-
Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025
Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?
Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně nemají přitom všichni občané stejný ani v procentním vyjádření. Porovnejme si finanční rozdíly mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně v jednotlivých případech.
-
Jaká je dnes výše důchodu přiznaného v roce 2010?
Občanům, kteří odešli do starobního důchodu v roce 2010, se jejich měsíční starobní důchod zvýšil již několikrát. V letošním roce je už pobíraná penze výrazně vyšší, než činila původně přiznaná částka. Důchodové valorizace jsou velmi důležité a zvyšují během let rozdíly ve výši důchodů.
-
Už víme, jaké budou maximální částky starobního důchodu v roce 2025
Výpočtovou formulí starobního důchodu je nepřímo stanoven i maximální důchod, jehož částka závisí i na získané době pojištění. Kteří žadatelé o starobní důchod dosáhnou v příštím roce na maximální státní důchod a jak bude vysoký?
-
Proč na solidní předčasný důchod dosáhnete jen s vyššími výdělky
Při odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve je nutné mít rozhodné důchodové příjmy značně vyšší než při volbě řádného starobního důchodu, aby byla měsíční částka důchodu stejně vysoká. Podívejme se na praktické příklady.
-
Pět případů, kdy vám zaměstnání sníží důchod víc než nezaměstnanost
Strávit nějaký čas v evidenci Úřadu práce může být v některých případech s ohledem na výpočet důchodu výhodnější než výdělečná činnost nebo předčasný odchod do důchodu. V předdůchodovém věku je tedy vhodné propočítat, zda zaměstnání nebo podnikání nebude mít negativní vliv na výši důchodu. Podívejme se na praktické příklady.
-
Minimální mzda bude v roce 2025 vyšší, než se původně počítalo
Ministerstvo práce a sociálních věcí původně počítalo s tím, že se minimální mzda v roce 2025 zvýší na 20 600 Kč. Nakonec však bude ještě vyšší.
-
Částku předčasného důchodu může zvednout i čerpání podpory v nezaměstnanosti
Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku se stává pro hodně lidí předčasný důchod nutností, ať už ze zdravotních, rodinných, či pracovních důvodů. Stále složitější ale pro některé lidi bude dosáhnout na potřebnou délku zaplaceného pojištění. Věděli jste, že vám v tom může pomoci i podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce?
-
OSVČ a sedm způsobů výpočtu sociálního pojištění
OSVČ mohou na sociálním pojištění odvádět velmi rozdílné částky. Záleží nejenom na druhu výkonu výdělečné činnosti a dosaženém zisku, ale i na způsobu plnění daňových povinností. Podívejme se na jednotlivé varianty.
-
Důchodová překvapení aneb Co ovlivní výši důchodu?
Výše přiznaného důchodu neodpovídá vždy představě žadatelů o starobní důchod. Podívejme se ve vybraných případech, kdy jsou nespokojeni a kdy naopak spokojeni.
-
Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod
Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve výši 100 000 Kč je přiznán podprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?
V posledních letech se zvýšil rozdíl mezi průměrným starobním důchodem a průměrným invalidním důchodem prvního stupně. Jak je to možné? Proč jsou na tom aktuálně příjemci invalidního důchodu prvního stupně hůře než v minulosti?
-
V čem OSVČ často chybují při platbě zdravotního pojištění
Pro osoby samostatně výdělečně činné je zdravotní pojištění povinnou daní. Zdravotní pojištění se platí i ze zisku z „vedlejšáku“. Roční zdravotní pojištění nesnižují žádné slevy a odpočty. Na co si měly dát OSVČ pozor, aby neměly dluhy u své zdravotní pojišťovny?
-
Jak se během dvou let snížil maximální důchod a kdo si pohoršil
Výpočet důchodu pro lidi s velmi vysokými příjmy je v letošním roce značně méně výhodný, než tomu bylo ještě v roce 2022. Jak je to možné? Proč si bohatí lidé tolik pohoršili?
-
Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice
Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu následně dochází k redukci této průměrné mzdy. To znamená, že výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se měnila redukce při výpočtu důchodu během let?
-
Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?
Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si mohli manželé dobrovolně zprůměrovat své důchodové příjmy. To by znamenalo, že by měli následně přibližně stejný důchod. Které manželské páry by na tom mohly vydělat?
-
OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném
Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?
-
Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod
Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu? Jak takový krok sníží dlouholetému zaměstnanci státní důchod?
-
Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu
Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Nižší příjmy v předdůchodovém věku a důchodové rozhodování
Někteří lidé musejí v předdůchodovém věku změnit zaměstnání, přičemž mají aktuálně nižší hrubou mzdu, než na jakou byli zvyklí v minulosti. Jak pokles příjmů v předdůchodovém věku ovlivňuje výši státního důchodu? Není lepší odchod do předčasného důchodu?
-
Jak se během let zvyšovalo krácení u předčasného důchodu?
Výpočet předčasného důchodu se během let zhoršuje. V letošním roce je krácení vyšší až o 67 %, než bylo ještě v roce 2009. Krácení u předčasného důchodu se během let zvýšilo několikrát. Na praktických příkladech si ukážeme, o kolik je aktuální výpočet předčasného důchodu méně výhodný.
-
Co zvýší důchod více? Rok pojištění navíc, nebo mzda vyšší o dva tisíce?
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.
-
Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016
U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
-
Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ
Vyšší státní penzi by vám mohla v budoucnu zajistit manželova nebo manželčina dobrá mzda i vaše studium na vysoké škole. To vše ale jen za splnění určitých podmínek, jak odkrývá návrh důchodové reformy.
-
Kolik a jak dlouho musíte vydělávat na předčasný důchod 20 000 Kč? Příklady napoví
Jak dlouho musíte pracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši 20 000 Kč? A jaký příjem musíte mít, abyste dostali předčasný důchod ve výši 20 000 Kč při 40 odpracovaných letech? Podívejte se na příklady.
-
Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?
OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?
-
Zálohy a platby na dani z příjmů během roku 2024 v příkladech
Pravidla pro výpočet daňových záloh se liší pro zaměstnance, OSVČ a občany s příjmy současně ze závislé činnosti i podnikání. Podívejme se na devět praktických příkladů výpočtu daňových plateb během roku 2024.
-
O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?
I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.
-
Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu
Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?
-
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.
-
Jak funguje a fungovalo zastropování důchodu v Česku?
Měsíční částku starobního důchodu v Česku v roce 2024, stejně jako v předcházejících letech, ovlivňují příjmy pouze do limitu. Velmi nadstandardní příjmy již důchod nezvyšují. V minulosti tomu tak však nebylo.
-
Bude mít někdo nárok na výhodnější výpočet předčasného důchodu?
I po zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 počítají materiály Ministerstva práce a sociálních věcí s výhodnějším výpočtem předčasného důchodu pro některé žadatele. Jaké podmínky bude nutné splnit?
-
Jak moc sníží starobní důchod rok práce za minimální mzdu?
Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, každý rok hraje roli. Během produktivního života příjem samozřejmě kolísá. Jak moc klesne důchod z důvodu práce za minimální mzdu, pokud příjmy v ostatních letech jsou na úrovni průměrné, či nadprůměrné mzdy? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
-
Pobírání předdůchodu a výpočet starobního důchodu
Předdůchod je možností, jak přestat dříve pracovat a současně odejít až do řádného starobního důchodu, a vyhnout se tak předčasnému důchodu. Jak se však starobní důchod následně počítá?
-
Předčasný důchod: Jak vysoká je ztráta při odchodu do penze o tři roky dříve?
Důchodový věk v Česku se postupně oddaluje, do předčasného důchodu tedy odchází více lidí než v minulosti. Předčasný důchod je vždy nižší než řádný důchod. Jaký je finanční rozdíl při odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve?
-
Kdo má důchod 30 % a kdo nad 80 % předchozí hrubé mzdy?
Při výpočtu starobního důchodu je v Česku výrazně zastoupen prvek solidarity. Čím vyšší příjmy v předdůchodovém věku, tím vyšší pokles životní úrovně. Podívejme se na praktické příklady.
-
Je výpočet důchodu rovnostářský? Příklady napoví
Při výpočtu starobního důchodu v Česku dochází k situacím, že dva občané mají odlišnou část pojištění, a přitom jsou na tom pro důchodové účely za dané období stejně. Podívejme se na pět vybraných příkladů.
-
Předčasný důchod v roce 2023
Mnoho občanů z různých důvodů uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. V takovém případě je nutné počítat s trvale nižším důchodem. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2023? Jak bude vysoký v závislosti na dosahovaném příjmu?
-
Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech
Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.
-
Co jste možná nevěděli o předdůchodu
Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
-
Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
-
Do kdy podat opravné přehledy?
Jak postupovat, pokud potřebujete podat opravný přehled, a kdy k něčemu takovému může dojít? A proč rozhodně nenechat chybu jen tak vyšumět?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
-
Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
-
Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
-
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
-
10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
-
OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
-
Rozdílný výpočet pojistného v příkladech
Sociální pojištění a zdravotní pojištění se v některých případech počítá odlišně. Podívejme se na vybrané příklady.
-
Kdo patří mezi desetinu nejbohatších důchodců?
U starobních důchodů jsou menší finanční rozdíly než u mezd, přesto mají někteří penzisté nadprůměrný důchod a jiní podprůměrný. Kdo dosáhne na důchod, který pobírá pouze každý desátý penzista? Jak je tato hranice vysoká?
-
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
-
Zajímavosti při výpočtu důchodu v příkladech
Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. V praxi tak dochází k situacím, že někteří žadatelé mají nižší důchod, než by čekali a jiní naopak vyšší. Podívejme se na vybrané příklady, proč tomu tak je.
-
Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
-
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
-
Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?
Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?
-
Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč měsíčně, ještě méně anebo vůbec nic?
Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A kdy můžete čekat jen 7 600 Kč měsíčně anebo dokonce méně?
-
Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
-
6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Jak si snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění
Nedaří se vám letos v podnikání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění se vám zdají až příliš vysoké vůči menšímu zisku? Možná to nevíte, ale lze si zažádat o jejich snížení.
-
Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.
-
Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
-
Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
Zatímco na dani z příjmu fyzických osob nemusí někteří zaměstnanci nic platit a v případě nároku na daňový bonus mohou dokonce peníze od státu obdržet, tak zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno. Jak vysoké je zdravotní pojištění, kdo je zodpovědný za platbu a na co si musí dát zaměstnanec pozor?
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
-
5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017
Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
-
Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
-
Kdy může být důchod nižší než 5 tisíc?
Starobní důchod není přiznáván při dosažení řádného důchodového věku automaticky, žadatel o starobní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění. Proč může být starobní důchod nižší než 5 tisíc Kč? A do jaké částky má měsíční důchod desetina nejchudších penzistů?
-
Jak vysoký bude invalidní důchod z mládí v roce 2017?
Při splnění zákonných podmínek má nárok na invalidní důchod i mladistvý, který nikdy nepracoval. Kdo má nárok na invalidní důchod v mimořádných případech? Jak vysoký bude tento invalidní důchod v roce 2017?
-
Živnostníci s nízkým ziskem platí vysoké daně
Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň z příjmu pro lidi s vysokými příjmy, tak platí drobní živnostníci na povinných daních více než podnikatelé s miliónovými zisky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
-
Přehled pro OSSZ v deseti bodech
Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
-
Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
-
Kdo zaplatí v roce 2016 více na sociálním pojištění?
Přestože sazba sociálního pojištění pro zaměstnance ani OSVČ pro rok 2016 nestoupla, tak se některým lidem platba sociálního pojištění prodraží. Podívejme se na praktické příklady, kdy bude nutné šáhnout hlouběji do kapsy.
-
Výpočet důchodu v roce 2016
V roce 2016 se bude státní důchod počítat odlišně oproti roku 2015. Oproti minulým rokům jsou změny ve výpočtu důchodu menší. Podívejme se na konkrétní výpočet důchodu v příštím roce.
-
Lze si odchodem do důchodu polepšit?
Odchod do důchodu znamená zpravidla pokles životní úrovně. U každého občana však v různé míře, neboť výpočet důchodu je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i solidarity. Kteří žadatelé o důchod v roce 2015 si však finančně polepší?
-
Kdo platí nejméně na sociálním pojištění?
Zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Přesto někteří zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění méně. Proč? Obdobná situace je i u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podívejme se na praktické výpočty v roce 2015.
-
Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?
Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném pojistném efektivně více než jiní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2015.
-
Důchod v roce 2015, co je dobré vědět?
Důchodová legislativa prochází v Česku v posledních letech výraznými změnami. Rok 2015 není výjimkou. Oproti roku 2014 se opět mění výpočtová formule důchodu. S čím je potřeba při odchodu do důchodu v roce 2015 počítat?
-
Kolik platíme na zdravotním pojištění?
Pro zdravotní pojišťovny není klient jako klient. Nejméně inkasují zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, nejvíce od občanů s nadstandardními příjmy. Jaké jsou aktuální platby na zdravotním pojištění? Jak se promítne do plateb zvýšení minimální mzdy?
-
Práce za nižší mzdu nebo předčasný důchod?
Mít adekvátní finanční ohodnocení v předdůchodovém věku není snadné. Někdy finanční ohodnocení neodpovídá získaným zkušenostem a znalostem. Někteří občané proto váhají, zdali přijmout nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí nebo raději odejít do předčasného důchodu.
-
Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
-
Důchody se téměř nedaní, jak klesá životní úroveň odchodem do penze?
V naprosté většina případů jsou důchody v Česku vypláceny čisté, neplatí se z nich daň z příjmu fyzických osob, sociální ani zdravotní pojištění. Proto je potřeba porovnávat výši důchodu s čistou mzdou před odchodem do důchodu.
-
Invalidní důchod v mimořádných případech v roce 2014
Někteří občané mladší 28 let nesplňují podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu, neboť nepracovali. Při splnění zákonných podmínek je jim však přiznán invalidní důchod v mimořádných případech. Jak je v roce 2014 tento důchod vysoký?
-
OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
-
Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
-
Sociální zabezpečení v roce 2014
Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
-
Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
-
Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
-
Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu
Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?
-
"Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
-
Výpočet důchodu v roce 2014
Stejně jako každý rok, i pro rok 2014 dochází ke změně ve výpočtu starobního důchodu. Jak se bude důchod počítat v roce 2014? Kdo si polepší a kdo pohorší a proč?
-
Mám vyšší příjem než kolega, přesto nižší důchod
Počítat důchod pouze dle současného příjmu může být velmi nepřesné. Mimo to výši státního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž získaná doba pojištění. V praxi tak dochází k situaci, že zaměstnanec s vyšším příjmem než kolega má nižší státní starobní důchod.
-
Kdy se platí z podprůměrného příjmu vysoké daně?
Ve většině případů platí, že čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění (v procentech z příjmu). Nemusí tomu tak však být vždy. V Česku najdeme několik případů, kdy je zdanění vysoké i při nízkém příjmu. A to jak pro zaměstnance, tak OSVČ. Podívejme se na některé praktické příklady.
-
Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu
Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?
-
Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod
Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.
-
Jak sníží důchod započítání všech příjmů?
Zatímco žadatelům o důchod v roce 2013 se započítávají do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012, tak žadatelům o důchod třeba v roce 2028 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2027. Jak to ovlivní výši důchodu?
-
Kdy budete mít průměrný důchod?
Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?
-
Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
-
Deset mýtů u zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
-
Daňové perličky
Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
-
Týden práce navíc a vyšší důchod o stokoruny
Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité. Výše důchodu závisí na výdělcích a získané době pojištění. Hodnotí se však celé ukončené roky, což je potřeba si pohlídat. Jeden týden práce navíc může výrazně ovlivnit výši důchodu.
-
OSVČ a nemoc v roce 2013
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze, když si platí dobrobolné nemocenské pojištění. Jak vysokou nemocenskou OSVČ v roce 2013 dostanou?
-
Do důchodu v prosinci 2012 nebo lednu 2013?
V roce 2012 se důchod vypočítává jinak než v roce 2013. Proto někteří občané stojí před rozhodnutím, zda odejít do důchodu v prosinci nebo až v lednu. Na praktických příkladech si ukážeme, pro koho je která varianta výhodnější.
-
Denní komentář (Böhm & partner)
Kompletní přehled uplynulého obchodního dne na amerických a
evropských burzách. Doporuční na zajímavé tituly, vývoj kurzů akcií,
indexových certifikátů a další... Vše v přehledných grafech a tabulkách.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Americké akcie posílily, cena zlata klesla, oslabování dolaru se změnilo ve stagnaci.
-
Stane se na burze?
České akcie prožívají tento týden klidnější období. Dnešní obchodování by nemělo být výjimkou. Situace na zahraničních trzích se uklidnila, nicméně k výraznějšímu růstu většiny titulů na pražské burze nedojde.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Ekonomické reporty již dávno neženou americké trhy směrem vzhůru, spíše, po mírných růstech, trhy nedokážou navázat na pozitivní otevření a pokračují v dosti rozkolísaném trendu, který je spíše negativní.