-
Penzijní společnosti se chystají na důchodce a jejich penzijka. Chtějí jim vynahradit ztracené státní příspěvky
Od poloviny letošního roku přestane stát vyplácet státní příspěvky k penzijnímu připojištění či spoření seniorům, kteří pobírají starobní důchod. Některým je však nahradí přímo penzijní společnosti, které nechtějí přijít o klienty.
-
Státní příspěvek na penzijko se změní. Komu se zvýší a kdo bude dostávat méně?
Pokud do budoucna nebudete na své „penzijko“ posílat dost, státní podpora se vám sníží. Nově ji ale bude možné získat i k dalším investičním produktům.
-
Co jste možná nevěděli o předdůchodu
Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
-
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, abyste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?
-
Vyplatí se penzijní spoření? Nejsou lepší alternativy ke spoření?
Penzijní spoření patří i nadále k nejoblíbenějším produktům u Čechů, přestože výnosy v rámci penzijního spoření nebývají příliš vysoké. Vyplatí se vůbec zakládat penzijní spoření? Jaké máte alternativy?
-
Jakým způsobem spořit na důchod?
Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.
-
Nemůžete teď platit příspěvky na penzijní připojištění? Smlouvu nemusíte hned rušit
Máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, ale už dál nechcete anebo nemůžete spořit? Uvažujete o vypovězení smlouvy, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
-
Uplatněte si všechny daňové odpočty
Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016?
-
3 jednoduché triky, jak získat víc a utratit méně. Umíte je využít?
Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Umíte využít své peníze na 100 % a znáte všechny pomocníky, jak využít jejich potenciál? Spoustu možností nabízejí kreditní karty. Peníze z nákupu zpět, peníze zpět na spoření na důchod, peníze na dárkovém certifikátu. Znáte tyto možnosti a víte kdy který produkt co nejlépe použít?
-
Transformované penzijní fondy letos v průměru vydělaly 0,85 %
Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.
-
Transformované penzijní fondy loni v průměru vydělaly 1,15 %
Transformované penzijní fondy za loňský rok vydělaly klientům v průměru 1,15 procenta a všechny překonaly inflaci 0,3 procenta. O rok dříve fondy při inflaci 0,4 procenta připsaly v průměru výnos 1,35 procenta. Z 27 účastnických fondů jich loni vykázalo kladný výnos 20, celkem 19 překonalo inflaci. Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře.
-
Česká spořitelna připíše klientům přeměněného fondu 0,85 procenta
Penzijní společnost České spořitelny (PSČS) připíše klientům transformovaného fondu za loňský rok zhodnocení 0,85 procenta. O rok dříve fond připsal výnos 1,42 procenta. Průměrná roční inflace za loňský rok činila 0,3 procenta.
-
Penzijní spoření v účastnických fondech je letos ve ztrátě 0,9 %
Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním 1. čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.
-
MF: Ve třetím pilíři systému penzí loni ubylo 160.000 lidí
Na penzi se státním příspěvkem, v tzv. třetím pilíři penzijního systému, si na konci roku 2015 spořilo celkem 4,643 milionu lidí. To bylo o 160.000 méně než předloni. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
-
Penzijní fondy lidem vezmou část výnosů, získají stamiliony
Penzijní fondy si propříště rok co rok vylepší své výsledovky o stamiliony korun. Všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz. Přesněji jejich pevnou část, která se vypočítává z objemu uložených peněz. Klesá naopak část odměny fondům navázaná na jejich výkon. Fondy totiž v posledních letech nevydělávají.
-
Budoucnost penzí: Potřebujeme bič na politiky, říkají experti
Vlastní spoření na penzi je nenahraditelné, podle amerického ekonoma Meira Statmana by mělo být dokonce povinné. Finančně zodpovědně by se ovšem měli v první řadě začít chovat politici. I to zaznělo v debatě, kterou uspořádala CFA Society ve spolupráci s Asociací penzijních společností.
-
Co týden dal? Pohonné hmoty zdražují
Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Pokles cen trval od podzimu 2014. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty.
-
Co týden dal? Odnětí licence WPB Capital nabylo právní moci
Družstevní záložna WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Česká národní banka zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Odnětí licence kampeličce tím nabylo právní moci. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Jen desítka penzijních fondů překonala inflaci
České penzijní společnosti letos poprvé zveřejnily údaje o výnosech svých účastnických fondů. V nich se za loňský rok shromáždilo 1,2 miliardy korun, téměř polovinu trhu (42,2 %) drží penzijní společnosti České spořitelny a České pojišťovny. Jen desítka fondů překonala svými výnosy inflaci.
-
Kolik by si měli lidé spořit na důchod?
Jedním z argumentů proti vstupu do druhého pilíře bylo, že množství lidí si spoří na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Dříve známého pod pojmem penzijní připojištění.
-
Municipální dluhopisy v USA po pádu Detroitu
Velmi oblíbeným druhem investičních aktiv ve Spojených státech jsou municipální dluhopisy, tedy cenné papíry emitované městy a samosprávnými celky. Tyto obligace jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou konzervativní investici a jejich popularita je rovněž podpořena skutečností, že z nich plynoucí příjem bývá často osvobozen od daní. Uvedené vlastnosti jsou významným důvodem, proč municipální dluhopisy rády nakupují například penzijní fondy.
-
Víte, jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod?
Bude mít čerpání předdůchodu negativní vliv na starobní důchod? Jde o často kladenou otázku lidí předdůchodového věku, když se v předstihu zajímají o své důchodové záležitosti. Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá.
-
Druhý důchodový pilíř: Více kladů nebo záporů?
KOMENTÁŘ Jen necelý měsíc mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zájem o něj roste. Za první čtyři měsíce letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 31 985 lidí. V dubnu nastal zatím nejvyšší měsíční přírůstek – 9 610 smluv. Přesto se zapojuje mnohem méně lidí, než vláda plánovala. Počítala s půl milionem klientů.
-
Provázanost důchodového pojištění a spoření
Existují nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) pro lidi, kteří vstupují do druhého pilíře? Článek přehledně shrnuje souvislosti mezi důchodovým pojištěním a důchodovým spořením.
-
Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne
Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
-
Bázliví a ještě bázlivější
O tom, že ideálem našeho Spořínka je vkladní knížka, bylo popsáno mnohé. Ale jak je to zlé, ukazuje se čím dál víc. Jak nedávno ukázala studie Generali PPF Asset Managementu Potential to Invest, Češi nejsou jen „řádově“ jako investoři bázlivější než je běžné v rozvinutém světě, ale patří v investování k nejvíce konzervativním dokonce i v porovnání s ostatními postkomunistickými státy střední a východní Evropy.
-
Garance proniká i do penzí
Ani ty nejoblíbenější pohádky, jako o červené Karkulce i všech princeznách dohromady, nedosahují zdaleka popularity naší celonárodní bajky „O jistotách“. A ta její varianta o garancích finančních produktů je jen na dané téma panoptikální show finančních žraloků a s nimi kolaborujících poradců.
-
Co přináší rok 2013?
Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
-
Sociální zabezpečení v roce 2013: Zásadní novinkou je důchodové spoření
Nový rok provádění sociálního zabezpečení zásadně nemění, výjimkou je zavedení důchodového spoření (druhého pilíře). ČSSZ informuje o provádění sociálního zabezpečení od 1. ledna 2013 a přináší přehled důležitých údajů pro rok 2013.
-
Denní brífink 26. 04. 2002
Hodnoty akciových indexů nezaznamenaly téměř žádné změny, dnes bude oznámen odhad růstu HDP za 1Q.