-
Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?
Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti pracovního práva změní a měli bychom zpozornět?
-
Zkušební doby se firmy ani zaměstnanci bát nemusí. Slouží k ochraně obou stran
S nástupem do nového zaměstnání je obvykle spojena také zkušební doba. A přestože slouží k ochraně zaměstnance i zaměstnavatele, většina pracovníků ji považuje za stresující. Během plynoucí lhůty jsou nervózní a pociťují nejistotu. Bát se ve většině případů ale nemusí. Firmy se častému střídání zaměstnanců snaží vyhnout.
-
Chceme, aby studenti neplýtvali časem a firmy penězi, propojujeme je smysluplně, říkají zakladatelé Xflow
Měli jste někdy problém najít stáž? A pokud se náhodou zadařilo, vzpomínáte na ni jen v negativním slova smyslu a s tím, že vám vlastně nic nedala? To se snaží změnit Lukáš Apolenář a Dominik Růžička, zakladatelé projektu Xflow.
-
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak se správně připravit na pohovor? Tuto otázku si alespoň jednou za život položí snad každý. Pro řadu lidí se jedná o velmi stresující okamžik, který je mnohdy dokáže dosti vyvést z míry. Přitom právě to je něčím, čemu by se uchazeč o práci měl snažit vyvarovat. Jak tedy udělat maximum pro to, abyste u pohovoru uspěli? Které věci je potřeba vzít si s sebou a jak byste se měli obléct? To vše se dozvíte na následujících řádcích.
-
Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…
Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?
-
Chcete být na trhu práce žádaným zbožím?
Být vzdělaný, mít praxi a umět cizí jazyk a být s tím vším dnes nezaměstnaný – to je hotový nesmysl. Po těchto lidech je velká sháňka a firmy se spíš potýkají s tím, že adeptům něco z uvedené trojice dovedností chybí.
-
Práce načerno výhodná není
Chceš na to papír? Nechci. Tak fajn, budeš to mít levnější a my nebudeme papírovat. To je jedna strana mince. Tou druhé je nábor zaměstnanců, kteří ale nejsou skutečnými kmenovými zaměstnanci – dostávají peníze na ruku a „zaměstnavatel“ za ně neodvádí zdravotní a sociální pojištění a další dávky.
-
Jak vybruslit ze služební cesty, na kterou se vám nechce
Služební cesta se nemusí zamlouvat všem a ne každý je ji také povinen absolvovat. Čím se ale můžete bránit, když nechcete jet?
-
Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné
Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč měsíčně. Kdo je nejčastěji OBZP?
-
Úspěšní stážisti mají v Prazdroji šanci na trvalou pozici
I letos přichází Plzeňský Prazdroj s nabídkou placených letních stáží a do svých týmů hledá posily z řad vysokoškoláků. Studenti čtvrtých a pátých ročníků se v létě zapojí do práce na reklamních kampaních, tvorby komunikačních strategií nebo poznají technologie vaření piva. Na komerčně zaměřené stáže se zájemci mohou hlásit do 9. dubna, na technické do konce dubna.
-
Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
Na začátku léta ukončili střední nebo vysokou školu, užili si poslední prázdniny a nyní si hledají zaměstnání. Do své první práce právě míří nebo ji hledají absolventi škol.
-
Hledáte práci? A už jste zkusili Facebook nebo LinkedIn?
Hledat si práci přes sociální sítě? Vždyť na to jsou pracovní portály! Ano, i taková může být prvotní reakce, když někomu sdělíte, že si hledáte nové místo, ale nikoliv klasickou cestou přes webové stránky k tomu určené. Sociální sítě ale mohou být daleko efektivnější.
-
Studenti v programu Summer Internship začali pracovat na reálných projektech
Program Summer Internship v Aholdu letos přilákal desítky studentů vysokých škol. Možnost rozvíjet své znalosti a získat pracovní zkušenost na centrále mezinárodní retailové společnosti nakonec dostalo pět nejlepších. Od června pracují stážisté v rámci devátého ročníku programu na projektech v různých odděleních. Letní stáž potrvá tři měsíce a absolventi na jejím konci získají certifikát.
-
Firmy zohledňují absolvované pracovní stáže. Školy praxi studentů podporují
Více než polovina firem při přijímání nových zaměstnanců zohledňuje absolvované pracovní stáže. Vyplývá to z posledního průzkumu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. 64 % zaměstnavatelů upřednostňuje stáž přímo v jejich firmě, 56 % akceptuje i stáže z jiných společností, obor však musí zůstat stejný. V získávání praxe studenty významně podporují i vzdělávací instituce. 87 % škol má zkušenosti s vysíláním studentů na pracovní stáže v rámci ČR i do zahraničí.
-
Erasmus ukazuje, že se absolventi s mezinárodní zkušeností mnohem lépe uplatní na trhu práce
Výměnný program Erasmus zlepšuje zaměstnatelnost a profesní mobilitu studentů, potvrzuje studie dopadu. Mladí lidé, kteří studují nebo se odborně vzdělávají v zahraničí, získají nejen znalosti v určitých oborech, ale také si zlepší klíčové průřezové dovednosti, které jsou vysoce ceněny zaměstnavateli.
-
Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?
Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.
-
Hučková: Základem úspěchu na trhu práce je zejména volba správného oboru
Pokud máte 1000 absolventů hudební teorie a tři místa pro hudebního teoretika, pak je nasnadě, že v tomto segmentu existuje jistá nevyváženost, upozorňuje Kateřina Hučková, projektová manažerka portálu Jobfairs.cz. Nejen o problematice uplatnění v humanitních oborech je následující rozhovor.
-
Prague Banking Club: Uplatnění studentů ve světě bankovnictví a financí
Máte zájem pracovat ve světě bankovnictví a financí, ale nevěříte svých schopnostem? Prague Banking Club v čele s Martinem Vavrouchem je nový projekt založený studenty, který může inspirovat mnohé další nejen při založení obdobných spolků v dalších studentských městech, ale taktéž nabízí cenné osobní zkušenosti pro úspěch ve světě bankovnictví.
-
Při hledání brigády si dejte pozor na podvodné servery
Studujete vysokou školu a výše kapesného od vašich rodičů se vám zdá rozhodně nedostačující? Řešení je prosté, nechejte se najmout jako brigádníci. I tehdy, pokud je váš studijní program sebe nabitější, si jistě nějaký ten čas na práci, co šlechtí, najdete. Víte, kde se po brigádě poohlížet?
-
Durák: Nehledáme papírové supermany ale schopné, chytré a zajímavé lidi
Příprava na výběrová řízení, soft skills a hard skills tréninky, workshopy a mnohé další nabízí a organizuje Club 307, studentská organizace otevřená nejen pro studenty ekonomicky zaměřených vysokých škol. Na naše otázky odpovídal jeho prezident Vojtěch Durák.
-
Pelíšková: Fond dalšího vzdělávání podporuje stáže pro studenty i zaměstnance
Cílem projektu Fondu dalšího vzdělávání je poskytnout stáž v délce 1 – 6 měsíců nejen studentům, ale i absolventům či dlouhodobě nezaměstnaným. Fond dalšího vzdělávání také usiluje o zakotvení stáží ve firmách do české legislativy pro posílení vzdělanosti v naší společnosti a zlepšení pracovního uplatnění, uvedla v interview Veronika Pelíšková z Fondu dalšího vzdělávání.
-
Dobešová: Studenti by se měli poohlížet po skutečné praxi
Vysokoškoláci by se měli místo obyčejných brigád poohlížet po skutečné praxi. Ideální jsou různé i krátkodobé stáže. Pokud budou ve svém oboru dobří, uplatní se téměř vždy. Je to jen otázka aktivity a vlastní ambice, uvedla v interview Veronika Dobešová, projektová manažerka projektu UNIjobs.cz.
-
Zkušenost: Zahraniční stáž a práce v Berlíně
Rozhodování pro a proti o práci v zahraničí už máte za sebou, a teď už jen přemýšlíte kam se vydáte? Dovolte mi, abych vás pozvala do Berlína, který pro vás nabízí mnoho možností.
-
Stáže pomohou nastartovat kariéru
Pokud chcete po studiu začít pracovat ve svém oboru, velmi často se můžete stát obětí problému s nedostatkem praxe. Znáte to, všude požadují praxi, ale kde ji tedy získat, když vás nikde nevezmou? Zkuste na tento problém myslet včas a zajímat se o stáže, který právě tento problém mohou vyřešit. A případně vám dokonce zajistit vysněné místo!
-
Filipová: Mladí můžou získat praxi, která jim usnadní budoucí pracovní uplatnění
Podstatou nového projektu na podporu absolventů bez praxe je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže najít dlouhodobé pracovní uplatnění. Dále je to samozřejmě zejména na jejich schopnostech a potřebách zaměstnavatelů, uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věci Štěpánka Filipová v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Dnešní den sice investoři zahájili po úvodním oslabení snahou o růstové hodnoty, avšak tato snaha postupně vyhasla se zhruba +1% na Nasdaqu a blížící se 16:00. Pak se prosadil oslabující trend, který rozšířil páteční ztráty a který se....