-
Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?
Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?
-
Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
-
Kvíz: jak dobře znáte české daně?
Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
-
Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Co týden dal: Při testech emisí podváděl jen Volkswagen
Německý úřad pro motorová vozidla KBA dokončil testování naftových aut a dospěl k závěru, že při testech emisí podváděl jen Volkswagen. Česko je pro zahraniční investory po čtyřech letech opět nejatraktivnější zemí mezi 16 zeměmi střední a východní Evropy. Deficit veřejných financí loni klesl na 0,42 % HDP z 1,95 % v roce 2014 a je tak na historickém minimu. Díky intervencím ČNB se za poslední dva roky zvýšil český export o 400 až 450 miliard korun. Stát přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila daňovou kontrolu
Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvýšit.
-
Dvě třetiny manažerů podporují ohlašovací povinnost při převodu do daňového ráje
Pokud vláda zavede pro podnikatele ohlašovací povinnost při převodu peněz do takzvaných daňových rájů, bude to mít pozitivní efekt v boji s daňovými úniky. Pro podobné opatření se v exkluzivním průzkumu provedeném společností Mazars vyjádřily téměř dvě třetiny dotázaných manažerů. Odpovídalo celkem 102 respondentů, většina z nich v českých firmách zastává posty výkonných a finančních ředitelů.
-
Jak vysoké daně platí firmy ve světě?
Nízké daně podporují podnikání. Trendem ve vyspělých členských zemích OECD je snižování daně z příjmu pro firmy. Za posledních 10 let snížilo sazbu daně 25 členských zemí. Jak vysoká je sazba daně z příjmu právnických osob v roce 2014 v zemích OECD?
-
Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
-
Jak dál s veřejným dluhem?
KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
-
Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit
Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.
-
Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?
Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
-
Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
-
EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
-
Čekia: Zájem o daňové ráje u českých firem letos opět roste
Praha 29. září (ČTK) - Počet českých společností, které sídlí na místech považovaných za daňové ráje, se za letošní první pololetí zvýšil o 147 na 11.571, tedy o 1,3 procenta. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (Čekia). V loňském roce přešlo do daňových rájů nejméně firem za poledních pět let a letošní čísla podle agentury ukazují, že zájem o přesun letos opět roste. Z daňového ráje je podle Čekia nyní kontrolováno 3,3 procent firem registrovaných v Česku.
-
Čekia: Zájem o daňové ráje letos opět roste; extrémní zájem je o Kypr na úkor Nizozemí
Počet firem s vlastníkem z daňového ráje se blíží 11 600, resp. 3,3 % firem registrovaných v ČR.
-
Kypr poodhalil vlastníky tamních firem
8.6.2011 Nová on-line služba umožňuje za poplatek 8, 54 EUR nahlídnout do kyperského obchodního rejstříku. Značně se tím usnadní zjišťování vlastnických struktur tamních onshorových společností. Kypr je právě díky možnosti skrýt vlastnickou strukturu firem a příznivým daňovým podmínkám dlouhodobě považován za daňový ráj a je často vyhledávaným místem i pro mnoho českých podnikatelských subjektů.
-
Řekneme vám, které daňové ráje jsou „in“?
Snižování daňových sazeb je cestou k přilákání zahraničního kapitálu do země. V mnohých zemích se dokonce neplatí téměř žádné daně, což současně s ochranou finančních informací, dělá z těchto zemí daňové ráje. Dle OECD se za daňové ráje považuje 38 zemí světa. Kam firmy nejvíce „stěhují“ své peníze?
-
Hruška: Zánik daňových rájů v budoucnosti nehrozí
Díky neobjektivním informacím v mediích je daňové plánování vnímáno na hranici zákona. Tak tomu však není - jedná se o legitimní a racionální postupy, uvedl Vítězslav Hruška, obchodní ředitel společnosti SMART Companies.