Štítek nezaopatřené dítě

Nezaopatřeným dítětem se myslí dítě. do skončení povinné školní docházky a nejdéle do 26 let jeho věku. Musí se ale také soustavně připravovat na budoucí povolání anebo se nemůže připravovat na povolání kvůli špatnému zdravotnímu stavu anebo nemůže vykonávat výdělečnou činnost na základě špatného zdravotního stavu.

Související štítky

Související zprávy

  • Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění
    V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu. Zákoník práce však dává zaměstnavateli možnost s tímto požadavkem nesouhlasit, když by absence pracovníka měla za následek vážné provozní obtíže. 
  • Kolik by mělo vaše dítě dostat na výživném?
    Za jakých okolností rozhoduje o výši výživného soud? Do kdy musí rodič platit výživné na své dítě? Podívejte se, jak se změnila v posledních letech doporučující tabulka od Ministerstva vnitra pro výpočet výživného.
  • Rodičovský příspěvek – kompletní přehled. Pro koho vzroste v roce 2024?
    Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzroste výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se mění? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
  • Co doložit k žádosti o porodné?
    Chcete zažádat o porodné? Pojďme se společně podívat, jaké přílohy k tomu potřebujete a co v nich budete vyplňovat.
  • Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
    Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
  • O jednorázový příspěvek na dítě lze požádat už jenom do 1. července 2023
    Stát od srpna roku 2022 vyplácí prostřednictvím Úřadu práce jednorázový příspěvek na dítě. Rodiče, kterým se dítě narodilo do konce roku 2022, mohou o příspěvek žádat do 1. července 2023.
  • Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
    Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
  • Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
    Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
  • Za koho platí stát zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
  • 5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
    Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
  • Příspěvek na dítě 5 000 Kč již Úřady práce vyřizují, kdo o něj ještě žádat nemůže?
    Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo, že Úřady práce již začaly vyřizovat mimořádné příspěvky na dítě. Kdo jej dostane? A kdo ještě žádat nemůže?
  • Mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč podepsal prezident!
    Mimořádný příspěvek na dítě již prošel téměř celým legislativním procesem. Jaká jsou finální pravidla? A jak a od kdy o něj můžete žádat?
  • Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?
    Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?
  • Rodičovský příspěvek lze dočerpat najednou při narození dalšího dítěte, jak na to?
    Jste na rodičovském příspěvku a chtěli byste ho najednou dočerpat? Co musíte splňovat a kdy vám to bude umožněno? A jak o vyčerpání zbytku rodičovského příspěvku žádat?
  • Náhradní výživné 1. díl: Kdy začíná platit a 5 základních otázek
    Máte problém s tím, že vám bývalý partner anebo exmanžel neplatí dlouhodobě výživné na děti? Možná právě vám pomůže nová sociální dávka s názvem náhradní výživné. Pojďme se proto společně podívat, kdo na ni bude mít nárok a za jakých podmínek.
  • Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?
    Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.
  • Bývalý partner vám neplatí alimenty? Za pár měsíců budete moci žádat o náhradní výživné
    Po dlouhých letech dohadů a diskuzí se konečně podařilo protáhnout celým legislativním procesem zákon, který pomůže samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich bývalý partner nijak nepřispívá na děti. Ušlé peníze jim bude moci kompenzovat nová dávka s názvem náhradní výživné.
  • Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?
    Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?
  • Když smrt zavítá na pracoviště: Na jaké odškodnění má nárok rodina zesnulého zaměstnance?
    Zaměstnanec, který zemře v důsledku pracovního úrazu, si toho na zaměstnavateli už moc nevezme, ale jeho příbuzní mají nárok na jednorázové odškodnění citové bolesti, jakož i na pravidelnou rentu, pokud je zaměstnanec vyživoval. Oba typy odškodnění byly od 1. ledna 2021 zvýšeny a dosáhne na ně více lidí.
  • Pravidla po přepravu dítěte v evropských zemích
    Chystáte-li se autem do zahraničí i se svými malými ratolestmi, budete pro ně nejspíš potřebovat autosedačku. I když vlastně jak kdy. Ačkoliv je většina okolních zemí součástí Evropské Unie, pravidla pro jejich používání se liší stát od státu.
  • Jak se porcuje příjem při exekuci?
    Jak se porcuje příjem při exekuci? Kolik vám zůstane? Jaký vliv má příjem manžela/ky či počet dětí? Podívejte se na praktický příklad a vypočítejte si srážku ze mzdy v naší kalkulačce.
  • Počítač, internet a děti: Ano, či ne?
    Že mají na děti vliv počítače a mobily, to už je zřejmé. Prakticky se bez nich totiž neobejdou. Je ale tento vliv kladný, nebo záporný? Měli bychom děti od počítačů odhánět?
  • Žádáme o rodičovskou a mateřskou
    Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
  • Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
    Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?
  • Jak dlouho musíte živit flákače?
    Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
  • Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
    Už dlouho vám bývalý partner neposlal ani korunu na vaše společné děti? Odmítá platit výživné stanovené soudem? Podívejte se s námi, jaké jsou vaše možnosti.
  • Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
    V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.
  • Kdy se internet stává pastí pro děti a teenagery?
    Webový prohlížeč, e-mail, sociální sítě – málokdo se jim může vyhnout. Dnešní děti je berou jako samozřejmost a mnozí už se ve virtuálním světě orientují lépe než jejich rodiče. Mohou se tam ale setkat nejen s nežádoucím sexuálním obsahem, ale i dalšími nebezpečími.
  • Studenti se mohou snadno stát neplatiči zdravotního pojištění
    Je to poměrně časté nedopatření, ze kterého mohou pramenit zbytečné nepříjemnosti. Nejčastěji se týká studentů, kteří od nového školního roku nastupují na střední nebo na vysokou školu. Ti totiž vesměs očekávají, že škola jejich studium oznámí zdravotní pojišťovně a za ně tedy bude nadále platit pojištění stát. Jenže ne všechny školy to dělají. A není to ani jejich povinnost.
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
    Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • Kdy nemáte nárok na sirotčí důchod?
    Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se opakovaně, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozůstalých, když se dozví, že pro nárok na sirotčí důchod musela zesnulá osoba získat potřebnou dobu pojištění.
  • Jak se pojistit při zahraničním pobytu?
    Život studentský může být životem veselým, dobou plnou poučení, ale také dobou, kdy si můžeme ledacos vyzkoušet. Jako například život v cizině. Možnost studovat a žít po určitou dobu v cizině je dnes otevřená prakticky komukoliv, programů pro studium v zahraničí je nabízeno celá řada. Víte, jak postupovat, pakliže se chcete rozjet do ciziny na zkušenou?
  • Obnova vdovských důchodů
    Někteří občané se mylně domnívají, že všechny vdovské důchody jsou pobírány doživotně. Není tomu tak. Standardně se vdovský důchod pobírá pouze jeden rok, dále pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. I po skončení výplaty vdovského důchodu, lze v budoucnu zažádat o obnovu vdovského důchodu, jeli splněna některá ze zákonných podmínek. Jak je to s obnovou vdovských důchodů?
  • Souběh důchodů znamená krácení
    Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Sirotčí důchod lze pobírat i při práci
    Při splnění zákonných podmínek má dítě nárok na sirotčí důchod. Denní studium není přitom překážkou, aby dítě nemohlo současně pobírat mzdu a sirotčí důchod. Přiznání sirotčího důchodu není však automatické.
  • Jak může student kombinovat další příjmy se sirotčím důchodem?
    Jaké pracovní možnosti má student pobírající sirotčí důchod? Mnoho studentů si přivydělává nebo pracuje při pobírání důchodu. Měli by ale znát pravidla, kterými se nárok na tuto dávku řídí. Můžou se tak vyhnout nepříjemné situaci, kdy onen nárok na sirotčí důchod ztratí.
  • Jak to bude se studiem, sirotčím důchodem nebo brigádami v roce 2011?
    Kdy máte jakožto student nárok na sirotčí důchod? Má nárok na sirotčí důchod studentka s dítětem, budete jej dostávat při brigádě? Více se dozvíte v článku.
  • V USA se očekává mírně pozitivní open, během dne pak vyčkávání na komentář FEDu
    Dnes před otevřením trhů v USA panuje spíše poklidnější nálada, kdy investoři získávají mírný optimismus díky růstu investorské důvěry v SRN a také umírněným údajům o vývoji inflačních tendencí (CPI v...
  • Snížení úrokových sazeb
    Na základě střednědobého vývoje na peněžním trhu snižuje ČMHB od 2.května 2002  úrokové sazby.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Nepřítomnost jakékoliv nákupního trendu, který by popohnal americké trhy směrem vzhůru.  Tak vypadá dnešní situace na zaoceánských trzích.  Minulý týden přinesl nejhorších pět dnů od nechvalně známého minima z 21.září minulého roku.  Během dnešního obchodování, i když se zdálo, že by indexy mohly nabrat růstový kurz, opak byl pravdou.