Štítek porodné

Porodné je dávka státní sociální podpory, která je jednorázová a lze o ni zažádat do 1 roku dítěte.Nárok na porodné budou mít ty rodiny, jejichž měsíční čisté příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí nepřesáhly 2,7 násobek životního minima.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Úmrtí dítěte po porodu: máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?
    I když se úmrtnost dětí při a po porodu snižuje, stále takové riziko existuje. Jak v takové situaci postupovat? Mohou rodiče čerpat dávky, které souvisí s narozením dítěte, i v případě, že dítě zemře?
  • Co doložit k žádosti o porodné?
    Chcete zažádat o porodné? Pojďme se společně podívat, jaké přílohy k tomu potřebujete a co v nich budete vyplňovat.
  • Za porod letos můžete získat až 23 000 korun
    Porodila jste v letošním roce? Anebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.
  • Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?
    Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?
  • Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
    Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
  • Nároky těhotných zaměstnankyň v práci
    Těhotné zaměstnankyně by měly mít v práci větší ochranu než ostatní zaměstnanci. Na co mají nárok a co jim nesmí být přikázáno?
  • Zvýší se životní minimum? Na kolik a co to ovlivní?
    Životní, ale i existenční minimum se možná opět zvýší. Dnes by o tom měla rozhodnout vláda. O kolik vzroste a jaké dávky bude tento růst ovlivňovat?
  • Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?
    Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?
  • Kdy se vyplácí sociální dávky
    Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
  • Které dávky ovlivní růst životního minima?
    Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?
  • Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
    Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
  • Jaké sociální dávky jsou jednorázové?
    Některé sociální dávky nečerpáte několik měsíců po dobu, kdy na ně splňujete nárok, ale po přiznání je můžete obdržet pouze jednorázově. Které to jsou?
  • Jakou pokutu můžete dostat v národním parku či CHKO?
    Národní parky i CHKO mnohdy trpí náporem turistů, kteří se chovají nevhodně. Za co můžete dostat desetitisícovou pokutu? A co je naopak v národních parcích povoleno?
  • Jak dlouho trvá vystavení rodného listu dítěte?
    Očekáváte co nevidět příchod potomka a přemýšlíte, jak je to s vystavením rodného listu? Kdo v takové situaci bude jednat a jak dlouho bude vydání trvat?
  • Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
    Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
  • Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
    Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
  • Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?
    Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?
  • Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?
    Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?
  • Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?
    Mezi ministryněmi financí a práce a sociálních věcí se rozhořel boj o rodičovský příspěvek. Dostanou zvýšenou rodičovskou jen ti, kteří budou v lednu 2020 rodičovskou čerpat, nebo všichni, jenž mají děti mladší 4 let?
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?
    Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.
  • Jak se v roce 2018 změní rodičovský příspěvek?
    Rodičovský příspěvek bude v roce 2018 vyšší. Jeho čerpání pak bude o něco snazší, než tomu bylo v posledních několika letech. Přečtěte si, zdali dosáhnete na nejvyšší měsíční částku.
  • Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
    Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
  • 35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?
    Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?
  • Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
    Neplatí vám na děti? Pravidelně zapomíná na vyživovací povinnost stanovenou soudem? Nedává vám sumu, na které jste se dohodli? Nad neplatiči lze vyzrát poměrně snadno, jen to nesmíte nechat jen tak.
  • Chcete si adoptovat dítě? Tohle budete muset zařídit…
    Papírování, nervy, kontroly a čekání. I tak by se dala nazvat adopce. Svěření dítěte do náhradní rodinné péče rozhodně není jen tak. Co všechno budete muset zařídit?
  • Vymáhání výživného: Finanční pomoc neprovdané matce
    Matka dítěte, která není provdána za otce dítěte, je oprávněna požadovat výživné a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jakým způsobem upravuje občanský zákoník tuto problematiku a kdy může matka požadovat uvedené nároky?
  • Jak získat dávky na děti?
    Dávek souvisejících s rodičovstvím je celá řada. Některé stát vyplácí pravidelně každý měsíc, jiné jsou jednorázové. Na některé má nárok každá rodina, jiné souvisejí s výší jejího příjmu. Přečtěte si, na jaké dávky máte nárok a v jaké výši je stát vyplácí.
  • Pomníčky genderových aktivistů: Placené volno pro otce po narození dítěte
    Boj bývalé šéfredaktorky Cosmopolitanu za genderovou rovnost nekončí. Ačkoliv vláda tento týden odložila jednání o novele zákona o nemocenském pojištění, nepohřbila jej. Ministryně Marksová má dodat bližší analýzu dopadů svých návrhů, včetně návrhu na týden (z nemocenského pojištění) placeného volna pro otce po narození dítěte. Opatření má dle ministryně „posílit vazbu“ mezi otcem a dítětem.
  • Sociální systém Finska
    Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.
  • Porodné v osmi číslech
    Rodiny s nižšími příjmy mají při narození prvního a druhého dítěte nárok na porodné. Porodné je jednorázovou finanční dávkou. Pro čerpání porodného je potřeba splnit zákonné podmínky a o porodné si písemně zažádat. Podívejme se na tuto státní dávku pohledem osmi čísel.
  • Na porodné v roce 2015 dosáhne více rodičů
    Ještě v roce 2010 měli v Česku na porodné nárok všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmovou situaci. Od roku 2011 však došlo ke změně a na porodné měli nárok pouze rodiče na první dítě s rodinným příjmem do 2,4násobku životního minima. Od roku 2015 jsou podmínky pro rodiče příznivější. Na porodné dosáhne více rodin a bude se pobírat i na druhé dítě.
  • Jak si v příštím roce finančně polepší rodiny s dětmi?
    Příští rok si finančně polepší rodiny s dvěma a více dětmi. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit? Podívejme se na praktické propočty, jak si rodiny s více dětmi polepší?
  • Mateřská v deseti číslech
    Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je nemocenskou dávkou, která se pobírá během mateřské dovolené. Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Její výše závisí na dosahovaném příjmu v minulém období. Jakých důležitých deset čísel (hodnot) o mateřské je dobré znát?
  • Zlé zprávy o exportu pšenice
    Kurz pšenice se včera vzdal téměř všech zisků nabytých během předchozích dvou seancí. Obchodníci se totiž dozvěděli pesimistickou zprávu o tom, že americká pšenice byla ve veřejné soutěži vyhlášené Egyptem neúspěšná.
  • Snížení úrokových sazeb
    Na základě střednědobého vývoje na peněžním trhu snižuje ČMHB od 2.května 2002  úrokové sazby.