Štítek daňová optimalizace

Daňová optimalizace se využívá pro to, aby bylo státu legální cestou odvedeno, co nejméně. Je to využití legálních prostředků pro snížení daní. Většinou se jedná o využití daňových slev, tvorbu rezerv, právních kliček (korunové dluhopisy), opravných položek a také využití "offshore" společností.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Daňové zvýhodnění na děti za rok 2022 v příkladech
    Rodinnou daňovou povinnost výrazně snižuje daňové zvýhodnění na děti. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupuje zaměstnanec, OSVČ a kdo má nárok na roční daňový bonus.
  • Odchod do důchodu během roku a daně
    Většině starobních důchodců, kteří odešli v průběhu roku 2021 do starobního důchodu, vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Kdy naopak na daňovou vratku nárok nevznikne? Podívejme se na praktické příklady.
  • 3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
    Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
  • Co dělat, když jste teď přišli na chybu ve svém daňovém přiznání?
    Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl, kdy a které použít a na jaké chyby si při vyplňování daňového přiznání dávat pozor.
  • Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
    Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Víte o tom, že když jste loni zrušili životní pojištění, tak musíte letos podat daňové přiznání?
    Předčasné zrušení životního pojištění během roku 2018 přináší daňové povinnosti a dodanění daňových odpočtů uplatněných v minulých letech a příspěvků zaměstnavatele. Jak se postupuje?
  • Poradna plná daňového přiznání
    S blížícím se termínem daňového přiznání, který je letos v pondělí prvního dubna, se množí v naší poradně dotazy na daně z příjmu. Kdo musí přiznání podat, jaké příjmy je třeba uvést a jak je zdanit. Pojďme se společně podívat na některé dotazy.
  • Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
    Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?
    Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?
  • 8 případů, kdy zaměstnanec dostane daňovou vratku za rok 2017
    Po provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 obdrží někteří zaměstnanci část zaplacené daně z příjmu během roku zpět. Podívejme se na osm příkladů, kdy vznikne nárok na daňovou vratku.
  • 4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
    Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy máte nárok na vrácení daně?
    Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak jsou na tom Češi s korupcí a přiznáváním příjmů?
    Proč falšujeme daňová přiznání a jaký je náš vztah ke korupci? Brněnští ekonomové a politologové experimentálně zkoumají vztah lidí k věcem veřejným. I když komplexní závěry ještě nejsou známy, částečné výsledky jsou už dostupné.
  • OSVČ a daňové zvýhodnění na děti
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?
  • Kdy se vyplatí přejít na daňovou evidenci?
    Mnozí živnostníci využívali v minulých letech z důvodu jednoduchosti, jednoznačnosti a daňové výhodnosti výdajový paušál. Od letošního roku jsou však podmínky pro stanovení výdajů paušálem přísnější. Živnostníci by proto měli zvážit, zda u paušálu zůstat, nebo raději přejít na daňovou evidenci. Co vše je dobré zohlednit?
  • Co dělat, když se chci stát daňovým poradcem?
    K tomu, abyste se stali daňovým poradcem, je nutné vykonat kvalifikační zkoušky na daňového poradce. Přečtěte si, co vše musíte splnit, abyste mohli takovou zkoušku vykonat a začít podnikat jako daňový poradce.
  • Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila daňovou kontrolu
    Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvýšit.
  • Zpracování daňového přiznání daňovým poradcem má své výhody
    Odborníci shrnují využití služeb daňového poradce následně: uplatní všechny daňové slevy i odpočty a najde nejvýhodnější formy zdanění daných transakcí. Navíc prodlouží termín pro podání daňového přiznání téměř o tři měsíce.
  • Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
    Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
  • Z daňových rájů je ovládáno už 18 pct kapitálu českých firem
    Praha 15. prosince (ČTK) - Objem registrovaného kapitálu tuzemských firem, který je ovládán z daňových rájů, letos vzrostl o 41 miliard na 391,8 miliardy Kč. Z daňových rájů je tak kontrolováno již 17,7 procenta celkového registrovaného kapitálu českých firem. Největšími zahraničními vlastníky českých podniků jsou z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu Nizozemci, Němci a Rakušané. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).
  • Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na děti?
    Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má na něj nárok?
  • Proč přesídlit na Kypr - srovnání daňové zátěže
    V dnešní době se stále více podnikatelů zajímá o možnosti jakým způsobem využít zahraniční společnosti v rámci mezinárodního daňového plánování. Mnoho podnikatelů mělo donedávna pocit, že v České republice může dojít k pozitivním změnám vedoucím ke zlepšení podnikatelského prostředí. Zvláště v době krize podnikatelé očekávají příznivější postoj státu.
  • Daňové ráje a jejich přitažlivost pro české společnosti
    Porovnáme-li USA s ČR dle výše HDP, odhadovaný odliv finančních prostředků z daní by mohl dosáhnout částky 23 miliard korun. V rámci evropské sedmadvacítky by se pak jednalo o „únik“ na odvodech okolo 100 miliard eur.
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
  • Situace na trhu platebních karet v ČR
    Přinášíme vám statistická čísla okolo platebních karet v České republice. A jsou to čísla velice zajímavá. V kombinaci s cenovou politikou bank naznačují další strategii finančních ústavů v této oblasti. Při pohledu na tato čísla je mimo jiné jasné, proč banky bezprostředně poté, co vyhnaly své zákazníky od přepážek, v letošním roce zpoplatnily výběry z bankomatů.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Burza zaznamenala zpočátku poklidné obchodování, které v druhé polovině dne propuklo v další lavinu prodejů a toto oživení přineslo oslabení indexu PX-D o více jak 1,5 %. Aktivita byla převážně na straně domácích investorů a postupně se za prodejní objednávku jednoho člena burzy  zřetězila prodejní ochota ostatních investorů.