Štítek pracující důchodce

Pracující důchodce je osoba, která je ve starobním důchodu a pobírá důchodové dávky, ale přitom si aktivně přivydělává buď stále jako zaměstnanec, jako brigádník anebo jako osoba výdělečně činná.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Doba pojištění a důchod v 7 příkladech
    Důchodové nároky významným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční důchod. Podívejme se v praktických příkladech na dobu pojištění důchodovou optikou.
  • Co vědět o invalidním důchodu v příkladech
    V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Jaké v praxi panují ohledně pobírání invalidních důchodů omyly? Podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod versus mzda: Jak vychází jejich porovnání?
    Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
  • Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
    Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
  • Jak se zvýší starobní důchod při různých typech příjmů v penzi?
    Při splnění zákonných podmínek mají pracující penzisté nárok na zvýšení starobního důchodu. Jaké podmínky musí být splněny? Jak vysoké je zvýšení důchodu?
  • Na co máte jako pracující penzisté nárok?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná pracovní omezení, lze pracovat na smlouvu na dobu neurčitou a mít nadprůměrnou mzdu. Ohledně zaměstnání ve starobním důchodu však panují v praxi nejasnosti, podívejme se na osm vybraných.
  • Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
    V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?
  • 8 důchodových novinek roku 2023
    Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?
  • Proč nepracovat na „procenta“?
    Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu, nebo odejít do penze později a mít vyšší důchod z důvodu práce na procenta. Která varianta je výhodnější?
  • Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
    Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.
  • Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
    Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
  • Kdy dostanou pracující důchodci nemocenskou?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení ohledně příjmu, řada penzistů tedy pracuje. Kdy a za jakých podmínek mají nárok penzisté na nemocenskou? 
  • Kdy jako důchodci můžete podnikat v předčasném důchodu?
    Při splnění zákonných podmínek mohou i předčasní důchodci podnikat. Jaká pravidla platí pro podnikání v předčasném důchodu v roce 2022? Jak je to při podnikání po část roku?
  • 10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
    Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
  • Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
    Starobní důchodci mohou pobírat státní důchod a pracovat, při splnění zákonných podmínek se jim díky tomu zvýší státní důchod. Ve kterých případech však výdělečná činnost nemá vliv na výši starobního, invalidního nebo vdovského důchodu?
  • Valorizace důchodu pod drobnohledem
    Od ledna se automaticky zvyšují státní důchody. O kolik si jednotliví důchodci polepší? Jak je to v případě práce na procenta?
  • Sedm nespravedlností u starobního důchodu
    V důchodové legislativě ve většině vyspělých zemí světa je určitým způsobem zastoupen prvek solidarity a zákonné změny reflektují na ekonomický a demografický vývoj. Podívejme se na vybrané důchodové nespravedlnosti v Česku.
  • Příjem penzistů v příkladech
    V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.
  • 6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
    Pokud jste dosáhli věku 60 let a ztratili jste práci, nebo se vám prostě už jen nechce pracovat, tak máte dvě možnosti. Můžete odejít do předčasného důchodu, nebo můžete pobírat tzv. předdůchod. Jaké jsou zásadní rozdíly a v čem se tyto dva "důchody" vlastně liší?
  • Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
    Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají pracující důchodci na nemocenskou nárok.
  • Penzisté a pracovní dohody
    Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti v důchodu?
  • Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
    V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.
  • 5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku
    Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za jakých podmínek lze obdržet peníze zpět? Jak si mohou penzisté přivydělat?
  • Co vám o důchodu neřekli?
    Důchodová legislativa se v posledních letech změnila a dále se bude měnit. Občané v předdůchodovém věku budou odcházet do důchodu za jiných podmínek než jejich rodiče. Proč důchod není pro každého? S čím při odchodu do penze počítat?
  • Podnikání v důchodu v 7 bodech
    I ve starobním důchodu je možné podnikat. Pro některé občany je to ideální doba, neboť mají jistý pravidelný měsíční příjem od státu formou státního důchodu a mohou si dovolit vykonávat oblíbenou samostatnou výdělečnou činnosti i při nižším zisku. Jaké příznivé a nepříznivé legislativní úpravy platí pro podnikání v penzi?
  • Jak mít vyšší státní důchod?
    Na důchod je vhodné myslet již v produktivním věku a nikoliv jenom poslední rok před odchodem do penze. Důchodová neopatrnost může znamenat zbytečně nižší státní důchod. Na co si dát pozor? S čím při plánování důchodu počítat?
  • Kdy začít myslet na důchod?
    V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.
  • Co je dobré vědět o práci na dohodu v důchodu?
    Řada penzistů si chce přivydělat, více pracovních příležitostí na oblíbenou dohodu o provedení práce je v letních měsících. Jaká omezení a limity platí při práci na dohodu o provedení práce v důchodu?
  • 5 chyb, které dělají předčasní důchodci
    Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného důchodu pozor? Jakých chyb se vyvarovat?
  • Jak na reformu důchodového systému?
    Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?
  • 4 příklady práce v důchodu na DPP
    Někteří penzisté si chtějí v důchodu přivydělat, zpravidla volí práci na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek může na dohodu o provedení práce pracovat řádný starobní důchodce, předčasný důchodce a předdůchodce? Jaké je zdanění důchodců z dohody o provedení práce? 
  • Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání
    Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.
  • 9 omylů o daních v důchodu
    Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
  • 6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu
    Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?
  • Jak se daní předčasný důchod?
    Při splnění  zákonných podmínek je možné současně pobírat předčasný důchod a mzdu či příjem ze samostatné výdělečné činnosti. I předčasní důchodci tak mohou mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2018. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
  • V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
    Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
  • 8 daňových nepravd
    Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.
  • 15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
    Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
  • Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
    Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?
  • Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
    Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?
  • Jak se liší důchodový věk a jaká omezení se na něj vztahují?
    Pouze dosažení řádného důchodového věku nestačí pro pobírání starobního důchod na účet a řádní starobní důchodci nejsou limitováni ohledně svého příjmu. Jak je důchodový věk vysoký? Jaký výdělek mohou penzisté mít?
  • 5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
    Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • 5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
    Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • 6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
    Do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti. Důvody pro volbu předčasného důchodu jsou různé. Odchod do předčasného důchodu však není vždy správným řešením. Proč?
  • I důchodci mohou pobírat nemocenskou
    Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.
  • Práce v důchodu a jakým chybám se vyhnout?
    V současně příznivé ekonomické situaci stoupá nabídka práce pro zaměstnance v důchodovém věku. Dosažení důchodového věku není žádným limitem pro práci, např. i pro dva zaměstnavatele současně. Na co nezapomenout a s čím počítat?
  • 10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017
    Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.
  • Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
    Nárok na vdovský důchod není vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Jaké? A kdy je možné pobírat vdovský důchod déle než jeden rok? A jaké lze mít příjmy?
  • Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
    Zabezpečením na důchod, důchodovým nárokům a odchodem do důchodu je vhodné se pečlivě věnovat. V opačném případě může být život v penzi velmi složitý. Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?
  • 3 praktické příklady: důchodce a daňová vratka za rok 2017
    I starobní důchodci mohou při podání daňového přiznání nebo po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2017 obdržet daňovou vratku. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
    Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí, protože záleží na celém průběhu pojištění žadatele o důchod. Při naprosto stejných vstupních údajích je však výhodnější do řádné penze při nízkých příjmech odejít v prosinci 2017 a ne v příštím roce. Výpočet si provedeme na praktickém příkladu.
  • Kdy máte nárok na vrácení daně?
    Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
  • Když se děti starají o rodiče aneb víte, kdo je zvláštní příjemce důchodu?
    Víte, jak sehnat pro své rodiče domov důchodců a co je to tzv. zvláštní příjemce důchodu? To všechno budete muset řešit v okamžiku, kdy vaši rodiče budou nemohoucí a nedokáží se již o sebe postarat. Seniorů přibývá a míst v domovech důchodců ubývá, tak se na to připravte.
  • Přiznání starobního důchodu není samozřejmostí
    Na státní důchod není automatický nárok, musí být splněny zákonné podmínky. A to u všech důchodů, tedy starobního, invalidního nebo pozůstalostního důchodu. Podívejme se na vybrané případy, kdy není přiznán starobní důchod.
  • Do důchodu brzy? Co takhle ve 30 letech?
    V českém systému je nejobvyklejší odejít do důchodu v šedesáti a ještě později. Celý život pracujeme, odvádíme sociální i zdravotní, aby nám pak český stát vyměřil státní starobní důchod, který nejspíš nebude tak vysoký, jak čekáme. Jde to ale i jinak. Jak vám zní, že byste do důchodu šli už ve 30 letech?
  • Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
    Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
  • Má pracující důchodce nárok na nemocenskou?
    Mnozí penzisté po dosažení řádného důchodového věku stále pracují. V řádném důchodovém věku je možné pracovat bez omezení a mít libovolně vysoký příjem ze zaměstnání k důchodu. Jak je to však s nemocenskou v případě nemoci?
  • OSVČ a daně za rok 2016: Kteří živnostníci budou platit méně?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je pro 2016 stejné jako v loňském roce, přesto budou někteří živnostníci platit při stejném zisku na dani z příjmu fyzických osob méně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Počty pracujících důchodců stoupají. Za posledních 20 let vzrostly zhruba o polovinu
    V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů přibývá. Letos v červnu mělo 84 699 lidí exekuci z důchodu. Navíc podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu je 15 procent tuzemských penzistů žijících samo ohroženo chudobou. Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce. A těch, kteří se rozhodnou přilepšit si k důchodu, je rok od roku víc. Na konci roku 2015 si k penzi přivydělávalo 356 tisíc seniorů. V roce 1996 to bylo necelých 170 tisíc lidí.
  • Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
    Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
  • Kdy můžou důchodci pobírat nemocenskou?
    Pracující důchodci mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Podívejme se v praktických příkladech, kdy lze v důchodu pobírat nemocenskou a kdy nikoliv.
  • Podnikání v předdůchodu a sociální pojištění
    Zatímco v předčasném důchodu je samostatná výdělečná činnost omezena, tak v předdůchodu nikoliv. V předdůchodu je možné pracovat i podnikat bez omezení. Jak je to však s placením sociálního a zdravotního pojištění?
  • Co je dobré vědět o práci v důchodu?
    Dosažení řádného důchodového věku neznamená, že není možné pracovat. I v penzi je možné být zaměstnancem nebo živnostníkem, přičemž je možné současně pobírat důchod a mzdu ze zaměstnání nebo mít příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.
  • Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu
    V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?
  • Kdo se může těšit na důchod?
    Někteří občané v předdůchodovém věku mají z důchodu z finančních důvodů obavy. Výpočtová formule důchodu je poměrně složitá, mnozí penzisté si finančně citelně pohorší, jiní však nikoliv. Kdy důchod neznamená finanční problémy?
  • Pracující důchodci a nemocenská
    Po dosažení řádného důchodového věku nejsou žádná omezení pro výkon výdělečné činnosti. Mnozí občané pracují i v důchodovém věku. Pobírají tedy současně důchod a mzdu. Jak je to však s čerpáním nemocenské u pracujících důchodců?
  • Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
    Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
  • Jak to bude s krácením u předčasného důchodu v roce 2015?
    Zdravotní problémy, nemožnost najít v předdůchodovém věku práci, příliš stresující zaměstnání nebo touha pomoci s hlídáním vnuků, to jsou jenom některé z důvodů, proč někteří občané uvažují o předčasném důchodu. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2015. Podívejme se na praktické příklady.
  • Pracující důchodci a vratka daně za rok 2014
    Pracující důchodci, kteří odešli do řádného důchodu v roce 2013 a dříve, budou mít nárok na daňovou vratku za rok 2014 v řádech tisícikorun. Nutností je podání vlastního daňového přiznání nebo požádání posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Podívejme se na praktický příklad.
  • Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?
    Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.
  • Deset různých příjmů v důchodu a zdravotní pojištění
    Placení zdravotního pojištění je v Česku povinné. Za důchodce platí zdravotní pojištění stát. Každoročně však stoupá počet občanů mající i v důchodovém věku příjmy, ať už z aktivní práce nebo pasivní z pronájmu nebo investic. Kdy se z příjmů v důchodu platí zdravotní pojištění a kdy nikoliv? Podívejme se na deset častých případů.
  • Jak práce v penzi zvyšuje důchod?
    Penzisté, kteří i v důchodu nadále pracují, si mohou při splnění zákonných podmínek, požádat o zvýšení důchodu. Důchod se automaticky nezvýší, vlastní žádost je nutností. Kdy je možné žádat o zvýšení důchodu a o kolik se penze zvyšuje?
  • Více příjmů a důchod
    Někteří občané mají v produktivním věku více příjmů současně. Jak práce pro dva zaměstnavatele nebo podnikání a zaměstnání během roku ovlivní výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Výdělečná činnost v předdůchodu
    Výdělečná činnost při čerpání předdůchodu není omezena. Proto je možné, že někteří občané v předdůchodu začnou znovu pracovat nebo podnikat. Výdělečná činnost v předdůchodu má jiná pravidla než v klasickém starobním důchodu. Podívejme se na výhody a nevýhody.
  • Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
    Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
  • Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
    Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
  • Souběh důchodů znamená krácení
    Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co je lepší: být pracující penzista nebo pracovat na procenta?
    Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do penze. Někteří občané chtějí dál pracovat. Mají dvě možnosti: buď odejít do důchodu a být pracujícím penzistou nebo odchod do důchodu odložit (pracovat na procenta). Co je výhodnější?
  • Důchody: Je výhodnější vyšší příjem nebo delší doba pojištění?
    Výše důchodu závisí na dvou vstupních údajích, průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Čím vyšší oba vstupní údaje, tím lépe. Pro někoho je však výhodnější vyšší příjem o tisíc korun, pro někoho doba pojištění o jeden rok.
  • Pracuji i po dosažení důchodového věku, jak se mi zvýší důchod?
    Někteří občané nechtějí odejít do penze, ale nadále pracovat. Dosažení důchodového věku není výpovědní důvod, lze nadále pracovat bez omezení a do důchodu neodejít. Zvláště když pracující penzisté nemohou od letošního roku uplatnit slevu na poplatníka. Jak se zvyšuje penze při pozdějším odchodu do důchodu?
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • Pět výhod a nevýhod předčasného důchodu
    Odchod do předčasného důchodu nemusí nutně znament pouze nevýhody, záleží totiž na úhlu pohledu. Co všechno se mění odchodem do předčasného důchodu? Jaké z toho plynou výhody a nevýhody v roce 2013?
  • Co přináší rok 2013?
    Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
  • Stane se na burze?
    Zvýšený zájem bude nadále panovat o akcie Čezu...