní pojištění
    Za výpočet a odvod zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Jak vysoké zdravotní pojištění platí OBZP? Jaké důsledky má zařazení do této kategorie s ohledem na čerpání zdravotní péče?
  • Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?
    OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?
  • Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
    Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?
  • Jedenáct důležitých daňových čísel za rok 2023
    Daňové přiznání za rok 2023 vyplňují nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i někteří zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Podívejme se na daňové povinnosti za rok 2023 optikou vybraných hlavních daňových čísel.
  • Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024
    Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
  • Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
    Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
  • Vedlejší výdělečná činnost v roce 2023
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti? Pokud ano, přečtěte si, jak to bude další rok s minimální zálohou, ale i se stropem pro platbu sociálního pojištění.
  • Kdy je práce za minimální mzdu při výpočtu důchodu výhodnější než podnikání?
    Hodně osob samostatně výdělečně činných je na tom při výpočtu starobního důchodu hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • Do kdy podat opravné přehledy?
    Jak postupovat, pokud potřebujete podat opravný přehled, a kdy k něčemu takovému může dojít? A proč rozhodně nenechat chybu jen tak vyšumět?
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
  • Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí věnovat pozornost placení zdravotního pojištění, neplnění zákonné povinnosti je sankciováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.
  • Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
    Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
  • Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
    Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
  • Rozdíly při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2021
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2021 je nutné odevzdat přehledy zdravotní pojišťovně a OSSZ, základní termín je do 2. 5. 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
  • Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku
    Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?
  • Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
    Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
  • Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
    Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
    Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech
    Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.
  • Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
    Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
  • Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022
    Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?
  • Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění
    Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?
  • Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
    Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
  • Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
    Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
  • Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?
    Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?
  • Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
    Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
  • Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
    Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
  • Ve kterých zemích je minimální mzda nejnižší?
    Z členských zemí Evropské unie je měsíční minimální mzda nejnižší v Bulharsku. Na Ukrajině nebo v Moldavsku je však minimální mzda ještě značně nižší. Ve kterých zemích nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč?
  • EU: Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    V Česku se minimální hodinová mzda meziročně zvýšila o 9,4 %, ze 79,80 Kč na 87,30 Kč. Nejvyšší hodinová minimální mzda v roce 2020 je v Lucembursku, ve Francii a v Nizozemí.
  • Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
    Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj hrazeno?
    Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby máte při účasti zdarma.
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • 6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
    Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.
  • Jak si snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění
    Nedaří se vám letos v podnikání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění se vám zdají až příliš vysoké vůči menšímu zisku? Možná to nevíte, ale lze si zažádat o jejich snížení.
  • Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
    Pracovali jste za minimální mzdu, ale po jejím navýšení vám zaměstnavatel nepřidal? Myslíte si, že berete méně, než byste měli? V některých případech může být vaše výplata skutečně nižší, než je minimální mzda. Kdy tomu tak je?
  • Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží výplatu za prosinec, na vyšší čistou mzdu se tedy mohou těšit až v únoru. Na svůj účet obdrží o 798 Kč více, zbytek spolknou daně. Od výše minimální mzdy se pak odvíjejí i různé daňové limity.
  • Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
    Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
  • Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
    Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
  • 10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
    Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
  • Zdravotní pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
    Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
  • Živnostníci s nízkým ziskem platí vysoké daně
    Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň z příjmu pro lidi s vysokými příjmy, tak platí drobní živnostníci na povinných daních více než podnikatelé s miliónovými zisky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
  • Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla
    Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Srážky ze mzdy v roce 2015
    Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?
  • Měsíční zisk 11 tisíc nebo minimální mzdu?
    OSVČ musí vždy zaplatit povinné pojistné alespoň v minimální výši. Začátek samostatné výdělečné činnosti je vhodné dobře promyslet. Než nízký zisk, to je výhodnější pracovat za minimální mzdu. Měsíční disponibilní příjem je vyšší a zaměstnanci mají vyšší sociální jistoty.
  • Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
    Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
    OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
    Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
  • Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
  • Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
    Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Ekonomické reporty již dávno neženou americké trhy směrem vzhůru, spíše, po mírných růstech, trhy nedokážou navázat na pozitivní otevření a pokračují v dosti rozkolísaném trendu, který je spíše negativní.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Raketový vzestup rýže
    Cena rýže v posledním měsíci letí prudce nahoru hnána masivní likvidací krátkých pozic. Fundamentální podporu nachází v rostoucím napění mezi Indií a Pákistánem, které patří mezi přední světové exportéry.