Štítek EET

Elektronická evidence tržeb (EET) je způsob státní správy, kterým se rozhodla bojovat proti daňovým únikům. Prostřednictvím systému EET se evidují tržby a údaje o každé transakci jsou zasílány elektronicky na státní správu. V ČR bylo EET zavedeno v roce 2016 a zahrnovalo pouze nejproblematičtější segmenty z hlediska úniku daní. Další vlny EET jsou naplánovány, ale jejich spuštění zbrzdil ústavní soud.

Související štítky

Související zprávy

  • Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun
    Za tři a čtvrt roku fungování EET dostali podnikatelé 24 tisíc pokut v celkové hodnotě 226 milionů korun. V průměru tedy zaplatili na jedné pokutě 9 384 korun.
  • Konec EET od 1. ledna 2023 schválila vláda
    Vláda odsouhlasila zrušení elektronické evidence tržeb (EET) k 1. lednu 2023. Jaké jsou ohlasy opozice? Jaký dopad to bude mít na podnikatele a státní rozpočet?
  • Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
    Nová vláda chce definitivně ukončit EET, zavést daňové prázdniny pro rodiny a valorizaci základní slevy na poplatníka. Přinášíme přehled plánovaných změn.
  • Úlet Schillerové, aby nepřiznala chybu berňáku, tvrdí totální nesmysl
    [KOMENTÁŘ] Ministryně financí Alena Schillerová se tak dlouho snažila hájit zjevnou chybu finanční správy u výzev novomanželům kvůli EET, až začala tvrdit naprostý nesmysl.
  • Jak je to s daňovou slevou na EET v době, kdy je elektronická evidence tržeb pozastavená?
    Konec jedné prodloužené lhůty pro odevzdávání daňového přiznání dnes končí. Možná pro vás byla dříve povinná elektronická evidence tržeb, která je však nyní pozastavená. Můžete si však slevu na EET odečíst z daní?
  • Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
    Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
  • EET má do konce roku 2020 pauzu
    Pro jaké podnikatelské subjekty bude EET přerušeno? Kdy budou zavedeny další vlny EET plánované na květen 2020? A musí se podnikatelé nějak "odhlašovat"?
  • Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý zisk?
    Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné požadovat od státu náhradu škody za ušlý zisk? Anebo náhradu škody za vynaložené náklady?
  • Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech
    Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých profesích se EET dotkne? Kdo je od EET osvobozen? A jaké budou kompenzace pro podnikatele?
  • Odklad EET kvůli koronaviru?
    Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?
  • Koho se týká zvláštní režim u EET?
    Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.
  • Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?
    Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.
  • Jak se připravit na další vlnu EET?
    Jak se mají malí podnikatelé připravit na nadcházející vlnu EET, která nás čeká od května 2020? Co vše je třeba vyřídit? A kdy nebudete potřebovat tisknout účtenky?
  • Jak se připravit na další vlny EET?
    Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb. 
  • Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?
    Podívejte se na přehled profesí, které budou spadat do další vlny EET na jaře 2020. Do kdy ji musí zavést? A kdo mít od státu kompenzace za zavedení EET?
  • Jak nás weby vždy nalákají ke koupi?
    Ačkoli tomu bylo ještě před několika lety jinak, dnes už se nákupům na webu nevyhýbáme. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni na internetu něco koupil každý druhý Čech – 54 % z nás si něco online pořídilo, v roce 2005 přitom na webu nakoupilo jen 5 % Čechů. 
  • Jak funguje Účtenkovka? Vše o pravidlech a výhrách
    Účtenkovka je hra, která vznikla v roce 2017, aby podpořila elektronickou evidenci tržeb a přispěla k řádnému výběru daní. Podmínky hry jsou jednoduché. Stačí si po nákupu ponechat účtenku a pomocí aplikace ji zaregistrovat. Ze zaregistrovaných účtenek se jednou měsíčně losuje přes dvacet tisíc výherců.
  • Komentář: 7 věcí, které ANO naučilo naše děti
    Hnutí ANO se vždy chtělo odlišit od politiků předešlých generací. Tak se pojďme podívat, jak se jim to daří a jakým jsou vzorem pro naše děti.
  • Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
    V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.
  • Podnikatelé dostali před Vánoci dárek: u EET nastanou změny!
    Elektronická evidence tržeb je trnem v oku většiny podnikatelů. Ježíšek ale vyslyšel jejich prosby a připravil jim malý dárek. Ústavní soud v Brně 15. 12. výrazně proškrtal zákon o EET.
  • Kdo zruší po volbách EET?
    EET je jedna z nejvíce viditelných částí vládního programu, kterou se povedlo od posledních voleb prosadit. A také patří mezi nejkontroverznější, podnikatelé poukazují především na náročnost a zbytečnost systému, zatímco politici si pochvalují zlepšení výběru daní a zvýšení příjmu do státního rozpočtu. Možná to má ale EET už brzo nahnuté. Jak dopadne po volbách?
  • Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
    Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
  • Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
    Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…
  • Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
    Ztrátových prodejen v menších obcích v ČR přibývá. Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) provozuje přibližně tisíc ztrátových prodejen, což je zhruba třetina z jejich sítě obchodů. Roste počet obcí, které se rozhodly prodejny dotovat. Další obce o tom začínají uvažovat. Je to konec vesnických obchodů? Nebo je zachrání dotace od obcí? 
  • Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
    V Česku přibývá míst, kde můžete platit bitcoiny. Tam, kde tuto formu platby nepodporují, využijte bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou Revolut. Jak na to se dozvíte v článku.
  • EET pokladnu za desetikoruny, nebo pokutu až půl milionu?
    Již za týden bude spuštěna druhá etapa elektronické evidence tržeb (EET), do které by se mělo zapojit na 250 000 podnikatelů. Zatím si ale autentizační údaje, nezbytné pro spuštění evidence tržeb prostřednictvím registrační pokladny, vyzvedla jen asi třetina z nich. Ozývají se hlasy o bojkotu nové zákonné povinnosti, ale i vyjádření finanční správy o provádění kontrol ve firmách spadajících do první vlny EET a udělených pokutách.
  • Další vlna EET zatěžuje především malé samostatné prodejny
    Zavádění elektronické evidence tržeb (EET) mezi maloobchodníky, kteří do ní budou muset být přihlášeni od 1. března, nevyvolává zdaleka tolik emocí jako loni mezi hospodskými. Autentizační údaje si ale zatím vyzvedla jen čtvrtina z 250.000 obchodníků, kterých se týká druhá vlna EET. Kvůli nové povinnosti končí některé malé samostatné obchody na venkově, méně starostí mají ti, co jsou součástí obchodní sítě. Někteří své podnikání upravili tak, aby se evidenci tržeb vyhnuli. Na zavedení EET se chystá i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku.
  • E-shopy budou evidovat tržby, až se dozvědí o přijaté platbě
    Internetové obchody budou muset v elektronické evidenci tržeb (EET) evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o platbě dozvědí. On-line obchodník tak bude muset zaslat údaje nejpozději ve chvíli, kdy se dozví o tom, že mu platba byla odeslána z účtu zákazníka. V novém stanovisku tak Generální finanční ředitelství vyšlo vstříc e-shopům.
  • 2. vlna EET: Autentizační údaje si vyzvedlo 16 % firem
    Autentizační údaje do druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) si zatím vyzvedlo 16 procent ze zhruba 250.000 maloobchodníků a velkoobchodníků. Podle odhadů prodejců pokladen je nyní připravena na elektronickou evidenci tržeb asi desetina obchodníků.
  • Jak moc šedá je česká ekonomika a jak s tím souvisí EET?
    Elektronická evidence tržeb má přinést do českého podnikatelského prostředí spravedlivé podmínky pro všechny. A hlavně má EET zlepšit výběr daní a zatočit s neplatiči daní. Říká se tomu šedá ekonomika, což je část ekonomických aktivit, ze které se neodvádí daně a která je před státem skrytá. Dokáže toto EET změnit?
  • Inflace podle analytiků již nebrání konci intervencí ČNB
    Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem dvou procent.
  • Finanční správa zrušila web pro oznamování nevydané účtenky z EET
    Finanční správa zrušila internetovou stránku, na které mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Adresa, kde web fungoval, je od včerejšího večera nedostupná. Vypnutí webu avizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). V České televizi (ČT) řekl, že o zrušení webu rozhodl a o jeho existenci nevěděl.
  • Kvůli EET je ohroženo na 1500 živností
    I kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) jsou ohroženy různé živnosti ve více než 860 z 1500 obcí, jejichž představitelé se dosud zapojili do ankety Sdružení místních samospráv. Celkem jde zhruba o 1470 provozoven, například pohostinství a obchodů, které sdružení označilo v podkladech pro dnešní tiskovou konferenci za zanikající, zaniklé nebo ohrožené. Ministerstvo financí označilo anketu za "účelově zkreslenou a politicky motivovanou".
  • EET: Zdražení přiznává polovina podnikatelů, podporuje ho 58 % lidí
    Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má v Česku lehce většinovou podporu 58 procent lidí. Nepodporuje ho zhruba třetina obyvatel. Z podnikatelů si 59 procent myslí, že nová povinnost povede ke zneužívání informací o firmách politiky a Finanční správou. Zdražení kvůli EET přiznává téměř polovina podnikatelů, 40 procent ceny nezvýší. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu agentury Median, které zveřejnila Česká televize (ČT).
  • Sleva na EET není zdaleka pro každého
    V rámci podpory podnikatelů při zavedení elektronické evidence tržeb (EET) byla do zákona o daních z příjmů přidána sleva na evidenci tržeb ve výši pěti tisíc korun. Po bližším prostudování ale můžete zjistit, že na slevu vůbec nemáte nárok.
  • Máte všechno připraveno na EET?
    Elektronická evidence tržeb pro podnikatele v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb naplno odstartovala. Na tuto novou povinnost by se ale již měli připravit i další podnikatelé. Jaké technické vybavení budete potřebovat?
  • Senátoři ODS, STAN a Valenta navrhují zrušit zákon o EET
    Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) navrhují zrušit zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Svůj návrh zákona na zrušení normy, která má začít platit už ve čtvrtek, dnes představili na tiskové konferenci. Jsou přesvědčeni o tom, že EET v současné podobě uškodí zejména malým podnikatelům a soukromníkům. Senátoři také převzali občanskou petici za zrušení zákona s více než 11.500 podpisy, k níž se mimo jiné připojilo i 19 starostů a 14 senátorů.
  • Co musíte vědět o EET
    Po kontrolním hlášení k DPH přibude některým podnikatelům již od 1. prosince 2016 nová povinnost. Týká se elektronická evidence tržeb i vás a co byste měli určitě vědět?
  • EET na zkoušku? Zájem je minimální, přihlásilo se jen 496 podnikatelů
    Od 1. listopadu si mohou podnikatelé, kterých se týká první vlna elektronické evidence tržeb (EET), ve zkušebním provozu otestovat funkci elektronických pokladen. Ze zhruba 50 tisíc podnikatelů se jich k pilotnímu provozu přihlásilo necelých 500. Navíc potřebné přihlašovací údaje ke spuštění evidence nemá ani polovina podnikatelů.
  • Finanční správa zatím vydala 8900 registrací k evidenci tržeb
    Finanční správa dosud vydala 8899 autentizačních údajů k elektronické evidenci tržeb. Celkem bylo evidováno 4326 provozoven. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 50.000 podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.
  • Podnikatelé nechávají pořízení pokladen k EET na poslední chvíli
    Prodejci očekávají hlavní nápor zájmu o pokladní systémy k elektronické evidenci tržeb až na konci roku, velká část podnikatelů nechává nákup zařízení na poslední chvíli. Již nyní ale poptávka po těchto zařízeních vzrostla, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Některé obchody pokladní systémy pro EET teprve zařazují do nabídky. Podle posledního průzkumu Hospodářské komory si 43 procent obchodníků hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení k EET.
  • 5 způsobů, jak obejít EET aneb do toho se raději nepouštějte
    Způsobů, jak se podnikatelé připravují na blížící se elektronickou evidenci tržeb (EET), je několik. První část z nich si vybírá nebo už vybrala pokladní systém připravený na EET. Druhá část typicky „po česku“ vyčkává, jak to vyřeší ostatní, a třetí se snaží najít způsoby, jak nově vzniklou povinnost obejít. Jaké zaručené rady jsou a nejsou zavádějící? Podívali jsme se na několik teoretických možností co nejobjektivněji.
  • EET: Jde to i levně a bez paušálu
    Náklady spojené s elektronickou evidencí tržeb mohou podnikatelé výrazně snížit výběrem vhodného pokladního řešení. Kasa se může díky dobré správě dat stát i užitečným nástrojem v podnikání.
  • EET: Buďte včas připraveni. Zkušební provoz v listopadu
    Elektronické evidenci tržeb (EET) budou jako první podléhat ubytovací a stravovací služby, a to již od prosince letošního roku. Od stejného data se však snižuje i sazba DPH u stravovacích služeb (kromě podávání alkoholických nápojů) z 21 % na 15 %. Všichni podnikatelé, kterých se EET týká, by si tedy měli co nejdříve zajistit datové připojení a získat přihlašovací údaje na portál správce daně.
  • EET krok za krokem: Jak získat autentizační údaje a vyřídit certifikaci
    Podle odhadů se první fáze EET bude týkat 60 tisíc podnikatelů. Ti všichni musí nejpozději do 1. prosince 2016 připravit své provozy na evidování tržeb. Příprava na EET však zdaleka neznamená jen pořízení vhodného pokladního systému. Je třeba vyřešit i nezbytné formality, v nichž řada podnikatelů tápe.
  • EET: První vlna se týká asi 50 tisíc podnikatelů. Hlásí se jich minimum
    Od 1. září si mohou podnikatelé vyzvedávat autentizační údaje k přihlašování do elektronické evidence tržeb (EET). Během prvního zářijového týdne tak učinilo jen kolem 1400 podnikatelů. První fáze EET by se měla spustit 1. prosince, podnikatelé tak zatím s přihlašováním nespěchají.
  • Spropitné číšníkovi nebude podléhat evidenci tržeb
    Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě, že si ovšem spropitné ponechá částečně nebo celé majitel restaurace, pak by se mělo evidovat. První fáze elektronické evidence tržeb začne 1. prosince a bude platit pro podnikatele ve stravování a ubytování.
  • Farmářské trhy vyjmout z EET? Podle vlády nesystémové
    Vláda zaujala negativní stanovisko k návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky a poslance Jaroslava Klašky (oba KDU-ČSL), aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli povinně zapojit do evidence tržeb. Na svém twitterovém účtu o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayerer.
  • EET: Jaké řešení nabízejí operátoři podnikatelům?
    Mobilní operátoři se začali předhánět v nabídkách pro elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou stát spustí na konci letošního roku. V hledáčku mají několik set tisíc podnikatelů, kterých se povinnost dotkne. Hlavní příjem budou mít z internetového připojení, které EET vyžaduje, a také z nabídky služeb a zařízení pro EET.
  • Koho se týká EET již od prosince?
    Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET; dále jen „zákon“) prošel úspěšně celým legislativním procesem. Nové povinnosti nejdříve dolehnou na subjekty poskytující stravovací a ubytovací služby, a to již od 1. prosince 2016. Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.
  • Evidence tržeb by měla příští rok přinést navíc téměř 16 mld. Kč
    Elektronická evidence tržeb (EET), která by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace, by měla ještě letos přinést do státní kasy půl miliardy korun. Příští rok by to pak mělo být už 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou má ČTK k dispozici.