-
Někteří mobilní operátoři nabízejí výkup starých mobilů. Podívejte se, kolik za ně dostanete
Povaluje se vám doma hromada mobilů, které již nepoužíváte? Jestliže jsou tato zařízení ještě ve funkčním stavu, můžete využít služeb výkupu mobilů od firem, které je nabízejí. Zároveň se tak můžete zbavit starostí, které se pojí s hledáním potenciálních kupujících vašeho mobilu.
-
Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?
Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy poškozenému zůstává opravená věc i peníze?
-
Jak vysoké jsou odměny zastupitelů v roce 2024?
Od 1. ledna 2024 nabyla účinnosti novela zákona, která stanovuje nový mechanismus pro pravidelnou valorizaci odměn zastupitelů. Současně se změnily také podmínky pro distanční účast na jednání zastupitelstev. Na kolik si přijdou zastupitelé v roce 2024?
-
Máte během roku i jiné příjmy než ze zaměstnání či důchodu? Kolik si můžete v roce 2023 přivydělat tzv. příležitostným příjmem?
Jste zaměstnanci či v důchodu, ale občas si v průběhu roku přivyděláte náhodnou prací? Jak vysokou částku si tímto příležitostným přivýdělkem můžete v roce 2023 vydělat?
-
Obecní a krajské zastupitele čeká již v příštím roce automatická valorizace odměn
Odměny uvolněných zastupitelů a maximální odměny neuvolněných zastupitelů se začnou od příštího roku automaticky valorizovat. Nově se výše odměn začne stanovovat na základě průměrné mzdy a zákonem daného koeficientu.
-
Zdanění vysokých pasivních příjmů se podle plánů vlády zvýší
V roce 2020 ještě v Česku platila sedmiprocentní solidární daň, které však podléhaly pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Od roku 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby, přičemž vyšší sazbě podléhají i pasivní příjmy. Z jakých pasivních příjmů se bude odvádět vyšší daň z příjmů z důvodu připravovaných legislativních změn?
-
Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
-
Plat obecních a krajských zastupitelů by se mohl v příštím roce zvýšit. O kolik?
Platy obecních a krajských zastupitelů by se stejně jako platy poslanců měly v příštím roce navýšit. Může za to zvýšená průměrná mzda v národním hospodářství za předchozí rok a tlak ze Svazu měst a obcí. O kolik by se mohly platy navýšit?
-
Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
-
7 případů, kdy nemusíte odevzdávat daňové přiznání
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 je letos v pátek 1. dubna 2021 fyzicky, a 2. května 2022 elektronicky. Kdo všechno musí odevzdat daňové přiznání? Kromě živnostníků jsou to například i ti, co pracovali pro dva zaměstnavatele a nebo měli další zdanitelné příjmy, nejen ze závislé činnosti. Pojďme se ale podívat na ty, kteří si možná myslí, že musí odevzdat, přitom ale daňové přiznání odevzdávat vůbec nemusí.
-
10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
-
OBZP a zdravotní pojištění v 7 bodech
Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co by měly OBZP vědět o platbě zdravotního pojištění? Kdo je nejčastěji osobou bez zdanitelných příjmů? Jak vysoké zdravotní pojištění budou platit v roce 2022?
-
3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
-
Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
-
Jak (ne)ukončit životní pojištění?
Výpověď životního pojištění je třeba vždy důkladně zvážit. Při předčasném ukončení totiž vzniká povinnost dodanit uplatněné odpočty a rovněž zdanit případné příspěvky zaměstnavatele. Pokud finanční prostředky z pojistné smlouvy převedete na novou smlouvu, můžete se těmto ztrátám vyhnout. I tak ale o část peněz přijdete.
-
Dva příjmy a zdravotní pojištění
Každý občan s trvalým pobytem v Česku mající vlastní příjmy musí platit zdravotní pojištění. Někteří občané však mají během měsíce více příjmů, např. ze dvou zaměstnání, ze zaměstnání a podnikání. Jak se v takových případech počítá zdravotní pojištění?
-
Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
-
Ostatní příjmy v daňovém přiznání
Do daňového přiznání se uvádí nejenom příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku a pronájmu, ale i ostatní příjmy. Někdy jsou právě ostatní příjmy důvodem, proč musí i zaměstnanec podat daňové přiznání. Co je dobré vědět o ostatních příjmech?
-
Kdy musí i zaměstnanci podat daňové přiznání?
Většina zaměstnanců nemá daňové starosti, neboť daňové záležitosti za ně vyřídí jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V některých případech však nemůže zaměstnavatel za zaměstnance provést roční zúčtování daně a zaměstnanci musí podat daňové přiznání. Podívejme se na praktické příklady.
-
Méně hovězího v Austrálii
Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
-
Denní report - světové trhy (J&T)
Informace a komentáře k dnešnímu dění na světových trzích...
-
Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
A vy jste uvedeni na smlouvě, jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
-
Penzijní fond Komerční banky
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě konané 27. května 2002, připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Druhý největší penzijní fond v objemu spravovaného majetku tak připsal svým účastníkům za rok 2001 podíly na výnosech ve výši 4,4%.