-
Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
-
Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?
-
Není sazba jako sazba aneb co je p. a. či RPSN?
Obří úrok na spořicím účtu, hypotéka atakující 1% sazbu či rychlá půjčka z klidu domova a téměř zdarma. I tak často působí reklamy na finanční produkty. Jak ale poznat pravou úrokovou sazbu a jak se vyznat v podmínkách finančních produktů?
-
Musí si Češi půjčovat na školní pomůcky pro děti?
Koupit výbavu pro děti do školy není nic levného. A financovat vysokoškoláka? To už vůbec. Kolik Čechů si letos na výdaje spojené se školou muselo půjčit?
-
Jak mohou studenti v novém akademickém roce ušetřit?
Nastupujete v záři do dalšího semestru a už teď se bojíte výdajů spojených se studiem? Podívejte se s námi, na čem v letošním akademickém roce můžete ušetřit.
-
Jak financovat školu? Něco může řešit půjčka na studium
Letní prázdniny se nám přehouply do poslední třetiny. Školáci budou za chvíli nastupovat do dalšího ročníku a studenti do dalšího semestru. Jenže to něco stojí. Co je dobré vědět, pokud uvažujete o půjčce na studium?
-
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
V Česku je půjčkám obecně nakloněno 83 % lidí. Na rozmary si však půjčovat odmítají. Na co tedy využívají peníze nejčastěji?
-
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nastoupili jste na VŠ a zjišťujete, že obor, který jste si vybrali, není to pravé ořechové? Uvažujete, jestli bude lepší akademický rok ukončit nebo jen přerušit? A projde vám to vůbec?
-
Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?
Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména
bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a
dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
-
Velké porovnání mobilních tarifů pro studenty 2017
Přemýšlíte o změně mobilního tarifu a nejste si jistí, jestli je vůbec z čeho vybírat? Co nám v letošním roce pro studenty připravila velká trojka? A co nám můžou nabídnout virtuální operátoři?
-
Bankovní účty pro studenty: kde nejsou zbytečné poplatky?
Nad založením bankovního konta uvažuje plno studentů a nejen těch, kteří se snaží přivydělávat si při studiu. Je ale z čeho vybírat? Podle čeho bychom se vůbec měli rozhodovat?
-
Jaké je zadlužení českých domácností?
Jak jsou na tom aktiva a finanční závazky českých domácností? Podle posledního průzkumu ČBA za rok 2016 české domácnosti bohatnou. Zatímco dřív držely peníze spíš v hotovosti, tak v posledních letech stále více uvažují o investicích. A krom toho si také půjčily zase o kousek víc.
-
Jsou finanční produkty pro studenty opravdu výhodnější?
Na trhu dnes narazíte na řadu produktů, které svým názvem cílí na studenty. Studentský účet, půjčka, nebo dokonce hypotéka. Je však produkt označený jako studentský automaticky výhodnější?
-
Jak na refinancování úvěru
Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
-
Průměrný dluh na školném je 20 tisíc. Častěji dluží bohatí rodiče s vysokoškolským vzděláním
Dát dítě do školy a pak neplatit školné? Překvapivě takových rodičů není málo. Další skupinou školních neplatičů jsou pak vysokoškoláci a dálkoví studenti, kteří důkladně nečtou smlouvy. Průměrný dluh dosahuje 20 tisíc korun.
-
„Věčný“ student žádal o výživné. U soudu neuspěl
Ústavní soud v nedávné době posuzoval případ přelétavého studenta střední školy žádajícího určení výživného, který poměrně často měnil studijní obory bez snahy k jejich dokončení. Jak tento student dopadl?
-
Lepší koleje a učebnice zdarma pro všechny vysokoškoláky?
Politické strany vědí, že studenti vysokých škol a jejich rodiče tvoří významnou část voličů. Nabízí jim proto zlepšení stavu školství celkově i různé způsoby, jak docílit rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání.
-
My předstíráme, že vás platíme, vy předstíráte, že pracujete
Prezenční doktorandi. Studenti, kteří si místo nástupu do práce vybrali vědu a musí proto vyžít se skromným měsíčním stipendiem. Vlastní byt nebo založení rodiny zpravidla nepřipadá v úvahu. Dojde po předčasných volbách ke změně?
-
Školné nezavedeme, tvrdí strany s nejvyššími předvolebními preferencemi
V uplynulých letech jsme vídali snahy politiků o zavedení školného, případně jeho dvojčete se jménem zápisné. Politické strany ho buď odmítají, chtějí se stanovenou horní hranicí nebo bez ní. Ovšem poslední skupina stran je nejhorší – jsou to ty, co postoj ke školnému úspěšně tají.
-
Studentské půjčky pomohou, ale mohou zadlužit již na startu
Školné se na veřejných vysokých školách naštěstí stále neplatí, avšak i tak se může studium nepěkně prodražit. Navíc některé obory jsou natolik náročné na čas, že je při nich prakticky nemožné si přivydělat.
-
Výsledky hospodaření dalšího fondu
ING Penzijní fond, který je součástí holandské finanční skupiny ING, dosáhl v roce 2001 hrubý zisk 225 mil. Kč (v roce 2000 to bylo 137 mil. Kč).