Štítek podvojné účetnictví
Podvojné účetnictví (nyní se používá název účetnictví) je nástroj, který slouží k zobrazení a sledování toků, stavů výsledků ekonomické činnosti v peněžních jednotkách. Účetnictví je založeno na systému evidence, jenž má jasně a čistě definovaná pravidla a normy.
Účetnictví musí být v souladu a řízeno dle pravidel Zákona o účetnictví.
Související štítky
Související zprávy
-
Jakými způsoby lze zveřejnit účetní závěrku?
Podnikatelé, kteří mají povinnost sestavovat účetní závěrku, mají také závazek ji zveřejnit ve veřejné sbírce listin. Mnozí ale tento závazek nedodržují, při čemž se vystavují vysokým pokutám. Jakými způsoby lze účetní závěrku zveřejnit?
-
Kdy je nutné nechat ověřit účetní závěrku auditorem?
Ne každá podnikající osoba má povinnost auditu. Kdy se na vás tedy vztahuje závazek nechat účetní výsledky překontrolovat auditorem?
-
Lednové příjmy z prosincových faktur: Do jakého daňového přiznání příjem patří?
Daňové přiznání přináší velký stres zejména pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Jedna z častých otázek se týká zařazení příjmů a výdajů do správného zdaňovacího období.
-
Daňový poradce nebo účetní, jaký je rozdíl?
V Česku v současné době působí 4658 daňových poradců a 941 daňových společností. Komora certifikovaných účetních eviduje 1138 členů. Většina poplatníků mezi daňovým poradcem a účetním nevidí rozdíly. Ty jsou přitom značné.
-
Účetní není automaticky daňový poradce a naopak. Podnikatelé nesou rizika
Hranice mezi činnostmi a pravomocemi účetních a daňových poradců nebývají obecně považovány za příliš ostré. V běžné praxi proto často dochází k případům, kdy účetní vykonávají práci náležející daňovým poradcům a naopak, což může mít závažné důsledky pro obě strany.
-
Co dělat, když se chci stát daňovým poradcem?
K tomu, abyste se stali daňovým poradcem, je nutné vykonat kvalifikační zkoušky na daňového poradce. Přečtěte si, co vše musíte splnit, abyste mohli takovou zkoušku vykonat a začít podnikat jako daňový poradce.
-
Když zaměstnavatel neplatí povinné odvody za zaměstnance
Za výpočet a odvod sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Zaměstnanec nemůže být dlužníkem na povinném pojistném za dobu, kdy je zaměstnán. Někteří zaměstnavatelé však své zákonné povinnosti neplní, za což hrozí trestní stíhání.
-
Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
-
Jaké daně musí platit studentský spolek
Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
-
Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.