-
Prodlužujete studium na vysoké škole? Kolik si připlatíte za delší studium
V Česku se často debatuje o zavedení školného na veřejných vysokých školách, nicméně již nyní řada studentů za studium platí. Mohou platit například poplatky za delší studium, které si stanovují jednotlivé vysoké školy a často se liší mezi fakultami i obory. Jaké jsou poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 na jednotlivých českých vysokých školách? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
-
Studentská poradna: jak se daní brigády, přechod na další vysokou
Podívejte se na 4 příklady, které vám pomohou pochopit, jak získat daně z brigády zpět, jak přejít na další vysokou školu a jak se vyhnout placení zdravotního pojištění.
-
K čemu je dobrá kvalifikační dohoda a co je jejím obsahem?
Pokud chce zaměstnavatel investovat finanční prostředky do zkvalitnění výkonu svých pracovníků, ale zároveň si tuto investici chce pojistit, nabízí mu zákoník práce nástroj v podobě kvalifikační dohody.
-
Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?
Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?
-
Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
-
Co dělat po neúspěšném ukončení studia?
Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?
-
Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…
Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?
-
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?
Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?
-
Stát platí zdravotní pojištění i za některé studenty starší 26 let
Myslíte si, že stát za vás bude platit zdravotní pojištění jen do 26 let? Tak to jste na omylu. V některých případech za vás bude hrazeno pojištění, i když přesáhnete zmíněný věk. Kdy ale?
-
Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
-
Jak napsat rychle svoji bakalářku či diplomku?
Psaní bakalářské či diplomové práce je náročné a zdá se vám, že tím trávíte své mládí. Jak na její rychlé dokončení? Čemu se vyhnout? A kdo vám pomůže?
-
Co dělat, když nestíhám bakalářku či diplomku?
Blíží se termín odevzdání a vy nestíháte svoji bakalářskou či diplomovou práci? Můžete odložit termín odevzdání? Kdy můžete přerušit studium? A dá se závěrečná práce koupit?
-
Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?
Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?
-
Studium na vysoké škole a sirotčí důchod
Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?
-
Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?
Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?
-
Jak dlouho musíte živit flákače?
Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
-
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Absolventi, kteří během studia opisovali, nechali si napsat závěrečnou práci na zakázku nebo třeba podplatili vyučujícího, aby složili obtížnější zkoušku, můžou nově snadno přijít o diplom i o titul. A to i několik let zpětně.
-
5 příkladů z poradny: Kdy budete platit za VŠ?
5 příkladů ze studentské poradny a jejich řešení. Kdy se platí za studium a kdy ne? Co VOŠ a následné studium? Co neúspěšně ukončené studium?
-
Co dělat, když jsem ztratil rodný list?
Nemůžete najít svůj rodný list, ale víte, že jej v blízké době budete potřebovat? Prohledali jste opravdu všechno, ale kde nic – tu nic? V tom případě vás čeká vyřizování.
-
Kolik vysokoškoláků je bez práce?
Vysoká škola ztrácí prestiž. Pověsti vysokoškoláků nepomáhají vysokoškolské rychlokvašky, ani politikové, kteří rádi prohlubují zákopy mezi sociálními skupinami. Kolik je vůbec v ČR vysokoškolsky vzdělaných lidí? A jak se podílejí na nezaměstnanosti?
-
6 věcí, které je dobré vědět o přijímačkách na VŠ a Scio testech
Pokud se letos hlásíte na vysokou školu jako čerstvý maturant, tak dobrou zprávou pro vás je, že jako maturant máte vyšší pravděpodobnost při přijetí než ostatní uchazeči. Po maturitě máte všechny znalosti čerstvě v hlavě a ještě jste je nestačili zapomenout. Každý rok také o něco málo stoupá pravděpodobnost, že budete na vysokou školu přijati, ubývá totiž počet uchazečů, zatímco kapacita škol často roste. To ale neznamená, že se nemusíte na přijímací zkoušky vůbec připravovat. A víte, jak to vůbec na takových přijímačkách chodí?
-
Přinese vám MBA povýšení a lepší plat? Jak na výběr školy?
Institucí nabízejících i v tuzemských podmínkách zisk titulu MBA přibývá. V České republice jich je v současnosti několik desítek, oficiální akreditaci má však pouze zlomek z nich. Titul z prestižní univerzity má ale dle výzkumů pozitivní vliv na kariéru absolventa. Držitelé titulu jsou spokojenější a mají větší šanci na povýšení i zvýšení platu o více než třetinu.
-
8 tipů jak přežít zkouškové
Jste ponoření do skript pomalu až tak, že vám slova tančí před očima? Máte snad už šestý šálek kávy za den a i přes pěti hodinovou seanci s Mikroekonomií máte pocit, že jste se nic nenaučili? Možná nastal moment rozplánovat si váš čas před zkouškovým obdobím efektivněji.
-
5 tipů pro ty, kdo se nedostali na vysokou školu
Neúspěšní uchazeči o studium na vysoké škole by neměli věšet hlavu. Čím vyplnit roční čekání na další přijímací zkoušky?
-
Tisíce absolventů aktuálně opouští vysoké školy. Problémy na trhu práce mají především ženy
Na český trh práce letos zavítají tisíce nových absolventů vysokých škol. Univerzita Karlova v Praze očekává až 9 tisíc absolventů, Masarykova univerzita v Brně jich pak hlásí 5406. Dle údajů Úřadu práce ČR jsou dlouhodobou nezaměstnaností ohroženi především absolventi humanitních studií a ekonomických oborů. Dvě třetiny nezaměstnaných vysokoškoláků pak tvoří ženy. Neúspěch při hledání práce po ukončení vysoké školy při tom může dle odborníků vést až k depresi.
-
Akademické tituly už nemají takovou váhu jako dříve
Češi rádi používají u svého jména své akademické tituly, mnoho lidí dokonce studuje vysokou školu jen kvůli titulu před nebo za jménem. Vysokoškolské vzdělání však není ve všech případech pro zajímavou kariéru nejdůležitější.
-
Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
-
Při výběru vysoké školy hrají roli přátelé a rodina
Na doporučení přátel a rodiny nejvíc dají mladí lidé při výběru vysoké školy. Vyplývá to z průzkumu mezi studenty 1. ročníku Bankovního institutu vysoké školy (BIVŠ). Vzdělání si nejčastěji studenti platí sami nebo jim pomáhají rodiče.
-
Jak novela vysokoškolského zákona změní život studentům
Od akademického roku 2015/2016 vyšší sociální stipendium studentům a žádný poplatek za další studium, na druhou stranu ale pro některé uchazeče nutnost prokázání zdravotní způsobilosti ke studiu. Co dalšího se změní, pokud zákonodárci schválí velkou novelu vysokoškolského zákona?
-
Co přinese a nepřinese studentům novela vysokoškolského zákona
Na začátku září představilo ministerstvo školství veřejnosti novelu vysokoškolského zákona. A přestože už upustilo od zavádění školného a snižování podílu studentů v akademických senátech, vliv na studenty, uchazeče o studium, ale i absolventy mít rozhodně bude. Takže jakých změn ve vysokém školství se dočkáme?
-
Věříte si málo, nebo moc? Chvála pochybnostem
Roku 1999 byl sociálními psychology na Cornellově univerzitě popsán Dunning-Krugerův efekt. Nový termín nazvaný podle příjmení svých objevitelů popisuje vztah mezi schopnostmi (kompetencemi) člověka a jeho hodnocením sebe sama i dalších lidí. Jednoduše řečeno: schopní lidé o sobě neustále pochybují, neschopní si věří až moc.
-
Hrozí i Česku tzv. Higher Education Bubble?
Rodiče tápou, zda vůbec má cenu posílat děti na univerzitu – uživí se pak? Není výhodnější se rovnou zapojit do pracovního procesu - dřív než stejně staří studenti - a získávat zkušenosti z praxe od samého počátku?
-
Higher Education Bubble: Dočkáme se jí i u nás?
Ve Spojeném království a USA se zejména od letošního jara rozvíjí bouřlivá debata na téma „higher education bubble“ – je rapidní nárůst školného na státních i soukromých vysokých školách opodstatněný, nebo se jedná jen o „bublinu“? A vyplatí se tam ještě VŠ vzdělání, nebo je pro méně majetné studenty výhodnější začít pracovat a získat zkušenosti tímto způsobem, byť pro ně zůstanou uzavřené pracovní příležitosti vyžadující diplom? A může toto nastat i v ČR?
-
Denní report z trhů (Fio)
Chcete vědět jak dopadl včerejší obchodní den
na kapitálových trzích u nás, v USA a v Německu? Výběr těch nejdůležitějších
událostí, které ovlivnily trhy a navíc investiční doporučení, popis trhu,
očekávané události. Vše se dočtete v následujícím reportu.
-
Pšenice pod prodejním tlakem
Pod silný prodejní tlak ze strany komoditních fondů se dostala při včerejším obchodování pšenice. Podle odhadů tyto fondy prodaly na CBOT během dne přibližně 9 – 11 tisíc kontraktů této obilniny. Obchodování bylo převážně technického charakteru....
-
Akciový výhled 15.9.
Jestliže v pátek se na českém trhu prosazovaly korektivní tendence, které povzbuzovaly horší výsledky Oraclu spolu s makroekonomickými údaji pod očekávanými úrovněmi z US ekonomiky, pak do nového...