Štítek PRIBOR

PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) je odhad úrokové sazby, za kterou by si banky navzájem půjčily na českém mezibankovním trhu. Sazba PRIBOR má tedy vliv na konečnou výši úrokových sazeb u běžných půjček, hypoték atd. Často se sazba PRIBOR používá jako referenční sazba v úvěrových a hypotečních smlouvách.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Máme se bát rostoucích úroků?
    Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.
  • Uzavřít hypotéku s variabilní sazbou při minimálních úrokových sazbách je risk
    Rekordně nízké hodnoty variabilních sazeb mohou lákat zájemce o hypotéku. Při volbě mezi fixní a variabilní sazbou by však nikomu neměly uniknout důležité detaily. Jedním jsou aktuální úrokové sazby, druhým pak například klauzule ve smlouvě opravňující banku k automatickému převodu na fixní sazbu.
  • Růst zásob benzínu srazil cenu
    V noci ze středy na čtvrtek našeho času vydal Americký ropný institut (API) svou pravidelnou zprávu o stavu ropných zásob ve Spojených státech.