-
Jak se změní základní sazby pro zahraniční stravné v roce 2025
Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?
-
Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit
Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců se to týká?
-
O kolik v roce 2024 klesne paušální náhrada nákladů při práci z domu
Od 1. října letošního roku mohou zaměstnanci, kteří pracují tzv. „na dálku“, čerpat paušální náhradu od zaměstnavatele, která pokryje náklady související s prací z domu. Jakou výši sazby stanovilo MPSV na rok 2024?
-
Kdy mohou zaměstnavatelé pokutovat zaměstnance za porušování pracovní kázně?
Je možné zaměstnancům třeba za pozdní příchody do práce nebo porušování zákazu kouření krátit při výplatě mzdu? A je možné zaměstnance vůbec pokutovat? Kdy hrozí zaměstnancům výpověď?
-
Musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, když studujete při zaměstnání?
Studujete vysokou školu při zaměstnání? Máte od zaměstnavatele nárok na proplacené volno pro účast ve výuce či na zkouškách?
-
Šéf nebo majitel firmy dává hloupé příkazy – musí je zaměstnanec plnit?
Kdy může zaměstnanec odmítnout pokyn nadřízeného, a kdy naopak nesmí a hrozí mu za to postih?
-
Co dělat, když chcete dát výpověď ve zkušební době?
Ukončit pracovní poměr už ve zkušební době není nic neobvyklého. Nemusí to být navíc pouze ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Na jaké náležitosti by ale ani jedna ze stran neměla zapomenout?
-
Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc „přiklepnuto“ oboje?
-
10 nepravd o studentské brigádě
V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich.
-
Jak dát správně výpověď?
Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?
-
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
-
Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?
Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.
-
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?
-
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?
-
Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.
-
Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší?
-
Musí vám zaměstnavatel vydat zápočtový list?
Zápočtový list je dokument, který od vás může požadovat budoucí zaměstnavatel. Co musí zápočtový list obsahovat? A musí vám být vůbec vydán?
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit povolení k zaměstnání?
Aby mohl být cizinec v ČR zaměstnán, potřebuje si vyřídit řadu náležitostí. Jaké úřady bude muset obejít, aby získal povolení k zaměstnání? A co může postihnout zaměstnavatele, pokud zaměstná cizince bez pracovního povolení?
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Jste cizinec a chcete si v Česku najít práci? Anebo jste naopak zaměstnavatel, který chce cizince zaměstnat, a nevíte, jaké náležitosti musí mít vyřízené? Přečtěte si užitečné info.
-
Pět týdnů dovolené je již standard. S jakými dalšími oblíbenými benefity dnes firmy přicházejí?
Současná situace na tuzemském trhu práce hraje výrazně v neprospěch firem. Volných pracovníků je nedostatek, a proto o každého takového mezi sebou podniky svádějí ostrý boj. Ten ovšem nespočívá pouze v tom, který z nich dokáže svému potenciálnímu zaměstnanci nabídnout vyšší mzdu. Čím dál větší pozornost začínají v tomto ohledu dostávat firemní benefity. Co bylo v minulosti jen stěží představitelné, je dnes realitou. A tak se kromě jednoho týdne dovolené navíc mohou lidé těšit například na pružnou pracovní dobu, využívání takzvaného „home office“ neboli práci z domova, nástupní bonusy a mnoho dalšího.
-
5 věcí, které nepodcenit u životního pojištění
Chcete si zřídit životní pojištění a přemýšlíte, jak si ho co nejefektivněji nastavit? Češi často dělají chyby a pak se diví, že se jim pojistka vlastně vůbec nevyplatí. Co je tedy dobré rozhodně nepodcenit?
-
Firemní vzdělávání je klíčovou součástí byznysu i vyhledávaným benefitem. Jaké trendy v této oblasti přinese rok 2019?
Firemní vzdělávání a příležitosti k rozvoji zaměstnanců jsou v současné době čím dál vyhledávanějším benefitem. Firmy mohou kvalitní nabídku firemních kurzů využít jako konkurenční výhodu a lákadlo pro nové talenty. V roce 2019 bude v oblasti vzdělávání zaměstnanců trendem zejména zaměření na měkké dovednosti, zapojení digitálních platforem a také gamifikace, tedy využívání principů hry.
-
O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
-
Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření
Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?
-
Nemůžete teď platit příspěvky na penzijní připojištění? Smlouvu nemusíte hned rušit
Máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, ale už dál nechcete anebo nemůžete spořit? Uvažujete o vypovězení smlouvy, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?
Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?
-
Nechte si dovolenou proplatit od zaměstnavatele
Dovolená rozhodně není levná záležitost a plno Čechů na ni šetří v podstatě celý rok. Jsou ale případy, kdy vám na ni může výrazně přispět zaměstnavatel. Nemáte na to náhodou nárok?
-
2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
-
Dluží vám šéf výplatu? Víme, jak z něj peníze dostat
Dobrou zprávou je, že pokud jste se zaměstnavatelem uzavřeli pracovněprávní vztah a podepsali smlouvu, pak jste v právu. Že ale výplata nedošla přesně v termínu, ještě neznamená, že vám ji zaměstnavatel neposlal. Je vysoká pravděpodobnost, že na váš účet dorazí druhý anebo až třetí den. V každém případě se tedy vyplatí počkat do doby, než skončí doba splatnosti.
-
Nabízí vám pojištění a spoření? Ne všichni to myslí dobře (1)
Prodejci volají, mailují, nabízejí a vy nemáte čas. A vlastně ani nevíte, co po vás chtějí. Životní pojištění a penzijní spoření? Není to vlastně stejný produkt, kterým si zabezpečujeme stáří?
-
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Nestíháte zadanou práci, a tak ve firmě zůstáváte déle? Chce po vás šéf, abyste dělali i po skončení pracovní doby? Zjistěte, jak se bránit.
-
6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i svoboda může mít své nevýhody. Jaké to jsou?
-
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Líbí se vám pracovní nabídka v jiném městě, ale bojíte se, kolik byste utratili v případě úspěchu za dopravu? Máte strach, že by se vám MHD prodražilo a benzín ještě víc? Nemáte tedy náhodou nárok na příspěvek na dopravu?
-
Jak (ne)ukončit životní pojištění?
Výpověď životního pojištění je třeba vždy důkladně zvážit. Při předčasném ukončení totiž vzniká povinnost dodanit uplatněné odpočty a rovněž zdanit případné příspěvky zaměstnavatele. Pokud finanční prostředky z pojistné smlouvy převedete na novou smlouvu, můžete se těmto ztrátám vyhnout. I tak ale o část peněz přijdete.
-
Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.