Štítek příspěvek na péči

Příspěvek na péči náleží osobám, které kvůli dlouhodobým zdravotním problémům nedokáží sami zvládnout základní životní potřeby, a vyžadují tak pomoc a asistenci někoho dalšího. V praxi pak rozlišujeme 4 stupně závislosti.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

 • Jak probíhá sociální šetření pro přiznání příspěvku na péči?
  Nedílnou součástí pro vyřízení příspěvku na péči je sociální šetření. Jak takové šetření probíhá, kdo jej vykonává a které úkony se během něho posuzují?
 • Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?
  Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?
 • Příspěvek na dítě 5 000 Kč již Úřady práce vyřizují, kdo o něj ještě žádat nemůže?
  Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo, že Úřady práce již začaly vyřizovat mimořádné příspěvky na dítě. Kdo jej dostane? A kdo ještě žádat nemůže?
 • Od 1. 7. vzrostlo životní minimum. Na dávky dosáhne více lidí, budete mezi nimi?
  Vypočítejte si, jestli vám růst životního minima od 1. července 2022 nezajistí nárok na sociální podporu. Které dávky budou vyšší kvůli růstu životního minima?
 • 6 čísel, která vám osvětlí mimořádný příspěvek na dítě
  Vláda schválila pozměněnou podobu mimořádného příspěvku na dítě. Vy se podívejte na 6 čísel, která vám osvětlí výši, nárokování a žádání mimořádného příspěvku na dítě. Kdy bude vyplácen? A kdo na něj (ne)dosáhne?
 • Kolik je v roce 2022 příspěvek na péči?
  Máte zdravotní problémy a jejich řešení vás stojí nemalé výdaje? Anebo se naopak staráte o nemohoucí osobu? V tom případě byste měli vědět, že některé výlohy můžete hradit příspěvkem na péči. Kdo má na něj ale nárok? A kolik činí v roce 2022?
 • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
  Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
 • Jak žádat o "opatrovné" pro blízkou osobu?
  Jak si zažádat o příspěvek na péči? Jaké doklady musíte dodat a co vše musíte zařídit? O jak vysoký příspěvek na péči můžete žádat?
 • Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
  Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
 • Komu ještě pojišťovna může přispět na brýle?
  Potřebujete si koupit brýle? Do 31. července na ně zdravotní pojišťovna všem bez rozdílu přispívala. Dnes už je tomu ale jinak. Kdo příspěvek dostane a na co?
 • Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?
  Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?
 • Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
  Dobré skutky by se měly dělat po celý rok. O Vánocích to ale platí dvojnásob. Kde ocení (nejen) finanční pomoc? A jak můžete koupí dárku přispět na dobrou věc?
 • Když se děti starají o rodiče aneb víte, kdo je zvláštní příjemce důchodu?
  Víte, jak sehnat pro své rodiče domov důchodců a co je to tzv. zvláštní příjemce důchodu? To všechno budete muset řešit v okamžiku, kdy vaši rodiče budou nemohoucí a nedokáží se již o sebe postarat. Seniorů přibývá a míst v domovech důchodců ubývá, tak se na to připravte.
 • Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
  Adopce je jedno z řešení, jak ukojit touhu po dítěti. Podobnou formou kompenzace může být ale pro některé i pěstounská péče. Rozhodně se ale nejedná o totéž. Jaké jsou hlavní rozdíly?
 • Vymáhání výživného: Pomoc pro těhotné ženy
  Těhotná žena, která není provdána, se může snadno dostat do finančních obtíží během svého těhotenství, pokud otec dítěte odmítne poskytnout potřebnou pomoc. Jakou právní ochranu poskytuje občanský zákoník těmto těhotným ženám?
 • Vymáhání výživného: Finanční pomoc neprovdané matce
  Matka dítěte, která není provdána za otce dítěte, je oprávněna požadovat výživné a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jakým způsobem upravuje občanský zákoník tuto problematiku a kdy může matka požadovat uvedené nároky?
 • Dávky nás provází celým životem
  V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
 • Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení
  Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.
 • Sociální systém Finska
  Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.
 • Co dělat, když chci investovat volné peníze?
  Zbývají vám po zaplacení všech účtů volné peníze? Chcete, aby úspory přinesly další peníze navíc? Opatrným nezbývá než spořit, ti odvážnější mohou investovat. Kterou z možností zvolit?
 • Rodiny pečující o postižené děti si finančně polepší
  Změny související se sociální reformou nepotěšily rodiny pečující o postižené děti. Od začátku letošního roku totiž nemohly získat současně rodičovský příspěvek a příspěvek na péči. V prosinci začala platit novela, která vrací do hry čerpání obou dávek. Poradíme vám, jak a kde můžete o peníze zažádat.
 • Stane se na burze?
  Český akciový trh bude pokračovat v trendu posledních dní.
 • Daňové motivace ovlivnily životní pojištění
  Předepsané pojistné v životním pojištění se v roce 2001 zvýšilo oproti roku 2000 o 24,6 % a dosáhlo výše 28,4 mld. Kč.  V roce 2000 dosáhlo tempo růstu předepsaného pojistného u životního pojištění 14,3 %.
 • Stalo se na burze?
  Klesající zahraniční burzy  a špatné výsledky Deutsche Telekomu přispěly k negativní náladě na BCPP v první polovině obchodního dne.  Hned při otevření byla znát prodejní nálada investorů.
 • Vedlejší úroda kakaa vchází na trh
  Kurzy futures kontraktů na kakao na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange v úterý posilovaly. Díky spekulativním nákupům se cena zářijového kontraktu dostala na nové maximum, když v průběhu seance vystoupala až na 1578 dolarů za tunu.
 • Burza v poledne
  Středeční obchodování je pod tlakem negativních zpráv od Deutsche Telecomu. Ten s výrobci telekomunikačního vybavení Nokia a Ericsson stáhl evropské burzy v první části seance dolů.
 • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
  Koruna ve včerejším obchodování opět následovala vývoj na trhu EUR/USD. Koruna zahajovala na úrovni 30,56 CZK/EUR, v průběhu dopoledne však začala oslabovat až k úrovni 30,79 CZK/EUR.
 • FNM proti rozhodnutí vlády!
  Na dnešní mimořádné valné hromadě společnosti ČEZ navrhl Fond národního majetku (FNM) akcionářům neudělit souhlas s prodejem 66% akcií ČEPS do vlastnictví státu a s rozhodnutím o koupi podílů v distribučních společnostech.