-
Jsou české důchody více „rovnostářské“? Jak se vyvíjí solidarita v letech
Při výpočtu starobních důchodů v Česku platí, že lidé s nízkými příjmy mají relativně vysoký náhradový poměr a lidé s vysokými příjmy nízký náhradový poměr. Výpočet důchodu je tedy výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se od roku 2020 změnil princip solidarity při výpočtu důchodu? Podívejme se praktické příklady.
-
Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?
Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
V jaké zemi platí zaměstnavatel nejvyšší pojistné za zaměstnance?
Zvýšení hrubé mzdy zaměstnanci o tisícikorunu znamená pro zaměstnavatele v Česku zvýšení mzdových nákladů o 1338 Kč, neboť se jim o 338 Kč zvýší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoké pojistné platí zaměstnavatelé za zaměstnance v zemích OECD?
-
V jakých 14 zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc korun?
Průměrná mzda v Česku stoupá, je vyšší než v deseti členských zemích OECD a přibližuje se hodnotě průměrné mzdy v Řecku nebo v Portugalsku. Ve kterých členských zemích OECD byla v loňském roce průměrná hrubá mzda vyšší než 100 tisíc korun?
-
Ukrajina versus Rusko: jaký je průměrný věk dožití a odchod do důchodu?
Již 57 dní okupuje Rusko Ukrajinu, mezitím zemřely tisíce vojáků a civilistů. Přitom se jedná o dvě největší země Evropy. Jak jsou na tom země z pohledu demografie? Jaký je průměrný věk dožití v Rusku a na Ukrajině ve srovnání s ČR? A kdy se odchází do důchodu v těchto zemích?
-
Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě?
V Česku se postupně zvyšuje důchodový věk na 65 let. V řadě vyspělých zemí světa se důchodový věk zvyšuje ještě více. Kde mohou občané počítat s důchodovým věkem 67 let?
-
5 věcí, které vám sníží důchod
Na výši starobního důchodu má vliv spoustu věcí, které se nevyplatí podcenit. Co může váš starobní důchod snížit? A jak dosáhnout na vyšší starobní důchod?
-
Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.
-
Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
-
Kde se žije důchodcům nejlépe?
Z členských zemí Evropské unie klesá životní úroveň odchodem do penze nejméně v Lucembursku, v Itálii, ve Španělsku a ve Francii. Jak si stojíme v Česku? Ve kterých zemích jsou na tom penzisté hůře než v Česku?
-
7 příkladů, kdy je výhodný předčasný důchod
Z důvodu postupného prodlužování důchodového věku odchází do předčasného důchodu rok od roku více lidí. Kdy mnohou předčasní důchodci pracovat nebo na jaké daňové slevy mají nárok, si ukážeme v několika praktických příkladech.
-
Jak na reformu důchodového systému?
Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?
-
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Od lednové splátky důchodu se všechny penze v Česku budou automaticky valorizovat, zvýšení důchodů je výrazně vyšší než v předchozích letech. Jak vysoké jsou důchody v porovnání s dosahovaným příjmem v evropských zemích?
-
Je Česko zemí invalidů? Mohou nám Rakušané říkat Simulanten bande?
V České republice je přeš 400 tisíc invalidních důchodců. Kolik máme invalidních důchodců? Jsou Češi opravdu Simulanten banden? A jak jsou na tom sousední státy?
-
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Pro přiznání státního starobního důchodu nestačí pouze dosáhnout řádného důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění. Jestliže není potřebná doba pojištění získána, tak nelze státní důchod přiznat. V roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 34 let.
-
Jak klesá životní úroveň odchodem do penze v Evropě?
Odchod do penze znamená snížení životní úrovně. Průměrný státní důchod je ve všech členských zemích EU nižší než průměrná mzda. Rozdíly v poklesu životní úrovně jsou však rozdílné. Náhradový poměr v Lucembursku je více než dvojnásobný oproti náhradovému poměru v Irsku. Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi EU?
-
EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy?
Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.
-
Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě?
Důchodové systémy ve vyspělých zemích světa prochází v posledních letech významnými změnami, jednou z nejvýznamnějších je postupné prodlužování důchodového věku. V řadě zemích, Česko nevyjímaje, se bude v budoucnu odcházet do důchodu až v 67 letech.
-
Státní důchod při vyšších příjmech v zemích OECD
Při odchodu do důchodu více klesá životní úroveň občanům s vyššími příjmy, neboť mají nižší náhradový poměr než občané s nižšími příjmy z důvodu zastoupení prvku solidarity při výpočtu státního důchodu. Jak vysoký mají důchod občané s nadprůměrnou mzdou v porovnání s předchozím příjmem v zemích OECD?
-
Ve kterých zemích pobírají občané penzi nejdéle?
Občané ve vyspělých zemích světa se v průměru dožívají vyššího věku než jejich rodiče. Prodlužující se střední délka života občanů starších 65 let je jedním z důvodů, proč důchodová legislativa prochází významnými změnami. Ve vyspělých zemích světa pobírají ženy penzi v průměru déle než muži.
-
EU: Porovnání mezd a důchodů
Nejméně klesá životní úroveň odchodem do důchodu z členských zemí EU občanům v Lucembursku, nejvíce v Chorvatsku. Jak vysoké jsou české důchody oproti předchozímu příjmu v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
-
Kdo bude v roce 2015 danit důchod?
Za rok 2015 bude pravděpodobně danit starobní důchod více penzistů, než tomu bylo v roce 2014. Od 1. ledna 2015 by měla vstoupit v účinnost novela zákona o daních z příjmu, která již byla schválena poslaneckou sněmovnou.
-
Výpočet důchodu v roce 2015
I pro rok 2015 dochází ke změně ve výpočtové formuli důchodu. Podívejme se, jak se bude státní starobní důchod v roce 2015 počítat.
-
Co mají společné důchodové změny ve světě? Pozdější odchod do důchodu
Důchodová legislativa doznává v posledních letech značných změn nejenom v Česku, ale i v ostatních vyspělých zemích světa. Přestože se přístup jednotlivých států k oblasti důchodu liší, tak jedno mají společné - důchodový věk se zvyšuje. V budoucnu se bude odcházet do důchodu později než dnes.
-
Počet příjemců českého důchodu v cizině stoupá
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) k 30. červnu letošního roku do zahraničí vyplácela český důchod 82 432 důchodcům. Počet příjemců českého důchodu v cizině od konce loňského roku vzrostl o více než 2 200.
-
Zájem o předdůchod narůstá. Kdo může této možnosti využít?
Téměř každý den můžeme slyšet v médiích o zvyšující se hranici odchodu do důchodu. Tu si ale někteří záměrně snižují. Tzv. předdůchody fungují již od roku 2013.
-
V otázce udržitelnosti důchodových systémů si Česko pohoršilo
Podle aktuálních výsledků demografické studie Allianz patří Česká republika k zemím se zvyšující se mírou rizika neudržitelnosti důchodového systému. Zatímco situace Rumunska, Řecka a Turecka se za uplynulé tři roky rapidně zlepšila, v žebříčku sestaveném odborníky na demografii z Allianz Česko o tři příčky pokleslo. Oproti roku 2011, kdy se umístilo na 16. místě, je dnes na místě 19. Nejlépe si vede Austrálie a nejhůře dopadlo Thajsko.
-
Jak příjmy ovlivňují důchod ve světě?
Výše státního důchodu závisí i na výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění. Výpočet důchodu je ve většině vyspělých zemí založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i na principu solidarity. Občané s vyšším příjmem, tak mají relativně nízký důchod a občané s nízkým příjmem zase vysoký. Jak se liší výše důchodu v Česku? Jak je to v jiných zemích OECD?
-
Světový trend – do důchodu čím dál později
Ve většině členských zemí OECD se v současné době důchodový věk neustále prodlužuje. Již za několik let budou občané ve většině zemí odcházet do důchodu v 67 letech a později. Česko patří mezi země, kde se důchodový věk prodlužuje nejvíce.
-
Jak se od ledna zvýší důchody?
Od lednové splátky důchodu se budou všechny důchody valorizovat, nárůst důchodů však bude velmi nízký. Podívejme se na praktické příklady, jak se důchody zvýší?
-
Kdy je výhodný předčasný důchod?
Předčasný důchod je výrazně nižší než řádný důchod. U každého občana však jinak, záleží na konkrétní situaci. Kdy se odchod do předčasného důchodu vyplatí a kdy naopak nikoliv?
-
Nejdéle pobírají důchod Francouzi
Ženy si v členských zemích OECD užijí v průměru penzi déle než muži. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Nejdéle si užívají důchodu ženy ve Francii, téměř 24 let. Naopak nejméně v Turecku, a to 16 let. Jak jsme na tom v Česku?
-
Jak klesá předčasný důchod?
Především z důvodu prodlužování důchodového věku, zdravotních problémů nebo nemožností najít si novou práci odchází každoročně čím dál více občanů do předčasného důchodu. Stejně jako řádný důchod klesá i předčasný důchod. Podívejme se praktické výpočty v letech 2011, 2012 a 2013 u předčasného důchodu.
-
EU: bez práce není důchod
Pouze dosažení důchodového věku nestačí, aby byl přiznán starobní důchod. Každý žadatel o důchod musí rovněž získat potřebnou dobu pojištění. Kdo nesplní podmínku pojištění, nedostane důchod. Jak vysoká je doba pojištění v zemích EU?
-
Důchod? Čím dál později...
Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
-
Každý druhý penzista na Kypru je chudý
Nejvíce jsou "evropskou chudobou" postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané a penzisté. Odchod do důchodu pro některé Evropany znamená "chudobu". V Česku je počet "chudých" penzistů jeden z nejnižších. Proč?
-
Důchody: Je výhodnější vyšší příjem nebo delší doba pojištění?
Výše důchodu závisí na dvou vstupních údajích, průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Čím vyšší oba vstupní údaje, tím lépe. Pro někoho je však výhodnější vyšší příjem o tisíc korun, pro někoho doba pojištění o jeden rok.
-
Pozor na krácení u předčasného důchodu
Obliba předčasných důchodů stoupá, řada občanů v předdůchodovém věku má zdravotní problémy nebo je bez práce a nedaří se jim sehnat novou práci. V zákoně je uvedeno krácení předčasného důchodu v procentech. O kolik je však předčasný důchod skutečně nižší než starobní důchod?
-
Porovnání penze v závislosti na příjmu
Občané s nižšími příjmy mají v Česku vyšší náhradový poměr u důchodu, než občané s vyššími příjmy. Rozdíl je v rámci zemí OECD jeden z nejvyšších. Porovnejme si čistou mzdu a důchod v Česku u jednotlivých příjmů.
-
České a slovenské důchody
Tisíce lidí pobírají současně český i slovenský důchod. Jak vysoký je průměrný český a slovenský důchod? Jak vysoký je náhradový poměr? Podívejme se na některé zajímavosti ohledně českých a slovenských důchodů.
-
Co to znamenalo býti pod penzí
Nárok na důchod dnes chápeme jako něco samozřejmého. Přitom jde o poměrně nový vynález, alespoň co se plošné přístupnosti týče. Kdo s tím ale přišel jako první a jakou prestiž s sebou neslo „místo pod penzí“?
-
Divadlo kolem penzijní reformy: komedie, anebo drama?
Desetitisíce lidí na bankovních pobočkách se v pátek snažili „stihnout“ ještě penzijko „postaru“, tedy s garancí nominální černé nuly. Ovšem co je důležité dodat: každoroční čené nuly – což je klasická investiční past, dokonce přímo hovadina.
-
Do důchodu půjdeme později než v Německu
V Česku se zvyšuje důchodový věk více než v sousedním Německu. Přitom právě vysoký důchodový věk je důvodem, proč v Německu odchází každý druhý penzista do předčasného důchodu.
-
Česká důchodkyně: sprchujte se rychle. Šetřím
Německé důchody dosahují výše 2 300 eur měsíčně. Z toho senioři dostávají 65 procent od státu a zbytek je ze soukromého pojištění nebo vlastního majetku. Rozdílnost životních úrovní našich českých důchodců a těch západoevropských je děsivá. PÁTEČNÍ GLOSA
-
Porovnáváme výši důchodu v Česku a Německu
Průměrný český důchod činí 10 557 Kč, průměrný německý 742 €. Ženy mají v Česku průměrně důchod nižší o 20 % než muži, v Německu dokonce téměř o polovinu.
-
Porovnání průměrného důchodu a mzdy ve světě
Životní úroveň odchodem do důchodu klesá. Průměrná penze je nižší než průměrná mzda v zemích OECD o třetinu. Kde jsou nejmenší a největší rozdíly? Jak vysoký je průměrný důchod v Česku?
-
Poselství důchodových změn
Důchodové systémy vyspělých zemí světa prochází změnami. „Malá důchodová reforma“ a chystaná důchodová reforma v ČR rovněž reagují na demografické a ekonomické změny. Světovým trendem je posílení vlastní zodpovědnosti za životní úroveň v penzi.
-
Důchodový systém ve Velké Británii
Státní penze ve Velké Británii patří mezi nejnižší v EU. Životní úroveň občanů v penzi tak závisí především na vlastním spoření a investicích v produktivním věku. Rovněž důchodový věk 68 let je v EU jeden z nejvyšších. Jaké jsou důchodové podmínky ve VB?
-
Důchodový systém v USA
Státní penze v USA je nižší než v členských zemích EU. Přesto je životní úroveň penzistů vysoká. Přes 80 % Američanů si na penzi spoří a investuje od 30 let. Jak funguje důchodový systém v USA?
-
Důchodový systém ve Francii
Francouzi odcházejí do důchodu nejdříve ze všech západoevropských zemí, již v 60 letech. Postupné zvyšování důchodového věku na 62 let je z členských zemí OECD nízké. Jak vysoké jsou francouzské penze?
-
Důchodový systém v Německu
Důchodový speciál pokračuje další sousední zemí. Penzijní systém Německa je v mnohých ohledech podobný českému. Kdy, za jakých podmínek a s jak vysokým měsíčním důchodem odcházejí Němci do důchodu?
-
Důchodový systém v Rakousku
Důchodový speciál pokračuje pohledem k sousedům. Jaké podmínky musí splnit Rakušané, aby měli nárok na státní penzi? Jak vysoký důchod mohou vzhledem ke svým příjmům očekávat? A jak se postupně zvyšuje důchodový věk v Rakousku?
-
Zahraniční trhy v týdnu od 22.4. do 28.4.2002
Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
-
Akcie Spořitelny prodejte!
Vzhledem k aktuálnímu vývoji veřejné Nabídky převzetí kmenových akcií vydaných společností Česká spořitelna a.s. společností Erste Bank jako majoritního vlastníka České spořitelny doporučujeme držitelům těchto akcí využití této nabídky a akcie odprodat za stávající nabídnutou cenu...
-
Americké trhy v týdnu od 22. 04. do 26. 04. 2002
Uplynulý týden byl pro americké akciové trhy nejhorší od teroristických útoků na Spojené státy z 11. září loňského roku.
-
Komoditní trhy v kostce
U.S. Steel Corp. zaznamenala již čtvrté ztrátové čtvrtletí za sebou. Tento největší americký výrobce oceli ale zároveň oznámil předpoklad, že celkově bude letošní rok pro společnost ziskový, a to díky zotavení ekonomiky a zavedení cel na dovoz oceli.