Štítek den daňové svobody

Den daňové svobody rozděluje dvě období. Tím prvním je doba, ve které daňoví poplatníci v podstatě vydělávají na vládu a státní instituce. Toto období končí dnem daňové svobody, po kterém již poplatníci mohou rozhodovat o svých penězích sami. V roce 2019 připadl na 29. května.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?
    Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?
  • V které zemi EU pracují občané na stát nejkratší dobu?
    Den daňové svobody je datum, které pomyslně určuje, kdy občané přestávají „pracovat na stát“ a kdy začínají „pracovat na sebe“. Kdy nastává v Česku a kdy v dalších zemích EU? Jak dlouho pracujeme na stát? Kde nastává den daňové svobody nejpozději?
  • Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii
    Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením. 
  • V Česku je ekonomická svoboda vyšší než v Rakousku a Německu
    V každoročně sestavovaném indexu ekonomické svobody si stojí Česko dlouhodobě výborně, pro rok 2020 patří Česku 23. místo na světě a výsledný index je vyšší než např. v Německu, v Rakousku, v Norsku nebo v Japonsku. 
  • Rok 2020 je rokem přestupným
    Rok 2020 je rokem přestupným a 29. února vychází na sobotu. Kdy byl poslední přestupný rok? Jak se stanovují přestupné roky? Jak vycházejí v roce 2020 státní svátky?
  • Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
    Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
  • Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?
    Z členských zemí Evropské unie přestávají nejdříve během roku pracovat na stát občané na Kypru, nejdéle pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom „daňově“ v Česku?
  • Je ekonomická svoboda v Česku vyšší než v Německu?
    V hodnocení pro rok 2018 je v Česku ekonomická svoboda vyšší než např. v Německu, ve Finsku, v Japonsku nebo v Rakousku. Lepší hodnocení než Česko má pouze 23 zemí. V posledních letech se hodnocení Česka stále zlepšuje.
  • EU: Nejdéle pracují na stát Francouzi
    Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.
  • Co týden dal: ČOI uložila historicky nejvyšší pokutu organizátorům předváděcích akcí
    ČOI uložila pokutu dva miliony korun společnosti Astena group za klamavé předváděcí akce. Je to nejvyšší pokuta organizátorům těchto akcí. Den daňové svobody připadá letos podle Deloitte na 20. června. Loajalita zákazníků Škody Auto je vyšší než u automobilky Porsche. Německé veřejné finance loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od sjednocení země. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Deloitte: Den daňové svobody bude letos později, 20. června
    Češi letos přestanou pracovat na stát o dva dny později než loni. Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle výpočtů společnosti Deloitte na 20. června. Společnost to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.
  • Deset omylů při vyplňování daňového přiznání
    Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos dříve
    Letošní den daňové svobody se nezadržitelně blíží. Podle výpočtů Liberálního institutu připadá letos na 10. června, loni to bylo 11. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Česko patří mezi ekonomicky nejsvobodnější země světa
    Osobní a ekonomická svoboda je spolu s demokracií základním předpokladem pro zvyšování životní úrovně občanů. Dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2014" je Česko 26. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa (horší hodnocení má např. Jižní Korea, Norsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie či Itálie).
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos stejný jako v loni
    Češi letos přestanou pracovat na stát stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance opět na 27. června. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Lidé neví, kolik dávají státu. Napoví Den daňové svobody
    Den daňové svobody se nepočítá podle daňového přiznání, jak si mnozí myslí, ale podle makroekonomických statistik. Jakkoliv je to údaj přibližný, v jednom obstojí: ukáže skutečný stav daňového zatížení a nákladů na provoz státu. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Daně nás dusí a bude ještě hůř
    Stát bude vesele bujet dál, alespoň podle dalšího utažení daňových šroubů schváleného minulý týden vládou. Svůj nárok na uplatnění slevy na dani v roční výši 24 840 Kč budou muset oželet i pracující důchodci a dost značně se snižuje laťka „paušálníkům“.
  • Den D se blíží aneb Den daňové svobody letos o 6 dní dříve
    V letošním roce přivítáme daňovou svobodu 9. června 2012. Den daňové svobody, který každoročně vyhlašuje Liberální institut jakožto ukazatel svobody daňových poplatníků, letos nastane o 6 dní dříve než v minulém roce.
  • Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
    Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
  • Cenová hladina dále mírně klesá
    Stejně jako v minulých dvou měsících klesly spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně o 0,1 %. Rozdílný cenový vývoj v letošním a loňském květnu (růst o 0,6 %) se projevil výrazným zpomalením meziročního tempa růstu na 2,5 %, což je hodnota dosažená naposled v prosinci 1999.